No. 48. Dinsdag 24 April 1906. Tweede Jaargang. Ouderdomspensioen. BUITENLAND. BINNENLAND. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. NIH ZEEUWSCHE COUP Abonnementsprijs per 3 maandenf 0,95 VERSCHIJNT Advertentiën van 1—5 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct Afzonderlijke nummers a contant 005 Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Geïllustreerd Zondagsblad, alléén voor de *e Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. abonné's per 3 maanden0 37'/2 MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Reclameberiohten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Provinciaal Watersnoods-Comlfé. De penningmeester van dat comité ont ving nog uit: Zeelan d. Collecte Ellewoutsdijk f 189,15, collecte II Domburg f 202,62s, nagekomen gift Rit- them fl, J. de R., Cortgene, f2 en christ. school Oudelande, f 7.145. Nederland: Collecte der Nederlandsche schoolkin deren f 25241.565, op straat te Amsterdam f12000; en tevens die te: Voorschoten. f231.045, Uitgeest f225, Katwijk f448.50, Stadskanaal f 83, Dirksland f 477.75, Goe dereede f 113, Middelharnis f 469, Zwee- loo f 134, Winschoten f 607, Hilversum III 1525, Epe f 142.50 en Deventer f 1333.69, En vorder vanTante Kee Haarlem f7.50, A. L. idem f2.50, J. J. d. H. Am sterdam f3, Vereeniging van Beetwortel- suikerfabrikanten f £000, Opvoering v. Si non e vero door tooneelver. Hierna Beter te Zaandijk f130, van den Eersten prijs, gewonnen dooi' den draver Balandin van W. J. II. A. te Dordrecht f500. Buitenland. H. 11. Grand Rapids f6.17 en van een Nederlander aan de Newa f 126.35. Zooals we reeds schreven is pension- neering door den Staat alleen in strijd met de leer der Katholieke Staathuishoud kundigen; ze is ook in strijd met de be ginselen, neergelegd in de encycliek „Re- rum Nóvarum", en niet strookend met de sociale rechtvaardigheid. Bij het zich rekenschap geven van het ware karakter van pensioen moet men er toe komen de onbillijkheid in te zien van het betalen der verzekeringspremie uit de Staatskas. Pensioen toch is geen aalmoes, geen geschenk, integendeel betaling voor ver richten arbeid. Het is bespaard salaris. Zou dan de werkman zich tot den Staat moeten wenden, om betaling te erlangen van het salaris, dat de bijzondere werkgever schuldig is Het is duidelijk, dal laatstgenoemde het schuldig is. En zoo kan er geen reden bestaan be taling van het pensioen te eischen van den Staat. Tusschen werkman en Staat ontbreekt, in dit opzicht elke burgerrechtelijke band; de werkman is ten opzichte van den Staat geen werkmanmaar onderdaan, zooals ieder ander. Dat de Staat zijn ambtenaren pension- neert, is met deze opvatting niet in strijd; integendeel. Want tusschen Staat en ambtenaren be slaat een burgerrechtelijke band, overeen komende met dien van werkgever en werk man. Bovendien wordt de premie betaald door den ambtenaar zelf, door in te houden op zijn jaarwedde, zoodat zijn pensioen verkregen wordt uit zijn arbeidsloon. Betaling van het pensioen alleen uit de Staatskas zou nog leiden tot overbe lasting van den Staat en zijn leden, die met de arbeidsovereenkomst niets te ma ken hebben; het zou de finantieeie krach ten van den Staat uitputten en voor den werkman een bevoorrechting scheppen, die onredelijk en onbillijk zijn zou. Het gezonde beginsel is dus, dat het pensioen moet worden opgebracht uit het arbeidsloon. Maar aan den anderen kant randt een Staatsbijdrage dat gezonde beginsel niet aan. 