igsblad feuilleton. slavenketenen. buitenland, binnenlanbT- No. 84. Donderdag 19 Juli 1906. Tweede Jaargang. ent op het I geopend Dinsdagavond Irijgbaar gratis voor de |rs. TEN" Middelburg. rs. |n bezoekt eerst Iburg, en Duitsche 1s,e iQND. 37V2 cent 45 h geld >op van Effecten 1. HENDRIKSE. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. UIT DE PERb. Idags van 12 tot 1 uur, Prijs der boeken, van 1 cent per week en lit): 2y2 cent per week raties 5 cent per week It per stuk. pentiusvereeniging, ge- -1 uur, behalve in de Ibonnement f 1 per jaar lock per wsek. ITereeniging, geopend -1 uur, 3 cent per bgenden gratis verkrijg- entiusgebouw. I, onmiddellijk na Ves- jt.-K. Jongensschool, da- |n liy2 tot 121/2 uur. per deel en per week. j)aar aan de Pastorie, It 12V2 uur, 2 cent per lassen. ENTEN. ï-OEDEREN. liken van de firma W. in alle maten en reel nieuws en illu- iOEDKOOP is. DE DIRECTIE. borgtocht. 11 het hotel de Kind ere» Abonnementsprijs per 3 maanden, voor Goes fO.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers a contant„0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's £0.371/2, voor niet-abonné's„945 Advertentiën van 15 regels £0.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Gt. a contant. Reclameberiohten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. De Commissaris der Koningin in Lim burg heeft onlangs den euvelen moed ge had op een vergadering van spoorweg mannen, dus in een particuliere vergadering, de goede pere -bedoeld werd de Katholieke aan te bevelen en aangespoord er propaganda voor te {naken. Daarop trok het liberale „Handelsblad" van leer en gaf in opgewonden taal den heer Ruijs te verstaan, dat hij geen begrip scheen te hebben van den ernst en het gewicht zijner waardigheid. Volgens dat blad dus mag een Katho liek ambtenaar niet in het openbaar z ij n pers aanbevalen. Maar het blad vergat, eerstens dat de commissaris hier niet als zoodanig op trad, maar als particulier persoon, en tweedens,dat zelfs liberale ambtena ren als zoodanig de liberale pers aan bevalen en steunen, ja dwingen haar te gebruiken, door het plaatsen in die pers Van advertenties van officieeion aard Zoo gaat het te Goes ook. De officieele gemeentelijke bekendma kingen worden door het dagelijksch be stuur alleen, tegen vergoeding, geplaatst in het liberale blad. Dit college dus, als zoodanig, is pleitbe zorgster voor de belangen van een libe raal orgaan, en noodzaakt zijdelings an dersdenkenden dit blad te lezen. Of meent dit achtbare college soms, dat alleen liberalen een zak guano kun nen verliezendat alleen liberalen belang hebben bij een inschrijving van leerlingen aan de avondschool voor ambachtslieden; dat alleen liberalen moeten herinnerd wor den aan bepalingen uit de landweerwet; dat alleen liberalen moeten weten, welke verlofgangers voor de herhalingsoefenin gen onder de wapenen moeten komen? Dat kunnen de heeren niet meenen. Welnu, dan zullen zij lichtelijk te over tuigen zijn van de onbillijkheid gelegen in (le publicatie van mededeelingen uit sluitend in het liberaal orgaan; en dat nog. wel in een plaats, waar de liberalen niet eens de meerderheid vormen. Er moet een contract bestaan met de j,Goesehe Courant", waarbij dit blad jaar lijks een zekere som opstrijkt voor de plaatsing der publicaties. Tegen het afloopen van dit contract hopen wij, dat er in den raad stemmen zullen opgaan, om te protesteeren tegen vernieuwing der overeenkomst met het 16.) „Hij is verloren!" sprak hij somber tot den ouden man, die hejnl vol droefheid ga desloeg „Zooals ik hem ken, weet ik maar al te goed dat er geen sprake kan zijn van iets anders. Indien hij door de eene of andere ontmoeting in Nederland weerhouden ware geworden, zou hij het aanstonds aan zijne vrouw