Jenever. iR - Goes. No. 88. Zaterdag 28 Juli 1906. Tweede Jaargang. ut op het gsblad tograaf. SIN G E N. Stoomhout Zagerij En Schaverij. geld p van Effecten borgtocht. HENDRIKSE. cent 1ISSTRAAT *9. 1.00 ft.00 /ens een groote spotprijzen KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Korte inhoud Zondagsblad. UIT DE )PERb. UIT NI A N Dr I het hotel de Kinderen bl nieuws en illu- 'EDKOOP is. DE DIRECTIE. dags van 12 tot 1 uur, Prijs der boeken, van 1 cent per week en :0: 21/2 cent per week aties 5 cent per week per stuk. ;entiusvereeniging, ge- 1 uur, behalve in de bonnement 1 per jaar oek per week. geopend Dinsdagavond rijgbaar gratis voor de rs. fereeniging, geopend 21 uur, 3 cent per igenden gratis verkrijg- ntiusgebouw. onmiddellijk na Ves- K. Jongensschool, da- llA/a tot 121/a uur. er deel en per week. aar aan de Pastorie, 121/ï uur, 2 cent per E ZEEUWSCHE OMIRANT Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten 0.95 Afzonderlijke nummers a contant„0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's voor niet-abonné's„045 Advertentiën van 15 regels £0.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Gt. a contant. Reclameberiohten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Platen: Een huwelijksmarkt; nijver heidstentoonstelling te Leeuwarden; de Rembrandt-feesten in de hoofdstad; hoofd mannen der ontbonden Doemade „dans- huzaren" uit 'Krefeld te Venloeen kunst stukje te 'fiets en te paard, alles met tekst. De blinde 'getuige. Feuilleton: de bloe dige Hand. Gemeenteraad van Goes. Under voorzitterschap van den burge meester vergaderde gisteravond de ge meenteraad, waarbij afwezig waren de hee- ren v. d. Bout en Hollmann. Dhr. Temper man verscheen later. Vóór de behandeling der agenda spraU de burgemeester een woord van leedwezen en deelneming naaj' aanleiding van het treurige bericht van H. M. de Koningin. Al len, zei hij, zult ge dit bericht met leed wezen hebben vernomen. Nog onlangs bij Haar 25en geboortedag, bleek, hoe de Goe- senaren gehecht zijn aafi Oranje. Spr. meent aller tolk te zijn, wanneer hij den wensch uitspreekt, dat het den Almachtige behage Haar te troosten en te sterken bij deze droeve gebeurtenis. Enkele stukken waren ingekomen, waar onder goedkeuring van het kohier 1906, proces-verbaal van opname der kas van den gemeente-ontvanger en een adres van de vereeniging Handelsbelangen omtrent de haven, die voor kennisgeving werden aangenomen. De heer Dekker zegt, dat 'them ver baasd heeft, dat het adres van „Handels belang" zonder meer voor kennisgeving is aangenomen. Ook baart het hem ver wondering, dat niet alle winkeliers bij die vereeniging zijn aangesloten. Of 'tkomt, dat die vereeniging bij B. en W. nog niet genoeg waardeering vindt, weet hij niet, maar deze hadden vriendelijker tegenover „H.bel." kunnen optreden. „H.bel." vraagt niet, dat de haven zoo en zoolang voor het verkeer gesloten zat zijn, maai' wil alleen mededeelen, dat wat bij sluiting der haven bereikt kan worden. B. en W. hebben niet om het advies van „H.bel." gevraagd. Dhr. Dekker wenschte dat aan de vereeniging inlichtingen zoteden ge vraagd zijn. leder, die belang 'heeft bij de scheepvaart, vindt de sluiting van 11 dagen te lang. Ook kon er anders be antwoord zijngenoegzaam tijdig. Daarom wenscht spr., dat een deputatie van „H. bel." wordt gehoord en dat B. en W. aan die vereeniging tijdig kennis geven van het sluiten der haven, opdat bezwaren