wife Co. gsblad Zaterdag 4 Augustus 1906. Tweede Jaargang. Joomhouf Zagerij Schaverij. raband. WAALWIJK. it koopt men bij it Roode Kruis", in om zelf 5 L. iIMONADE of ïaken. ent op het No. 91. 712 cenf geld Dp van Effecten HENDRIKSE. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Korte inhoud Zondagsblad. BUITENLAND. BINNENLAND. Van onze Eilanden rzekering op't leven. Iricht 8 Maart 1843 Koninklijk Besluit 08.95, No. 41. fiijk kapitaal f 300-000. 04: fl.374.679.62». I gevraagd. 2, MIDDELBURG. hebben is een gezellig r.ijn leven lang met ge- is het. nu alles fietst, |t COMPLEET RIJWIEL cents. Men kan zoo 'n onze 3% Premieleening der Wet van 6 Juni It met 200.000 aandee- 000 premién bij de a s. 1500verder 600 prima Jaar keuze der winners Irenrijwiel: terwijl aan der winners omtrent hz. zoo mogelijk voldaan |ge normaal regulateurs Jt 14-daags gangwerk: en, 6 lepels en 6 vorken hitvoering Daarbij ont- 1 winners nog dadelijk ig met 2'4 ets. voor den winners per post I spoorwegstation franco Irijgbaar bij den onder- 'IBERGER te Roermond, postwissel of' postzegels laandeeltje; fl.voor voor 11 aandeeltjes een klein gedeelte ver- gescbiedt toch. ken van ware of voor- filsche feiten of omstan live van premieleeningen Inz. enzstaan volgens Ivan Strafrecht 3 jaren genten gevraagd aan flste conditiën. der nemers van aan Ben door ons genoteerd In een premie ontvangt trekking bericht, zoo- moeite heeft. Men be- nummer slechts in te el nieuws en illu- )EDKOOP is. DE DIRECTIE. borgtocht. het hotel de Kinderen Le Cointre, Goes. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes £0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers a contant„0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's tO.Sll/2, voor niet-abonné's„045 Bureau: LANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Gt. a contant. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Platen: Concours liippique te Nijmegen. Wielerfeesten te Dordrecht. Het Standbeeld van Rembrandt bestraald door zoeklicht. Het Spaansche koningspaar op reis. Graaf en gravin Lonyay (vroegere kroonprinses van Oostenrijk). Russische paarden. Alfred Beit, de overleden mijnkoning uit Z.-Afri- ka. Twee bekende wielrijders. Negers uit Amerika. Alles met tekst. Misbruik van vertrouwen. Feuilletonde Bloedige Hand. Het Socialisme is go l&ilienstloos. De socialist van der Goes schreef in „Het Volk" twee artikelen om aan te toonen, dat socialisme en godsdienst vereenigbaar zijn. Om taktische redenen, n.l. om een zoo groot mogelijk getal arbeiders onder de vleugelen van het socialisme te lokken, is dit van zijn standpunt goed te ver klaren. Minder verklaarbaar is dat juist hij, Van der Goes ,de orthodoxe Marxist, de mate rialist, die aan geen God gelooft, op treed! om de vereenigbaarheid van socia lisme en godsdienst goed te praten. Zien we even, hoe de man het er af brengt. Eerst schrijft hij o, a. „Er is in de praktijk van bet socia lisme niets, dat de geloovige arbei ders verplicht zich van de socialistische beweging ver te houden." En op een andere plaats zegt dezelfde schrijver, die hier eerlijker blijkt: „Wanneer wij zooals nu het woord „socialisme gebruiken, dan bedoelen we niet enkel een bepaalde ekonomische leer, maar we bedoelen het geheel van de levensbeschouwing, die wij vinden bij een steeds grooter wordend deel van de arbeidende klasse, vooral daar, waar de kapitalistische het meest ontwikkeld zijn. Tot die wereldbeschouwing be hoort geen enkele godsdienstige voor stelling, geen kerkelijk geloof. Daarom zeggen wij, en konstateeren daarmee een feit dat voor igeen tegen spraak vatbaar ishet socialisme is godsdienstloos. Dit wil dus niets anders zeggen, dan dal de werk lieden in die landen welke gewoonlijk gerekend worden lot de meer be schaafde, geen godsdienst bezitten. De regel is niet zonder uitzonderingen. Evenwel heeft hij betrekking op een groote meerderheid. Men kan het af-, men kan het goedkeuren, men kan het niet ontkennen. De klasse die het mo derne proletariaat