No. 46. Donderdag 19 April 1906. Tweede Jaargang. Bij i immer Moort een Bijvoegsel. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. C. Verhage. G. van de putte. FEUILLETON. Een Aprilgrap. Kiesrechthervorming. Abonnementsprijs per 3 maandenf 0.95 Afzonderlijke nummers a contant 0.05 Geïllustreerd Zondagsblad.^ alléén voor de abonné's per 3 maanden0 37!/2 VERSCHIJNT eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. Reciamebe riek ten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Voor de stemming voor een lid der Staten in het district MIDDELBURG be velen wij aan den heer Voor de stemming voor een lid der Staten in het district VLISS1NGEN den heer De stemmingen hebben plaats op 2 0 April van 8 tot 5 uur. Voor de noodlijdenden in Zeeland. Vorige opgaaf f 1760.38 Spaarcenten kinderen Zuster school f 4.63 Totaal 1' 1765.01 Goesche Watersnood-Comité. Vorige opgaaf f 8318.645 Inschrijving „De Zeeuw" Tante Kee, Haarlem f 7.50 J. de R., Cortgene f 2.— Chr. School Oudelande f 7.145 H. H., Grand Rapids f 6.17 Totaal f8341.46 a. h. Prov. Com. afgedragen vorige opgaaf 7000 12 April f1000 8000.— Nog in kas f 341.46 JOS. WITKAM, penningmeester. Provinciaal Watersnoods-Comlté. Door den penningmeester van dat co mité zijn nog de volgende giften ontvangen uit:. Zeeland Collecte te: Baarland f296.97, Oude lande f 304.40, Neuzen (restant) f 1500, Oosterland f 1171.30 en Zuiddorpe f235 Verder E. J. B. f 6, Collectes: Ned. Herv. kerk, IJzendijke f 2.50, St. Kruis, f 274.975, bus op de sluizen te Hansweert f 272.60, Hengstdijk f 180 en Stavenisse f 1074, op brengst eener uitvoering, f 1610, restant der collecte, f 7.86, nagekomen gift der collecte Goes f 1, armbestuur 's Heer Abts- fcerke, f 75, N. N., Goes, f 40, Normaal school, idem, f 11.30, inschrijving „De Zeeuw", Goes, f2, eerste storting der uit gave „De overstrooming in Zeeland" van de firma Oosterbaan en Le Cointre te Goes f250 en schoolkinderen Biervliet f2.42. Nederland. Collecte te: Ouderkerk a. d. IJsel (re stant) f5, Woubrugge f 131.10, Sneek (restant) f 5.425, Fijnaart f 2, Noordwijk f334.465, Oude Tonge (restant) f 18.90, Mo lenaarsgraaf f 329.95, Vollenhove f 102.54, Wamel f335, Damescomité De Rijp f140, Hen-, kerk Heteren f 50, Ouddorp f 350, Melissant f 275, Bleiswijk f 207.30, Groenlo Een zacht lentewindje woei over het veld en voerde een zoelen geur van bloe men met zich mee. Over het veld Hepen een meisje en een jongen man. Vooraan Maria, het meisje, en langzaam daarachter, op zijn rug een grooten zak torsend, Pierrouline. Heel ver hoorden ze nog even 't slaan van dorsch- vlegels een vroolijk gelach en het zingen van een liedje. Nu waren zij1 bij de rivier, waarin het goed werd gewasschen, dat Pierrouline op zijn rug droeg. Marie wiesch het en hing het op de lijnen, toen gingen ze weer naar huis. Het was een heerlijke lentemorgen, alles bloeide en groeide, de vogels zongen en sprongen, alles juichte in de aanwinnende kracht van het voorjaar. Maar Pierrouline had daar geen oog voor hij' keek maar naar het slanke figuur voor hem, naar de bruine haren, welke in de zon schitterden; en als zij: zich even om- vscendde staarde hij naar haar grootó zwart,: oogen, die toch zoo zacht, zoo onpeil baar diep waren. f 273.715, Purmerend f 467.68, Ede f 601.25, van onderwij'zers Rotterdam f 60, school kinderen Jonkersvaart f 2.765, te Blokzijl f 96, Arnhem f 4421.075, Velp