BINNENLAND. Van onze Eilanden Uit Zeeuwsch-Vlaandere GEMENGD NIEUW! hij ba .-<■» der mijngangen negen lijken had gevonden, naar zijn meening van arbeiders, die nog slechts enkele uren dood waren. Op deze mededeeling maakte zich een blinde woede van de aanwezige vrouwen meester. Als er ingenieurs aanwezig ge weest waren, zou zeker hun laaiste uur zijn geslagen. Simon vertelde verder, dat toen hij na de ramp verzocht te mogen afdalen, om hulp te brengen, de directie der mijn hem een stuk deed teekenen, waarbij hij in geval van een ongeluk afstand deed van eenig pensioen voor zijn nagelaten betrekkingen. Groote be weging onder de menigte, na dez:" woor den. Weet ge, zoo vervolgde Simon, hoe veel de directie aan de dertien gered tien van Courrières heeft gegeven Tweehonderd frcs. aan ieder. Dat is een( belooning voor een verblijf van 20 dagen in de mijn. Een beetje meer dan bet loon dat zij zouden hebben ontvangen als zij gewerkt hadden. Razernij maakte zich van het volk meester. Dood aan de moordenaarsLe ve de stakingwerd geroepen. Uit een onderzoek, in de mijnen op nieuw ingesteld, blijkt echter, dal de door Simon bedoelde slachtoffers reeds gerui- men tijd dood kunnen zijn geweest. SPANJE De „Osservatore Cattolico" bevat den tekst der brieven die tusschen den Paus en den koning van Spanje gewisseld zijn in zake het huwelijk van dezen. Daaruit blijkt, dat inderdaad de nieuwe koningin van Spanje, waarlijk uit over tuiging katholiek is geworden. Geen won der trouwens: er zijn duizenden protes tanten, die het katholiek geloof zouden omhelzen, wanneer ze het slechts kenden. Watersnood. Het „Hbl." ontving van een predikant een schrijven, waaraan het volgende is ontleend Met bizondene bevreemding heb ik het artikel van de Watersnood-Commissie te Amsterdam gelezen. Ook hieruit blijkt weder voor den hand arbeider wordt méér gedaan dan voor den middenstander, die waarlijk het heusch minder gemakkelijk heeft dan de werkman. Laat de heeren der commissie °ens een aantal personen uil den burgerstand, men- schen, die van kleine inkomsten moeten leven, aanzoeken, als sub-commissie hun te dienen van advies. Dezen weten, wat het beteekent te teven van een beperkt salaris met vrouw en kinderen. Het geheel vergoeden van schade aan menschen met zeer beperkte middelen moge voortreffelijk schijnen. Het gevolg is, dat zij er beter op worden. In plaats van oud krijgen ze nieuw. En allicht gaat het dan nog zoo gelijk ik weet uit er varing hij vergoedingen als brand ge- heerscht had, dat medelijdende menschen dan nog extra een handje helpen, en men „door den brand uit den brand" geraakt. Het zou dan ook wenschelijk zijn, nooit meer dan 90 pCt. uit te keeren, vooral om de eigen energie niet te dooden. Maar de commissie laat den burgerstand daarentegen aan zijn lot over. Stel u voor een hoofd van een school met f1000 inkomen en vrije woning, le vend met vrouw en kinderen, die zijn boel tje verliest. Volgens de gepubliceerde Te gels moet hij zichzelf maar redden. De man bezit niets, dan kan hij eenige hon derden guldens schuld maken met de vrij groote zekerheid, voor jaren en jaren in de grootste zorgen gedompeld te word»n. Denkt aan een onbemiddeld predikant, die misschien een paar honderd gulden meer verdient. Zijn huisraad, kleeren en boeken zijn weggedreven. Eilieve, heeft hij stumpertjes, en alle dagen zijn we met ons veertienen De kloosterlingen richten de hulpkerk in als tijdelijke woning voo'r de circa vijftig onterfde vluchtelingen. Inmiddels was 't donkere avond gewor den. De woeste vlagen joegen den vloed weer door de gaten in de dijken over de verwoeste polders. De zwarte ruïne, een enkele kale boom, staken uit de onstui mige golven op, die spoelden over de pas bezaaide akkers. Ze vormden water vallen door de holle vensters. Uit de grauwe rafelluchten sloeg de