>es. No. 57. Dinsdag 15 Mei 1906. Tweede Jaargang. tten, S. FEUILLETON. SLAVENKETENEN. BUITENLAND, BINNENLAND. }nsburc) Joes. een. ra KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. UIT DE IPERS. 124 uur te fen voor alle rDEN enz., bij Jacobs traat, paard wordt ien aanaard- Si ardploegjes. ÏAAIERS aan bekend, in niet ver- id gebleken geen enkele veel lichter n uren kon g een olie- rantie. i. L sranaf M ZEEUWSCHE COURHNT Abonnementsprijs per 3 maanden Afzonderlijke nummers a contant Geïllustreerd Zondagsblad, alléén abonné's per 3 maanden voor de 0.95 0.05 0.371/, MAANDAG- VERSCHIJNT eiken WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. Reclameberiohten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. provinciaal Watersnoods-Comlté. Door den penningmeester van dat Co mité is nog ontvangen uit: Zeeland: Collecte te Haamstede II f 300, te Stop peldijk f 251. Nederland: Collecte te Scherpenzeel f 142.87, Steen- wijk f247.115, Zwolle f4288.645 Beverwijk f225.435, idem Leerbroek f 110.30. Verder van H. G. te A'dam (door ds. A. Littooy) f 25, fanfaren ver. Concordia Nederhemert f 10, netto opbrengst Haar lem f 144.39, nagekomen gift uit Heiloo f 2.50, idem uit Maastricht f 2.40, Frauen verein. Nijmegen f 12 en van de Vereeni- ging Neerland's Hoogste Berg te Vaals f 201, nagekomen giften uit Dordrecht f 8.75 en uit Neede f 14.90. Sprekende cijfws. In ons jongste hoofdartikel merkten wij reeds op, dat de godsdienstige grondslag en het godsdienstig leven in het land van den H. Lodewijk nog al te wenschen over liet. Ziehier nog eenige bewijzen voor het diep verval van het Fransche volk: Voortdurend hoort men van kerk-aansla- gen en grove heiligschennissen, waarbij de tabernakels worden opengebroken en de H. Hosties met voeten vertreden. Het gouvernement durfde zulks niet bij' da in ventarisatie wegens de verontwaardiging der katholieken en laat het nu straffeloos toe van zijne handlangers. Hoe diep Frankrijk gedaald is, zullen eenige cijfers duidelijk maken. Te Parijs houdt nog geen vierde deel der katholieken hun Paschen, wordt Vs burgerlijk begra ven en laat */s de kinderen niet meer doopen. In Frankrijk telt men op elke 62 gezinnen ééne echtscheiding, in Engeland één op de 577. Te Parijs is 1/l der geborenen onecht. De zelfmoorden beloopen jaarlijks tien duizenden, waaronder 2000 van vrouwen on 400 van kinderen. Vooral dat laatste teekent. De misdadigheid onder de jeugd klimt jaarlijks met 10001500 gevallen. Het Fransche ras verzwakt, getuige, dat in 1831 21 pet, voor militie werd afgekeurd en thans nu men minder eischen stelt bij gebrek aan sujetten, wel 32 pet. Wat de oorzaken zijn? De ontucht; van een zedelooze roman worden gewoonlijk 150.000 exemplaren verkocht; alleen te Parijs leven er 250.000 van de ontucht; daarbij komt een verbazend misbruik van drank, o. a. van absinth, zoodat Frankrijk 4.) „Indien men goed had willen zoeken, zou men hen spoedig ontdekt hebben. Gij begrijpt dat zij in de nabijheid bleven, om zich te vergewissen in hoever hun doel bereikt was of niet. Zijt gij zeker niet ge volgd te zijn geworden?" „Wat zouden zij daaraan gehad heb ben vroeg hij glimlachend„Gij zijt zoo zeer geschokt door het voorgevallene, dat gij u waarlijk onnoodige schrikbeelden in het hoofd haalt. Een dergelijk misdrijf laat zich slechts op twee manieren verklaren de lijn VlissingenLonden wordt door de meeste Engelsche en Duitsche vorsten ge kozen. Het kan zijn dat een hunner zich incognito onder de passagiers bevond, of althans dat zijne vijanden zijne aanwezig heid in den trein vermoedden. Het