Dinsdag 12 Juni 1906. Tweede Jaargang. BINNENLAND No. 68. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. De plicht der Katholieken. UIT DE PERS. BUITENLAND. Van onze Eilanden. HEME ZEEUW» COUH Abonnementsprijs per 3 maandenf 0.95 Afzonderlijke nummers a contant 0.05 Geïllustreerd Zondagsblad^ alléén voor de abonné's per 3 maanden0 371/2 VERSCHIJNT eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Gt. a contant. Reclameberiohten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Op den te Echt gehouden Katholieken dag werd een rede gehouden door pater Bernardinus Metz, die wij wel als in dit opschrift mogen betitelen, en die wij; op verzoek hier gaarne laten volgen. Wanneer ik u groette met den echt- Christelijken groet, dan M. H., geef ik u terzelfder tijd als het devies, als de krijgs leuze, die giji moet medenemen op uw levensweg. Werken voor de glorie van God, zóó leven, zóó handelen, dat de Naam van onzen Heene Jezus Christus geloofd en geprezen zij tot de uiteinden der aarde, dat allen zich vereenigen om den God, Schepper, Verlosser en Heiligmaker te eeren, dat, M. H. is het echte, dat heit groote doel onzer samenkomst. Een Katholieken-dag is zeker goed en nuttig, om elkander meer te leeren kennein, elkander vóór te lichten, eenheid te bren gen in onze werken, zeker, dat zijn de mid delen om te komen tot het hoofd- en eind doel Laudetur Jesus Christus in aeter- num. (Jesus Christus zij in eeuwigheid geloofd.) Daarom komen ze samen, de mannen der sociale actie, de mannen der pers, de onderwijzers, de drankbestrijders, allen vereenigd onder onzen aanvoerder: den beminden bisschop van Roermond. Een machtige legerschare, die hzre manoeu vres, hare groote wapenschouwing heeft gehouden, en die slechts één© strijdleuze kent: Laudetur Jesus Christus in aeter- num. Ik sprak van leger en wapenschouwing. Ja, M. H., want wij! zijn de dienaars van den Christus, die het zwaard kwam bren gen, en den oorlog, maar het zwaard en oorlog tegen de booze machten, meer dan ooit ontketend,, meer dan ooit optredend met brutale driestheid, het socialisme!, het anarchisme, het ongeloof. Want een strijd wordt gestreden, een strijd hevig, geweldig, ontzettend. Voor of tegen Christus, voor of tegen God. Als de wereld is hij oud, die strijd, maar, M. H., nooit waren de oorlogswapenen, vreeselijker, nooit klonk het wapenge kletter dreigender, nooit bulderden heviger de kanonnen, nooit zag men het oorlogs veld met meer dooden en gekwetsten be dekt. Hoort, de krijgsleus dondert: weg met den Christus-God, weg met den Schepper van hemel en aarde, weg met de beloften der eeuwigheid. Geld, genot en roem. 't Zij hemel hier op aarde. En wetenschap en schoone kunsten leenden zich de handde wetenschap, die genoeg aan zich zelve heeft, de schoone kunsten, die het naakte en wulpsche vie ren als den hoogsten triumf. Geweldig is de strijd, M. H., want het zijn niet enkel de mannen, die zich zeiven omkransten met de rozen der waanwijs heid, neen, de .mindere man heeft ge luisterd, een schaar van werklieden staan onder het roode vaandel, het teeken van broederbloed en Godsverzaking, om te strijden tegen den Christus, den grooten Weldoener der menschheid. M. H., verbloemen wiji het niet, 't ge weldige van den strijd! Zijn wij niet als de gevleugelde woestijnbewoners, zingen wij ons niet in slaap met zoete wiegief liederen, neen, luisteren wij naar het krijgsrumoer, aanschouwen wij met ppen oogen de drommen, die daar aanrukken om de H. Stad te vernietigen. O, ik weet het, wij: hebben de belofte van den Christus, de eindvictorie is ons. Wij kennen een der metalen verzen van Mgr. Schaepman, ze klinken als bar zuinstooten 't Zijn achttien honderd jaar, en nog, nog (staat de rots Onwrikbaar als voorheen, hoe fel de (branding klots, Als zuil der waarheid, als het middel punt der tijden, Ziet eeuwen gaan voorbij, en brengen (vreugde en