No. 77. Dinsdag 3 Juli 1906. Tweede Jaargnng. Verschijnt eiken MAANDAG-^WOENSOAG- en VRIJDAGAVOND. F EU ILL E T O N. SLAVENKETENEN. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. DE BLOEI ONZER KERK. UIT DE PERb, Abonnementsprijs per 3 maanden voor Goes £0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers a contant0.05 GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor abbonné's f 0.371/a, voor niet-abonné's ,.0.45 Bureau: LANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 15 regels fO.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Gt. k contant. Reclameberiehten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. II. Wanneer wij verder onze aandacht ves tigen op de uitbreiding en den bloei onzer kerk, dan moet bekend, dat er geen tijd perk gevonden wordt, waarin 't getal barer geloovigen te vergelijken is met dat van pertijds. De Apostelen, slechts twaalf in getal, zien hunne plaatsvervangers in meer dan duizend Bisschoppen. In de laatste eeuw vooral was de groei der Kerk ontzaglijk. Deze eeuw is getuige geweest, hoe in ons vaderland de kerkelijke hiërarchie her steld en ons eene vrijheid geschonken werd, wélke vele volken ons benijden mogen. Onze eeuw is getuige geweest, hoe de man van ijzer en bloed, Bismarck, voor wien alles in Europa zwichtte, zich den stoeren kop te pletter liep tegen 'de rots, waarop de Kerk gebouwd is en in weer wil zijner verzekeringWirgehnjiicht nach Canossa, zich gedwongen zag naar Canossa te gaan en den Paus de hand der verzoening te reiken. Zij is getuige geweest hoe pok in En geland en Schotland de kerkelijke hiërar chie hersteld werd. In Engeland en Schot land, waar, volgens dr. van Oppen, in 1800, 120000 katholieken en 55 priesters waren, werden in 1900 er 2,000,000 Kath., en 3000 priesters gevonden, terwijl het geheele Britsche rijk 13,500,000 Katholie ken telt. Andere getallen van denzelfden dr. van Oppen: Zwitserland had in 1800, 422,000 Katholieken, thans 1,233,000. In Zürich was er geen enkele, thans zijn er 48,000. Te Genève waren er 200, thans 68,000, zoodat de Protestanten in de minderheid zijn. In 1800 vinden wij 200 kath. over Dene- piarke.il, Zweden en Noorwegen verspreid, thans 4000 in Denemarken, 1150 in Zwe den, 875 in Noorwegen. Onze eeuw heeft aan de wilden van Ilrazilië en Patagonië het evangelie zien prediken en overal in die eindelooze stre ken hier nederige kapellen van hout en stroo, daar bescheiden kerken, elders trotsche cathedralen, seminaries, hospita len en kloosters zien verrijzen. Weet, dat Zuid-Amerika op het oogenblik 40.000000 kath. bevat. Onze eeuw vindt heden in de bloeiende republiek der Vereenigde Staten 88 bis schoppen, 14 aartsbisschoppen, 12000 no „Dat 'bedoelde ik ook niet. Het was maar ff© vrees misschien in aanraking met de moordenaars te komen. Mijne grootmoeder, mijnheer, was gewoon te zeg gen dat een booswicht, altijd wederkeert naar de plek waar hij zijne misdaad pleegde Maud Verstond niet wat zij er verder aan toevoegde, want een conducteur sloeg onverwacht het portier dicht, en het ge lukte haar echtgenoot niet hét stijfbevro- ren raampje naar omlaag te laten. Dit onverwachte ruwe afscheid maakte haar nog droeviger dan ze reeds gestemd was en zij keerde alleen huiswaarts, ten prooi aan allerlei angsten, die haar de zelfde reis, welke zij zelve zoo vaak af gelegd had, zonder aan eenig gevaar te ï0-!?"' ,,onc'er ds donkerste verven af schilderden. Waarom ook had zij ver zuimd Maurits te smeeken haar aanstonds zijne behouden overkomst te seinen Hoe was het mogelijk dat zij daar- niet aan gedach had Het zou haar immers den volgenden morgen vroeg gerust hebben gesteld, terwijl nunu zou zij moe ten wachten op een brief; als hij ten minste gelegenheid