E CRANE, No. 58. Donderdag 17 Mei 1906. Tweede Jaargang. Oude Haven, Iigisterij )0DE KRUIS" uitgebreide Circulaire. PI GAAT UWEN Ihaihtk V ^antleCointre KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. ing van den Tiendplicht. FEUILLETON. SLAVENKETENEN. UIT DE P ERS. BUITENLAND. BINNENLAND. leen in Schouwen en onderpand van Effecten billijke voorwaarden. Zeemen, Dweilen, in, Bijenwas, Meubel [t, Stuivers, Sultane, Zeeppoeder, Sodex. H 2, MIDDELBURG. |i|n HIT W K- MDBUKKERlj IOES keuze heeft uit groote collectie ledkoopste tot de ndags van 12 töt 1 uur, [1. Prijs der boeken, van 1 cent per week en 040 27a sent per week Straffes 5 cent per week Int per stuk. hcentiusvereeniging, ge- 1 uur, behalve in de tbonnement f 1 per jaar [boek per week. I, geopend Dinsdagavond tkrijgbaar gratis voor de ers. I-Vereeniging, geopend 121 uur, 3 cent per bogenden gratis verkrijg- entiusgebouw. g, onmiddellijk na Ves- IR.-K. Jongensschool, da- llVt 127s uur. f per deel en per week. baar aan de Pastorie, bt 127, uur, 2 cent per f 0.95 0.05 Abonnementsprijs per 3 maanden Afzonderlijke nummers a contant Geïllustreerd Zondagsblad, alléén voor de abonné's per 3 maanden0 377, VERSCHIJNT eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Advertentiën van 1—5 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. Reclameberiohten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Mei hef ooj op de kolossale groote oplaag van ons volgend nummer, verroeken wij H.H. Correspondenten dringend de berichten ti)dlg In te zen den. Om alle nummers tijdig gepost te hebben, moeten Wij vroeger afdruk ken, zoodat alle annonces voor 3 uur en alle berichten vóór S uur In ons bezit moeten zijn. Goesche Watersnood-Comité Vorige opgaaf f869B.90 Mr. J. H. F. v. d. P. 'sHage - 250.— Inschrijving „De Zeeuw" - 3.— Van de firma Oosterbaan le Cointre, uitgevers te Goes, als 3e storting van de ver moedelijke baten der uitgave: „De Overstrooming in Zee land" - 250. f9199JW Aan het Prov. Com. afgedragen - 8000. Nog in kas f 1199.90 JOS. WITKAM, penningmeester. Provinciaal Watersnoods-Comité. De penningmeester van dat comité ont ving nog uit: Zeeland. Verloting eener sprei Middelburg f 15 en uitv. Zangvereeniging en Muziekgezel schap Koudekerke f 19.20. Nederland. Collecte teAppingedam f 272.96, Gors- sel f 749.59, Egmond a. Zee 85, Giet hoorn f 207.57, Zwaag f 37.05, Heere waarden f 61.37, Gendringen f 491.42, Op- sterland f 104Alphen f 119,65 en Nieuw I.ekkerland f 180.44. Verder van C. d. J. v. B. en D. Hil versum f 2.50, nagekomen gift uit Gouda f 2, en nagekomen giften uit Arnhem f 40.33. Buitenland. F. A. V. en Co. Barmen f 10 en ,uit Middelburg (Transvaal) 14.13 pd.st. Totaal, tot heden door den penningmees ter ontvangen, bedraagt f 375.822.41. 11. Na in een vorig artikel eeniga bezwa ren tegen het zakelijk recht van tiend recht te hebben geopperd, zullen we nu het nieuwe ontwerp, zooals het door de regeering is ingediend nader in oogen- schouw nemen. De groote liberale staatsman Thor- becke sprak reeds, dat hij best zou kun nen begrijpen, wanneer men zeide: de tienden zijn strijdig met de belangen van 5.) „Het zal wezen zooals gij verkiest, mijn heer. Alleen hoop ik dat gij niet, door over- mate van kieschheid gedreven, uwe reis zult voortzetten, ook al bleeft gij liever hier". „Zoo gij bet veroorlooft, zal ik eerst de uitspraak van den dokter afwachten. Mag ik thans weten waar ik er een vinden kan?" „Dat zal u niet moeielijk zijn. Nu het daglicht weder schijnt, zult gij bij het ver laten dezer woning twee torens zien ver rijzen; do dichtste hier bij is die van ons gehucht; gij moet daar doorheen om u naar de verste dier kerken te richten; hebt gij deze eenmaal bereikt, dan zijt gij in de kom der gemeente Polderdijk, waar