No. 78. Donderdag 5 Juli 1906. Tweede Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG- JOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. BUITENLAND, UIT DE PERb KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. RE BLOEI ONZER KERK. BINNENLAND HIH ZEEUWS» COURANT Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes f0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers ii contant„0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abonné's voor niet-abonné's„045 Bureau LANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Gt. a contant. Reclameberiehten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. in. Niet alleen in getal, ook in gehalte is do kalholieke kerk vooruitgegaan. Een voorbeeld In het jaar 1772 schreef de moeder van den Regent in Frankrijk, la princesse palatine, het volgendeIk geloof niet, dat er in Parijs 101 personen zijn, die het ware geloof hebben of zelf aan God geloo- ven. Dit mag overdreven zijn. Doch verder: In 1823 zag men in een der talrijkste parochiën van Brussel met Kerstmis één persoon tot de Heilige Tafel naderenin een ander even talrijke hielden slechts 5 mannen hun Paschen. Hoe dikwijls is in den loop der tijden niet den dood der katholieke kerk voor speld 1 Zij gaat sterven 1 zoo riepen hare vijan den ten tijde van Arius, die de Godheid van Christus loochende en duizenden aan hangers vond; zij gaat stervenI schreeu- den de Albigensen, de woeste, wilde secte In Zuid-Frankrijk; zij gaat sterven 1 juichte Luther, toen het Protestantisme millioenen wegsleurde en vele onwetenden uit de Kerk vluchtten, alsof het gewelf van den ouden tempel dreigde op hun hoofd neder te storten. Nu sterf, riepen de mannen "der Fransche revolutie en meenden reeds op haar graf te dansen. Doch zij stierf niet. Zeker, zij wandelt niet op rozen, zij lijdt, wordt vervolgd, gemarteld, dat is haar trouwens door Haar goddelijken Stichter voorspeld. Maar is er iets, wat meer de onsterfe lijkheid eener instelling bewijst dan eeu wen te lijden zonder te sterven? Wie ziet niet in het verleden© der Kerk een waarborg voor de toekomst! Waarom trouwens vreezen? Waarom ons verschrikt toonen voor de toekomst? Wegens de triomfen der wetenschap? Ja, onze tegenstanders betichten ons van vrees voor haar. Wij zijn bang, zoo mcenen zij, dat de wetenschap met hare groote en onverwachte ontdekkingen ons van dwa ling overtuigen en op onwaarheid betrap pen zal. Doch wij weten zeer goed, dat het ge loof en de ware wetenschap kinderen van eenzelfden vader zijn, dat beiden voort spruiten uit God en bijgevolg niet vijandig tegenover elkander kunnen staan. Integendeel wij houden ons overtuigd, dat, in weerwil van haar zelve, de weten schap vroeg of laat hulde aan het geloof moet brengen en zijne stellingen moet be vestigen. Wee hem, door wiens bekrompenheid in de moderne maatschappij de overtuiging gevestigd werd, dat wij vijanden der weten schap zijn. Hij zou de K. Kerk een onbe rekenbaar kwaad berokkenen. Waarom vreezen? Waarom ons ver schrikt toonen voor de toekomst? Wegens de democratische beweging, die alle volken van Europa beroert? 'Is het een ramp geweest, dat de onbe perkte alleen-heerschappij der vorsten in Europa tot het verledene behoort, dat de burgerij, de derde stand in de 17e en 18e eeuw tot het bewustzijn harer krachten, bekwaamheden, talenten gekomen, niet meer als een kind wenschte geregeerd te worden, dat zij mondig geworden ver langde, dat aan de voogdijschap van het oppergezag een einde gemaakt werd, dat zij stem en het kapittel heeft geëischt en verkregen Het antwoord kan niet twijfelachtig zijn. Wat een gelukkige veranderingen sedert een eeuw in het oude Europa! In plaats van buitensporige privilegiën en gunsten, de gelijkheid van allen voor de wet als voor God, alle ambten voor een