zelfde kan het geval zijn ten opzichte van een of ander staatsman. Incüen de moorde naars werkelijk in de buurt bleven schui len, zullen zij ons geen van beiden voor een vermomden prins of minister hebben aangezien; maar ik acht het heel wat waarschijnlijker dat wij hier slechts te doen hebben met eenige tot vertwijfeling gedre ven hongerlijders, die zich wilden wreken op hen, die zich de weelde van een reisje konden veroorloven, en tevens de „rijken" per hoofd bijna bovenaan staat, en dan nog de godsdienstlooze school, waar ruim 1/3 der onderwijzers socialist zijn en leeren wat de loge toejuicht: verachting vooral van het katholicisme. Ook is er geen bloei van handel en nij verheid; het clericale België met 1,/6 der bevolking zet de helft meer om dan Frankrijk. Het totaal der Fransche schuld is reeds 44 milliard 1 En de ziel van het tegenwoordig mini sterie is de godsdiensthater Clemenceau, de man, die in vereeniging met den be- ruchten zwendelaar Cornelis Herz, betrok ken is geweest in het Panamaschandaal, wat hem in de Kamer door Déroulède openlijk is verweten. Ziedaar de zegeningen der logeNonnen verjagen en kerken openbreken is hun hoofd-heldendaad. Hoelang zal het fiere Fransche volk den nek nog krommen onder dat slavenjuk? De ondergeloopen Polders. Nadat op den rampzaligen dag van 12 Maarl j.l. verschillende vruchtbare polders onderliepen, werd van enkele zijden aan merking gemaakt op den minder rooskleu- rigen toestand der respectievelijke dijken. In het algemeen o. i. ten onrechte. Zeker, bij onzen ommegang in enkele geteisterde gedeelten, viel het ons op en met name vermelden wij te dezen op zichte den dijk van den St. Pieterspolder dat een enkele zeekeerende dijk beter aan de hem gestelde eischen haddei kunnen voldoen. Daar wij evenwel op dit terrein minder deskundig zijn, onthielden wij ons van kritiek, in tegenstelling met de „Goesche Courant", die evenmin deskundige, naar men zegt, door eenzijdige voorlichting, een alles behalve liefelijk compliment richtte aan het adres van eenige polderbesturen; althans op de constructie van eenige dijken heel wat had af te dingen. Trouwens, bijster moeielijk valt het niet, om n a een ramp, die bij menschenheuge- nis zijn wedergade niet vond, feilen te ontdekken, of spijkers op het lage water der overstroomde polders te vinden. Nu, na 12 Maart geeft ook de „Middel- burgsche Courant" een beschouwinkje daaromtrent ten beste. Terwille der onpartijdigheid volge hier, wat het orgaan o. a. schrijft wenschten te verwittigen dat hun leven gevaar loopt indien zij niet besluiten een deel van hun vermogen aan de armen af te staan. Wat mij heel wat meer belang inboezemt is de vraag óf gij behalve aan uw hand nog hier of daar pijn gevoelt". „In de linkerzijde alleen; maar het is heel dragelijk" Juffrouw Holm had intusschen den zij den doek losgewikkeld, die de gekwetste vingers omzwachtelde, en een kom met lauw water en azijn halende, waschte zij de kwetsuren zorgvuldig uit, waarna zij alles op de handigste wijze verbond Haar vader was teruggekeerd en had haar gezegd dat de blauwe kamer gereed was". „Zoudt gij uwe reisgenoote naar boven willen dragen?" vroeg zij aan Ernst: „Zij zat nog niet kunnen loopen en zij1 moet volstrekt te bed worden gebracht". De jonge vrouw poogde tegen te stre ven, doch nauwelijks had zij zich opge richt om te toonen dat zij krachtig genoeg was om zelf te gaan, of zij zakte ineen en Nieuwenheim ving haar in zijn armen op en droeg haar zwijgend naar de kamer welke hem door Anna Holm werd aange wezen. Het was een ruim vertrek, vrij' wat beter