]No. 67. Zaterdag 8 Juni 1906. Tweede Jaargang. Bü flit immer Behoort een Bijvoegsel. BUITENLAND" Van onze EHanden, KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Korte inhoud Zondagsblad. BINNENLAND NIH mm. COURANT Abonnementsprijs per 3 maandenf 0.95 Afzonderlijke nummers a contant0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, alléén voor de abonné's per 3 maanden0 37% MAANDAG- VERSCHIJHT eiken WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. Reclameberiohten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. PlatenVerschillende afbeeldingen, be trekking hebbende op het huwelijk van den Spaanschen koning; de Chineesche missie in ons land; fancy-fair te Rotterdam; auto- mobielfeest te Munchen; opening van den Simplon-spoorweg; het land der robijnen. Dit alles met tekst. Feuilletonde Bloedige Hand. Min geschrijf. Wij lezen in de „Goesche Courant" Een gestoorde bruiloft. Gisteren, Donderdag, is de Koning van Spanje in het huwelijk getreden met prin ses Ena van Battenberg. De Koning moet heel verliefd zijn en gevoelde zich de bruiloftsdagen, volgens de bladen, hoogst gelukkig. Maar de gelukkigste schijnt hier een andere te zijn, die ook een overwin ning imaar wat een treurigeheeft behaald. 'En dat is de Roomscbe Kerk. Want prinses Ena heeft, den troon van Spanje meer waard gevonden dan haar eigen protestantsch geloof. Enfin, dat moet ieder voor zichzelf weten. Wij wenschen hier even op te merken, dat het spreken van „eene overwinning der Kath. Kerk" minstens genomen een vergissing is. Overwinning immers ver onderstelt strijden nu hebben wij nog niet vernomen, dat de Kath. Kerk zich moeite heeft gegeven om prinses Ena over te halen Katholiek te worden, met „den troon van Spanje" tot loon. De „Goesche" weet toch ook wel, dat het wegschenken van „den troon van Spanje" buiten de macht der Kath. Kerk ligt. Het gaat dus niet aan te spreken van „eene overvvin- ning". Het zou juister geweest zijn, wanneer zij het genoemd had een aanwinst. Maar ook die aanwinst mag de „Goe sche" niet noemen een „treurige"; daar toe mist zij elk recht. Want dan alleen zou het woord „treurig" op die aanwinst van toepassing zij'n, wanneer het vast stond, dat prinses Ena Katholiek gewor den was, enkel en alleen met de bedoeling daardoor Koningin van Spanje- te worden. Welnu, „bedoelingen" vallen niet onder het oordeel der menschen, en wijl mogen wel met eenigen grond veronderstellen, dat prinses Ena van Battenberg haai' be doelingen niet geopenbaard heeft aan de redactie van de „Goesche Courant"; daar om had die redactie zich maar moeten houden aan hetgeen zij zelve zegt: „dat moet ieder voor zich zelf weten". Dan was ook wellicht de toon waarop zij spreekt over dit Katholiek vorsten-huwe- lijk, dat door een onmenschelijke misdaad dreigde ontbonden te worden, toen het nauwelijks gesloten was, wat welwillender geweest; dan ook had zij misschien niet naar den trant van sommige roode week- en dagbladen gesproken van „een gestoorde bruiloft". Actie of' Agitatie? Naar de maat, waarmede door de so- ciaal-demokraten de Kath. Soc. Actie wordt bestreden en beschimpt, kan men hunne vrees voor de K. S. A. berekenen. Zoo was het te voorzien, dat de rede door den heer Engels onlangs te Goes ge houden, van hunne zijde bestrijding zou uitlokken. In een socialistisch blaadje wordt dan gezegd, dat de rede van den ambtenaar van het Centraal Bureau voor een groot deel bestond uit direkte en zijdelingsche bestrijding der S. D. A. P. en dat dit natuurlijk moest zijn, omdat wie het over sociale actie wil hebben, onvermijdelijk de S. D. A. P. moet noemen, omdat deze de partij is, die overal en altijd sociaal ageert. Wij kunnen