kunnen worden ingediend. De heer v. d. Putte wenscht in waar deering van „H.bel." voor niemand onder te doen. Maar hier wordt hetzelfde ver zocht als het vorig jaar; toen werd het aldus met redenen omkleed afgewezen. Zoolang „H.bel." geen andere motieven beeft, gelden die redenen nog. Den heer de Witt Hamer verwon dert het, dat dhr. Dekker in den gemeente raad propaganda maakt voor „H.bel.", dat is hier niet de plaats. Het gaat er alleen over, om een verzoek ai te wijzen, of er op in te gaan. En nu pretendeert spr„ dat B. en W., voorgelicht door deskundi gen, beter weten, hoeveel tijd er voor het schoonmaken der haven noodig is, dan die vereeniging. Het schoonmaken is gesteld op een tijdstip, dat de handel het minste last er van heeft. De heer Dekker merkt op, dat een vorig jaar het adres gezonden is aan B. en W. en herinnert zich niet, dat het in den raad behandeld is. Het is uit beschei denheid, dat „Handelsbel," geen nieuwe motieven heeft aangevoerd; indien B. en W. dit verzoeken, zou de vereeniging het wél doen. Ook verbaast spr. zich over h t door dhr. de W. Hamer gesprokene; daar uit bemerkt hij, dat „Handelbel." niet ge teld wordt. Spr. verklaart hier te zitten als betaald noch onbetaald propagandist dier vereeniging; maar hij voelt wat voor die vereeniging. Spr. is van meening, dat wan neer „H.bel." zulke eenvoudige dingen vraagt, daarmede rekening moet gehouden. De heer de W. Hamer vraagt, waarom dhr. Dekker beweert, dat B. en W. „H.bel." niet tellen. B. en W. hebben over het adres grondig gesproken, er zijn bezwaren ge opperd, enz. enz. kortom, het is van az onderzocht, En als de argumenten van 1905 nog gelden, konden B. en W. conse quent niet anders handelen. Dhr. Dekker: Men kan ook te conse quent zijn! De Burgemeester zegt, dat de be kendmaking van de sluiting der haven tijdig genoeg in bladen gepubliceerd wordt, wat dhr. Dekker zegt wel te weten, maar dan is het te laat voor verandering, waar het bij hem juist op aan komt. De heer Donnet zegt geen propagan dist te zijn voor „H.bel.", maar is van oordeel, dat men aan die vereeniging had tegemoet kunnen komen. Kunnen B. en W. de meening van „H.bel." niet vragen of kunnen B. en W. geen deputatie ontvan gen? De Burgemeester zegt namens B. en W. dat bij! dat college geen bezwaren bestaan de heeren te ontvangen. Hierna, krijgen de gemeenteraadsleden en het publiek hot voorrecht den heer van der Leeuw nogmaals in de vuile grind te hooren roeren. Hij zegt, dat het contract met den straatmaker te vaag is, en men er niet uit kan opmaken, wat deze doen moet. Van 140 voer grind moet de straat maker hoeveelheden brengen naar de plaats, die de bouwmeester opgeeft. Dit. is volgens spr. van belang. (Wat? red.) De Burgemeester zegt dhr. v. d. Leeuw, dat hij op 't terrein is van B. er. W. Deze toch voeren de publieke wer ken uit. De heer v. d. Leeuw vraagt nu, of dan over die uitvoering in den raad niet gesproken mag worden, en op bevestigend antwoord van den burgemeester, zegt hij dan, dat het bewuste grind niet gebruikt is voor de gemeente, dia het noodig had, enz. De B ur g e m e e s t e r herinnert er aan, dat. in het rapport duidelijk erkend is, dat er een kleine vergissing heeft plaats ge had, en zegt, dat er door de gemeente geen schade is geleden; dat grind had op 't oogenbiik nergens anders gebruikt kunnen worden. De heer v. d. Leeuw beroept zich op den (nog afwezigen) heer Temperman, om te beweren, dat de provincie vuile grind zeeft. De beer de W. Hamer komt voor den bouwmeester tegen dhr. v. d. Leeuw op. Ieder kan zich vergissen, zei hij, en over die waarde van f 4 zijn al zooveel woorden vuil gemaakt, hebben de bladen al ge schreven, dat hij verdere behandeling on- gewenscht acht. 