'tKan voorkomen, dat een particuliere onderneming, die het algemeen belang grootelijks zou bevorderen, moet achter wege blijven bij gebrek aan voldoende middelen. In zoodanig geval kan verleening van Staatshulp noodzakelijk zijn, met het oog op het (algemeen welzijn. En waar het geldt de totstandkoming van een ,zoo grootsche instelling, als die van een algemeen pensioenfonds voor werklieden, een .instelling, die zal omvat ten allen, die tot den arbeid in betrekking staan, daar zat het gebied van het alge meen belang zijn betreden, en een Staats- toelage alleszins wenschelijk zijn. Werkliedenverzekering voor den ouden dag is bevorderlijk aan het algemeen be lang en een toestand van nagenoeg alge meen© werkliedenverzekering zal niet kun nen worden verkregen, tenzij door de in voering van wettelijken verzekerings plicht. Wenschelijk ware liet daarom, dat in dit opzicht in Nederland „Staatsdwang" werd toegepast, opdat daardoor de arbeiders kwamen in het bezit, van een deugde lijke pensioenwet, in welk bezit zij zich vermoedelijk reeds zouden verheugen, zoo het ministerie-Kuypor aan het roer ware gebleven. AMERIKA. Het is altemaal geen zuiver goud, wat blinkt in N.-Amerika, het land van den dollar. Ten bewijize het volgendeeen he kend schrijfster maakt er propaganda voor om kinderen van arme ouders maar dade lijk om hals te brengen met chloroform, het minst pijnlijkst. Een andere „Miss" wil de ouden van dagen en die aan onge neeslijke kwalen lijden, opgeruimd zien van staatswege, omdat die sukkels toch nergens meer goed voor zijn. Ja erger nog, dr. Gregory, een prac.tiseerend geneesheer en volksvertegenwoordiger van Iowa, één der Vereenigde Staten, heeft een wetsvoor stel ingediend dal eisc.ht van de dokters om hopeloos ongeneeslijken door een pijn loos einde op te ruimen. Welk een godde loos beulenwerk! Dat komt van de „mo derne" beschaving, die met God en het leven hierna breekt, en vergeet dat de naastenliefde steunt on de liefde Gods. In een dagblad van Chicago stond als toppunt van onbeschaamdheid eene adver tentie tot vergemakkelijking van „zelf moord". Het is schandelijk, dat zoo iets straffeloos gedrukt wordt en het: getuigt, dat Amerika, hoe het ook vooruitsnelt op 't gebied van handel en nijverheid, achter uitgaat op godsdienstig en zedelijk ter rein. Een treurig bewijs levert daarvan de toenemende „echtscheiding". Reeds heb ben eenige honderde afgevaardigden van bijna alle 45 Vereenigde Staten te Washing ton vergaderd om een middel te beramen tot stuiting der echtscheiding. De president heeft onlangs in dit punt de katholieken aan het overig Ameri- kaansch volk ten voorbeeld gesteld „Wan neer wij in de wetgeving niet overnemen wat de katholieken voorschrijven, dan is Amerika verloren". Wel doen andere sek ten haai- best tegen dit kwaad, maar de lawaaiachtige reclame, die in enkele ker ken wordt gedreven, is te vaag en maakt geen indruk. Daarom trekt het katholi cisme zeer de aandacht. Een vierde van van New-York is katholiek; ze hebben daar 134 kerken en hun gebouwen en ziekenhuizen zijn de mooiste. Van spotter nij heeft de katholiek in Amerika niet te lijden. De Amerikaan, gelijk de Engelsch- man, toont eerbied voor de overtuiging van anderen. Bovendien maken de katholieken zich dien eerbied waardig. Het katholiek personeel der „New-York Herald moet das Zaterdagsavonds tot 2 uur in den nacht werken. Dan gaat het eerst om half drie naar de H. Mis en dan pas naar huis. Dat is de geloofsvcrdediging van het voor beeld 1 De ramp in Californië. Volgens berichten te Londen ontvangen is de brand te San Francisco gedeeltelijk gebluscht en hoopt, men het vierde gedeelte der stad te kunnen behouden. De schade wordt al reeds op 60 millioen pond ster ling geraamd, ongerekend de verwoesting in de omliggende gemeenten aangericht. 