inever. Igsblad Goes. IliRAAK ]No. 87. Donderdag 26 Juli 1906. Tweede Jaargang. 'lit op het IE CRANE, leen in Schouwen en londerpand van Effecten I billijke voorwaarden. BUITENLAND. SINNÊNLAHD. roomhout Zagerij Schaverij. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. geld van Effecten HENDRIKSE. 7V2 cenf Oude Haven, Het platte land. UIT DE jpERb. KIJK. I goed geïntroduceerde I inlichtingen verstrekt borgtocht. Iket hotel de Kinderen |el nieuws en illu- JEDKOOP is. DE DIRECTIE. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes £0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers a contant„0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's 0.37 !/2, voor niet-abonné's«045 Advertentiën van 15 regels 0.50iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Gt. a contant. Reclameberiohten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. pndags van 12 tot 1 uur, Prijs der boeken, van 1 cent per week en |040: 21/2 cent per week Itraties 5 cent per week ent per stuk. lincentiusvereeniging, ge- f21 uur, behalve in de Abonnement 11 per jaar boek per waek. ld, geopend Dinsdagavond Arkrijgbaar gratis voor de feters. ks-Vereeniging, geopend 121 uur, 3 cent per nogenden gratis verkrijg- ■ïcentiusgebouw. lag, onmiddellijk na Ves- R.-K. Jongensschool, da- Ivan lP/a tot 12i/2 uur' per deel en per week. jgbaar aan de Pastorie, tot 121/» uur, 2 cent per 'ek. BLIJDE HOOP VERVLOGEN. De „Staatscourant" bevitte gisteravond bet volgende bulletin: it.. 1 I l „Eene lichte ongesteldheid van Hare Majesteit de Koningin gedurende eenige dagen heeft aanleiding gegeven tot ver ijdeling der hoop, welke gedurende kor ten tijd werd gekoesterd. De toestand van Hare Maejsteit geeft geen raden lot ongerustheid. (get.) Dr. Roessingh. Arts Pot." Deze officieele bekendmaking was Dins dagmiddag 6 uur het mocht niet eer der aan ons bureau aangeplakt. Reeds sedert weken ging er een gerucht, dat een heugelijke gebeurtenis het ko ninklijk echtpaar wachtte en verblijden zou. Kort geleden kregen deze geruchten vaster vorm. Toen Hare Majesteit, medelevend met al wat de geesten en de harten des volks bezig houdt, geen deel zou nemen aan de tot een nationaal feest verheven viering van Rembrandt's geboorte, ja, toen hoopte men werkelijk, dat het nationale bewust zijn, door en in die herdenking van Hol land's ouden roem verlevendigd, meer verblijd nog dan verrast, maai' dan ook inderdaad op het schoonst en vreugde volst verblijd zou worden met de tijding eener toekomst voor het Vorstenhuis. Het heeft niet zoo mogen zijn. Droefheid zal er zijn op het Loo. Droefheid is er onder het volk, want de „blijde hope" der Koningin was niet min der een verwachting vol verheugenis voor heel de natie. Maar gelijk bij reeds zoo menige be proeving, welke Oranje en Nederland sa(- men hebben doorleefd, voelt het volk, nóg meer dan in gewone tijden, zich thans met zijn Vorstenhuis vast verbonden. Hopen wij nog op blijder toekomst. Niet enkel om de stoffelijke belangen beter te kunnen behartigen is het noodig dat de landarbeiders zich veraenigen. Ook voor hun zieleheil is het dringend noodig. Men beweert zoo dikwijls, liefst van liberale zijde, de Roomschen zijn tegen ontwikkeling: zij willen het volk maar dom houden; niets is minder waar. De Kerk was steeds een voorstandster en beschermster van Kunst en van We tenschap. Getuigen de enorme bouwwerken uit de middeleeuwen niet van haar kunstzin, hebben de Katholieken niet een lange rij van knappe mannen in iederen tak van wetenschap aan te wijzen? Neen, alleen kortzichtige liberalen, kun nen zoo iets beweren. De Kerk is een warme voorstandster van ontwikkeling. Die ontwikkeling kan de vereeniging brengen. Zij moet de arbeiders bekwaam maken om zich te verdedigen tegen