ieder opengesteld, de gunsten en las ten billijker verdeeld, de rechtspraak on partijdig en onafhankelijker, do handha ving der orde gemakkelijker, de misdaden spoediger ontdekt en beteugeld, de per soonlijke veiligheid gewaarborgd, de eigen dom op steviger grondslagen gevestigd, het onderwijs meer algemeen, de arbeid lich ter, de gemakken des levens, de middelen van bestaan grooter, talrijker en meer be reikbaar, het bestaan zelve, voeding en kleeding menschwaardiger. En moeten wij ons nu ongerust maken, omdat in onzen tijd de 4e stand, de onder ste laag van het volk, tot ontwikkeling gekomen, meer invloed op het beheer van den staat, meer aandeel in de regeering eischt, in andere woorden, dat de regee- ringsvorm democratisch wordt? Zeker niet, de gezonde, ware democratische be weging, beoogt niets anders dan zoowel de materiëele als de zedelijke en gods dienstige verheffing van het volk en dóór het volk. "Wie wil hiertoe niet medewerken Trouwens geen menschelijke kracht is in staat die evolutie, die beweging tegen te houden; met rassclie schreden gaan wij de democratie tegemoet. En de plicht van een ieder waar Christen is het, niet steenen aan te brengen tot een dam, om den stroom te stuiten, maar om mede te werken, dat de stroom binnen de oevers blijft en vreedzaam afloopt. Wij moeten ons, zeide prof. Kurth op het onlangs te Rome gehouden Eucharistisch congres, aan het hoofd der beweging tot verheffing van de lage volksklasse stellen en deze beweging zal de zielen tot Chris tus voeren. ITALIË. In de zoogenaamde „Mathilde"-zaal in het Vaticaan is ten dienste van Z. II. een nieuwe kapel ingericht, die veel grooter van afmeting is dan de oude kapel van den I'aus. Daardoor zal het mogelijk zijn, dat een veel grooter aantal personen de Mis van den H. Vader kan bijwonen. De muren zijn met rood damast be kleed en rnet verschillende gobelins ver sierd. Pius X verklaarde zich zeer tevreden over de ligging en de inrichting van de kapel; Vrijdagmorgen heeft hij er voor het eerst het H. Misoffer opgedragen. De „Osservatore Romano" meldt, dat de Republieken Columbia en Peru tot den H. Stoel het verzoek hebben gericht, scheidsrechterlijke uitspraak te willen doen in zake het bekende, tusschen haar be staande geschil over het recht op het ge bied van Putamayo. De Paus heeft op dit verzoek een gunstig .antwoord doen toe komen, er echter tevens op aandringende, dat de troepen der beide landen, die ver scheidene punten van het betwiste gebied reeds sinds geruimen tijd bezet houden, zullen worden teruggeroepen, zoolang de zaak in onderzoek is. De Regeeringen van Columbia en Peru hebben dienovereen komstig aan haar troepen bevolen, het be doelde gebied te ontruimen. „Wij hebben meermalen gelegenheid ge had", zegt de „Osservatore Romano", er op te wijzen, hoe weldadig en heilzaam de tusschenkomst van den Heiligen Stoel zou kunnen werken, waar het betreft inter nationale geschillen te voorkomen of uit den weg te ruimen en hoe ondoordacht en onverstandig de houding is van diege nen, welke den H. Stoel willen zien uitge sloten bij het vervullen van deze hij uit stek humanitaire taak. Wat thans geschiedt door de beide republieken van Amerika, levert er een nieuw, sprekend bewijs voor". FRANKRIJK. ,Een Fransch journalist heeft aan een getal medische doctoren de vraag gericht, wat zij denken van Lourdes. De man, die deze enquête opende, is antielericaal en zijn bedoeling is, voor te bereiden en mogelijk te maken, ,wat de regeering wel graag wil, maar niet durft; de sluiting van de plaats waar God op Maria's bede wonderen werkt, zooals te Kana ter bruiloft. Wanneer maar eens do dokters uit do hoogte hunner wetenschap zouden hebben gezegd, dat Lourdes niets beduidde, dan zou Maar een aantal geneesheeren hebben anders gesproken dan werd verwacht