een ieder u de woning van den geneesheer kan aanwijzen. Maai zoudt gij niet eerst ontbijten, alvorens u op weg te hegeven?" „Ik (loe dat liever bij mijn terugkomst", antwoordde de jonge man, die inderdaad zeer hongerig was, maar door nog vrij wat grooter onrust werd gekweld: „De dokter zal er wel een rijtuig op na houden, en dan komen wij zoo spoedig mogelijk te rug. Terwijl men inspant, zal ik trachten aan mijne betrekkingen te tetografeeren om hen volkomen omtrent mijn lot gerust te den landbouwer, binnen drie jaar moeten zij worden opgeheven. Echter zoover is onze regeering niet durven gaan. Het thans aanhangig onderwerp is ge boren uit de grondgedachteeen ver plichte afkoop naar do waarden, volgens wettelijke regeling, met behulp van op te richten rentebanken. Om de rechten der tiendheffers niet te krenken, nu hij om der wille van het algemeen belang over zal gaan tot op heffing van den tiendplicht, zal de Staat dezen een schadeloosstelling geven uit de publieke kas. Maar aan den anderen kant zullen door de opheffing van den tiendplicht sommige personen bovenmatig voordeel trekken; ook hiermede is rekening gehouden. Volgens het ontwerp zal op elk per ceel, vroeger tiendplichtig, dat door de opheffing wordt gebaat, een bijzondere belasting worden gelegd, genaamd „tiendre n te", te vergelijken met eene belasting van waardevermeerdering. Naast deze hoofdtrekken van het ont werp, komt het er intusschen op aan, dat de schadeloosstelling en de tiendrenfe juist bepaald worden. Als grondslag voor de schadeloosstel ling is genomen het twintigvoud van de jaarlijksche zuivere opbrengst der tienden, ook wel geheeten: „penning-twintig". Nu zou het echter jaren kunnen, duren, eer dat bedrag definitief kan worden vast gesteld; dus zouden bij het inwerking tre den der wet de voormalige tiendheffers geruimen tijd van hunne inkomsten ver stoken blijven. Om hierin te voorzien zegt het ontwerp een verhooging toe van 3.5 pet. jaarlijks, tot de schadevergoeding zal zijn opeischbaar geworden. Het bedrag der zuivere tiendopbrengst zal worden vastgesteld door schatting, waaraan o. i. nog al moeilijkheden zullen verbonden zijn. Deze schatting zal er eene zijn van de onzuivere tiendopbrengst, waarvan 15 pet. worden afgetrokken, die gerekend worden te zijn kosten voor den tiendheffer tot de inzameling der vruchten. En de memorie van toelichting voegt er bij, dat bij die schatting vooral „het heden en de toekomstige verwachtingen" van den tiendheffer in het oog zullen worden gehouden. Maar ook naar het verledcne blijft toch ook het oog gericht, en rekenschap zal gehouden worden met de praktijk: want stellen". En haar groetende verdween hij weder zoo onhoorbaar mogelijk. Hij ging de trappen af; ontgrendelde de voordeur en trad naar buiten, waar zijn blik een oogwenk vol bewondering op het schitterende waterlandschap rustte; maar toen hij zich omwendde, ten einde de deur zachtkens achter zich dicht te trekken, deinsde hij verschrikt achteruit. Op een der- donkergroen geverfde paneelen had men met krijt in het Fra.nsch de volgende woorden geschreven „Gij verbergtu hier, maarzuit ons niet ontkomen; waar gij ook zij'n mocht of heengaat, onze hand rust op u". Hij keek in alle richtingen om zich heen'. Nergens vertoonde zich een levend wezen. „Dus had zij dan toch gelijk", mompelde hij: „en werden wij gevolgd". En hoe woedend hij ook zijn mocht, doorliep eene huivering zijne leden, bij de herinnering aan dien nachtelijken zwerftocht door de sneeuw, en de weten schap dat iemand die niet voor een misdaad terugbeefde, hen nageslopen had. „Goddank dat ik alleen deze bedreiging las", prevelde hij: „het zou die brave lieden misschien tegen haar gestemd en in elk geval angst aangejaagd hebben". En na zich gehaast te hebben