f 1868, Nij megen f 5806.705, Haarlem f 5670 en Ke- thel f 166.40. Verder: Soiree Haren f288, E. v. L. te K., f 10, D. v. L. te K., f 10, W. H„ Arnhem, f7.50, J. F. d. W., Utrecht f 17.325, T. P. v. d. B. Co., Laren, f5, Mevr. K. te B., f 10, E. S., Haag, f 7.50, ontbonden zangkoor Soli Deo Gloria, Amsterdam f 23 en Doeticbemsche voetbalclub Doetichem f 15collectesTiel f857.89, Helmond f 1083.305. Zuid-Schar- woude f291.25, Schoonhoven f348, Din- teloord f 682, Loge St. Lodewijk, Nijme gen f277,50, Papendrecht f355.19, Ouder kerk a. d. IJsel f270.57, Ommen f55.05, Alkmaar f 1090, Gennep f 611.60, Kon. In stituut der Marine te Willemsoord f 76.28, Loosdrecht f 118.13, Hoorn f 1166.335, Ned. Herv. kerk, Vorden 1120, in de scholen van bet arrondissement Delft f G89.675, Sneek f 390, Wijdencs en Oosterleek f 60, en Zwartsluis 1' 124.70. Verder: B. te Oosterhout, f2.50, Utr. Com. v. h. Roode Kruis, Utrecht 2 Certif. f 1000, N. W. S. 21/,, pet. mej. v. d. Z., Haag, f 50, personeel postkantoor Tilburg, f 12,50, mej. C. J. E. G. te D., f5, twee uitvoeringen te Assen 1' 403,055, G. D. J., Leeuwarden f 10, christelijke school, Hoorn f2.70, N. N., Rolduc f2.50, F., Amster dam f 2,50' v. A., idem f 10, W. K. en F., idem, f 25, S. en M., idem, f 100, A. v. d. S., idem f 12,50, v. d. P. v. d. V., Eindhoven f5, D., Roosendaal f 1, E., Geldrop f 10, L. R., Groningen f 5, N. Lei derdorp f2, R., Helmond f25, Leerl. d. Sch., Beesd, f441, G. J. D., Arcen, fö, L. en C-, R'dam, f 25, Geref. kerk, Nieuw- dorp f5, Leerl. Openb. Sch. no. 2, Haar lemmermeer, f 62.75, T. 's Bosch, f 50, Uitv. Rederijkerskamer Woerden, f170, K. te Y., (door "ds. Littooyj, f 100, saldo eener soiree te Gorinchem, 476.21, mevr. v. d. L., Haag, f 25, Meisjesver. Maria-Martha, Zwartsluis, f 10, Jongel. Ver. Christophilus, f 5.30, en dr. L., Utrecht, f 40. B ui ten land. Collecte Devos-Platz f 226.15, J. C. Glad- bach f 0.75, V., Turnhout f 48, uit Man chester £24.30, F. v. S., Arcachon f25 en Z., Wiesbaden f 25. Men kan er tegen zijn, zooveel bezwaren hebben als men wil, aan 't Unie-liberale blanco-artikel zijn spotlust botvieren met fijh of grof sarcasme; beweren ook, dat de overgroot® meerderheid der kiezers bij de laatste algemeene verkiezingen er wei nig of niet aan gedacht heeft en alleen 't anti-clericalisme bij' de stembus heeft ge zegevierd, kiesrechthervorming is nu eenmaal 't vraagstuk van den dag. Meer nog: Zij- is aan de orde gesteld van 'toogenblik, dat 's lands Vorstin in de jongste Troonrede heeft aangekondigd „Ten einde den gewonen wetgever vrij heid te geven bij' de regeling der kiesbe- Maar nooit zou hij! haar de zijne mogen noemen want ze was reeds verloofd, bin nenkort zou ze een ander voor eeuwig toebehooren. Ik moet je toch wat toevertrouwen, mijn goede Pierrouline, zei Maria plotse ling. Hij! werd tot achter de ooren rood. Waar om sprak ze zoo, en waarom keek ze zoo zacht hem aanZou ze iets begrijpen 1 Maar hoewant nooit had hij haar over zijh liefde gesproken. Ze wanen zulke goede vrienden voor elka-ar, te zamen wanen ze opgevoed, want toen hij! nog heel, heel klein was, waren zijn ouders gestorven en de ouders van Maria hadden zich toen over hem ontfermd. Te zamen hadden zij toen school ge gaan en later was Pierrouline de rechter hand van den boer geworden. Nooit had hij iets willen verdienen, hij beschouwde het als een aflossing voor al hetgeen