geschreven hebben.'Ik zelf kon niet hegrijpen waarom hij mij zijne aankomst niet meldde, gelijk hij mij zoo stellig beloofd had". „Maar wat wilt gij dat hem overkomen zou zijn. Er heeft geen ongeluk met de Engelsche boot plaats gehad, of wij zou den het reeds in de courant gelezen heb ben, en de reis is 'niet lang genoeg tot andere veronderstellingen". Nieuwenheim bleef voor hem staan en liet de hand op 's grijsaards schouder rusten. „Mijnheer Holm", zeide hij op gesmoor- den toon: „Indien ik niet gevreesd had u noodeloos te verschrikken, zoudt gij u even bezorgd maken als ik. Mijn ongeluk kige vriend werd door een ernstig gevaar bedreigd, al zag hij dat helaas niet dui delijk genoeg m, en zoo hem een ongeluk is geschied, dan heb ik alleen zijn dood liberale blad alléén. Tegen billijke vergoeding moet gelegen heid gegeven worden voor publicatie aan de bladen van elke {richting. Dat is billijk. En zoo men dit niet wil, dan moeten de publicaties in Re „Goesche Courant" ook achterwege blijven, èn moet het pu bliek zich maar 'vergenoegen met het aan plakbord van het gemeentehuis. Onnoozel. Het is toch potsierlijk, hoe een anders zoo wakker blad als de „Midd. Cour." soms onnoozel uit den hoek kan komen. Men herinnert zich onze driestar over de socialistische predikanten, op 's Rijks kosten naar Den Helder getogen, om de anti-militairislische denkbeelden onder de Janmaats te propageeren. Had er nu, heusch, nog bij moeten staan, dat deze asterisk een persiflage was Moet men dan, om te Middelburg ver staan te worden, altoos plat proza schrijven Het schijnt wel. Althans de „Midd. Cour. zag er de strek king in, om te maken, dat wel de ortho doxe, maar niet de socialistische predi kanten pen gratis retourtje zouden krijgen Wapen ;u nu eens tegen zulk een on- noozelheid. Alsof |de driestar niet juist uitging van de stelling dat het hier „gelijke monniken, gelijke kappen" moest wezen, om juist uit |dien hoofde den Minister de ondoel treffendheid van zijn maatregel te doen ge voelen. En Jet nu wel, het geldt hier een zaak van gewicht- Op jde vloot is een ander samenleven dan jn de kazerne. Vandaar, dat juist bij een vloot anti-nationale denkbeelden, een maal ingeslopen, zich zoo snel voortplan ten. In Rusland en Portugal sloeg het op roer reeds uit. In Frankrijk spookte het in de havensteden. In Engeland en Spanje had men moeite. Ten onzent deden zich onrustwekkende verschijnselen voor. Woekert dat kwaad voort, dan kan er op een gegeven oogenblik ernstig gevaar voor de onafhankelijkheid van ons liuid en voor het behoud van onze koloniën uit voortkomen. Een 'oorlogsschip is zoo licht vermees- terd, en, eens vermeesterd, een zoo ge ducht 'middel van aauval. Maar .over dit ernstig gevaar' in de „Mid. Cour." geen woord. Slechts één ding maakt haar warm, en ^yeet 'haar pen te inspireerenOpkomen voor 'moderne en socialistische geestver wanten, len voorts afgeven op de mannen en Organen van Christelijke belijdenis. (Stand.) op mijn geweten". „Wat is er dan dat gij voor mij ver borgen hebt gehouden?" vroeg de grijs aard snel. Ernst deelde hem thans de minste bij zonderheden mede van Overbeek's ont moeting op de boot, en ook zijn daarop volgend gesprek met den stationschef. Hij toonde hem het nauw verband aan dat er bestond tusschen dat alles en zijne eigen lotgevallen sedert zijne .afreis naai' Enge land. Hij gevoelde dat hij niets voor zijn gastheer verhelen mocht, en deze hoorde hem aan met steeds donkerder uitdruk king op de trekken. Toen hij eindelijk zweeg, schudde Lodewijk Holm het hoofd en antwoordde: „lk hoopte nog dat gij u de zaak don kerder voorsteldet dan zij was; maar thans vrees ook ik het ergste". „Wat vreest gij?" „Dat men hem onschadelijk heeft ge maakt". „Ik ben er overtuigd van. Wat moet