:en, 1ANK oes. ireeren. mi oes. itraat, LTEN. z. burg. No. 51. Dinsdag 1 Mei 1906. Tweede Jaargang. fEÜILILETQN, KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. GODSDIENST en SOCIALISME BUITENLAND si, laiinacbines, die Tachten de soli- linen. Overtuigd |ekocht worden, dezen handel ag zijn, zoo ge vragen der gers, welke het ieder, zelfs tot dan is U ge- dstraat E 6. IGTSE. ndbrieven, srikzee ten m bij de lemd, ER VLIET. loinlre, Goes. NIEUWE IftllWSM COURANT Abonnementsprijs per S maandenf 0.95 Afzonderlijke nummers a contant0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, alléén voor de abonné's per 3 maanden 0 377s MAANDAG- VERSCHIJNT eiken WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Advertontiën van 1—5 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Gt. contant. Reclameberiohten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Provinciaal Watersnoods-Comité. Nog is ontvangen door den penning meester uit: Zeeland. Uitvoering muziek- en zangver. te O. en W. Souburg f20. Nederland: Collecte teIJselmonde f 458.50, Nieu. werkerk a. d. IJsel f 383.03, Tricht f225.787 IV Hilversum f650, Bunnik, Odijk, Werkhoven f 247.295, Zaandam f 1224.665, Nieuwe Tonge f 169.47, Rijs wijk f241, Harderwijk f290.64, Nieuw.Hel- voet f 200.585, Rotterdam, voorloopige re mise, f 20.000. Verder van S. J. L. Rotterdam f 10, Jongel. Ver. Nieuwe Pekela f3.60, S. M. G. en wed. N. N. Amsterdam f.2, en opbr. van een loterijtje Den Haag f 13. Buitenland. Van de Hollandsche gem. te St. Peters burg f5000. Over de onverzoenbare vijandschap tus- schen deze twee is reeds zooveel geschre ven en gesproken, dat de kennis ervan wel geacht kan worden tot de Christelijke arbeiders te zijn doorgedrongen. Maar telkens nog worden door de socia listen pogingen gedaan om een brug te leggen over de klove, welke de godsdienst en het socialisme scheidt; voortdurend wordt den arbeiders de vereenigbaarbeid van godsdienst en socialisme voor oogen gehouden. En wel om redenen van tak tiekl Om vogeltjes, te lokken. In „het Volk" van Zaterdag bekende Troelstra het feitelijk zelfal deed hij 'tniet met evenzooveel woorden. Gorter en mevr. Roland Holst trachten nl. de partij' weerbaar te maken tegen de „konfessioneele school". Onder „konfes- sioneeie sÜnool" kan men de godsdienstige school verstaan. Nu acht Troelstra dit streven gevaarlijk voor den klassenstrijd, „daar het de een heid der christelijke arbeiders bevestigt". Troelstra acht dus een strijd tegen de godsdienstige school en Hen godsdienst misplaatst, louter uit taktiek. En als door zoo'n strijd de arbeiders niet afkeerig zouden worden van het socialis me, zou de leider zelf danig meevechten. Zoo deed de ongeloovige Van der Goes dezer dagen .nog een poging om de ge- loovige arbeiders in het socialistische De ontvluchting van een zestal zwaar veroordeelden uit de gevangenis 1) te Leeuwarden. De stoutmoedige ontvluchting van Frans Rosier brengt in herinnering een even kras uitbrekers-stukje van zes zwaar veroor deelden uit de gevangenis te Leeuwarden in den nacht van 14 Juni 1868. 'tWas in den vroegen morgen, dat. iemand even buiten Leeuwarden twee ver dachte personen uit de stad zag gaan, die bijzonder haast schenen te hebben. Hun uitzicht en kleeding, gevoegd bij den ongewonen spoed, waren zoo ver dacht, da.t hij terstond de nachtpolitie in kennis stelde met wat hij gezien had, als zijn vermoeden te kennen gevende, dat het wel ontvluchte gevangenen konden zijn. Onmiddellijk werd de zaak onderzocht en bleek het vermoeden maar al te waar te zijn. Dra ontdekte men aan het tuchthuis, dat niet twee, maar zes van de zwaarst veroordeelden zich dien nacht, uit de voe ten hadden gemaakt. De kooien waren ledig, de gevaarlijke vogels gevlogen. Hoe deze ontvluchting mogelijk was, kon niemand zich verklaren. Men stond voor een raadsel, 's Avonds te voren waren de gevangenen door de bewaarders elk af