gemeubeld dan de benedenkamer; men zou gezegd hebben dat daarheen alles was overgebracht wat het huis aan schatten bevattehet ruime ledikant was van eiken hout met zware gordijnen van blauwe stof „Welk eene bedrijvigheid legt men nu aan den dag. Overal werden opmetingen gedaan, leemten en gevaarlijke punten ontdekt, begrootingen gemaakt Zeer prijzenswaardig, voorzeker, maar onwillekeurig gevoelt men, dat die actie van thans is eene reactie op het niets doen van weleer! Te begrijpen is het da.n ook wel, dat sommige handen en hoofden vooral bij deze, ernst vorderende werken verkeerd staan. Hoe kan het als het ware anders! Gewoon aan één jaarlijkscho vergade ring met vaste agenda, begrooting en rekening, somtijds aangevuld met eene verkiezing voor dijkgraaf, gezworen of afgevaardigden wegens periodieke aftre ding, wat niet anders beteekent dan eene herbenoeming, waarop meestal volgt een gezellige maaltijd, wordt men thans op eens geroepen tot eene vergadering met belangrijke punten I Menig bestuurslid moet wel gaan duizelen 1 Leemten en gevaarlijke punten aan de verdedigingswerken, vroeger nooit opge merkt, worden nu op de rij af opge teld; leemten, gebreken in de besturen, waarin voorheen met echt Hollandsche sleur nooit getracht werd verbetering te brengen, worden nu beseft. Zoo zouden wij kunnen voortgaan, maar wij volstaan met de ernstige vraag of niet vele polderbesturen hunne taak te licht hebben opgevat; of de ingelan den zeiven niet veel te weinig gebruik hebben gemaakt van hun recht van ini tiatief; of het conlroleerend lichaam over dat alles, het college van Gede puteerde Staten niet beter had kunnen toezien, meer wenken had kunnen geven". De Goesche vrijwillige brandweer. Deze jonge vereeniging heeft met haar nieuw aangekochte brandspuit al een on gelukje gehad: bij de Vrijdagavond gehou den proefoefeningen was de toevoerbuis voor de .benzine kapot. En spotters, die het meer moderne bluschmiddel geen al te best hart toedra gen, maakten er al dit rijmpje op „Het stadje Goes gaat steeds vooruit; 't Heeft een nieuwe stoombrandspuit, Maarer komt geen water uit". Ons dunkt, dat in deze regeltjes aan de waarde der brandspuit wordt te kort gedaan en dat zij blijken zal deugdelijk te zijn. Wat ons echter minder in die spuit be valt, is, dat zij is aangeschaft moeten worden met geld van particulieren. Wiji dachten, dat de gemeente de plicht heeft er voor zorg te dragen, dat in den geopenden haard brandde een vroo- lijk houtvuur en op tafel stond een groote bronzen lamp, die een aangenamen glans over alles verspreidden. „Ik hoop dat gij hier zoolang zult ver toeven als gij slechts verkiezen moogt", zeide juffrouw Holm vol vriendelijkheid, „vader zal mijnheer een kamertje aanwij zen dat wel heel klein is, maar toch een goed bed bevat". De jonge man, die de gekwetste reeds op haar legerstede had uitgestrekt, dankte zijne welwillende gastvrouw en ant woordde „Ik zal geen misbruik van uwe goedheid maken. Reeds morgen denk ik mijl weder op weg te hegeven". „Laat gij1 mij dan alleen mompelde de zieke angstig. Getroffen hoog hij' zich over haar heen „Niet indien gij1 het tegendeel mocht wenschen. In dat geval zal ik mijn intrek nemen in de eerste herberg de beste" „Dat zouden wij u nooit vergeven", sprak Anna„Gij blijft rustig bij ons, zoo lang gij dit wilt Doch nu moet onze pa tiënte rust hebben Indien zij1 u noodig heeft, zal ik u komen roepen" „Goeden nacht dan", fluisterde hij tot de reizigster, hare hand aan zijn lippen brengende „Ik hoop dat gij uit zult rusten. Herinner u dat ik vlak bij hen en dat u geon onheil