aan vallen op den godsdienst. Zij moet den arbeider zóó ontwikkelen, dat hij inziet, dat het Socialisme een droombeeld is, dat alleen een maatschappij op Rechtvaardigheid en Naastenliefde ge grondvest, duurzaam kan zijn. En Recht vaardigheid, zoowel als Naastenliefde, vin den hun bron in God. Men werpt wel eens tegen, met ai die ontwikkeling hebben de arbeiders abso luut niets te maken. Op die kleine dorpjes komen toch geen socialisten. Alsof alleen vrees voor de socialisten ons zou moeten drijven tot volksont wikkeling I Maar bovendien wie waarborgt ons, dat zelfs niet op de kleinste plaatsjes socia listen zullen komen? Zoo er misstanden zijn, zullen ze er zeker komen. Waar rot is, komt schimmel. Maar daar' is nog iets anders. Blijveu alle plattelanders op het platte land Gaan er jaarlijks niet tienduizenden naai de steden, verlokt door het „vrijere", drukkere leven en de hoogere loonen. En evenals de dienstmeisjes van het platteland gemakkelijker in handen vallen van liederlijke sujetten, dan de meisjes uit do stad, zoo zullen ook de arbeiders van het platteland gekomen, spoediger in de netten der sociaal-democratie verward raken, dan de stadsarbeiders. Als men eens de ledenlijsten der so ciaal-democratische vereenigingen kon in zien, en wanneer achter de namen de geboorteplaats was ingevuld, dan zou men versteld staan van het overwegend getal oud-plattelauders onder die leden. Worden echter de plattelanders in hun dorpen in goede vereenigingen geschoold en gehard voor den strijd, dan zal die steeds versehe aanvoer in de gelederen der sociaal-democraten gestuit worden. Vereenigingen van plattelanders zijn dus van zeer groot belang voor het platte land zelf en van zeer groot belang voor de steden. Zullen de Zeeuwen achter blijven? Dan zouden zij hun ouden strijdersaard verloochenen. Dat zo-u hun vaderen, die kloek hun geloof bewaarden, in druk en vervolging, te schande wezen. Neen ook zij zullen in onzen strijd tegen modern ongeloof en revolutie hun plaats in de gelederen innemen. Ook voor hen heeft 's Pausen woord „Vereenigt U" niet vergeefs geklonken. S, Vrij handel. De lofredenaars van den Vrijhandel, in 1905 weer in het bewind gekomen, vieren hun hoogtij ten eerste door alle- beschermende rechten in stand te houden. Als daar zijn van 50 pet. op het bier, 25 pet. op koek en banketwerk, 10 pet. op sigaren, 15 pet. op vleeschwaren ten tweede door voor Indie de in komende rechten zeer aanmerkelijk te ver- hoogen ten derde door invoerrechten te gaan invoeren o.p weeldeartikelen; ten vierde door invoerrechten te gaan heffen van artikelen, die hier te lande niet gefabriceerd worden; ten vijfde door een technische her ziening van het tarief, natuurlijk ook om er meer uit te slaan. Zoo bljjven deze lofredenaars het voet spoor van de H.H. Sprenger van Eyk en Pierson drukken. In 1885 brachten de tariefrechten pp 4.339.000. Onder de manipulaliën van Sprenger van Eyk klommen ze in één jaar van f6.774.000 op f 8.430.000. En Minister Pierson stelde een verhooging voor van nog een inillioen. Zoo ziet men hoe dó passie voor den Vrijhandel bij deze lofredenaars stuit op de nog sterker passie om uit het booze tarief altoos meer geld te slaan. Humbug moet ge dit niet noemen. Het is alleen het temperatuurverschil tussehen de hitte van de stembus en de kilheid der administratie. (Stand.) FRANKRIJK. Ter herinnering, fn 1899, terwijl de krijgsraad te Rennes over Dreyfus oor deelde, jverd een nederig kloosterbroeder- onderwijzer beschuldigd van een monster achtige jnisdaad. Frater Flamidianus werd gedurende maanden gevangen gezet en gekweld dooi de magistraten, ,die tegen hem middelen van pnderzoek bezigden van pen ongewone wreedheid. 