No. 59. Zaterdag 19 Mei 1906. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Pit nummer bestaat uit drie Bladen. Eerste Blad. Korte inhoud Zondagsblad. BUITENLAND. BINNENLAND GEMENGD NIEUWS EtiLLDSIREElD ZQHDAGSBUD Abonnementsprijs per 3 maanden f 0.95 Afzonderlijke nummers a contant 0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, alléén voor de abonné's per 3 maanden„0 S7ll3 VERSCHIJNT eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Advertentiën van 1—5 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. Reclameberiohten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Platen: verschillende opnamen van de uitbarsting van den Vesuvius en van de ramp te San Francisco; tentoonstelling te Milaan; het panamakanaal; een onderzee- sche mijn als volksvermakelijkheid; de laatste Azteken. Tekst: de valsche mun ter; wat kinderen al niet kunnen vragen; allerlei. Feuilleton: de Bloedige Hand. Provinciaal Watersnoods-Coraflé. Door den penningmeester van dat co mité is nog ontvangen uit: Zeeland. Derde storting op uitg. „De overstroo ming in Zeeland" van Oosterbaan le Cointre te Goes f250 en inschrijving „De Zeeuw", ook te Goes, f3. Nederland. Collecte te Middehe f 26.53, Avenhorn f 98.65 en Hoogkerk f 153.45. Verder van de Dames-studenten te Hei den f 71, de Zusters van het Gemeente Ziekenhuis Rotterdam; Burgerziekenhuis Amsterdam; hoofdverpl. „Meerenberg" Ziekenhuis Rijks-Universiteit Leiden f 73.71, eenige Delftsche studenten f 75, R. W. R. Delfzijl f 10, J. v. IV. Ouden- noorn 'f 50 en mr. J. H. v. d. P. Haag f250. V Het voorstel Aalberse c.s. Woensdag is in de Tweede Kamer een artikel van het ontwerp-arbeidscontract be sproken, dat opmerking verdient. Volgens de bepalingen van dit wetsont werp verliest in het algemeen de arbei der aanspraak op loon, indien hij geen arbeid verricht heeft. „Voor wat, hoort wat" is dan ook een regel, waarop niet veel valt af te dingen. Wel is het een eisch van rechtvaardig heid, dat een arbeider in geval van ziek te recht behoudt op een zekere uitkee- ring van loon. En ook is terecht bepaald, dat de ar beider aanspraak op loon behoudt zoo als reods onder laatste berichten is mede gedeeld indien hij bereid was arbeid te verrichten, maar de werkgever daarvan geen gebruik heeft gemaakt, hetzij door eigen schuld, of zelfs tengevolge van, hem persoonlijk betreffende, toevallige verhin dering. De Katholieke Kamerleden Aalberse, Van W ij n b e r g e n en R u ij s oordeel den dit voorschrift niet genoeg vérstrek kend en wilden nog verder gaan. Volgens hen moest de arbeider ook aan spraak kunnen doen gelden op loon, al was 'tmaar het halve loon, wanneer de werkgever door overmacht ge dwongen van den arbeid der werklie den geen gebruik kan maken. Inderdaad, men behoeft niet voor anti- demokratiseh te worden aangezien, om de strekking van dit voorstel te „sociaal" te vinden. Het humaniteitsbegrip aan dit voorstel ten grondslag liggende, zou loffelijk zijn, indien het geen schromelijke onbillijke ge volgen zou kunnen hebben voor de pa troons, die, al leven wij in een tijd, waarin speciaal het arbeidersbelang wordt in het oog gehouden, toch ook nog aanspraak mogen maken op recht en billijkheid. Immers, stel dat een fabriek afbrandt; dat door staking in een verwant bedrijf de patroon verplicht is zijn fabriek te slui ten, dan zou hij ware het artikel aan genomen verplicht zijn, toch zijn werk lieden, zij 'tdan het halve loon, uit te betalen. En voor wie bekend is met de schrik barende concurrentie in de bedrijven, en met de moeielijkheid, waarmede vele pa troons zich staande houden, kan het niet anders dan overduidelijk zijn, dat een re geling, als bedoeld, velen werkgevers een gevoeligen knak zou kunnen toebrengen, althans ernstig