lelbiirg, eden, ken. No. 52. Donderdag 3 Mei 1906. Tweede Jaargang. f E U ILL ET O H. B U1 TE NL AN |VG" ifabriek. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Een verdienstelijke Actie. UIT DE pERb. 119. ten en ver- Ivoordeelige a deposito I a p i e r en cherij, Ververij Ir e r e 11 aan natte was- |b voor uit- verven van i wegens TRE. tot 1 uur, leken, van week en per week per week niging, ge- alve in de 1 1 per jaar »ek. ïsdagavond tis voor de geopend 3 cent per tis verkrjjg- jk na Ves- sschool, da- 12i/» aur. per week. Pastorie, 2 cent per ïtre, Goes. f 0.95 0.05 Abonnementsprijs per 3 maanden Afzonderlijke nummers a contant Geïllustreerd Zondagsblad, alléén voor de abonné's per 3 maanden0 371/) VERSCHIJNT eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. Redameberiohten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Provinciaal Watersnoods-Comlté. De penningmeester van dit comité ont ving uit: Nederland. Collecte te: Aarlanderveen f350.755, Ermelo f 404.055, Spaarndam f51.35, Dordrecht f 3481.47®, Gennep 125.75, in de Ned. Herv.' kerk Klaaswaal f29.425, idem Gouda f394.49, bij' eene le zing verg. Chr N. Werkmansbond afd. Bloemendaal f 6.90, van onderwijzers Rot terdam (restant) f 18, te Den Helder (res tant) f 14.75 en Deventer (restant) f 43 Verder van Dir. leeraren, leerl en pers. Technische school, Amsterdam f 224.10, uitv. onderoff. ver. Eensgezindheid, en afd. Gouda e. a. van de Kon. Ned. Bond van Onderofficieren te Gouda f428.005 Dilet tanten-club de Post Rotterdam f364.16, opbr, verloting v. prentbriefk. op Palm- paaschtentoonstelling Utrecht f 120, G. H. v. S. te K. f 250, N. N. Haag f 1, Zangv. Exelsi-or Veenendaal f 40, Coll. v. Onderw. R'dam (restant) f 18, van een bloementen toonstelling Noordwijk f 6, Dames-comité Bussum f 16, v. d. S. Amsterdam f 60 en N. N. Rotterdam, door tusschenkomst van den heer M. C. Roest te Middelburg, f 100. Buitenland. Collecte Hollandsche kolonie te Londen (restant) f 125, G. J. E. St. Petersburg f 300 en A. H. S. New-York, door tusschen komst van de „Middelburgsche Courant", 5 dollars. Gedurende de vele eeuwen van haar be. staan heeft het de Katholieke Kerk aan vijanden nooit ontbroken. Altijd waren er, die tiaar haatten, die zich hare vernietiging tot levensdoel hadden gesteld. Maar altijd mocht zij haar glans en heer lijkheid ongerept bewaren. Sinds de godde lijke Stichter te harer bevestiging op den top van Golgotha zijn bloed vergoot, heeft zij zich uitgebreid over geheel de aarde. Nooit heeft eenige vervolging haren voort gang kunnen beletten. Eeuwen lang waren het pijnen en mar. telingen, welke het deel werden harer kin deren, voor de trouw, haai' betoond. Maar het bloed der martelaren bleek het zaad des Christendoms. Ook de heerschzucht van vorsten, die de Kerk wilden binden aan hun troon, heeft nooit hare macht kunnen breken. En al scheurden in den loop der eeuwen duizenden kinderen zich van haar los, om de dwaalleer te volgen, millioene» bleven haar getrouw, millioenen, in dwalingen De ontvluchting van een zestal zwaar veroordeelden uit de gevangenis 2) te Leeuwarden. (Slot.) Eerst bij 't ontwaken alzoo werd de in braak en diefstal ontdekt. Dat de ontvluch ten uit de gevangenis de daders moesten zijn, was direct het algemeen vermoeden. En waren het dezen geweest, dan had den ze nu geld en goed om van kleeren te wisselen en met minder vrees van ont dekking de wijde wereld in te gaan. Maar ook voor de Justitie had deze inbraak eene lichtzijde. Men had nu een meer zeker spoor om te zoeken. In de buurt van den diefstal moesten de hoeven zich wel ophouden. De nach ten waren te kort om te voet ver weg te komen, zonder opgemerkt te worden. Paarden werden er gelukkig niet uit de weide vermist; daarop zou het