en 21 Jii. voor f I.- No. 61. Donderdag 2é Mei 1906. Tweede Jaargang. lart van Jesus GOES. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Een Bond van R. K Kiesverenigingen voor BUITENLAND. BINNENLAND. Van onze Eilanden I. Fonkelnieuwe druk. Ë08 pagina's met 33 Avonturen van Don |meerderde druk. Twee platen. Gulliver, met pi m. ahikanen, met platen, onderavonturen, met rappen en Kluchten, geïllustreerd. schat van lectuur, Ik voorfl.fr. thuis, [(of zegels,) waarbij ver- I a a n b o d", Boekh. pd. Hendrikstraat 139, jet Bestuur, iPastoor, President. llnMatthijssen, pche Kaai, Middelburg VDRIAANSE, te 's Heerenhoek O. ■nnteh. tion. li). Igevuld f hitsen, lat ras, !te t(jk, [wollen, Tuegelijk fersoons. krachtig pord en gezui- leken, 1 1 molton piqué Ipeluw), Is extra ss o. §2 ■o g o.s a«r- INGEN. O O o.?n f5 g o +J lO si-Ja SjS &- a S O 50 ft» ph-S Ixj d g c R 55 bo ph +3 a dd Hgg» S sp r, s j cd Opq C S o 60 n Jeverd worden, is tot ■nden. Verscheidene In bewijzen de voor- 'pneming. Indags van 12 tot 1 uur, |l. Prijs der boeken, van 1 cent per week en 040: 2Vi «ent per week Itraties 5 cent per week nt per stuk. ncentiusvereeniging, ge- -1 uur, behalve in de Abonnemen-t f 1 per jaar boek per w«ek. 1, geopend Dinsdagavond rkrijgbaar gratis voor de iters. s-Vereeniging, geopend 121 uur, 3 cent per nogenden gratis verkrijg- centiusgebouw. tg, onmiddellijk na Ves- R.-K, Jongensschool, da an ll1/2 tot 121 /2 uur. per deel en per week. gbaar aan de Pastorie, tot 121/» uur, 2 cent per Abonnementsprijs per 3 maanden0.95 Afzonderlijke nummers k contant0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, alléén voor d« abonné's per 8 maanden0 377s VERSCHIJNT eiken MAAHDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Gt. a contant. Reelameberiohten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Onze lezers zullen zich nog herinneren, hoe wij destijds aanspoorden tot de op richting van een bond als in het opschrift bedoeld. De oprichting van een provincialen bond van Katholieke kiesvereeuigingen staat nu te worden verwezenlijkt, althans velerzijds is instemming betuigd met het plan, en Zondag zullen de afgevaardigden van ver schillende kiesvereenigingen tie Middelburg confereeren en besprekingen houden, die bij de eenstemmigheid, waarmede de stich ting van zoo'n bond wordt begeerd, o.i. leiden zal tot het beoogde doel. Wij kunnen niet anders dan toejuichen deze poging om te komen tot betere orga nisatie, die veel kan bijdragen tot de poli tieke krachtsontwikkeling onzer Zeeuwsche Katholieken. Het kan niet worden ontkend, dat er aan de oprichting van een prov. bond van R. K. kiesvereenigingen moeilijkheden ver bonden zijn, al zijn het volstrekt geen on overkoombare. Het ligt niet in onze bedoeling op de vergadering van Zondag a. s. vooruit te loopen; echter moeten wij' op een enkel punt de aandacht vestigen. Een vraag van gewicht is, welke ele menten de hond zal omvatten; of de bond zal bestaan uit de verschillende centrale, dan wel uit de plaatselijke pf uit beide kiesvereenigingen Een kwestie, die wél mag worden onder de oogen gezien, in verband met het feit, dat ook in Zeeland de kiesdistricten voor Tweede Kamer en voor provinciale Staten verschillend zijn, en dat er plaatsen zijn, met name Zierikzee, waar geen R. K. kiesvereeniging nestaat. Wij' aarzelen niet als onze meening uit te spreken, dat een bond, gevormd uit de verschillende centrale kiesvereenigingen de meest gewenschte zou zijn, voor het geval de centralen alle kiesvereenigingen zouden omvatten. En nu dit niet het geval is, zou men o.i. toch door de samenstelling van den Bond uit de centralen, een stevigen ruggegraat geven aan de or ganisatie, daar het voor alle locale kies vereenigingen een aansporing zou inhou den tot aansluiting bij' een centrale, en voor de plaatsen, waar nog geen kies vereeniging bestaat, een prikkel er een op te richten, terwijl de Bond makkelijker zou werken, daar hij, door zich