ard [wijnsMd", Donderdag 31 Mei 1906. Tweede Jaargang. 'HANE, ide Haven, D ienmelkzeep KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Katholieke Actie. BUITENLAND. BINNENLAND. Van Oiue Eilanden fin Schouwen en and van Effecten voorwaarden n. 8.32 (spoortijd). ten bij den Heer linkenszaud, 1 te Goes. J.75; te verkrijgen leer L. O. ADRI President, |erhorst den Berg. fceveen, Secretaris. eelt zich beleefd Pepermunt Ijswafels bekende iars. bbat. 'Izerstraat Oocti. hte huid, een jeug ider zomersproeten, U krijgt dat door Do., Radebeul, |Jes" p. St. öO ets JROOIJ, Goes. Jibben dooreen 28 tollade 38. Hielen lid. Bladreuzel 33. lookt puik mager Boerenmetworst ce 56 cent. nakkelijk snijdbaar, cent per pond. lam efbaar 3 tot 8 pond 16, van 30 pond In 10 pond 19 cent |s. 20 et. per pond ours door |s van 12 tot 1 uur, der boeken, van tent per week en |21/j «ent per week |s 5 cent per week br stuk. pusvereemging, ge- uur, behalve in de Inement 1 per jaar per woek. Lpend Dinsdagavond Daar gratis voor de emging, geopend uur, 3 cent per jiden gratis verkrijg- usgebouw. nmiddellijk na Ves- Jongensschool, da- ll1/, tot 12l/j uur. Ideel en per week. aan de Pastorie, 21/» uur, 2 cent per Abonnementsprijs per 3 maandenf 0.95 Afzonderlijke nummers a contant0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, alléén voor de abonné's per 3 maanden0 37!/s VERSCHIJNT eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Advert-entiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. Reclameberiohten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Goesche Watersnood-Comité Vorige opgaaf f9199.90 Van stamgenoot en in Lodi, door tusschenkomst van dhr. J. van den Hoek te Passaic N. J. S. f 160.— Kweekelingebode, Wemel- dinge, nagekomen gift f 7.385 Collecte gemeente Eindhoven f 155. Totaal f 9522.28s Aan 't Prov. Comité afgedragen vorige opgaaf f 8000 23 Mei f 1000 f 9C00.— Nog in kas f 522.28s JOS. WITKAM, penningmeester. Zoowel in onze provincie, als over bet geheele land vallen er meer en meer teekenen jvan opgewekt Katholiek leven te bespeuren. De Katholieken hebben de behoeften der tijden leeren inzien, waaraan hun grootere activiteit op sociaal en politiek gebied (haar ontstaan te danken had. Reeds eenigen tijd hebben wij gekregen onze leerrijke Katholiekendagen, die zooveel nul stichten en die ons uit (Tuitschiand zijn toegekomen, waar zij een machtige factor hebben uitgemaakt tot de grootwording der Katholieke partij. De (Katholieke Sociale Actie, die alom in den lande zegen zal verspreiden, zal nu ook om het volk op sociaal terrein meer te ontwikkelen, een „sociale week" organiseeren. Het is vooral op deze twee versehijnselpn van meer opbloeiend Katholiek leven, dat wij willen wijzen. De Katholiekendag in het bisdom Haar lem zal dit jaar in October te Delft worden gehouden. De bijwoning van een Katholiekendag geeft meer ontwikkeling, geeft een meer helderen kijk op de dingen van maatschap- pelijken aard, die den Katholiek nauw aan het hart moeten liggen; is voor hem een machiige spoorslag den goeden koers te houden, en zoo hij van de goede rich ting mocht, zijn afgeweken, hem terug te brengen op het rechte pad. En nuttig en leerrijk zijn de Katholieken dagen voor allen, voor patroon en arbei der zoowel als voor middenstander. Allen kunnen daar hunne rechten loeren kennen, maar tevens wordt hun herinnerd aan hunne verplichtingen. Over het werkliedenvroagstuk, vakor ganisatie, over de hanze, den landbou werstand, boerenbonden en -leenbanken, over drankbestrijding en kruisverbonden, over de Katholieke pers, over Jongelings- en R. K. Militairenvereeniging, over dit alles en andere onderwerpen wordt op de Katholiekendagen gesproken en de wer king van al deze instellingen klaar en duidelijk gemaakt. De sociale week beoogt meer licht te ontsteken over de specifiek sociale toe standen en verhoudingen, wat in onzen tijd, die in