'tWas een storm in een glas water. In ieder geval is de gemeente geen dupe geweest en moeten we dan over die zaak zoolang blijven kibbelen, vraagt, terecht, dhr. de W. Hamer. De heer Rothuizen deed in alle opzichten zijn plicht. (Applaus.) Dhr. Dekker zegt zich hierbij volko men aan te sluiten. Ook de overige raadsleden beluigen terecht hiermede hun instemming en onder wat tegengepruttel van dhr. v. d. L. gaat de zaak gelukkig in den doofpot. Alsnu was aan de orde punt 2 der agen da: benoeming van een Hoofd aan de openbare meisjesschool. Alvorens hiertoe over te gaan, wenschte de heer Fran sen v. d. Putte een besloten vergade ring; dit punt werd nu als laatste op de agenda geplaatst. De punten der agenda 3, 4 en 5, resp. een adres van J. Govers tot verkrijging in erfpacht van gemeentegrond; adres van G. W. do Jonge om buiten de schooluren gebruik te: mogen maken van een lokaal van school B voor zangoefeningen; adres van J. F. Tas met verzoek om teruggaaf vau betaald vergunningsrecht, alle met gunstig advies der financieele commissie, werden aangenomen. Bij punt 6, aanvragen over afschrijving van hoofdelijken omslag en hondenbelas ting, merkte dhr. Dekker op, dat het onbillijk is, dat een hond van dhr. de Beste afgemaakt is, omdat deze laslig was. Ook zei spr., dat pen desbetreffende, mede- deeling vroeger moest plaats hebben, dan hoeft men Voor een doode hond geen be lasting meer te betalen. Do Burgemeester 'zegt, d,at peen niet verplicht was den hond af te maken, alleen hem vast te houden. Overigens al dus besloten. Als leden voor het college van zetters werden benoemd in het eerste dubbeltal de heeren de Ligny pn van Riet Sr., bei den met algemeene stemmen; in het tweede dubbeltal de heeren A. Jansen met op een ,na alg. stemmen, en J. v. d. Leeuw met '6 stemmen, waarbij 3 op dhr. Dekker en 1 blanco. De gemcentenekening 1905 werd aange boden met een batig slot van f 6659,85 en goedgekeurd. De voorloopige rekening over 1905 en de begrooting over 1907 van de rustende schutterij werden goedgekeurd, alsook de wijziging dei' verordening op het houden van mestvaalten. Ook wordt besloten tot uitkeeren eener vergoeding, ingevolge het bepaalde bij arl. 38 der 'verordening op het brandwezen. Hierbij merkte dhr. Dekker op, dat in 't vervolg de mannen, die betaald worden door de gemeente ook pp de lijsten der ongevallenwet zullen komen en aldus uit- keering van de Rijksverzekeringbank zul len krijgen. Aan B. en W. was hiervan niets bekend. Op een adres van F. Q. C. den Hol lander werd de rooilijn aangewezen en uitweg vastgesteld voor een je bouwen perceel aan 'den Stationsweg. De heer F. v. d. Putte merkt hierbij op, dat dhr. den Hollander zou wenschen (le oprui ming van struikgewas over de volle ruimte bij zijn pand en verzoekt aan dien wensch te voldoen. Aldus zal geschieden. Tot hoofd der openbare meisjesschool werd nu, na een vergadering met gesloten deuren, die drie kwartier duurde, benoemd me j. A. SL van Andel (no. 2 der voordracht) te Assen met 9 stemmen, tegen 2 op mej. C. van Heemskerk, van Zeist. Ten slotte merkte dhr. Dekker nog op, dat hij een uitgaaf van f 600 voor