heet, is zonder de behoefte aan godsdienstig geloof." Hoe die eerste uitspraak te rijmen valt met hetgeen de schrijver in de tweede plaats zegt, is ons een raadsel. Maar dit is onze zaak niet. Te constateeren eii te onthouden is al leen de verklaring van den socialist Van der Goes, dat het socialisme godsdienst loos is. Precies wat wij dikwijls geschreven hebben. En wie er nog aan deze waarheid mocht getwijfeld hebben, kan met de eigen, ronde verklaring van dit roode kopstuk zijn voor deel doen. Ongeschikt. Zooals bekend is, hebben B. en W. van Zierikzee onlangs den gemeenteraad voorgesteld een leeraar aan de H. B. S., dr. Volgraff, te ontslaan, omdat hij1 niet geschikt was in zijn klas de orde te hand haven. De gemeenteraad verwierp dit voorstel, en o. i. terecht. Zekere H. S. schrijft nu in de „Mid- delb. Crt. een artikel tegen het besluit van den raad en tegen den leeraar. Verschrikkelijk, een leeraar te handha ven, die „ongeschikt" is gebleken om de orde te behouden! Maar, vragen we, zijn de 1 e e r 1 i n g e n wel geschikt. Men weet, dat er onder de spes patriae, die onze hoogere burgerscholen en gym nasia bezoekt, zich heertjes bevinden, die maling hebben aan orde en gezag, en die het er op gemunt hebben een leeraar1 op allerlei wijzen het leven te vergallen. Zoo leverden te Zierikzee leerlingen van dat gehalte, oftewel vlegels, gedurende de lesuren een formeel gevecht! En dan vragen we nogmaalszijn zulke leerlingen „geschikt" en waard om on derwezen te worden op een H. B. S. Stuur dezulken liever zoo spoedig moge lijk het zeegat uit, om hen te doen ge wennen aan de strenge scheepstucht; mo gelijk dat dan van hen nog iets terecht komt. Nu uit „humanitaire" begrippen de tuchtroede niet meer gehanteerd mag wor den, kan men hel een leeraar toch heusch niet al te jkjwalijk nemen, indien hij, staande tegenover een troepje opgeschoten bengels, wien de baldadigheid in het lijf zit, de orde niet weet te handhaven, zooals het behoort. Zou op die in de lesuren „vechtende" leerlingen een duchtig pak ros niet kal- meerend gewerkt hebben? We gelooven van wél. ITALIË. De II. Vader heeft in den „Osservatore Romano" openbaar gemaakt een encycliek aan de Ilahaansche bisschoppen, die dus door den Paus zeiven voor Italië is be stemd, maar wegens haar publicatie ook de aandacht van anderen vraagt. De H. Vader zegt dat vele bisschoppen hebben geklaagd over den geest van on gehoorzaamheid en ongeregeldheid, dien vele pi'iesters betoonen. Een bedorven atmosfeer tast thans de zielen aan, en wekt weerzin tegen het gezag en tegen wie het gezag moeten dragen. En de valsche meeningen dien aangaande verspreiden zich vooral ook onder seminaristen. De bisschoppen moeten daartegenover strenge gehoorzaamheid eischen, ook niet te velen tot de H. Wijdingen toelaten, en vooral nauwkeurig toezien of wel wars roeping en niet eerzucht tot het priester schap dringt. Het onderwijs op de seminaries moet nauwkeurig worden bewaakt, ook tegen gevaarlijke nieuwigheden; alleen om goede redenen zal den seminaristen het bezoek van universiteiten worden toegestaan en het lezen van couranten en tijdschriften behoeft bisschoppelijke toestemming. De prediking moet vooral zich gronden op de H. Schriften en geen argumenten gebruiken, die eerder thuis behooren in couranten en vergaderingen. Priesters hebben voor het stichten en besturen van couranten, voor het open haar maken van artikelen en het houden van lezingen toestemming van den bis schop noodig. De biechtvader van den Paus. Omtrent mgr. Pifferi, den biechtvader van Paus Leo XIII err Pius X, en niet mgr. Steinhuber of Z. E. Vivès y Tutto, die de verschillende logebladen beurtelings tot biechtvader van den Paus verheffen, meldt de „Patriote" o. m. de volgende bij zonderheden Mgr. Pifferi, zegt het blad, is reeds 89 jaren oud. Hij is voor kort in doodsgevaar geweest, maar herstelt nu wederom lang zaam aan. Als Dominicaan leeft hij nog alle regelen van zijn orde ten trouwste na. Zijn kamer is een echte cel; nooit had