'Geen enkel der organen „van de Recht vaardigheid en Waarheid" nam zijn partij op, of kwam zelfs .op het idéé dat hij onschuldig zijn kon. Een kloosterbroeder was hij, bijgevolg schuldig. Ten slotte verklaarde de kamer van in- beschuldiging-stelling, jfat broeder Flami dianus zoo weinig schuldig was, dat er geen reden bestond hem te vervolgen. Hij .was niet door drie jury's veroor deeld, Jiij was zelfs niet aan de rechters overgeleverd. .Welnu, de organen „van de Rechten van den Mensch" vierden zij deze eer herstelling Bekenden zij, dat alleen een anti-chris telijke haal 4e vervolgers had bezield? Natuurlijk niet, de meesten maakten zelfs geen melding van het feit. Andere bladen zelfs insinueerden, dat de justitie, doordrongen van een cleriealen geest, de zaak in den doofpot had willen stoppen. Welk eerherstel is broeder Flamidianus te beurt gevallen? Geen enkel t Heeft het parlement voor hein ©en eere- post geëischl, óf voor hem hef Legioen van Eer gevorderd Jadeze vergelding heeft hij gevon den, dat Fransche, Dreyfusgezinde socia listen op hem monsterachtige, vuile lied jes blijven zingen RUSLAND. Het is niet te sterk gesproken, dat de geheele wereld zich thans met Rusland bezig houdt. De Doema ontbonden voor acnt maanden; als gevolg van dien ook de Rijksraad; - wat zal er nu gebeuren, en wat zal de uitkomst zijn van de wor steling die thans begint tussehen Tsaren- regeering en revolutionaire democratie? De Doema-leden die naar Finland waren uitgeweken, hebben het volk reeds tot verzet aangespoord. Een soort lijdelijk ver zet dan; geen gewelddadige opstand in ieder geval. Maar zullen zij den storm bezweren kunnen, als zij dien eenmaal ontketend hebben? De „Temps" gelooft aan geen onmiddel- lijken opstand, omdat de revolutionaire benden niet georganiseerd zijn. Wél zul len ongetwijfeld de woelingen, vooral op het platteland, en de stakingen voort blij ven duren. En van de zijde der regee ring? Met. denzelfden correspondent mee- nen ook wij een nieuw régime van rer actie misschien, maar van ijzer zeker. Als het dan pi aar enkel is tot herstel der orde, opdat straks naar de toezegging des Tsaren een andere Doema het weck der oude overneme èn verbetere! In het thans uitgevaardigde manifest aan het volk leest men het volgende „Een wreede beproeving heeft ons in onze verwachtingen teleurgesteld^ In plaats van te werken aan den ivelgevenden arbeid, waartoe zij geroepen waren, zijn de volksvertegenwoordigers buiten de grenzen van hun bevoegdheid gegaan en hebben ze zich bezig gehouden met on derzoekingen betreffende de handelingen van door ons aangestelde plaatselijke au toriteiten en de onvolkomenheden der fun- damenteele wetten, die slechts door onzen keizerlijken wil gewijzigd kunnen worden. Ten slotte gingen de vertegenwoordigers van het volk zelfs tot onwettige handelin gen over, ^ooals bijv. de oproep aan het volk. De poeren, verontrust door derge lijke onwettige handelingen, en geen ver betering van ,hun lot meer verwachtend van wettelijke maatregelen, zijn in een aan tal districten aan het plunderen geslagen en hebben zich schuldig gemaakt aan ver nieling van de eigendommen van anderen en aan .ongehoorzaamheid jegens hun wet tige overheid. „Maar onze onderdanen moeten zich herinneren, dat verbetering van het lot des volks slechts mogelijk is onder voor waarde, dat er volkomen rust en orde heerschen. Wij zullen geen willekeurige of onwettige handelingen dulden, en met alle kracht pn macht va.n de wet zullen wij den .onwilligen onzen keizerlijken wil opleggen. Wij .roepen alle welgezinde Rus sen pp zich te vereenigen, om de wet tige macht te steunen en den vrede in ons vaderland te herstellen. Moge de rust in 't Russische land hersteld worden, en moge God ons helpen om onze belang rijkste taak ten uitvoer te leggen, nl. om de verbetering van 'het lot der boeren tot stand te brengen. Onze wil is op dit punt onwrikbaar, en de Russische arbeider zal, zonder dat andermans eigendom wordl aangetast, daar waar het landelijk bezit te gering is, aan wettige en eerlijke middelen worden geholpen .om zijn grond te ver- grooten". En dan jiomt dit ten slotte: „Door de Doema te ontbinden, geven wij onzen onveranderlijkcn wil te kennen deze instelling in stand te houden. Overeen komstig deze jiedooling, bepalen wij, dat de nieuwe Doema za. worden bijeeng©!