en gehoopt. Dr. Perignon van Sedan zegthet is zeker, dat zieken, die voor pngeneeslijk werden gehouden door geneeskundige autoriteiten, gezond vandaar zijn terugge keerd Medisch gesproken is Lourdes een wel daad. Dr. Fleury van Cloyes verklaart letter lijk hetzelfdeeen weldaad. Een bewijs daarvoor wil ik pntleenen aan mijn eigen gezin. Een van mijn zoons, toen vier jaar oud, was zeer zwaar ziek oh combien en werd behandeld door elf voormannen in de medische weten schap, allen hoogleeraren. Hij werd door allen opgegeven. Het geval was zeer moei lijk en naar het schijnt onbekend in de geschiedenis der geneeskunde". Deze jongen is bijna plotseling te. Lour des genezen en thans zelf arts. „Vernietig Lourdes, mijnheer, door den verderfelijken arbeid van uwe pers, maar nooit zult ge uit mijn hart kunnen rukken de erkentelijkheid, verschuldigd aan Haar, die te Lourdes zieken, door de wetenschap opgegeven, herstellen doet. Een andere geneesheer, dr. Fontguyon te Angoulême wijst er bepaald op, dat ook andere dan zenuwaandoeningen, die wel licht aan, hypnotisme onderhevig zouden zijn, te Lourdes worden genezen, en zegt, dat stervenden, als ze naar' Lourdes wori den gebracht, zoo. weinig lijden onder de reis. „Ik heb een bedevaart naar Lourdes meegemaakt en mij overtuigd van de nauwkeurigheid die bij het constateeren in acht genomen wordt". Zola zelf verklaarde nadat hij Lourdes had gezien, dat hij daar tranen in de oogen had gekregen en dat het een schending der gevoelens van menschelijk- heid zou zijn, deze plaats te sluiten. Dr. Leon Simon schrijft nog: als onze afgevaardigden God willen verbieden daar wonderen te doen, dan moeten zij dat weten, maar ze mogen zich niet beroepen op het advies der geneesheeren De „vroede vaderen" van de gemeente Lorient in Brctagne hebben een meer dan ergerlijk besluit genomen. Ook zij wilden zeker eens den Combes uithangen en heb ben, zooals de Parijsche correspondent van de „Petit Bleu" meldt, zich in hun felle onverdraagzaamheid tot een schandelijke daad van vandalisme laten verleiden. Zij hebben nl. besloten om alle „Calvarie bergen" op de begraafplaatsen opgericht, te doen slechten AVij laten hier zonder commentaar vol gen hoe de correspondent van het Bel gische blad een dergelijk besluit beoor deelt. Wanneer men zich slechts herin nert, dat de „Petit Bleu" een vinnig anti godsdienstig orgaan is, dan zal men de beteekenis van de aangehaalde woorden ten volle begrijpen. „De beslissing, zoo schrijft het blad, wordt hier (te Parijs) beschouwd als een bejammeringswaardige uiting van een anti- clericale onverdraagzaamheid. Inderdaad, het is meer dan erg, dat de macht van een gemeenteraad het nemen van derge lijke daden van vandalisme toestaat. RUSLAND. De regeering zal op last van den tsaar bij de Doema een voorstel indienen tot uitbreiding van het landbezit der boeren en tot verbetering der agrarische toe standen. Aan de boeren zullen onder zeer voor- deelige voorwaarden alle voor cultuur ge schikte kroonlanden worden gegeven, en bij onvoldoendheid alle te koop aangebo den particuliere gronden, voor rekening van de kroon aan te koopen. Voorts zal de verhuizing naar nieuwe plaatsen gesteund en de kolonisatie in Siberië en midden Azië bevorderd worden. Voor noodlijdende boeren zullen speciale commission worden benoemd om spoedig hulp te verleenen. Een rapport, over het gedrag van het garnizoen te Bjelostok luidt, dat de aan klachten tegen de officieren streng zullen worden onderzocht. Te Warschau organiseeren de revolutio nairen een algemeone moordpartij tegen de politie. In verschillende wijken der stad zijn politieagenten vermoord en verwond. De politie durft zich niet meer in de stra ten te vertoonen. Een brutaal stuk is te Moskou uitge haald. Daar werd een zekere Winogradof, een politiek