300,000 personen kampeeren in tenten en hutten. De ruïnes worden bewaakt door soldaten wier commandant, generaal Fun- ston, order gegeven heeft iedereen dood te schieten, die op plundering wordt be trapt. Op een veertigtal roovers is deze maatregel reeds toegepast. Het gespuis houdt zich thans schuil. Het gebrek aan brood en vooral aan water teistert de slachtoffers van de ramp het meest. Gevechten om levensmiddelen kwamen veelvuldig voor. Soldaten bewa ken de watervoorraden. Hulp in geld en goed wordt van alle zijden gebracht, toch onsystematisch, waardoor veel ondoeltref fend wordt aangewend. Het Roode Kruis is daarom thans op verzoek van president Roosevelt met het beheer der fondsen en der reddingsmiddelen belast. De President heeft volgens de „Daily Mail" verklaard dat vreemde hulp onnoo- dig is. Amerika zelf kan in den nood voorzien. Alle manlijke burgers in San Francisco zijn geprest tot liet delven van graven daar het groote aantal onbegraven lijken, door sommigen op ver over de duizend ge schat, de pest dreigen te doen uitbreken. De politie stort alle mout en alcohol bevattende dranken in de goten. De burge meester leidde in persoon het blusschings- werk in de hoofdwijk van de City. De verstrekking van voedsel is thans het voor naamste vraagstuk. Treinladingen met voorraden komen in Presidio (een wijk van San Francisco) aan. Er heerscht een mili taire nauwgezetheid. Er worden overvloe dig water en rantsoenen voedsel uitge deeld. Den geheelen dag door slaan vluch telingen in lange rijen doodstil te wachten op hun beurt voor voedsel-verstrekking. In liet Golden Gate Park, waar 15.000 vluchtelingen zijn, is een groot station ge bouwd voor het uitdeelen van levensmid delen. Duizenden zijn verzameld op de pleinen lang de zeekust. In de buurt van de groote bank-gebou- wen, die nu in puin liggen, maar waar onder het puin natuurlijk duizenden en duizenden verborgen zijn, liggen vele dooden-dieven, die hun slag wilden slaan, maar bijtijds gesnapt werden door de be wakers. Al is ook officieus meegedeeld, dat. steun uit vreemde landen voor de ongelukkigen van San Francisco onnoodig is, daar de Vereenigde Staten zelf voldoende in staat zijn de noodige hulp te verleenen, toch spreken de medelijdende harten in het buitenland reeds. De directie van de Ham burg-A merika-lijn heeft een telegram ge zonden aan president Roosevelt, waarin zij mededeelt zich aan het hoofd geplaatst te hebben van een commissie, welke gel den zal inzamelen. Zij teekende zelf aller eerst voor 100,000 mark. Generaal Booth zond den president een telegram, om hem zijn sympathie te be tuigen met het Amerikaansche volk, cn hem mee te deelen dat het Heilsleger 200 pond zou geven voor de slachtoffers. Het leger verloor zelf door de j'amp eenige zalen, een werkplaats en oen paar slaap gelegenheden. De burgers van New-York hadden binnen twee dagen geteekend voor 379,500 dollars, de steden van Zuid-Californië voor 100,000. Zoo gaat liet door alle staten van Amerika. Volgens de laatste raming bedraagt do schade 720 millioen gulden. Aan de „New-York Herald" wordt ge seind Ongeveer 100.000 personen, rijk en arm dooreen, vonden een schuilplaats in het. Golden Gate-park, 200.000 anderen werden onder dak gebracht op andere plaatsen en de duizenden, die in den slaap zelfs voor korten tijd geen vergetelheid konden vin den voor hun ellende, bleven het schouw spel aanzien, hoe de vrijwilligers, meest jonge mannen, onder commando van de bijna uitgeputte brandweerlieden, al het mogelijke deden om de voortwoekerende vlammen te bedwingen.-Vrouwen en kin deren werden met de gekwetsten tegelijk opgeborgen. Het gekerm der gewonden en het gegil der half-krankzinnige geredden, in doodelijke onrust over het lot hunner betrekkingen, was hartverscheurend. Steeds door groeide de menigte aan en de ondersteuningscommissies deden alles, wat ze maar konden, om de dakloozen aan voedsel en ligging te helpen. De vlammen wonnen hoe langer hoe meer terrein. Menschen, die gedacht, had den dat hun huizen geen gevaar meer lie pen en daarom beter vonden onder hun eigen dak den nacht door te brengen, zagen dat het gevaar hoe langer hoe nader kwam en moesten eindelijk, in arren moe de, ertoe overgaan met vrouw en kind de veiligheid van het park te zoeken. Daar legden ze zich neer, gehuld in dekens, het kostbaarste wat ze hadden