zonderlijk opgesloten in alcoven, met ste vige ijzeren sluitingen. Die alcoven bevon- kamp te lokken in een redevoering „Chris tus of Marx". Brutaalweg, zonder blikken of blozen, wordt gezegd, dat in de praktijk der socia listische beweging niets is, wat met het Christendom onvereenigbaar is, maar eer lijk wordt bekend en het moet onthou den worden dat de theorie van het socialisme onvereenigbaar is met de Chris telijke leer. Welnu, gesteld dan, dat het economische stelsel niet in strijd zijn zou met. de chris telijke leer en het theoretische wél, dan toch zou door het verband, wat tusschen die twee bestaat, het socialisme voor een christen onaannemelijk zijn; immers men drinkt uit geen vollen beker, waarin zich slechts één druppel vergif bevindt. Maar ook het economische stelsel is wel degelijk in strijd met de christelijke leer, al was het alleen maar, dat de leer der socialisten over het recht van eigen dom in strijid is met de christelijke op vatting daaromtrent. Hebt ge ooit gehoord, dat wij diefstal aanprijzen, of bedrog of doodslag verheer lijken? vraagt Van der Goes verder, om het samengaan van godsdienst en socia lisme te verdedigen! Op die met pathos gestelde vraag, kan doodkoud bevestigend geantwoord worden. Zeker prijst gij diefstal aan, want wat is het anders dan diefstal, wanneer de Staat, naar nw leer, zich de grond en de pro ductiemiddelen, zou toeëigenen. En misschien zal Van der Goes zich nog herinneren, hoe de moord op grootvorst Sergius door „het Volk" werd opgehemeld en verheerlijkt. De rede van den ongeloovigen socialist Van der Goes heeft weer duidelijker in het licht gesteld, dat godsdienst en socia lisme tegenover elkander staan als water en vuur. AMERIKA. De ramp in California. De correspondent van de New York He rald te San Francisco zegt, dat de aard. schok van Woensdagmiddag alweer verge ten is, en dat men te San Frdiicisco slechts wacht op de heropening van de banken, die weer geld in omloop zullen brengen. Hoewel de groote ramp nog pas een week geleden is, schijnt de opgewektheid voor goed in de stad teruggekeerd te zijn, den zich op de bovenverdieping in 't nieu we gebouw. Al de sluitingen hadden ze verbroken, doch eenmaal u i t de kooien, waren ze nog slechts op de naar alle zijden ge sloten bovenzaal en door de deuren was alzoo niet te ontkomen. Hoe een uitweg gevonden? Met een of ander werktuig, een raadsel al weer, hoe dit onder hun bereik kwam gelukte het hun een ope ning in den zolder van de slaapzaal te maken. Hierdoor gekropen, bevonden ze zich op den zolder en wisten daar te verbreken de sluiting van een dakvenster. Door dit venster kwamen ze op het dak van het gebouw. Doch nu werd de zaak lastiger, aangezien beneden ©en schild wacht stond geposteerd met geladen ge weer. Het was tusschen 1 en 2 uur in den nacht - de stad lag nog in diepe rust, maar lang tijd hadden ze niet meer, om onopgemerkt beneaen en naar buiten in veiligheid te komen. Om aan den schildwacht te ontsnap pen, beproefden ze het dak van een tweede gebouw te bereiken. Daarin slaag den ze weder naar wensch, doch het zwaarste stuk bleef nog immer om beneden en over de gracht te komen, waardoor de gevangenis is ingesloten. De mr. inbrekers hadden dit geval voor zien en mitsdien een touw medegebracht, dat hier een onmisbaar vereischte mocht heeten. Hoe ze aan dat touw waren geko men? Ze hadden het zelf in hunne vrije uren gemaakt van garen, dat bleekj gestolen te zijn uit de werkplaats, waar ze daags nu men niet bang meer is voor hongers nood en hevige epidemieën. De straten worden een voor een opge. ruiind, en ook met het herstel der water leiding en het in orde brengen der elec. trische. en gasverlichting schiet men goed op. De New-Yorksche correspondent van de Daily Telegraph seint over de vraag, hoe groot het aantal slachtoffers van de ramp is. De militairen en de regeeringsambtenaar zipiTiet nog altijd niet eens