oot ereld! lagsblad DE Eindhoven, Holland. JNo. 75. Douderdag 28 Juni 1900. Tweede Jaargang. if V. O. V. MENTS CONCERT attent op het id 3712 cent 45 jisch geld tfUITENLANïX Stoomhouf Zagerij 3n Schaverij. GUARDING" inkoop van Effecten TH. HENDRIKSE. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. EEN KWART MILLIOEN. DE BATH-POLDER. UIT DE jpER pon ie „EUPHONIA" op ig 28 Juni 1906, 8 uur in den tuin. plijst voor 3 concerten i Istelein of op den avond bij den bureaulist. Stoomwasscherij, Jasscherij en Ververij ILISSINGEN, voor het leveren aan Pk te, droge en natte was- eeiaal ingericht voor uit - sh wasschen en verven van ik: laard te zijn sterbaan Le Cointre, Goes. sen verdienen, Gld. p. jaar, E BREIMACHINE, pen paar sokken breit, litrek vindt. OnnoodijJ dus ten zooals anderen willen doen. In VEN, Tilburg; Vc MACHINE COMPANY Lid LONDEN )eds verkocht. 30.000. - INBRAAK deer V KIJK. «oliede en goed geïntroduceerde |7olledige inlichtingen verstrekt Izooveel nieuws en illu- )0 GOEDKOOP is. DE DIRECTIE. *s. nliden borgtocht. Ichade. ajs in het hotel de Kinderen f 0.95 0.05 Abonnementsprijs per 3 maanden Afzonderlijke nummers a contant Geïllustreerd Zondagsblad, alléén voor de abonné's per 3 maanden„O 37V2 Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. Reclameberiekten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. HUKICIIT. Wegens den feestdag van do H.H. Ap. Petrus en Paulus zal onze Courant in plaats van Vrijdagavond op Zaterdagavond verschijnen. Toen ik de vorige week vernam, dat op de subsidie-aanvrage door de nieuwe maatschappij der Eiigelsche polders gun stig was beschikt door de 2e Kamer, stelde ik mij de vraag: is dit wel billijk'? is dit niet het water naar de zee brengen? Is dit wel het landsbelang? Ik geloof, dat de lezers der „Nieuwe Zeeuwsche Courant" ook mijne gevoelens zullen deelen, als wij de zaken eens door een anderen bril bezien, in liet licht van de practische zijde voor de toekomst. Ik ben even gelukkig geweest als de ge achte afgevaardigde van Oostburg, en heb ook een kijkje genomen in bet prospectus der geldleening of plaatsing der aan- deelen. Met deze cijfers voor oogen ben ik het dan ook geheel eens met den heer Henne- quin, dat in deze geen subsidie moest verleend zijn. Het is echter nog zoover niet, en het is te hopen, dat de Eerste Kamer deze zaak nog eens grondig zal onderzoeken. Waarom moet subsidie verleend worden aan eenige heeren, die door speculatie winst trachten te maken. Wanneer er sub sidie verleend moet worden, dat zulks dan geschiede, heizij in Nationaal, hetzij in Provinciaal belang; doch daar is hier geen sprake van. Wanneer de nieuwe maatschappij wer kelijk subsidie erlangt, dan zal daarmede de hoer, de pachter, de arbeider niet ge haat zijn, want de groote winst, die even tueel gemaakt wordt, vloeit in de zakken van directeur, commissarissen, boekhou der en andere heeren. Bovendien, wat is het resultaat van het grondbezit in één hand? In den regel een zeer matige rente voor aandeelhou ders. De gronden worden slecht onder houden, en steeds worden de nieuwste machines aangeschaft, wat altemaal na deel oplevert voor den werkman. Het kleine grondbezit brengt juist den meesten bloei in het land. L<\ten wij even stilstaan bij de genoemde cijfers in de Tweede Kamer. De overnemingssom der gronden enz. van de Mij. in liquidatie, wordt in de Memorie van Antwoord geraamd op 4 ton; in het voorloopig Verslag wordt daar ge rekend op 2j/2 ton. Deze post komt als volgt voor in ge noemd prospectus: koopsom Eigendommen en rechten oude maatschappij f175000; kosten overdracht en oprichting Mij. f15000; overname hui zen in den polder f 5000totaal f 195000, dus nog heel wat minder dan 21/<1 ton «en veel