i. GOES. JNo. 62. Zaterdag 26 Mei 1906. Tweede Jaargang. BU ITEN L AN D, BINNENLAND erij KRUIS" tgebreide Circulaire. te Goes. v, a o .s Bl&aL KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Korte inhoud Zondagsblad. De Katholieke Sociale Actie en haar Van onze Eilanden, 3men, Dweilen. jenwas, Meubel- tuivers, Sultane, ppoeder, Sodex. 2, MIDDELBURG. 24en MEI a.s. nde", des avonds |u te Leiden. Nederland". (aiitels. ion. evuld litsen, a'ras, Ie tijk, pollen, bgeltjk soons. achtig 3rd en gezui- ken, 1 Dolton piqué extra 1GEN. Sesil Is g ÖO §«■31, 4S co - GO s-gi-g 5 o o P <M S JZ co xê<2S- Cl'2 to O R O w P,"® a Opa É5 M S3-S-2 S PH XJ x: w ssï E..S O i-3 oH a SI 00 worden, is tot iden. Verscheidene bewijzen de voor- Ineming. hdags van 12 tat 1 uur, Prijs der boeken, van 1 cent per week en 21/2 «ent per week ratios 5 cent per week at per stuk. kcentiusvereeniging, ge- 1 uur, behalve in de Abonnement f 1 per jaar boek per week. geopend Dinsdagavond Ikrijgbaar gratis voor de Iters. i-Vereeniging, geopend 121 uur, 3 cent per aogenden gratis verkrijg- |centiusgebouw. g, onmiddellijk na Ves- I R.-K. Jongensschool, da- ^an II1/2 tot 12l/a uur. per deel en per week. Abonnementsprijs per 3 maanden f 0.95 Afzonderlijke nummers 1 contant0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, alléén voor de abonné's per 3 maanden0 371/» VERSCHIJNT eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. Rcciameberiohten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Platen: Het bekroonde ontwerp-Vredes paleis; Prins Hendrik te Haarlem; opening der Russisvhe Doema; looping the loop; opstand der Zoeloes; een gezicht op het binnenste der R. K. Kerk te Goes; land bouw in Amerikaeen barbaarsch gebruik hengelen in een zwembassineen honden badhuis. Tekst. Feuilleton: De Bloedige Hand. Provinciaal Wafersnood-Comlfé. De penningmeester van dat comité ont ving nog uit: Zeeland. Collecte Hulst f 1515.755 en Leerlingen Christelijke school voor M, U. L. O. te Mid delburg f 62.57. N e d e r 1 a n d. Collecte teTwenthe f 1837.225, Amster dam 4e remisie f 6500, 's Gravenzande f 420, Hellevoetsluis f 655, Warmenhuizen f 185 en Groningen f 5455. Verder van mr. S. Oud-Bussum f2.50, L. Naarden, f 1, halve Coll. zilveren brui loft van J. B. Hzn. Zuifen f 4.16, Admin. „Joustercourant" Joure f 14.40, V. S., Har- lingen f 15, Liefdadigheidsvoorstelling, Kampen, f 245, voorl. opbr. sneeuwbal Utrecht f 60 en Uitv. Rederijkerskamer Oosthuizen f90. aan de Pastorie, Itot 121/, uur, 2 cent per Met dit onderwerp trad, uitgenoodigd door het plaatselijk comité der K. S. A. te Goes, gisteravond in „het Slot Oosten de" op, de ambtenaar bij het Bureau te Leiden, de heer A. Engels. De zaal had beter kunnen bezet zijn; degenen, die tegenwoordig waren schon ken onverdeelde aandacht aan de leer rijke rede. Na door dhr. Kosters, pres. van het pi. com. der K. S. A. te zijn ingeleid, die er op wees, dat het comité verzocht had dezen spreker te laten overkomen om aan de werking der K. S. A. nog meer bekendheid te geven, begon de heer Engels met 'te zeggen, dat de groots beteekenis der K. S. A. over "t algemeen niet vol doende begrepen wordt en dat er te haren opzichte nog een zekere laksheid heerscht, omdat men 't groote nut er niet voldoende van inziet. Wij leven in een merkwaardig tijdperk; niet meer in een tijd, dat ieder na zijn dagtaak kan uitrusten en tevreden zijn; geheel onze maatschappij in hare rangen en standen verkeert in onrust; zoowel de wereld der geesten als de