ws. Ikelen )\m\, Gobs. Bijvoegsel, behoorende bij het nummer van Zaterdag 2 Juni 1906 van de 10 Gordijnen. Ins. anten. liten, Gieters, AGENS, wil rooken, streken bij Van onze Eilanden, Uit Zeeuwsch-Vlaanderen. Theedoe ken, Tafel hoeken, trage, Wit afgepaste Ivvenhem- fjaponnen I fans- en In, Sloo- likken, len. iar, Cheviot Inderkousen of Kussens. IICI.U YG Y/.l.l Y van teüRVOËT, Koes. iaan Ie Cointre. Goes. (fOES. Woensdagavond werd in „De Prins van Oranje" alhier de algemeene vergadering gehouden der afdeeling Goes van het Groene Kruis. Dr. Coenen leidde de vergadering en deelde mede dat de verbandcursus in den afgeloopen winter niet kon doorgaan wegens te weinig deel neming. Slechts 8 personen meldden zich aan, welk getal minstens 20 moest be dragen. Uit het jaarverslag bleek dat de afdee ling steeds vooruit gaat. Van 213 klom het ledental tot 273. Er wordt-een ruim gebruik gemaakt van de middelen, zoodat zelfs nog een tiental voorwerpen werden aangekocht, welke nog werden vermeer derd door schenkingen van particuliere gevei's en geefsters. De rekening werd in ontvang op f1136.205 en in uitgaaf op f917.34 vast gesteld, alzoo met een goed slot van f 218.865. Dr. A. F. Lasonder, die aan de beurt van aftreding was als bestuurslid, en die met de heeren E. v. d. Bosch en Jos. Witkam was aanbevolen, werd met bijna algemeene stemmen herkozen. Hij nam de herbenoeming aan. De opkomst was niet groot. Naar men verneemt is bij het Ge meentebestuur een voorstel in bewerking, om aannemers en bouwers voortaan een kleine som te laten betalen voor den pu- blieken grond, waarop bouwmaterialen enz. door .hen worden geplaatst. Het feit dat van .daarvoor verleende vergunnin gen dikwijls .misbruik werd gemaakt, moet hiertoe aanleiding .hebben gegeven. Verder is door den heer Hollmann, lid van den Gemeenteraad, een voorstel in gediend ,om .bepalingen te maken op het het rijden met automobielen en motorrij wielen in de kom der gemeentel Met het oog op 'het woeste rijden, waarvan men dikwijls getuige kan zijn, en het gevaar lijke daarvan, verdienen pogingen om hier aan een (einde te maken, steun. A.- .Geluk, voorman-arbeider bij de Staatsspoorwegen alhier, is met ingang van 10 Juni overgeplaatst als aanteeke- naar-weger bij ide s. s., station Vlissingen. Zooals >uit achterstaande advertentie blijkt, zal door de harmonie „Euphonia" Donderdag 7 Juni a. s. het eerste zomer- concerl worden gegeven in den tuin der soc. V. O. V. Bijna alle nummers van het programma zijn nieuw en de werkende leden hebben dezen winter ijverig gestu deerd. Wij kunnen dus tot. een bezoek aan sporen. MIDDELBURG. Op de buitengewone vergadering van het provinciaal comité van anti-revolutionaire kiesverenigingen, welke op 5 Juni in het Schuttershof alhier wordt gehouden ,zal des morgens eendrede worden gehouden door den voorzitter, den heer mr. ,A. A. de Veer Gz., lid van de Prov. Staten en van den gemeenteraad te Middelburg. In die bijeenkomst wordt tevens verslag uitgebracht over den toe stand der anli-rev. partij in Zeeland. De vereeniging „de Ambachtsschool" alhier, hield Woensdagavond in het Schut tershof haar jaarlijksehe algemeene verga dering. De penningmeester deed rekening en verantwoording van zijn gehouden fi nancieel beheer, waaruit bleek dat de reke ning sluit op een bedrag van f 7Ó42.575 in ontvang en uitgaaf, met een nadeelig saldo van f 541.545. