lte Go. I1 T LISME Dinsdag 17 Juli 1906. Tweede Jaargang. FEUILLETON. SLAVENKETENEN. BUITENLAND, BINNENLAND. AING lANTELS (MES (V, GOES. ipoiContin. Banden anfie. >ONK Czn., egensburg koopt men bij Etoode Kruis", om zelf 5 L. MONADE of ken. ikzee. No. 83. fl u KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Verschijnt eiken MAAHDAG-, WOENSDAG- ee VRIIDAGAVOND Na een jaar. ENLAGER. xpander. ■te klas fabrikaat, [oncurrentie. der L. R. Onderdeelen |n e n VTHREIN. 240 biz. groot formaat. per post f 1.10. J werd door de ge- Igunstig besproken ten. n Mgr. den Aarts- hrijven ontvangen, reef Vennootschap met oor onzen tijd zoo van harte geluk i! ruim debiet moge (6 Jan. 1905). >p van Roermond luk met de keuze van debiet beantwoorden (10 Jan. 1905). gebruik vin het 1 H. ons gegeven, relingen te publi- otschap „Futura" iiD SMITS, Leiden. idwaarb... io. te Amsterdam, 1809, en tegen vaste 1Hjke tarieven. imen bij dhr. JACs. Heinkenszand, Cor- oor Westel. Zuid- van 12-1 uur te tbieden voor alle TTANDEN enz., bij r, St. Jacobstraat, MIDDELBURG. EN. van f 2076685,- an f 706850,— rat 23915,— f 682935,- en van f 1000, pOts. PAND- in 100%, welke Amsterdamsche Pandbrieven staat geerden Commis- rteekent. Zij zijn rantore der Bank Hordij k's Bank. i Le Cointre, Goes. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes f0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers a contant0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's f0.37x/2, voor niet-abonné's045 Bureau LANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. Reclameberiohten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Na een jaar te hebben geloopen, is de wetgevende machine tot half September stop gezet., en hiermede is een vierde deel der wetgevende periode vervlogen. Het eerste jaar van werkzaamheid van een nieuw ministerie kan, uitteraard niet bijzonder'vruchtdragend zijn; daarom zul len wij ons wel wachten er het Kabinet, een grief van te maken, dat het. in dit jaar zoo weinig tot stand bracht.; maar onmid dellijk spreken wij ook den wensch uit, dat de vrijzinnigheid, bij voorkomende ge legenheid, even loyaal zijn moge. Trouwens, dat de rechterzijde, geduren de dit jaar een bijzonder loyale oppositie heeft gevoerd, valt, niet. te ontkennen. Men kan zeggen, dat de regeerders nog slechts aan het bewind zijnbij de gratie der rechterzijde. (Men denke slechts aan het geval met de middelenwet in de Eerste Kamer, aan de interpellatie-Kolkman, en hoe generaal Staal, die bezuinigen moest en het vertikte, gered werd door de rech terzijde). Van de rechterzijde kan getuigd, dat het haar ernst was, toen zij, bij het op treden van het nieuwe Kabinet, beloofde niet de voetstappen der vrijzinnigen te zullen drukken door geen obstructie quand-même te voeren. Dit jaar is er weinig meer afgedaan dan de wet op het arbeidscontract. En ten opzichte van dit ontwerp is reeds door de vrijzinnigen met twee maten gemeten, door de eer alleen te doen toe komen aan de heeren Drucker en van Raalte, en te vergeten, dat den vorigen minister Loeff ook voor een goed deel he'. vaderschap van het ontwerp, dat wet zal worden, toekomt. Toen het vrijzinnig ministerie, dat, zoo als „de Standaard" het destijds zoo kern achtig uitdrukte, „met den forceps" was gehaald, aan het bewind kwam, was so ciale wetgeving reeds aan de orde. Het nieuwe Kabinet had dus te dien op zichte niets anders te doen, dan aan de ontwerpen, die gereed lagen, wat voort, le .arbeiden, en desnoods een of ander punt te wijzigen. Voor sociale wetten is veel geld noodig. Het ministerie-Kuyper zou het benoodig- de geld vinden uit verhooging van het ta rief, de overwinnaars-vrijzinnigen waren hiervan niet gediend, zoodat het nieuwe 15.) „Niemand die blijder zal wezen dan ik, als wij haar mogen redden; maar wees thans verstandig en vergezel mijn vader op eene wandeling door den omtrek f het kan niet anders of het moet nadeelig voor uwe eigene gezondheid zijn den ganschen (lag binnenshuis door te brengen, als gij bovendien nog door