- x-oepen op 5 Maart 1907, bij oekase van den uitvoerenden Senaat. „Met een .onwrikbaar geloof in de God delijke goedertierenheid, zullen wij van het werk {Ier nieuwe Doema de verwezen lijking van onze verwachtingen tegemoet zien en {le vastlegging daarvan in de wet overeenkomstig de .eischen van het her boren Rusland. „Getrouwe zonen van Rusland, uw Tsaar roept u, zooals een vader zijn kin deren roept, om u met hem te vereenigen toL het jScheppen van gezonde toestanden in ons heilig vaderland. Wij gelooven, dat er reuzen van den geest en van do daad zullen opstaan, ,en dat door hun ijverigen arbeid de roem van Rusland zal blijven stralen" Daartegenover hebben /le leden van de Doema een oproerig manifest aan het volk uitgevaardigd, waardoor zÜ zich feitelijk plaatsen aan het hoofd der revolutie. Dit manifest spoort de burgers aan, de onmiddellijke wederbijeenroepiiig van de Doema af te dwingen, daar de regeering niiet het recht heeft buiten goedkeuring der Doema belastingen te heffen en re- cruten op te roepen, en leeningen gesloten zonder goedkeuring van de Doema ongel dig zijn. .„Geen macht" zegt het stuk, zal weerstand kunnen bieden aan den on- buigzamen wii van het volk". I11 een telegram gelast Stolypin, de minister-president, de gouverneurs-gene raal, de gouverneurs en de prefecten, om hun ondergeschikte ambtenaren onmiddel lijk besliste bevelen te geven, opdat de orde snel, zeker en zonder fout hersteld worde. Rustverstoringen moeten onder drukt, revolutionaire pogingen met alle middelen gefnuikt worden. Het bevel waar- schuwt voor onwettige en onverstandige maatregelen, die ontevredenheid opwek ken in plaats van geruststelling te schenken. Onder verwijzing naar het onverbidde lijk vaststaande plan van den Keizer, 0111 langs wetlelijken weg hulp te verschaf fen, legt het bevelschrift er den nadruk op, dat ©en besliste en krachtige wil, die zich op deze wijze uit, zonder twijfel steun zal vinden bij het beste deel der samen leving. Opnieuw is de Israëlitische bevolking van Odessa ten hoogste opgewonden door het volgende voorval Een dronken kozak dwaalde door de Joodsche wijk, zwaaiende met zijn sabel en schreeuwende: Dood aan de JodenI" Een Israëliet, '11 ongeluk voorziende, trachtte den kozak tot kalmte te brengen, maar deze antwoordde met een sabel houw, die het doel miste. Voorbijgangers kwamen tusschenbeide, en in den strijd, die volgde, werd de kozak gedoo'd. Daar de moordenaars 'gevlucht waren en niet werden -ontdekt, heeft de over heid getracht, de geheele Israëlietische be volking in staat van beschuldiging te stel len, en beweerd, dat de moord vooraf be raamd was. De prefect liet den rabbijn bij zich komen, en beval hem, de Joodsche gemeente te doen bijeenroepen in de sy nagogen, ten einde haar te waarschuwen, vooral niet op de begrafenis van den ko zak te verschijnen, daar hij, de prefect, dan niet voor hun veiligheid kon instaan, daar de kozakken uiterst verbitterd wa ren op de Joden. Hij voegde er aan toe, dat de gouverneur en hij alles zouden doen, om de kozakken te kalmeeren, maar dat zij .onmogelijk konden verklaren, dat nieuwe ongeregeldheden niet zouden plaats grijpen. De opgewondenheid is dus groot en de straten zijn doodsch en verlaten. ITALIË. Z. H. {te