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren A. A. Bekaar, H. P. van de Ree en W. J. J. Koole, met wie waren aanbe volen de heeren mr. J. J. Iieijse, J. G. Ermerins en l3. Sonius. De herbenoemden die allen ter vergade ring tegenwoordig waren, verklaarden zich bereid de keuze opnieuw te aanvaarden De zaken van den bouw eener ambachts school, merkte de Voorzitter op, staan thans als volgt: Van het gevraagde rijks subsidie, ook voor 1907, kunnen wij ons. naar wij uit de beste bron hebben verno men, verzekerd houden, wanneer de ge meente ons verzoek inwilligt (dit verzoek is een terrein voor een nieuwe ambachtsschool, een leening van f 113000 en een subsidie van f 4630 per jaar); van het. prov. bestuur kunnen wij hetzelfde zeggen. Van de gemeente wacht het bestuur weder antwoord en het weet niet wanneer dit zal inkomen. Voorspoedig is het .ons met ons ver zoek aan de gemeente waarlijk niet ge gaan pas was de eene hinderpaal op geruimd of de andere lag voor ons en zij die geheel buiten de zaak staan en met overtuigd zijn van de sympathie die èn Burg. en .Veth. en de gemeenteraad voor de ambachtsschool hebben, moeten wel den indruk krijgen dat het daarheen wordt gevoerd, dat wij ten laatste moedeloos en strijdensmoede, de bijl er bij neder leggen en dat men dan zal beproeven de mislukking van onze plannen aan ons bestuur zalf te wijten. Wij hebben dien indruk nog niet en zijn voor de zooveelste maal tot afwachten bereid, maar niet lang meer, nl, niet lan ger dan 3 maanden, want de tijd dringt en mij1 dunkt, zoo zeide de voorzitter, wij mogen voor onzen langen en niet gemakke- lijken arbeid in het belang van de heide scholen en meer bijzonder van het am- bachtsonderwijs, zoo niet eenige waardee ring, dan toch na al het voorgevallene bin nen niet langen tijd. een definitief en een duidelijk antwoord op ons verzoek ver wachten. Onze plannen veranderen en om werken kunnen wij niet. Blijkt, het, hetgeen wij ons moeilijk kunnen voorstellen, dat de- toestand van de gemeentelijke financiën van dien aard is, dat de plannen zelf met het oog op den onvoldoenden toestand van de burgeravondschool, niet door kunnen gaan, of vindt men dat. de belangen van de gemeente niet voldoende bij de twee scho len betrokken zijn, laat men de zaak dan toch niet meer op de lange haan schuiven, maar liever een weigerend antwoord ge ven, zoodat wij tenminste weten waar wij ons aan te houden hebben en onze maat regelen kunnen nemen voor de ontbinding van de vereeniging, want een voorstel om daartoe over te gaan zal dan wel het eind moeten zijn. Donderdag bezocht de Schout bij nacht Snethlage vergezeld van de heeren Th. de Meester, directeur der Stoomvaart maatschappij Zeeland, ,Van Rentergem, di recteur der Provinciale booten en J. Smit Az., directeur der Maatschappij „De Schelde" deze stad, zulks naar wij ver- vernemen in verband met het dokken der „Noord-Brabant". Woensdag had op de gewone plaats, aan de Loskade alhier, ©ene inspectie van exercitie met eenige brandspuiten plaats. Aan de exercitie was een bijzondere kleur gegeven, doordat het bestuur twee premies had uitgeloofd, een van f 10 en een van f 5, voor de manschappen van die spuit welke onder dezelfde omstan digheden het vlugst water gaven. Elke spuit werd opgesteld op pl.m. 200 M. van de .plaats waar water kon worden opgepompt, terwijl ondersteld weid, dat de pijpvoerder pl.m. 15 M. verder den brand met de waterslang kon hespuiten Spuit C, brandmeester de heer M. C. Roest, was overwinnaar met 2 min. 45 seconden, lerwijl spuit D 1, brandmeester de heer W. P. van Pagé daarop volgde met juist 3 min. VLISSINGEN. De heer Van Maren Ben tz van den Berg alhier, inspecteur van het loodswezen 'is thans definitief benoemd tot