het teeken van het sociale, vraag stuk staat, niet anders dan kan worden toegejuicht. De sociale week zal een leerzame cur sus zijn, waarbij het sociale vraagstuk in zijm onderdeelen zal worden verhandeld. In de eerste sociale week zullen be handeld worden onderwerpen als het eco nomisch liberalisme, Staat en Maat schappij, de Kerk en de sociale quaestie, arbeidscontract, werkstaking; ook het mid- denstandsvraagst.uk, arbeidsloon en ar beidsduur, sociale gemeente-politiek, so cialisme en anarchisme e. a.alle onder werpen van groot gewicht, door het aan- hooren waarvan veel te leeren valt. Wij sporen dan ook dringend aan den Katholiekendag en de sociale week bij' te wonen. Men mag deze gelegenheden tot Katho lieke ontwikkeling niet verzuimen. Het ligt ook op den weg der Comité's der K. S. A. de deelname aan den Katho liekendag en de Sociale week zooveel mogelijk te bevorderen door de leden der aangesloten vereenigingen tot deelname op te wekken. Het Comité te Venlo ging in deze reeds voor. De Katholiekendag in het bisdom Haar lem wordt eerst gehouden in October; de sociale week zal van 2 tot 9 September te Utrecht worden gehouden. Waarom wij n u dan reeds tot bijwonen opwekken Omdat dit met kosten gepaard gaat, en niet iedereen de middelen bezit in eens een sommetje daartoe benoodigd te kunnen missen. Daarom moet men nu reeds beginnen een spaarpotje te maken; wanneer men van nu af elke week een kleinigheid gaat afzonderen, dan zal dat gespaarde te ge legener tijd een sommetje vormen, waar mede men reeds teen heel eind kan op schieten. Door het nemen van een collectief bil jet kunnen de deelnemers zich van een goedkoope reisgelegenheid verzekeren. Wanneer zoo wordt gehandeld, zullen ongetwijfeld velen in Ide gelegenheid zijn nuttige kennis op te doen, die zal ten goede komen aan de geheele Katholieke Actie. ITALIË. Z. II. de Paus heeft Zondag de alannee- rende berichten over zijn gezondheidstoe stand gelogenstraft door het vorleenen van audiënties en door het feit dat Z. H. zich naar de Sint Pieterskerk begaf om er te bidden voor het altaar waarop de reli- quieën van de dien dag zalig-verklaarde martelaressen van Compiègne waren uit gesteld. Ofschoon dus de gezondheidstoe stand van Z. H. volstrekt niet zorgwek kend is, zag, naar de correspondent van de „Figaro" verzekert, de Paus er toch eenigszins vermoeid uit. FRANKRIJK. Allerlei bladen maken zich druk om hun lezers hun meening pp te dringen ten opzichte van de houding van den H. Stoel tegenover Frankrijk. Zal de H. Vader de scheidingswet met haar gevolgen accepteeren, al dan niet'? De Romeinsche correspondente van „De Tijd" verhaalt: „Het was avond, niets stoorde de stilte dan het ruischen der fonteinen op het Sint-Pietersplein, dat als 't ware de inti miteit van het bibliotheekvertrek nog ver hoogde. Er was sprake geweest van den toestand in Frankrijk. Na een oogenblik zwijgens zegt Z. H. met een blik op het Crucifix„Men verwacht dat ik spreken zal; ik wacht tot Hij met een hoofdbe weging naar het kruisbeeld mij iets zegt, dan zal ik spreken, maar niet eer en dan zal het rechte woord gesproken worden". BELGIE. De uitslag der verkiezingen. De stormloop der liberalen en socialisten tegen de .Katholieke regeering is afgesla gen. Hoewel nog niet alle resultaten pre cies hekend zijn van de 85 verkiezingen, is het zeker, dat het ministerie een meer derheid behoudt van 11 stemmen. Drie Ka tholieke zetels gaan aan de liberalen ver loren, te Namen, te Dinant en te Antwer pen. Maar pveral elders is het beruchte liberaal-socialistische cartel, (dat zoo luid ruchtig de nederlaag van het Katholieke ministerie voorspelde, jammerlijk geslagen. In een speciale editie bespreekt hef. „Hbl. van Antw." den uitslag der verkiezingen aldus: „De uitslag der wetgevende verkiezingen zal door heel het behoudsgezinde land met eenen eindoloozen juichkreet worden onthaald. De geweldige