de on heilspellende woorden uit te vegen, be gaf hij zich op weg, vaster dan ooit be sloten zoodra mogelijk weder te koeren. als maatstaf moeten bij de schatting gelden de gemiddelde landelijke marktprijzen der tien „voorafgegane" jaren. In het algemeen zal wel gezegd kunnen worden dat de berekening van de ophef fing van den tiendplicht niet veel verschilt met die van den afkoop; dat de eerste wat juister zijn zal. De „tiendrente" zal volgens het ont werp gedurende dertig jaren worden ge heven, en zal bedragen 5.55 pet. van de schadeloosstelling. Dit is een uitvloeisel hiervan, dat de regeering gemeend heeft zich voor 3'/2 pet. rente, de gelden te kunnen ver schaffen, die de Staat noodig heeft om do schadeloosstellingen te betalen, want voor delging van een schuld van 3l/a pet. in dertig jaar is ongeveer 5.5 pet. vereischt. Voor den tiendplichtige zal de „tiend rente", nu door hem te betalen, niet on- voordeelig zijn: de memorie van toelich ting berekent, dat zij. zal beloopen ls/20 der voorheen verschuldigde tienden. Onder Sociaa 1-D emocr aten. Op het soc.-dem. congres van 1905 leed mr. Troelstia de nederlaag. Eenigen tijd later schreef hij in het Volk, dat wanneer de uitspraak van het congres niet ongedaan werd gemaakt, hjj niet langer de huidige rol in de party kon vervullen. Zelfs met neerlegging van het Kamerlidmaatschap werd gedreigd. De heer v. d. Goes diende, kort daarop van antwoord. Hij vond het dreigement verregaand onbetamelijk en ondemocratisch. De partij voor de keus te stellenge moet mij in 't gelijk stellen óf mij verliezen, was een uiting van brutale heerschzucht, een kaakslag aan de democratie. Op het soc.-dem. congres van 1906 leed de heer v. d. Goes de nederlaag. Verleden week schreef hij in het Volk dat, wanneer de partij hem en den zijnen geen „eerherstel" gaf, zij voortaan aan den practischen propaganda-arbeid niet meer zouden deelnemen noch een bestuurs functie aannemen. Onmiddelijk daarop verscheen een ar tikel van mr. Troelstra waarin die eisch van eerherstel als ongehoord en ondemo cratisch werd verworpen, en verklaard werd dat de partij hieromtrent natuurlijk tot „de orde van den dag" zou overgaan. Zoo verwijten deze leiders elkaar beur telings wat zij zeiven doen. En zoo schijnt het toch wel eenige schaduwzijde voor het partijleven te heb ben, dat in het soc.-dem. deugdenlijstje de deugd van „nederigheid" is geschrapt. (Nederl.) HOOFDSTUK II. De Familie Holm. Lodewijk Holm had lange jaren met het leven geworsteld. Na reeds met glans eenige examens aan de academie afge legd te hebben, en volgens zijn profes soren in de wieg gelegd te zijn om een groot rechtsgeleerde te worden, zag hij plotseling zijne studiën afbreken door den dood zijns vaders, die eens een flink ver mogen had bezeten, maar nu slechts schulden achterliet. De lamilie wilde er niets van hooren de overblijvende betrekkingen te steunen en de jonge man zag in, dat het voortaan zijn plicht jwas zooveel mogelijk zijne moeder en zusters door zijn arbeid bij te staan. Maar het viel niet gemakkelijk zoo aan stonds aan eene betrekking te komen. Hij1 had althans het recht niet meer, zich veel- eischend te betoonen, en na lang zoe ken, achtte hij zich nog gelukkig een zeer nederigen post bij' de douane te verkrij gen. Zijne familie kwam bij hem inwonen, en terwijl de zusters er eene kleinigheid bij verdienden met vertaal- en borduur werk, leefden zij aldus in hunne armoede voort, een ieder tot voorbeeld van deugd en eerlijkheid strekkende. Eerst 11a den dood zijner moeder en toen zijne zusters gehuwd en geplaatst waren, besloot hij zelf in den echt te treden, en koos tot levensgezellin de dochter van een sta- RUSLAND. Te Warschau heeft men den kapitein van politie Konstantinof door een bom aanslag op