inspecteur-generaal van "het loodswe zen, terwijl in zijne betrekking is benoemd de kapitein-luitenant ter zee C. Dominicus. De Board of Trade te Londen heeft aan de loodsschippers C. A. J. A. Suther land en T. Verheul, van de Vlissingsche loodsschoeners No. 1 en No. 10 elk een nachtkijker geschonken voor erkenning hunner diensten bij het redden van een gedeelte der bemanning van het stoom schip „Blanefield", dat, na aanvaring met het Eng. zeilschip „Kate Thomas" op 1 dezer, bij Beachy Head zonk. Door de politie alhier is proces ver baal opgemaakt tegen de 19-jarige werk vrouw P. S. de W., verdacht van het ont vreemden van een gouden ring met dia manten steenen, toebehoorende aan de me vrouw, bij wie zij werkte. IERSEKE. Gisteren waren wij in de ge legenheid het dichten van een gat in den Olzendepolder bij te wonen. Velen onzer lezers hebben over dergelijke werkzaam heden in den laatsten tijd gehoord, wij kunnen hen aanbevelen eens een kijkje te nemen. Het grootste gat pl.m. 40 Meter lengte in één getij te dichten is werkelijk geen kleinigheid. Bij laag water, om onge veer 2 uur, ving men aan in het gat twee dammen te leggen van zakken zand. Zoodra deze boven water waren, begon men de tusschenruimte met grond te vul len, zoodat met hoog water circa 7 uur de dam als behouden kon genoemd worden. Wat. een bedrijvigheid op zoo'n oogenblik alle handen op één plaats-te zien werken. De eene na de andere schuit meerde langs den nieuw opgeworpen dam, en werden door 170 polderjongens gelost. Het geleek wel een mierennest, 170 man op een dam van 40 M. lengte. Bij het verlaten van de plaats om half negen waren reeds 6 sché pen met. vette grond gelost en was de algemeene opinie, dat deze dam het water keeren kon. Voorzeker een buitenkansje en voor aannemer en voor de polder jongens, deze verdienen f '2.50 per dag en voor het dichten van een gat een premie van f 100. Hun komt dan ook een goed loon toe; zij werkten als leeuwen; de stemming was uitstekend. Thans zal men voortgaan dezen dam te verhoogen en te verzwaren, waarvoor reeds in den polder 2 zolderschuiten en voor den dam 4 dito met grond gereed lagen om na de feestdagen met het. derde gat te be ginnen. Heden zou in het derde gat een schip steen gestort worden om verdere inkankering te voorkomen. De aannemer deelde ons mode, dat na de feestdagen 6 h 7000 zakken zand in het derde gat zullen gestort worden en dat niettegenstaande giertij toch zal ge tracht worden ook dit gat te dichten. Wij hopen, dat deze proef moge slagen. Het. overtollige, water uit den Molen polder wordt door een tonmolen gemalen in den Olzendepolder. Het is het bestuur van den Molenpolder nog niet gelukt het bestuur van de Breed-e Watering te be wegen den uitwateringsduiker te openen, zoodat geen druppel water op d" oude wijze uitwateren kan. Gisteren had de gewone jaarlijksehe vergadering van ingelanden van den Ol zendepolder plaats. Bekering 1905/06 werd goedgekeurd met een goed slot van f 1117.64. Begrooting 1906/07 met een ge lijk bedrag van inkomsten en uitgaven van f 78055.59, waaronder een post van onvoorziene van f 953.135. Het dijkgeschot werd voorloopig bepaald op f 30 per II.A. (voorheen f9). 