mogelijk zijn geweest, dat men de grenzen had kun nen bereiken. Waarschijnlijk zal de kunst van paardrijden hen wel vreemd zijn ge weest. Een macht van politie trok naar de omstreken van Roodkerk en ook de be volking was overal ijverig mee in de weer, om te zoeken en te speuren. Aan het hoofd plaatste zich de Burge meester van Tietjerksteradeel, die een be roep had gedaan op de landlieden, om met vorken, spaden en geweren op 't appèl verzonken, richtten hunne schreden tot haar. Christus had beloofd, met haai- te zijn tot het einde der tijden en de H. Kerk bloeide. Zij bloeide door hare onverander lijke leer, door hare eenheid van bestuur, door de instellingen, waardoor zij hare zending vervult, zij bloeide vooral in hare kinderen. Duizenden door hare raadgevingen ge leid, wijden zich in den religieuzen staat aan de verkondiging harer leer en aan zoovele andere werken van naastenliefde; hoog staat haar priesterschap, en het, huis gezin, met hare beginselen tot grondslag en door haar geleid, is een steun der maat schappij, en voor hemel en aarde een schouwspel vol welbehagen. Nooit is de H. Kerk afgeweken van den weg, haar door Christus gewezen. Maar nimmer ook heeft de strijd tegen haar opgehouden, nimmer hebben de vij anden den haat tegen haar kunnen af leggen. Wel woedt die strijd thans op andere wijze. Foltering en dood zijn niet meer de middelen om haar te treffen. Het is zelfs geen openlijke strijd meer, maai' een werken in duisternis, met leugen, verdacht making en laster als wapenen. En het middel, waarvan zich de bittere haat bedient, om arglistig en bedekt, het vlekkelooze kleed der bruid van Christus te besmeuren, is de hedendaagsche Pers, de koningin der aarde genoemd, omdat zij machtig is en over geheel de aarde ver spreid. Alsof alleen de macht tot de ko ninklijke eigenschappen behoordeen niet eveneens rechtvaardigheid en trouw. Naarmate de dagbladpers ontwikkelde, heeft deze wijze van strijden legen de Kerk ook grootere verhoudingen aange nomen. Het voornaamste doel is twist en twee dracht te zaaien onder hare kinderen en de vereering en hoogachting, welke de Katholieke volkeren haar toedragen, meer en meer te doen verflauwen. Maar do Katholieken blijven niet werke loos in dezen leugenveldtocht tegen de Kerk ondernomen. In het jaar 1900 werd in Duitschland opgericht de „Zentxal.Auskunftstelle der Katholischen Presse", een centraal infor- matie.bureau zouden wij zeggen, al is het met drie vreemde woorden. te verschijnen. Een kleine aanwijzing werd dra ver kregen. Bij 't dagen van den morgen had den twee grasmaaiers op de grens van een korenveld onder Rinsumageest een gesprek afgeluisterd en iemand in gebroken Duitsch hooren roemen den heerlijken smaak van Groninger koek. Nu bevond zich onder de vluchtelingen 'n Duitscher en bij den inbraak te Rood kerk bleek ook te zijn ontvreemd een Gro ninger koek. Verder vond men niet ver van Bottoma's woning de kleeren van twee der gevangenen; voor deze beiden stond het dus zoo goed als vast, dat zij aan den inbraak schuldig waren en zich in den omtrek moesten schuil houden. Den geheelen morgen werd rusteloos gespeurd in bosschen en korenvelden, tot eindelijk in den namiddag een spoor werd gevonden, 'twelk eindelijk tot de ontdek king leidde. Alle vier lagen ze bijeen, de lang ge- zochten, slapend en vermoeid, doch onraad vernemende, zetten ze het op een loopen. De Dnitscher, Wilhelm Spellekens van lluhrort was dra uit liet gezicht, doch zijne kameraden bleken minder vlug ter been. Hoewel niet zonder moeite, werden ze ach terhaald en gevat. Hun verzet was niet zoo geweldig, als vermoed had mogen wor den; ze bleken trouwens zeer afgemat. Waarlijk geen wonder, als men bedenkt, dat ze zeker weinig of geen voedsel had den