jagsblad loot 'ereld! Eindhoven, Holland. nf: tent op het No. 76. Zaterdag 30 Juni 1906. Tweede Jaargang. Verschijnt eiken MMHDAG-, WOENSDAG- en VRUD/IGAVONO. Bü i nummer Behoort een Bijvoegsel. BUITENLAND. Van onze Eilanders Stoomhout Zagerij en Schaverij. a. s. 37V2 cenf 45 KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Korte inhoud Zondagsblad. I)E «LOEI ONZER KERK. BINNENLAND. Par. Kiesvereeniging te aur in het lokaal van den Iholieken boven de 18 jaar. HET BESTUUE. hveel nieuws en ilhx- GOEDKOOP is. DE DIRECTIE. nerk (laard te zijn Zondags van 12 tot 1 uur, bhool. Prijs der boeken, van 11040: 1 cent per week en J?n 1040 2'/2 cent per week (illustraties 5 cent per week |8 cent per stuk. Vincentiusvereeniging, ge ls 121 uur, behalve in de lus. Abonnement f 1 per jaar (per boek per wsek. hond, geopend Dinsdagavond P, verkrijgbaar gratis voor <de I juasters. hntius-Vereeniging, geopend ran 121 uur, 3 cent per hvermogenden gratis verkrijg- 1 Vincentiusgebouw. and. (ondag, onmiddellijk na Ves- |oek. de R.-K. Jongensschool, da- nd van ll1/» tot 121/2 uur. |cent per deel en per week. 'rkrijgbaar aan de Pastorie, 12 tot 121/» uur, 2 cent per Iweek. OWE ZEEUWSCHE COURANT Abonnementsprijs per 3 maandenf 0.95 Afzonderlijke nummers a contant0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, alléén voor de abonné's per 3 maanden0 371/2 Bureau LANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. Reclameberiohten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Platen Brand weercongres te Milaande kroonprins van Noorwegen en zijn ouders, de koning en koninginautomobiel-sproei wagen; bakkerij-tentoonstelling; de koning van Cambodja met zangeressen en dan seressen; een kampioen-zwemster; een reuzen-sneltreinlocomotiefJachten in Noord-Amerikamet tekst. Feuilletonde bloedige Hand. i. Er heerschen over den tegenwoordigen tijd, over den maatschappelijken en gods- dienstigen toestand onzer eeuw vooral on der vrome Katholieken verkeerde denk beelden. Daarom geeft 'tpas 'n blik te wer pen op de katholieke kerk, haar bloei en levenskracht, op de gevaren tevens, die haar en de maatschappij bedreigen, een toestand, welken zwartkijkers slecht, slech ter dan ooit voorstellen, ten einde aan te toonen, dat wij niet achteruit, maar vooruit gaan, dat wij steeds fier op onze Moeder mogen zijn en het recht hebben, mits wij de plichten vervullen, welke ons de moderne maatschappij oplegt, elkander toe te roepen: „Sursum corda". Overigens wat baat het, o moedeloozen, te klagen, den blik weemoedig op het verleden geves tigd te houden, het hoofd moedeloos op de borst te laten hangen. Indien volgens U de tijden zoo slecht zijn, welaan een reden te meer, om met kracht de handen aan het werk te slaan vooruit steekt de handen uit de mouwen, het ontbreekt niet aan arbeid, maar aan arbeidersdat ieder zijn akker van onkruid reinige en, zoo hem tijd rest, den huur plan in het wieden behulpzaam zij, dat een ieder strijde voor Christus en Christus in zijn hart, zijn gezin, zijne omgeving doe zegevieren, aldus ongeveer dr. Van Oppen pp den Katholiekendag te Echt. De godsdienst, een afgetrokken begrip, de betrekkingen tusschen God en den mensch bevattende, wordt concreet, le vend, sprekend, handelend in de Kerk. De godsdienst is de ziel, de Kerk het lichaam. Om derhalve het leven, de ontwikkeling, de krachten 'van den katholieken gods dienst te leeren kennen, dienen wij de Kerk, waarin de godsdienst zich beli chaamt, te aanschouwenzij is de thermo meter, waar rijzing en de daling waar te nemen is. Terecht nu wordt beweerd, dat de gods dienst en de zeden van het volk zijn, zooals de geestelijkheid is. Niemand, zal ontkennen, dat de Katholieke Kerk zich ten huidigen dage in het bezit eener priesterschaar verheugt, waarop zij trotsch mag zijn, een trots, wel ken zelf onze tegenstanders gerechtvaar digd vinden. Geleerder, werkzamer, voor beeldiger dan ooit legt de priester, alleen op eigen kracht en deugd steunend, zich met