stoffelijke we reld. Men heeft met den godsdienst ge broken en da wereld zoowel boven als beneden ons is in beroering. In de stoffelijke wereld vooral heerscht veel strijd. De beginselen der Fransche revolutie werken nog steeds in ons maat schappelijk leven door. Steeds klinkt de kreet om meer vrijheid, meer recht. Wanneer men nagaat, hoe deze maat schappij zich heeft ontwikkeld, dan wordt het duidelijk, dat allerlei aanleiding geeft to"t ontevredenheid. Het liberalisme, met zijn individualisme, "heeft al deze ellende in de wereld gebracht; daarbij komen Re groote uitvindingen van den modernen tijd. De oude manier van voortbrengen is ver dwenen de 'productie, die te groot is voor 't eigen land, geschiedt in massa, voor de wereldmarkt. Daardoor komt het, dat men in onze meer en meer ontchristende maat schappij er naar streeft zooveel mogèlijk de stof te gebruiken, dat ieder tracht door het arbeidsproces te zorgen zoo rijk moge lijk te worden. De vruSht van deze liberale idee was de meest volkomen ongelijkheid. Wanneer men in onzen tijd maar geld heeft en geen verstand, laat men anderen arbeiden voor zich. En zoo bestaat er de groote klove tusschen grooten en kleinen; de groote schare van morrenden en ontevredenen en gj°°ten, 6e rijken. Daardoor is ver- Klaarbaar het ontstaan van elementen, 'die gericht zijn tegen onze samenleving. Nadat het geloof aan God meer en meer was af gestorven, werd onder de niets bezittenden de kreet aangeheven: geen 'God, weliiu f?wiiT<aS e1r' Verklaarbaar is 't dat zich mlatSh!?0 -0re-, °Pdo'-ln. die de kranke soc demo i génezen; vooral de goede to ,cr n> die meenen de wereld ten hervormen, die de kléinen tot Zich willen trekken, en die dan slechts heil zien 'in een maatschappij, wanneer hét kapitalisme verdwenen is. Wij, Katholieken, staan op een ander standpunt. Wij ontkennen, dat er geen geleidelijke verbetering in onze maatschap pij zou mogelijk zijn. Wij "zijn overtuigd door de beginselen, die wij' belijden, 'de wereld te 'kunnen her vormen, betere menschen te kunnen ma ken, wanneer onze beginselen slechts post vatten in de harten'der menigtede belo'fte van den Christus is met ons. "Maar dit mag ons niet in slaap wiegen, in 'de overtuiging dat die betere wereld toch wel zal komen. Zoo rooskleurig is de toekomst niet. God staat ons wef ter zijde, maar 't zal verkeerd ioopen, wanneer wij niet meewerken. Het niet naleven dér Katholieke beginselen 'heeft de wereld ge maakt, zooafs ze is. Maar met het woord des 'Pausen moeien wij "trachten alles te fiers tellen in Christusdit is de beteékenis der K. S. A. Toen in 1903 de spoorwegstaking uit brak; toen wij voelden, waarheen het ging, toen kwam in Den Haag een kleine groep menschen samen, met het doel de komende revolutie zooveel mogelijk te keeren. Zij voelden, dat zij achter zich hadden een machtig Katholiek leger, maar ook moesten zij erkennen, dat dit leger geen aanvoer ders bezat Na 6 we.ken van arbeiden werd toen een strijdplan opgemaakt en werden sprekers rondgezonden, wat de aanleiding geweest is van üe stichting der K. S. A. En Troelstra moest toen reeds erkennen, dat het mislukken der spoorwegstaking te wijten was aan de leiders der Christe lijke partijen. Nu moet er worden voortgearbeid. De maatschappelijke toestanden zijn ziek; hét arbéidsloon, 'de arbeidsvoorwaarden, de woningtoestanden moéten verbeterd wor den. Wij moeten tegenover 'de rus'telooze propaganda der socialisten de onze stellen. r/e K. S. A beoogt alle Katholieken samen te voegen