ixer ËNSË No. 90. Donderdag 2 Augustus 1906. Tweede Jaargang. Artikelen. op het ïouf /erij. ïaagbitter. RE STUDIËN. ar m F 25, [REN, chines ilad :enf i Effecten DRIKSE. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Versctijnl eiken WOENSDAG- u VRI1D4GAV0ND UIT DE P ERb„ BUITENLAND. BINNENLAND. Van onze Eilanden, POLITIEKE t i e k door Lid van de •ten-Generaal, p. p. 97V3 ct. iMr. Dr. G. P. pth tot Aerdt, Ld van Beroep, p. 82V2 ct. Christen H. J. Steen- p. p. 50 ct. I R e e h t - D. A. P. N. ie Kamer der pdz 60 ct., fr. Ie Sociale Lehmbubl, S .1 |p. 821/jj et. kiesrecht, jilly, met een M, Aalber.se, 97Vj ct. [den daarachter 1 e r 1 ij k ver tellen zijn met jrijgbaar, de 6 I biz. in plaats (per post f 3.20. ecteur, Leiden pnj. prijzen. Ir echte larantie contant. iws en illu- )OP is. DIRECTIE. clit. el de Kiuderen NIEUWE ZEEUWSCHCOURANT Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes f0.75, daarbuiten 0.95 Afzonderlijke nummers a contant0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's voor niet-abonné's>,045 Bureau LANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct- a contant. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Slecht voorbeeld. In de boven lof verheven beweging der Kath. Soc. Actie hebben oo"k patroons en werkgevers een plicht te vervullen. Den plicht nl. reeds voortspruitend uit nun Katholiek geloof, van recfit.vaairiïg- heid. Den arbeider komt een behoorlijk loon loe; en om dit te kunnen verkrijgen en andere, zoo stoffelijke als geestelijke, be langen te behartigen, is het voor hem noo- dig dat hij in een organisatie plaats neemt. Zooals bekend, is het een voorschrift van Paus Leo XIII z.g., dal de arbeiders zich moeten vereenigen. Ongelukkigerwijze zijn er 'nog Katholieke patroons, die zonder zich te storen aan het voorschrift des pausen, met leede oogen de organisatie hunner werklieden aanzien, en deze op allerlei mogelijke wij zen tegenwerken. De heer Hermans, propagandist voor de Katholieke actie te Maastricht, deelt in „De Volksbode" iets mede, aangaande den bekenden Kath. werkgever Regout aldaar, waarvan de lezer met verbazing zal kennis nemen. „Deze patroon" zegt de propagandist, heeft menigmaal een zijner werklieden, die hij ook maar verdacht van de leiding eener vergadering in de Stichting de Stuers, gedreigd mei.: „iech staamp diech de poort aof." (Ik trap je de deur uit). Eene commissie, gekozen uit eene Katholieke vereeniging van glasbewdr- kers om met den 'heer P. Regout te spreken over een loontarief, werd door hem op zoodanige manier ontvangen, dat zij, nog voor een woord gesproken te hebben, reeds allerlei scheldwoorden en vooral vele verwijtingen aan het adres van de mannen uit de Stichting de Stuers had moeten hooren." Patroons die aldus handelen zijn ïiiet alleen remtoestellen voor alle Kath. Soc. actie, maar mogen gerust beschouwd wor den als socialisten-kweekers. En van dat kaliber schijnt, de heer Re gout a,lleen niet te zijnmeerderen schijnen de organisatie der werklieden niet welge zind. Tenminste dezelfde propagandist schrijft „Patroons, die onze beweging goed ge zind zijn 1 Waar zijn ze? Een hoogst, enkele en loffelijke uitzondering daar gelaten, hebben wij van Maastrichtsche werkgevers en hunne fabrieksopzichteïs nog niets ondervonden dan tegenwer king. Wij ontmoeten onder dezen stand, dikwijls zelfs in nog erger mate dan onder stompzinnig geworden arbeiders de meest bekrompen begrippen over sociale hervormingen. Ontwikkeling is hier al even hard noodig." Zulke patroons, die zich op het hooge voetstuk van ongenaakbaarheid en onwel willendheid tegenover arbeidersorganisa tie blijven plaatsen, geven blijk geen acht te slaan o.p de bakens in den stroom dezer tijden, niet. te letten op de vanen