re gen ons in 't gezicht. Veel menschen lie pen er te kleumen bij de spoorweghalte, hunkerend om weg te komen uit dit troos- telooze oord van verwoesting, waar weer zoo dreigend 't water op kwam zetten, nu wijd-om de dijken open waren gebroken op de zee. En we zeiden 't niet tegen elkander. Maar toen eindelijk, 'n uur te laat, de lange trein zijn vuurgloed voortdreef dooi de zwarte donkerte, toen waren alle rei zigers beducht. De trein kroop, telkens stoppend, over den zwaar gewonden spoor- dam, en aan weerskanten jachtten de gol ven met hun witte koppen uit de sombere verte aan, dat je ze hoorde beuken en klotsen tegen den afgeknlfden, pooveren zanddam. De buien gierden om de wa gens heen, de regen striemde tegen de ruiten, 't Traject, waar de machtige wijde stroom tot haast tegen de wielen aan kwam, scheen eindeloos. En 'twas ons of door 'tjammeren van de vlagen 't angstgeblaat toeklonk van 't nog levend ingesloten vee op gindsche verdronken hoeve. niet noodig voor de alleronmisbaarste stu dieboeken eenige honderden guldens en met aankoop van meubels en lijfgoed een bedrag, dat eer boven dan beneden de dui zend gulden komen moet? Hoeveel jaren zal zoo iemand niet ge bukt gaan onder zulk een schuldenlast? Op zulk een tractement is een afbeta ling van f 100 per jaar met f 40 rente vrijwel een onmogelijkheid. Vandaar dat ik aan de commissarissen in overweging geef, hetzij een sub-commissie van bur gemeesters te vormen, heizij, wat mis schien nog beter is, de verdeeling der gelden over te laten aan het Provinciaal Comité. Ged. Staten van Zeeland hebben bij de Prov. Staten ingediend een voorstel tot oprichting van een waterschap tot. in standhouding van den oever vóór de pol ders Noord-, Ser Lippens en Nieuw-Othene en van de daarachter gelegen dijken. Het waterschap zal worden gevormd door 54 polders of waterschappen, Ler gezamen lijke oppervlakte van circa 19000 H.A. Een groot gedeelte der bevolking van Zeeland stamt van vaderszijde al' van de Spaansche krijgslieden, die tijdens den 80- jarigen oorlog in Staats-Vlaanderen iu garnizoen hebben gelegen. Er ontstond een gemengd ras, half Spaansch, half Nedarlandsehe, een ras dat nog heden ten dage in de donkere oogen en de gebruinde tint der Zeeuwsche man nen en vrouwen te herkennen is. Deze zinsneden komen voor in een ar tikel, geteekend A. Moresko, in „Het Va derland van 1 April. De schrijver staat in die meening niet alleen, antwoordt daarop de „Midd. Ut."; zij is 'meermalen verkondigd maar ook her haaldelijk tegengesproken. En dal op verschillende, goede gronden. Toen de Spanjaarden in Nederland, niet speciaal Zeeland, kwamen, was daar reeds een gevestigde bevolking en de vermenging van de verschillende volksrassen on der de Spaansche troepen vond men ve lerlei nationaliteiten kan nooit van zoo grooten invloed zijn geweest als de schrij ver meent. Daarvoor was trouwens ook het verblijf van die vreemde troepen be trekkelijk te kort. Bovendien woont het gedeelte van de zoo buitengewoon uiteenloopende Zeeuw sche bevolking, dat zich door gebruinde tint en donkere oogen onderscheidt, op Zuid-Beveland (geheel iets anders dan Staats-Vlaanderen) en die bevolking heeft men, volgens de nauwkeurigste onderzoe kingen, te beschouwen als een over Bra bant heen daar gevestigd-en uitlooper van een Alpinischen volksstam. 