gevangene,'in een rijtuig door een gendarme naar de gevangenis ge bracht. Plotseling passeert in snelle vaart een ander rijtuig; van daaruit wordt de gendarme naast Winogradof door eenige revolverschoten gedood. De gevangene springt daarop uit zijn rijtuig, stapt in het andere over en is met zijn bevrijders nog zoek. De Petersburgsche correspondent van de „Times" seint, dat de onlusten in bet Russische leger met den dag erger worden. De gevallen van insubordinatie in hot leger zijn zoo talrijk geworden, dat ze als 't ware epidemisch zijn. Telkens wei geren de soldaten op het volk te schieten. Ook de agrarische onlusten nemen een zeer ernstig karakter aan. In Toela is de toestand zoo onrustbarend, dat de gees telijkheid en de grondeigenaars een depu tatie naar Moerointsef gezonden hebben, om de Doema te verzoeken, tusschenbeide te komen. SPANJE. In de omstreken van La Granja, de zo- mer-residentie der koninklijke Spaansche familie, heeft do poli lie Zaterdag wederom de hand gelegd op een verdacht individu, zich noemende Frederico Aquila Fuente, dien zij verdenkt anarchist te zijn en daar om reeds sinds eenige dagen zocht. De man was in het bezit gevonden vair ver schillende in cijferschrift gestelde stukken, waarvan hij weigerde den „sleutel" te ge ven; ook had hij bij zich eenige kaarten van Spanje en plans van verschillende gebouwen te Parijs. Hij zou afkomstig zijn van Buenos Ayres en in Spanje verblijf houden sinds den 16en Mei, terwijl hij, zegt men, ook te Parijs was ten tijde van d.en aanslag op koning Alfonso en pre sident Loubet in de „Rue de Rohan", dus een jaar geleden. Met hem zijn nog twee andere individuen gearresteerd, die, zon der legitimatiebewijzen of passen, in de omstreken van La Granja rondzwierven sinds dc koninklijke familie zich aldaar heeft gevestigd. Koning Alfonso men dient zijn moed waarlijk te bewonderenIaat zich echter aan de anarchisten evenmin iets gelegen liggen als aan de étiquette. Zijne Majesteit doet dagelijks in den omtrek van het zo merverblijf uitstapjes in automobiel of te voet, alsof er geen denken aan is, dat zijn veiligheid in gevaar zou kunnen loopen. Een paar dagen geleden trad hij, verge zeld van de koningin, als de meest een voudige burger, een sigarenwinkel binnen, om er sigaretten te koopen en bemerkte dat bij zijn binnenkomen een klant, welke zich reeds in den winkel bevond en die hem blijkbaar aanstonds herkend had, zich trachtte te verbergen. De koning keek scherper toe, sprak den man aan en her kende nu in hem een der als anarchist verdachte personen, die gearresteerd was geworden naar aanleiding van den aanslag in de Calle Mayor, doch dien men weer op vrije voeten had moeten stellen, aange zien zijn medeplichtigheid niet was geble ken. De koning sprak den man, die zich zeer onthutst betoonde, even aan, gaf hem de hand en merkte op dat men het der politie in kritieke omstandigheden als die van 'n maand geleden niet kwalijk moest nemen, wanneer zij zich eens vergiste en 'n onschuldige arresteerdeEn Alfonso groette den winkelier en den geheimzin- nigen klant die thans (heet toevallig tegelijk met den koningte La Granja ver toefde met 'n paar vriendelijke woor den, terwijl de man de hem toegestoken hand eerbiedig aannam, zonder iets te kunnen antwoorden H. M. Maria Christina, de koningin moeder van Spanje, interesseert zich hij zonder voor een klein kind, dat een wonde aan het oog opliep bij den bomaanslag in de Calle Mayor. De grootmoeder van 't kind overleed zes dagen later van schrik en verdriet. Alfonso XIII heeft 250 pese ta's. aan de ouders laten geven en de koningin-moeder laat het kind door haar lijfarts behandelen. Het oog zal waarschijn lijk door een glazen oog moeten worden vervangen. OOSTENRIJK. Een schandaal. Volgens een der te Weenen verschijnende bladen, moet