vond zoo spoedig te priesters, 76 seminaries met. 3800 studen ten, 12.000000 katholieken, en in 1800? Eén bisschop, dien van Baltimore met 40 priesters en 40000 katholieken. Werpt een blik in Afrika, op de oevers van den Boven Nijl, den Senegal, Niger, Congo, werpt een blik op de zoomen der meren van den Equator, weqit een blik op Klein-Azië, Armenië, op de landen be sproeid door den Euphraat en ,den Tiger, den Indus en den Ganges, werpt een blik op Birman, Tonkin, Siam, Australië, dal in 1900 ongeveer 1 millioen katholieken telde, terwijl het jaar 1800 er geen enkelen katholiek, geen enkelen priester kende; werpt een blik op de eilanden, door den Indischen en door den Stillen Oceaan be- spoeld, overal zult gij apostelen van het geloof ontmoeten, door de kath. Kerk uit gezonden. In het onmetelijke rijk der Chitieezen is in weerwil der groote gevaren, der schijnbaar onoverkomelijke hinderpalen, het aantal Katholieken van 187.000 tot 1.730.000 gestegen. Japan had in 1877 slechts één bisschop nu zijn er drie bisschoppen en een aarts bisschop, terwijl het aantal katholieken in 10 jaren (1891-1901) van 44.000 tot 55000 gestegen is. Wonderlijk verschijnselToen in Europa de Kerk rijk aan aardsche goederen was, machtig in den raad der vorsten en hunne bescherming genoot, zeker toen deed zij veel voor de verspreiding van het geloof. Maar na de opkomst van het protestan tisme, na den storm door de Fransche omwenteling verwekt, toen zij van het grootste gedeelte harer goederen beroofd werd, toen alle menschelijke steun haar ontviel, ontwikkelde zij een kracht van uitzetting, zooals nooit te voren. Aan eigen krachten overgelaten, verarmd, bestreden heeft zij het aantal harer .apostelen te midden der ketters en ongeloovigen meer dan verdrievoudigd. Dit was het werk voor al van de 2e helft «der 19e eeuw. Hoe nu zulk een uitzetting en versprei ding van het geloof in onzen tijd te ver klaren Als hoofdfactor, het is nauwelijks jioo- dig zulks te zeggen, moet gelden de wer king der genade, die Christus pp zijne .Kerk uitstort, sprak dr. v. O. Maar Chris tus stort op Zijn werk altijd pvervloedige genade, zonder maat en zonder onder breking. Waarom dan deze uitwerking der ge nade zoo overvloedig, overvloediger dan schrijven. Zelfs het beeld der angstige, dikke vrouw, die Overbeek's bescherming had ingeroepen, vermocht geen glimlach op haar lippen terug tc roepen; zij had zich nog nooit zoo rampzalig gevoeld. Intusschen bereikte de Engelsche trein zonder eenig oponthoud Hastings en daar na de haven van Queensborough, waar Maurits zich zeer goedhartig van zijne nieuwe rol kweet, door zijne reisgenoote den arm aan te bieden om haar over de loopbrug te helpen, en ook toen zij beneden in de longroom gekomen waren, het biljet voor hare slaapplaats nam. Verheugd thans van haar ontslagen te zullen zijn tot den volgenden morgen, haastte hij zich haar goeden nacht te wenschen, met de nadrukkelijke aanbe veling toch vooral zorg te dragen reeds te bed te liggen aleer het stoomschip van wal ging; een raad dien zij beloofde op te zullen volgen, want voor zeeziekte was zij bijna even bang als voor bandieten. Wat de jonge man betreft, hij ging in weerwil van de koude naar het dek om de laatste toebereidselen tot. het vertrek te zien, en was Sheerness reeds voorbij aleer hij er aan dacht op zijne beurt zijne hut op te zoeken. Maar hij deelde deze met nog vijf andere heeren, en onder hen was er een zoo ziek dat Maurits geen oog kon sluiten en tegen drie ure opstond, om uit wanhoop maar weder zijn troost in het verledene? Omdat de hindernissen verminderd, om dat de werktuigen der genade minder be lemmerd zijn, omdat de natuurlijke mid delen meer ter beschikking staan, omdat de wereld voor