lijden, En schande en eere! Met den stroom (des tijds Vergaat wat van den tijd is, maar de (rots van Petrus staat. Ik weet het, M. H., de Kerk heeft zware ;strijden gekend in den loop der eeuwen. De Kerk heeft drie eeuwen gestreden tegen het heidendom om de opperheer schappij' Je verzekeren aan den God, dien wij' .aanbidden. De Kerk heeft niet minder lang den strijd volgehouden tegen de bar- baarschheid om de beschaving, de eenig ware, der wereld te schenken. De .Kerk heeft in hare Leo's, in hare Gregoriussen en Piussen den strijd gestreden voor de waarachtige vrij heid. De Kerk heeft den droeven strijd ge streden der 16e eeuw tegen eigen zonen met bloedend hart. De Kerk heeft den strijd gestreden tegen wereldbedwingers, en mannen van ijzer en staal, zij zag een Napoleon ster ven in sombere eenzaamheid en ontving uit de ijzeren hand den olijftak des vredes. Neen, de Kerk Gods zal niet vergaan, altijd zal zij haar zegenrijk werk over deze aarde vervullen, altijd zielen opvoe ren tot het rijk des Vaders, tot den eeuwi gen God. Stormen kunnen woeden, zeeën kunnen hunne golven geeselen tegen de rots, reuzen kunnen hameren tegen het graniet, de rots blijft onbewegelijk en trot seert alles. Maar M. H. kan de Kerk Gods niet ver gaan, wel kan ze heengaan uit een land, waar men ze niet waardeerde. Ziet naar Afrika's Noordkust. Wat is er geworden (van die bloeiende kerk met hare talrijke bisschoppen, hare heerlijke schrijvers, Jiare wondervolle genieën? De menschen krommen zich onder Mahomed's leer, de vrouw is als de vrouw in 't heidendom, een wezen zonder naam, een speeltuig van de lusten des mans, de slavernij woekert er voort, de noodkreet vanHavigerie deed weleer Europa hui veren. Ziet men naar Frankrijk! Frankrijk, weleer zoo fier op den titel van oudste dochter der Kerk, ligt gekromd in de boeien van donkere machten. De vrijmet selarij heerscht er oppermachtig. De reli gieuzen verdreven, de priesters vervolgd, 't geloof verdwijnt er meer en meer, en misschien moet men eenmaal missionaris sen zenden naar 'tland, dat zich terecht 'tland der missionarissen noemen mocht. God beware ons voor zulk een straf. Want wij kunnen slapen, de vijand waakt, een vijand, die geen wapenstilstand kent, en van geen slapen weet, maar altijd gereed staat ten'strijde. De vijand: Liberalisme en socialisme gaan hand aan hand, waar het geldt de oude Moederkerk te bestrijden. Nog 'pens, de strijd gaat om 't hoogste en heiligste, om dat wat ons allen het meest, dierbaar moet zijn. Is het dan wonder M. H., neen, is het dan niet noodzakelijk, dringend noodzake lijk, dat wij alles te wapen roepen, alles oproepen ten strijd? Geen rentenieren, geen slapers, geen nummerverwisseling zelfs, in onzen strijd is algemeene en per soonlijke dienstplicht plicht. In ons leger is plaats voor ieder, en de christelijke nederigheid zal nu wel zorgen, dat wij niet allen generaals willen zijn; dat een ieder er fier op ga den naam te dragen, welke ons binde aan die glorierijke reeks van strijders, van apostelen, martelaren en belijders, dien naam, welke herinnert aan heldenstrijd van lange eeuwen, aan stroomen bloeds, aan ontzettende worste ling, den naam? Miles Christi, soldaat van Christus. En welke moeten de eigenschappen zijn van dezen soldaat? Dr. Schaepman heeft eens gezegd dat hij wenschte werklieden met een de gelijke kennis en een rotsvast geloof. (Slot volgt.) Socialisme en Misdadigheid. In geen enkel arrondissement van België hebben de socialisten zulke macht verwor ven als in het arrondissement Charleroi In 19C0 bereikten zij er 76.000 stemmen, tegen 36.000 aan de katholieken en 18.000 aan de liberalen. Daar is dus hunne leering het meest verspreid en telt zij de meeste aanhangers. Op 25 jaren hebben de heeren socialisten er zich meester gemaakt van geesten hart der 5;'k van da bevolking. Welnu, op diezelfde 25 jaren is, in het zelfde