in ver binding te stellen met de centralen de schakels ook de locale kiesvereenigin gen bereikt. Dit in beginselop de a. s. vergadering zal wel worden uitgemaakt, of de praktijk de toepassing van dit beginsel al dan niet toelaat, zij het ook met uitzonderende bepalingen. In welke bevoegdheid - verhouding staat nu een Bond ten opzichte der aan gesloten vereenigingen Heeft de Bond alleen raad te geven en inlichtingen te schenken óf zijn de uitspraken van den Bond bindend voor de aangesloten vereenigingen? O.i. moet de Bond zijn méér dan een adviseerend lichaam, moet hij; vormen een generalen staf, die orders uitdeelt, welke behooren te worden opgevolgd. En bij de verkiezingen, zooals wij; die ons voorstellen voor bestuurslid van den Bond, kan dit geschieden, zonder dat een enkele kiesvereeniging het spook van te groote macht behoeft te zien. Immers, bij trapsgewijze benoemingen van bestuursleden van locale kiesvereeni- gingen tot bestuurders van centrale, uit welke laatste weer het bestuur van den Bond wordt gevormd, krijgen wij een Bondsbestuur uit het hart der kiesvereeni gingen, dat wel degelijk de verlangens pil wenschen der centrale en locale vereeni gingen kent en er mede voeling houdt, zoodat gevaar voor machtsmisbruik weinig aanwezig is. Er kunnen natuurlijk omstandigheden zijn, die noodzaken van dit alles .af te wijken; immers er bestaan enkele kiesver eenigingen, welke door omstandigheden van omgeving, enz. niet in de mogelijkheid verkeeren een centrale te vormen, of zich bij een centrale aan te sluiten. En nu is hot verre van ons zoodanige corporatie uit den Bond verwijderd te wil len houden, integendeel zouden voor zulk een geval uitzonderende bepalingen behoo ren te worden gemaakt, al zouden wij gaar ne zien vastgesteld, dat aan 'n locale kies vereeniging, die in de gelegenheid is, zich aan te sluiten bij 'n centrale, en daarvan geen gebruik maakt of wenscht te maken, de mogelijkheid van toetreding tot den Bond worde ontnomen. Hoe het zij1, van harte hopen wij, dat op de vergadering van a. s. Zondag zoo veel mogelijk, naai- ieders genoegen, de verschillende moeielijkheden zullen wor den opgelost; dat er met het goede doel voor pogen, zoo noodig, van alle zijden veel zal worden toegegeven, op dat tot ^tand moge komen een Bond van R. K. kiesvereenigingen voor Zeeland, door welks leiding pp politiek terrein ongetwijfeld een kracht zal uilgaan ten goede. ITALIË. iteuter seinde Zaterdagavond een ietwat onrustbarend bericht omtrent den gezond heidstoestand van Z. H. den Paus. „De Paus", zoo luidde het, „lijdt in hevige mate aan rheumatiek. Volgens de bladen neemt de hartziekte van Z. H. toe en is de toestand zorgwekkend". Dit telegram ver ergerde dus nog het Wolff-bericht over de schorsing der audiënties. Doch naar be richten van andere zijde te oordeelen, wordt in deze telegrammen, volgens ge woonte, weer overdreven. De Romeinsche correspondent van het „Hbl. van Antwer pen" meldde althans Zaterdag het vol gende „Dr. Lapponi verklaart dat de ongesteld heid van den Paus bestaat in eenen aan val van jicht aan de rechterknie, met koorts. „Z. H. gevoelde den aanval na de ont vangst op 17 Mei, van verschillende Domi- nikanen, naar Rome gekomen om de plech tigheid hij te wonen van de zaligverklaring eoner groep martelaars hunner orde, die Zondag plaats heeft. „De Paus zal te bed blijven gedurende eenige dagen, en hij zal de plechtigheid van Zondag niet bijwonen. „Dr. Lapponi is van oordeel dat de ongesteldheid van Z. H. niet erg is". En de correspondent van den „Figaro", die er Zaterdag onmiddellijk op uitging om dr. Lapponi te interviewen, vernam ,van dezen eveneens dat „de nieuwe jicht- aanval hoegenaamd geen bezorgdheid be hoefde in te boezemen"; alleen met het oog op 's Pausen leeftijd, uit voorzichtig heid, had de lijfarts den H. Vader rust voorgeschreven. FRANKRIJK. Men schrijft uit Parijs aan de „Nieuwe Courant" Het in een wereldstad schijnbaar onbe duidende geval