's HEER ARENDSKERKE. In de Don derdag gehouden vergadering van het wa terschap 's Heer Arendskerke waren tegen woordig 28 ingelanden, uitbrengende 42 stemmen. Na opening der vergadering door den Voorzitter ,den heer J. Braamse, en goedkeuring der notulen, werden de in gekomen stukken voor kennisgeving aange nomen of behandeld. De rekening over 1905/6 werd goedgekeurd in ontvang op f 14191,38 en uitgaaf op f 13394.995, al- zoo een goed slot van f 796,385. Een zeer ernstige discussie werd gehouden over het niet in orde zijn van heulen, waardoor het water niet genoegzaam kan weg vloeien. Hierin zal door het bestuur ver betering worden gebracht. Alsnu komt in behandeling de begroeting .over 1906/7. De post onderhoud der wegen werd op een gedaan voorstel verhoogd met f 100, om de grintwegen beter te onderhouden. De be grooting werd daarna goedgekeurd in ont- van en uitgaaf op f 17,793,245 met een post voor onvoorziene uitgaven van f 838,855. Het dijkgeschot wordt gehouden op f 4 per H.A., de vronen op f 2.50 p. H.A. HEINKENSZAND. Het is thans zoo goed als zeker dat door 9 schutters van „So- ranus" alhier zal worden deelgenomen aan het groote Nederlandse!» concours, dat op den 2en Pinksterdag te Amsterdam zal gehouden worden door de Handboog- schutterij van denzelfden naam aldaar. In de plaats van dhr. A. Wi Wisse, die als secretaris van het. muziekgezel schap „Euferpe" alhier heeft bedankt, is gekozen dhr. J. A. V. de Jong. In de Dinsdag gehouden Raadsver gadering waren tegenwoordig alle leden, met uitzondering van dhr. Iz. Uijterschout. Medegedeeld werd dat Ged. Staten kennis hadden gegeven, dat de beslissing op het kohier van den hoofdelijken omslag wordt aangehouden, totdat besluit tot wijziging der begrooting 1906 zal zijn ingezonden Na behandeling en bespreking werd be doeld kohier gewijzigd vastgesteld met 353 aanslagen op f 4563,46 en de gemeente- begrooting over 1906 gewijkigd, in dier voege dat ontvangsten en uitgaven worden verhoogd met een gelijk bedrag van f 3510. Daarna werd de vergadering gesloten. KRUININGEN. Om gedurende de eerste jaren den plantengroei na te gaan in de nu overstroomde polders onder lerseke, den Molenpolder, den Olzendepolder en den Sint-Pieterspolder, is onder de lei ding van den heer Kakebeeke, rijksland bouwleeraar te Goes, een commissie ge vormd, bestaande uit. de heeren J. J. de Bruine, E. do Jonge, J. Koster, L. Nieu wenhuijSe, B. iNieuwenhuijse en J. Ver hage Mz., landbouwondcrwijzer. HANSWEERD. Met ingang van 1 Juni zijn verplaatst de commiezen te water L. W. Hage van Hansweerd naar Maas tricht en P. Teirlinck van Maastricht naar Hansweerd. SCHORE. Dinsdag werd dhr. Doggen, van wachtpost 35, door een rat in de hand gebeten, wat schijnbaar geen hinder veroorzaakte; maar heden morgen zwol de hand zoo op, dat hij zich onder dokters behandeling moest stellen en zijn werk zaamheden niet kan voortzetten. KLOEHNGE. Toen gisterenmorgen dhr. S. opstond en naar zijn ziekelijke moeder ging, kwam hij tot de ontdekking dat deze dood op haar bed lag. HOEDEKENSKERKE. Met ingang van 1 Juni is tot. hulp-brievenbesteller, belast met de bestelling der buitenwijken aange steld dhr. A. .van Damme. KRABBENDIJKE. Door de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen is met ingang van 1 Juni J. Weerdenstein, stationchef alhier, verplaatst naar Nijme gen als klerk-telegrafist lsle klasse. Met ingang van 16 Juni a. s. is in zijde plaats benoemd dhr. Brakman, thans stationchef te Buinen (Drente). KATTENDIJKE. De verstandhouding tusschen de beide helften, Wilhelminadorp en Kattendijke, van de gemeente Katten- dijke, is er sedert de jongste gemeente raadsverkiezing niet beter op geworden. Toen een slager en een kruidenier uit Wilhelminadorp zich dezer dagen bij hunne gewone klanten te Kattendijke met hunne waren aanmeldden, konden deze met gevulde manden weer terugkeeren men wenschte niet. langer van hen ge diend te zijn. ZIERIKZEE. Dezer