minder dan 4 ton. Waarom dan zoude de staat voor dezen prijs de maatschappij in liquidatie niet kunnen overnemen Er wordt zelfs reeds beweerd, dat inge val het rijk de 21/a ton subsidie niet ver leent, de nieuwe Mij. slechts 1 ton zal betalen; dit is echter niet te bewijzen. Doch dit daar gelaten, is er m. i. slechts éénegoedeoplossing, en daarmede zoude een waar volksbelang behartigd worden en deze is: De staat neemt de zaak over, al was bet. tegen het geraamd bedrag van vier ton in de Memorie van Antwoord dan nog zoude de staat geen schade lijden. IV ij zullen thans eens nader gaan ont cijferen. Wanneer de staat dus de zaak over neemt voor 4 ton, dan vervalt ook de sub sidie van 21/2 ton, en verkrijgt de staat, het recht, den grond eertijds voor fö per H.A. in erfpacht gegeven, te exploiteéren. Deze gronden staan in het prospectus aan gegeven als netto opbrengend f 55 per H.A., wat dus maakt een niet onaardige vermeerdering van f 50 per H.A., en dil eens berekend tot hel. jaar 1948 over 260 H.A., dan zou de grootere uitgaaf van l1/2 ton zeer rentegevend zijn. Door deze overname zou de staat ver krijgen 643 H.A. bouw- en weiland, be nevens 49 H.A. dijk, waarvoor de kosten zouden bedragen aankoop f400.000; bedijking £505.000; kosten herstel gebouwen, wegen en sloo- ten f75.000; totaal f 1.040.000; deze 2 laatste bedragen zijn ontleend aan het prospectushet laatste bedrag is veel te hoog. Volgens hetzelfde pros pectus kan er nog 32 H.A. buitendijks- liggende schor bedijkt worden. Dit kon de staat meteen doen, wat dan ook weer het noodige geld zou opbrengen. Nu zullen wij tegenover 'de uitgaven de te verkrijgen waarde eens stellen, dan ko men we aan het volgende bedrag643 H.A. bouw- en weiland ad f 1500 is f 964.50049 H.A. dijk ad f 350 is f 17.150 waarde gebouwen f 15.000; totaal f996.650, alzoo komen we reeds kort bij den kostenden prijs. Nu moet niet vergeten worden, dat ge raamd is 4 ton voor overname, waar in het prospectus slechts gesproken wordt over f 195.000, en bovendien is hier slechts een verschil van f 43350, dus heel wat minder dan een subsidie van een kwart millioen. De waarde-berekening van de dijken en gebouwen staat gelijk aan die in het pros pectus; de bouw- en weilanden zijn in het prospectus geschat op f 1250; dit cijfer kau daarin niet hooger genoemd worden, anders was de aanvrage voor subsidie reeds wellicht in de Tweede Kamer ver worpen. En wanneer de staat na de bedijking en het in-orde-brengen vaii gebouwen, we gen en slooten, de veriaegen gronden eens in erfpacht gaf of verkocht in kavels van pl.m. 50 H.A., dan zou die ne groo te Mij. kunnen herschapen worden in 13 bloeiende boerderijen, wat een waar volksbelang zou zijn. Deze 13 boerderijen berbergen 13 ge zinnen deze 13 boerderijen moeten knechts, meiden, arbeiders en beestiaal hebben; en nu zal niet kunnen worden ontkend, dat 'n zoodanige inrichting den Zeeuwschen landbouw niet ten goede ko men en welvaart bezorgen zou, ïn tegen stelling met een groote doode combinatie. Hoevele boerenzonen zitten nog steeds bij moeders pappot te wachten op een be staan; er is haast geen gelegenheid om een pacht-boerderij machtig te worden, en is er een ta krijgen, dan staan er dozijnen liefhebbers klaar. Ik geloof, dat een dergelijke regeling van staatswege een opkomst zou zijn voor ons eiland in 't algemeen, en voor het dorp R i 11 a n d-B a t h in 't bizonder - en wanneer de staat bij verkoop den eisch stelde, dat alleen Nederlanders kooper kon den worden, dan zou dit m. i. een daad zijn, waarop onze Natie trotsch konde gaan. Julianus. Dat vele Zeeuwen niet te spreken zijn over de aanneming van het wetsontwerp, dat een kwart millioen gulden geeft aan 'n combinatie, ter bedijking van