't Zal ruim een jaar geleden zijn dat de Amsterdamsche hoogleeraar Bolk, die een speciale studie van ons volk gemaakt heeft, met deze wetenschappelijke onder zoekingen hel oude praatje van het Spaan sche halfbloed in een hoek geduwd heeft. De S. A. P. In het jaarverslag van den secretaris der S. D. A. P., in het „Volk" gepubliceerd, leest men „Op 31 Dec. 1904 bestond de partij uit 147 afdeelingen. In 1905 werden op gericht 19 afdeelingen en 14 opgeheven, zoodat het aantal afdeelingen op 31 De cember 1905 bedroeg 152 met (1811! leden leden, tegen 6100 op 31 Dec. 1904." Daarvan zegt de „Residentiebode"Het kuddeke is niet groot6816. Om twee re denen moet hierop de aandacht gevestigd worden: lo. omdat die bijna 7000 man het zoo vaak doen voorkomen, alsof zij spreken namensde Nederlandsche arbei ders; 2o. omdat, bij al hun quaeslies dat kleine getal een drukte maakt, alsof hel morgen aan den dag de maatschappij zal weten te hervormen. Men late zich noch door 'teen, noch door 't ander misleiden tienduizenden ar beiders zijn georganiseerd buiten de ,,S. I). A. P.", terwijl de activiteit onzer partij ons altijd doet denken aan 'twelbekende spreekwoord Veel geschreeuw, maar Nu is het heel goed, dat onze arbei ders aan de activiteit der socialisten een voorbeeld nemen, maar in geschreeuw late men hun den eersten prijs. De wol van rustigen, onverdroten arbeid is het, welke wij moeten hebben. GOES. In de openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Dinsdag 10 April zijn aan de orde de volgende punten: Resumtie notulen der vorige vergadering. 1. Wijziging der verordening regelende het Politiepeisoneel en zijne bezoldiging. 2. Verordening op het houden van mestvaal ten, varkens- en veestallen en het ledigen van secreten. 3. Adres van mej. de weduwe M. Machielse te Wolphaartsdijk ter ver krijging van gemeentegrond in erfpacht. 4. Adressen van A. Jacobs, houdende ver zoek om aanwijzing van rooilijn voor te bouwen woningen aan den weg naar Wil- helminadorp nabij „Havenzicht" en aan de Mattheus Smallegangesbuurt. 5. Af- en overschrijving van posten, begrooting dienst 1905. 0. Aanvragen om afschrijving van belasting en schoolgeld. 7. Wijziging der begrooting van hel Burgerlijk Armbe stuur, dienst 1905. 8. Vaststelling van het 3e suppletoir kohier van den Hoofdelijken omslag, dienst 1905. 9. Vaststelling van het primitief kohier van den Hoofdelijken omslag, dienst 1900. 10. Aanbieding van het gemeenteverslag over 1905. - Een ambtenaar der posterijen alhier ontdekte Dinsdag, toen hij 's avonds zijn kas opmaakte, dat zich daarin f 40 te wei nig bevond. De betrokkene vermoedt dat hij hij de drukte op den marktdag bij er- gissing twee aan elkander geplakte bankjes van f 40 voor een heefl uitbetaald en hoopt dat hij, die het geld te veel ontving, dat nog zal terugbrengen. Veelbelovend! Door de politie alhier werd onlangs proces-verbaal opge maakt tegen een jongen, die op den pu- blieken weg om centen speelde. Bij deze gelegenheid uitte zich deze veel belovende spruit aldus: Nou, ik heb vijf tig cent gewonnen, en van den Kantonrech ter krijg ik maar een berisping Heden werd de minderjarige Z. door de politie alhier naar Vlissingen overge bracht om van daar verder te worden getransporteerd naar zijn woonplaats Gent. Gisteravond hield de St. Jozefsver- eeniging hare driemaandelijksehe vergade ring. Uit hel verslag van den Penningmeester over het le kwartaal van 1906 bleek ontvangen te zijn aan contributies f 104.90, van de coupons f 6, van de begunstigers f 106.25, aan boeten f 1.25, van roglemen- ten f 1.06, te zamen f219,45. De uitgaven waren aan zieke leden f 63, uitkeering bij overlijden f 15, aan drukwerk f 14.65. te zamen f 92.65. Verslag van penningmeester en secre taris werd goedgekeurd. Verder werd besloten om de uitkeeringen ten huize van den zieke te doen plaats hebben. Hier had de vergadering gevoegelijk kun nen gesloten worden, hadde niet een der leden het woord gevraagd om het lidmaat schap van iemand te bestrijden, die nota bene reeds vijftien maanden in de ver- eeniging is. Dat de gezelligheid der vergaderingen met dergelijke vitterijen gebaat worden wa gen wij te betwijfelen. MIDDELBURG. In de Zaterdag alhier gehouden vergadering van het polderbe stuur van Walcheren, werd hel gewoon dijkgeschot bepaald op f 14 per hectare schotbaar