haar toegankelijker geworden is, vooral omdat zich aan de goddelijke genade de weldaad van den vooruitgang en van de burgerlijke en politieke vrijheid paart, welke vrijheid alle hinderpalen, die den weg der waarheid en harer apostelen belemmerde, de een na de andere om verwierp. Dit is zoo waar, dat wij heden den kath. godsdienst 'openlijk verkondigd zien in al de landen, waarop het vaandel der burgerlijke en staatkundige vrijheid zich ontplooit, in Europa en buiten Europa, en het ©enige land in ons werelddeel, waar de openlijke verkondiging van het geloof belemmerd wordt, is juist het land, dat alleen de vrijheid buiten zijne grenj- zen houdt, waar de wil van een enkele ijzeren wet is, Rusland. Doch ook daar begint de vrijheid te gloren en zullen betere dagen voor de katholieken aan breken. Tot dusverre is slechts over de quan- titeit, de aanwinst der Kath. kerk in aan tal gesproken: meent echter niet dat de qualiteit, het gehalte in vergelijking met de vroegere .tijden verminderd is, dat het geloof en het christelijk leven onder de kath. verflauwd is. Hierover in een volgend artikel. FEITEN, Het socialisme beijvert zich voor het volkswelzijn, heet het, en bemoeit zich niet piet godsdienstzaken. Nu het lijkt er wat op I De kopstukken der rooden schrijven in „Het Volk" veel eisohen te zullen stellen en elke politieke beweging te gebruiken ,om het volk ,tot revolutie voort te stuwen. Zou dat volksbelang zijn Hoe het socialisme zich mei gods dienst inlaat, verraadt het telkens. In Baden dienden d« socialisten een voor stel in tot scheiding van Kerk en Staat. Het werd verworpen; alleen de socialis ten stemden voor. Deden zij jn F r a n k r ij k anders dan meewerken om kloosters te sluiten en priesters te knevelen? zij die snoeven op hun vrijheidsliefde! In België hebben de H. Stoel en de regeering van den Congo een verdrag ge sloten, waarbij de missionarissen zich ver binden aan de inlanders onderwijs te zul len geven, «ook in land- en boschbouw en ambachtsonderwijs en ,te zullen uitoefe nen de priesterlijke bedieningen. Daar tegenover zullen zij ontvangen voor elke nederzetting van missionarissen een uit gestrektheid van 100 H.A., zoo noodig 200 op het dek te zoeken. De longroom was vol slapende lieden; er viel dus niet aan te denken zich daar neder te zetten. Hij wikkelde zich dus in zijn pelsjas en beklom de ijzeren wenteltrap, zonder te bemerken dat een der ineengedoken gestalten uit de groote kajuit zich bij zijn binnentreden een weinig overeind had ge richt, en al zijn bewegingen met de oogen gevolgd had. Zoodra hij verdwenen was, hief die zelfde gestalte zich in hare volle lengte overeind, ,op de langzame, voorzichtige wijze van ©en uit haar langen slaap ont wakende slang, en een zwaren mantel omslaande, steeg ook de onbekende op zijne beurt naar boven. Hij had de kap van zijn mantel over het hoofd getrokken, en het maanlicht viel enkel op het sterkgeteekend profiel van een baardeloos gelaat, en twee donkere, doordringende oogen, die thans naar alle zijden rondblikten om Maurits Overbeek te ontdekken. Het duurde niet lang of de jonge man, die op en neer liep om niet al te koud te worden, trad die richting uit, en de zonderlinge medepassagier had hem nau welijks voorbij zien komen en zich over tuigd dat hij wel de persoon was dien hij zocht, of hij haalde hem in en zeido in het Engelsch: „Ik zou u gaarne een raad geven". „Mij?" vroeg Maurits verbaasd, zich af- H.A., geheel kosteloos en in voortdurend eigendom. In geval van blijvende neder zetting zullen ze bovendien nog een gel delijke toelage ontvangen. Wat zeggen nu de socialisten van deze overeenkomst geheel ten bate van het arme volk? „Leocongo (scheldnaam voor den koning) ondervindt meer en