kunnen redden naast hen, terwijl soldaten over hen en huil bezittingen waakten. En water was er toen ook nog niet en dus leden ze onder de verschrikkelijkste van alle ontberingen, de tongen kleefden aan het gehemelte en er was haast geen frissche dronk om hen te laven, want het weinige water, dat aangebracht werd, moest met het oog op hetgeen de eerste toekomst kon brengen in de kleinste hoe veelheden en zoo schaarsch mogelijk wor den verstrekt. En zelfs dat weinige water moest op een mijl af stands worden ge haald, want zoo ver was de afstand naaf een van de waterreservoirs. De worsteling van de brandweer in de Van Ness avenue geleek op een veldslag. Er werden zware kanonnen naar toege- sleept, om de menschen die de huizen blokken niet dynamiet vernielden langs den oostkant van de straat, bij1 te staan. Het gebulder van het geschut en het ge knal van liet ontploffende dynamiet wer den uren lang gehoord boven het huilen en loeien van de vlammenzee uit. Het Southern Pacific hospitaal in de 14e en Mission street is door dynamiet ver nield, .natuurlijk nadat de patiënten in vei ligheid waren gebracht. Toen de brandweer de electrische fabriek in Sntter en Post street in de licht liet vliegen, bij ©en ver- geefsche poging om de vlammen te stui ten, raakte de toren van St. Mary's kathe draal, daar dicht bij, in brand. Een spuit gast, met een tromp en oen slang aan zijn lijf gebonden, klom naar boven, en bleef daar zoo lang tot de brand gebluscht was. Honderden .stonden er naar te kijken en juichten den mail toe. Donderdagavond slaagden de brandweer mannen die aan den oostkant van Nob Hill het vuur bevochten, er voor het eerst in, een stroom zout water uit de baai op de vlammen te richten. Het scheen toen echter nog dat de geheele noordelijke kant van ,de stad een prooi van de vlammen zou worden. De correspondent van het „New York Journal" zegt dat er 300,000 menschen gebrek lijden. Aan alle kanten roepen moe ders en vaders om brood voor hunne hon gerige kinderen. Het gebrek aan water zal, volgens hem, nog meer offers vergen dan al de verschrikkingen van de vorige dagen te zamen. In de huizen der rijken heerscht hetzelfde gebrek a!s in de wonin gen der armen. Een korst brood en een beker .water zijn voor de multimillionaire thans een even groote weldaad als voor den .armsten bedelaar, want er is geen verschil van stand meer in de gelijkheid van aller nooddruft. Allen roepen gelijkelijk om voedsel dat niemand verschaffen kan. Het groote meerendeel van de gezinnen had gedurende vijftien uren gebrek ge leden. Het geld heeft geen koopkracht meer. Men ziet millionaire naast gewone werk lui met de spade werken. Tijdens den brand zijn 300 stuks vee de straat op gerend en ten minste ©en dozijn menschen werden onder hun pooten vertrappeld. Een man werd door een woe denden slier doorboord. Ook in een groot beestenspel braken de dieren los, en enkele van do verschrikte beesten liepen de vlammen in. Andere trachtten te ontkomen, maar werden door soldaten doodgeschoten. De brand is nu beperkt tot een kleine oppervlakte aan de waterzijde, een halve mijl ten Noorden van Ferry. Het Weste lijke district van de stad loopt geen gevaar meer, evenmin als het Ferry-station en de aangrenzende dokken. De Southern Pacific spoorwegmaatschap pij is er gisterenavond in geslaagd den eersten trein in San Francisco te krijgen. President Roosevelt heeft aan het Con gres een boodschap gezonden, waarbij hij aanbeveelt een additioneelcn post. van 1.500.000 dollars op de begrooting te bren gen voor de ondersteuning van de nood lijdenden te San Francisco. Bij de presidentieel© boodschap is een mededeeling gevoegd van den secretaris voor handel en nijverheid, waarbij aange toond wordt, dat. de ramp, die San Fran cisco heeft getroffen, ernstiger van aard is dan eenige andere in de geschiedenis van de Vereenigde Staten bekend. FRANKRIJK. Het