brand- bluschmiddelen (een brandladder) te duur vond. De Burgemeester verklaarde, dat het niet minder kon, waarna met 7 tegen 4 stemmen de uitgave van f 600 werd goedgekeurd. „O v e r t u i g i n g". De correspondent van hetHandelsblad" heeft het in zijn laatsten brief o. m. over gemengde huwelijken, welker getal in Duitscblaud steeds toeneemt Hij schrijft: „Opvallend is ook het toenemen der huwelijken tusschen Christenen en Joden. Bedroeg het percentage der gemengde huwelijken over alle godsdiensten gezame- lijk genomen 9.1 zoo steeg dit tot 15.2 Jof ruim de helft meer bij de huwelijken, waarvan beide of een der partijen Israëlieten waren. Dit zijn feiten, die waarschijnlijk niet kunnen worden tegengesproken en wier vermelding nuttig kan zijn. Maar de corr. voegt daaraan ook een oordeel toe: „Men vindt hier te lande menschen onder alle g loovigen, die de toeneming der ge mengde huwelijken betreuren. Zij zien daarin een vermeerdering der onverschillig heid ten opzichte van geloof en Kerk. Men kan dit verschijnsel echter ook op andere wijze veiklaren: uit toenemende verdraag zaamheid en onderlinge waardeering. En als dit verschijnsel op deze wijze juist ver klaard is, dan is het daarmee tevens ge recktvaardigd." Zulk een slap gemis aan overtuiging, zulk een verachting voor de waarheid, die men belijdt, als meestal uit het aaDgaan vaD een gemengd huwelijk spreekt, zulk een onverschilligheid voor het geestelijk heil der kinderen wordt hier met de mooie woorden „verdraagzaamheid'' en „waar- deering" versierd. Gerech! vaardigd wordt het genoemd, als een hristenmeisje zich voor he leven ver bindt met iemand, die Christus verwerpt en als de Joodsche man in zijn vrouw appreci eert, wat hij zelf beslist onwaar acht. Zulk geknoei met eigen en anderer eerlijke overtuiging heet dan verdraagzaamheid. Zoo te schrijven getuigt waarlijk niet van eerbied voor de Waarheid. („Centrum.") Achteruitgang. Wij lezen in de Nieuwe Provinciale „De Vaderlander" (het blad waaraan de naam van den leider der Unie-liberalen, Goeman Borgesius verbonden is) bedacht do volgende grap „De heer Tazelaar heeft ontdekt, dat Rembrandt een Calvinist was; misschien zullen zijne nasporingen er, nog toe leiden, dat Jan Steen zal blijken een eerzaam ou derling oftewel opziener der gemeente ge weest te zijn. Dit alles steekt, de S. D. A. P. zoo in de oogen, dat „Het Volk" ons komt ver tollen, dat Rembrandt, revolutionair was. Wel te verstaan, niet revolutionair in vrij- soeialistischen zin, maar in S. D. A. Peeschen zin. Wij zullen de heeren die met het ei schijnen te werken, helaas moe ten tegenspreken. Er is dezer dagen onder den molen van Rembrandts vader een quitantie gevonden, waaruit blijkt, dat de jonge Rembrandt lid was van de Liberale Unie". Als dit waar is, dan is de Liberale Unie niet alleen oud, maar door dien ouderdom ook stellig zeer ontaardVan Rem brandt's geheimzinnig duister is dan stellig nog over het eigenaardig „ge heimzinnig" politiek optreden van den leider der Unie-liberalen; maar het. scliii- terend licht van Rembrandi's schilderijen is gedaald tot eon blanco-artikel. „De Vaderlander" mag dus wel tranen met tuiten schreien en zuchtenwelk diep verval ITALIË. De correspondent van den „Éclair" meldt aan zijn blad het volgende „Het Vatdcaan heeft zich in verbinding gesteld met het Italiaansche gouverne ment om te onderhandelen over het. over brengen van het stoffelijk overschot van Leo XIII