schaden, wat zich weder om op de arbeiders wreken zou. Het voorstel des heeren Aalberse c.s. ware o. i. dan aannemelijk, wanneer de werkgevers fabrieken bezaten en sterk stonden, als b.v. de heeren Stork en Van Heek, maar nu dit niet het geval is, kan ons de verwerping van het voorstel, na bestrijding door den heer Van Nispen, niet berouwen. BELGIE. Te Leuven ziet het er allertreurigst uit. Het „H. v. A." schrijft: De burgemeester laat bij plakbrief we ten, dat het stadswater tot Woensdag af gesloten is. De scholen zijn gesloten. Veel werkhuizen liggen stil en al de diensten zijn ontredderd. De troepen ruimen het slijk weg. Vele hoveniers zijn totaal geruïneerd en werklieden verliezen al hunne meubelen. In de meest beproefde straten zijn dé kasseien opgebroken. Cesarsberg is half weggespoeld. De Mechelsche baan ligt. tusschen twee hoog ten van verscheidene meters en is gansch overdekt met weggespoelde boomen. Heel de Provinciestraat is opgebroken. Het water staat op sommige plaatsen twee manshoogten. Buizen van gas en water leiding zijn doorgebroken. Overal hebben erge grondverzakkingen plaats gehad. De St. Jacobswijk is erg getroffen. Vele hui zen zijn ingestort. De achtermuur van het kerkhof is op de spoorbaan geslagen; geheel het kerk hof staat onder water. Do lijken spoelen uit hunne graven. Op de Geldenaaksche baan zijn vele huizen op het punt in te storten; den bewoners wordt verboden in hunne huizen te gaan. Weenende vrouwen hepen rond, inlich tingen vragend over den toestand van fa milieleden die ontbreken. Van velen zijn de meubelen en huisraad vernietigd. FRANKRIJK. Ongeveer twee jaar geleden vaardigde de burgemeester van de Fransche ge meente „Croix" een bepaling uit, waarin hij den katholieken geestelijken verbood in zijn gemeente het priesterlijk gewaad te dragen. Thans heeft deze merkwaardige edelachtbare een nog meer origineel voor schrift gegeven. Voor elk burgerlijk hu welijk ni. inoet, indien er een kerkelijke huwelijksplechtigheid op volgt, een armen belasting betaald worden van 20 francs. Wie niet in de kerk trouwt, doch alleen op het stadhuis, is van deze belasting vrijgesteld. Zelfs aan de „Temps" is zulk een handelwijze te kras en het blad vraagt dan ook„Zal de Regeering dezen fantast zijn serie van staatsgreepjes laten voort zetten?" RUSLAND. Grootvorst Cyrillus, neef van tsaar Ni- kolaas, bekend uit den Russisch-Japan- schen oorlog, vooral omdat hij een van de weinige overlevenden is geweest van de Petropaflofsk, is sedert eenige dagen te Parijs. Wederom laat de jonge groot vorst van zich spreken en dat wel om een voor hem zeer onaangename raden. Hij is bestolen, voor een groot bedrag aan juweelen en geld, naar schatting een kleine 50.000 gulden. Men heeft voorloo- pig niet het flauwste vermoeden wie de dief is. In het hotel, waar hij logeert, is het misdrijf gepleegd. Men vertelt ook, dat er verleden Vrijdag een bomaanslag op grootvorst Cyrillus zou zijn beproefd, maar dat de voor hem bestemde bom niet ontplofte. JAPAN. Wat 'n zegening! Uit Tokio wordt aan de „Nat. Ztg." geschreven, dat het socialisme in Japan snelle vorderingen maakt. Vóór <len oorlog schatte men het aantal socialisten in Japan op ongeveer 8000. De oorlog zelf deed dit aantal niet toenemen. Integendeel. Maar de door 'tge- heele volk afgekeurde vredessluiting was het beste agitatiemiddel voor het socia lisme en ook de zware lasten, die de be volking worden opgelegd dragen tot de uitbreiding van de socialistische leer bij. De regeering schijnt thans voornemens het socialisme door een tegemoetkomende houding te bestrijden gewe'ld is immers altijd gebleken het beste propagandamiddel te zijn, men zal dus omgekeerd gaan han delen, in de hoop dan ook het omgekeerde resultaat te