bewonderenswaardigen ijver en zelf verloochening op de zielenzorg toe en te midden 'der worsteling, 'te midden der aan vallen waaraan hij 'blootstaat, zal zijn deugd nog meer gestaald worden. Wie zal derhalve ontkennen, dat het volk, door zulke priesters in het christelijk leven in gewijd, beter geworden is? Voegen wij hierbij, dat de band tusschen geestelijk heid en bisschop inniger is, dat de ver binding der bisschoppen met don Paus, de rots, waarop de Kerk gebouwd is, vaster -en hechter is dan ooit te voren, een zekere waarborg van nog betere toekomst. En wat te zeggen van de werken van naastenliefde en liefdadigheid onzer eeuw waar de Kath. Kerk met haar leger van priesters, broeders en zusters aan de spits staat Geen eeuw durft zich in dit opzicht haarsgelijke noemen. Ontelbaar zijn de toe vluchtsoorden, geopend voor de zieken, de jeugd, de ouden van dagen, de doof stommen, blinden, krankzinnigen, verla ten kinderen, jeugdige meisjes, wier deugd belaagd wordt, in één woord voor alle on- gelukkigen naar ziel en lichaam. Er is geen lijden, geen smart, waarin de Kath. liefdadigheid niet voorziet: overal, in ste den en dorpen, edele pogingen om de smarten en nooden te lenigen, overal een heilige wedijver. Wanneer werd een zoo breede schaar mannen en vrouwen gevon den Frankrijk alleen telt 7000 priesters en 30000 vrouwen, die in de missies werkzaam zijn wanneer werd een zoo breede schaar mannen en vrouwen gevonden, die aan het heil hunner mede broeders niet slechts hun vermogen, maar hun heslaan wijdden, zich opofferende ge durende geheel hun leven zonder eenige aardsche belooning? De oudheid heeft ons overtroffen door hare gebouwen, gewijd aan het genoegen en genot, zij maakte de voluptas, den wellust, tot eene godheid, zij wisten dan ook te genieten en bouwden coliseums, schouwburgen, circussen, waar 80.000 personen plaats vonden. Wij over treffen hen door onze gehouwen, gewijd aan het menschelijk tijden en het Christen dom heeft geleerd verborgen ellende op te zoeken, smarten, die niet-spreken te on dervragen, de legerstede te bezoeken, waar de zieke in stilte lijdt, in den kerker door te dringen, waar de wanhoop zucht, ja te lijden en te sterven in plaats van te ge nieten. Hiervan logt onze tijd schitterende getuigenis af. En zoo hopen wij, dat God onze eeuw, die fier haar hoofd mag ver heffen en zich de eeuw der liefdadigheid noemen, haar veel van bet kwade zal vergeven, omdat zij veel bemind, veel liefde door hare werken betoond heeft. ITALIË. Een priester doodgeschoten. Zondagochtend om 7 uur werd de eerwj heer Sebastiano Loggia, op den drempel eener kerk te Palermo doodgeschoten. De bedrijver van den moord is zekere Bene detto Canella, een broeder van de vrouw met wie de neef des priesters, Vincenzo Loggia, onlangs getrouwd was. De jongge huwden raakten al spoedig met elkaar in onmin, zoodat Loggia besloot zijn vrou,w te verlaten. De ouders van Rosina Canella gaven de schuld van de oneenigheid tus schen de echtelieden aan den eerw. heer Loggia en de broeder besloot zijn zuster te wreken. De kerk was, toen de moord plaats had, vol geloovigen, onder wie een geweldige paniek ontstond. AMERIKA. De geheimen van San Francis- c o. De „Petit Bleu" vertelt, eu ook wij deelden er reeds iets over mede, dat het een hekend feit is, dat de Chineezen in de Californische stad vóór de aardbe ving onder den grond woonden. De aardbeving van San Francisco heeft de verschrikkelijke geheimen van China town (de Chineesche stad) blootgelegd. De heele wereld weet, dat Chinatown een verzameling ellendige krotten was. De toe risten gingen er nooit in dan onder ge leide van een gids en waagden zich nooit te ver zonder goed gewapend te zijn. Maar men weet zeker niet, hoe de ongeveer 25.000 Chineezen dezer vreemde stad daar leefden. Als de wind de puiuen van al die krot ten had weggeveegd, zou men tot zijne verbazing daaronder op een diepte van 100 voet hebben gevonden onderaardsche gangen, gevangenissen, cellen en een heele