ik doen?" riep Nieuwenheim wanhopig. „U terstond op weg begeven", klonk het beslist. „Maar waarheen? Waarheen?" „Naar Vlissingen". „En dan?" „Het personeel der maatschappij „Zee land" ondervragen. De stationschef alhier zal u misschien reeds iets kunnen zeg gen. En daarna desnoods zelf naar En geland afreizen". FRANKRIJK. J a u r s n a ar de Mi s. De „Gau- lois" bevat de volgende mededeeling uit Castres Maandagmorgen heeft hier de plechtige uitvaart plaats gehad van mevr. Jaurès. De plechtigheden weiden bijgewoond (door de zoons van de overledene, de, heeren Jean Jaurès, soc.-dem. afgevaardigde van Carmaux en Louis Jaurès, zee-kapitein. Alle autoriteiten van de stad Castres, de onder-prefekt aan het hoofd, woon den de uitvaart bij. Bij de Offerande zag men den heer Jean Jaurès, zijn broeder, den onder prefect en nog een stedelijken ambtenaar plotseling naar het altaar gaan, waar zij godvruchtig het kruisbeeld kusten, dat hun door den priester werd .voorgehouden. Deze daad van den .afgevaardigde van Carmaux wekte heel wat sensatie, en het is de vraag, hoe de Parijsche vrienden er over denken. Het grondbeginsel onzer po litiek behoort te wezen een allernauwgezetste eerbied voor de zeden, traditiën en ge loofsbelijdenissen... Wie spreekt aldus? Natuurlijk js dat geen blocquart en nog veel minder een lid van de Fransche regeering. MisgeradenDie woorden zijn tekstge trouw ontleend aan het verslag van een uitgesproken rede dezer dagen door den minister van Koloniën Leygues. Maar 'tis niet waar, zegt ge, ik droom. Toch niet, wacht maai' oven en ge zult alles begrijpen. Want toen hij die .woorden gesproken had over den allernauwgezetsten eerbied, was hij wel zoo wijs er achter te laten volgen „der volken die ons onderwor pen zijn of onder ons protectoraat staan. Begrepen nu? Het ging over Bouddhisten, Mohamme danen en afgodendienaars. O ,voor die godsdiensten is de Fransche Joge-regee- ring een en al zorg en eerbied, ze zal ze in bescherming nemen tegen de onvoorzich tige proselietenmakerij van de .missiona rissen. Maar praat nu niet over millioenen Fransche burgers, die den katholieken godsdienst belijden. Dat zijn .wilden en achterlingen die moeten goedschiks of kwaadschiks tot het atheïsme bekeerd worden. ITALIË. Zooals men weet is Rome in den zomer alleen koel van 's avonds laat tot 's mor gens vroeg, maar allerminst in de andere uren van den dag. Maai' de Italiaansche Kamer komt juist in de warme uren bijeen en dan is het ,aan het gehalte der zit tingen en de prikkelbare stemming der le den wel te merken. Wij geven enkele} instantanétjes uit de vergadering van 5 Juli j.l. weer, toen men weer eens een schandaal behandelde, lil. dat van de le- Nieuwenheim hief het hoofd op en ver klaarde met vrees: „Ja, dat zou niet meer dan mijn plicht zijn, tegenover den vriend die voor mij zijne rustige haardstede heeft verlaten en zich eveneens om mijnentwil blootstelde aan een gevaar, dat hem anders nooit be dreigd zou hebbenmaar van een anderen kant is het mij niet veroorloofd daarom trent toe te geven aan de opwelling van mijn hart". „En waarom dat niet, als ik vragen mag?" „Omdat de booswichten waarschijnlijk gehoopt hebben een dubbelen slag te slaan. Zoo-lang ik hier blijf, schijnen zij niet veel lust te gevoelen een aanval op dit huis te wagen; zij gaan blijkbaar liefst te werk tegen een enkelen persoon tegelijk; en zullen thans hopen mij van hier te ver wijderen om des te zekerder deze woning te kunnen belegeren". Lodewijk Holm glimlachte en hoe wee moedig dat lachje ook mocht zijn, er lag een groote vastberadenheid in. „Vrees niets", zeide hij„en ga gerust op weg. Ik ben een vreedzaam man, doch nooit zou ik toelaten dat eene bende ellen delingen mijn drempel overschreed, om zich op eene vrouw