dienaangaande, zegt hij, en waarschijnlijk zal de waarheid nooit aan het licht komen. James Ran dall, een New.Yorksche bankier, uie zich tijdens de ramp te San Francisco bevond, geeft als zijn overtuiging te kennen dat het aantal slachtoffers van de aardbeving en den brand stelselmatig te laag opge geven wordt. Menschen die te midden van de puinhoopen geweest zijn, stellen het aantal dooden op 4 tot 5000. Naarmate de bouwvallen opgeruimd werden, komen de lijken en de stukken van lijken bij do zijnen voor den dag, maar in He groó'te houten gebouwen die in vlammen opgin. gen, moeten honderden menschen zoo ge heel verbrand zijn, dat er zelfs geen been. deren kunnen teruggevonden worden. Dat is vooral 't geval in de wijken langs Re baai, waar veel goedkoope huurhuizen wa ren, en waar matrozen en arme heden huu nachtverblijf vonden. Het is onzin zegt de bankier te beweren dat het aantal slachtoffers nog geen 300 bedraagt; ieder die sedert de ramp te San Francisco geweest is, weet dat. In 'de groote gebouwen alleen zijn meer dan 300 menschen omgekomen. De reden voor de houding van de mili. tadre overheid kan Randall niet gissen. En de correspondent voegt er bij dat de meeste menschen nu toch overtuigd zijn dat zoowel het verlies aan menschenlevens als de stoffelijke schade veel minder hoog zijn dan oorspronkelijk opgegeven werd, ook omdat men niet genoeg rekening hield met het behoud van verscheiden aanzien lijke wijken en met de maatregelen tot red ding van de slachtoffers. Zaterdagochtend is er echter een hevige regen op San Francisco neergekomen; de tenten werden bijna weggespoeld, en de vrouwen en kinderen in de kampen hadden veel te lijden. De meeste tenten zijn nog maar inderhaast opgezet en vormen een onvoldoende beschutting; men verwacht elk oogenblik zooveel goede tenten, dat 150.000 'menschen er behoorlijk in onderge. bracht kunnen worden. Generaal Greely zegt, naar aanleiding van het geschrijf over het aantal slacht offers van de ramp, dat bij den brand van het Valencia hotel naar 't heette 75 men schen omgekomen waren; voor zooveel men nu heeft kunnen nagaan waren het er ten hoogste twintig. En dit geval staat niet op zichzelf. arbeidden. Die arbeid zal hebben bestaan in weven of spinnen. Gedachtig aan het alle dagen een draad je, hadden ze samen 45 strengen garen weten meester te worden en daaruit het touw samengesteld, sterk genoeg om er man voor man aan te kunnen hangen. Na het eene einde stevig vastgemaakt te hebben aan een ijzeren bout van het dakvenster, zal het vermoedelijk Schulz zijn geweest, een 26-jarige Zwitser, laatst te Harderwijk woonachtig, die zich het eerst heeft neergelaten aan het touw. 'tWas een steile hoogte en beneden hem bevond zich de diepe gracht, die nog over gezwommen moest worden, om vasten grond onder de voeten te krijgen. 'tTouw was echter zóó lang genomen, dat het niet alleen tot aan de gracht kon reiken, maar ook nog dienen kon als red dingsmiddel als het zwemmen gevaar mocht opleveren. De zwemmer had het om zijn middel gebonden. Toen hij goed en wel beneden en over was, nam hij het touw en knoopte het vast aan een der aldaar staande hoornen. Zijne makkers konden zich nu maax van de hoogte als langs een hellend vlak naar beneden la ten glijden. Alle vijf kwamen ze niet al leen behouden, maar ook droog over, wat voor hen van veel belang kon heeten. Weinig uitzicht toch bestond er om de doornatte plunje te kunnen verwisselen en onderdak zou de eerstvolgende nach ten ook niet wel gevraagd kunnen worden. 