in één organisatie, om hen er van le doordringen, dat zij in 'de maatschappij een taak hebben te vervul len en moeten medewerken om de misstan den te verbeteren. De K. S. A. wil niet nieuws. Zij wil de bestaande vereen, niet verdringen, maar ze samenvoegen; ze wil overal een groep menschen vormen, die zich ernstig bezig houden met de sociale kwestie. De pl. comité's moeten zien naar de loo- nen, pachtvoorwaarden, woningtoestan den, enz., en niet tevreden zijn enkel met het constateeren van feiten, maar de hand aan den ploeg slaan en de misstanden be strijden. Om dit uit te voeren is zeer veel noodig, daarvoor moeten wij' de oorzaken van het kwaad goed kennen. Wel hebben de soc.-demokraten een gemakkelijke taak zij doen niets dan constateeren dat er mis standen zijn, zonder pogingen aan te wen den tot verbetering. 'De K. S. A. is een instelling, gebouwd op onze beginselen, die zeggen, dat allen voor God gelijk zijn, en 'dat allen geschapen zijn voor hetzelfde geluk. Daarom ver dwijnt voor ons, Katholieken, de groote klove 'tusschen grooten en kleinen. Ook patroons moeten beseffen, dat zij verant woordelijk zijn voor hun ondergeschikten en daarom moeten allen zich vereenigen zoowel patroons als arbeiders, landbou wers als middenstanders. Als voorbeeld van de goede uitwerking eener patroons- vereeniging wees spr. op de vereeniging van Noord-Brabantsche sigarenfabrikan ten, die de oneerlijke concurrentie heèft doen verdwijnen. 'De toestanden 'in den landbouw noenïiie' spr. onhoudbaar. De toestanden zijn rijp voor het socia lisme en wij moeten dat voor zijn. Verbete ren willen de socialisten de toestanden toch niet; infegen'deel, ze verslechteren ten dienste hunner agitatie. Uit persoon lijke ervaring was het spr. bekend, dat de socialisten ergens verbetering van toestan den in hun macht hadden, maar dat ze 'tniet wilden. Wij, Katholieken, willen wél verbete ring; maar daarvoor is ook ten plattelande organisatie noodig en in de landbouw- toestanden zijn feiten aanwezig, ten op zichte van welke door deze organisatie .veel ten goede kan worden verricht. Als voor beeld noemde spr. hier de organisatie in Noord-Brabant. Er is nu reeds met goed gevolg gewerkt. Uit de plaatselijke comité's zijn gevormd diocesane comité's, uit welke geboren is een centraal comité met een centraal bureau. Bronnen voor inlichtingen hébben we ook noodig, waarvoor te Leiden een 'Cen traal Bureau is gevestigd. Dit heeft niet het heft in handen; alleen heeft het de beteekenis, dat het wil helpen en voor lichten Aan het C. B. is verbonden een bibliotheek met op 'toogenblik circa 1500 boeken, alle sociale werken, terwijl 125 bladen van allerlei aard gelezen worden, waarvan de artikelen op de sociale kwestie betrekking hebbende, worden uitgeknipt en in 70 vakken verdeeld. Aan het C. B. staat nog terzijde een weten schappelijke commissie, gevormd uit ge leerde geestelijken en leeken, tot het geven van adviezen. Ook beschikt het C. B. over een twintigtal sprekers. De K. S. A. laat het niet bij hét versprei den van vlugschriften ter volksontwikke ling, zooafs binnenkort daardoor een po ging zal gedaan worden de Kath. pers bij het volk meer ingang te doen vinden, de K. S. A. zal zich aan het werk zetten om goede verbeteringen in te voeren. Ook zul len er sociale weken gehouden worden met cursus-vergaderingen, waar alle vraag stukken zullen behandeld worden. Daar van zal een groote ontwikkelende Kracnt' uitgaan, waardoor wij sterï zullen worden. Zoo zullen we ons volk sterk