verkrijgen. Zoo hebben dan nu de Japansche socialisten het recht gekre gen eëh partij te vormen, zij kregen v-erder vrijheid van vergaderen en vrijheid van spreken. TWEEDE KAMER. Arbeidscontract. Na een langdu rige discussie is op voorstel van dhr. Talma met 50 tegen 9 stemmen besloten aan artikel 1638e (bepalende dat de ar beider wiens loon geheel of gedeeltelijk uit tantièmes bestaat recht heeft van den werkgever zoodanige bewijsstukken te ver langen als voor hem noodig zijn om de juistheid van het bedrog te controleeren) dwingend recht toe te kennen waar het geldt provisie-reizigers; de minister die in 't geheel geen dwingend recht wilde had dit amendement bestreden. Een amendement-Limburg om in 't ge heel geen afwijking van het artikel toe te laten werd verworpen met 37 tegen 22 stemmen. Verder is bepaald dat het loon minder dan 4 gulden daags bedragende, slechts voor een vijfde gedeelte vatbaar is voor beslag en bij hooger loon slechts op het meerdere gedeelte het beslag on beperkt is. Reglement van Orde der Tweede Kamer. Aan de „Tijd" werd dezer dagen gemeld, dat er door de voor mannen der verschillende politieke par tijen in de Tweede Kamer hard gewerkt wordt om het Reglement van Orde aan een grondige herziening te onderwerpen. Aan dit bericht werd de mededeeling toege voegd, dat bij eventueel® reglementswijzi ging in geen geval de tegenwoordige werk wijze zal behouden blijven. „Uit goede bron vernemen wij thans, schrijft de „N. Ct.", dat de plannen tot wijziging van het reglement van orde nog in zoodanig stadium verkeeren, dat laatst bedoelde mededeeling aan de „Tijd" op zijn minst voorbarig moet genoemd wor den. De stand der zaak is dezeDe voor zitters van de verschillende fracties heb ben een bijeenkomst gehouden, waarin be sproken is de wenschelijkheid om een com missie te benoemen, die zich met het vraagstuk der reglementswijziging zou bezighouden. Waarschijnlijk zullen de frac ties ieder één lid in de commissie be noemen, vermoedelijk haar voorzitters, en één of twee plaatsvervangers. Men schijnt het er onder alle partijen vrijwel over eens te zijn, dat een wijziging van het regle ment van orde, wil zij werkelijk goede vruchten dragen, moet tot stand komen door algemeene samenwerking en niet al leen bij meerderheidsbesluit, m. a. w., dat de zaak eerst in de verschillende frac ties moet beklonken zijn vóór zij in de Kamer wordt behandeld. Intusschen zijn twee hoogst bekwame mannen, waarvan de een tot de meest in vloedrijke leden van onze Volksvertegen woordiging behoort, geheel onafhankelijk van elkander, bezig met het ontwerpen van een wijzigingsplan, waarvan de resultaten natuurlijk in parlementairen kring met be langstelling worden tegemoet gezien". „Rerum Novarum". Het was Don derdag vijftien jaren geleden, dat de en cycliek „Rerum Novarum" werd uitgevaar digd. In katholieke vereenigingen over ge heel de wereld wordt dit heugelijk feit herdacht, en ook Nederland heeft zijn en cycliek-vergaderingen. De encycliek „over den toestand der werklieden" behoort tot de groote wel daden, waarmede Rome de wereld geze gend heeft. De grondwet der twintigste eeuw heeft men dit pauselijk document genoemd. Het is méér dan dat. Het is op de hoofdpunten de onver- a n d e r 1 ij k e wet, waarnaar de maat schappelijke verhoudingen moeten geregeld worden, omdat het steunt op de onwri k- bare beginselen van het Christendom. Na langen, langen tijd zal de „Rerum Novarum" nog immer de gids der katho lieken zijn in de sociale beweging, zal men zich steeds weer opnieuw kunnen beroepen op hare uitspraken tot bestrij ding der revolutionnaire dwaling, tot weer legging der sophismen van een verkeerd conservatisme. Nooit mag deze pauselijke zendbrief ver geten worden. En hoe groot