Donderdag 26 April 1906. Tweede Jaargnng. BUITENLAND. BINNENLAND KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. IETS OVER OPVOEDING. UIT DE PEfêb i\0. 49. NIEUWE ZEEUWSCHE COUP Abonnementsprijs per 3 maanden Afzonderlijke nummers a contant Geïllustreerd Zondagsblad, alléén abonné's per 3 maanden voor de 0.95 0.05 0.3773 MAANDAG- VERSCHIJNT eiken WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Gt. h contant. Reciameberichteii 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. HAVEN VAN GOES, Burgemeester en Wethouders van Goes geven kennis aan de belanghebbenden, dat voor de gewone onderhoudswerken de ha ven van Goes zal gesloten zijn: van Zondag 13 Mei des namid dags 2 uur tot en met Zater dag 2 6 Mei. In dien tusschentijd wordt niet geschut. Op Zondag den 27 en Maandag 2 8 Mei wordt weder water ingenomen en het al of niet schutten door den Sas- meester geregeld. Tot en met de laatste week in Juni kan het schutten niet regelmatig geschie den wegens Het lichten der sasdeuren. Goesclie Watersnood-Comité Vorige opgaaf f8341.46 Chr. School Oudelande, nagift f 0.27 Inschrijving „De Zeeuw" f 5. A. R. Breetvelt q.q. Gecollecteerd te A'dam 10. Scheikundig Laboratorium Delft laatste storting f 19.50 Inschrijving „N. Z. Ct." f 4.63 Totaal f8380.86 a. h. Prov. Comité afgedragen f8000. Nog in kas f 380.86 JOS. WITKAM, penningmeester. Provinciaal Watersnoods-Comité. Door den penningmeester is nog ont vangen uit Zeeland. Collecte Baarland (restant) f 4.22, en nagekomen gift Bruinisse f 2. Nederland. Collecte teUitgeest (restant) f 2.20, Oud-Karspel f 292.15, Helder (restant) f 16.77, Alkmaar (restant) f26.59, Druten f 1Ö9.8C5, Sommclsdijk f483.62, Den Bom mel f 3.36, Nieuwland bij Vianen f 39.60, Iieinenoord 1130.95 en van ambt. v. 's Rijks bel. R'dam f 104,05. Verderkerkcollecte Dodewanrd f 48.67, nagekomen gift Amersfoort f3, Chr. Hist, Kiesv. Katwijk f 5.29, nagekomen gift Pur- merend f 7, opv. Wormerveersche Tooneel- club f 168.55, V. d. V., Hoogezand f 5, H. Breda f 18.25, inr. W. E. C. A'dam f 40, Ch. C. A'dam f 10, gebr. H. IJselmonde f 25 en Loge Nos Vinxit Libertas A'dam f 60. Buitenland. K. Ozinga Campina f20. Een Romeinsche vrouw werd eens ge vraagd hare schatten te laten zien. Zij ging heen en kwam na eenige oogenblik- keu terug, niet met paarlen en diamanten, maar niet hare kinderen aan de hand, zeg gende zie hier mijne schatten. Wanneer tegenwoordig eens diezelfde vraag aan de ouders werd gesteld, hoe- velen zouden er ook maar aan denken, om hun kinderen te toonen. En geen wonder! Want voor menig ouderhart is, wat zij eens liun geluk waan den, een bron geworden van verdriet. De gehoorzaamheid, do kinderlijke onderda nigheid aan het ouderlijke gezag, het is in de huisgezinnen bijna een zeldzaam heid geworden. Het kind begint reeds van zijne rechten te spreken, voordat het zijne plichten leerde begrijpen, en met een zucht als „wij mogen ook niets meer tegenwoor dig', geeft het lucht aan zijne spijtigheid, waarmede het nokkend een gegeven ver bod nakomt. Het staat op en doet zijn pro test hooren tegen wat vader of moeder van hem verlangen, en heeft zijn oordeel aan stonds gereed over het gegeven bevel. Dc vader is niet meer de vertrouweling van zijn zoon; neen, vóór alles zal deze zor gen voor hem zijn leven te verbergen; de moeder is niet meer de raadgeefster harer dochter: neen, zij wordt door haar gewan trouwd. Een alle gezag vernietigende geest van gelijkheid en gelijkwaardigheid dringt door in het huisgezin; en de omgeving, bestemd