Zaterdag 16 Juni 1906. Tweede Jaargang. BINNENLAND. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Korte inlioud Zondagsblad. ANARCHISTEN „VAN DE DAAD", BUITENLAND. Van onze Eilanden, No. 70. Abonnementsprijs per 3 maandenf 0.95 Afzonderlijke nummers h contant0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, alléén voor de abonné's per 3 maanden0 371/a VERSCHIJNT eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Advertentiën van 1—5 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. UT" Zij die zich tegen 1 Juli op ons blad abonneeren, ontvan gen de tot dien datum ver schijnende Nos. gratis. DE DIRECTIE. Illustraties: Verschillende opnamen van het huwelijk van den Spaanschen koning en .van den grawelijken aanslag; ook het lijk van den anarchist-moordenaar Mora les, Concours hippique te Breda. De eerste steenlegging yan de St. Josephskerk door den keizer te Wieenen. Het vergaan van een torpedoboot. De Chineezen in de hoofd stad. Geboortehuis van den componist Brahm te Hamburg. Paardensport in het Noorden. Kaffertypen; met verklaringen. Tekst: De bloedbruiloft, enz. Feuilleton: De bloedige Hand. Provinciaal Watersnood-Comité. De penningmeester van dit comité ont ving uit: Zeeland. Van M. G. Middelburg f 2.77. Nederland. Collecte te: Fmverd f155, Velsen f623, Ginneken f 505.845, Haulenvijk f 50.44, Nu- mansdorp f284, Standdaardbuiten f287.30, Barneveid f 685, Hellendoorn f 420, Delft 3e remise, f26.60, restant Ophemert f2.Ö25, Smallingerland f302.51. Roermond en omstreken f 1238.24 en Vollenhove f 87.805. Verder vanAmsterdamsch comité van Zeeuwen f 2433.58, Uitvoering van onder officieren van Zee- en Landmacht Helder f 19.50, Dames van officieren van het regi ment Grenad. en Jagers, Den Haag, f501, Soc. Kegelver. „Strijdlust" Tilburg f5, no taris P. Hilversum f 36.30, Weldadigheids feest Gren. en Jagers restant f 29.50, M. I. M. R'dam f 8, N. N. idem f 2.50, Uitvoe ring te Amsterdam f476.54, en nagekomen gift Arnhem f30. De hemeltergende gruweldaad, de bom aanslag, gericht tegen het jonge konings paar van Spanje, die over heel de be schaafde wereld een kreet van afgrijzen en verontwaardiging 'heeft doen opgaan, heeft tevens de vraag doen rijzen, wat er gedaan moet worden tegen de ellende lingen, door een correspondent van „het Handelsblad' nog ietwat vergoelijkend „idealisten" genoemd, maar die niet an ders zijn dan laffe moordenaars. Algemeen is men het er over eens, dat er iets moet gedaan worden om de an archistische aanslagen te voorkomen. En zooals de talrijke slachtoffers, die door de handen van anarchisten zijn ge vallen, bewijzen, gaat het niet aan zich te bepalen tot een verscherpt toezicht, een hetere bescherming van vorstelijke per sonen bommen spotten even goed met een driedubbele haag soldaten als met een escadron ruiterij de oorlog moet den anarchisten zelf worden verklaard, de ver borgen plaatsen, waar zij hunne bijeen komsten houden en de helsche machines gieten, nauwkeuriger worden opgespeurd, hen desnoods met geweld overvallen en dan, ja, wat dan met een anarchist „van de daad" aangevangen? De galg is hij wellicht waardmaar ook al, wanneer men zoo'n anarchist, zooals som migen, bij de krankzinnigen wil indeelen, moet hij onverbiddelijk voor altijd uit de maatschappij worden verwijderd. Uit haat tegen het bestaande, tegen orde en gezag, gedreven, slingert de anarchist zijn hom naar de dragers en handhavers van het gezag: de vorsten. Den Souverein wil hij treffen; en om dezen te bereiken offert hij het leven op van tientallen, ook in zijn oog onschul dige, menschen; en wanneer hij zijn doel mocht bereikt hebben, blijkt