kan genaken Slaap wel". Zij gaf geen antwoord, maar drukte zijne hand. er zij een goede brandweer met doeltref fend bluschmateriaal. Nu gebleken was, dat de oude gemeen telijke brandweer niet deugde, worden eenige personen opgeroepen om een v r ij- willige brandweer te stichten, die uit particuliere fondsen zich de beste spuit aanschaft en die nog niet eens officieel erkend is. O. i. is dit een verkeerde toestand. De brandweer moet blijven rusten in handen der gemeente; de gemeente moet het bluschmateriaal aanschaffen, waardoor dan de hoofdelijke omslag wel wat zal stijgen, maar dit is niet meer dan billijk. Of zou de gemeente eerst de kat uit den boom zien en afwachten, of de nieuwe spuit voldoet, om ze dan over te nemen? Hoe het zij, een particuliere brandweer met eigen materiaal naast of buiten een gemeentelijke is o. i. ten eenenmale on- gewenscht. Part ij benoeming. „De Standaard" schrijft o. m. Stuitend is wat te Zelhem gebeurde. In deze antirevolutionaire gemeente heeft do Regeering een liberalen burge meester benoemd, geheel tegen den wensch van de meerderheid der ingezetenen. Er was een adres naar Den Haag gegaan met ongeveer 700 handteekeningen, waarin verzocht werd, om den heer Witteveen te benoemen. Maar dat maakte de rekening van den heer Commissaris van Gelderland blijkbaar niet; de Zelhemmers mochten hun adres naar de Residentie zenden, niet hun wensch maar die van den heer Commissa ris zou gelden. En in Den Haag heeft de Regeering blijkbaar ook slechts gerekend met den wensch van den Commissaris; nu ja, de Zelhemmers tellen niet mee. Dat heet nu natuurlijk volkomen onpar tijdig? Hier is nu eens niet naar „de richting" gevraagd Och kom; ieder, die Gelderland kent, weet wel beter. Hier is met opzet den antirevolutionai ren weer eens aan het verstand gebracht, dat ze onder een vrijzinnig bewind niets te vertellen hebben. DUITSCHLAND. In Pruisen komt op de elf huwelijken één gemengd huwelijk. In 1904 werden in het geheel 294,732 huwelijken gesloten, waarvan 25,573 of 8.7 pet. protestantsch- roomsche huwelijken waren. Tusschen Eenige «ogenblikken later bevond Ernst zich alleen in het kleine zoldervertrek dat voor hem in gereedheid was gebracht. Hij sloeg weinig acht op de hem omrin gende voorwerpen en gaf zich niet eens rekenschap van de aldaar heerschende koude. Zijne gedachten vertoefden uitslui tend bij de geheimzinnige persoonlijkheid die sedert eenige uren zulk eene groote rol in zijn bestaan vervulde. Hij wist niet eens haar naam. Zij had hem niet gezegd van waar zij kwam, noch iets dat hem op de hoogte van hare lotge vallen kon brengen; liet was maar ter nauwernood dat zij' hem voor zijne toe wijding had bedankt, en toch vervulde zij hem met een belangstelling die hij zich ter nauwernood wist te verklaren. Was het, hare schoonheid welke zulk een diepen indruk op hem had gemaakt? Maar hij herinnerde zich vrouwen, even bekoorlijk als zij, voor wie hij onverschillig was gebleven, terwijl hij zich tot dusver veeleer had laten betooveren door geest en vroolijkheid Zij bezat geen van beiden, of liever gezegd zij had geen gelegenheid gehad die hoedanigheden aan den dag te leggen Hare stemming was veeleer som ber; maar loch bleven, tot zelfs zijne droo- men van haar vervuld, en was hij1 bij het aanbreken van den dageraad gereed om, zoo noodig, in persoon een dokter te halen. Zacht klopte hij aan de deur der zieken kamer, en terstond verscheen juffrouw Holm op den drempel. De uitdrukking van 18761880 bedroeg dat getal nog 14,358 of 6.3 pet. van alle huwelijken. In bijna alle Pruisische provincies