stormloop, die sedert 22 jaren tegen de conservatieve regeering werd gewaagd, door de verbonden opposi tiepartijen, is pp de ellendigste wijze mis lukt. Het ministerie was onwederroepelijk ver oordeeld, zoo werd het in liberale en socia listische gazetten sedert meer dan 3 maan den rondgebazuind. Wiskundig had M. Lorand het uitgere kend dat .de cartelpartijen 11 zetels zouden veroveren en dat de Katholieke partij' twee stemmen minderheid in de Kamer zou hebben. Het conservatieve land heeft gesproken en het antwoord iseene nieuwe, groot: zegepraal voor de regeering. Het ministerie behoudt 14 stemmen meerderheid in de Kamer Wij behouden in het land de meerder heid, dat js de hoofdzaak. Wij behouden eene meerderheid, die grooter is, dan M. Woeste in 1900 er ooit eene met hej stelsel der E. V. voorzag. Wij hebben dus alle reden om tevreden te zijn, te meer daar wij binnen twee jaar niets te verliezen hebben en enkel kunnen winnen. SPANJE Genade voor recht. Op verzoek van zijn verloofde, prinses Ena van Batten- berg, heeft koning Alfonso Zaterdagochtend langs telegrafischen weg gratie geschonken aan een ter dood veroordeelde te Bajadoz, die op dien dag des middags te 4 uur zou worden geëxecuteerd. Dat de Spanjaarden zich zeer ingeno men toonen met de aanstaande koningin, wordt door alle berichtgevers bevestigd. Telkens juichen de menschen voor het Pardo-paleis om Ena op het balkon te lokken. Over de reis van de bruid, van Enge land naar Spanje, verluidt, dat zij diep onder den indruk was van het afscheid van haar verwanten en van haar vader land. De arme prinses moet in den trein veel geweend en weinig geslapen heb ben. Het gevolg was dat zij niet bij de hand was toen de trein Irun naderde. Het ging niet aan, dat de trein met Span- je's bruid het station van Irun binnen zou rijden, voordat de bruid geheel ge kleed was. Dat behoeft geen nader betoog. De markies del Muni had al eens op de deur van de slaapcoupé getikt en in hoftaal geroepenvoortmaken dames. Maar Ena was nog niet klaar en zoo heeft zij haar bruidegom 20 minuten aan het station van Irun laten wachten. Ko ning Alfonsus was teleurgesteld, dat de extra-trein uit Frankrijk te laat was. Hij liet telkens telegrafecren, waar zijn ge liefde bleef, en liep te ijsberen over het perron, maakte een praatje met deze en gene van de heeren, die met hem wach ten en rookte de eene sigaret na de andere. Hij hield zich groot, maar bijstanders ge tuigen dat koning Alfonsus nauwelijks zijn tranen bedwingen kon. Maar eindelijk, daar kwam de bruids- trein aanstoomen. Ena stapte uit en nadat de noodige plichtplegingen en strijkages waren afgeloopen, stapte zij met Alfonsus in den trein, die hen naar Madrid zou brengen. RUSLAND. Een groep van vier scholieren stond Zondag in de voorstad Czerniakow van Warschau bijeen en onderzocht een revol ver. Daarbij ging er een schot af, op den knal daarvan kwamen twaalf kozakken aanrennen, die op de scholieren schoten; twee daarvan werden gedood. De ouders der doodgescholenen dienden telegraphisch een aanklacht in bij den president der Doema en berichtten hem en de Doema- leden van het. bloedig voorval. Aan de Standard wordt uit Odessa ge meld, dat de revolutionairen in Sewaslo- pol tijdens de parade op Zondag ver scheidene bommen naar Neplioejef, den militairen gouverneur, hebben geworpen. De gouverneur zelf werd niet gedeerd, maar van de aanwezigen werden er vijf gedood en vijftien gewond, waaronder een oud-generaal en vier officieren. Drie ge wonden zijn reeds bezweken. Ook in Odessa schijnt het terrorisme weder op te leven. Maandag had te Utrecht de jaarlijksche vergadering plaats van den Alg. Bond van II. Kath. Kiesvereenigingen. De „Resb." meldt omtrent deze vergadering: Vertegenwoordigd waren 50 kiesvereeni gingen, terwijl verschillende Kamerleden aanwezig waren. De voorzitter, mi'. D. Kooien, behandelde i-:i zijn openingswoord de oorzaken