te wreken. Voor het eerst sedert vele jaren zal ik de wapens ^gereed maken, die ik aan de douanieju steeds onder mijne kleederen verborgen droeg. In den aanvang mijner ambtsver vulling beleefden wij donkere dagenmeer vering, ondeugdelijkheid en veel te hoo- gen prijs der pantserplaten van de staal fabrieken van Terni voor de oorlogsma rine. De president der commissie van onder zoek, de oud-minister Giusso is aan het woord. Giusso: Ik protesteer tegen de pogingen om de particuliere Italiaansche industrie tot eiken prijs schoon te wasschen. De waarheid moet aan het daglicht komen. (Levendig hoera bij de tegenstanders der regeering). Kreten van linksMen wil de belangen der bloedzuigers beschermen. (Gehuil). Chiesa (republikein)Leve Giusso. Hij heeft gelijk. President: Stilte. Ik verzoek de heeren wat minder hartstochtelijk te zijn. Dr. Andreis (republikein)Men wil de waarheid smoren (Gehuil links. De herrie neemt toevan alle kanten vliegen scheld woorden door de zaal). PresidentZulk een leven is niet gepast hij zulk een belangrijke aangelegenheid. (Applaus), Giussolk beoordeel het resultaat der enquête geheel objectief Kreet van links: Dat kan je toch niet. (Leven rech(s-). President: lk verzoek om orde. Santini (militair arts bij den ptaf, minis terieel) tot de rechterzijdeDaar zitten de lawaai-schoppers. (Kabaal). Dr. Scalea (tot Santini): Hou je bek, paljas I Maresca (tot Santini)Ja, een paljas ben je en blijf je. Santini (woedend)Je bent zelf teen pias. De President grijpt naar zijn Roed en dreigt de vergadering te sluiten. De uiterste linkerzijde (tot Santini) Smerige hond, hansworst, pias. Santini schreeuwt en trappelt als pen bezetene. 't'hiesa: Hou je bek aderlater. RUSLAND. In een park te St. Petersburg lostte Maandag een net gekleed man, voor de oogen van het wandelend publiek, drie revolverschoten op den generaal-majoo'r Koslow. 'De getroffene bleef op de plaats dood. Terwijl de misdadiger door heL pu bliek 'werd achtervolgd, lostte hij, voor men 'hem greep, nog drie schoten. In een krankzinnigengesticht, bij Char- kow, waarin 1000 krankzinnigen worden verpleegd, staakte Donderdag het geheele verplegerspersoneel, 500 man sterk. De toestand is uiterst gevaarlijk. De inrichting wordt 'bewaakt door een regiment soldaten. Ook in de kolonie voor zenuwlijders en in hun geestvermogens gestoorden bij Smolensk heeft het verplegerspersoneel eischen gesteld en dreigt het eveneens met een staking. Moskou is zonder brood, tengevolge van de werkstaking der bakkers. Tot gisteren hadden bakkerijen onder toezicht van de dan eens hadden wij te doen met smokke laars die God noch gebod erkenden, en er niets in zouden hebben gezien ons als honden neer te schieten, lk wist dat volkje altijd onder bedwang te houden, en ben evenmin bang voor een troep sluip moordenaars, die al bitter weinig sterk moeten zijn als zij het noodig oordeelen één voor één hunne slachtoffers te treffen. Maar er is iets anders, dat mij bezorgd maakt, en waarom ik u veel liever aan onze zijde zou houden. Indien gij u op weg begeeft, loopt gij meer nog dan uw vriend kans door hen om het leven te worden gebracht". Ernst Raaide de schouders op. „Mijn leven", gaf hij ten antwoord: „Is alleen iets waard voor mijne moeder. Voor het overige ken ik niemand op het gansche wereldrond, die mij ook maar een oogen blik betreuren zou, en ik zelf zou er wei nig bij verliezen". „Dat zegt gij omdat eene hopelooze lief de u in het hart gedrongen is". „Om het even!" prevelde Ernst, die hem niet zeggen wilde hoezeer hij gelijk had. Thans was het de beurt van den grijs aard om zijne handen vast te grijpen. „Ik mag mij niet in uw zaken mengen", zeide hij op ontroerden toon„maar van iemand van mijne jaren vergeeft men lich ter dan aan een