BURG. CHT. Ktoenen 55 60 30 90 85 75 50 65 30 UIIG. No. 79. Zaterdag 7 Juli 1906. Tweede Jaargang. LUIERS keper per ilam Gts. BUITENLAND, BINNENLAND KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Korte inhoud Zondagsblad. Van oriize Eilanden NIEUWE ZEEUWSCHE MANT Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes £0.75, daarbuiten 0.95 Afzonderlijke nummers a contant0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's f0voor niet-abonné's„045 Bureau: LANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. 5 contant. Reclameberiohten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Platen: Lustrumfeesten te Utrecht; kro ning van koning Haakon; een reuzensta- tion; Deensche Noordpoolexpeditie; de jacht op een koningstijger; vrouwelijke schutters; een processie te Maasstricht, met tekst. Novelle: in de Bibliotheek; Feuilleton de bloedige hand. Woorden en daden. De Fransche vrijzinnigheid wil aan 't hervormen. Maar eerst heeft zij nog iets anders te doen. Er heerscht bij de helden der revolutie nog altijd de geest van 't schrikbewind. Eerst moet alles, wat nog vasthoudt aan de Chr. beginselen, val len dan kan men de zegeningen der „vrijzinnigheid" ten volle genieten. Zoo heeft, de vorige Kamer ook al hare aandacht besteed aan de bestrijding van 't Chr. onderwijs en de Chr. actie. Maar toch vreesden de heeren met dit negatieve resultaat voor de kiezers te ko men. Fluks werd dus een wetsontwerp op het arbeiderspensioen in elkaar gezet e" aangenomen. Deze wet zou aan de schatkist millioenen kosten. En in andere landen Werd wel eens op dit werk van socialen vooruitgang gewezen. De vrijzinnige heeren konden er mee pronken voor hunne kiezers. Maarmaar de wet was nog niet aangenomen. Ze moest nog door den Se naat worden behandeld. De verkiezingen zijn nu voorbij. De Ka mer zit weer voor «enige jaren. De radi calen behaalden groote voordeelen. Nu aan 't hervormen. Wat zal het eerste werk zijn Gemeld wordt het volgende „In den Franschen ministerraad heb- fien de president, de ministers van finan ciën en van handel rapport uitgebracht over een bespreking, die ze hebben ge had met de Senaatscommissie voor de arbeiderspensioenen. De regeering zal de hoofdbeginselen van het door de Kamer aangenomen ontwerp in practijk bren gen; maar het ontwerp, zooals het door de Kamer is aangenomen, gaat de draag kracht van het land te boven en dus moeten op enkele punten de lasten wor den verminderd." O, de regeering zal de hoofdbeginselen behouden. In „radicalen stijl" sprekend, zou men moeten zeggen: Wat hebben de „arbeiders" aan hoofdbeginselen? Zij zou den immers geld krijgen? Maar dat is er niet. De draagkracht van het land is te hoog geschat, „De lasten zullen dus verminderd." De kapitalisten in Frankrijk moeten niet te veel geplaagd. Als men immers hier te lande vraagtwaar moet het geld vandaan komen voor al de hervormingen, dan wordt geantwoord: daar *tzit. Welnu, dat weten die vooruitstrevende Franschen immers toch ook wel? Zij heb ben geld, veel geld voor leger en vloot. Altijd wordt maar meer gevraagd. Maar nu het de arbeiderspensioenen betreft nu worden even voor de verkiezingen het volk wel flinke sommen voor oogen ge spiegeld. Maar na de verkiiezingen gaat men „de lasten verminderen", de „arbeiders" be knibbelen. O, radicale verkiezingspolitiek uw naam is kiezersbedrog. De heer Schaper houdt in „Het Volk" min. Veegens nog eens voor, wat deze be windsman, toen hij nog geen minister was, in het eerste jaar van het Christelijk Minis terie, heeft geschreven. De heer Veegens zocht 'toen naar een stok, om het Christe lijk kabinet te slaan. En hij vond er een. In het „Volksblad" schreef hij, onder het opschrift„Stilstand op wetgevend ge bied", dat het Ministerie-Kuyper reeds 8 maanden aan het bewind was, en dat er nog