hij nog van een geneesheer of van genees middelen willen hooren. Tweemaal is hij slechts gevaarlijk ziek geweest. Wanneer men hem nu weer van zijn ziekte spreekt, begint hij te lachen en spot dan:„01 die voorgewende ziekte I" Binnen vijf jaren zal mgr. Pifferi zijn 70-jarig priester feest vieren. RUSLAND. In het Czarenrijk blijft de gisting voort duren en komen belichten in omtrent on geregeldheden van zeer bedenkelijken aard. Over het oproer te Sveaborg loopen al lerlei geruchten. Volgens een Exchange- telegram is een kruitmagazijn tengevolge van een kanonschot in de lucht gespron gen. Een particuliere berichtgever meldt, dat de artillerie uit Kroonstad geweigerd heeft, naar Helsingfors te vertrekken. Reu ter zendt bevestiging van het gerucht dat generaal Agejef, commandant der artille rie te Sveaborg, gewond en gevangen is. De commandant van de sappeurs is in zee geworpen, en men bestookte hem met steenen tot hij zonk. Ernstig luidt een Havas-bericht, meldende dat een brug in de lucht gevlogen is bij het station Rihi- maeki, en dat de spoorweg tusschen de twee volgende stations vernield is. De linieschepen Tsesarewitsj en Boga- tyr hebben een sterk vuur gei'icht op de forten, die door de opstandelingen te Svea borg bezet zijn. Aanvankelijk schoten deze terug, maar zij hielden er mee op, toen de scholen tekort bleken te vallen. Men heeft booten zien wegvaren van de eiland forten die in handen der opstandelingen zijn. De muiterij werd onderdrukt. Te Kroonstad is de bemanning van een oorlogsschip oproerig geworden, dank zij echter het trouw gebleven deel der ma trozen gelukte het, het oproer te dempen. Er moest van de vuurwapenen gebruik ge maakt worden. Er is bericht ontvangen, dat de bezet ting van het fort Konstantijn te Kroon stad in opstand is gekomen en de overige forten onder kanonvuur heeft genomen, dat ten slotte na een artilleriestrijd tot. zwijgen werd gebracht. Reizigers uit Kroonstad melden, dat de soldaten ver scheidene officieren hebben gedood. Volgens een ambtelijk bericht over de onlusten in Kroonstad verlieten de ma trozen van de 4o vlootequipage de ka zernen en begaven zich te zamen met een op straat op hen wachtende volksmenigte naar het huis van den havencommandant. Een onmiddellijk ontboden afdeeling in fanterie verstrooide de menigte. Terzelfder tijd begonnen er onlusten uit te breken onder de andere vlootequipages, doch men slaagde er in de matrozen tot terugkeer in de kazernes te bewegen. Mid delerwijl rukte een bende, bestaande uit de matrozen van de 4e vlootequipage en gepeupel, tegen het arsenaal opzij wil den de deuren laten springen, doch wer den door infanterie en mitrailleurvuur op nieuw uit elkaar gejaagd. Daarop bezetten de mu'.t r l et lo t Konst.n ijn, waar men naar het scheen gemeene zaak met hen maakte. Nadat het fort beschoten was, gaven de muiters zich omstreeks halfzes over. Gedurende het gevecht met de menigte weiden gedood een vlagofficier, twee ka pitein-luitenants en een luitenant ter zee le klasse, terwijl een schout-hij-nacht e4 twee kapitein-luitenants gewond werden. In Kroonstad is de staat van oorlog afgekondigd. Telegrammen mogen niet verzonden worden. Ook de bemanning van den gepantser- den kruiser Pamjat Atsowa te Reval is aan het muiten geslagen. De commandant en vier officieren werden gedood. De mui ters hebben met het schip zee gekozen! Door de arbeidersgroep en de social, fractie uit de gewezen Doema is een in het geheim gedrukt manifest onder de soldaten en matrozen verspreid. Het luidt in hoofd zaak als volgt: „Soldaten en matrozen, „Bij keizerlijk decreet is de Doema ont bonden; de troepen zijn ontboden om het volk te beteugelen. Vertegenwoordigers van het volk waren nochtans tusschen uwe vaders en uwe broeders gekozen, om aan den Tsaar de behoeften van het volk te doen kennen en land en vrijheid te eischen. „Maar de Tsaar weigert de gekozenen van het volk te aanhooren. Hij leende het oor aan de slechte .raadgevers, aan de grootvorsten, ministers, generaals, grond