uit de kathedraal van St. Pieter, waar het. op het oogenbiik rust, naar de basiliek van St. Jan van Lateranen, waar de laatste hand gelegd wordt, aan het praalgraf. Door tussehenkomst van den kardinaal vicaris heeft het Vaticaan aan het Quiri naal gevraagd, of er gerekend kon worden op de noodige maatregelen van orde, wan neer de overbrenging plaats zou hebben. Het Vaticaan had besloten, zoo liet de kardinaal weten, om de overbrenging vroeg in den morgen en zoo bescheiden mogelijk te doen plaats hebben. De prefect van Rome moet in antwoord op de aanvrage medegedeeld hebben „dat de regeering besloten is om aan het stof felijk overschot van den Opperherder de militaire eerbewijzen te doen schenken en om de troepen van de hoofdstad op te stellen langs den weg, dien de stoet volgen zal". Niet slechts tot één, doch tot alle over sten van kloosters te Rome heeft Z. II. de Paus het verzoek gericht een driedaag- sche oefening te houden „volgens zijne in tentie", en een soortgelijk bevel tot het houden, gedurende drie dagen, van openbare gebeden met uitstelling van het Allerheiligste in alle primatiale kerken is door Z. H. gericht tot den kardinaal- vicaris. Men verwacht de beslissing des Pausen betreffende den kerkelijken-politie- ken toestand in Frankrijk onmiddellijk na' afloop van dit Triduum. RUSLAND. Te Odessa schijnt de Jodenmoord nog niet begonnen, allhans niet op groote schaal. Maar men vreest 't ergste. Het hoofdbestuur van het Israëlitische Wereld- verbond, dat te Parijs zetelt, heeft den Franschen minister van buitenlandsche za ken reeds verzocht om in de haven van Odessa een paar oorlogsschepen te leg gen, opdat de Joden daar aan boord vluch ten kunnen. De gouverneur van de stad heeft vreeselijke woorden gesproken, schrijft het hoofdbestuur. De Israëlieten worden met moord en doodslag bedreigd. Woensdag is er de dag vrij kalm ver streken. Den vorigen avond zijn 70 Joden, die verdacht werden te belmoren tot de Joodsche commissie van zelfverdediging, gevangen genomen en in den politiepost onbarmhartig afgeranseld. Burgers, die wapenen hebben, moeien ze inleveren, op straffe van verbanning naar Siberië. Zoo worden de Joden bedreigd en gestraft, die op lijfsverweer bedacht zijn. De cor respondent van Havas' Agentschap seint: „De generaals Kaulbars en Karangosof zijn woedend op de JodenDe over heid doet niets om de Kozakken te be teugelen, en ze sjacheren mei de Joodsche afgevaardigden, van wie zij een patrio- lische betooging en een lijfrente voor de betrekkingen van den Vrijdag gedooden Kozak verlangen; anders zal de overheid niets doen." ij hebben, reeds iets van de maatrege len der regeering gezegd. Evenals te Mos kou pakt ze te Petersburg alle man op, die geacht kunnen worden leiders van een partij te zijn en bij een komende staking of revolutionaire beweging de .leiding te zullen hebben. Woensdag zaten er al hon derden te Petersburg achter slot. Daar zijn ook eenige clubs gesloteno. a. van de gi'ondw. dem. partij. Alle socialistische en in 't algemeen radicale kranten wor den onderdrukt. De politie bezet de druk kerijen. Zoo seint de Petersburgsche cor respondent van de Tribune. Uit de pro vincie komen ook berichten over huis zoekingen bij leden van de Doema. Troe pen zijn er op de bedreigde plaatsen in menigte. Maar de oproerige geest schijnt vooral onder het Moskousche garnizoen groot. Volgens berichten, zijn voor de Veilig heid van den Czaar en diens