slechts twee ontwerpen, van het vo rige ministerie afkomstig, waren versche nen, n.l. de militaire ontwerpen en het ont werp op de rechtspraak voor de ongeval lenwet. De heer Schaper schrijft „Met veel anders dan met deze twee, van het vorig kabinet afkomstige wets ontwerpen, schijnt de Regeering de Ka mer in dit zittingjaar niet te zullen be zighouden," schreef de heer V. „De noodzakelijkheid voor de Overheid, om1 wegens ingetreden wijziging van toestan den op geestelijk en stoffelijk gebied meer dan totdusver leiding te geven en steun te verleenen, waarvan de Troon rede gewaagde, wordt in den regeerings- kring blijkbaar nog niet dringend geacht. Weldra zal een jaar zijn verloopen, zon der dat door de nieuwe Regeering tot oplossing van het sociale vraagstuk iets wezenlijks gedaan is. Voorts ging de schrijver de belofte der Regeering na en konkludeerde nog maals, dat het zeer langzaam ging met de Voorbereiding. „Wil de Regeeiing met een en ander geen haast maken", heette het ironisch, „ons is het volkomen wel. Doch wij meenen in ons recht te zijn wanneer wij beweren, dat met dit kabi net, meer en meer blijkt te zijn ingetre den een tijdvak van stilstand op wetge vend gebied. Niet -alleen ten opzichte der sociale wetgeving, maar ook ten aanzien van die onderwerpen van regee- ringsbeleid, waaromtrent de denkbeel den der thans bovendrijvende richting in strijd zijn met die der vrijzinnige partijen." En thans, in 190G? Het is nu geen 1 April, het is Juli, dus twee maanden later. Mr. Veegens is nu minister, en we hebben zeker hel recht om te vragenwaar zijn nu uwe ontwerpen op sociaal gebied De benoe ming van Staatskommissies gelden daar voor 'toch niet. Het grbéidskontrakt was ook van een vorige regeering. Zoo wordt men soms „met eigen stok geslagen". ITALIË. Kardinaal Rampolla moet eenige dagen het bed houden wegens een verstuiking van den rechter voet. Toen nl. dezer dagen de kardinaal uit zijn bibliotheek een boek wilde nemen en daarbij gebruik maakte van een laddertje, had Z.É. het ongeluk mis te stappen en te vallen De gezondsheidstce- stand van den kardinaal is overigens goed. Aldus bericht de X X iéme Siecle. Aanslagen op priesters. Te Ve rona is op den ten Juli door de ruiten der woning van een der eerw. heeren pastoors een flesch geworpen, gevuld met ontplofbare stoffen. Alleen de meubelen werden beschadigd. De bedrijver van deze misdaad is niet bekend. Te Rome, pp de via Bezzecca, heeft zekere Giuseppe Candela Dinsdagavond omstreeks 10 jiur drie revolverschoten ge lost op (een priester, dien hij kende, den eerw. heer Salvatore Bajardi. Candela had den geestelijke aangesproken en hem 16 lire ter ,leen gevraagd. De geestelijke ant woordde, dat hij hem op 'toogenblik niet aan 't gevraagde kon helpen maar den volgenden dag wel 10 lire wilde geven. Toen haalde Candela de revolver te voor schijn en loste de schoten, den priester verwondende aan de borstkas en aan de linkerhand. De misdadiger nam de vlucht. RUSLAND. Dinsdagmiddag werd te Warschau de hooldagent van politie Resjke en kort daar na een tweede hoofdagent in burgerklee- ren op straat doodgeschoten. De daders ontsnapten in beide gevallen De moorden waren beide het uitvloeisel van een stel selmatig werken der terroristen. Korten tijd geleden was namelijk een 19-jarige boe renknaap wegens moord op een lid van den Warschauschen krijgsraad tot den strop veroordeeld en dat vonnis was ook voltrokken in de citadel. De tenuitvoerleg- gers van het vonnis werden met den kogel bedreigd als er weer zulk een terechtstel ling voorkwam. Desniettemin werd er kort daarna weer een boerenjongen wegens moord op een politieagent tot den strop veroordeeld. Nu stelden de terroristen aan de politie en veldwachters Dinsdag als uitersten termijn om ontslag te nemen; andere zouden zij