maken en meer ontwikkeld om in zijn eigen kracht een hefboom te vinden zijn toestand te verbeteren. Daarom, geen enkel Katholiek die zijn tijd begrijpt, mag nalaten deze zaak te steunen met alle krachten waar over hij beschikt. Na de pauze wees spr. op de 'tegenstel ling tusschen Frankrijk en 'Duitschland. Ziet de geestdrift van het Fransche volk voor al Sa't groot en edel is; de groote heiligen, die dit land heeft voortgebracht, zooals een Vincentïus a Paulode zwakke vrouwen, die steun aan 'de zwakken ver schaften, en zTjh uitgedreven; de véle mis sionarissen, die uit dit land vertrekken; de millioenen, die hét over heeft voor het bouwen van kerken en scholen; ziet het land, dat aan de spits der naties staat met zijn millioenen, die het over heeft voor buitenlandsche missies... en'toch, deze eenmaal Katholieke natie is nu ver drukt door een betrekkelijke minderheid, omdat de Fransche natie niet begrepen heeft, dat er noodig was het katholieke dagblad, dat verder opbouwde op de grond slagen in kerk en school gelegd. Op 12 a 13-jarigen leeftijd werd het kind overge leverd aan de groote maatschappij en ver der opgevoed door de liberale en neutrale pers. En deze pers heeft gedaan, wat ook de Nederlan'dsche liberale pers gewoon is te doen: n.l. de dingen, het Katholiek geloof betreffend, te verdraaien, verkeerd voor te stellen en belachelijk te maken. En zöo is het volk onverschillig geworden. En zie daartegenover Duitschland. Toen Bismarck gekomen was op het hoogtepunt van zijn macht, wilde hij de hand slaan aan het Katholicismehij heeft de zusters uitgeroeid, die in de veldsla gen, waardoor het Duitsche (rijk groot werd, de gewonden verbonden. Hij dacht naast stoffelijke voordeelen 'te geven een anderen godsdienst. Maar toen stonden op een .Windthorst en een Reigenspergertoen werd 't Katholiek leger vereenigd in een „Volksverein" en door deze kwam het machtige „Centrum", dat Duitschland ten zegen strekte en waardoor de groote macht der Katholieken in Duitschland werd ge legd. 'Ook in Nederland is het anti papisme niet dood, getuige het geval met Zuidema, die een pastoor in het gezicht spuwde. Laten wij door nauwe aaneensluiting worden het zout, dat de maatschappij voor bederf behoedt. Onze'kerk heeft de wereld bewaard, hoeft de vrouw opgeheven uit de slavernij, en nu, waar 3e horizon don ker is, bezit deze kerk nog de oude kracht, mits in ons hart maar oplaait de oude lief de om alles te offeren voor Christus. En laten we nu voor de K. S. A. een klein offer brengen, zij liet slechts van een paar dubbeltjes per jaar. Waar Katho lieken als wij, zooveel offers reeds ge bracht hebben, kan dat kleine offer ons niet te veel zijn. Dan is de overwinning voor ons met Christus. De zeereerw. Heken dankte hartelijk den spreker voor zijn leerrijke rede, waardoor een beter inzicht is verkregen in doei en werken der K. S. A. En als beste bewijs, dat er hier actie in de Kathol, is zegt, Z.E., dat het Katholiek blad meer en meer le zers en ondersteuning vindt. Ten slotte wenschte de zeereerw. deken den spre ker, dat God hem steunen moge, in zijn werk van apostel der K. S. A„ wat zeker voor hem de beste belooning zijn zou. ITALIË. De toestand van den Pans is steeds vooruitgaande. De koorts is verdwenen. Z. H. is weder opgestaan. Sedert Paus Pius X den H. .Stoel be stegen heeft, is het de tweede .maal, dat hij een aanval van jicht gekregen heeft. Al 10 jaren lang heeft hij! Jast van die ziekte, maar gewoonlijk gevoelt Z. H. zich zeer wel. Weinig