volkomen met deze bewe ring meegaan, mits men in het laatste woord nog slechts twee letters wil inlas- schen, en voor ageert leest agiteert. Zeker: onvermijdelijk zal een spreker over Katholieke Sociale Actie de sociaal- demokraten er met de haren moeten bij slepen om zijn auditorium te wijzen op het bedrog plegen aan de arbeiders, waar aan de roode heeren zich schuldig ma ken door uit het pure agiteeren, onte vredenheid en haat kweeken, volgelingen trachten te Verwerven, terwijl zoo een jspre- ker onvermijdelijk onder vuur zal moeten nemen het gemis aan actie der sociaal- demokraten, die toonen geen wetgeving in het ware belang der arbeiders te wil len, ten bewijze waarvan wij kunnen vol staan hun dubbelzinnige rol bij de be handeling van het arbeidscontract in her innering te brengen. Bij het aandachtig lezen van het verslag in ons blad der rede door den heer Engels gehouden, had het den schrijver in be doeld soc. blaadje duidelijk kunnen zijn, dat de spreker zich had ten taak gesteld den Katholieken vooral positieve ac tie op het hart te drukken; dat hij hen gewezen had op de noodzakelijkheid en plicht verbeteringen, waar noodig, aan te brengen, en in tegenstelling met de so- ciaal-demokraten, wat voor de arbeiders te doen. i?e soc.-dem. schrijver zegt nog, dat het van lafheid of van gevoel van zwakte getuigt, dat wij door geen tegenstanders op vergaderingen toe te laten, debat onmo gelijk maken. Wij zien het nut van debat met sociaal- demokraten niet in; zulk debat zou leeds bij voorbaat tot onvruchtbaarheid zijn ge doemd en wij kennen te goed de manieren der arbeiders-misleiders om hun gelegen heid te geven door brutaliteit, woordver draaiing, tekstvervalsching, of welke an dere middelen ook, mogelijk onervarenen te verlokken en propaganda te maken op onze eigen vergaderingen. Wij, Katholieken, hebben voor onze ac tie zulke middelen niet van noode. Vraag en Antwoord. In het Zondagsblad van „het Volk" le vert een zekere Bart Bezem „Kroniekjes" ten voordeele der Partij. Bart Bezem behandelt in het jongste kroniekje met zijn vrouw de zorg-barende vraag, wat hun zoon Fritsie toch wel wor den moet. En vader Bezem teekent. de karakter eigenschappen van zijn spruit als volgt: „Hij heeft een uitmuntend bevattings vermogen, scherpen blik en helder ver stand. Hij kan liegen of het gedrukt staat, en weet zich uit alle moeilijke situaties te redden." Wpt moet zoo'n jongen nu worden,? Ons dunkt: de vraag is gemakkelijk op te lossen en vooral voor een sociaal-demo- kraat. Iemand toch met de gegeven eigen- schappen is geknipt voor redacteur aan „het Volk" of voor soc.-dem. Kamerlid! ITALIË. Te Ancona, (Italië) waar koning Victor Emanuel verwacht werd, zijn drie helsche machines gevonden. Die ontdekking heeft in Italië groote ontsteltenis teweeggebracht. Sinds eenigen tijd heeft een groep anar chisten daar haar hoofdkwartier opgeslagen hun doel is zonder twijfel een aanslag te plegen op den koning. SPANJE Verschillende onderstellingen waren ge- maakt omtrent de reden waarom de bom naar den Spaanschen koning werd gewor pen. Nog wel eene, die 't meest voor de hand lag, werd vergeten. De Jesuieten. Natuurlijk de Jesuieten. Men moet nu niet terugschrikken voor deze onderstelling, zegt het verlicht Pa- rijsche blad „de Lanterne" en niet be weren, dat wijl overal de Jesuieten zien. Neen de zaak is zoo klaar als het licht van een Parijsche lantaarnde koning was opgevoed door de Jesuieten en nu blijkt hij niet reactionnair genoeg, dus zouden de Jesuieten hem hebben willen dooden. De vader van Moral heeft de hand aan zichzelf willen slaan, toen hij1 vernam dat zijn zoon He dader was van den afschu welijken moordaanslag. Hij