dagen had hier eene brutale oplichting plaats. Ten huize van de wed. K„ die commensaals houdt, ver voegde zich een als werkman gekleed per soon, die, zeggende Do Bruin to heeten, haar mededeelde dat hij met zijn broeder te dezer stede werkzaam zouden komen, om telefoonlijnen aan te loggen, en zij daarom bij haar een kamer wilde huren. Na eenige beraadslaging, was men het over don prijs eens, doch de kisten met gereedschap enz. stonden nog aan met tramstation en daar zijn broeder met een latere tram zou ko men en deze geld hij hem had, verzocht hij aan de weduwe ©enig geld om zijne goe deren te kunnen halen, terwijl hij dan 's avonds met zijn broeder terug zou ko men. Na eenig aarzelen, gaf de weduwe het geld, „mijnheer" vertrok en is tot nog toe nog steeds zoekende naar zijne goederen en naar zijn broeder. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Aan burg. en weth. is door een oud- leerling der H. B. School aldaar, die thans in Chili vertoeft, wien ter kennis was ge komen dat een voorstel van het college aan den raad om aan de H. B. School een doelmatige bergplaats voor rijwielen te bouwen ,door den raad, om financieele redenen niet was aangenomen, het aan bod gedaan zoodanige bergplaats voor plm. 20 rijwielen ten geschenke te geven. Op voorstel van burg. en weth. is dit aanbod dankbaar aanvaard. Het voorstel van drie leden pm stap pen te doen om te geraken tot. opheffing der betrekking van commissaris van po litie is na langdurige discussie verworpen. Alleen de drie heeren stemden er voor. OUD-VOSSEMEER. De Commissaris'der Koningin 'in deze provincie bezocht Woens dag met de heeren Hombach en Jhr. de Caseinbroot, de verdronken polders, waar bij het polderbestuur tegenwoordig was. Ook 'aan de gemeente werd een bezoek gebracht, waarbij de burgemeester de hee ren begeleidde. In eene vergadering van de com missie, aangewezen, voor de proefvelden dit jaar alhier aan te leggen, voor waar nemingen in de geïnundeerde polders is tot voorzitter aangewezen de heer F, J. Ampt, tot vice-voorzitter de heer C. A. H. Wagtho en tot secretaris de landbouw- onderwijzer L. K, van Dijk, de beide laat sten te Tholen. De proefvelden van wege de commissie zullen eerst in het najaar worden aangelegd, maar geobserveerd zul len worden de vruchten die uitgezaaid zijn door particulieren in dit seizoen. Op de groote tuinbouwtentoonstelling te Dusseldorf in 1904 gehouden trok het Ne- derlandsch fruit zoo bijzonder de aandacht. Als gevolg hiervan hebben verschillende Duilschc pomolog-en diverse kweekerijen en boomgaarden in ons land bezocht, 'on der leiding van den tuinbouwleeraar voor de Rijnprovincie. Dezer dagen werd ook de provincie Zeeland bezocht en was hier bij tegenwoordig de heer Camman, rijks- tuinbouwleeraar. In de provincie Zeeland kwamen in de week van 2329 Mei 5 gevallen van besmettelijke ziekten voor: in Zierikzee 1 van typhus en febris typhoidea, in Vlis singen 3 van roodvonk en in Dreischor 1 van diphtheritis. TERNEUZEN. Omtrent dezen tijd van het jaar worden bier de jaarlijksehe ver gaderingen gehouden van de ingelanden der verschillende polders en waterschappen, waaruit Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen be staat Dit jaar hadden deze polderver gaderingen eene bijzondere beteekeDis Er was namelijk een voorstel ingekomen van Gedeputeerde Staten van Zeeland om 55 polders en waterschoppen te vereenigen tot één waterschap, die dan gezamenlijk de kosten zouden dragen van de verzwa ring der zeedijken aan de Othene- en Ser- lippenspolder, eene uitgave geraamd op 1.5 