gebruikt en dun gekleed als ze waren, onder den blooten hemel in 'tveld hadden moeten overnachten. Zwaar geboeid liet het drietal zich ge- Dit bureau heeft ten do-el, de beschul digingen in de dagbladen tegen Paus, cle rus, kloosters, kath. instellingen enz, ge richt, te onderzoeken. Sinds 1 October van het vorige jaar heeft deze vereeniging, welke onder lei ding staat van Dr. Kaufmann te Coblenz, zelfs een eigen orgaan, de „Apologetische Rundschau". Het laatste nummer van dit orgaan geeft in een hoofdartikel onder het opschrift: „Wie gelogen wird" (Hoe gelo. gen wordt) een statistiek over de werkzaamheden van de vereeniging over -de drie eerste jaren van haar bestaan, waaruit op de eerste plaats blijkt, hoe on misbaar dit informatiebureau is en hoe nuttig zijn werkkring, maar tevens geeft deze statistiek een beeld van den omvang der lasterxampagne. In het jaar 1900, het stichtingsjaar, wer den nasporingen verricht omtrent 40 a 50 beschuldigingen tegen priesters, in 1901 omtrent 80, in 1902 omtrent 100 a 120, terwijl in 1903 een driedubbel aantal werd behandeld, ongeveer 260 tot 300. We zullen natuurlijk nooit beweren, dat er nooit waarheid stak in de uitgebrachte beschuldigingen. Ook onder het kleed van den priester klopt het hart van den zwak ken mensch. Maar men heeft het recht niet, daarom den geheelen geestelijken stand te veroordeelen, zooals dan maar al te vaak geschiedt. Het bureau verkreeg de zekerheid, dat bij meer dan drie vierden van al deze z.g. priesterschandalen de beschuldiging eenvoudig verzonnen of de waarheid ver draaid bleek. Hoe meer het bureau bekend bleek, hoe grooter invloed het verkreeg, des te ver. der kon het zijne werkzaamheden uitstrek ken. Deze bepaalden zich niet slechts tot de eigenlijke z.g. schandalenkroniek, maar ook tot andere beschuldigingen, welke de gees, telijkheid zoo dikwijls naar hel hoofd wordl geworpen, als onverdraagzaamheid, te strenge tuchtiging, kerkhofschandalen, proselietenmakerij, afval van het geloof enz. Het gevolg van den ijver van Dr. Kauf mann en de zijnen is geweest, dat de be schuldigingen van zware misdaad merk baar verminderden, want natuurlijk wer den de bladen, die met welgevallen op willig leiden naar de Hoogebrug, waar de Dokkumer trekschuit naar Leeuwarden werd opgewacht om daarmede naar de hoofdstad te gaan. In deze schuit kregen de gevangenen plaats naast hunne bewakers, doch deze verdienen al evenmin een woord van lof als de bewakers van 't tuchthuisniet ver van Leeuwarden toch wist de 26-jarige Heinrich Schulz, vroeger reeds genoemd, nog aan zijne geleiders te ontsnappen. Door een der openingen van de kajuit vond hij een uitweg naar buiten en kwam na tuurlijk in de diepe trekvaart terecht. De politie waagde 'tniet hem te volgen en de schuit met het paard er voor ging haars weegs. Schulz, mogelijk vertrouwend op zijne zwemkunst, had buiten de boeien gerekend, waarmee zijne handen waren vastgeklonken. Hij bleek machteloos en wel keerde de schuit terug om te helpen en staken hulpvaardigen in bootjes van de walzijde hem de reddende hand toe, dochte laat. De jongeling verdronk ver van zijn vaderland, als misdadiger 1 Men kan zich voorstellen, hoeveel volk in de stad te hoop liep, toen het de aan houding van het drietal vernam. Op de straten naar de gevangenis stond 'tvol nieuwsgierigen. Aan de Grachtswal tegenover de gevan genis, werd het gedrang van menschen, die naar de zijde der gevangenis wilden overgezet worden, zoo groot, dat de pont van wal ging met een klein dertig perso nen; op het midden van de gracht geko men, zonk de schuit. Alle opvarenden gingen naar de diepte, deze nieuwsberichten azen, desnoods door rechterlijk vonnis, gedwongen den laster te herroepen. Ook ons land bleef van dezen verdienste