en f5.80 per hectare vrijland. Besloten werd tot heffing van ©en bui tengewoon dijkgeschot van f2 per hectare. Het dividend der Zeeuwsche Spoor boot over 1905 is thans vastgesteld op f 30 per heel aandeel en f20 per hall' aandeel. - De dienstregeling der stoomlram Wal cheren is verschenen, met het tarief. Een enkele reis 2e klas kost van Vlissingen (of Middelburg) naar Koudekerke 12t/i cent; naar Biggekerke 17'/2; naar Zoute- lande 221/2; naar Boudewijnskerke 271/,; naar Westkapelle en Aagtekerke 30, naar Domburg 35 cent. Retour van Middelburg (of Vlissingen) naar Koudekerke 20 cent; Biggekerke 271 '3Zoutelande 35; Boude wijnskerke 421/3; Westkapelle 45; Aagte kerke 45; Domburg 50 cent. VLISSINGEN. De heer P. M. W. Schro der, pachter van liet stedelijk badhuis, heeft zich tot den raad gewend met het verzoeklo. om van de gemeente in koop te mogen overnemen den opstal van het stedelijk badhuis met aangrenzenden bouwgrond, ter gezamenlijke oppervlakte van 540 M2 en voorts eene oppervlakte van 180 M2 bouwgrond in hel talud van den Noordzeeboulevard, teneinde op deze gronden respectievelijk een hotel en een stalling te bouwen, volgens nader in le dienen plannen; en 2o. voor den lijd van 3 jaren, ingaande 1 Mei a. s., de exploi tatie der zeebaden van do gemeente te mo gen pachten onder bepaalde voorwaarden en het onderhoud van liet badmaterieel voor zijne rekening te nemen. Adressant biedt aan 0111 als pachtprijs voor de exploitatie der baden aan de ge meente te betalen: in het le jaar f500, in het 2e jaar f 600 en in het 3de jaar f750. Burg. en weth. stellen den raad voor te besluiten: a. tot verkoop aan P. M. W. Schroder van den opstal van 'I stedelijk badhuis en bouwgrond aan den Noord zeeboulevard; en b. tol verpachting aan denzelfden voor den tijd van drie jaren van de exploitatie der zeebaden, een en ander onder verschillende voorwaarden. Het personeel van het Belgisch loods wezen alhier heeft, zooals reeds is ge meld, f500 bijeengebracht en dil aan het plaatselijk watersnood-comité alhier afge dragen. Bovendien is door genoemd loodswezen f 1000 bijeengebracht voor de geteisterden door den watersnood in België. Naar wij vernemen heeft de bemanning van Ilr. Ms. „Bulgia" een bedrag a f 20, door hen ontvangen als premie bij de twee laatste branden, ter beschikking ge steld van het comité voor de noodlijdenden van den watersnood. B. en W. hebben aan den gemeente raad een voorstel ingediend om maatre gelen te nemen dat rampen, als op 12 Maart deze gemeente hebben geteisterd, niet meer kunnen voorkomen. In de eerste plaats geven burg. en weth. een ophelde ring als zou de ramp te wijten zijn ge weest aan het feit dal de sluizen bij de Westerhaven niet gesloten waren. Zij zeg gen, dat den sluismeester geen verwijt kan treffen, omdat de vloed hem, evenals ieder ander, verrastte. Bovendien meenen burg. en weth. dat, al waren deze sluizen ge sloten geweest, de overstrooming toch ge schied zou zijn. Intusschen zijn burg. en weth. over tuigd, dat tegen eventueel© hooge vloeden krachtige maatregelen moeten genomen worden en daarom stellen zij den raad voor tot uitvoering van verschillende be langrijke werken le besluiten. Zoo wordt voorgesteld de kaaimuren te verhoogen en de Beursbrug en Roode Brug weg te nemen en daar ter plaatse dammen te maken, met gelegenheid voor uitloozing. Verder zou het De Ruyterplein moeten worden opgehoogd. Do uitvoering d ^ei- werken vordert in het geheel een uitgaaf van ruim f 50.000, en deze som gaat boven de krachten der gemeente, weshalve wordt voorgesteld aan tiet rijk hulp te vragen. Een concept-adres is reeds ontworpen dom burg. en weth. Dit zeer belangrijk voorstel zal in cte eerstvolgende zitting in den gemeenteraad in behandeling komen. De Ylissingsche duinwaterleiding- maatschappij heefl hel dividend over 1905 vastgesteld op f 90 per aande 1. De aait de beurt van aftreding zijnde commissa ris, de heer Jos. van Raalte, werd her kozen. De heer J. Crucq, hoofdmachinist, ge detacheerd hij de Kon. Mij. „de Schelde" alhier, is bevorderd tot officier-machinist 2e klasse bij! de Kon. Ned. marine. 