straat formeel in de lucht la ten springen. De dader werd zelf gekwetst, maar trachtte te vluchten en schoot daar bij' verscheiden hem nazettende soldaten neer. Een toesnellende patrouille gaf een salvo af, waarhij onder 't publiek drie man nen gedood en negentien zwaar gekwetst werden. Gapon is dood, zooals wij reeds tele- graphisch meldden. De geruchten, die reeds weken liepen, zijn bewaarheid. Aan den spoorweg van St. Petersburg naar Finland ligt een buitengoed, dat be gin April werd gehuurd door iemand uit St. Petersburg. Een paar maal kwam er nog iemand, toen niets meer. De eigenares liet ten slotte het huis door de politie openen; alle kamers waren in orde, slechts een op de tweede verdieping gelegen privaat was met een hangslot afgesloten, dat ech ter spoedig geopend kon worden. In een hoek van dit vertrek lag een onherkenbare hoop, bedekt met een zwarte pelsjas met beverbonten kraag. Toen de pelsjas weggenomen was, kwam een geheel gekleed lijk van een man te voorschijn, in half gebogen houding met een strop om den hals. Men herkende het lijk onmiddellijk als dat van den priester George Gapon. Volgens een verhaal van Alexandre Ular in de „Matin" is Gapon, nadat gebleken was dat hij 20,000 roebel, voor de werk liedenpartij bestemd, verduisterd had, en drie hoofden der revolutionaire beweging aan de politie wilde overleveren, ter dood veroordeeld door een commissie uit zijn eigen partij, onder leiding van een inge nieur, die hem tijdens de manifestatie van 22 Januari 1905 het leven gered had, maar dien Gapon nu trachtte over te haten, mee verraad te plegen. Voor zijn dood bekende Gapon alles. Het vonnis werd in het land huis te Ozerki voltrokken; er kon geen sprake zijn van genade, omdat de ver rader, die reeds tot Witte en anderen in 'betrekking stond, een voortdurend ge vaar geweest zou zijn voor "de partij. DUITSCHLAND. Keizer Wilhelm is aan een groot gevaar ontsnapt. Tijdens zijn verblijf op het kasteel van Königsberg, barstte er een on weer los en de keizer schuilde in een der torens van de vesting. Kort na zijn ver trek nieuw onweer en ditmaal werd de toren, door den bliksem getroffen. Na het dak te hebben beschadigd, drong de blik sem in den toren, doorboorde drie vloe ren en wierp ten slotte twee metselaars omver, die in de benedenzaal waren ge vlucht. BELGIE. Men herinnert zich in Leuven geen on- tionschef, een lief, braaf meisje, dat even arm was als hij aan aardsche schatten. Hij had echter geleerd zich met weinig te vreden te stellen, en daarbij was hij van lieverlede in rang opgeklommen en thans in staat in het onderhoud van een een voudig huishouden te voorzien. Eenige achtereenvolgende jaren scheen het geluk voor altijd tot hem weder ge keerd; zijne vrouw schonk hem een zoon en een dochter, en wanneer hij van zijn arbeid wederkeerde, smaakte hij geen groo ter genoegen dan zich bezig te houden met de opvoeding zijner kinderen. Hij had al zijne oude leerboeken weder te voor schijn gehaald, en onderwees hen op zulk eene onderhoudende manier, dat zij hun meeste tijdgenootjes vooruit waren. Vooral Wouter had zijn vlug verstand over genomen, maar bezat tevens een gebrek dat noch zijne ouders, noch Anna eigen waseen groote mate van wangunst. Nadat hij eens, uit een gesprek tus- schen Lodewijk Holm en zijne echtgenoote, opgevangen had, dat zijn grootvader for tuin had bezeten en een geheel anderen rang in de maatschappij had bekleed, werd hij in zichzelf gekeerd en ontevredenzelfs zijn lessen wilden niet meer vlotten, en wanneer er kennissen hij! hen kwamen, was hij1 nauwelijks te bewegen een wooril te zeggen. „Ik wil officier worden", verklaarde hij op zekeren dag, geheel onverwacht: „zoo- dra ik den vereischten leeftijd bereikt heb, weer als het laatste. Het begon 's middags, en het duurde vier uren achtereen. Don der, bliksem, regen en wind. 