het nuttelooste zijn, want de eene vorst volgt den anderen op. De anarchist is de onverzoenlijke vijand der maatschappij, en a'ls zoodanig dient hij buiten de maatschappij gesloten. Het socialistic!» „Volk" wijdde onlangs eenige beschouwingen aan den aanslag te Madrid, die aanvingen met de volgende roerende beginselverklaring „Niets is anti-socialistischer, anti- Marxistischer, dan een aanslag op een of ander mensch, wanneer die gebeurt in den waan daarmede iets te verande ren aan de maatschappij. De maatschappelijke instellingen zijn gevolg van economische en historische oorzaken en niet van den wil van per sonen. De arbeidersklasse wil het kapi talistisch stelsel, waaronder wij nu leven weg hebben, en vervangen door het so cialisme, dat alleen kan de sociale kwes tie in haar geest oplossen. Daaraan kan geen moord of welke andere misdaad ook maar eenigen invloed hebben. Behalve dat zijn wij, zooals van zelf spreekt, tegenstanders van de doodstraf, in alle omstandigheden, ook als het vor sten geldt. Dus principieel staat tegenover de aanslagen niemand sterker dan wij." Dat brave „Volk"! Stelselmatig ruien de sociaal-democraten de arbeiders op tegen de vorsten; ze stel len hen voor als onnoodige en dure orna menten aan het staatsgebouw, zoodat van de socialisten kan gezegd worden, dat zij zoowat alles aanwenden om den eerbied voor de vorsten en het gezag te onder mijnen. Maar raak de vorsten niet aan, want dan komt gij in strijd met de theorie der roode heeren Maar weet „het Volk" niet, dat wie wind zaait, storm zal oogsten, en dat het drij ven en ophitsen der socialisten goeddeels oorzaak zijn van de aanslagen der laatste jaren? Ook niet in alle gevallen spreekt „het Volk" zijn anathema uit over een anarchist van de daad. Toen grootvorst Sergius van Rusland door een bom gedood werd, bewierookte het soc.-dem. orgaan den dader voor zijn heldendaad Maar hier werd een verdrukker van het volk uit den weg geruimd, zullen de soc.- democraton antwoorden. Wie echter die de grenzen zal aan geven, waarbinnen iemands handelingen moeten vallen, om tot volksverdrukker te worden gepromoveerd? De socialisten soms, wie het spook van verdrukking altijd op de hielen zit, en die in eiken souverein min of meer een ver drukker moeten zien? De wierook dan ook toegezwaaid aan den moordenaar van den Russischen groot vorst, hij moge dan al of niet verdruk ker zijn geweest heeft te veel een anarchistischen geur, dan dat men in deze de beschouwingen van het soc.-democra- tisch hoofdorgaan als ernst zou kunnen opnemen. FRANKRIJK. Een bekeering. De vrijmetselaars en alle priestervreters te Napels zijn ter prooi aan de grootste ontsteltenis, tenge volge van de bekeermg van een der meest verwoede .vrijdenkers, Benjamin Marciano, die jaren lang een verbitterd vijand was van al wat Katholiek heette en o. a. als lid van dan gemeenteraad niets verzuimde om de Katholieken te grieven en te kwel len. Op zijn voorstel werd bijv. aan de agenten verboden een priester, die het Allerheiligste droeg, op de straat te ver gezellen. Marciano, die in zijn jeugd het kloosterkleed heeft afgeworpen en latei- huwde, verloor onlangs zijn vrouw door den dood. Hij was sinds eenigen tijd ziek geweest en zijn toestand werd voortdurend ernstiger. Plotseling, tot onbeschrijfelijke verbazing .van zijn omgeving, gaf hij den wensch 'te kennen, voorzien te worden van de genademiddelen der Kerk en liet daarom den aartsbisschop, kardinaal Pris- co verzoeken, aan zijn ziekbed te komen. De bisschop begaf zich aanstonds naai de .woning van Marciano en voldeed aan het verlangen van den lijder. Deze onver wachte