hij had ontvangen. Hij noemde Jean Claude - zoo heette de boer dan ook oom. Toen hij- uit den militairen dienst was te ruggekomen, had zijn oom tot hem gezegd Mijn beste jongen, alles wat je in die jaren bij' me verdiend hebt, heb ik naar de spaarbank gebracht. Dit was de eerste maal dat Pierrouline merkte, dat hij geen zoon des huizes was. voegdheid, zal u eene herziening worden voorgesteld van de daarover handelende bepalingen der Grondwet. Vooraf wensch ik te doen onderzoeken, welke andere wijzigingen nog in de Grond wet moeten gebracht worden". Men mag ook zeggen, dat de in de tweede alinea voorgenomen ruimere Grondwetsherziening is uitgedacht om de kiesrechthervorming of, zoo men liever wil, de uitbreiding van 't stemrecht tot algemeen stemrecht, smakelijk te maken of gemakkelijker binnen te loodsen. Maar men mag niet vergeten, dat de nog geldende grondwettelijke bepalingen knutsel-, peuterwerk zijn gebleken. Dit is duidelijk aan 'I licht gekomen bij de be handeling van 't ontwerp-Tak v. Poort vliet, welk Kabinet er ten deele is over ge struikeld. Ook mag niet uit '1 oog worden verloren, dat aan de goede bedoelingen, waarmede die bepalingen zijn vastgesteld, allerminst is beantwoord door de Wet-v. Houten, die voor allerlei kiezersteelt de deuren wa genwijd open zette. Dat aan deze wet geen lang leven zou beschoren zijn ,was bij de behandeling van 't ontwerp-Tak reeds te voorzien. Dit bracht scheuring onder de linksche en rechtsche partijen, deed uitkomen, dat er op 'tstuk van kiesrecht aartsconservatieven waren zoowel onder de linksche als vooruitstre- venden zoowel onder de rechtsche partijen. Wij' leven 'niet in Rusland of Turkije. Terwijl de meeste landen van ons we relddeel 'talg. stemrecht reeds bezaten, en in de overige Staten een onweerstaan bare strooming daarheen zich openbaarde, hoe kon ïnen nu verwachten, dat ons land daarvan gevrijwaard blijven zou en wij ons met een beperkt kiesrecht kunnen be helpen De Unie-liberale partij' nam 't vraagstuk dan ook spoedig in „studie". In 1903 bracht hare commissie rapport uit, een boekdeel 300 bladzijden groot. De anti-re- lutionaire partij' volgde dit voorbeeld. Het rapport harer Deputaten-commissie zal eerstdaags 't licht zien. De vrijzinnig-de mocratische en de socialistische partijen gingen nog een stap verder en dienden voorstellen tot Grondwetsherziening bij de Kamer in, alg. stemrecht natuurlijk in begrepen. En de Katholieke partij? Ja, wij kwamen, als gewoonlijk, achter aan, later, veel later. Een goede maand geleden, heeft de Katholieke Kamerclub eene commissie uit haar midden gekozen, om 't vraagstuk te Eenigen tijd later kwam een net. en chic gekleed heer uit de stad een bezoek op de boerderij brengen. Het bleek de verloof de van Maria te zijn. Men vertelde het Pierrouline heel ge woon, want men begreep niet, dat zijn hart daardoor brak. Met Jean-Claude sprak hij' dan ook ner gens over, maar aan Maria vroeg hij: zacht Hou je van George, Maria Dat weet ik niet, ik haat hem niet on vind hem heel geschikt voor m-e, hij verdient goed geld mot zijn café,.ik zal in de stad wonen maar toch, innerlijk heb ik er wel spijt van, onze oude, gezellige woning te moeien veriaten. Eenige dagen later was George' over gehaald zijn café te verkoopen en op de boerderij mee te helpen. Pierrouline dacht er het zijne van, wat die schoone belofte betrof. Hij begreep wel, dat die heer, met