den Bath- polder, is een feit. Of bij dezen met recht of ten onrechte de verstoordheid in het hart is geslopen, zal, voor wie de vraag met kennis van zaken kan beoordeelen, en niet beangstigd wordt door het spook der postverbinding, vermoedelijk aan niet al te veel twijfel onderhevig zijn. Men zou 't regeeringsbeleid in deze zaak kunnen afkeuren; den tegenstand van Ge deputeerde Staten van Zeeland veroordee- Iëïïj eïï men zou ook kunnen meenen, 3at 't beter was een stormpje dan een kwart millioen aan den bewusten polder te wagen. Een andere vraag is, of het bedoelde wetsontwerp met ons staatsrecht en met name het waterstaats-recht in strijd is. „De Standaard" beweert dit, waar hij schrijft „De aanneming van het wetsontwerp ten behoeve van onze Zeeuwen, kan niet anders dan als een politieke bévue worden beschouwd. Het tast in beginsel geheel ons histo risch Nederlandsch Staatsrecht aan, om er een Fransch centralistisch expedient voor in de plaats te schuiven. Natuurlijk is dit noch door de Regee ring, noch door de voorstemmers zoo bedoeld, maar het ligt er ontegenzegge lijk in, en in zooverre doet het ons leed, dat van rechts zoovelen in de fuik zwommen. Gelukkig dat alsnog redres mogelijk is. De Eerste Kamer kan de fout goed maken door baar medewerking te ont houden. Juist in dagen, waarin het bestaan van het Hoogerhuis in Engeland en van onze Eerste Kamer bedreigd wordt, kan ze niet beter haar bestaansrecht ver dedigen dan door moedig pal te staan voor de historische beginselen, waarin de kracht van ons Nederlandsch Staats recht schuilt." Tegen deze voorstelling, die te meer opmerkenswaard is, omdat hier op goede gronden kan worden verondersteld, dat dr. Kuyper en de heer Lobman in conflict komen, komt „de Nederlander" op. Dit blad schrijft: „De oppositie van den oud-Minister Lely, toen deze beweerde dat de water staatswet van 1900 door de beslissing omtrent de bedijking van den Bathpolder aan flarden gescheurd weid, begrepen wij, al meenen wij dat deze staatsman ten onrechte dit geheel exceptionee- le geval als een wettig antecedent voor volgende gevallen wilde doen doorgaan. Maar die wet, waarvan schending be weerd werd, is juist zeer centralistisch, en de heer Lely gaf in zijne bestrijding van het wetsontwerp ook zelf van zijn sterke geneigdheid, om Gedeputeerde Staten geheel als instrumenten in han den van het Rijksbestuur te beschouwen ten te handelen, herhaaldelijk blijk. Reeds wettelijke tegenstand tegen den wil der centrale macht scheen hij zóó ongepast te vinden, dat de Minister met de moge lijkheid van zulken tegenstand niet eens rekening had behoeven te houden. De grief der tegenstanders van het ontwerp was dan ook, dat het rijk deed, wat der provincie of der polders was; niet om de provincie te dwingen, maar op eigen kosten, in zijn eigen belang. Het Rijk gaf dus, volgens die tegenstan ders, een geschenk, in plaats van pro vincie en polder te dwingen hun plicht te doen. Provincie en polder daarentegen betwistten de verplichting tot bedijking van wat zij niet begeerden te behouden. Het Rijk trad toen zelf op, omdat het be vreesd was voor storm en dijkbreuk, en geen tijd meende te hebban om den gewonen weg van recht te volgen." Ook „de Tijd" is van meening, dat er voor de qualificatie van „politieke bévue" (misslag) wat meer noodig is. Men kan volgens dit blad zoolang over waterschapszaken redeneeren, dat de vol gende winter nog wel grootere rampen brengen kon. Dan geeft 't blad de bekende geschiedenis van den Spanjaard Robles, die, toen hij het slechte dijkwezen in Fries land wilde verbeteren, de documenten der boeren, die moesten bewijzen dat ze niet voor het onderhouden der dijken te zorgen hadden, in een gat van den dijk wierp, en