stad. Geheels schouwburgen, wijken, huizen waren onder den grond. Een der beste detectives van Chicago zegt, dat hij langen tijd de stad doorsnuffeld heeft, om den ingang van deze onderaardsche woon plaats te vinden, maar hij is er nooit in geslaagd. Daar de agenten en detectives bekend zijn, worden zij er niet toegelaten. Sedert eenigen tijd waren de moorden zoo talrijk geworden, dat de blanke be woners dreigden een wraak comité te or- ganiseeren. Toen zijn de Chineezen vol gens een ander systeem gaan werken. Wanneer iemand hun ongelijk had aan gedaan, lichtten zij hem op straat op en brachten hem naaf de onderaardsche stad, waar zijn kreten niet konden gehoord wor den, om 'hem daar voor altijd te doen ver dwijnen. Zijne bloedverwanten eu vrienden die best wisten waaraan zich te houden, gingen niet een aanklacht indienen bij de politie, want dat zou tegen de Chineesche zeden zijn, maar zij vermoordden een zoenoffer, een vriend der moordenaars. Honderden menschen stierven alle jaren in deze kelders. De dooden werden be graven, zonder dat iemand er ooit iets van wist. De slavenhandel bloeide vooral in deze onderaardsche stad. Niet d«n vrijen teugel kunnende geven aan hunne hartstochten op de aarde, hadden deze mannen een middel gevonden, om onder de aarde de praktijken huns lands voort te zetten. Niemand zal ooit alles weten wat er zich heeft afgespeeld, maar 'tzal zich er niet meer kunnen herhalen. De Eerste Kamer en de Bath- polders. In de afdeelingen van de Eerste Kamer werd zeer geklaagd over de over ijlde behandeling van het wetsontwerp no pens den Bathpolder en ook overigens ontveinzen vele leden zich niet, dat zij weinig met het wetsontwerp zijn ingeno men en zij de afwijking van den gewo nen regel, met name de terzijdestelling van Gedep. Staten van Zeeland niet ge motiveerd achten. Wel werd toegegeven, dat Ged. Staten hun plicht in het onderhavige geval had den verzuimd (omdat b.v. de dijken 50 c.M. te laag bleken en zij waren afge nomen zonder dat onderhoudsplichtigen tot hun verplichting waren gedwongen) ook na de doorbraak, maar toch meende men, dat de minister zich had moeten bepalen tot het zorgen voor de belangen van het spoorwegverkeer, voor welke zorg hem trouwens hulde wordt gebracht. De toepassing van de wel van 10 Nov. 1900, regelende het oppertoezicht van de Kroon in geval van verzuim van de be voegde autoriteiten in waterslaalsaange- legenheden, was hier meende men aangewezen. Hier toch was verzuim, en de regee ring kon, toen Gedep. Staten niet gebruik maakten van hun bevoegdheid, de onder houdsplichtigen te dwingen, op aanvraag van fden commissaris der Koningin tus- schenbeide komen. Dat de regeering hier een heel anderen weg inslaat, is niet te rechtvaardigen met een beroep op urgentie. In zekeren zin toch is er voor alle ondorgeloopen pol ders urgentie en daarvoor wordt geen suh- sidie gevraagd en voor herstel van den spoorwegdam is er volgens den minister zelf geen urgentie, daar de ophooging slechts geschiedt voor buitengewone ge vallen, die zich slechts zelden voordoen. Andere leden konden zich met dit be toog niet vereenigen. Volgens hen waren volgens art. 38 der wet van 1900 Ged. Staten wel bevoegd, maar niet verplicht handelend op te treden. Deze leden wa ren van oordeel, dat de door de reg. in geslagen weg de meeste zekerheid biedt, dat in den koristen tijd de dijken in vol doenden toestand worden gebracht en daardoor de spoorwegdijk afdoende zal Vele leden hadden ook bedenking tegen worden beveiligd. het wetsontwerp, omdat h. i, door het vcrleenen van een subsidie van f250,000 aan eene particuliere maatschappij eene niet gerechtvaardigde en bedenkelijke an tecedent wordt gesteld. Hoe zal de regeering handelen, zoo werd gevraagd, wanneer andere provinciale be sturen zich hierop zuilen beroepen en ook subsidie zullen vragen om de waterstaats werken, die te hunnen laste zijn, te onder- .houden. Een beroep op de buitengewone om standigheden ging, volgens de leden, niet