in den wind. En wat meer zegt, zij treden een pau selijk voorschrift met voelen. Maar- vroeg of Iaat zullen zij zeiven de nadeelige gevolgen van hun eigenzin nigheid ondervindenhun obstructie zal zich op hen zelf wreken. Zouden zulke patroons er wel eens aan denken, dat ook zij eenmaal reken schap zullen te geven hebben van hun rentmeesterschap over hun werklieden? Een waarschuwing. Dezer dagen waren wij te Middelburg gfefuigen van het volgende: Ongeveer een half uur vóór het ver trek van een trein naar de richting Roozen- daal kwam een meisje van naar schatting 16 jaar, zitten in de laten we zeggen verandah der stationswachtkamer. Zij was alleen. Een chic gekleed he -rtj# van onmisken baar .Todenras, en met „bewuste" allures, dartelde met blikken en passen een tijdje om het meisje-, en een „pot bier" bestel lend, zette zich ons fatje ongegeneerden onbeschaamd naast haar. Een gesprek met den kellner bewees, dat ons heertje inwoner was van Groot- Mokum. Niet alleen bewees Jiet dat; maar het toonde ook aan, dat onze vriend zich op zijn Amsterdammerschap nog al wal liet voorstaan. Wat van een Jood-Amsterdammer is Ie verwachten. Tenminste na een kleine aarzeling vroeg onze gentleman zeer pederig, of „de dame" ook naar Amsterdam .reisde. „Nach Antwerpen," zei het meisje, en onze man van de hoofdstad bemerkte, dat zij een Duitsche was. Nu zullen we onze lezers niet vervelen met het sentimenteel potjesduitsch, dat de galante ridder .verder uitkraamde. 't Meisje moest betooverd r— en werkelijk de man scheen pr slag van te hebben tenminste vermoedde zij met een „net heer" ,te zullen reizen en vond het ten slotte goed met hem plaats te nemen in een, gooals hij ,zei, „gemüthliche coupé." Toevallig ging het „gemoedelijke" van die coupé voor hem verloren, doordat iemand, die toevalligerwijs den vogelaar doorgrondde, in dezelfde coupé plaats nam. Wij hébben aan dit stukje, dat aan de werkelijkheid is ontleend, niets meer, maar oók niets minder toe te voegen dan den hartgröndigen wensch Dat ouders er slechts bij uiterste nood zakelijkheid zullen loe .overgaan hun doch ter-s alleen to Jaten reizen. Dit laatste moge gekleed staan of ge ëmancipeerd lijken, de meisjes kunnen er de dupen van zijn. *,5* Bezuiniging op Oorlog 't Gebeurt niet. heel dikwijls dat wij met de „Middelburgsche Courant" van heizelfde oordeel zijn. Met het volgende wat dit blad schrijft, stemmen .wij echter volkomen in: „De berichten omtrent het streven naar bezuiniging door den Minister van oorlog houden aan. Gelukkig Dat zullen onze partijgenooten, de Vrijzinnig-Democraten, ,ook met ingeno menheid begroeten. En als 'twerkelijk goede bezuinigin gen zijn, zullen zij den heer Staal zeker hun steun niet onthouden. Te minder als waarheid blijkt, wat men beweert .dat hij daarbij tevens is op den goeden weg naar een volksleger?' Indien het waar is, dat minister Staal bezuinigen wil, zullen er ook nog anderen zijn, dan Vrijzinnig-Democraten, die zich over zulke maatregelen verheugen zullen. Voor bezuiniging op Oorlog zullen onge twijfeld ook de .Kalholieke Kamerleden te vinden zijn. Hun program schrijft het voor. Alleen zijn wij ,erg nieuwsgierig naar den goeden weg naar een volksle ger .dien de .Minister moet ingeslagen zijn. De goede weg naar een volksleger, hoe zeer ook. begeerd, is een pad vol distalen en doornen. Als aanbevelenswaardig type pleegt men er het Zwitsersche volksleger bij be halen. En zonder aan de voortreffelijkheid van deze Zwitsersche instelling iets te willen afdoen, mogen wij er toch op wijzen, dat deze Helve(iaansc.he dapperen nog nim mer den kruitdamp hebben geroken. (Wat niet te bejammeren valt.) En wat natuurlijk geen bewjjs is voor de minderwaardigheid van het volksleger uit het land