arrondissement, de misdadigheid ge klommen van 6 600 tot over de 25.0001 Dit is onweerlegbaar aangetoond in het verslag van den heer Alex Braün, lid van den Senaat, in zijn verslag voor de wet tot vermeerdering van het personeel der rechtbank van Charleroi, onlangs ge stemd Wanneer in Nederland blijkt, dat hel criminaliteits cijfer der katholieken hooger is dan dat der niet-katholieken, dan staan de Socialisten aanstonds klaar met hunne conclusie, dat dus Katholicisme minder waardig is. Wat moeten we nu uit deze Belgische cijfers over het Socialisme besluiten (K. S. W) Het brave „Vol k'\ „Principieel staat tegenover de aanslagen op vorsten niemand sterker dan wij." (H. V. 6 Juni 1906). Maar de vaders van het historisch materia lisme verklaren, „dat hun doel slechts kan bereikt worden door gewelddadige omver werping van iedere tot nu toe bestaande maatschappelijke orde"- Maar sprekend over de geweldadigheden der Parijsche Commune, verklaarde Czaar Bebel „Dat is slechts een klein voor postengevecht in den strijd, dien het pro letariaat in alle paleizen zal voeren. Maar na de aankondiging van de blijde verwachting der Koningin, spreekt datzelfde „Volk" over Willem IV, die door het so cialisme op wachtgeld zal worden gesteld „Principieel staat niemand sterker dan wij". „De menschen, die deze aanslagen plegen, komen schier altijd voort uit de landen wier geschiedenis door de Kerk is be- heerscht. ..Bijna altijd zijn het Italianen''. (H. V Leugen of onkunde? vragen wij. Van 1801 tot en met 1902 hadden er plaats 73 aanslagen op staatshoofden, waar van er 18 gelukten en 55 mislukten. Van de 18 die gelukten, waren er 4 door Italianen bedreven. Van de 55 die mislukten 7 door Italianen. In het geheel werden er van de 73 aanslagen, 11 gepleegd door Italianen Bijna altijd! Maar er zit propaganda in 1 Waarheid is daarbij niet noodig. (K S.W.) FRANKRIJK De treurige uitslag van de Fransche ver kiezingen worden algemeen geweten aan het jongere geslacht, dat gekweekt is in de godsdienstlooze school, waar ruim l/3 der onderwijzers socialist is, en aan het gebrek van samenwerking der katholieken met de Action Populaire van P i o u, een dubbele les, ook voor ons land, om het katholiek onderwijs hoog te houden en de éénheid der partij te bevorderen. De twee priesters, Claude en Lacour, die uit zelfverdediging op een troep bandieten schoten, die hen met rieken te lijf gingen en waarvan één werd gewond, die later stierf, zijn vrijgesproken. De liberale bladen zijn woedend, dat de „Priestermoordenaars" zijn losgelaten. De Fransche ministers hebben vergaderd voor 't eerst na de overwinning en de nieu we koers aangegeven: de seminaristen moeten voortaan niet één, maar twee jaar in de kazerne blijven, doch de wegens sta king ontslagen postbeambten worden weer in dienst genomen. Een onlangs afgevallen abbé Monnier, ofschoon slechts enkele maan den pastoor van Calembin, is tot 1909 reeds het volle jaargeld toegezegd een premie op de afvalligheid?en op de 31.000 aan vragen van oudere priesters om tijdelijke tegemoetkoming en van grijze priesters om pensioen komt geen antwoord. De schei dingswet zegt, dat zij het mogen vragen, doch dat het gegeven moet worden, staat nergens. Ook konden de congregaties onder Combes verlof vragen om onderwijs te ge ven, doch het werd niemand toegestaan Wie weet, of het gaat nu evenzoo. RUSLAND. In de Doema of nieuwe Russische volksvergadering heeft onder de katholie ken ook zitting een katholiek bisschop n. 1 baron de Ropp, die reeds het woord voerde. Hij is 55 jaar oud en sedert 1903, bisschop van Wilna in Lithanië, een diocees van 1.369 431 katholieken. Wijl de bisschop ijvert voor geloofsvrijheid, heeft de regee ring hem doen weten, dat bij als „beambte" van staat geen lid der Doema kan zijn, en dus kiezen moet het een of het ander De Doema zal uitspraak doen. Op de binnenplaats eener kazerne