menschen zouden op zijn leeftijd in staat zijn, zooveel vermoeie nissen te verduren, want van 's morgens tot 's avonds is de Paus in de weer. Hij is een onvermoeid werker, die weinig nit zijn handen geven wil, zoodat de Paus soms zelf de adressen schrijft van zijn brieven. CHINA. Nieuwe martelaren blijven de kroon ver sieren der Kerk. In China (Amoi) zijn weer Fransche mis- sionnarissen vermoord. Het vicariaat Amoi werd in 1883 door Leo XIII opgericht. De Dominicanen evan- gelisceren deze streken sedert twee eeuwen. Onder Mgr. Clementele, Span jaard, arbeiden 24 missionnarissen met 2 inlandsche priesters en 14 zusters. Het vicariaat telt 8 millioen inwoners en 5000 Christenen. SPANJE- Bij gelegenheid van het huwelijk van ko ning Allonso met prinses Ena zal de Paus den koning een prachtig triptiek van zilver en email, het huwelijk van de H. Maagd voorstellend, aanbieden. De Gouden Roos, bestemd voor prinses Ena, als een ge schenk van Zijne Heiligheid, zal de toe komstige koningin van Spanje vroeg in .den zomer overhandigd worden. AMERIKA. Souvenier-woedf, De zonderlinge vondsten in het kasteelBasedow bij Malchin in Mecklenburg, waar allerlei ziivergerei uit buitenlandsche hotels en restaurants bijeen bleek „verzameld", heeft men trach ten te verklaren door den naam „diefstal" te vervangen door „Souveuier-woede". Voor op staat, dat er in hun wezen tusschen beide namen en begrippen geen verschil bestaat. Maar in Amerika komt het zóó vaak voor, dat men er den laatsten naam voor het eerste begrip is gaan gebruiken. Het is daar zóó sterk, dat bij een straf vervolging wegens „Souvenier-woede", welke de Amerikaansche rechter wat nuchter onder „diefstal" rangschikte, de beklaagde, mevrouw Guest, ter verdediging uitriep „Dat doet iedereen!" De Amerikaan, de Amerikaansche vooral, maakt ook volstrekt geen geheim van dezen hartstocht. Indertijd, bij den doop van het keizerlijk jacht „Meteor", was het een ware bestor ming van de buffetten en eet (afelsdoor de gasten, die alles wat vast en los stond weg namen als „souvenirs". Bij de openings plechtigheid van de tentoonstelling te Sint Louis kon men van soortgelijke tooneelen getuige zijn, zoodat het gastmaal, dat aan president Roosevelt zou worden aangebo den, al geplunderd was eer de president nog kon gaan aanzitten. Roosevelt, die zijn burgers en hunne eigenaardigheden wel kent, lachte. Maar zelfs buiten zulke feestelijke gele genheden om zijn er tal van Amerikanen, die hun kleptomanie, om souvenirs te ver zamelen, niet kunnen bedwingen. Hotel houders en restaurateurs klagen steen en been, en er zijn in New-York eorst-klas-in richtingen, waar jaarlijks aanzienlijke pos ten afgeschreven moeten worden van dui zenden wegens servies, dat verdwenen is als „herinnering". Deze zonderlinge hebbelijkheid leggen de Amerikanen op reis buitenslands niet af. een hotelhouder in Berlijn, bij wien veel Amerikanen afstoppen, berekende over het vorige jaar op deze wijze een schade van 2000 Mark te hebben beloopen En zoo behoeft het geen verwondering te baren, dat de raad gegeven wordt, reizen- den Amerikanen wat scherper op de vingers te gaan kijken, terwijl op alle plaatsen, waar de „vrije burgers" van Amerika hun „souvenir-woede" zouden kunnen botvieren, hetzij in hotels of restaurants, maar vooral ook in musea, aan het personeel een wenk in dezen geest wordt gegeven. Uit San Francisco wordt aan „Zw. Ct." verteld Toen we 's morgens vertrokken, zei de conducteur ..I have got a carload of babies on my train" ik heb