'sHEER ARENDSKERKE. Toen Zater dag de koopman J. v. d. M. alhier met zijn paard en kar van het station huiswaarts reed, geladen met ledige eierkisten, had hij het ongeluk dat zijn paard schrikte, en hij met kar en kisten in de sloot kantelde, maar door spoedige hulp werd alles weer op het droge gebracht en met eenige schade aan kar en tuig kon de reis weer voortgezet worden. RILLAND. Men deelt ons medeDe werkzaamheden aan den spoordijk, welke door den overstroomden Engelschenpol- der ligt, worden met kracht voortgezet. Circa 300 arbeiders zijn er aan de ver schillende werken bezig. Dagelijks worden acht extra treinen met zand uil \Youw aan gevoerd om den dijk te verzwaren en om onder het tweede spoor te verwerken, hetwelk onder aan den berm heeft ge legen, doch welke met vereende krachten al zoover naar boven is geligt en mot zand onderstopt, dat het gemiddeld maar een meter onder het andere spoor zit, zoodat, wanneer er geen tegenspoed komt, dit spoor de volgende week ook weer in zijn gewonen toestand zal komen en be reden kunnen worden. De w-erktreinen rij den er nu reeds over. Naar men uit vertrouwbare bron zegt zal a. s. Donderdag dp Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten er een kijkje komen nemen. - Eindelijk is er een begin gemaakt om den len Eng. polder, die nu nog blank staat, van 't water te bevrijden. Er wordt nu een ringdijk gelegd rond het. gat in den oorspronkelijken dijk. Binnen eenige dagen zal dus (le hofstee van den heer M. v. L. met bijstaande gebouwen weer le voet kunnen worden bezocht. Overigens doen verscheiden verhalen de ronde over verdere werken, maar met zekerheid is nog niets bepaald. RILLAND. Nog schrijft men ons: Volgens gerucht zouden de aandeelhou ders van den Engelschen polder tot liqui datie overgaan. Al het personeel daarin werkzaam zou dan ontslagen worden. Evenwel zou er eene nieuwe maatschap pij gevormd worden die binnen korten tijd de .polders opnieuw zou droog leg gen. Officieel evenwel schijnt het nog niet te zijn. Dhr. VV, Korslanje alhier wordt ge plaatst als stations-arbeider le Houten nabij Utrecht. Naar men zegt is Vrijdag heslist dat het gedeelte van den Engelschenpol- der, welke in de gemeente Krabbendijke ligt, niet meer bedijkt zal worden. Door dat besluit zal een gedeelte dijk van den Stroodorpepolder en een gedeelte van den Reigersbergschenpolder als zeedijk moe ten versterkt worden. 's HEERENHOEK. Door den landbouwer 1'. van Stee Nz. alhier is een driejarige stier verkocht aan J. Winterswijk, koop- men te 's Heer Arendskerke, voor de som van f380; het beest had het kolossale gewicht van 1043 kilo, levend gewogen. IERSEKE. Na 8 dagen arbeid van de machine is het water in den Molenpolder thans zoover gedaald, dat het mogelijk is de in dien polder staande huizen weer binnen te treden zonder gevaar voor natte roeten. De Gezondheidscommissie le Krui- ningen bracht aan die gehouwen een of ficieel bezoek en gelastte den bewoners hunne huizen schoon te maken en daarin gedurende 8 dagen flink de kachels te stoken. Na dien tijd zullen de bewoners hunne woningen weer kunnen betrekken cn zoodoende zal dan, althans wat de woningen betreft, de oude toestand weer spoedig zijn teruggekeerd. Ook de landerijen komen mooi hoven water en 'I zijn voor 't grootste gedeelte alleen nog de lagere gedeelten, die nog onder water staan, doch ook deze zul len, wanneer de machine nog eenige dagen draait, spoedig droog zijn. KRABBENDIJKE. Gemeenteraadsverga dering van Zaterdag. Tegenwoordig alle leden, voorzitter dhr. Burgemeester. Notu