te Warschau zijn drie oud-professoren der universiteit dier stad, Adler, Wehner en Sjoelski, die wegens hoogverraad ter dood waren veroordeeld, gefusileerd. SPANJE Aan de „Times" wordt uit Madrid ge meld De nasporingen van den rechter, speciaal aangesteld om een onderzoek in te stellen naar den oorsprong en de ont wikkeling van den anarchistischen aanslag te Madrid, nemen eene geheel onvoorziene richting, die te Madrid en te Barcelona een zekere ontroering heeft verwekt. Om te beginnen schijnt het aan niet den minsten twijfel onderhevig, dat toen Matteo Morales Barcelona verliet, zijn plan reeds langen tijd was beraamd, en dat een tamelijk groot aantal personen op de hoogte was van zijn voornemens. De rechter meent, dat Morales, gedurende verscheidene dagen voor den datum van den moordaanslag, in betrekking heeft gestaan met onbekende individuen, die hij in de café's of op straat ontmoette, zooals een rijtuigkoetsier die Morales gereden heeft, verklaarde. Andere getuigen hebben medegedeeld, dat na den aanslag een man, gelijkende op het signalement en de photographie van Morales, de gang van een huis bij het tooneel van den moord binnenging, en daar op een ander persoon wachtte waar mede hij verdween na gevraagd te hebben naar den afloop van den aanslag. TWEEDE KAMER Bed ij king Bat h-p older. Hoewel de commissie van rapporteurs omtrent het bekende wetsontwerp betreffen de die bedijking bestaande uit de heeren Lely, Patijn, Lucasse, Jansen en Hennequin van oordeel is dat de behandeling daar van voldoende is voorbereid, verzoekt zij den Minister van landbouw nog omtrent enkele punten eenige inlichtingen, ter nade re opheldering voor de Kamer. Het is haar niet duidelijk waar gere kend mag worden dat eene versterking van den spoorwegdam, welke, ook bij nieuwe inundeering van den Bathpolder, eene afdoende bescherming tegen stormvloeden oplevert, vóór den winter tot stand zal ko men, althans eene even afdoende bescher ming als het herstellen der polderdijken tot het oude profiel zal opleveren welke reden er uit het oogpunt van's rijks belang nog bestaat om te zorgen dat de polderdijk vóór het najaar tot zijne oude profiel worde opgewerkt. Gaarne zou zij hieromtrent nadere inlichtingen ontvangen De Commissie meent deze vraag te eer te moeten stellen, omdat het antwoord daarop ook van belang is voor de beant woording der vraag, of tot herdijking van R ij k s w e g e zal worden overgegaan. Im mers ook in de beschouwingen, die de Mi nister aan dit punt wijdt, wordt de nood zakelijkheid op den voorgrond gesteld, dat die herdijking nog dit jaar tot uitvoering zou komen. Voorts vraagt de Commissie o. a of de Minister al dan niet van meening is, dat de Bathpolder krachtens zijne inrichtin gen verplicht is de doorgebroken dijken te herstellen en of, afgescheiden daarvan, die verplichting niet voortvloeit uit art. 38 der wet in verband met art. 21, eerste lid van het concessiecontract; en of ook tot de herdij king van den Eersten Bathpolder, zoowel ten Noorden als ten Zuiden van den spoorwegdam, zal worden overgegaan, al mocht het aangevraagde subsidie niet wor den verleend Examens. Een merkwaardige verkla ring werd Donderdag in de Utrechtsche gemeenteraadszitting door prof. De Louter afgelegd. Bij de bespreking der voordracht, de regeling van het onderwijs aan de H. B. S. voor de meisjes betreffende, verklaarde hij, aan examens, welke hij bijna zijn heele leven heeft afgenomen, een zeer geringe waarde te hechten. Het woord is teekenend in den mond van een hoogleeraar. Maar het kan geen verwondering wekken, wanneer men nagaat, welke zonderlinge vragen om geen andere uitdrukking te bezigen op examens zooal worden ge daan. Het gerucht gaat, dat het den minister van Oorlog, generaal Staal, bij zijn onder zoekingen, om op de tot zijn departement behoorende zaken te bezuinigen, is geble ken, dat hij niet op die wijze