bezorgdheid wordt verteerd." „Neen, neen; ik blijf voor het oogenblik hier. Later kan ik immers mijne schade weder ruimschoots inhalen." En haar niet langer staande willende houden, knikte hij haar toe en ging naar heneden, waar zijn gastheer hem op wachtte. Ook de dokter was tevredener, toen hij een uur later de zieke bezocht en zeide bij het. heengaan tot Ernst „Het is vreemd ,maar in dat tengere lichaam huist een ijzerstrrk gestel; de meesten zouden in hare plaats bezweken zijn, terwijl ik begin (e hopen dat, zij binnen eene maand weder zoo goed als genezen zal wezen. Het is het ergste geval dat. ik nog m mijne praktijk onlmoet heb en ik kan van geluk spreken als ik er haar h0: venop haal. De hoop, die aldus van alle zijden tot den jongeling wederkeerde maakte hem tot een geheel ander mensch. Hij begreep Ministerie, bij zijn optreden stond voor het opmaken van een nieuw finantieel plan. Ook al met het oog op de onderwijswet ten, die moesten worden uitgevoerd. En dit voelde men zoo goed, dat de mi nister van financiën dan ook werd aan gesteld als minister-president. En, na dit jaar, wat weten we nu van de financieele plannen van dit Kabinet,? Niets. We hebben gekregen 10 opcenten op de gewone belasting, een paardemiddel door ieder, van welke richting, te gebruiken; een stelsel, dat juist vroeger door de vrij zinnigen was afgekeurd. Van andere plannen hoorde men alsnog niets, niets van plannen ii la Treub, niets uit den koker van de Meester zelf. Zouden de heeren soms met de open baarmaking hunner plannen willen wach ten tot na de Statenverkiezingen, in de hoop dat deze zóó zullen uitvallen, dal de Eerste Kamer omgaat? Met die 10 opcenten en den buitenge woon rooskleurigen finanticelen toestand van dit jaar, een toestand, die waarschijn lijk nog wel zal voortduren, zou 't wer kelijk te probeeren zijn! Hoe dit zij, en 'tis daarop, dat we vooral 'willen wijzen, is er dit eerste jaar een constitutioneel© fout. gepleegd. Het finantieele program vormde het hoofdpunt van beleid van het nieuwe mi nisterie; en met een gerustheid, een betere zaak waardig, heeft het de Kamer en het Nederlandsche volk juist op (lit carditiale punt in volslagen onzekerheid gelaten. SPANJE. Priesters nood! Mgr. Agius, apost. delegaat op de Philippijnen, smeekt in een beroep op de generaals der religieuze orden te Rome om priesters en liefdezus ters. Door de verdrijving der Spaansche geestelijkheid zijn geheele provinciën van geestelijke hulp verstoken. Zoo verzekert de bisschop van Nueva Segovia (wiens diocees 900.000 Katholieken telt), dat zich in de provincie Nueva Vizcaya slechts een geldig gewijd priester bevindt, die ech ter schismatiek isl In het diocees Ceboe liggen 60 pastorieën verlaten en u(t de katholieke bevolking aldaar, die meer dan 1.500.000 zielen feit, komen tot den bis schop van dat diocees tal van roerende smeekbeden om geestelijke hulp, waaraan niet kan worden voldaan. En zoo is het gesteld in bijna alle provinciën. „Wij heb- dat hij niet beter zijne erkentelijkheid kon betoonen aan zijne vriendelijke huisgenoo- ten, dan door met belangstelling de ver schillende verzamelingen van Lodewijk Holm te bezichtigen. Do grijsaard bezat eene zeldzame collectie vlinders, gedroog de bloemen en boeken. Vooral deze laatste trokken Nieuwenheim's aandacht, en hij bracht er dagelijksch uren mee door. Hel eenige wat hem nog ontstemde, was dat Maurits zijne belofte niet nakwam. „Bij zijne aankomst zal hij allerlei te doen hebben gevonden," zeide hij bij zich zelf: „en daardoor zijn brief aan mij heb ben uitgesteld. Het is al heel verklaarbaar, maar hij had zich moeten herinnoren dat ik in allesbehalve vroolijke omstandighe den verkeer, en zich waarlijk wel aller eerst om mij mogen ontfermen. Helaas! als men gelukkig is, gaat ons zooveel door het hoofd." „Gelukkig?" herhaalde hij na een poosje en op eenmaal, en een ietwat medelijdend glimlachje speelde hem daarbij op de lippen. Ja, zeker, Maurits was gelukkig voor zooverre hij dat zijn kon. Niet alleen be kleedde hij