is het aantal protestantsch-roomsche huwelijken geste gen, alleen in Polen, West en Oost-Pruisen (wegens de toenemende vijandschap tus schen de Duitsche protestanten en de Pool- sche katholieken) niet. ITALIË. De stakingswoede in Italië tengevolge van de botsing tusschen stakers en de openbare macht te Turijn op Maandag avond begint te luwen. In Turijn zelf is besloten om weer aan 't werk te gaan; ook te Rome, Ancona, Parma en Forli is het werk hervat. Het gevoeligst zal waarschijnlijk getrof fen zijn Milaan, waar de tentoonstelling, nauwelijks geopend, moest gesloten wor den. Er heeft ook in Milaan bloed gevloeid. Bij een poging der stakers om binnen te dringen in de mechanische werkplaatsen van Macchi en Passoni, is de arbeider Galli, verantwoordelijk redacteur van de anarchistische Grido della Folla, door den portier doodgestoken, terwijl een andere arbeider zwaar gewond werd. Te Bologna is de burgerij hoogst ver bitterd over de geweldpleging der stakers. Verschillende burgers wijzen de politie on ruststokers en geweldenaars aan en hel pen bij de inhechtenisnemingen. Te Budrio bij Bologna poogden een 700 stakers te dwingen de winkels te sluiten. Toen carabinieri hen dit wilden beletten werden zij met steenen gegooid en be schoten. Een der manschappen stortte zwaar gewond neer. Een ander, die hem te hulp wilde komen, werd eveneens ern stig gewond, maar wist zich toch los te werken en zijn revolver te trekken, waar na hij een arbeider doodelijk trof. Er is nu een compagnie soldaten heen. OOST-INDIE. Volgens officieele opgave bedroeg in onze „Oost" 31 Dec. 1904 het zielental der R. K. inlanders 27.000. Bedenkt men nu, dat op Java en Madoera alléén 28 millioen inlanders wonen, dan springt het in 'toog, hoeveel er voor de R. K. missie nog te doen valt. De minister van financiën heeft ter kan nis gebracht dat als kantoren waar de Ne- derlandsche pasmunt mits voor niet min der dan vijftig gulden voor de zilveren en tien gulden voor de bronzen, kan worden ingewisseld tegen rijksdaalders, guldens en halve guldens, o. a. zijn aangewezen de navolgende kantoren der indirecte belas tingen en der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen, in de provincie Zee land Axel, Goes, Hansweert, Heinkens- zand, Hontenisse, Hulst, Sas van Gent, Vlissingen (directe belastingen en accijn zen), Vlissingen (invoerrechten en accijn zen) en IJzendijke. haar gelaat verried bezorgdheid. „Hoe is de nacht geweest?" vroeg Nieu wenheim. „Slecht. Zij was onbeschrijfelijk gejaagd, en tobde er voortdurend over, dat het gansche menschdom haar vervolgde. Ik geloof dat zij ijlhoofdig was; gelukkig is zij tegen den morgen in een lichten slaap gevallen en sluimert nu nog voort". „Hebt gij1 haar nog onderzocht?" „Ja, en ik werd versterkt in mijn ver moeden dat zij inwendige kneuzingen heeft bekomen". „Zoodat gij het gewenscht oordeelt een geneesheer te laten komen?" „Ik zou het onvergeeflijk achten als wij er geen ontboden". „Dan ga ik aanstonds op weg", verklaar de Ernst: „Laat me u tevens verzoeken, juffrouw Holm, een lijstje te willen maken van al de uitgaven door den toestand van onze zieke veroorzaakt. Mijne erkentelijk heid voor uwe gastvrijheid zal er niet minder groot om zijn en het zal mij geheel op mijn gemak stellen tegenover u. Ik weet natuurlijk niets af van de geldelijke om standigheden waarin deze jonge vrouw verkeert; ik zelf echter bekleed eene ge heel onafhankelijke positie en ik reken mij gelukkig, ook in dit opzicht, iets tot haar behoud hij te kunnen dragen". (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1