de gevolgen reeds waren van zijn verschijnen, hoe dikwerf zijn heil zame invloed na te speuren viel toch voelt men telkens weer, dat hij naar geest en letter nog te weinig wordt gekend, nog te weinig wordt begrepen, nog te weinig vooral wordt toegepast. Thans, vijftien jaren na de encycliek, komt het nog voor, dat katholieken zich verzetten tegen de organisatie der arbei ders, dat zij die organisatie openlijk tegen werken, of minstens bejegenen met ©en lauwheid en onverschilligheid, welke bijna met tegenwerking gelijk staat. En ook wat de encycliek over loon en arbeidsduur leeraart, is door velen blijk baar nimmer vernomen, ofalweer ver geten! En toch, in het kennen van en in het leven naar de encycliek is het heil gele gen, niet slechts van een bepaalde klasse, niet slechts van een enkelen stand, maar van 'de geheele maatschappij, die juist in hare verscheidenheid tot een zoo harmonisch geheel leidt. (Ctr.) Sam Coltoff is anarchist en schrijft in het „Volksdagblad" tegen het „Volk", het welk socialist is Natuurlijk antwoordt het „Volk". Ziehier het staartje van zijn broederlijke gedach- tenwisseling „Doch het raakt den heer Coltoff niet, en zijn waarheidsliefde is te bekend dan dat zijn leugens gevaarlijk zouden zijn. „Wat hij van den soc. dem. marte laar Kasperzak vertelt, heeft evenveel waarde en is alleen maar typisch als tentoonstelling van het venijn waarmede deze adder sinds jaren de Nederland- sche arbeidersbeweging bezwaddert." Een gewoon mensch, die door een blad voor een „bezwadderenden adder" werd uitgemaakt, zou eene aanklacht wegens beleediging tegen de redactie indienen, meent de „Geld." Maai- Sam Coltoff kan dat gevoegelijk niet; hij is geen gewoon mensch; hij is anarchist, en hij zou zich onsterfelijk belachelijk maken als hij naar de door zijne clubs zoo beschimpte „klasse-justi- tie" liep, om verhaal te zoeken tegen een mede-revolutionair. Dat weet het „Volk" ook wel. En daar door wordt het gescheld van dat blad nog minder nobel, dan het op zich zelf reeds is. De commissie van onderzoek voor het bekende Credielfonds vanwege „Handels belang" is voor het eiland Tholen sa mengesteld uit de heeren C. A. de Graaf Azn. en C. A. Gunst, beiden Oud-Vosse- meer, en J. Polderman St. Annaland; die voor Hontenisse uil de heeren P. F. Fruy- lier en E. B. Dumoleijn, beiden aldaar. Door die commissies zijn reeds enkele aanvragen ter afdoening aan het fonds bestuur toegezonden. Binnenkort wordt door den kassier, voor zoover de storting niet-eigener-beweging heeft plaats gehad, over de op aandeelen toegezegde gelden beschikt. Straatbengels. De hooge telefoonpaal in de Westerbaenstraat te 's-Gravenhage, was Zondagavond geillumineerd. Een drie tal opgeschoten jongens bad deze versiering aangebracht, wat natuurlijk veel bekijks had Twee der jongens waren reeds vóór de komst van een politieagent beneden, terwijl de derde nog maar op de helft was. Deze wist echter raad, liet zich zakken tot op de hoogte van het dak van het voor malige politieposthuis, vluchtte van daar over eenige daken en kwam in een hofje terecht, waar hij echter door een paar bur gers werd gegrepen en aan den politie agent overgeleverd. Deze wei d daarop echter door een groot aantal jongens aangevallen en was genoodzaakt zijn arrestant los te laten. De namen zijn echter bekend. De lampions bleven echter tot laat in den avond branden. Te Bergum heeft een wielrijder een haas overreden, die de brandende lantaarn was tegemoet geloopen. Het dier was ter stond dood, en de wielrijder had dus onwillekeurig een haas gevangen, zonder de jachtwet te hebben overtreden. Per automobiel arriveerden te Hilversum een viertal heeren in het hotel De Gouden Leeuw, die blijkbaar ónder den invloed van offers aan Bacchus