van den val van het Chris telijk ministerie. Op mededeeling van den secretaris, Dh. baron van Lamsweerde, dat 68 van de 85 bestaande kiesvereenigingen zijn aange sloten, deelde mr. v. Mens, van Breda, mede, dat Brabant bezwaar heeft tot toe treding, omdat elke afdeeling één stem heeft. De voorzitter drong op medewerking op dit punt aan en zeide onderhandeling toe. Behalve enkele voorstellen van huishou- delijiken aard, rakende de financiën en de samenstelling der agenda, kwamen in de eerste plaats aan de orde verschillende moties, die door 21 aangesloten kiesver eenigingen waren ingediend in zake het kiesrechtvraagstuk. Het bondsbastuur had de wenschen, in deze motiën uitgedrukt, geresumeerd en verzameld in één enkele motie, die aldus luidde „De Algemeene Bond van R. K. Kies vereenigingen in Nederland, overwegende: dal door de tegenwoordige regeering in de naaste toekomst in het vooruitzicht is ge steld een voorstel tot grondwetsherziening, o. a. ten doel hebbende de regeling van het kiesrecht aan den gewonen wetgever over te laten; dat het mitsdien te eeniger tijd wenschelijk en zelfs noodzakelijk kan blij ken, dat de Algem.. Bond van R. K.vKiesver. in Nederland zich uitspreke over wijzigin gen in de wettelijke bepalingen, regelende het kiesrecht, aan te brengen; dat aan een dergelijke bespreking dezer kwestie in de kiesvereenigingen en den Bond een schrif telijke voorbereiding zeer bevorderlijk moet zijn; besluit een commissie te benoemen van vier leden, aan welke wordt opge dragen de kwestie van het kiesrecht aan een nauwkeurige studie te onderwerpen, daarover een uitvoerig rapport uit te bren gen en dit in te leveren hij het bestuur, uiterlijk binnen zes maanden na heden. Dit rapport worde door het bestuur, al of niet voorzien van zijn opmerkingen, ter bespreking toegezonden aan de aangeslo ten kiesvereenigingen, teneinde een vrucht bare discussie op de eerstvolgende algem. vergadering mogelijk te maken". Na breedvoerige discussiën worden de vereenigingsmoties ingetrokken en het voorstel van het bestuur aangenomen. Na deze aangelegenheid was de quaeslie- Oosterhoul. aan de orde, waar mr. ï'hijssen, zich tegenover den candidaat der kiesver- eeniging had laten stellen. Tweede Kamer. Het wetsontwerp tot uitvoering van enkele bepalingen der in 1902 te 's Gravenhage gesloten verdra gen, regelende wetsconllicten met betrek king tot het huwelijk en de voogdij, is goedgekeurd, na. aanneming van het amen dement-De Beaufort, waardoor diploma tieke en consulaire ambtenaren, die binnen het Rijk in Europa een huwelijk voltrek ken, voor dat. geval worden gelijk gesteld met ambtenaren van den burgerlijken stand. Voorts is o. a. goedgekeurd het. wets ontwerp tot. wijziging art. 4l grondbelas ting na, aanneming van het amendement- Smeengo om in bijzondere omstandigheden ook voor droogmakerijen grooter dan 500 H.A. verlenging van den termijn van belasting-vrijdom toe te kennen. De Staatscommissie voor de Grondwets herziening zal vermoedelijk nog dezen zo mer met jiaar arbeid gereed komen. (Hbl.) Bezuiniging op por log. Onder dit opschrift schrijft X. aan de „N. R. C.": „In den laatsten tijd woeden allerlei middelen beraamd pin de begrooting van oorlog te verminderen, doch men zoekt blijkbaar niet .naar de ware posten, waarop vermindeiing mogelijk is. Om eens even pan te toonen hoe men o. a. te Bergen op Zoom nu weer handelt met de gelden voorkomende op oorlog, dient, dat daar ,voor de landweertroepen een kamp wordt opgeslagen, hetwelk mins tens duizend gulden kost van oprichting en opruiming, terwijl een kazerne, door vertrek van Jiet eerste bataljon 11 reg. inf. naar 'Ede, geheel nutteloos daar staat, geheel compleet (er .ontvangst der land- weerf roepen. Nu moet pien dit niet aan onwetend heid wijten, want de adviezen door supe rieuren verstrekt zijn legio geweest, doch deze heeft men wederom totaal gene geerd". GOES. Heden