bekeering heeft te Napels groote verbazing gewekt en vormt liet onderwerp van gesprek in alle kringen. De liberale bladen echter zwijgen er over. De aartsbisschop van Avignon heeft de weldadigheid .van de Katholieken ingeroe pen pin geld bijeen te krijgen voor oude en behoeftige priesters. Hij deelde verder mede, ,dat, zoodra de aanwijzingen van den Paus zouden zijn ontvangen, een vereeni- ging zou worden opgericht, bestaande uit priesters pn leeken, om gelden in te zame len, teneinde de geestelijken van zijn kerspel voor nood te behoeden. Uit het program van actie van het nieuwe ministerie blijkt o. a., dat de wet op de scheiding van kerk en staat met kracht zal worden 'doorgevoerd en dat de tegeering stelselmatig zal overgaan tot de verwereldlijking van de scholen. Men weet, wat deze beide bepalingen zeggen willen 1 ITALIË. Aan den H. Vader werden door mgr. Farley, aartsbisschop van New-York, land- genooten voorgesteld, zoo verhaalt de „Patriote". „Zij reizen per automobiel Italië rond", zei de aartsbisschop. „Dan," riep de H. Vader uit, „hebben zij meer dan anderen mijn zegen noodig." En zich tot het Amerikaansch echtpaar wendend, voegde Z. H. er bij„lk hoop, dat u geen enkel ongeval overkome, noch tans rijdt niet te snel Mgr. Farley vond den Paus opgeruimd en in goede gezondheid. Dit gaf den bis schop den moed, Pius X een artikel uit een Engelsch blad te laten zien, waarin stond, dat de gezondheid van den Paus slecht was. „Ja, ja," merkte de H. Vader op, „ik weet, dal de bladen mij dikwijls dood maken RUSLAND. De correspondent van de Times te Pe tersburg stelt den toestand als zeer on rustbarend voor. De gouverneur van Poltawa moet aan de regeering geseind hebben dat de boe- renonlusten zich snel uitbreiden. Hij dringt aan op het zenden van andere troepen, daar hij vreest dat de garnizoenen ge- meene zaak zullen maken met de boeren. Volgens een ander bericht openbaart zich de ontevredenheid ook onder de troepen in de militaire districten Moskou en Kiëf. De Swjet zegt dat 600.000man in de zui delijke gouvernementen bijeengetrokken zijn. De correspondent heeft vernomen dat alle groote steden van Rusland tegenwoor dig door telegrafie zonder draad gemeen schap met elkander kunnen onderhouden. De werkstakingen breiden zich voortdu rend uit. Men voorziet onlusten te Odessa, omdat daar op last van generaal Karan- gosof verscheiden werkstakers, die door hun kameraden waren uitgezonden om met de patroons te onderhandelen, in hechtenis genomen zijn. Te Moskou hou den de studenten openbare vergaderingen, in weerwil van het verbod van rector en overheid. TWEEDE KAMER. De Kamer besloot op voorstel van dhr. P i e r s o n om voor het zomerreces niet te behandelen de regeling der rechtspositie van inlandsche christem n. Het door dhr. L o h m a n bestreden voorstel Pierson om nog de Wet tot wijziging der personeele belasting aftedoen werd verworpen met 39 tegen 32 stemmen. Bij het voortgezet debat over het ontwerp Arbeidscontract werd na verwerping der amendementen van dhr. Troelsta, Limburg en de Klerk, respectievelijk tot verbod van wederkee- righeid en beperking van het staangeld- instituut, aangenomen het regeeringsarti- kel hetwelk bepaalt dat de werkgever van den arbeider staangeld mag bedingen tot een maximum bedrag van 12 dagen loon. Ondanks bestrijding door de heeren Pier son. Drucker en den Minister is op voor stel van dhr. Goeman Borgesius met 35 tegen 30 stemmen beslist dat in grensge meenten, ook bij gebreke van schriftelijk contract het loon iu vreemde munt mag worden betaald tenzij de arbeider anders wenseht. Naar aanleiding van de 07erstroomingen d.d 12 Maart 1. 