zijne blanke handjes, niet. op het land thuishoorde. Maar hij zei er niets van; och, waarom zou hij er ook over spreken. Maria was toch voor allijd voor hem verloren. Jk moet je wat toevertrouwen, herhaalde Maria. De zon danste voor hen uit, door het geelgroene voorjaarsgrasheel ver onderzoeken en rapport uit te brengen. „Het Huisgezin" stond met reden ver wonderd, dat niet de Centrale Bond van R. K. Kiosvereenigingen, de studie van dit vraagstuk bij' zijn afdeelingen had aan hangig gemaakt. Immers beter laat dan nooit 1 Het komt ons voor, dat tegenover eene zoo gewichtige kwestie, waarover binnen 3 a. 4 jaren eene beslissing vallen kan, het Katholieke volk, dat in zijn kiesvereeni- gingen zij'n leiders, zooal niet zijn vertegen woordigers vindt, niet voor spek en boonen behoeft te zitten, doch 't recht heeft, daar over zijn meening te uiten. Trouwens de tijd, dat zoo iets door clubjes, zij: 'took een Kamerclub, kon wor den bedisseld, is voorbij', en de Kamer leden, die in de verkiezingsdagen hun district afreizen, om bij' de kiezers hun opwachting te maken, moesten de eersten zijn, om dit in te zien. Zijt gij dan niet bevreesd voor 't alge meen stemrecht? zullen de vreesachtigen ons vragen willen. Ronduit gezegd: niet 'tminst, mits 'teen algemeen huisma.nskiesrecht zij en gepaard ga met evenredige verte genwoordiging. En als wij ons herinneren, dat ook in de christelijke middeneeuwen de vrouwen medestemden, en tevens bedenken, dat in Nieuw-Zeeland, in sommige Staten der Amerikaansche Unie, ook in enkele stre ken van ons werelddeel de vrouwen 't stemrecht uitoefenen, 'zonder nadeel voor 't algemeen belang en ook zonder schade voor haar gezin, nu ja, dan kunnen wij nog wel niet in enthousiasme geraken voor de beweging, die zich in ons land openbaart om mede aan de vrouw 't stem recht te verleenen, waardoor de drank bestrijding een flinken ruggesteun zou er langen, maar evenmin kan die beweging ons kippevel doen krijgen. Daar worden vaak uiterst donkere ta- fereelen opgehangen van de nadeelen, die volgens de tegenstanders uit 'talg. stem recht zullen voortspruiten voor staat en maatschappij. Zijn als we vragen mogen die nadeelen ook te bespeuren in de landen, waar het reeds jaren geleden is ingevoerd Men waarschuwt voor bederf. Toch, in Engeland heeft men indertijd onder een zeer beperkt kiesrecht eene wet moe ten maken tegen corruptie of omkooping van kiezers. Hoeveel duizenden guldens zijn er verleden jaar in ons eigen land niet besteed voor kiezersteelt en stemmen- kooperij? waarde 't groen met het bruin der boomen ineen. Lichtstraaltjes glansden in het bruine haar van Maria Pierrouline zag het en een traan welde op naar zijn oogen; dat. goudbruine haar zou spoedig versierd wor den met een myrthenkrans. Ik weet wel, dat je verdriet hebt, goeie, beste Pierrouline, zei Maria. Dacht je, dat ik het niet zag? En ik zelf. Wat zou het jonge meisje nu zeggen? Dat ze niet hield van haar verloofde? Dat zo hem beter kende dan den man uit de stad? Als dat waar was, dan zou Pierrouline haar in zijn stevige werkknuis- ten nemen, en haar geven een eerlijken, hartelijken zoen. Maar helaas, het meisje zei het niet en Pierrouline was te verlegen om het uit te lokken. Zoo gingen zijl zwijgend naast elkaar voort, tot plotseling een wielrijder kwam aansnellen. Daar is mijn verloofde, zei Maria. lederen dag kwam George op die manier zijn