der Alpen, maai' wat evenmin pleit, voor de deugdelijkheid ervan. Intusschen, een wijs man is het, die de oplossing van hel volkslegervraagstuk brengen zal. Of minister Staal deze man zal zijn? Slappe Moraal. Hoe vaak reeds is niet geklaagd over de verslapping van zedelijke begrippen, waardoor onze jongelui worden aangetast wanneer ze naar Indie gaan. En met bezorgdheid wordt deze toe stand door ouders en andere neiangsieilón- üen gezien, terwijl ook van regeenngswege worot gevóeia noe siecm ent zedelijk be den wefift ten opzichte van net gezag en van erns'bgen arbeid. Maar 'het. is waarlijk geen wonder, dat alle pogingen lol verhooging van peil fa len, wanneer men ziel hoe de Indische pers dezen geest van moreele- inzinking aankweekt. Uit Buitenzorg schrijft men aan het „Soer. Handelsblad" Eerstdaags zal de raad van justitie te Batavia een eigenaardige zaak te behande len krijgen. „Een ingezetene onzer veste schaakte de vrouw van een burgemeester, een snood misdrijf voorwaar, bijna gelijk aan majesteitsschennis. „De burgemeester was over de ontrouw zijner echtgenoote diep verontwaardigd, In plaats van onder zijn jonge gemeentena- rinnen een aardig gaaike te zoeken, de geschaakte vrouw was allesbehalve jong meer, diende hij' een aanklacht in bij de politie." Zoo te schrijven is niet minder dan een misdaad. (Cent.) FRANKRIJK. Treurig. Te Rijssel heeft zich een dezer dagen het volgend bedroevende too- neeltje afgespeeld. In de „ruê Nationale" staat daar een klooster, dat, sedert de kloosterzusters daaruit verdreven zijn, aan de bescherming is toevertrouwd van den li- quidateur Desreumaux. Hoe deze zijn taak opvat blijkt wel hieruit, dat zonder dat men nog gissen kan door wien een bende woestelingen in de kloosterzalen is binnengebracht, die daar een bal georgani seerd hebben, waarbij hel natuurlijk alles behalve stichtend toeging. „Manque de pudeur" noemt de „Uni- vers" dit feit, de kwalificatie had nog wel iets sterker kunnen zijn! RUSLAND. Over een oproer te Sveaborg wordt door het Petersburgsche telegraafagentschap ge meld Gisterenavond is in de vesting Svea borg bij een pioniercompagnie een oproer uitgebroken, waarbij zich een aantal ar tilleristen aansloten. De oproerlingen maakten zich meester van drie gedeta cheerde forten en openden een kanonade op de vesting, waarbij dooden en gewon den vielen. De bezetting van de vesting werd met twee compagnieën versterkt. Een groot aantal particuliere personen drongen de bureaux van de haven van Skatoeden binnen. Zij waren door matro zen van wapens voorzien. Spoedig begon ook het oproer onder de bemanning van de viool. Met spoed ontboden troepen slo ten het door muiters bezette fort Ska toeden af van de stad. De gebouwen, waar in de oproerlingen zich verschanst had den, werden door drie kruisers en mitrail leurs onder vuur genomen. De troepen drongen de haven binnen en ontwapenden de oproerlingen. Zaterdagavond is er in een stadstuin te Warschau een paniek geweest. Er vielen schoten; een persoon werd gedood en vier werden er gewond. Zondag ontstond er een paniek te Wil- lanow bij Warschau bij een kerkelijk feest, ook tengevolge van schoten. Een vijftig inenschen vluchtten op een veer in de Weichsel, dat zonk. Vijf menschen ver dronken. Te Sochatschew, in het gouvernement Warschau, is het districtshoofd doodge schoten. De dader ontkwam. De correspondent van de Matin te Odes- sa seint het gerucht, dat het bekende kei zerlijke paleis Liwadia, in de Krim, in brand zou staan. BELGIE. In Ostende en Brugge zijn tal van men schen, zelfs ook éenige hooggeplaatste per sonen, het slachtoffer geworden van een onschuldige grap. Vrijdagmorgen deed het verhaal de ronde te Ostende dat prinses Albert een zoontje had gekregen. Van de meeste ;huizen werd onmiddelij'k de vlag uitgestoken. Dienzelfden ochtend werd van uit Ostende aan het stadhuis te Brugge een telegram ontvangen waarin de heuge lijke tijding werd meegedeeld. De tijding drong door tot in de vergaderzaal van het provinciaal bestuur en de gouverneur, ba ron De Béthune, haastte zich een lang telegram met gelukwenschen aan prins en prinses Albert te zenden. In den middag speelde het carillon en werden o-veral de vlaggen uitgestoken. Een courant vertelde in groote letters dat de dynastie nu drie voudig verzekerd was en om 2 uur ontving de gouverneur, uit naam van prins Albert bericht, dat de goede bedoeling zeer werd .gewaardeerd maar, dat de gebeur tenis nog niet had plaats gehad. Dr. Kuyper over zijn jeugd. Bij het bezoek aan zijn geboorteplaats Maas sluis heeft dr. Kuyper gesproken en iets verteld over zijn jeugd en hoe hij ging studeeren voor predikant. „Hier in Maassluis heb ik dus alles gekregen wat ik nu ben. Hier is de grond gelegd van mijn wezen, aanleg en inborst. Tusschen mij en Maassluis ligt daarom een band, die niet kan verbroken worden, de band der geboorte. Of ik dan aan Maassluis als stad zoo veel 'tie danken heb? Zeker. 't.Is mij ol Maassluis mij iets heel bijzonders meege geven heeft en dat is de neiging van mijn hart om de zee in te gaan. Die neiging heb ik hier in Maassluis gekregen en nóg houd ik veel van de zee. In Middelburg kwam die neiging eerst goéd tot openharing. In mijn schooljaren lééfde ik in het zien van schepen en scheepstuig en 's avonds was niets mij liever dan bij do kapiteins van een of anderen Engel sehen kblenbrik te zitten praten over de zee en het varen. Ik móest en ik zóu koopvaardijschipper worden, 't Was zélfs al klaar gemaakt, dal ik naar Amsterdam zou gaan om in de kweekschool voor 'de zeevaart 5,-e worden o'pgeleid. Hoe kwam het. nu dat ik niet. naar zee ging en de theologie hen gaan studee-j ren? Dat is de schuld van mijn drie zus ters, waarvan er thans nog twee leven. 'tls mij .hier net gegaan als mijn vader, die in zijn jonge j'aren in Amsterdam o-p een kantoor ,was. Toen kwam 'daar een Engelsche dominee ,als zendeling onder de Joden, die een aantal Engelsche trak taatjes in het Hollandsch wilde vertaald hebben, welk werk mijn vader te doen kreeg en dat hij zóó goed deed, dat deze dominee hem een studiebeurs bezorgde, waarop hij in de theologie ging studeeren. Wat nu die Engelsche predikant voor mijn vader was, waren mijne zusters voor mij. Mijn vader kreeg een beroep naar Leiden en hij stelde zijn vertrek daarheen afhankelijk van mijn keuze van beroep. Bleef ik ,bij mijn besluit om naar zee te gaan, dan zouden we te Middelburg blij ven; wilde 1 k in de theologie gaan stu deeren, dan gingen we naar Leiden. Mijn zusters die niet graag te Middel burg bleven ,en wel eens wat van Holland wilden zien, wisten mij toen over te halen om theologie te kiezen en op een goeden dag te zeggen: „Vader, ik heb mijn zeil tjes maar .opgerold; ik ga theologie stu deeren." "Een merkwaardige bijzonderheid is ook aar de .latere geleerde Staatsman nooit ae lagere .school heeft bezocht. „En vraagt ge nu ot 1k te Maassluis of Ie Middelburg op een christelijke school heb gegaan, Uan antwoord ik: neen en toch ja. Op een openbare school ben ik nooit geweest, ook niet op een christelijke school. Mijn vader en moeder hebben me zelf aan .huis les gegeven. Aan hen heb ik dan ook buitengewoon veel te danken. Moeder was .uit Zwitserland afkomstig en kende dus .goed Fransch. Vader kende goed Engelsch en Hollandsch kenden ze allebei goed. Daarbij gaven ze mij les in rekenen en schrijven, zoodat ik bij anderen die op .school gingen, in het geheel niet achter stond. Op 't gymnasium had ik echter wel een gevoel of ik achterlijk