op. Herinnerend werd aan het gebeurde met de Lekdijken in 187G. Het was aan een aantal leden niet duidelijk welke de verhouding is tusschen de oude en de nieuwe maatschappij. Be staat er connectie tusschen die maat schappij Sommige leden, die het door den mi nister ingenomen standpunt betreurden, waren intusschen toch geneigd -met het oog op de buitengewone omstandig heden, met het ontwerp mede te gaan. Verschillende denkbeelden werden ont wikkeld omtrent hetged^ zou behooren te geschieden als dit w. o. niet werd aan genomen. Verschillende leden waren er o. a. voor den spoorwegdam tot een zee keerend werk te maken en den Bathpol der aan zijn lot over te laten. Meerdere leden waren van oordeel dat de herdijking van dien polder van rijks wege behoorde te geschieden, doch dan ook gebruik te maken van de bevoegd heid, die het burgerlijk wetboek den Staat geeft, de betrokken gronden te onteige nen tegen voldoening van de waarde, waaro pde gronden als verdronken land worden geschat, wanneer de eigenaars weigeren over te gaan tot bepoldering. De tijd, die daarmede heen zou gaan, achtten deze leden geen bezwaar, even min vreesden zij, dat het onvoordeelig zou zijn, immers dan zou zich geen maat schappij hebben aangeboden voor het. ver richten van het werk. Anderzijds echter werd gewaarschuwd tegen het zich wagen door den Staat in speculatieve ondernemingen. Gevraagd werd naar het at of niet be staan van een beweerde geheime clau sulo in het contract tusschen de nieuwe combinatie en de liquideerende maat schappij, volgens welke clausule, bij aan neming van dit wetsontwerp, aan de maatschappij een hooger bedrag zou wor den uitgekeerd dan anders het geval zou zijn. T w e e d e Kamer. Het, arbeidscontract is aangenomen met 79 tegen 8 stemmen. De socialisten en dhr. Van Jdsinga stem den tegen. Op de interpellatie-Verhey over de onzcewaardigheid der visschersschepen, antwoordde Minister Vecgens dat de door het „R-ott. Nieuwsblad gesignaleerde fei ten bij onderzoek in hoofdzaak juist, zijn gebleken. De Minister zal over het. on derzoek het college van zeevisscherijen raadplegen. Intusschen wordt aan het de partement ijverig gewerkt aan wettelijke maatregelen ter voorkoming van zeeram pen. Door de heeren Lieftinck, Schapei-, Van Deventer en Verhey werd op spoed aangedrongen. Vervolgens werd behandeld de motie- Troclstra tot wetswijziging om knoeierijen door middel van ïiaaml. vennootschappen tegen te gaan. Spreker ging vershillend-a misstanden na, als: ongeregelde inbreng, geflatteerde prospectus, gebrekkig toezicht door maunen zonder verantwoordelijk heidsbesef en vooral wees spreker op de moreele inzinking, welke ook is doorge drongen in het parlement waar nog steeds een door spreker vroeger als zwendelaar gesignaleerd-en mail rondloopt zonder ge zuiverd te zijn van de feiten van zwen- delarij waaraan hij schuldig verklaard is. De voorzitter riep spreker een paar maal tot de orde. Spreker betoogde vervolgens de urgentie van wettelijke ingrijping, o. a. wees hij op h-et gebeurde met de Hol- landsche Hypotheekbank. Provinciale Staten van Zee land. De begrooting der provinciale in komsten en uitgaven voor het dienstjaar 1907 bedraagt in ontvang en uitgaaf f557,978.055. Gedeputeerde Staten stellen voor afwij zend te beschikken op een adres van de vcreeniging Walcheren, onderafdeeling van de afdeeling Zeeland der ver-eeniging tot bevordering van de pluimveehouderij en tamme konijnenteelt in Nederland, houdende verzoek om een subsidie van f 25 ten behoeve eener in November te Middelburg te houden tentoonstelling. Naar „de Tijd" uit goede bron verneemt, komt op de lijst van de ter tweede Vre desconferentie uitgenoodigde Mogend heden, de H. Stoel niet voor. In de Vrijdag te 's Gravenh.age gehouden Vergadering van het algemeen comité voor den Katholiekendag in het Bisdom Haarlem werd mededeeling ge daan, dat de dag vermoedelijk vallen zou op 1, 2 of 3 October. Een uitnemend gees telijk spreker, en een uitnemend leek