eene positie die hem veroor loofde onbekommerd voor te leven; maar hij had ook een allerliefst vrouwtje ge vonden, dat hij aanbad, ofschoon de arme, kleine Maud moer hart dan verstand, en nog ,meer grillen dan hart bezat. Hij vroeg echter .niets hoogers; en Ernst zelf her innerde zich den tijd, waarop ook hij had gemeend daarmede voldaan te kunnen zijn nog slechts zoo kort geleden, bij zijn ver ben", schrijft de delegaat, „1.200.000 kin deren, die den leeftijd hebben bereikt om naar school te gaan en de Regeering kan er in haar godsdienstlooze scholen slechts 400.000 plaatsen. Sluit toch uw ooren niet voor de dringende beden dezer goede, ar beidzame en vrome bisschoppen en laat mij spoedig een gunstig en vertroostend antwoord van u ontvangen". De Congre gatie van Mill-Hill, die veelal uit Neder landers bestaat, is reeds ter hulp gesneld en de ZeerEerw. heer J. Verbrugge meldt, dat de bisschop van Jora de provincie Anldga met 300.000 katholieken en slechts 4 priesters aan hen heeft toevertrouwd. DENEMARKEN. De doodstraf was in Denemarken sinds tien jaren afgeschaft, maar de moorden, vooral afschuwelijke vrouwenmoorden, ne men zoo toe, dat de justitie blijkbaar be sloten is, de bijl weer le wetten. De oude beul is ten minste weer op pensioen ge steld en de minister heeft, sollicitanten voor de vacature opgeroepen, tegen een loon van 1400 kronen jaarlijks, met een extra toelage van 50 Kronen voor elke lichamelijke tuchtiging. DUITSCHLAND. Moderne opvoeding. Het hoofd der Pestalozzischool te Frankrfort a. M., heeft bij 51 voor 'teerst op school ko mende kinderen een onderzoek ingesteld naar hun godsdienstige en zedelijke ont wikkeling. De „Germania" deelt de resul taten hiervan mee: 17 kinderen hadden een genoegzame voorstelling van God; 23 kinderen hadden van God wel iets ge hoord en 11 heelemaal niets. 12 kinderen wisten wie Christus was, 24 wisten er weinig van en 15 niets. Den hemel kenden er 15 en 33 hadden daarover nooit iets gehoord; de hel kenden er 38 niet; 7kin deren konden een morgengebed bidden, 5 baden aan tafel en den anderen 46 was het gebed onbekend. Maar alle 51 kenden de bierflesch, alle 51 wisten hoe appelwijn smaakte en slechts 2 wisten niet, wat sterkedrank was. FRANKRIJK. Incident in de Fransche Ka- Jie r. Tegen half vijf, Vrijdag, als de Pres- sensé de officieren falsarissen hevig aan valt, staat Pugliesi Conti, die in een bank naast de regeeringsbank zit, op, en zegt dat een regeering die aldus het leger laat beleedigen, een regeering van ellendelin gen is, waarop plotseling Sarraut, onder secretaris van binnenlandsche zaken, die het dichtst bij hem zit, zich als een tijger over Maurice Barrès heen op Pugliesi Con ti werpt en hem een geweldigen slag in het gezicht geeft. Pugliesi wil woedend Sarraut te lijf, die door Clémenceau tegen gehouden wordt. Onmiddellijk stormen van alle kanten députés en bedienden toe er vormt zich in het halfrond een enorme verwarde menschenklomp. De ministers trek naar Engeland, had hij zich voorge steld zijne groote levensvreugde te gaan vinden in Violet's liefde; en nu op eens kwam dat alles hem slechts als kinderspel voor; gevoelde hij (lat het lot zich vroeg of laat op hem gewroken zou hébben over deze onberaden keuze; dat hij diep rampzalig zou zijn geweest met het jonge Engelsche .meisje, wier ziel niets anders bevatte dan den zonneschijn dien hare lachende (hlauwo oogen weerspiegelden; dat ,alleen afgronden hem onweerstaan baar aantrokken. Zijn gepeins werd afgebroken door een hevigen ruk aan de huisschel, en een oogenblik later trad Lodewijk Holrn bin nen, met eene ietwat bezorgde uitdrukking op het eerbiedwaardig gelaat. „Er is hier een bode van het station," zeide hij„met een telegram voor uw vriend. Ik meende toch dat hij terstond weder naar Londen zou vertrekken, en geen 'tijd had gehad zijn adres alhier op te geven." „Dat. ïs ook zoohet moet eene vergis sing zijn," sprak Ernst verwonderd, laat mij eens zien." De omslag werd hem overhandigd en hij las daarop in het Engelsch: Maurits Overboek, adres den heer Niouwenheim. Polderdijk Nederland. „Gij 'hebt gelijk," mompelde hij„en mij dunkt, dat ik niet beter kan doen dan het bewijs 'voor hem af te teekenen, dan kan ik hem daarna het bericht weder over seinen," en quaestoren trachten de leden te kal- meeren. De vergadering wordt, opgeheven en de tribunes worden ontruimd. Na den oorveeg van Sarraut aan Puglie si hebben beiden terstond geduelleerd in de villa van Gast te Ville Avray. Sarraut, de onder-secretaris van Staat., werd ge vaarlijk in de long gewond. Getuigen wa ren Clemenceau, Thomson, Millevoye en generaal Jacquey. De ontroering is groot in Parijs. RUSLAND. Te Warschau is op generaal Sjweikofski, lid van den krijgsraad, een aanslag ge pleegd. Hijzelf bleef ongedeerd, maar zijn vrouw werd door twee kogels getroffen. De werkstaking op het platteland in het. gouvernement Warschau breidt zich uit. Provinciale Staten van Zee- 1 a n d. De vergadering van de Provinciale Sta len werd Vrijdagmorgen door 40 leden bijgewoond. Afwezig waren de heeren Va der van 's Gravenpolder en de Smidt. Be noemd tot lid der Staten bedoeld bij art. 89 der provinciale wet, mr. A. A. de Veer met 28 stemmen (herbenoeming). Het voorstel van Gedep. Staten tot hef fing van leges ter provinciale griffie werd bestreden door den heer Hennequin, die er tegen was, dat het oude beginsel van legesheffing in dezen tijd bestendigd Wordt, terwijl daartegenover van de zijde van Ged. Staten het voorstel werd verdedigd door den heer de Casembroot, die er op wees, dat de leges nog eene aanzienlijke bate in de provinciale kas werpen. Het voorstel van Ged. Staten werd vervolgens in stemming gebracht en aangenomen met 32 tegen 8 stemmen. Hierna werd behan deld het voorstel van Ged. Staten betref fende de jaarwedden van de ambtenaren en bedienden ter prov. griffie en werden deze bepaald als volgthoofdcommies minimum f2600 tot f3000; commies: £2100 tot f2500; adjunct-commies eerste klasse: f1700 tot f2000; adjunct-commies tweede klasse: fllOO tot f1600; eerste klerkf 800 tot f 1000tweede klerkf 500 tot f 700bode f 500 tot f 850. Hierbij werd met 26 tegen 14 stemmen verworpen een amendement-Blum om het minimum van adjunct-commies tweede klasse op f 1500 te stellen. Bij de behan deling van art. 3 werd door den heer Elenbaas voorgesteld om te bepalen, dat de bezoldiging van alle ambtenaren ter pro vinciale griffie bij gebleken bekwaamheid en dienstijver wordt verhoogd, waar Ged. Staten slechts hadden voorgesteld d-eze be paling alleen op te nemen voor eiken eer sten of tweeden klerk of bode. Dit amen- dement-Elenbaas werd in stemming ge bracht en er waren 20 leden vóór en 20 tegen, zoodat de beslissing werd aange houden en de behandeling der verdere „Ja, dat zal wel het wijste zijn. Ziehier eene pon. Moet de bode wachten?" „Ik had dat wel gaarne, dan kan hij voor een klein drinkgeld mijn telegram weer medenemen." En terwijl de heer Holm dit verzoek aan den jongen ging overbrengen, scheurde Nieuwonheim den omslag openmaar plot seling werd hij doodsbleek en snakte hij naar adem. Het telegram behelsde de volgende woorden „Ben doodelijk ongerust. Waarom geen tijding? Sein terstond of ziekte Ernst u, terughoudt en hoe gij het maakt. Maud.'l „De man zal zich gaarne met het ant woord belasten," zeide de heer des hui zes, die weder binnentrad, zonder acht te geven op het gelaal van zijn gast. Deze ontwaakte als uit. een boozen droom, en zich met de hand over de oogen strijkende, prevelde hij „Hemelsche gerechtigheid I Wat moet ik beginnen? Ik kan die arme vrouw toch niet melden dat hij sedert al drie dagen bij haar terug moest zijn." Lodewijk Holm merkte thans eerst zijne ontroering op en vroeg verschrikt: „Wat is er? Uw vriend is toch wel aan gekomen „Neen; dat juist brengt mij geheel en al van streek. Hel is zijne vrouw die hem vraagt waarom hij haai geen teeken van leven geeft." „En, zijt gij zeker dat hij misschien niet gebruik maakte van zijn uitstapje om nog een paar dagen vacantie te nemen?" artikelen weid