't Stoute en weloverlegde waagstuk was tot dusver bekroond. Zoo wèlgeslaagd was de uitvoering geweest, dat geen der mede- Bij onderzoek is gebleken dat de gewei, ven der banken te San Francisco 31 mil. lioen bevatten, geheel ongeschonden, hei geen met de 18 millioen, te goed bij banken buiten de stad, een bedrag van 49 millioen dollar maakl, dat onmiddellijk beschikbaar is. Door gereedelijk realiseerbare waarden wordt het totaal op 100 millioen gein-acht. Alle bankinstellingen op twee na zijn ver woest, de schade bedraagt, ongerekend de waarde van de terreinen omstreeks 2.500.000 dollar, ten deele door verzeke. ring gedekt. FRANKRIJK. Om de schuld der beroeringen op ande ren te werpen heeft de Fransche regee. ring een laatste troef uitgespeeld. Cleri. calen en monarchisten moeten de schul digen zijn! De Fransche regeering heeft bij een groot aantal personen, die om hun monarchis tische sympathieën bekend stonden en ook hij de „Croix" een huiszoeking laten doen. Alles was voorbereid. De „Temps" zeide, dat de instructie, die in het depar tement du Nord en Pas de Calais was geopend, tot resultaat heeft gehad de ont dekking dat er verdachte handelingen te Parijs hebben plaats gehad in verhand met de troebelen en de revolutionnaire betoo gingen. De procureur-generaal te Douai had daarom naar Parijs het verzoek ge telegrafeerd om verschillende huiszoekin gen te doen. In den Donderdagavond ge houden ministerraad heeft minister-presi dent Sarrien mededeeling gedaan van dit telegram en daarop werden de noodige orders uitgevaardigd. Vrijdagmorgen begon het spelt Om 5V2 uur kwam de onder-chef van den veilig heidsdienst om aan het bureau van de „Croix", Rue Bayard, een onderzoek in te stellen met zijn secretaris en zes agen ten. Daar de hoeren Bouvattier hoofdredac teur en Strouss redactie-secretaris, niet tehuis waren, werden zij gehaald. Na hun komst begon de heer Blot zijn onderzoek de administraties van de „Croix" en de „Pélerin" werden tot in alle hoeken en gaatjes nagesnuffeld, nota werd genomen van een som van 21.0000 francs, die aan wezig was als geld-inzameling voor de slachtoffers van Courrières. Bij' den advocaat Moreau-Gaffieri werd eveneens een onderzoek ingesteld evenals bij de ligue anti.magonnique. Gemakkelijk is het te begrijpen wat de regeering daarmede voor heeft. Zij' werpt daarmede immers een. verdenking op de vijandige partijen en tracht van zichzelf alle schuld af te weipen. Spoedig zullen we nu wel de noodige beschuldigingen te hooren krijgen ITALIF. De Vesuvius na de ui tbar. sting. Woensdag besteeg de moedige di recteur van het Vesuvius.observatorium prof. Matteucci, in gezelschap van den gevangenen, geen der zeven en twintig bewakers en geen der schildwachten iets van de ontvluchting had gemerkt. Was de vrijheid nu al veroverd, toch bleven van alle zijden gevaren dreigen, klimmend bij den naderenden dageraad. Kennelijk lag in de afspraak, om niet bijteen te blijven en niet allen denzelfden weg te gaan. Zij< scheidden reeds in de stad en zoo toog een enkele naai- het zuiden en zetten de anderen koers naar het oosten, naar de bosschen, zeker in de hoop, op die wijze het spoedigst over de grenzen te zullen komen. Den eersten nacht konden ze onmogelijk een grooten afstand afleggen; zoodra het licht aan de kimmen rees, was het hun geraden, schuil te gaan; want aller oog zou hen zoeken en ieder hen ;terstond kunnen herkennen aan hunne tuchthuis- kleeding. De Wouden genaderd, een paar uren van Leeuwarden, zochten de meesten een goed heenkomen in de bosschen of rogge velden, om er den volgenden nacht aTte wachten. Die hierin slaagden, konden tevreden zijn, doch twee anderen waren minder gelukkig, o. a. hij, die op de grens der stad nog gezien was. Direct na de ontdekking der ontvluch ting togen naar alle zijden do gewapende dienstknechten der justitie uit. Uren in den omtrek werd het groote nieuws als in een ommezien verbreid en ieder, die er van hoorde, werd een helper der politie. Niemand op weg, veld of akker of hij hield een oog in 'tzeil en toonde ingenieur Bitter, den sergeant-majoor der carabinieri Meglardi, den gids Francesco Olivieri en 4 anderen, die touwen, geody. namische en photografische toestellen droegen, den kegel van den Vesuvius. Zij konden constateeren dat van den