ongeveer niet minister Veegens be weerde, dat men met papier geen dijken kan dichten. Volgens „de Tijd" komt het er in casu minder op aan, „wie op het gebied van historisch Nederlandsch staatsrecht gelijk heeft, dan wel, hoe er het best en het spoedigst gezorgd wordt, dat verdere ram pen in Zeeland voorkomen worden en onze internationale postverbinding, die met zoo veel moeite verkregen en met zooveel moeite tot dusver behouden werd, door afdoende maatregelen worde verzekerd." Ook zonder de aanneming van het wets ontwerp, dat een kwart millioen zal doen vloeien in den zak der combinatie, lijkt ons de spoorwegverbinding niet zoo dade lijk in gevaar. Die combinatie alleen toch kan bezwaarlijk de bescherming van het internationaal verkeer in de 'hand hebben. Met dit al blijken de gevoelens ten op zichte der toekenning van het kwart mil lioen nogal verschillend; en of de voor standers van het subsidie, na kennisma king met ons hoofdartikel, van hetzelfde gevoelen zullen blijven, is de vraag. Staatsrechtelijke Puzzle. De „Vrijzinnig Democraat" schrijft: Het wetsontwerp tot toekenning van een subsidie voor den ondergeloopen Zeeuw schen polder stuitte in de Tweede Kamer op vrij ernstig verzet. De Minister Veegens verdedigde, als waarnemend Min. van Water staat,het ontwerp met nadruk en met scherpte Toch verklaarde hij in de verwerping te zuilen „berusten" en in dat geval een an deren weg te zullen inslaan om de zaak in orde te brengen. De heer De Savornin Lohman, over deze berusting sprekende, merkte aardig op „Het eonige wat de minister zou kunnen zeggen is: als gij mij dit geld niet geeft ga ik been, maar ook dit helpt niet, want hij gaat toch heen." Ondersteld echter eens, de Minister Veegens had de zaak zoo ernstig opgeno men, dat hij de portefeuille-quaestie had willen stellen hoe had hij dat dan moeten doen! Had hij moeten aankondigen, dat hij als waarnemend minister zat bedanken Of bad bij moeten zeggenindien het ontweip met wordt aangenomen, bedankt de minister Krausï Of, meer in het algemeenhoe moet een waarnemend minister de portefeuille- quaestie stellen? Een aardige puzzle voor onze staatsrecht beoefenaars RUSLAND. Uit Petersburg wordt aan de I.ondenscbe Globe gemeld, dat er een aanslag gepleegd is op het leven van den gehaten generaal Trepof. Een elegant gekleede dame kwam uit Petersburg aan het station tePeterbof aan, en vroeg of het rijtuig van generaal Trepof, dat aan het station was, wachtte op prinses XToen er bevestigend op deze vraag geantwoord werd, steeg «ie dame in, en bet rijtuig reed naar Trepof's woning. Daar gekomen, stapte de dame de spreek kamer van den generaal binnen, trok een revolver uit de zak, doch werd nog bijtijds, voor zij het wapen op Trepof kon richten, door eenige bedienden beetgepakt. De Standard verneemt uitPetersburg: Het gerucht van een hevige beschieting werd Maandag in de richting van Klodinka ge hoord. Men denkt dat het een opstand is van het garnizoen van Moskou, dien men met artillerie tracht te bedwingen. Men verwacht een grooten moord van Joden te Odessa. Te Warschau is in de voorstad "Wola een bende terroristen een restaurant bin nengekomen waar 4 politiemannen en een gendarme zaten. Zij doodden twee agenten en kwetsten een anderen agent en den gen darme. Dezelfde bende doodde een uur later nog een agent van politie. Rechtspraak in Rusland. Een verschrikkelijk staaltje van rechterlijke wreedheid wordt uit Riga gemeld. Daar hadden een troep opstandelingen een agent aangevallen, en deze had toen verklaard dat zich onder de aanvallers ook een zoon van zekeren Lippe bevond. De politie kwam naar Lippe's woning. Hij had twee zoons, en de agent wist niet te zeggen welke van die twee zijn aan valler was. In