ligt thans ern stig ziek. Koning Alfonsus heeft hem een woord van deelneming geschreven en hem de verzekering gegeven, dat hij1 hem voor de misdaad van zijn verdoolden zoon na tuurlijk niet verantwoordelijk stelt. ZWITSERLAND. Een mooi woord wordt uit de Sim- plonfeesten opgevangen. Het werd besproken aan een banket door den ingenieur, die aan Zwitserschen kant het werk leidde „De taak was zwaarder, dan wij ons wel hadden voorgesteld. Zij was somtijds zoo zwaar, dat wij vreesden daaronder te zul len bezwijken. Niemand had kunnen ver moeden, dat zich hier moeilijkheden zou den voordoen, die niet alreeds aan den Gothardt of aan den Mont-Cenis overwon nen waren. En toch zijn de donkerste vermoedens nog optimistische verwachtin gen gebleken. Maar Goddank, het werk is voltooid. En dit vooral is niet maar een redenaarsphrase. Ik verklaar hier openlijk en plechtig, dat zonder innig ver trouwen op God, dat de hechtste grond slag van mijn levensovertuiging is, de moed mij meer dan eenmaal ontzonken zou zijn, en ik het werk onvoltooid zou hebben gelaten." De man moet voorzichtig zijnhoe ge niaal zijn leiding van het reuzenwerk ook was, hij staat in gevaar, veroordeeld te worden om den smaadnaam van achter lijken duisterling te dragen. Eer geven aan God, wie waagt dat nog vraagt „het Centrum". TWEEDE KAMER. Arbeidscontract. Na uitvoerig debat en hoewel door aanneming van amendementen van de heeren De Klerk en Van den Bergh del betrekkelijk© bepaling was beperkt, is verworpen met. 35 tegen 33 stemmen het door den heer Van Doorn, Schaper en Limburg nutteloos en omslach tig geoordeelde artikel 1939m betreffende de ontbinding der overeenkomst wanneer de man deze nadeelig acht voor zijn vrouw of zijn huisgezin. Goedgekeurd is de bepaling dat ieder der partijen het contract kan opzeggen, zonder inachtneming van daartoe geldende bepalingen, mits de opzeggende partij daartoe dringende redenen kan aanvoeren of schadeloosstelling geeft, tenzij' opzeg ging in der minne geschiedt. De besturen der waterkeeringen van de calami teuze polders of waterschappen en de besturen der calamiteuze enJ bijdragende polders of waterschappen in Zeeland ont vingen dezer dagen een ontworpen voor stel van Gedeputeerde Staten tot wijziging van art. 94 van het Reglement in dien zin dat Ged. Staten, ingeval va,n doorbraak van een dijk, zoo belanghebbenden zulks verzoeken, eene nieuwe schatting bevelen, waarvan de kosten voor rekening van den betrokken calamiteuzen polder komen. Deze nieuwe schatling geldt voor een door Ged. Staten te bepalen termijn, doch van niet ineer dan 10 jaren, ingaande op 1 Mei van het dienstjaar, volgende op dat, waarin de schatting heeft plaats gehad. Ingeval daartegen bezwaren worden ge opperd, kunnen deze tot 19 dezer bij Gedeputeerde Staten worden ingezonden. BEDIJKING VAN DEN BATH-P0LDER. De minister van waterstaat a. i. heeft het afdeelingsverslag beantwoord, betrek kelijk de aanvullingsbegrooling van water staat ten behoeve der verbetering van den tengevolge van de doorbraak der bedij king van den Eersten Bath-polder ont- stanen toestand. De voorwaarden, welke de regeering aan een eventueel subsidie voor de herdijking zal verbinden, zijn nog niet vastgesteld, maar zullen in hoofdzaak neerkomen oj> het volgende De toekenning van het subsidie zal ge schieden aan een op te richten naamlooze vennootschap (waarin de bezittingen van de Nederlandsche Maatschappij tot indij king der op- en aanwassen in Ooster- Schelde, in liquidatie, zullen worden in gebracht), nadat de bedoelde naamlooze vennootschap zal zijn geconstitueerd en den minister gebleken zal zijn, dat zij de beschikking heeft of kan verkrijgen over de noodige