berg. spoorweg niets heel is gebleven. De groote stoomketel is over een afstand van 200 M. weggerold, de rails zijn geheel en al vernield. Van de wagens is geen spoor meer te ontdekken. De palen voor de elec. trische geleiding zijn verdwenen. Ook het bovenste station is geheel en al verwoest. Om de plaats, waar dit had gestaan, te bereiken, hadden de professor en zijn ge. leiders anderhalf uur noodig, daar ze tot aan de knieën door de asch moesten wa den. Daarna moesten ze nog een half uur loopen om bij den krater te komen. Deze had een diameter van 1500 M. Er kwam geen rook meer naar buiten, maar wel van tijd tot tijd zwavelachtige dampen. De grond om den krater heen was zoo heet, dat de onderzoekers voortdurend zich moesten voortbewegen, wilden ze hun voe ten niet verbranden. De professor kon door den zwaren wind, die de asch deed op dwarrelen, geen zuivere melingen doen, daar het niet mogelijk was de noodige toe stellen te plaatsen. De dichte zwaveldampen beletten, dat men van het binnenste van den krater iets kon zien. Volgens schatting van den pro. fessor is het bovenste oppervlak van den krater ongeveer 200 M. lager geworden. BELGIE. Er is een bericht over de Dunkerque. De stoomboot Hirondelle heeft het Fran sche zeilschip gezien ter hoogte van. Ter schelling. Vrijdagavond dacht men, zou de Dunkerque wel te Hamburg zijn. Uit Hamburg hebben wij1 echter nog geen be richt 'gezien over de Dunkerque. De geruchten over do schipbreuk der Comte de Smet de Naeyer houden aan. Er gaat een gerucht, dat er gevochten is om de plaatsen in de booten, en dat eenige der kadetten, die gered zijn, daarbij won den met messteken hebben ontvangen. Er is Vrijdag een hevig debat gevoerd over het schoolschip in de Kamer. Eigen aardig, dat het een debat tusschen links en rechts werd. Soms was er zooveel la waai, dat het niet mogelijk was voor de verslaggevers een woord te verstaan van wat er gezegd werd. Het gelukte den voor zitter niet met de officieel© geruchtma kende toestellen de Kamer te overstem men. Dat menschen hevig twisten over za ken waar zij bijna niets van weten, dat is een gewoon verschijnsel in de geschie denis. Maar dit twisten over een zaak, waar men thans zoo goed als niet van weet, terwijl men met een dag op in lichtingen kan rekenen, die alle vermoe dens waarover men nu twist, ongegrond kunnen doen blijken, dat is zonderling. Een van de kijfpunten is, of de Comte de Smet de Naeyer zeewaardig was of op zijn heede te zijn. De boosdoeners waren van de gevaar lijkste soort, in de kracht des levens, de oudste telde 35, de jongste nauwelijks 26 jaren. Daarbij' hadden ze gebrek aan alles. De vluchteling, die zuidwaarts was ge togen, bevond zich in de ongunstigste con ditie; geen bosch of iets van dien aard in de naaste omgeving der stad, waar hij zich kon verstoppen. Nauwelijks in de buurt van Goutum ge komen, werd hij reeds gezien door de boeren, die gingen maaien, hooien of mel ken en zoodra hoorden ze niet van de ontvluchting, of ze zetten den vreemde ling na, die, dra gevat, weder naar Leeu warden in zijn oud verblijf werd terugge bracht. Het was Christoffel Veldink. Een tweede, Hendrik Hulsheek gehee- ten, verging het nog ongelukkiger. Na. een zware worsteling werd hij door de boeren onder Rijperkerk bemeesterd. Stevig ge bonden werd hij' door de boeren op een wagen gezet en zoo fluks naar de hoofd stad gereden. 'tWas hem aan te zien, dat hij zich. duchtig in den wanhopigen strijd had geweerd. Zoo ging de eerste dag voorbij, de nacht verscheen en in heel Friesland, vooral in de Wouden, bevond zich menigeen, die met meer zorg dan gewoonlijk 's avonds bij ter ruste gaan, sloten en grendels in specteerde. En met reden. De zich schuilhoudende en voor niets terugdeinzende boosdoeners moesten van den Aacht profiteeren. om hun slag; te slaan. De honger moest hen als de wolven uit

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1