aangehouden. Het voorstel van Ged. Staten tot sta king der uitgifte van een afzonderlijk ver slag der handelingen van de Provinciale Staten en tot verkrijbaarstelling van de notulen dier staten, werd zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd. Bij de behandeling van het voorstel tot toekenning van eene subsidie van f500 aan de gemeente Zierikzee voor haar avondschool voor vakonderwijs werd door den heer Blum ten scherpste gelaakt het optreden van het gemeentebestuur van Zierikzee in deze quaestie. Door den heer Tichelman werd voorgesteld dat de buiten gemeenten subsidie aan deze school moe ten geven met het oog op de vele jongens van buiten, die deze school bezoeken. Dit amendement werd verworpen met 27 tegen 13 stemmen, waarna het geheele voorstel van Ged. Staten werd goedge keurd. Afwijzend werd beschikt op het verzoek van het bestuur der Vereenigde Hand werkslieden te Terneuzen om een subsidie van f 200 voor een vakcursus in ambachts- rekenen, enz. De jaarwedde van den di recteur van den Prov. Stoombootdienst op de Westerschelde werd verhoogd van f1800 op f2000. Vervolgens was aan de orde het voor stel van Ged. Staten tot nadere regeling van de jaarwedde van sommige ambtena- ren van den provincialen waterstaat. De heer Van de Putte achtte de jaarwedde van de arbeiders te laag. De heer Fokker wees er op, dat de be zoldiging van de ingenieurs van den pro vincialen waterstaat niet voldoende is, vooral in verband met de gewichtige en verantwoordelijke betrekking van de inge nieurs. Hij stelde voor de jaarwedde te bepalen van f 2400 op f 3600, waar Ged. Staten voorstellen van f2400 tot f3000. De heer De Veer vroeg of het de bedoeling was deze verhoogingen te doen ingaan met den dag van inwerkingtreding van dit be sluit, of dit van terugwerkende kracht te doen verklaren omdat hij zijn stem daar van afhankelijk wilde stellen. De voorzitter meende, dat voor een re gelmatige behandeling daarvoor geen be slissing behoeft te vallen, daar dit pas in de tweede plaats aan de orde behoort te komen. De heer Rompu verdedigde na mens Ged. Staten hun voorstel, en ver geleek de jaarwedden van andere ingei- nieurs in verschillende provinciën, en dan maakt Zeeland zeker een goed figuur. Als alles bij elkaar gerekend wordt, dan staan de provinciale ingenieurs in de gunstigste conditie, zelfs staan zij nog in beter con ditie dan die van den rijkswaterstaat. De heer Fokker verdedigde nader zijn amendement en drong op aanneming aan. Hij wees er op, dat de vergelijking met an dere provincies niet opgaat, omdat de taak van de ingenieurs in Zeeland veel gewich tiger is dan in andere provincies. De heer Heyse zeide dat de jaarwedden 25 jaren „Volkomen zeker. Hij heeft geen andere gedachten dan voor haar en daarenboven was hij niet uitgepraat over de verrassing die het haar zou wezen hem zoo spoedig weder terug te zien. Zij had hem zoo on gaarne laten vertrekken." „Dan moet hem een ongeluk zijn over komen." „Dat vrees ik ook. Wat moet ik be ginnen? Mijn verstand staat er voor stil." „Mij dunkt dat gij haar niet noodeloos ongerust moogt maken. In weerwil van alles, kan hij door het een of ander ver hinderd zijn geweest aanstonds naar En geland af te reizen; en in elk geval kan het hem niet helpen of zijne arme vrouw zich al kwelt om zijnentwil. Ik raad u dus aan, haar te seinen dat er een brief volgt. Gij zelf kunt daarna een voorloopig onderzoek instellen, en dan nog altijd schrijven." „Ja, dat zal ik doen. Hebt gij hier een stuk papier Vergeef mij, u zooveel moeite te Veroorzaken, maar ik weet nauwelijks wat te beginnen: Mijn Godl mijn God! dat kan immers niet wezen? Het zou al te vreeselijk Zijn.1' 'Geholpen door den grijsaard, stelde hij het volgende bericht op „Mevrouw Overbeek, „11e Cheltenham-road, Londen. Brief 'volgt. Maurits kwam hier goed aan. Hartelijke groeten. Nieuwenheim. Zoodra de bode met dit geschrift ver trokken was, begon Ernst met driftige schreden het Vertrek op en neer te loopen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1