was, doch dat bleek me later een gevolg daarvan te zijn, dat ik sommige gemakkelijke school-loop- jes niet geleerd had en dat ik door het degelijk onderwijs van vader en moeder eigenlijk veel verder was dan de anderen. Bovendien hadden vader en moecier mij een diepen eerbied voor Gods Woord in geprent, die mij in later jaren nooit be geven heeft. Zelfs in mijn academiejaren töen ik over stag ging en allerlei onge- loovige denkbeelden "kreeg, bleef die eer bied van het Woord Gods nog zoo bestor ven in mijn gemoea, TTaf ik met één mij ner kennissen onherroepelijk de vriend schap afbrak toen hij zich over den Bijbel oneerbiedig uitdrukte" De spreker herinnerde aan de reis die hij pa,s heeft volbracht: „Ik hen in die landen, waar Mohammed vereera wordt, dikwijls beschaamd geweest als ik zag, hoe diep eerbiedig men daar zijn "Mohammed dient. Ge moest het niet wagen één ringer tegen den profeet op te heffen. Het zou uw 'hals kosten. Als men dat ziet en 't vergelijkt met den weinigen eerbied, dien men hier heeft niet voor een valschen proleet, maai" voor den eenigen Proleet, den Christus Gods, den 'Gezalfden Koning, dan wordt men cfoor deze "Mohammedanen beschaamd. Zelfs zij vereeren onverfiolen Jezus nog als een groot profeet. En ten slotte zeide hij nog dit zoo ware woord over het christelijk onderwijs „En toch brengt de Christelijke school zoo een groot gevaar mede. De ouders komen er zoo gemakkelijk toe alles aan de Christelijke .school over te laten en zelve het werk der opvoeding te laten rusten. Laten we toch niet denken, dat het kind, wanneer het op een Christelijke school gaal, geborgen is. Laten we de opvoeding in het gezin allereerst in eere houden. Worde ons vo'lk geen oppervlak kig vólk, maar houde het toch de belij denis des Hoeren zelf in het gezin en voor zijne kinderen hoog. Doordat de heer A. Reijiiierse, fabri kant te Middelburg is aangenomen als lid van het botercontróle-station Zeeland, zijn thans alle Zeeuwsche bolcrfabrieken en melkinrichtingen onder controle, wel een bewijs "dal. men ook in onze provincie door drongen is van 'de deugdelijkheid van het Nedcrlandsch contróie systeem. Het, slation zal toetreden als lid van het derde internationale zuivelcongres, dat in 1907 in den Haag zal gehouden worden. Waarom z ij f r i s c h b 1 ij v e n. Msn verwondert zich wel eens, dat onze beide groote journalisten, dr. Kuyper en Ch. Boissevain, steeds zoo frisch blijven. De oorzaak? Wc lezen onder Van Dag tot Dag in het „Hbl." „Morgen begint mijn vacantie. Ik ga naar Ierland, naar de hooge bergkust aan den Allantischen Oceaan. Ik ga vier we ken lang geen regel schrijven. Leve die vacantie voor mijn lezers en mij!" En dr. Kuyper, die weer krachtig aan 'twerk is, maakte een nog veel grootere reis. Voor goeden arbeid is een voorname voorwaarde: rust. GOES. Dc krankzinnige M. de Vos is heden naar het gesticht St. Joris te Delft overgebracht. De penningmeester van het Gocsche Watersnood-Comité verzoekt ons mede te deelen, dat de verantwoording van dat comité, voorkomende in ons vorig no., was gegeven mei de bedoeling om pas, tegelijk met andere bladen, hedenavond te wor den vermeld. Het gerucht loopt, dat. de zaak der firma Kleeuwens alhier verkocht is aan dhr. A. W. A. Ross, Kreukelmarkt. MIDDELBURG. Tot lid der gezondheids commissie alhier is benoemd dhr. E. L. van Mervennee, prov. veearts le klasse. Een Amsterdamsche oplich- t e r. Vrijdag vervoegde zich bij een winke lier een als heer gekleed persoon, voor gevende de neef to zijn van het meisje te Amsterdam, met wie de bewuste per soon verkeerde. Hij noemde zijn naam, Hendrik van Stelten, en bracht de compli menten over van het meisje, daarbij aller-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1