om menschen te vormen, die met mannenmoed de stormen des levens zul len ti'otseeren, die geleerd hebben te gehoorzamen om later des te beter te kun nen bevelen, die geoefend zijn in het afleggen van eigen inzichten voor de les sen der ervaring van hen, die in alle opzichten hun meerderen zijn, in die om geving groeien wezens op die niets anders kennen en erkennen als hun eigen ik, om later den voet te zetten op de borst, waaraan zij huil eerste leven hebben in stand gehouden. Onderdanig zijnde kinderen hebben het verleerd; waarom? ondat de ouders ver leerden overheid te wezen. Een ziekelijke weekelijkheid is het ken merk van onzen tijdonder den invloed van een zucht, om toch maar boven alles bemind te worden, hebben vader en moe der opgehouden zich als meerderen te doeil eerbiedigen en vreezen, zich te doen gehoorzamen. Zij zijn de nederige dienaars geworden van de grillen van het kind. En waar eens „de wil" van het kind in den vorm van een karwats „achter de deur stond", daar wordt thans met den wil van'het kind rekening gehouden, vooral als het „nog zoo jong" is. Zijn feilen of fouten worden door de vingers gezien, worden vergoelijktzoo opgegroeid en groot gebracht, zal bet later niet eens zoo heel veel later geen tegenkantingen meer kunnen verdragen, en zijn eigen wil ook dan gaan opvolgen, als vader of moe der heel de wereld zouden willen be roeren, om het kind tucht te lieren en gehoorzaamheid. Dan is het te laathet kind heeft slechts minachting voor zijne ouders, wier zwak heid het heeft ingezien, gaat zijn eigen wegen, die dikwijls voeren naar zonde en misdaad, omdat het in zijne jeugd te veel vrijheid heeft genoten, omdat de ouders alles toegaven wat het kinderhart begeerde. Het kind gelijkt, volgens pater Cathrein, op een jongen boom, waaraan de tuin man heel gemakkelijk iederen vorm geven kan. „Een zorgzame hand, die zachtheid op de juiste wijze met gestrengheid weet te vereenigen, kan daaruit een heerlijkeif boom voortbrengen, die door zijn zoete en kostbare vruchten de moeite van den tuinman rijkelijk beloonen zal." „Men kan niet vroegtijdig genoeg met de zedelijke opvoeding van het kind be ginnen. Volgens vele paedagogen is 't ka rakter van het kind reeds met zijn achtste levensjaar gevormd. Daarom moet reeds op den schoot der moeder de opvoeding van het kind begonnen worden en een maal begonnen zijnde, moet die opvoeding met de grootste consequentie worden doorgezet." En pater Cathrein besluit: „Wél het kind, dat van zijne jeugd af gewend is geworden aan den zwaarsten strijd, dien de mensch te voeren heeft, den strijd te gen zichzelven. „Maar wee van den anderen kant, het kind, dat reeds in de jeugd de speelbal is geworden van zijne verkeerde neigin gen, driften en luimen. „Zoo iemand zal op lateren leeftijd niet alleen voor zich zeiven, maar ook voor anderen het grootste kruis zijn, een kruis, waaraan men zijn gansche leven blijft vast genageld." Ouders die een ware liefde hebben voor hunne kinderen, zullen er niet tegen opzien hen te bestraffen, als zij misdaan hebben, wel overtuigd, dat die kinderen hun later dankbaar zullen zijn, dat zij hen geholpen hebben, om menschen te worden, die niet al te zeer worden teleurgesteld, wanneer zij in hun later leven niet altijd hun zin krijgen. J. v. W. *t* Kiesrechthervorming en Vrijzinnig- democraten. Op de jongste algemeene vergadering van den vrijzinnig democralischen bond werd door den voorzitter verklaard, dat het aan de vrijzinnig-democraten te dan ken is, dat het kiesrecht in de sfeer