1. hebben de besturen der waterkeeringen vaD de cal. polders of water schappen in 'Zeeland van Ged. Staten een circulaire ontvangen waarin hun de vol gende aanschrijving van den Min. v. Binu. Zaken in herinnering wordt gebracht dat bet des Mininsters aandacht heeft getrokken, dat van tijd tot tijd personen tot leden van Dijk en Polderbesturen wor den voorgedragen, die door hoogeu ouder dom niet meer geschikt kunnen gerekend worden voor het werkdadig beheer der waterkeeringen, vooral ingeval van ge vaar en bij hoog water en ijsgangdat het dus, naar des Ministers inzien, wensche- lijk is, dat personen boven de zevi ntig jaren oud in het vervolg buiten noodzaak niet meer op de nominatie worden gebracht en dat, wanneer iu zeer enkele gevallen mannen van dien leeftijd worden voorge dragen, aan het Gouvernement de over tuiging lient gegeven te worden, dat zij tot het bekleeden der betrekking nog zeer geschikt zijnwordende de vergadering (vau Ged. St.) nitgenoodigd, om in het vervolg, in liet welbegrepen belang des polders, hierop te letten." In den geheel buitengewonen toestand waarin Tholeu, Zuid Beveland en het land van Hulst verkeeren, komt de afwezigheid van een regeling der Arbeidersovereen komst op het o igenblik den arbeiders in het gevlei Velen hebben aan den boer. bij wien zij ook des winters, als hun diensten Diet noodig waren in vasten loondienst waren hun dienst opgezegd, om voor een hooger loon, dan deze kunnen geven, te gaan werken aan het herstel der dijken Zoo is ons onder anderen een liberalen landbouwer in onze omgeving bekend, die op voorbeeldige wijs zijn arbeiders be handelt, en in den winter hen geregeld ook noodeloos in het werk hield, eu toch dezer dagen onaangenaam verrast werd, doordat allen er van door giugen. Hier is een onrecht aan de zijde dezer arbeiders Dat tengevolge van den watersnood de boerenarbeider eindelijk een gewenschte loonsvsrhooging opdeed, wie zal het niet toejuichen Maar dat de arbeider in het drukke van 't werk, zijn baas in moeilijkheid brengt, door zijn dienst te verlaten om tijdelijk gewin elders, is niet goed te praten. Gezwegen van het feit dat de inan op die wijs zijn toekomst roekeloos in de waag schaal stelt Immers wanneer straks de dijken her steld zijn, en de winter dreigt, zal dan de boer, wanneer hij geen werk voor hem heeft, hein weer terstond, als te voren, in zijn dienst nemen en houden (Z.) Tengevolge van opheffing van deurwaar dersdistricten vervallen o. a. de deurwaar dersdistricten der derde klasse Middelburg en Neuzen. GOES. In een Woensdagavond gehouden algemeen© vergadering van de harmonie „Euphonia" alhier werd, in de plaats van den heer L. M. van Campen, die naar Middelburg vertrokken is, als lid van het bestuur gekozen de heer J. Z. Risch, die bereid was zich een benoeming te laten welgevallen. Aan den heer Van Campen werd lof ge bracht voor wat hij gedurende tien jaren, als bestuurslid, secretaris en voorzitter, voor „Euphonia" gedaan heeft. Op de vergadering werd met waardee ring melding gemaakt, van den vooruitgang van het muziekgezelschap onder zijn nieu wen directeur. De 11-jarige L. alhier, die in den laatsten tijd meermalen de ouderlijke wo ning ontliep, deed dit ook Woensdag en nam uit een paar vrachtwagens, staande voor de herberg „de Oranjeboom" te 'sH. Hendrikskinderen, een nikkelen horloge en een paar gouden hoofdstukken weg, die Ier reparatie naar Goes waren meegegeven. Van de vermissing werd aan de politie kennis gegeven en deze kwam nog den- zelfden dag in 't bezit van het ontvreemde het horloge schijnt voor een niet noemens waardig bedrag door