lijken arbeid niet verstoken. Hier heeft de apologetische vereeniging Petrus Cani- sius die taak op zich genomen. Ook haar mocht het al menigen keer gelukken de leugen te ontmaskeren, of de ware toe dracht der feiten bloot te leggen, en wel in de bladen, die ze verkeerd hadden voor gesteld. Moge het ook aan haar gegeven zijn, evenals aan de Duitsche vereeniging, de goede gevolgen van haar ijver te zien. N. K. Over „C le r i c ale n". De ,oud-Hoogleeraar, het tegenwoordige Kamerlid, Mr. M. W. F. Treub, heeft dezer dagen in Leiden een politieke rede gehou den, .waarin hij o. m. ook 't e-en en ander beweerd heeft van de „Clericalen". Naar het verslag, dat de „N. R. Ct." van deze rede ,gaf, redeneerde de heer Trenb er op deze wijze prachtig naast De katholieken maken in laatste instan tie het staatsbeleid ondergeschikt aan de kerk en daarom kan geen vrijzinnige lot deze partij h-ehooren. De antirevolutionai ren en chr.-historischen zijn niet cleri- caal in dien zin dat zij den clerus de oppermacht toekennen. Toch aarzelt spr. niet pok deze kerkelijke partijen clericaal te noemen, omdat zij in de politiek zich ook füs clericaal gedragen. In den grond der zaak toch organiseeren de antirevolu- tionnairen jen chr.-historischen zich ook in kerkgenootschappen en willen zij' hun leerstellingen in de politiek laten door werken. Daarom moeten zij ook de voor keur geven aan een politiek die zich schikt in het keurslijf der kerkgenootschappen. „Het Centrum" maakt bij dit gedeelte van het verslag deze kantteekening Wat door den heer Treub beweerd werd met betrekking tol de anti-revolution- nairen en christelijk-historischen kunnen wij pnbesproken laten. Het gaat ons niet rechtstreeks aan. Maar wat de katholieken betreft, zouden wij toch wel eens willen vragen op welke f e i t e n de gemeenplaatsen steunen, welke de heer T r e u b goedvond voor zijn ge hoor te herhalen. De vrijzinnig-democratische spreker ver zekert, dat de katholieken een clericals partij zijn, omdat zij het staatsbeleid on dergeschikt maken aan de Kerk? Hetzelfde is reeds dikwerf met aplomb verkondigd, maar men moest nu eens b e wijzen leveren. De katholieken hebben een program. Bevat dit program ook slechts één ar en op het angstgeroep, dat luide gehoord werd, verschenen ijlings booten en sche pen en menschen met reddingsmiddelen, doch hoe snel gehandeld werd en hoe hulpvaardig allen zich betoonden, bij- een der opgehaalde drenkelingen bleken de le vensgeesten reeds geweken. Het was een 14-jarige knaap, een zoon van den slager De V. Twee vrouwen bloken bewusteloos, doch kwamen gelukkig nog weder bij. Welk een veelbewogen dagl En toen het avond en reeds laat gewor den was, bereikte nog deze extratijding de stad, dat ook Spellekens, een der hoofd personen van de ontvluchting, in de nabij heid van Buitenpost in zijn kamp voor de vrijheid zich had moeten overgeven. Nieuwe poging tot ontvluch ting. In October werd wed-er eene poging tot ontvluchting beproefd. Reeds was men er in geslaagd, de slaapzaal te verlaten, toen onraad werd ontdekt en ze spoedig weer gevangen waren genomen. Nu werden ze in onderaardsche cellen opgesloten. Doch wederom beraamde een zestal, waarbij Spellekens en Schafstal, een poging om uit te breken, nog verme teler dan den eersten keer. Nog juist was de Minister van Justitie, vergezeld van den Inspecteur der gevan genissen, in eigen persoon te Leeuwarden geweest, beide heeren waren ook in de gewelven afgedaald en beiden hadden ze verklaard: van hieruit is ontvluchten on- mogelijk. En toch had het zestal zijn on- deraariische gang onder de fondamenten der gevangenismuren door, toen reeds bij- tik'el, waarbij 'het belang van den Staat wordt opgeofferd aan dat van de Kerk? De katholieken zijn in bondgenootschap