der actieve politiek is getrokken. Deze uitspraak berust op een deerlijke vergissing van den voorzitter van den V. D. Bond. Het kiesrecht is „in de sfeer der politiek getrokken" door niemand anders dan den grooten zwijger Borgesius. En deze zwijgende figuur had de kies rechtparagraaf met het blanco-artikel, dat aan „elk wat wils" gaf, noodig, om de vrijzinnige vogels van diverse pluimage onder één hoedje te vangen. Al die vrijzinnige vinkjes en nachte gaaltjes lieten zich gaarne op eenzelfde stokje lijmen, omdat zij zoo gaarne in kooi: zongen het hartverheffend lied: „In naam van de vrijheid moet Kuyper er uit!" Men kan bezwaarlijk de naïeve meening zijn toegedaan, dal het Neder- landsche volk in zijn geheel, bij ons vrij uitgebreid kiesrecht, zoo dringend riep om een kiesrechthervorming, die voorloopig een streep moest halen door een goed stuk sociale wetgeving. Laat men eerlijk zijn en bekennen, dat ile aan-de-orde-stelling van kiesrechther vorming zijn oorsprong vindt in het poli tieke conoentratie-geknoei van Borgesius. en dat de vrijzinnigen dat geknoei be kroond hebben met succes uitKuyper- haat en anti-clericalisme. Kuyperhaat en anti-cL'ricalisme lang niet alleen eigen aan de vrijzinnig-demo craten zijn in werkelijkheid de beide noodige factoren geweest, die de feitelijke oorzaak zijn van een binnenkort te ver wachten voorstel tot kiesrechthervorming. Arbeidscontract en Drank- we t. De „Residentiebode" maakt een verge lijking tusschen de parlementaire debatten over de Drankwet-Kuyper en het Arbeids contract van Minister Van Raalte, verge lijking die ook de heer De Wilde dezer dagen in zijn rede „Beginselen en Leuzen" maakte, waarbij hem.echter door een chris ten-democraat op gezag van mr. de Sa- vornin Lohman, op de uitgebreidheid der laatste materie werd gewezen. De „Residentiebode" schrijft: „Reeds eenige malen deden wij uitko men, hoezeer de langdurige debatten over 't Arbeidscontract een beschaming waren voor die vrijzinnigen, door wie indertijd zóózeer werd gesmaald op de Dvankwet- discussiën, dat zelfs medestanders der toenmalige Regeering begonnen te geloo- ven aan wetgevende onmacht .achter de Regeeringstafel." Te grooter is die beschaming, zegt het blad, wijl de omstandigheden van toen en nu volstrekt niet dezelfde zijn. Ziehier een vergelijking Minister Van Raalte jurist, minister Kuyper niet. Minister Van Raalte ter zijde gestaan door een -specialiteit in deze wetsmaterie: mr. Drucker; minister Kuyper bevochten door een dito ditomr. Borgesius. Minister Van Raalte geholpen door de rechterzijde, zoodanig zelfs dat hij ver klaart na de verdediging van Mr. Van Nispen, 'tzwijgen er toe te kunnen doen; minister Kuyper geen enkelen steun vin dend aan de overzijde, maar enkel be strijding. Minister Van Raalte een wet verdedi gend, die hij gaarne overnam van zijn ambtsvoorganger; minister Kuyper ge dwongen tot een wet door een fatalen termijn. Inderdaad ingrijpend verschil te over, gaat de „Residentiebode" voort: En nu kunnen we hier nog bijvoegen, dat de smalende liberalen van eertijds nu verzachtende omstandigheden pleiten, niet voor dr. Kuyper natuurlijk, maar voor mr. Van Raalte. Het blad citeert dan uit de „N. R. Ct." „Het is een moeizame arbeid, het gaat langzaam, soms hokt het en blijkt tijd tot nader beraad wenscbelijk. Maar daar over behoeven de buitenstaanders, die zich van de moeilijkheden niet altijd een juist denkbeeld kunnen maken, niet te klagen. De hoofdzaak is, dat er zoo goed mogelijk werk worde afgeleverd. Vlug en goed werk