van een .werkman, die een vrouw en vier kinderen hoeft en zich om het leven brengt, krijgt pen bijzondere beteekenis in dezen tijd, waarin de sociale eischen en de uit deze voortvloeiende werkstakingen de hoofden der Parijsche werklieden ten eenenmale op hol brengen. Een dergelijke betreurenswaardige gebeur tenis wekt dan ook nu algemeen op zien en ide meeste bladen weiden er over uit, behalve de organen der socialisten, die er natuurlijk niet bijzonder de aan dacht op vestigen. Alexandre Chemin, mécanieien in een fabriek, waarin hij sinds 7 jaar gewerkt had, was gedwongen ge weest den len Mei te gaan .staken, om te doen als zijn kameraden. Tegen zijn verwachting duurde de staking aan zijn fabriek voort. Met een .huishouden van zes personen gezegend, nam bij dus weer moedig het werk op, maar den tweeden dag werd hij door zijn collega's, die voort gegaan waren met staken en hem dwingen wilden 'twerk weer neer te leggen voor lataard en afvallige uitgemaakt. Misschien wel onder den indruk hunner bedreigingen heeft de ongelukkige in zijn wanhoop een eind {tan .zijn leven gemaakt. Een verpletterende zegepraal, zoo noemt de „Figaro" den uitslag, het eind resultaat van de Fransche verkiezingen. Het is een woord dat volkomen juist is gekozen, dat zelfs meer dan ééne be teekenis heeft. Wanneer men in aanmerking neemt, dat van sommige koloniale kiesdistricten de uitslag nog niet bekend kan zij'n, dan is de wijziging der Kamer als volgt samengevat Vroegér Nu Conservatieven 77 79 Nationalisten 44 30 Mélinisten 112 GG Links republikeinen 66 94 Radicalen 144 127 Radicaal-socialisten 116 118 Geunifieerde socialisten 40 53 Vrije socialisten 17 19 RUSLAND. Gapon niet dood! Verschillende te Petersburg verschijnende bladen verzeke ren, da.t Gapon niet dood is. De corres pondent van de „Figaro" bevestigt dit. Hij zegt, dat de geheele worg-geschiedenis in het landhuis Oserski een verzinsel is ge weest van de politie, die zich op deze wijze het lastige onderzoek naar Gapon's verblijfplaats van den hals wilde schui ven. Zij' doet dan ook naar het gebeurde geen onderzoek. Lieden, die Gapon ken nen, verzekeren, dat het portret hetwelk men van zijd lijk heeft gepubliceerd, niet de minste gelijkenis met hem vertoonde. TWEEDE KAMER. Arbeidscontr act. Ondanks de krachtige bestrijding door dhr. Lohman, die gevallen van onmacht wilde buiten sluiten, is aangenomen art. 1638i2 betrek kelijk rentevergoeding (naar gelang van vertragingstijd) van 5 tot 50 pet. aan den arbeider bij niet op tijd betalen van loon. Op voorstel van de commissie van rappor teurs werd echter de rechter bevoegd verklaard het bedrag dan te beperken tot zoodanig bedrag als hem met het oog op de omstandigheden voor het geval billijk zal voorkomen. Voorts is aangenomen art. 1638/-, rege lende de gevallen waarin bij loonbetaling schuldvergelijking is toegelaten, na ver werping van 33 tegen 30 stemmen van een door dhr. Drucker bestreden amende ment van dhr. De Waal Malefijt, die ook schuldvergelijking wilde mogelijk maken, al bestond omtrent aan den arbeider ge daan voorschot enz. geen schriftelijke ver- klaring. Ned. R.-K. Volksbond. In grooten getale waren de leden van den Ned. R. K. Volksbond in het gebouw van de Maat schappij voor den Werkenden Stand te Amsterdam opgekomen, om op luisterijke wijze, het derde lustrum der uitvaardiging der Encycliek Rerum Novarum te herden ken. Onder de fanfares der muziekvereeni- ging „Orpheus," namen bestuur en feest redenaar plaats op het podium. Nadat de muziekvereeniging een nummer had uitgevoerd, was bet woord aan de feestredenaar mgr. G. W. Kouings In be zielende taal wees spreker op feet heugelijk feest, dat telken jare terugkeert De Rerum Novarum toch, was de goedkeuring op het werken, de ster, die de menschen voorgaat in den strijd, de bron waaruit men kracht put ter volharding. Mgr. Konings liet verder uitkomen, dat de Encycliek het egoïsme geeselde en op kwam voor het recht van den zwakke