met andere „clericale" partijen aan de regeering geweest. Hebben zij' in dien tijd ook maar één wetsontwerp ingediend, ook maar één han deling verricht, waaruit blijken kan, dat zij' de rechten van den Staat miskenden ten bate van de Kerk? Wij hebben deze vragen reeds bij her haling gesteld, maar er nimmer een antwoord op ontvangen. En wij* meenen te mogen veronderstel len, dat ook prof. Treub het schuldig zal blijven. Immers, had hij bewijzen gehad, dan zou hij' ze ongetwijfeld wel hebben opge somd, zij 'took gedeeltelijk. Maar is het nu niet betreurenswaardig, dat een man van den naam en het gezag des heeren Treub zijn gehoor op der gelijke banale en ongemotiveerde bewe ringen „vergast"? BELGIE. HetverganeBelgischeschool. schip. Opnieuw is Dinsdagmiddag in de Kamer een heftig debat ontstaan naar aan leiding van het vergane schoolschip. De minister van industrie, Francotte, las het officieele rapport voor, dat aan hem over de ramp is uitgebracht. Dit rapport zegt, dat het schip water maakte en dat de reddingsbooten niet bijtijds konden wor. den uitgebracht, behalve de eene, waarin de 26 overlevenden zich begeven hebben. De minister verklaarde verder, dat hij de resultaten van het onderzoek aan de Ka. mer zou mededeelen. De afgevaardigde Huysmans vroeg aan de Kamer het geheele dossier over te leggen, zelfs de rapporten, die ongunstig mochten luiden. De minister antwoordde, dat de rapporten der ambtenaren niet zul. len worden openbaar gemaakt, wat heftige protesten van de linkerzijde uitlokte. De liberale afgevaardigde Hymans sprak de hoop uit dat de justitie tusschenheide zal komen en dat de verantwoordelijke personen zullen worden aangewezen. Een interpellatie betreffende het oplei. dingsschip werd tot aanstaanden Dinsdag uitgesteld. De rogeering heeft besloten voor de slachtoffers der schipbreuk op het kerkhof te Antwerpen -een monument op te richten. Degeredden van hetBelgische schoolschip. Uit de mededeelingen der geredden van de „Comte de Smet de Naeyer" die te Antwerpen zijn aangeko men, blijkt dat op den 18 April 1906 de „Comte de Smet do Naeyer" met de ge middelde snelheid van 10 knoopen in het uur bij' noord-westen wind in z. w. weste lijke richting liep. na gereed, en slechts twee dagen na het bezoek van den Minister en den Inspecteur- waren ze wederom uitgebroken. Allereerst braken ze in het kleeren magazijn der ge vangenis, voorzagen zich van de noodige kleederen en klommen toen over hoogo muren en daken. Op een na, die durfde 't niet aan en bleef achter. De vijf an deren passeerden zonder moeite dien eer sten schildwacht, die in de als burgers gekleede mannen geen gevangenen ver onderstelde, en de tweede schildwacht, een jong soldaat, durfde uit vrees voor eigen leven geen alarm te maken. Wederom werden menschcnjachten ge organiseerd, wederom was er schrik in den lande. In Bolsward wilde men 'tniet op den bejaarden commissaris, de drie agenten, nachtwakers en stille wachten la ten aankomen, maar riep, om op alles voorbereid te zijn een gedeelte der stede lijke schutters onder de wapenen, terwijl bij elk der stadspoorten vier gewapende schutters op wacht werden gezet, leder, die er maar- eenigszins verdacht uitzag, werd aangehouden. Drie der vluchtelingen werden al spoe dig gepakt; Spellekens en Seip verscho len zich den volgenden nacht onder een houtzaagmolen. Toen die 's anderen mor gens heel in de vroegste reeds in beweging werd gebracht, schrokken ze op uit den slaap en kozen het hazenpad. De molen knecht zag, dat ze den weg insloegen naar Augustinusga. Hij maakte alarm en weldra trok, onder aanvoering van den burge meester, een groot aantal mannen op do jacht uit. De achtervolgden, Seip, groot

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1