meisje bezoeken. Ze waren inmiddels op het erf gekomen, waar George, die een weinig boos was, dat Maria niet dadelijk op hem toe kwam, di rect naar binnen ging. Goeien morgen, schoonvader groet te hij Jean-Claude, maar deze antwoordde In Frankrijk met zijn alg. stemrecht heerscht zoo'n ontzettend bederf in de politieke kringen, zal men tegenwerpen. Wij' ontkennen 'tniet, doch vragen al weer, of zonder 'talg. stemrecht dat be derf verdwijnen zou? Of dat bederf niet juist d i e klassen heeft aangegrepen, welke bij 't meest beperkt stemrecht door haar stembiljet toch dezelfde richting geven zou aan 't Staatsbestuur 't Algemeen stemrecht zal een paar so cialisten meer in de Kamer brengen. Maar het is bekend, dat én in Frankrijk én in Duitschland èn in Italië èn niet te vergeten ook in ons land scheuring in de socialistische partij is ontstaan, doordat hare volgelingen in de Kamer zijn gekomen en zij! zich dientengevolge ge splitst en verzwakt heeft in parlementaire en anti-parlementaire socialisten. Het is niet 't Duitsche „Centrum", dat afschaffing van 't algemeen stemrecht ver langt. En waar het in de afzonderlijke Staten van 't Duitsche Rijk nog niet be staat zien wij het „Centrum", die machtige Duitsche R. K. organisatie, naar de in voering ervan streven. De Wet-v. Houten heeft 't aantal stem gerechtigden meer dan verdubbeld, en Kuyper mocht in de Eerste Kamer zoo langs zijh 'neus weg aan v. Houten zeggen, dat deze 't optreden van een anti-liberaal Kabinet had mogelijk gemaakt. Voor vrouwen-kiesrecht ziet nog niet eene partij' kans, en bij huismanskiesrecht kan het getal kiezers geen bedenkelijken sprong meer maken. En gaat het gepaard met evenredige vertegenwoordiging, onder ande re, meer algemeene opzichten, reeds aan bevelenswaard, dan wint de Katholieke partij1 er meer dan waarschijnlijk nog een viertal Kamerzetels bij. Op die evenredige vertegenwoordiging komen wij binnen eenige dagen terug. Hondsdolheid. Men weet, dat te Vlissingen een meisje werd gebeten door een dollen hond, en aan de gevolgen stierf. De Commissaris der Koningin heeft nu een besluit uitgevaardigd, waarbij het ver plichtend gesteld wordt, dat op Walcheren de honden gedurende vier maanden van een muilkorf zijn voorzien. Onze confrater „de Zeeuw" treedt in deze zaak op als pleitbezorger der hon den en zegt, dat „de plagerij der muil korven" door het blad niet wordt toe gejuicht. Dit bevreemdt ons wel wat. niet; met oogen als van een krankzinnige staarde hij: voor zich uit, in zijn bevende handen hield hij' een brief. Bent u ziek? vroeg Georges ongedul dig. Ik zag zoo juist den postbode, bracht hij' slecht nieuws? Jean-Claude haalde met moeite adem als George niet zoo onverwachts was ge komen, dan zou hij1 misschien niet alles dadelijk te weten zijn gekomen, maai' nu scheen do arme man het hoofd verloren te hebben; hij: schreeuwde meer dan hij sprak, met een rauwe stem. Ik ben geruïneerd, (bestolen'de bruidschat van Maria.) De bruidschat! "De notaris is met het geld gevlucht, m'n God, alles is verloren allesalles. George keek verslagen voor zich. Een gedachte vloog door zijn hoofd de bruid schat van Maria weg, Maria was arm ook hij had uit gebrek aan kapitaal zijn café moeten verkoopen en dacht door dit huwelijk opnieuw te kunnen beginnen Nu kon dit niet meer, hij' had haar dus niet noodig (Slot volgt.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1