Vele toestanden zijn sinds do uitvaar diging verbeterd, zeide spreker ten slotte. Laten wij voortgaan op den door ons in geslagen weg, steeds met onze grondwet voor de oogen. Een donderend applaus beloonde mgr. Konings voor zijn zoo toepasselijke rede. B e s p o 11 e 1 ij k. Door den minister van Justitie is een staat van inlichtingen vastgesteld omtrent jeugdige personen, wier plaatsing is bevolen in een tuchtschool. Met de beantwoording daarvan worden de Burgemeesters natuurlijk weer opgescheept. Dezer dagen ontviDg de Burgemeester eener gemeente een dergelijke staat ter beant woording en werden daarin inlichtingen gevraagd omtrent 1. Den vader. 2. De moeder. 3. Zijn de vader en de moeder gehuwd Datum van het huwelijk. 4. Verwantschap van vader en moeder. 5 Hoeveel kinderen hebben zij gehad. 6. Hoeveel kinderen zijn daarvan gestor ven Waai aan 7/14 Is iets bekend van zenuwziekte, krankzinnigheid, tuberculose, syphilis, an dere ziekten voor het kind van belang, dronkenschap, zelfmoord, misdrijven bij de ouders, de grootouders, ooms, tantes, broe ders of zusters 15. Zijn de ouders beiden of een van beiden ontheven of ontzet uit de ouderlijke macht of van de voogdij zoo ja bij welke uitspraak en op grond waarvan en hoe is daarna in de verzorging van het kind voorzien 16. Het hoeveelste kind is de verpleegde 17. Hadden zwangerschap en geboorte een normaal verloop 18. Was het een borstkind? 19. Leed het aan stuipen in de eerste levensjaren? 20. Hoe oud kreeg het tanden 21. Hoe oud leerde het spreken? 22. Hoe oud leerde het loopen 23. Leed het aan Engelsche ziekte 24 Heeft het aan eenige ziekte geleden, zoo ja en aan welke? 25. Leed het aan toevallen 26. Bestonden er eenige afwijkingen in het zenuwleven 27. Hoe o d was het zindelijk? 28 Was het achterlijk? (Lichamelijk, geestelijk), 29. Hoe is het karakter (valsch of eer lijk, ondeugend of gehoorzaam, plaagziek of vriendelijk). 30. Hoe is het temperament? (driftig of kalm), 31. Had het liefhebberijen, welke? En zoo kwamen er op het formulier nog een 60 tal andere vragen voor. Een prachtig onderzoek voor een burge meester, om te weten te komen of een tante van een jeugdigen veroordeelde misschien aan een der genoemde ziekten heeft gele den Hoe moet toch een Burgemeester aan de wetenschap komen, wanneer het kind zinde lijk is geworden Dit is nog wat anders dan het door mr. Van Leeuwen bedoelde „kruierswerk" der Burgemeesters. „Nbr" Als leden van het Algemeen Comité ter voorbereiding van den in October te Delft te houden Diocesaan-Katholiekendag vin den wij' vermeld voor Zeeland de heeren W. Ceulen en J. J. D. Schwann te Mid delburg, W. C, de Crane te Zierikzee, R. G. van Nieuwkuijk te Vlissingen en Ch. Claessen te Goes. Zondag overleed in het Diaconessenhuis te Haarlem de heer Mzn. Casper Josephus Bottemanne, geboren te Dordrecht 27 No vember 1829. Tot 1902 was de overledene Staatsop- ziener over de visscherijén in de Schelde en in andere rivieren. Ruim twintig jaren was zijh standplaats Bergen op Zoom. Onder zijn bestuur zijn indertijd de pachtsommen der visscherijen buitengewoon toegenomen, tengevolge waarvan de schatkist met millioenen werd gebaat. GOES. De Commissie, werkzaam in het belang van den coöperatieven aankoop van kunstmeststoffen en krachtvoedermidde- len, in het ressort van het Rijkslandbouw proefstation Goes, bijl verkorting C. M. V. vergadert Maandag 28 Mei e. k. in de „Prins van Oranje" alhier te 1 uur. Agenda. 1. Presentielijst. Opening. Notulen. 2. Rekening over 1905. Be grooting 1906. 3. Voorstel om de bijdrage voor 1905 per vereeniging te stellen op f 2.04. Voorstel om de bijdragen der ver eenigingen voortaan vast te stellen in evenredigheid van de aangekochte mest stoffen en voederartikelen over 'tafgeloo- pen jaar. Deze bijdrage wordt bepaald op de algemeene vergadering en bedraagt minstens 15, hoogstens 25 ct. per f 1000, voor den aankoop besteed zijn. 5. Voorstel om het overzicht der aan gekochte hoeveelheden meststoffen en voe dermiddelen. te laten drukken. 