'tWas of de zondvloed zou beginnen. Eerst liepen de goten over, toen werden de goten tot be ken, de straten werden rivieren, de be nedenstad was ten slotte één woeste plas geworden en altijd nog maar gutste het naar heneden en gierde de dolle storm wind. Geen stormwind, die regenschermen omslaat, geen stormwind, die boomen ont wortelt, maar een, die muren omsmijt. Da muur van het kerkhof, de muur om de kazerne, de muur om de gevangenis, wer den omver geblazen, verscheiden huizen stortten in. De spoorweg kwam onder water te staan, zoodat het spoorwegverkeer werd gestremd. De schade is niet te overzien. Het ge- heele garnizoen van Leuven is in de weer geweest om hulp te verschaffen aan die het ergst in nood zaten. Buitengewoon jammer is, dat Leuven, de stad die zooveel van water te lijden heeft gehad, nu zonder waterleiding is. Door het instorten van muren zijn er op ver scheiden plaatsen buizen gebroken. Die moeten hersteld, voordat men het water weer door kan laten. Ook in Namen en omstreken heeft het onweer geducht huisgehouden. Brand door den bliksem en overstrooming door den stortregen. Bij Namen stond het veld ge heel blank. Daar zijn twee menschen ver dronken. De financiën der Kath. Soc. Actie. In de jongste „Mededeelingen" komt een artikel voor, dal den toestand der financiën van de K. S. A. bespreekt. Nadat daarin is vooropgesteld, dat het tekort van f 5200 geen onrust moet baren, en aangetoond dat wegens noodzakelijke uitbreiding der verschillende werkzaam heden aan het Centraal Bureau meer geld noodig is, wordt de volgende conclusie getrokken lo. dat de financiën der K. S. A. nie mand behoeven te verontrusten: ze staan thans reeds gunstiger, dan waarop bij de stichting werd gerekend; maar: 2o. dat ze nog bij lange na niet zóó zijn, dat wij1 kunnen zeggen: „het geld is er". Dat is inderdaad niet het geval. [Wil de K. S. A. werkelijk worden, wat ze worden kan en worden moet, wil ze niet alleen de Duitsche volksverein in organisatie, maar ook in werkzaamheid voorbijstreven, wil ze werkelijk beant woorden aan het hooge ideaal, dat Z. H. Paus Pius X in zijn Encycliek over de Kath. Soc. Actie in Italië aan alle volkeren van Europa hoeft voor gehouden, dan moot het jaarlijksch inko men van de K. S. A. in Nederland nog aanzienlijk versterkt worden. Dit is geen ondankbaarheid, dat wij dit wensch ik biji de cavalerie in dienst te treden". „Maar jongenlief, daar heb je ons nooit over gesproken", riep Lodewijk Holm ver baasd uit: „Ik hoopte integendeel dat je bij het onderwijs zoudt gaan". De vijftienjarige knaap schudde 't hoofd en hernam op minachtenden toon: „Ik heb er goed over nagedacht; maar ik ken geen ellendiger bestaan dan zijn beste levensjaren in een vergeten oord te slijL ten, als een arme schoolvos, om, als het geluk ons meeloopt, misschien op zijn veertigste jaar ergens leeraar aan eene hooge re burgerschool te worden". „Maar ga dan ten minste naar Kam pen. Als infanterio-offieier kan men zon der fortuin nog rondkomen. Bij de huzaren is dat niet mogelijk. Men heeft twee paar den te onderhouden en men is omringd van rijke kameraden, die allerlei feestjes op touw zetten. Je zoudt niet voor hen onder willen doen. Hoe wilt gij dat er ■iets anders dan ellende uit zou voort vloeien?" „01 Ik zal wel zorgen dat ik rondkom", verklaarde Wouter vol eigendunk. Zijn vader liet het onderwerp rusten, meenende dat hij wel tot verstandiger in zichten zou geraken, maar het jaar daarop, kwam hij' er beslister dan ooit op terug. Hij zou binnen den kortst mogelijken tijd zorg dragen den officiers-rang te beha len, en eens zoover een rijke vrouw zoeken. (Wordt vervolgd

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1