middelen om, onder genot van het subsidie, de herdijking en het weder in cultuur brengen der beide polders te verzekeren. Deze maatschappij zal zich bij de over eenkomst, waarbij zij het subsidie ver krijgt, moeten verbinden de herdijking te verrichten op haar kosten en risico, ten genoege der regeering, terwijl, voor het geval zij in gebreke mocht blijven, aan de regeering het recht zal zijn toe te ken nen, het werk op kosten der maatschap pij te voltooien. Voorts zal worden bedongen Goedkeuring door de regeering van ont werpen, bestekken en teekeningen, waar naar- de werken zullen wor'den uitgevoerd. Bepaling dat vóór den aanstaanden win ter de dijk ten minste weder het oude profiel moet hebben verkregen. Voorschriften omtrent grondhaling bui tendijks, overeenkomstig het reglement van 15 Februari 1892. Voorschriften omtrent aansluiting der dijken aan den spoorweg enz. Onderhoud en instandhouding door de bedijkers van de dijken en andere werken. Vervallen van den duiker onder den spoorweg, die ingeval van doorbraak een bron van gevaar is gebleken; scheiding der afwatering ten Noorden en ten Zuiden van den spoorweg; afstand door de be dijkers van alle recht op schadevergoe ding voor aan genoemden duiker tot dus ver verrichtte werkzaamheden. Wijze van betaling van het subsidie in termijnen, waarmede eerst zal worden aan gevangen, wanneer de werken voor een groot deel gevorderd zijn en krachtig wor den voortgezet. De directeur-generaal van den landbouw is door den minister wel over deze zaak gehoord, maar heeft daarover geen schrif telijk rapport uitgebracht. Omtrent de vraag, of door de voorge stelde voorziening het doel wel zal worden bereikt, deelt de minister het volgende mede Eene combinatie, waarvan eenige in Zeeland op landbouwgebied bekende per sonen deel uitmaken, heeft de bezittingen van de Nederlandsche Mij. tot indijking der op- en aanwassen in de Ooster-Schelde in 'liquidatie overgenomen en zal een naaml. vennootschap oprichten, die zich onder genot van het voorgestelde subsi die, indien die door de wetgevende macht wordt voorgestaan, op de van regeerings- wege te stellen voorwaarden met de her dijking der Bath-polders zal belasten. Zij heeft door een bekend deskundige op het gebied van bedijkingen een plan van her dijking doen opmaken met uitge werkte bestekken en begrootingen, welke na onderzoek door den rijkswaterstaat voor goedkeuring vatbaar zijn gebleken, en heeft voorts alles voorbereid om het werk krachtig te ondernemen en behou dens onvoorziene tegenspoeden waar aan werken van dien aard steeds zijn blootgesteld in hoofdzaak vóór den win ter tot stand te brengen. De bereikbare zekerheid, dat het werk zal slagen en dat het niet noodig zal zijn den spoorwegdam zelf tot een zeekeerend werk te maken, is dus, bij aanneming van het wetsontwerp verkregen, In het bestek der herdijking van den polder zal de bepaling worden opgenomen, dat alle schade, welke ook, die mocht ontstaan tijdens de uitvoering bij de vol tooiing of gedurende den onderhoudster- mijn der werken, geheel voor rekening van den aannemer is en hij die onmiddel lijk zal moeten herstellen. Ook voor de herdijking van den Tweeden Bathpolder, waarvoor de aanbesteding reeds heeft plaats gehad. Een bekend aannemer heeft zich op die conditie met het werk belast. Wordt, het aangevraagde crediet van f 250.000 toegestaan, dan kan daartegen over in de toekomst met tamelijk groote zekerheid voor den staat worden gerekend op nog gedurende ten minste 40 jaren der erfpachtscanon van f 1707.50 en ver volgens bij het einde van het erfpachts- recht na 1948 op den verkoop van 322,5 bij verpachting (nadat de inwerking van het binnengestroomde water zal hebben opgehouden) geeft aan: zuiver f60 per H.A. poldergrond, waarvan de opbrengst bij verkoop omtrent dien tijd te stellen is te zamen op f 284.000. Eene raming van de opbrengst va.n de poldergronden H.A. 