meer, dat de godsdienstsjacheraars hem goede diensten bewijzen jn het temmen en uitzuigen der- negers. Hij heeft nu met Vico, een ziel- hond van den Paus (bedoeld is de Nun tius) een verdrag gesloten enz. In België wijden veel kloosters zich aan verpleging van krankzinnigen. Hoe het den socialisten aanstaat? „Dank zij de clericale partijregeering, zoo schrijven zij, is haast de gansche krankzinnigenverpleging in handen van de kloosters overgegaan. Van de 15000 krankzinnigen in België worden er 13000 in de kloosters verpleegd, 42 kloosters ontvangen hiervoor aan staats- en gemeente-subsidie 6 millioen frank per jaar. Dat „6 millioen" klinkt om rijk te wor den; die monniken en nonnen I Maar als men nuchter gaat deelen, dan komt men, volgens Barljes, tot een quotient van f 230 per jaar of f4.50 per week voor kost, verpleging enz. Dat klinkt minder millioenachtig. Waar lijk, die clericale Belgische regeering schijnt nogal op de dubbeltjes te passen, want, ze betaalt nog minder dan Noord- Brabant voor hare krankzinnigen, nl. f 250 per jaar. Van welke zijde werd na den bomaanslag op S p a n j e 's koning geschreven ,,'t Eenige middel om Spanje te redden is 'n bom te slingeren tusschen de geestelijk heid En toch heelemaal niet tegen den godsdienst! De „Freie Lehrerstimme", socialistisch onderwijzersblad in Oostenrijk, prees de protestanten, toen zij tegen de katholieken ingingen, doch zoodra het blad zag, dat de protestanten waarde hechten aan bid den, viel het woedend uit: „Wij dachten, dat elk gebed op school verkeerd was en dat men zich alleen zoolang met een inter-confessioneel gebed moest behelpen, tot dat het volk inziet, dat de school niets met het hiernamaals beeft te maken". Zoo spreekt deze „Vrije Stem", die ten slotte de biddende protestantten met het vreese- lijk smaadwoord„ultramontanen" brand merkt. En toch zijn ze, niet tegen gods dienst. Wie gelooft het? Te Turijn (Italië) vielen zij onlangs een vreedzame processie aan. Men ziet bet dus, dat ze overal tegen den godsdienst optreden. Landbouw-Commissie. De „Nieuwe Koerier'' schrijft over de dezer dagen benoemde Staatscommissie tot onderzoek der toestanden in den landbouw Met onze Zuidelijke Bonden heeft men rekening gehouden door de benoeming van den onder-voorzitter van den Limburgschen Landbouwbond en den voorzitter van den vragende of hij met een krankzinnige te doen had. „Ja u. Veroorloof mij vooreerst u op merkzaam te maken op het feit dat gij zeer onvoorzichtig zijt. Bij zulk een guur weder wachten de reizigers zich er ,wel voor den nacht aan dek door te brengen; gij wist dus vooraf dat gij hier alleen zoudt ëijn, en de eerste de beste dief zou u kunnen aanylaUen en desnoods overboord werpen, zonder dat iemand, onder het gedruisch der machine en het beuken der golven uwe kreten vernam". Overbeek haalde de schouders op „Ik behoor niet tot degenen die overal schurken verborgen wanen", zeide hij op koelen toon„Trouwens hetzelfde ver wijt dat gij tot mij richt zou ik ook u kunnen toevoegen. Hebt gij u niet evenals ik boven gewaagd „Dat is iets anders Ik was zeker er gezelschap te vinden; ik had u de trap zien opgaan en moest u spreken. De plaats daartoe kwam mij bijzonder geschikt voor, op het dek". „Moest gij mij spreken? Ik herinner mij niet u ooit gezien te hebben". „En ik weet niet eens uw naam", ver klaarde de onbekende spottend: „maar toch stel ik belang genoeg in ,u om u sterk aan te raden uwe reis niet .verder dan Vlissingen voort te zetten". „Ik geloof dat gij mij voor den gek wenschl Ie houden, mijnheer", sprak de Noordbrabantschen Christ. Boerenbond. Door verschillende bladen wordt echter, en niet geheel zonder reden, gewezen op eene leemte in de samenstelling der com missie, en wel. dat