gebracht, het onderling niet eens waren. Het bleef niet bij woor den, maar men begaf zich naar buiten om daar een formeele vechtpartij aan te van gen. Iiimiddels verscheen de pohtie op het terrein van den strijd en achtte het noodig een paar van de vechtenden in te rekenen. Voor een van dat tweetal achtte zij een langer verblijf op her bureau zeer gewenscht; de andere kon met zijn vrienden weer per auto naar Utrecht vertrekken. Zonder ongeluk liep de terugtocht niet afhun voertuig tufte tegen een boom, met het gevolg dat de inzittenden er onzacht wit- geslingerd werden. De chauffeur en de heer v. d. L., beiden van Utrecht, hepen ver wondingen op, de derde inzittende kwam met den schrik vrij. De botsing was ook voor de automobiel noodlottig, daar zij zeer beschadigd bleek te zijn. Kleine dronkaards. Onder „Nieuws uit Maastricht", schrijft de „Li mb. Koerier" Zeven, negen en tien jaar waren ze oud nauwelijks kwamen ze onder en boven hun broek uit! Zoo sjouwden zij over 's heeren straten en hadden zooals je dat soms op straat kunt hebben een zeldzaam buitenkansje I Immers een van 't veelbe lovend drietal vond een portemonnaie en wel eene met f 7 er in. Wat daarmede ge daan? Naar 'tpolitie-hureau gebracht...? Ze dachten er niet aanEr mede naar moe der geloopen Evenmin. Soms snoeperjji gekocht....? Ook niet. Neen, de heeren togen er op uit en kochten jenever! En met die kostbare vracht togen zij de stad uit, sloten zich op achter 't slacht huis en gingen zich zoo ver aan 't vurig vocht te buiten ,dat men ze stom-ende- stomdronken vond neerliggen, op 't kantje van 't bewustelooze. Welk zevenjarig manneke ter wereld zal 't in zijn hersens opkomen jenever te gaan koopen, als 'tniet herhaaldelijk in zijn onmiddellijke nabijheid daaraan personen zich ziet te buiten gaan? In het water van het IJ te Amsterdam zijn gistermiddag door de pohtie gevon den de lijken van een jongen man en een meisje van circa 25-jarigen leeftijd. Zij waren door middel van riemen aan el kander gebonden, en verkeerden in ver ren staat van ontbinding. Zuidelijk bloed. Donderdagmorgen, even na halftwaalf, werd de drukke Noord- blaak te Rotterdam eensklaps opgeschrikt door het knallen van schoten en men ont dekte dan ook een vreemdeling die, in den rug gedekt door het postkantoor, be zig was een revolver af te schieten 'in de richting 'der vestibule van de Wissel en Effectenbank, terwijl zijn andere hand een dolk omklemde. Het bleek al spoedig dat zijn tegenstander, die ook met een dolk was gewapend, het .gebouw van de genoemde Bank was binnen gevlucht. Het gelukte aan de pohtie beidé vreem delingen, die Spanjaarden waren, te ar resteeren, terwijl voorts aan bét licht kwam dat de schutter zwaar gewond was door een ponjaardstoot achter in den hals. Beiden waren hevig twistende uit de Mo- lensteeg gekomen, waar de een bljjkbaax den dolksteek reeds had opgeloopen, ter wijl de dader in de Wissel- en Effecten- bank was gevlucht, waar hij juist door den portier zou worden verwijderd, toen de ander met het schieten begon. Wonder boven wonder werd niemand geraakt. Nadat beide personen, die op zoo geruchtmakende wijze hun veete hadden bekoeld, naar het politiebureau waren overgebracht, bleek de met den dolk ge raakte zoo gekwetst, dat zijn opname in het ziekenhuis noodzakelijk was. Een schooljongen te Klein-Tritin in Pom- meren had onlangs een wissel verzet, om te zien „hoe een trein van het spoor liep". Gelukkig werd de kwajongensstreek bij tijds ontdekt. De strafkamer te Greifswald heeft den roekeloozen knaap tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Men vrage proefno. Voor abonné's op ons blad 375 ct. per3md. Voor niet abonné's 45 ct per 3 md.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1