kan bezuini gen, als hij verwachtte. Daar de minister indertijd zijn aanblijven daarvan afhanke lijk stelde, beweert men, dat generaal Staal in het komende najaar de portefeuille van oorlog zal neerleggen. Onze landweer. Naar men aan De Tijd mededeelt moet het met de oefenin gen van den landweer in het kamp te Katwijk niet erg best gaan. De discipline ontbreekt er bijna geheel en al. De offi cieren hebben weinig over de mannen te zeggen. Aan emmers bier en potten oude klare is er geen gebrek. Een jong Sergeant,"die wachtcommandant was en enkele belhamels in voorloopig arrest liet brengen werd door 2- a 300 man omringd, en gedwongen zijn „gevangenen" los te laten, de betreffende blaadjes uit zijn rapport boekje te scheuren en op zijn eerewoord te beloven er geen melding van te maken. Het voedsel was er wel van goede kwa liteit, maar de bereiding liet alles te wen- schen over. Resumeerende zegt de schrijver, geloof ik, dat het resultaat der landweer oefenin gen niet van dien aard zal zijn, als opti mistische militairisten er zich misschien van hebben voorgestelddat de militaire geest al evenver zoek is bij de landweer als in dertijd bij de schutterij; dat aan de disci pline veel ontbreektdat 't geld voor een deel vrijwel nutteloos wordt besteed dat ten slotte de thuishangende geweren een niet te onderschatten gevaar, zeker, althans voor de stedelingen een overbodige weelde is. Mijn ondervinding, misschien nog aan te vullen met die van anderen, kan wel licht bij de behandeling der noodige cre- dieten te pas komen. GOES. In de gemeenteraadsvergadering van Vrijdag onder voorzitterschap van den burgemeester was de heer .Duvekot met kennisgeving afwezig. De notulen werden goedgekeurd. Ingekomen zijïi o. a.Dank betuiging van den Bond van Gemeente ambtenaren voor verleend subsidie; van Gedep. Staten goedkeuring der verorde ning op de mestvaalten; 3e kohier H. O.; salarisregeling onderwijzers. Voorstel van de heer Hollmann in zake het rijden in de kom met automobielen De heer Hollmann zegt. dat hij zijn voor stel intrekt, nu gebleken is dat B. en W. voornemens zijn een verordening in ver band met de rijwiel- en motorwet voor te dragen. Spr. spreekt den wensch uit dat B. en W. daarbij met 'tin zijn voor stel bedoelde zullen rekening houden. Nog wordt in handen van B. en W. gesteld het verzoek van W. den Boer tot vaststelling eener rooilijnalsmede een verzoek van P. de Jonge om een lokaal in een dei- openbare 'scholen ten gebruik© voor een zangvereeniging. Benoemd wordt bij 2e vrije stemming tot onderwijzer aan .school B. 'de heer A. M. Polderman te Terneuzen met '7 tegen 5 stemmen op dhr. Wannin- gen 'te Smilde. Bij de eerste stemming stond "t6 legen 6. Op de meest eervolle wijze onder dankbetuiging wordt mej. C. F. J. 'barones v. Hoëveil eervol ontslag ver leend 'als onderwijzeres aan school E. Ach tereenvolgens worden hierop goedgekeurd eenige 'af- en overschrijvingen, aanvragen inzake 'hondenbelasting, en een inzake af schrijving 'van schoolgeld voor school A, alsmede een wijziging in de Gasthuis- begrooting over 1905. Op een reclame van mevrouw Mulock Houwer tegen den aan slag voor het vergunningsrecht wordt na kennisgeving Van een breedvoerige toe lichting van den heer deurwaarder Teljer, op voor-stel van B. en W„ waarmede de financieele commissie zich vereenigt, zon der hoofdelijke stemming besloten afwij zend te beschikken. Lang wordt, gediscussieerd over het ver zoek van W. F. van Riet. Jr., verzoek om aanwijzing der rooilijn voor eventueel te bouwen 6 woningen aan het Nissepadje. De heer Kakebeeke vindt dat de afstand (1 M.) wel wat nauw genomen wordt, tusschen haag en sloot dient minstens 2 M. te zijn met 'toog pp 'tverkeer. De voorzitter zegt dat het slechts een voetpad is en nooit een verkeersweg kan worden. De heer Kakebeeke kan dit niet con-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1