gezin uitge breide maatregelen genomen. De chefs der geheime politie en van den veiligheidsdienst, Theletpoff en Kounze- vitch, zijn sinds eenige dagen te Peterhof, waar zij een nauwlettenden bewakings dienst hebben, georganiseerd. Ten eerste heeft men geheel Peterhof, het oude en het nieuwe gedeelte, even als Orienbaum, omringd met een cordon van 600 wachten, en den schildwacht dienst zeer vernuftig samengesteld. De centrale wacht staat in onmiddel lijke verbinding met het hoofd van den paleisdienst, generaal Trepoff. Er zijn te Peterhof een groot aanlal ge heime politieagenten, die een speciaal korps vormen en in verschillende wachten verdeeld zijn. Er zijn niet minder dan 240 agenten tegelijk van dienst rondom het groote paleis, waarbinnen zich de kei zerlijke familie bevindt. Het wachtwoord wordt iederen morgen en iederen avond veranderd, en de toe gangsbewijzen veranderen iederen dag van vorm en van kleur Uit Berlijn wordt gemeld dat de moeder van den Czaar onlangs le Hvitdoere bij Kloinenborg, in Denemar ken, een groot landhuis heeft gehuurd, dat nu voor het keizerlijke gezin wordt ingericht, voor het geval de Czaar zijn land mocht willen verlaten. Het huis ligt dicht bij de zee aan de Oostkust van Denemarken en het heet dat er een onderaardsehe 'gang wordt ge bouwd waardoor men van het strand af dadelijk in het gebouw kan komen, zon der zich in het openbaar te vertoonen. Bij een muiterij van soldaten te Brestli- towsk is het officiers-casino in brand ge stoken. Het oproer is onderdrukt. Generaal Zwanof en een officier zijn gewond. 240 muitende soldaten 'zijn gevangen genomen. De oorzaak was een dagorder van den generaal van 'het militaire district War schau. De kolonel der gendarmerie te Warschau is op straat met een dolksteek vermoord. De dader is ontsnapt. Dinsdagmorgen verzamelden zich de ko zakken in veile wapenrusting voor de ka zerne te Odessa. Ze waren voornemens de stait binnen te trekken en den moord op hun kameraad op de Joden te wreken. Het opgeroepen Ismaelsche regiment om singelde de kazerne en ontwapende met groote moeite de kozakken. Drie voorbij gangers weiden door eenige weggeloopen kozakken gewond en één gedood. De be volking verkeert in groote opwinding. In 'het leger heerscht, zegt een corres pondent, een geweldige opwinding, tenge volge van de- gedachte (lat het gewapend tegenover het volk zal kunnen staan. Of ficieren verklaren dat geen Port-Arthur en geen Tsoejima zouden gelijkstaan met. zulk een vernedering, De filialen van de Singer-naaimachinefa- briek te Sosnowice en le Bendzin in Po len zijn tegelijkertijd door bommen ver nield. In eerstgenoemde plaats werden 6, in de andere 4 personen zwaar gekwetst. Het aanlal lichtgewonden is zeer groot. Alle winkels in die plaatsen zijn gesloten en de schrik is groot. FRANKRIJK. Te Lyon is een Rus die zich luitenant- kolonel Ameneski noemt, in hechtenis ge nomen onder verdenking dat hij gestolen effecten in zijn bezit had. Verscheidene dagen was hij bezig geweest mei groote hoeveelheden Fransche waarden van de hand te doen. De politie werd op de hoogte gebracht en bracht een bezcek in zijn hotelkamer. Zijn bagage beslond uit twee valiezen, die vol zaten met Fransche effecten ter waarde van eenige millioenen frs. Ame neski zeide dat hij die stukken van zijn vader geërfd had. Hij verklaarde ook dal hij in den Russisch-Japanschen oorlog

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1