ge bleken zijn, dat ongeschikte politiebeamb ten te Weenen samenwerken met indivi duen, die hun bestaan vinden door den handel in blanke slavinnen. Dit schandaal zal ter sprake gebracht worden in het parlement. De b ij zonde re kweekscholen. „De Standaard" bevat de volgende drie star, onder het opschrift: „Niet schitte rend" Nu zelfs de heereA Borgesius en Kete laar hebben, aangedrongen op wijziging van het Kon. besluit betreffende de bijzon dere kweekscholen, is het duidelijk, dat die wijziging niet zal uitblijven. De ,heer Van Wijnbergen verdient dan ook den dank der voorstanders van het bijzonder onderwijs, dat hij niet zijne interpellatie is gekomen pn dat hij interpelleerde op de wijze, zoo als hij deed. Nu aan het Kon. besluit het .noodzakelijk complement een behoor lijker en redelijker suhsidieeriug ont brak, zijn, vanzelf de voorwaarden te zwaai", en moet het niet .slechts op een ondergeschikt punt, maar ook op andere punten gewijzigd worden. De kalme critiek, in en buiten de Kamer, pp deze regeerings- daad uitgebracht, heeft alzoo succes gehad. Het beleid van minister Rink verschijnt jntusschen hier niet in een zeer gunstig licht. Aan opzet, om het bijzonder onder wijs te benadeelen en alzoo het verzoenend woord, dat hij bij de begrooting sprak, te niet te doen, hebben ,w© niet gedacht; en wij doen dat nog .niet. Doch ondoor dacht en onvoorzichtig schijnt het ons toe, een Kon. besluit te provoceeren, waarvan een eenvoudig ambtenaar kon Weten, dat het zóó niet zou kunnen ge handhaafd worden. De terugtred, waartoe de minister nu, wel verplicht is, getuigt ze ker niet van vastheid in het beleid. „De Tijd" geeft haar oordeel pver'de houding van den minister, betreffende het verleenpn van subsidie aan de bijzondere kweekscholen, in de volgende bewoordin gen: Na het vrij vage en onbesliste antwoord van minister Rink op de interpellatie-Van Wijnbergen is afwachten de boodschap De onrust der vrienden van het bijzonder onderwijs heeft plaats gemaakt voor een© onzekerheid, welke, zonder tot optimisti sche verwachtingen te stemmen, toch de hoop op de inschikkelijkheid der regeering heeft verlevendigd. Laten wij voorshands den minister den tijd, om te toonen, dat wij ons niet bedrogen hebben in ons goed vertrouwen in de eerlijkheid zijner ver zekering, dat niets meer vreemd is aan zijne inzichten dan onnoodige moeilijk heden te bezorgen aan het. bijzonder onderwijs. Herhaaldelijk deden in den laatsten tjjd berichten in de pers de ronde over den al of niet gunstigen toestand van H. M. de Koningin en werd hieraan de veronder stelling vastgeknoopt, dat H. M. mogelijk in blijde verwachting was. Zeker heeft hiertoe zeer bijgedragen het uitstellen of niet doorgaan van uitstapjes in het binnenland en de voorgenomen buiten- landsche reis in het voorjaarook is het hekend, dat H. M. in den laatsten tijd zich herhaaldelijk niet wel gevoelde en zelfs Diet deelnam aan het dagelijksch diner met de Hofhouding. Hieraan kan nu nog worden teegevoegd, dat het vaststaat dat de verpleegster, die daarvoor is aangenomen en woonachtig is te Rotterdam, bericht heeft ontvangen zich gereed te houden om in de maand Septem ber op 't Loo aanwezite zijn. Hieruit mag dus zeker wel met grond worden afgeleid, dat H M. oDZe geliefde KoniDgin, werkelijk in blijde verwachting is, en zal 't zeker niet lang meer duren of den volke wordt hiervan op de offici- eële wijze kond gedaan. Bij kon. besluit is op zijn verzoek eer vol ontslag verleend aan A. de Kok Jz. te Krab'oendijke, als dijkgraaf van den Oostpolder (Krabbendijke). Voorts is be noemd tot burgemeester van Overslag D. Mattelé. Op verzoek is eervol ontslag ver leend aan H. v. d. Waarden als assistent bij het Rijkstandbouwproefstation te Goes.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1