6. Wijzigingen va,n het reglement: Art. 2. Splitsing van Zuid-Beveland in twee kringen. (Reeds besloten; nader te bespreken). ,Art. 5. De tweede volzin ver vangen door: de reiskosten yan één af gevaardigde per kring worden met de verblijfkosten betaald uit de algemeene kas. Art. 6. Punten ter bespreking ,op de algemeene vergadering worden vóór den lsten April opgegeven aan den secretaris; deze zendt vóór 15 April een voorloopige agenda aan de secretarissen der kringen Aanvullingen van deze agenda moeten vóór 1 Mei in 't bezit zijn vati den secre taris, die de volledige agenda half Mei aan de verschillende kringen doet toekomen., 7. Voorstellen tot wijziging en aanvul ling der formulieren A, en A2. In behan deling moeten komen de uitgestelde voor stellen van kring Zesuwsch- Vlaanderen O. D. Aangezien het plan bestaat de open bare controle in 1907 af te schaffen en over het geheele land algemeene voor waarden in te voeren, wordt in overwe ging daar thans zoo weinig mogelijk ver anderingen aan te brengen en zich te bepalen tot de volgende: a. Indien de meststof bij aankomst blijkt verhard te zijn, en daardoor onuitstrooibaar, wordt een korting toegepast van 5 cent per baal b. Maatregelen tegen het leveren van mest stoffen in onvoldoende balen; c. Nauw keurige omschrijving van monsterneming; d. Boetebepaling tegen levering van on voldoend gewicht per baal, al is de be dongen hoeveelheid aanwezig. 8. Aangezien het plan bestaat de al gem. voorwaarden eerlang vast te stellen, te bespreken in een vergadering van Direc teuren der Proefstations, handelaren en afgevaardigden van vereenigingen, twee afgevaardigden aa.n te wijzen, om op die verg. de C. M. V. te .vertegenwoordigen, 9. Beperking van maatregelen om de knoeierijen jn meststoffen- en voedermid- delhandel te voorkomen. 10. Verhouding tusschen de C. M. V. en de Cie,. tot aankoop van Chilisalpeter bij verkoops. 11. Voor stellen van Boschkapell© en Walcheren. De koopman J. L., woonachtig te Krabbendijke, verkeerde gisfcerennamiddag is dusdanigen beschonken toestand, dat hij van den straatweg (Oostsingel) rolde en nabij de vest terecht kwam, vanwaar hij1 door den Commissaris van politie met behulp van een burger naar het politie bureau werd overgebracht. Heden morgen tijdens dhr. J. J. de Jonge met een jong paard het wagenhuis aan de Jacob Valckestraat uitreed, werd het paard dartel, 't was niet om te hou den en kwamen paard, kar en twee daarop zittende personen in de vest terecht; twee waren bijtijds van de kar gesprongen. Alles liep goed af, paard en kar werden spoedig op het droge gebracht. MIDDELBURG. De zilveren medaille, ge schonken door H. M. de Koningin voor de Iluisvlijt-tentoonstelling alhier, is toege kend aan mej. Varel. De verguld zilveren medaille werd aan mej. M. Peek verleend. Aan den heer Risch, Oost-Souburg, werd een zilveren medaille toegekend, terwijl de heer Peek een eervolle vermelding .ont ving. De tentoonstelling werd Zaterdagavond en Zondagmiddag zeer druk bezocht. Voor al Zondagavond, toen, evenals Zaterdag avond, de Wilhelminakapel, weder een goed gekozen programma uitvoerde, was het bezoek buitengewoon groot. Ofschoon het publiek goed gevolg gaf aan het verzoek om rechts te houden, was het door de drukte voor de meesten niet doenlijk ook slechts de helft te zien van wat er was geëxposeerd. Dat deed echter aan de prettige, «opge wekte stemming geen afbreuk. Het ware zoowel voor de commissie, die zooveel moeite heeft gehad, als voor de inzenders en voor het publiek wel wen- schelijk geweest dat de expositie nog een paar dagen open ware gebleven. Dan had den meerderen gelegenheid gehad om eens goed het ingezondene te bekijken, wat voor een eventueel volgende huisvlijttentoon- stelling groot nut kan hebben. In het geheel is de tentoonstelling be zocht door ruim 4000 betalende personen.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1