is ongetwijfeld het wenschelijkstemaar als dat niet samen kan gaan, uite men toch zijn wenschen in het belang van goed werk, en men bewere niet dat er zooveel kostbare tijd met nutteloos gepraat verloren gaat. Nutteloos is dat „gepraat." in den regel allerminst, en wij voor ons hopen, dat Kamer en Minister met de zelfde nauw gezetheid zullen blijven doorwerken, op gewekt en onvermoeid ten einde toe, zoiider sporen te laten blijken van af gematheid, die hun gezamenlijk werk zou kunnen schaden". Het artikeltje eindigt: Dat is andere taal, niet waar, dan waarop indertijd de rechterzijde werd onthaald. Jammer dat de heeren van links pas zoo billijk in hun oordeel zijn geworden nu 'thun medestanders geldt. AMERIKA. De ramp in Californië. Hel is nu zeker dat te San Francisco het ergste voorbij is. Een gedeelte van de stad is inderdaad ontsnapt aan do ramp; men heeft den voortgang van het vuur kunnen beletten voordat dit het Fort Ma son bereikt liad. Zelfs is nog een klein gedeelte ten zuidoosten van het fort ge spaard gebleven. Dal er nog veel ellende wordt geleden, ligt voor de hand, maar de toestand wordt toch met den dag beter, nu men de ramp langzamerhand in haar geheel kan over zien en maatregelen nemen om de treurige gevolgen zooveel mogelijk te beperken. Een winnende hand is een milde hand, dat blijkt ook weer hier, in den korten tijd, verloopen sinds de uitbarstingen, heb ben de particuliere inschrijvingen in Ame rika reeds het respectabele cijfer van 13 millioen dollar bereikt. De soldaten, die gedurende eenige dagen zoo'n zwaren en zenuwschokkenden dienst hebben moeten verrichten, zullen thans worden afgelost en vervangen door de manschappen van het Stille-Zee-eskader. De arme kerels hebben werkelijk na hun inspannenden dienst wel eenige rust ver diend. Het is kenschetsend voor den geest van dit volk, dat geen ramp, hoe erg ook, den Amerikaan lang kan neerdrukken: hij be gint reeds te praten over dc nieuwe, prach tige stad die als een phoenix uit de asch van het oude San Francisco verrij-zen zal. Goed geschoolde werklieden worden raeds aangemaand in de stad of in den omtrek te blijven, aangezien binnen zeer korten lijd allen werk in overvloed zullen vinden. Het nieuwe San Francisco zal zijn voor deel doen met de lessen van aardbeving en brand. De houten huizen, die men in het heele land nog zooveel aantreft, zullen vermoedelijk weldra tot het verledene be- hooren, en vervangen worden door stevige gebouwen, van een stalen geraamte met metselwerk. De geestkracht, en onderne mingslust van de Californiërs is verba zingwekkend, en er valt niet aan te twij felen, dat zij een nieuwe „hoofdstad van den Grooten Oceaan" zullen houwen, die in alle opzichten de oude zal overtreffen, en dat waarschijnlijk in ongeloofelijk kor ten tijd doen zal. Gistermiddag heeft de coroner, na onder zoek van de gezamenlijke gegevens, het ■aantal dooden in San Francisco op 1000 geschat; hij' denkt echter dat dit cijfer nog wel hooger kan blijken te zijn. FRANKRIJK. De Fransche radicalen en radicaal-soci alisten hebben een verkiezingsmanifest ge publiceerd, dat als eerste onderteekening draagt den naam van den ex-minister Com bes. Zij noemen zichzelve daarin een „par tij van loyauteit en oprechtheid". Dat zeg gen de lieden die het stelsel der verklik- kingsbriefjes hebben georganiseerdZij be roemen zich erop verstandig en met bet oog op de toekomst beleidvol te hebben geregeerd. Dat durven beweren de man nen, die Frankrijk op 'toogenblik hebben gebracht aan den vooravond van