allen worden doodge schoten. Vele agenten namen hun ont slag, maar werden terstond ingerekend. Bovengenoemde twee werden slachtoffers van de wraak der terroristen. RUSLAND. De corn spondent van de Tin es te Peters burg seiut: Inlichtingen van verschillende geloofwaardige personen bevestigen mijn opvatting dat binnen enkele dagen een zeer belangrijke beslissing vóór of tegen het parlementaire stelsel genomen zal worden. Goremylrin zelfs moet Zondagavond, op een langdurige audiëntie te Peterbof, een onmiddelijke wijziging van systeem aan bevolen hebben anderzijds echter worden machtiger invloeden aangewend zoodat de Tsaar niet in staat zal zijn. de beslissing lang uit te stellen Misschien is het gerucht dat men nauwelijks op een vierde gedeelte van de troepen meer rekenen kan niet ongegrond, en de garde officieren dreigen in grooten getale met hun ontslag Katholiekendag in het Bisdom Haarlem. Op 29 Juni j.l. had te 's Gravenhage in het Zuid-Hollandsch Koffiehuis ©ene bij eenkomst plaats van het Algemeene Co mité, dat is gevormd voor den Diocesanen- Katholiekendag, in het aanstaande najaar te Delft te houden. Deze bijeenkomst werd bijgewoond door Mgr. H. L. Spoorman, Kanunnik en. Deken van 'Delft, Eere-Voorzitter van het plaatse lijk comité, dat onder Voorzitterschap van prof. G. J. Swaay te Delft is opgericht. Door den voorzitter van het uitvoerend comité, mr. J. N. J. E. Thyssen, weird medegedeeld, dat dit Comité het wensche- lijk achtte dat op het voetspoor van den 'Noordhollandschen Katholiekendag, wélke in 1902 te Alkmaar is gehouden, slechts twee onderwerpen in behandeling zouden komen, welke, na door een tevoren daar toe uitgenoodigd spreker te zijn ingeleid, in 'debat gebracht zou worden. Als onderwerpen waren gekozen: 1. de noodzakelijkheid van meerdere ontwikkeling, zoowel algemeene als we tenschappelijke, der Katholieke bevolking van Nederland 2. de belangen van den Middenstand. Als inleiders waren uitgenoodigd voor het eerste onderwerpDr. Th. M. Vlaming, voormalig professor aan het Seminarie te Warmond, thans pastoor ta Haarlem; en voor hel. tweede: Mc. E. B. H. Regout, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te 's Gravenhage. Beide sprekers hadden zich bereid ver klaard, bedoelde taak op zich te nemen en Z. D. H. de Bisschop van Haarlem had bex-eids aan een en ander zijne goed keuring gehecht. Het programma van den dag kon wordeir opgegeven als volgt: 1. Te 10 ure plechtige H. Mis in de Hippolytuskerk te Delft. 2. Te 12 ure opening van den Katho liekendag door den Voorzitter in het ge bouw „de Doelen". 3. Van 12.302.30 uur behandeling van het eerstgemelde onderwerp. 4. Van 35 uur behandeling van het tweede onderwerp. 5. Sluiting van den Katholiekendag. 6. Gemeenschappelijke maaltijd in de Doelen. Het medegedeelde gaf aanleiding tot ver-i schillende vragen en opmerkingen, doch kon algemeen de instemming der vergade ring wegdragen. De juiste dag kon nog niet worden aan gegeven, wél kon worden medegedeeld, dat het in de bedoeling lag één dar eerste dagen van de maand October daartoe te bestemmen. Van verschillende zijden werd de Woens dag aanbevolen als een geschikte dag. De voorzitter wilde gaarne met dien wensch rekening houden, maar meende de dagbepaling aan Z. D. H. den bisschop te moeten overlaten, daarbij de hoop uit sprekend, dat Z. D. H. den Katholiekendag met zijne tegenwoordigheid zoude ver eeren. De leden van het Algemeen Comité wer den uitgenoodigd ieder in hunne omgeving werkzaam te zijn, om eene Algemeene opkomst van den Katholiekendag te bevor deren, voornamelijk in dien zin, dat katho lieke corporaties zich zouden doen ver tegenwoordigen. Hunne tusschenkomst werd verder ingeroepen voor den verkoop van toegangskaarten; daardoor 'toch kan worden voorkomen, "dat door te grooten