millioen gulden. Tegen dit voorstel was verleden jaar door 53 van de 5-5 poldors reeds geprotesteerd en door de ingelanden was aan Ged. Staten in overweging ge geven hun voorstel in te trekkeD, dan zouden alle belanghebbenden gezamenlijk de kosten dragen van de versterking van den eersten binnendijk van den Zaamslag- polder, kosten geraamd op 56,000 gulden. Ged. Staten waren daaromtrent met het rijk in onderhandeling getreden, doch de minister van waterstaat wilde zijne mede werking niet verleenen om de Othene en Serlippens op te offeren. Vandaar kwamen Ged. Staten weer met hun voorstel voor den dag en wilden vóór 30 Mei het oordeel vau de ingelanden der betrokken polders en waterschappen weten. De vergaderingen zijn thans afgeloopen en de uitslag is, dat alle 53 polders weer ten sterkste tegen het voorstel van Ged. Staten hebben geprotesteerd, als zijnde veel te kostbaar, terwijl verschillende polders weinig of geen belang hebben bij de aan te brengen zeeweringen. De eenige oplos sing is, volgens hen, dat de Othene en Serlippens zich calamitous laten ver klaren. Men schrijft uit Zeemvsch-Vlaanderen O.D. Sinds den 12en Maart is hier al wat ge werkt aan zee- en binnendijken en' nog is men druk bezig èn te Walsoorden aan het dichten van den zeedijk bij den Wilhel- muspolder èn te Graauvv bij den Van Alsteinpolder, zonder te spreken van de kleine versterkingen, die hier en daar worden aangebracht. Voor de arbeiders is het een gunstige tijd. Er is volop werk, terwijl de arbeid aan de dijken beter be taald wordt dan het gewone veldwerk. De loonen wisselen af van f 1 50 tot f 2 50 per dag, terwijl voor veldarneid omtrent dezen tijd van het jaar hoogstens een gulden per dag betaald wordt. Daardoor is op sommige plaatsen bepaald gebrek aan werkvolk, te meer daar uit deze streken in het voorjaar vele jongelieden naar Hol land en Duitschlana trekken De werkzaamheden aan de doorbraak van den Van Alsteinpolder zijn zoo goed als gereed Nog een honderdtal werklieden zijn bezig het nieuwe dijkje aan twee zijden aan te dikken en op te hoogen. Daartoe wordt met kipkarren klei gehaald uit de voorliggende schor en van deland- zijde wordt grond uit den polder per kruiwagen aangevoerd Binnenkort zal de zeedijk op de plaats der breuk den omvang hebben van het overige gedeelte van den dijk, waarna zal worden overgegaan tot verzwaring en verhooging van het geheel. Op buitenberm en kruin zal over de gansche lengte van den polder een kleilaag van een halven meter dikte worden aan gebracht Het geheele werk zal aan de ingelanden van den polder circa 150,000 gulden kosten. De aannemer, de heer K. Ij Kraiis Wz„ te Sliedrecht, heeft aan elk zijner werklieden een primie van 50 gulden boven hun gewone daggeld uitge keerd, omdat het gat voor den bepaalden tijd dicht was. De werkzaamheden aan den zeedijk te Walsoorden vorderen, dank het gunstige weder der laatsto dagen, bijzonder goed. Men hoopt op het eind dezer week of in het begin van de volgende tot boven de hoogwaterlijn te komen, waarna de Wil- helmuspolder watervrij gemaakt kan worden. TER NEUZEN. De Kamer van Koophan del heeft instemming betuigd met hot denk beeld tol het invoeren bij de posterijen van een cheque- en girodienst. Verder werd besloten bij de" Belgische regeering po gingen aan te wenden om aan hel. tele fonisch verkeer, wisselend Nederland en België, een lager tarief in te voeren, vooral wat het grenstarief betreft. De anli-rev. kiesvereeniging heeft tot candidaat voor den gemeenteraad gesteld

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 5