bezitters, die niets van hunne eigendom men en hun loon willen afstaan. „Rusland is nu in twee kampen ver deeld: Eenerzijds, de massa der arme en verdrukte werklieden, met de klaarziende soldaten, de beste officieren en al de mar telaren, die de gevangenissen vullen. Van den anderen kant de bende der verdruk kers als Pobjedonoszef, Trepoff en de ge neraals, die in Mantsjoerije de vlucht na men voor de Japanners, maar deden schie ten op het volk te St. Petersburg, Moskou en Tsjita. „Zult gij op het volk schieten? Zult gij zijn bloed, vergieten. Herinnert u, kinde ren der boeren en kinderen des volks, dat in de dorpen, waar gij geboren zijt, uwe broeders opstaan en er grond en vrijheid eischen. Het gouvernement stuurt hun troepen om ze te vermoorden. Zult gij het gouvernement verdedigen en vergeten, dat gij slaven zijt, in slechteren toestand verkeert dan wie ook, dat gij gemarteld wordt in de tuchtbataljons, tot dwangar beid veroordeeld of neergeschoten wordt? „Soldaten en matrozen, uw heilige plicht is, het Russische volk te verlossen van eene regeering van verraders en de Doema te verdedigen. Wie aan dien heiligen strijd deelneemt, zal zich overladen met eeuwi gen roem, en het Russische volk zal zij nen naam zegenen. In dien strijd zullen uwe vertegenwoordigers aan uwe zijde staan. Weest dapper dus voor het Vader land, het Volk en de vrijheid tegen de mis dadige regeering". Uit Terijoki in Finland wordt gemeld, dat de gewezen afgevaardigde Herzenstein, een der bekende personen uit de ontbon den Doema, toen hij Woensdagavond om negen uur met vrouw en dochter aan het strand wandelde, door twee uit een onbe woond huis geloste schoten gedood is. Het jonge meisje werd aan de hand gewond. De moordenaar is ontkomen. lleel het garnizoen van Delhajar, in den Kaukasus, is tot muiten overgeslagen, op het vernemen van het nieuws der ont binding van de Doema. Het heeft den hevelhebber en acht officieren gedood. Verder hebben de troepen de stadsrs- geering vervangen en schildwachten doen plaatsen in de kazernen, post- en tele- graafbureelen en in al de openbare ge bouwen. „De Zeeuw" beantwoordt alsnog onze vraag naar het „genie" van Bilderdijk op de volgende, weinig afdoende wijs „Dat Bilderdijk, met zijn impressionis tisch gemoed, wisselende levensbe schouwing, en zondige natuur ook ver zen schreef, waarvoor wij, terecht, den neus optrekken, kan hem zijn rang onder de genieën niet doen verliezen. Een genie dat de hem van God ge schonken gave misbruikt, houdt daar door niet op een genie te zijn. Overigens laten wij gaarne in de waar deering van den dichter onze collega vrij om hem onder de talenten te re kenen. Bilderdijk is. een man van scherpe tegenstellingen geweest; en de filosofen der vorige eeuw die hem wogen en te licht bevonden, hebben op deze tegen stellingen in dezen hunnen grooten tegenvoeter op het stuk van beginselen wel wat te veel den nadruk gelegd. En het is ook zoo die tegenstel lingen maken het soms moeilijk Bilder dijk te verstaan. Doch daartoe geraakt men niet door polemiek, maar door langdurige, dege lijke studie. En hiertoe ontbreekt ons, journalisten, helaas, de tijd". „De Zeeuw" gelieft ons wel de vrij heid te geven den dichter onder de „ta lenten" te rekenen! Hartelijk dank, collega! Nu zullen we nog de vrijheid nemen onzen lezers te wijzen op de waarde van het oordeel der „Zeeuw" over Bilder dijk, slechts even constateerend, dat in alles wat het blad schrijft, geen zweem van bewijs is gelegen, dat Bilderdijk een „genie" zou zijn. Alleen door degelijke, langdurige studie, beweert het a.