's jaars voor 416 H.A. en zuiver f 25 per H.A. 's jaars voor de overige pl.m. 302 H.H. (in hoofdzaak den erfpachts- grond). Bij uitgifte in erfpacht voor een termijn van ten minste 20 jaren zou de canon ongeveer gelijke bedragen kunnen beloopen. In overleg met de Exploitatie-Maat schappij werd besloten, den spoorwegdam, voorshands zoiider ophooging, te ver sterken door verbreeding van den aanleg ter verkrijging van flauwere beloopen en door beklee'ding 'dezer beloopen met eene kleilaag, afgedekt door een kramma't, de aldus voorziene spoorwegdam, zou indien ae power opnieuw geïnundeerd mocht ra ken, op alleszins voldoende wijze tegen afslag, ook bij stormvloed, zijn beveiligd. De min. vertrouwt dat dit werk binnen kort met kracht zal worden aangevat, om het vóór den winter in zoodanigen staat te brengen, dat het aan het doel beant woordt. De Expl. Mij. is, voorzoover de om standigheden het toelaten, onmiddellijk opgetreden tot herstel van de aan den spoorwegdam aangerichte schade. Op welke gronden de meening van de Expl. Mij. steunt, dat de verzwaring van den spoorwegdam voor rekening van den Staat zou behooren te komen, zou mis schien eerst medegedeeld worden bij het proces, waartoe het gerezen verschil van gevoelen aanleiding zal kunnen geven. Aan het thans voorgesteld subsidie kan niet de strekking worden toegekend om daardoor aanvulling in het wegennet in Zeeland te verkrijgen. Intusschen heeft de min. wel in overweging genomen, bij het. toekennen van het subsidie ook de voorwaarde te stellen, dat indien tot aan leg van een weg tusschen den Schelde- dam en het dorp en station Rilland mocht worden overgegaan, de daar voor benoodigde gronden in den polder tegen een in de subsidie-voorwaarden vast te stellen prijs zulten moeten worden afgestaan. GOES. In de Gemeenteraadsvergadering van Vrijdag 8 Juni te 7% nur zijn aan de orde1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming van een onderwijzer bij het O. L. onder wijs „vacature J. de Smidt". De voor dracht bestaat, uit de heerenlo. A. M. Polderman, onderwijzer te Terneuzen. 2o. H. Wanningen, onderwijzer te Smilde. 3o. J. D. Pioeg, onderwijzer te Dinteloord. 3. Ontslagaanvrage van mejvr. C. F. J. Ba ronesse van Hoëvell als onderwijzeres aan de openbare Meisjesschool. 4. Wijziging der begrooting van het Gasthuis over hei. dienstjaar 1905. 5. Voorste! tot af- en overschrijving van posten der begrooting voor het dienstjaar 1905. 6. Voorstel tot af- en overschrijving der begrooting voor het dienstjaar 1906. 7. a. Aanvragen in zake afschrijving van hondenbelasling. b. Aanvraag inzake afschrijving, van school geld voor school A. 8. Adres vair de Wed. S. J. J. de Jonge Mulock Houwer, hou dende reclame tegen den aanslag voor het vergunningsrecht. 9. Adres van W. F. van Riet Jr., houdende verzoek om aanwijzing van rooilijn voor eventueel te bouwen wo ningen aan hel. Nissepadje. 10. Adres van J. A. van der Mark, betreffende het ver krijgen van gemeentegrond in -erfpacht.. 10. Voorstel tot onbewoonbaarverklaring van perceel B no. 221, gelegen aan den Molendijk. 12. Wijziging van het tarief voor de Sas- en Havengelden. 13. Belas tingverordening op het. gebruik van open bare gemeentegrond. In navolging van wat het geval is bij andere kantoren is door het hoofdbestuur der posterijen bepaald, dat de bestellers van het postkantoor alhier om beurt eens per week ieder een vrijen avond zullen

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1