Paus heeft zich hij het schrij ven in verstrooiing met de gevulde pen in den duim der rechterhand gestoken. De verwonding werd aanstonds met sublimaat uitgewasschen en de duim ver bonden. Bij het geven van audiënties draagt de Paus thans een wit lederen handschoen aan de rechterhand. Volgens verklaring van (Ir. Lapponi was de steek gelukkig niet zeer diep gegaan. SPANJE. Van den merkwaardigen automobiel- tocht van het Spaansche Koningspaar heb ben wij j-eeds melding gemaakt. Het blijkt nu, dat (le kaarten van het doorgereisde landsgedeelte niet in orde waren. Met al lerlei omwegen bereikte men eindelijk het doel, maar in een treurigen toestand. De koninklijke auto had een defect aan het stuur, en <le auto's van liet gevolg waren alle achtergebleven uit gebrek aan ben zine. De geheele afstand bleek dubbel zoo groot als was opgegeven. In een treurigen staat kwamen Koning en Koningin ein delijk weer thuis, de hovelingen nog veel later met allerlei karren of op uitgeputte paarden, want hun auto's lagen overal in het gebergte bezwijmd. De Koning was woedend. Hij jieeft nu gelast dat men do geographische gesteldheid van Spanje eens beier inoet nagaan, beginnende met de provincie Madrid Men verneemt, dat II. Ms. toestand zeel- bevredigend is; het laat zich voorzien dat de Koningin spoedig herstellen zal. Men verwacht dan ook geen geregelde be kendmaking van bulletins. De Koningin-Moeder, die haar dochter gister bezoctit, is 0111 halfzes naar Soest- dijk teruggekeerd. Dr. Roessingh, die nabij Het Loo zijn vacantie doorbrengt, kon zich ook van het Paleis naar zijn buitenverblijf begeven. Uit Apeldoorn wordt gemeld: Na de ongesteldheid van H. M. de Ko ningin en het gevolg daarvan, was Z. K. H. Prins Hendrik ten prooi aan een hevige gemoedsbeweging. Hij weende herhaalde lijk. Dr. Launllard, tijdelijk te Apeldoorn, werd ten PaJeize ontboden en kalmeerde den Prins. De stemming in het Paleis is gedrukt. H. M. de Koningin is zeer zwak. „De Zeeuw" heeft het in zijn jongste no. over „genieën". Onder deze begenadigde geesten noemt zij o. a. ook Bilderdijk. Onlangs hebben wij dezen dichter een „t a 1 e 111" genoemd. Onze confrater zal ons verplichten, in dien hij ons wil mededeelen, waarom de dichter van o. a. „Peterselie" tot een genie wordt verklaard. Naar ons inzien gaat 'tniet op, Sha kespeare, Napoleon, Rembrandt en Bilderdijk in één adem te noemen. Tot onderkapehneester hij het stafmu ziekkorps van het 3e reg. int. te Bergen- op-Zoom is, 11a vergelijkend examen, be noemd de heer J. Horst, lid van genoemd korps. Er zijn eenige bijzonderheden bekend geworden 111 verband mot het historische Doggersbank-incident. Geheel ten onrechte is destijds den Russischen marineofficieren verweten, dat zij dronken zouden zijn ge weest en in hun roes ongevaarlijke vis- schers-schuiten zouden hebben aangezien voor Japansche lorpedobooten. Want tus sehen de Engelsche visschersschuiten had den zicli daarop gelijkende hooien begeven, welke torpedo',s Japansche marine-matro zen aan boord hadden. Aan de Russische regeering waren deze intrigues der Ja panners door goede verspieders verraden, nog vóór de vloot was vertrokken. De duidelijkste bewijzen voor de juistheid de zer bewering bevinden z.ich in handen der Nederlaudsche regeering, die, door het station voor draadlooze telegrafie te Sche- veningen, verscheiden in code-schrift ge stelde marconigrammen in handen kreeg, welke bestemd waren voor het station te Amsterdam, dat toebehoort aan de Mar- coni-maatschappij. De inhoud dier mar- cojiigrammen was van zoo emstigen aard, dat Nederland, indien het een dergelijke wisseling van telegrammen nog langer had geduld, in een zeer lastige verhouding

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1