ander, voor de waarheid, uit te komen. Heeft hij zijne ondervinding niet met. heel wat harteleed gekocht? Wel- politie kunnen doorwerken, maar de sta kers hebben ook deze gesloten. De gouverneur heeft de bestuursleden der vakvereeniging in hechtenis genomen, en de bakkers die de staking volhouden gedreigd dat hij hen de stad uit zal laten zetten. Te Nisjni Novgorod is een hevige brand uitgebroken dicht bij het terrein van de jaarmarkt. Binnen eenige uren zijn 275 huizen verbrand, ook een jterk en eien paar fabrieken. Te Bakoe, seint Reuter, heerscht paniek. De revolutionairen sporen het .werkvolk aan, bommen te werpen. De politie weigert zonder hulp van soldaten haar taak te doen. OOSTENRIJK. Ook God niet. De Oostenrijksche „Reichspost" verhaalt, hoe in Essegg jui maandenlang pijnlijk lijden de burgemees ter der stad overleed. Tien jaren had hij als zoodanig gearbeid en nauwgezet zijn plichten vervuld. Maar toen hij overleden was, gaven de sociaal-democraten een geschrift uit zoo vuil van inhoud, dat die niet is weer te geven. De politie spoorde den schrijver ,op het was een partijgenoot uit de stad zelve, Glumac genaamd. Deze zelfde heer hield Zondag voor een arbeidersvergadering te Essegg een redevoering, waarbij hij het woord van Bismarck: „Wij Duitschers vreezen slechts God en anders niemand ter wereld" aldus wijzigde: „Wij sociaal-democraten vree zen in het geheel niemand, pok God nie t". AMERIKA. In Amerika is een nieuwe reuzontrust. op touw gezet. Het is wederom een trust in voedingsmiddelen, ditmaal in zuivel producten, hoenders en eieren. De com binatie krijgt den naam American Farm Products Company en zal werken met een kapitaal van 20.000.000. Tal van groote boterfabrieken zijn tot den trust toege treden, terwijl op enorme schaal nieuwe fabrieken zullen worden gebouwd. Het oogmerk van den trust is de controle Ie verkrijgen over productie en verkoop van de 2000.000.000 pond boter, welke ieder jaar door de Vereenigde Staten worden geleverd, die boter te doen verwerken tot boter-olie, te zuiveren, dan te mengen met zuivere versche melk en er een nieuwe boter van boog gehalte van te maken. De waarde der zuivelproduelie van de Vereenigde Staten heeft het vorige jaar 668.000.000 bedragen. Twee derden van de geproduceerde boter worden op do boerenhoeven gemaakt, en naar de promo tors van den trust beweren, niet. op een behoorlijke manier. Rijksmiddelen. Of dit ministerie ook boft Het totaal-generaal, waarop het met Juni hu, mijn vriend, het is zoowel krankzinnig als verkeerd zich levensmoe te. gevoelen pmdat eene vrouw niet aan onzen harts tocht beantwoordt. Hebben wij hier bo neden dan geen andere zending te ver vullen dan gelukkig te zijn? Zijn wij niet. allereerst geroepen over het geluk van anderen te waken? Bedenk welk een lang bestaan nog voor u kan liggen; hoeveel nut gij kunt stichten; en gelijk gij zeil zegt, gij hebt eene moedor; gij moogt. haar het leed niet aandoen u noodeloos bloot te stellen aan den bloeddorst van lieden die slechts in het duister schijnen te tref fen, en tegen wie gij derhalve zoo goed als ongewapend staat?" De jongeling zag hem ontroerd aan en antwoordde „Ik dank u mijnheer, voor uwe woorden zoo vol ziel en waarheid, .la, ik had on gelijk; maar de onzekerheid omtrent het lot van mijn vriend, die zoo goed als mijn broeder was; de droefheid waarmede ik u allen hier bijna weerloos achter zal la ten, hebben mij geheel en al ontzenuwd. Toch beloof ik u voorzichtig te werk te zullen gaan en alles aan te wenden om hier zoo spoedig mogeiijk behouden weer te keeren. Het zou voor die schurken ook waarlijk een al te groote triomf zijn, in dien zij er in slaagden ons een voor een straffeloos neer te vellen". (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1