zal een rede houden. Prof. Vlaming zal een betoog houden, om de Katholieken meer tot studie aan te zetten, en mr. Regout zal spreken over den middenstand. Zoo genaamde sectie-vergaderingen worden niet gehouden. De pers werd verzocht het verder behandelde alsnog niet te publi- GOES. Bij beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is met ingang van 1 Juli benoemd tot schei kundige bij den dienst der Rijkslandbouw proefstations de heer J. G. Maschliaupt, tijdelijk scheikundige alhier. Donderdagmiddag werd in bet pol derhuis op de Groote Markt de vergadering gehouden van ingelanden van het water schap „De Breede Watering bewesten Ier- .seke". Aanwezig waren 79 personen, uit brengende 142 stemmen. Na opening dooi den dijkgraaf, den heer J. M. Kakebeeke, weid namens de financiëele comm. verslag uitgebracht over de begrooting 1906/'07 door dhr. C. Dominicus, van Kruiningen. Geresumeerd werd, dat de eindcijfers der begrooting zeer hoog zijn de uitgaven en ontvangsten zijn totaal f 296,587,095. Een goed slot van de vorige rekening is er niet, welk gemis vooral wordt gevoeld, daar dringende buitengewone uitgaven noodig zijn. Zoo worden verbeteringen voorgesteld aan de Ooster Scheldedijken voor totaal f 149,300, welk bedrag door een leening moet worden verkregen. Voor delfwerk was f 10,000 meer uitgetrokken dan het vorig jaar, volgens mededeeling van het bestuur om den Poel te verbeteren. De rapporteur deelde mee, dat d-e comm. daartegen was, en merkte op, dat het dijk- geschot met f 1 per H.A. verminderd zou kunnen worden (vergeleken bij het be stuursvoorstel), wanneer de f 10,000 on geveer worden bespaard tot later. Verder gaf de commissie in overweging aan het bestuur tra te gaan of een ver zwaring van een deel van den zeedijk aan derr Burenpolder wel noodig is; ruim f 14000 zou kunnen worden gespaard, -we gens het niet onteigenen van gebouwen, en dus minder geleend. Bij het delfwerk werd gediscussieerd over de noodzakelijkheid om nu al den Poel te verbeteren. Ondanks verdediging door den dijkgraaf en eenige ingelanden, werd hef. voorstel van de co-mm., om de post met f 8974,385 te verminderen, aan genomen met 104 tegen 38 stemmen. Het dijkgeschot was door het bestuur voorgesteld op een bedrag, overeenko mende met f 13 voor de sehotbare gronden per H.A. en f 3,50 voor de vroonen en vrijlanden. Dit werd nu gebracht op f 12 en f 3.50. Verder werd besloten een leening aan te gaan van f 2000 voor hoogstens 6 mud. ter voorziening in het kasgeld en een geld- leening van hoogstens f 150000 ter voor ziening van de meerdere noodzakelijke uit gaven de post van onvoorziene uitgaven zal door genomen besluiten door het 'be- sluur gewijzigd moeten worden. Hierop werden drietallen van aanbeve ling gemaakt voor de periodieke gezwore nen-verkiezing. Vacature Kakebeek-e werden als candi- daten gekozen dhrn. A. M. Peman Kake beeke, J. Pijke en B. v. Li-ere; in de vaca ture De Rokx, dhr. M. de Bokx, M. Ver meulen en J. Verburg; in d-e vacature Zandce dhr. A. Zandee, C. Mijaart en J. Nijssen; de eerstgenoemde in iedere vaca ture waren de aftredenden. Nog werd besloten tot aankoop van een stukje (lijk onder Ierseke, waarop een loods van den polder staat. Hierna werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Heden slaagde te Amsterdam voor semi-arts dhr. J. van Kalmthout alhier. -Op de feestelijk versierde baan der Koninklijk erkende weerbaarheidsvéreeni- ging „Koningin Wilhelmina", werd giste ren de Provinciale schietwedstrijd ge opend, met een toespraak van den voor zitter, de heer A. S. J. Dekker, die de hoop uitsprak dat deze eerste wedstrijd, door deze vereeruging georganiseerd, moge begunstigd worden met go-ed weer, het welk zich aanvankelijk goed deed aanzien. Spreker hoopt dat dez-e en de volgende vier dagen een aangename stemming moge heerschen onder de deelnemers en was voorts erkentelijk dat er zooveel mede werking was. Voor Vrijdag kwamen uit:

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1