een ander lar.d zou dat een eind aan de zaak gemaakt hebben. Maar in Riga werden ze beiden gearresteerd, en de rechter die de zaak te behandelen kreeg, gaf last ze beiden te fusilleeren, teneinde te beletten dat de schuldige zou ontsnap pen aan zijn straf, De vader kwam den rechter smeeken om toch genadig te zijn, omvatte weenend diens knieën, waarop de man van de wet eindelijk zei: „Kies dan dengene uit,dien ge het liefst wilt behouden". Alle verdere smeekingen om opheffing van de afschuwelijke wreede keuze waren vergeefs. Met wanhoop in het hart trok de vader één van zijn zoons naar zich toe, en de andere werd onder zijn oogen dood geschoten. Maar wat beweert nu de politieDat een nader onderzoek aan het licht gebracht heeft dat de vrijgekomen zoon de ware schuldige is, en zij heeft hem opnieuw ge arresteerd om ook hem te fusilleeren. Alleen de diepe verontwaardiging, alom opgewekt over die barbaarschheid, heeft tot nu toe belet dat de beslissing is ten uitvoer ge bracht. AMERIKA. Toen Vrijdag in het Huis van Volksver tegenwoordigers te Washington de Pure Pood bill, d.i, de wet op zuivere levens middelen, aan de orde was, leverde het lid Mann een uitvoering betoog om aan te toonen wat er ai zoo niet zuiver is in de levensmiddelen-wereld vleesch etc. voor een oogeublik er nog buiten gelaten. Hij had de bewijzen er voor meegebracht. Voor hem stonden twee groote tafels, be dekt met blikjes, vruchten in glas, thee, koüie, geheimmiddelen en andere artikelen, alles vervalscht. Mann toonde peper, die vervalscht was met meel, tapioca en lampezwartkoffie, hoofdzakelijk bestaande uit chicorei en zaag sel margarine en banket, gekleurd met rotte eieren, die in boorzuur waren bewaard en in reusachtige hoeveelheden in de Ver. Staten worden ingevoerd. Dan had hij flesschen kersen op water, groen geplukt, daarna met een zuur be werkt en ten slotte met roode aniline ge kleurd. Hij had een flinke lap rood kunnen verven met de kleurstof uit een flesch. Een andere flesch droeg tot opschrift Zuivere hoDiger zat niets anders dan glucose in, maar de sluwe vervalscher had er een doode bij ingestopt om het publiek des te beter te bedriegen. Een flesch olijf olie was eenvoudig machineolie. Dc Hamburgsche bladen hebben uit New-York het bericht ontvangen, dat pre sident Roosevelt aan het hoofd van het departement van justitie gelast heeft om alle bestuurders van de conservenfabrie- ken te Chicago in staat van beschuldiging te stellen, uit hoofde van doodslag door onvoorzichtigheid. Deze stap van den pre sident zegt bedoeld bericht ver wekt hevige ontroering in geheel Amerika. CHINA. De Chineesche missie, die voor eenigeu tijd ons laud bezocht, vertoeft op het oogenblik in Italië. Het heeft daar de alge- meene aandacht getrokken, met hoeveel welwillendheid de leider der missie, de onderkoning Tuan Tong, te Rome, den minister generaal der Franciscanen ontvan gen heeft. Het onderhoud, dat wel over de missies zal geloopen hebben, duurde een uur. De Chineesche autoriteit, die een zeer schranderen geest en een ruime en breede opvatting heeft, ziet natuurlijk ten volle het groote nut in, dat de missionarissen zijn vaderland aanbrengen. Hoe de Fran ciscanen dan ook in China zelfs gezien zijn, blijkt wel uit het feit, dat de twee zonen van den H. Franciscus in China de waar digheid van mandarijnen verkregen hebben Mgr. Ephrem Giesen, die mandarijn van den eersten rang is en pater Pio Trovarelli van den derden rang. ITALIË. Een anarchist, Desonotes genaamd, heeft te Rome een tachtigjarigen priester met dolksteken vermoord. De reden tot deze misdaad is onbekendmaar men ver moedt dat de dader zich in den persoon vergist heelt. w

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1