to'évloéd, ettelijke bezoekers geen plaals zouden vinden, vermits de 'groote Zaal in de Doelen bij uiterste bezetting naar schat ting niet meer dan 1500 personen be vatten kan. Verdere mededeelingen zouden, voor zooveel noodig, door het Uitvoerend Co mité per circulaire aan de leden van het Algemeen Comité gedaan worden. Door verschillende sprekers werd nog de wensch geuit, dat de Katholieke pers krachtig zal medewerken, om de aandacht van het Katholieke publiek in deze leven dig te houden en het tot deelneming op te wekken. Te 5 uur ging de druk bezochte verga dering uileen, in welke comité-leden uit alle oorden van 'het Bisdom, zoowel uit het noorden van Noord-Holland, als uit Vlissingen en Middelburg, elkaar ont moetten. Nader kan nog worden gemeld, dat Z. D. H. de Bisschop zich heeft kunnen ver eenigen met een voorstel om den Katho liekendag te houden op Woensdag 3 Oc tober a.s. en heeft toegezegd persoonlijk tegenwoordig te zullen zijn, alsmede dat Mr. Regout meer in het bijzonder wenscht te spreken overCoöperatie van den Middenstand. Bovenstaand verslag circuleert in de voornaamste Katholieke dagbladen. Op de vergadering van het algemeen comité werd verzocht aan het verhandelde geen 'bekendheid te gevende katholieke bladen zouden een résumé ter plaatsing ontvangen. Wij dachten, al zijn we geen dagblad, ook onder de kath. bladen te behooren, die, omdat ons veld van arbeid in het bisdom Haarlem gelegen is, zeker in aan merking zouden komen dit résumé te ont vangen. Wij schijnen ons echter te hebben ver gist alleen de voorname dagbladen ont vingen dit. Ons persmuskiet-inslinct deed ons wel ietwat vermoeden, dat 'tzoo gaan zou; reden waarom wij gerustelijk de vrijheid namen al reeds een weinig uit die ver gadering te klappen, al gaven wij, op ver zoek, geen verslag. Nu we echter in de gelegenheid waren minstens tegelijk met de grootere bladen een verslag te hebben, en het bestuur ons het résumé niet heeft doen toeko men, kunnen we niet meer beloven, indien op geen betere gronden dan die nu wer den aangevoerd, stilzwijgen wordt ver zocht, geen kort of volledig verslag te doen. Bath-po 1 der. Memorie van Ant woord. De minister van waterstaat a. i. betoogt in zijn antwoord dat wat er zij van ue houding van het provinciaal be stuur in Zeeland, voor de regeering spoe dig en buitengewoon ingrijpen plicht was, wilde zij niet te kort schieten in zorg voor de onder hare hoede staande internatio nale spoorweg- en postverbinding. Blijkens de ontwerp-akte van oprichting van "de naamlooze vennootschap Land- bouwMij. „de Bath Polders" waarop de Kon. bewilliging is gevraagd, zullen in die vennootschap door de heeren J. M. Kakebeeke en J. E. Mulock Houwer, bei den te Goes; H. A. Hanken te Wilhel- minadorp en W. F. K. Lenshoek te Kloe- tinge, worden ingebracht de onroerende goederen en rechten, door hen verkregen bij akte van 18 Mei 1906, verbeterd hij akte d.d. Juni 1906. Het kapitaal der op te richten vennoot schap zal bedragen f 600.000, verdeeld in 120 aandeelen van £5000. Blijkens de onl- werp-akte van oprichting zijn thans 100 aandeelen geplaatst. De koopakte bevat inderdaad eene be paling, krachtens welke de verkoopsom zal worden verhoogd naarmate rijkssub sidie voor de herdijking wordt verkregen. Geheim is deze clausule niet in meer dere mate dan andere in overeenkomsten tusschen particulieren voorkomende bedin gen. Zij is dan ook mét de koopakte in de openbare registers ten liypotheek- kanlore overgeschreven. De juisthrid van deze mededeeling is den minister beves tigd. Do bedoelde koopakte bevat geen ontbindende voorwaarde voor het geval geen rijkssubsidie mocht worden verkre gen. Daaruit volgt, dat de nieuwe eige naars zich voorstellen ook zonder dat sub sidie althaas een gedeelte van de polders te kunnen herdijken, en in