een dub belen burgeroorlog: een godsdienststrijd en een economischen,Onder zulk een brutaal stuk leugen-bewering paste als eerste naam geen betere dan die van Ju- das-Combes. RUSLAND. De toestand der Katholieken is in Rus land gelijk men weet, den laatsten tijd veel verbeterd. De katholieke vertegenwoordiger van het „Nowoje Wremja", de heer Iwanof, heeft den löen April een bijzondere audiëntie gehad hij Z. H. den Paus. Het gesprek liep hoofdzakelijk over de -betrekkingen van den H. Stoel tot Rusland. Volgens den correspondent zei de Paus o. a. „Ik zou zeer verheugd zijn een ver tegenwoordiger te St. Petersburg te heb ben. Een nuntius in Rusland zou zoo wel voor Rusland als voor Ons nuttig zijn. Hoevele godsdienstige zaken en kwesties, die thans nutteloos lange maanden duren, konden dan snel tot beiderzijds voordeel afgedaan worden. Maar tegenwoordig is van deze nun tiatuur geen sprake. De onderhandelingen daarover werden onder mijn voorganger aangeknoopt en schenen bijna geëindigd, maar met al de energie en den goeden wil van Leo XIII gelukte het niet, dat plan te ver wezenlijken. St. Petersburg antwoordde steeds zeer beminnelijk, maar ontwij kend en de quaestie kwam geen stap verder. Sedert de goddelijke Voorzienig heid mij op den H. Stoel geplaatst heeft, zijn van Onzen kant geen onderhande lingen over een nuntiatuur meer ge voerd. State n-verkiezingen van 1907 De vrijzinnig-democraat, die onder de let ters „V. D." schuil gaat, schrijft in de „Middelburgsche Courant" een warm ge steld artikel om de liberale kiezers op te wekken tot deelneming aan de Staten-verkiezingen van 1907. Aan het slot van dit bij uitstek tijdig opstel lezen wij o.m. Een zware strijd zal gestreden moeten worden tegen den zwerm van kleinste debaters, die de lokalen van bijzondere scholen en Patrimoniumgebonwen weer onveilig zullen maken met hun lofzan gen op de antithese, hun ontboezemin gen aan Oranje-vereering en vorstinnen- aanhankelijkheid even zoo vele lokazen voor „den eenvondigen landman." Ter voltooiing van den eigen strijd voor vrijheid en voor recht, waaraan het optreden van menig kerkelijk propagan dist .nog doet toevoegendien voor waar heid, zal 't noodig zijn, dat niemand het volgend jaar nalate zich zijn plicht te herinneren om het vaderland g e- heel te bevrijden van den schadelijken invloed van het kerkelijk drijven. Deze vrijzinnig-democraat schijnt de „groene" „Amsterdammer" niet te lezen en geheel onkundig te zijn gebleven van wat dit radicaal orgaan op de „actie" van de „jonge liberalen" had aan te mer ken. Zoo ja, schrijft „de Tijd", dan is het ons een raadsel, hoe iemand, die zich bewust is zelf in een glazen huisje te wonen, anderen met steenen durft werpen. Er is nog een blad, wat geen notitie genomen heeft van hetgeen de (Groene) Amsterdammer schreef over het optreden der jonge liberalen. In haar jongste nummer n.l. schrijft de „Goesche C o u r an F', dat de laatste algemeene verkiezingen zouden hebben ge leerd, dat e e r 1 ij k h e i d het langst duurt! Er blijven toch nog maar steeds liberale bladen bestaan, die er een eer in schijnen te stellen den paljas Roodhuijzen na te volgen, maar die tevens het bewijs leve ren, een eerlijkheid van verdacht allooi te bezitten. De gemeenteraad van Bergen op Zoom besloot aan de vereeniging Ambachts school af te staan den grond voor het op te richten gebouw, eehe jaarlijksche sub sidie van f2400 en te verstrekken f36.000 ad 4 pet. voor de stichting der school.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1