den jongen van de hand gedaan en het gouden hoofdversiersel in de nabijheid van genoemde herberg weg geworpen te zijn, waar het werd gevonden. (Z.) Met ingang van 1 Juli a. s. is tot agent van politie le klasse, alhier bevor derd J. A. Dootjes, thans agent van politie 2e klasse. (Z.) MIDDELBURG. In eene Donderdag door de kiesveneeniging „Walcheren" alhier ge houden vergadering zijn tot candidatén voor commissaris van den polder „Wal cheren" gesteld de zes aftredende heeren jhr. inr. L. Schorer, J. Corré, J. Kodde, K. Allaart, J. Cornelisse en L. Krijger. Voor 'de vacature, ontstaande door het bedanken van den heer W. J. Sprenger, werd gecandideerd de heer H. J. E. Ger- lach van St. Joosland. Met ingang van gisteren is benoemd tot agent van politie 3e klasse alhier C. Verburg van Colijnsplaat. Donderdag is door de politie aange houden J. de R. alhier, verdacht in de laatste maanden ledige- vaten van zijn pa troon ontvreemd te hebben. Dezelfde politie stelt een onderzoek in naar een zekeren V. M., verdacht van verduistering. Vermoedelijk is hij voo.t- vluchtig naar het buitenland. De voordracht ter benoeming van een gemeente-geneeskundige alhier bestaat uit de heeren: dr. J. C. Kindermann en L. Weijl, beiden arts te Middelburg. Sinds Dinsdag is men begonnen mat de restauratie van de voorzaal van het stadhuis alhier. In verband daarmede zullen de repetities van het muziekkorps der d.d. schutterij: tijdelijk gehouden worden in het gymna stieklokaal op de Groenmarkt. Wanneer de restauratie is afgeloopen, zullen die repetities weer in de gewone zaal plaats hebben. VLISSINGEN. In de Woensdagavond ge houden vergadering van het plaatselijk Watersnood-comité aldaar werd besloten, om uit de aanwezige gelden uitkeeringen te doen, geheel of gedeeltelijk gelijk aan het getaxeerde bedrag, in verband met den omvang der geleden schade. Later als van het provinciaal comité het toekomende, bedrag zal zijn ontvan gen, zal zoo mogelijk de resteerende schade worden vergoed. Het nieuwgebouwd» stoomschip „Rindjani" vertrekt Zondag a. s. naar Rot terdam en houdt gedurende die reis zijn officieelen proeftocht. Verschillende genoo- digden -zullen die reis »mede maken. Donderdagochtend kwamen alhier per extra-boot van den prov. stoombootdienst op de WesterschYde aan, 550 Fianschen uit Roubaix, bestaande uit leeraren, studenten en ouders van leerlingen van het Insti tution Notre Dame des Victoires". Eet gezelschap vertrok om half lien per extra tram naar Middelburg, waar enkele be zienswaardigheden werden bezichtigd. De terugreis naar Vlissingen werd om halt één weder per extra-tram aanvaard. Na afloop van het alhier te gebruiken middag maal werd er .een wandeling door de slad gemaakt en werden strand en duinen be zocht, waarna het gezelschap 's avonds te 6 uren weder via ïerneuzen naar Rcti- baix terugkeerde. Zondag worden hier weder 3 stoom- booten meL Belgische plezierreizigers ver wacht. 'sHEER ARENDSKERKE. Een duur rec.htzaakje voor 'tland. De bode van een fanfarecorps alhier wordt beschuldigd een deel van de verleden zomer opgehaalde contributies, een bedrag van f 42, te heb ben verduisterd. Niet minder dan 55 ge tuigen, allen leden of begunstigers van die vereeniging, zijn in deze slrafzaak voor de rechtbank te Middelburg opgeroepen. Alleen het uitbrengen van zoo'n getal ex- ploiten kost het land misschien een be drag, gelijkstaande aan het niet afgedra gen deel der contributies. Het getuigen- geld van de 52 uit het dorp zelf opge komen getuigen, beloopt ongeveer drie maal dat bedrag, terwijl een dor getuigen,

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1