ziet er met de onlusten in hel Fran- sche mijngebied steeds erger uit. Een Reu- ter-telegram maakt melding van een treffen met Moedigen afloop tusschen soldaten en stakers. Deze laatsten blijken meer en meer oproerig te worden, en de regeering zal wel niet langer kunnen uitstellen om er groote troepenmassa's heen te zenden. Toch zijn er nu reeds 17000 mant De minister van binnenlandse!» zaken, Clémenceau, is te Lens aangekomen en beraadslaagde daar met den bevelhebber der troepen en de overige officieren. Daar na begaf hij zich naar de woning van den mijndirecteur. De minister ging daarna, zonder militair escorte, gevolgd door een groote volks menigte, naar het hospitaal om het lijk van den gevallen luitenant Lautour te zien. Verder bezocht hij1 de gewonden, ©en lui tenant, een dragonder en een gendarme. Hij weigerde den afgevaardigde Basly, lei der der stakers, te ontvangen. De mijnwerkers treden zeer woest op en maken zich ook schuldig aan plunde ringen en diefstallen. Dat gaat het syndi caat der mijnwerkers wel een beetje te ver en het sprak in een oproep aan de arbeiders zijn verontwaardiging daarover uit, en vermaande deze om zich rustig te gedragen en niet het oor te leenen aan vreemde opruiers. Over de ongeregeldheden te Lens, waar mijnwerkers staken, meldt een telegram van daar; Toen de avond viel, leverde de stad een akeligen aanblik op. De muitere sta ken de afgebroken gaslantaarns aan, waar uit groote vlammen, als reusachtige toort sen, opstegen. Dank zij een omsingelende beweging kon generaal Couturier de stelling veroveren en om half tien was hij meester van de stad, die hij met zijn troepen doortrok, zeer langzaam, want overal moesten de troepen barrikaden afbreken, gevormd uil ijzerdraad, telegraafpalen, uitgehaalde lantaarns en opgebroken keien. Om tien uur namen de troepen eenige rust en gingen daarna de barrikaden op den spoorweg afbreken. Verscheidene officieren en soldaten zijn min of meer erg gewond. Een officier van het voetvolk is zwaar gewond met de ambulance naar het gasthuis van Lens vervoerd. De kapitein van het 3e genie is naar het schijnt door een steen ernstig go trof fan. Een nieuwe bijzondere commissaris is aan gesteld te Liévin, ter vervanging van den titularis, die ernstig ziek is. De telegraaf- en telefoonlijnen tusschen Liévin en Lens zijn door de oproerlingen geheel vernield. Generaal Couturier was om half elf ge heel meester van de stad en is er ge kampeerd. ITALIË. Sommige buitenlandse!» bladen bevat ten het bericht, dal de Paus het bed moest houden wegens een hartaandoening, vol gens dr. Lapponi zoo werd er bij ge meld - het gevolg van het gebrek aan voldoende lichaamsbeweging. De onjuist heid van dit gerucht blijkt op afdoende wijze uit het feit, dat Z. H. volgens ge woonte, tal van personen in audiëntie heeft ontvangen. SERVIË. Een wankelende Troon. De mi- nisterieele crisis in Servië is zeer ernstig. Een telegram uit Belgrado aan de „Ham burger Neueste Nachrichlen" zegt, dat de crisis acuut geworden is, en dat zelfs de positie van den koning gevaar loopt Donderdag liet. de koning, voor zijn per soonlijke veiligheid, 200 gendarmen uit de provincie naar Belgrado komen. RUSLAND. Een bende van twaalf man drong Vrij dag in het in 't midden der stad gelegen gebouw der Landbouwkrediet Bank te Ti- flis. Zij roofden 6000 roebel aan zilver en 6000 aan papier. De directeur der bank werd met revolverschoten doodelijk, ©en ander lichter gewond. De portier werd doodgeslagen door een bom, die de roo vers bij het weggaan neerwierpen. De schelmen zijn allen ontsnapt. H. M. de Koningin zond aan president Roosevelt een telegram van deelneming met de ramp van San Francisco en de minister van buitenlandse!» zaken betuig de, door tusschenkomst van den gezant te Washington, deelneming aan de Ameri kaansche regeering.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1