daarin niemand is opgenomen, die liehooit tot de categorie van personen, over wie men het onderzoek wil uitstrekken, nl. over de boerenarbeiders Van den zeer onpartijdigen directeur- generaal van Landbouw, den voorzitter der enquête-commissie, kunnen wij moeilijk aannemen, dat hij niet gezocht heeft naar geschikte personen in deze categorie; maar wij hegrijpen de moeilijkheid, om iemand te vinden. Van organisatie der boerenarbeiders, behalve in liet Noorden, waar deze nog niet van veel beteekenis is, en in socialistisch vaarwater is verzeild, hoort men zoo goed als niet. En bij benoeming zouden toch op de eerste plaats de vertegenwoordigers der organisaties in aanmerking moeten komen Mocht men een hoerenarbeider kunnen vinden, die geschikt eD van wille is, om in deze Staatscommissie zitting te nemen, wij zouden dit ten zeerste toejuichen. Maar in ieier geval dient gezorgd te worden, dat de ware toestand der boerenarbeiders aan het licht k o m e. En om dit te bereiken, zouden wij willen voorstellen, dat in iedere provincie zich eene Commissie vorine van alle arbeiders- vrienden, die de boeren-arbeiders helpen en voorlichten. Bij eene enquête commissie wordt iedereen gehoord, die zich aanmeldt; deze aan melding van direkt-belanghebbenden moet bevorderd worden want de meeste boeren arbeiders zijn nog te. weinig ontwikkeld, om in te zien, dat bunne gegevens van zulke hooge waarde zijn om verbetering te brengen in hun toestand. Waar Boeren- of Landbouwbonden be staan, die zich ook het lot der boeren arbeiders aantrekken, zooals in Limburg en Noord-Brabant, zouden wij denken, dat het op den weg dezer Bonden ligt, zulke oommissies van voorlichting in het leven te roepen. Daardoor zullen zij bewijzen, dat hun het belang van alle personen, in den landbouw werkzaam, ter harte gaat. Een behartigenswaardig denkbeeld Eindstemming. Het ontwerp-arbeidscontract is, gelijk te verwachten viel, met overgroote meerder heid in de Tweede Kamer aangenomen. Tegen stemden alleeu de sociaal-demo- crateu, en de heer Van Idsinga. Laatstgenoemde nam reeds tijdens de behandeling van het ontwerp telkens een afzonderlijk standpunt in, wat zijn tegen stemmen niet verwonderlijk doet zijn. Maar de sociaal-demoeraten hebben met hun gezamenlijk tegenstemmen blijkbaar een manifestatie bedoeld. Zjj konden zich deze luxe ter wille van de galerij en van de ontevreden partijgenooten buiten de Kamer zonder eenige vrees ver oorloven. jonge man hooghartig, „en tot iets der gelijks zal ik mij niel leenen. Jlet gaat niemand aan waarheen ik reizen wil «of niet". „Dat ben ik volkomen met u eens", verzekerde de vreemdeling beleefd: „Het was dan ook slechts een vriendenraad dien ik u geven wilde, door u te zeg gen „Ga niet naar Polderdijk". „Mijnheer!" riep Maurits uit, zich af vragende of hij waakte of droomde: .„Gij zelf beweert mij niet te kennen, en toch ,weet gij waarhoen ik van plan ben mij te hegeven. Ik verzoek u dringend mij dat alles op te helderen. Geheimen zijn mij hoogst onaangenaam". „Ohet raadsel is niet moeilijk pp te lossen. Gisteren terwijl gij aan het loket stond om het nommer uwer hut te ont vangen, was ik achter u .en las jk den. naam der op het biljet vermelde .plaats van bestemming. Ik heb mij daarna afge vraagd ,of gijl u niet naar Ernst Nieuwen- heim zoudt begeven". „Ernst?" klonk het verbaasd. „Kent gij hem dan?" „Niet veel meer dan umaar jk weet dat hij ,op weg was naar een jvriend in En geland, ,toen de trein ontspoorde en dat hij op het oogenblik in de nabijheid van Polderdijk vertoeft. 'De gevolgtrekking was zoo heel moeilijk niet. In jiw pigen be lang .bezweer ik u, terug te keeren zon der hem te hebben, gezien".

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1