cultuur bren gen. De onderstelling dat in dat geval de voorgenomen verhooging en verzwa ring der polderdijken niet tot uitvoering ring zouden komen, komt ook den mi nister niet onwaarschijnlijk voor. Door den minister van marine zijn de bestuurderen der verschillende kerkgenoot schappen uitgenoodigd vooral met de schepelingen veel in aanraking te komen. De minister verwacht van dezen maatregel vele en goede vruchten. Een geestelijke of godsdienstleeraar, die een schepeling van zijne jeugd gekend heeft, hem in de kinder-en jongelingsjaren onderricht heeft, zal on getwijfeld veel invloed op zoo iemand hebben. Verschillende gunstige bepalingen zijn, om het doel te bereiken, genomen o. a. is de schepeling vrij van dienst, kan met den geestelijke of godsdienstleeraar gaan wan delen of verblijven in een der kamers van het wachtlokaal. Desverkiezende wordt den geestelijke of godsdienstleeraar restitutie gedaan van de gemaakte reis- en verblijf kosten GOES. De jn den laatsten tijd zich meer maal aan diefstal schuldig gemaakt heb bende elfjarige J. L. alhier, beging Woens dag namiddag weer de fout eenig geld uit de lade van den harbier van den E. in de Lange Kerkstraat alhier weg te nemen, welk geld hij besteedde voor een zwem broek en snoepgoed. (Z.) Bij kon. besluit is met 1 Juli bevor derd tot ingenieur van den rijkswaterstaat der 2de klasse de heer J. P. van Vlissingen te Goes, thans ingenieur van den rijks waterstaat der 3de klasse. Zooals wij reeds mededeelden zal naar aanleiding van het 25-jarig bestaan van het St. Jacobus Geslicht, a,, s. week een kinderfeest plaats hebben. In den voor middag zullen foto's genomen worden van de verschillende klassen, waarvan ieder leerling er 1, als herinnering aan het 25-, jarig bestaan, zal ontvangen. Het maken der foto's is opgedragen aan dhr. Corn. Henning te Middelburg. In den namiddag zullen de leerlingen onthaald worden. Heden middag half 5, is aan den opril van den 's Heer Hendrikskinderenstraat een vierjarig jongetje, zekere J. L. Nieu- wersteeg, door den bestelwagen van Van Gend Loos, die den opril afreed, over reden met het voorwiel. Het kind werd bewusteloos opgenomen. De rechterarm is verwond, daarbij braakte het kind nog bloed op. Toch was het kind spoedig bijge bracht. Onmiddellijk is geneeskundige hulp ingeroepen. Provinciale schietwedstrijd tot en met den derden dag. De derde dag-medaille, groot zilv. med., aangeboden door dhr. W. A. Graaf van Lynden viel ten deel aan dhr. D'huij te Middelburg met 96 punten. Vrije baan op 150 Meter 5 schots. Bootsgezel, Breskens, 56, 56, 55; Frank, Middelburg, 57, 52Nuesell, id., 58, 57 Hering, id., 58, 55, 55; Nijland, id., 52; A. M. van Damme, Wissekerke, 53, 51; C. J. van Damme, Cortgene, 52, 51; S. de Regt, id., 53, 51; Wi. J. v. d. Linde, id., 51; Wolse, id., 51; D'huij, Middelburg, 51; Magnee, Bergen op Zoom, 50. Vrije haan op 150 Meter 3 schots. Bootsgezel, Breskens, 34, 34, 33; A. F. de Paauw, Goes, 34, 34, 33, 32, 32 en 7 X 31C. J. van Damme, Cortgene, 34, 34, 30; Hering, Middelburg, 35' 34, 33, 33, 32; D'huij, id., 34, 34, 30, 30; Magnee, Bergen op Zoom, 34, 32, 32, 32, 32, 31; Frank, Middelburg, 34, 32, 32, 31, 31; L. van Oeveren, Cortgene, 34, 32, 32, 31, 31, 31, 30; Nijland, Middelburg, 33, 33, 31, 31A. M. van Damme, Cortgene, 33, 30, 30, 30; S. de Regt, id., 34, 31, 31, 31, 30; A. S. J. Dekker, Goes, 33, 30; Nuesell, Middelburg, 34, 34, 34, 33, 32; H. J. Mol hoek, Goes, 31; Dr. Fret, Wissekerke, 30; Wolse, id., 34, 32, 31, 30. Cylinder vrije baan op 12 M. 5 schots. D'huij, Middelburg, 96, 94, 87, 85; Hering, id., 95, 93, 92, 90, 89, 87, 87, 85; Frank, id., 90, 89, 88, 86; Nijland, id., 88; S. de Regt, Cortgene, 93, 91, 80; L. van Oeveren, id., 89, 89, 88, 83, 82; C. J.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1