-r. orgaan, komt men tot de ware kennis van Bilderdijk. En voegt het er onmiddellijk aan toe, daarbij haar eigen vonnis slrijkend „Hiertoe ontbreekt ons, journalisten, he laas, de tijd." Nu „d e Z e e u w" het zelf zegt, gelooven wij onmiddellijk, dat zij hare redactie tot de journalisten rekent, dia geen lijd heb ben degelijk studie van den dichter ge maakt te hebben, of te maken, en hem bijgevolg niet kennen. Maar, wat drommel, doet die redactie dan over hem te schrijven I H. M. de Koningin mocht gisteren voor de eerste maal het bed verlaten, en vertoefde eenigen tijd in particuliere ge sprekken. Onze Koningin. Men schrijft van 't Loo Naar aanleiding ee.ner uit de „Rheiniseh Westfalische Zeitung" overgenomen cor respondentie, waarin den raadgevers der Kroon voor een gedeelte da schuld wordt gegeven van de bittere teleurstelling, die dezer dagen onze geliefde Koningin, Haar huis en Haar volk trof, kan het zijn nut hebben dien raadgevers 't volgende on der de aandacht te brengen Met niet genoeg te .prijzen ijver zijn eiken dag vier rijkspolitiemannen in bur- gerkleeding in de weer, om de omgeving van 'tLoo van verdachte personen te zui veren en zuiver te houden, teneinde zoo doende de persoonlijke veiligheid van H. M. zoo volkomen mogelijk te maken. Aan 't paleis 't Loo zijn steeds twee rijks politiemannen in dienst als portier in een lakeienpakje, om aldaar voor de persoon lijke veiligheid van II. M. te waken, ter wijl een parkwachter in fraai uniform on ophoudelijk voor 't paleis huiten 'thek op en neer drentelt om aldaar een oog in 't zeil te houden. Maar wat gebeurd nu 's avonds De rijkspolitiemannen zitten op een en kele uilzondering ,na, eiken avond thuis en de parkwachter voor 't paleis verdwijnt eveneens, terwijl dieze laatste' vervangen wordt, door een boerenarbeider uit 'tpark, die overdag zijn gewonen bosch- of veld arbeid verricht. Deze man krijgt een z.g. uniformjas aan in den geest als van de an tieke nachtwachts in de steden, en is ge wapend met een gabel van 't jaar nul. Komt men nu 's avonds of 's nachts voor 't paleis, dan ziet men daar zoo'n man op klompen met een pijpje in den mond voor 'thek staan, welk Irek gesloten is en waar van hij den sleutel hij zich heeft. Dat een dergelijke bewaking van H. M. de Koningin en Haar woning niets om '1 lijf heeft, zal ieder gereedelijk toestemmen; 't trok dan ook meermalen de aandacht van vreemdeling en eigen, die er hun veront waardiging over uitspraken en 't. eenvoudig belachelijk vonden. Aan de raadgevers van de Kroon te zor gen, dat H. M. onze Koningin op betere en waardiger wijze bewaakt wordt dan door een boerenarbeider op klompen I En nu nog ietsde lanen toegang ge vend tot het paleis 't Loo zijn niet ver licht. Er heerscht daar 's avonds onder hel hooge geboomte een Egyptische duisternis, die het meermalen onmogelijk maakt een hand voor oogen te zien. Niettegenstaande deze duisternis lijdt H. M. de Koningin meermalen van en naar 't paleis door deze lanen. Zijn de raadgevers der Kroon verant woord, wanneer hier op deze lanen, wat God verhoede 1 een ongeluk gebeurt? Met ingang van 16 Augustus a. s. zijn o. a. in Zeeland verplaatst de kommiezen bij 's Rijksbelastingen die der tweede klasse: D. C. van dei- Hooft, van Veldzigt, A. de Maat, van Sas van Gent, beiden naar- Oudenbosch; R. Bauwen,s, van Roosendaal naar Neuzen; J. Kesteloo, van Neuzen naar Roosendaal; C. den Goom, van "Neuzen naar "Brouwers haven; H. Post vitn St. Jansteen naar Neu zen; K. Koets, van Sas van Gent naar'St. Jansteen; J. G. do Kousemaeker, van Kerk rad© naar Koewacht; O. van Krimpen, van Roosendaal naar Middelburg; en die der derde klasse: P. de Kort en E. J. Ruijmbeke, beiden van Zevenbergen (tijd.) naar Nispen; P. Waterdrinker en J. A. van Beme, beiden van Oud- en Nieuw Gastel naar Rucphen; R. Schepers, van Roosendaal (tijd.) naar Veldzigt; E. J. Prak, idem naar Sas van Gent; H. Jager, van Koewacht naar Sas van Gent. GOES. Gisterenmorgen te 73/4 uur bood het stationsperron een treurigen aanblik aan. Niet alleen dat de krankzinnige de V. met den trein moest worden vervoerd, maar nog een krankzinnige, een zekere B. uit Nisse, werd met een rijtuig aange bracht om met denzelfden trein te worden vervoerd naar een gesticht in N.-B'rahant. De man was zoo woest, dat hij aan han den en voeten was gebonden en door 4 personen in den wagon moest worden ge dragen.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1