werd onder voorzitter schap van Dr. D. J. Hissink in de „Prins van Oranje" eene algemeene vergadering gehouden met de commissie, werkzaam in het belang van den coöperatieve aan koop van kunstmeststoffen en krachtvoe- dermiddelen in het ressort van het Rijks landbouwproefstation in Goes, bij verkor ting C. M. V. De vergadering was niet druk bezocht, enkele kringen waren zelfs niet tegenwoordig, terwijl de directeur I. G. J. Kakebeeko van de landb. winter- school met enkele andere landb. leeraren ook aanwezig waren als belangstellenden. De onkostenrekening over 1905 be draagt f82.24 voor de 14 kringen (8 uit Zeeland en 4 uit N.-Brab.) waaronder res sorteeren 80 vereenigingen. Zonder hoofde lijke stemming wordt aangenomen dat iedere vereeniging f 1.25 in de onkosten bijdraagt. Om die voor 1906 te dekken doet Dr. Hissink het voorstel voor billijker ver deeling. Er zal nu per f 1000 van aankoop 20 cent onkosten gerekend worden. Men meent dat bij aanleg van flinke in- vullingsstaten dit werk gemakkelijk uit te voeren is. Het voorstel om het overzicht der aangekochte hoeveelheden meststof fen en voedermiddelen te laten drukken, wordt aangenomen, zoomede de notulen waarvan aan elke vereeniging 2 stuks zul len worden gezonden. Voorts zullen de reis- en verblijfkosten voor één afgevaar digde per kring in 't vervolg uit de kas betaald worden, met 9 tegen 1 stem en 1 buiten stemming aangenomen. Men meent dat dit voor de komst der afge vaardigden bemoedigend is. De overige wijzigingen in het reglement, worden zon der hoofdelijke stemming aangenomen. De besprekingen op de algemeene ver gadering worden voor den len April op gegeven aan "den secretaris. Deze zendt vóór 15 April 'een voorloopige agenda ain de secretarissen der kringen. Aanvullingen moeten vóór 1 Mei in 't bezit van den secretaris zijn om dan half Mei aan de verschillenden te doen toekomen. De voorstellen van den kring Z.- Vlaanderen 0. D., aanvulling der formu lieren A en A2, komen in bespreking, maar worden op voorstel van den voor zitter, verdaagd tot de volgende verga dering, aangezien het plan bestaat de open bare controle in 1907 af to schaffen en over hot geheele land algemeene voor waarden in te voeren. Voorts wordt een voorstel aangenomen met 6 tegen 5 stem men om korting toe te passen, wanneer do meststof blijkt verhard te zijn. De be spreking die nu volgt leidt er toe dat dhr. I). Timmermans te Raamsdonk het, voorstel doet. om deze zaak in de volgende vergadering nog eens nader te hespre ken. Wordt algemeen goedgekeurd. Van het Rijkslandbouwproefstation werd overzicht gegeven van 1 Jan1 Mei 1905. Onderzocht superphosphaat 166 monsters boven 14 pet. en 152 monsters beneden 14 pet. Over hetzelfde tijdvak 1906, 141 monsters hoven en 170 monsters beneden 14 pet. Over 1905 totale monsters 318 gemiddeld 13.96 pet., over 1906 311 mon sters, gemiddeld 13.90 pet. Op maatregelen tegen het leveren van meststoffen in on voldoende balen zal streng worden toe gezien. Want oude verharde halen zijn veel zwaarder in gewicht (tot 4 kilo) dan versche balen. Nauwkeurige monsterne ming en omschrijving moet streng ter hand gehouden worden, en niet van enkele ha len, maar van de geheelelading monsters nemen. De voorzitter dringt er sterk op aan hier ook goed de hand aan te houden. Boetebepaling tegen levering van onvoldoend gewicht per baal, al is de bedongen hoeveelheid aanwezig. Ten opzichte van dit voorstel door de heeren Van Oyen en Timmermans te berde gebracht, weet men geen middel aan te geven om aan dit bedrog te ontkomen. Want dikwijls zitten dubbele balen bijeen en soms is andere rommel in de verpak king verborgen. Eerst besprak men om die fraude hande laars te publiceeren, maar op voorstel des voorzitters wordt dit punt verdaagd om vooraf nog eens op alle kringen te be spreken, wat het beste is om dit tegen te gaan.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1