een wagonlading kinderen in mijn trein en hij zei dit met even veel trots alsof hij een keizer of koning moest overbrengen De Ameri kanen zijn in den regel erg verzot op kin deren en voor de talrijke weesjes in S. F kon niet behoorlijk worden gezorgd, omdat de hospitalen waren ingestort en die er nog bruikbaar waren lagen overvuld met gewonden en ziekenvandaar dat verscheidene groote steden ieder een con tingent in ontvangst wilden nemen. Onze mollige vracht was bestemd voor Denver en werd begeleid door drie verpleegsters die de achttien kleine passagiers hadden geborgen in een weiverwarmden Pulmann slaapwagen; er waren twee negerbabies bij en een kleine Chinees, de rest waren blan ke zuigelingen. Bij aankomst in Denver stonden er vier groote ambulance rijtuigen van het roode kruis klaar, met ik weet niet hoeveel nurses verpleegsters en doctoren, genoeg om een honderdtal van het donzige goedje in ontvangst te nemenbij ieder pakje dat zoo'n kleine rollade bevatte en dat voorzichtig in het rijtuig werd geplaatst gingen de hoeden af en een hoera op van de bijstanders en toen ik weer in den spoorwegcoupé zat maakte ik me volstrekt niet ongerust dat er niet goed zou worden gezorgd voor deze achttien snoezige désolaatjes wier ouders waren omgekomen of verminkt in de groote catastrophe van San Francisco. Hoe een Amendement verwor pen w e r d. De stemming over het amen dement-De Waal Malefijt, dat in de Tweede Kamer viel met 33 tegen 31 stemmen, wordt door den Kamer-verslaggever der „Telegraaf" als volgt beschreven: „Hoe dat verwerpen ging! Zeer leuk, zeer leuk 1 We zagen, toen de bel voor de stemming ging, verschillende leden haastig binnenkomen, hulp zoekend naar alle kan ten om te vragen waarover gestemd werd Eilacie, de naam van één dier binnen komenden werd het eerst afgeroepen, nog voor hij had kunnen informeeren en op goed geluk af stemde hij... tegen. Toen stemden anderen ook tegen. Zoo ging dat! Niet voorbeeldig! Een hulde aan Dr. Zuidema. Naar aanleiding van onze citaten uit „De Grenswachter", welke het bewijs le verden, dat dr. Zuidema, ook nog in la- teren tijd tot de trouwe medewerkers van het orgaan van ds. Quast heeft behoord, ontvangen wij van een onzer lezers onder staand rijmpje, hetwelk wij te geestig vin den, om het onzen lezers te onthouden. Honor Cui! (Eere, wien eer toekomt!) Ds. Quast: Spreekt, wakkre mannen onzer „Wacht", Aan wien thans de eerelauwer? Koor van Grenswachters Een standbeeld op de Leliegracht Voor Zuidema, den Spouwer! (Tijd.) GOES. Naar men ons meldt, verbleef gisteren (Donderdag) hier ter plaatse de minister van oorlog met gevolg, en stapte af in hel hotel „de Korenbeurs". De afdeeling vau de Ned. R. K. Secretariaat vau Spoor- en Tramwegperso neel zal een vaandel krijgen. De teeke- ning is reeds ontworpen, en naar wij' ver nemen zijn op ongeveer f 10 na, de be- noodigde gelden aanwezig. In dit tekort zal in elk geval worden voorzien. Gisteren, Hemelvaarlsdag, een alge meen erkende Christelijke feestdag, werd alhier een stadsgebouw schoongemaakt, kon men om 2 uur den stadsomroeper hooren rondbellen: Hollandsche schol 4 uur afslag, werd in stads-plantsoenen met paard en wagen het versch gemaaide gras afgehaald. MIDDELBURG. De Nederlandsche le den der Internationale Commissie, die in opdracht heeft een onderzoek in te stellen naar den toestand van de afwatering in Vlaanderen en ook een regeling te ontwer pen over polders gelegen in Nederland en

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1