len gelezen en onveranderd vastgesteld. Mededeelingen en ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen, nadat de voorz. nog in herinnering bracht de critieke dag van 12 Maart j.l. en hulde bracht aan de burgers, die zich allen bereid verklaarden in den nacht, om aan de oproeping gehoor te geven, en het bedreigde punt te ver sterken. Hoewel geen persoonlijke onge lukken zijn voorgekomen, is de materieele schade nog al belangrijk. Een voorloopige herstelling der stormschade aan de haven wordt begroot op £1146, waarvan f146 door eigen middelen gedekt kan worden, doch flOOO moet gevonden worden door leening of rijkshulp. Een afdoende verbe tering en versterking der havendijken wordt door den ingenieur ('oomans lie groot op i' 10,000. De heer Vogelaar vroeg de aandacht van het dagelijksch bestuur, om zoo er herstel ling plaats had van den Westhavendijk, te zorgen, dat bij stormweer of hooge vloed, de schepen daar konden ineeren had dit bij den laatslcn vloed plaats gehad, dan was er zeker minder averij aan de schepen geweest. De voorzitter deelde mede dat dil zijn oorspronkelijk plan geweest is, doch dat eerst de stukken palen uit de oude spuipul verwijderd moesten worden, en 't dan voor taan zou gebruikt worden voor ligplaats. Verder werd tol secretaris-ontvanger van het burgerlijk armbestuur benoemd de heer J. Vermeide, mat 5 stemmen, tegen A. .1. v. d. Jagt en G. van Doorn, elk met 1 stem. Het 9-jarig zoontje van G. alhier speelde met zijn kameraadjes het z.g. haasje over. Door een ongelukje kwam hij te vallen en brak een arm. Genees kundige hulp werd ingeroepen en verleend door dhr. Geill, arts alhier. IERSEKE. Kortelings overleed hier op 23-jarigen leeftijd na een langdurige ziekte de heer A. Francoys, laatst onderwijzer te Rilland. Een verblijf van 7 maanden in het sanatorium Hoog-Laren mocht he laas niet duurzaam baten. Hij overleed in het ouderlijk huis. - Van 29 Maart tot 5 April zijn van hier verzonden 590.000 leverbare oesters tegen de volgende prijzen100 K.G. fr. 90—100, 80 K.G. fr. 70—80, 70 K.G. fr. 50—55, 65 K.G. fr. 38—40, 60 K.G. fr. 30—35, 50 K.G. fr. 20—22 en 40 K.O. fr. 10—12. De handel in zaaigoed is de laatste 14 dagen minder levendig. Van de oesters van 70 a 75 Kg. zal een tamelijke vooi- raad onverkocht blijven en veel is reeds opnieuw uitgezaaid. HOEDEKENSKERKE. Vergadering van den raad alhier op Vrijdag 6 April j.l. Tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering deelt de voorzitter medelo. dat boeken en kas hij den gemeente-ont vanger door B. en \Y. zijn opgenomen en in orde zijn bevonden2o. dat door Ged. Staten is goedgekeurd het besluit tot af- en overschrijving begrooting 1905, genomen in de voorgaande raadszitting'. Aan de vergadering wordt overgelegd het verslag van den toestand der gemeente, bedoeld bij artikel 182 der gemeentewei. Vervolgens wordt aan enkele personen op hun verzoek afschrijving van H. 0. en hondenbelasting verleend, wegens ver trek uit de gemeente of afschaffing vnn honden. Een door B. en W. voorgestelde af- en overschrijving begrooting 1905, wordt na toelichting van den voorzitter, aldus goed gekeurd. Op een request van den onderwijzer aan (le openbare lagere school alhier, dhr. V, Drenth, om tegemoetkoming in de kosten van deelname aan het pensioenfonds voor weduwen en weezen van onderwijzers van gemeentewege, wordt op voorstel van li. en VV. met algemeen? stemmen afwijzend beschikt. Vervolgens deelt de voorzitter mede, dal dooi' hem een onderzoek wordt ingesteld inzake de mogelijkheid lot oprichting van een hulp-postkantoor te Kwadendamme. Daar dit onderzoek nog niet is ten einde, wenscht hij met, het doen van mededeelin gen daaromtrent te wachten tot een vol- gende raadsvergadering. Bij de gewone rondvraag door den voorzitter, vraagt dhr. J. v. d. Linde oi het niet wenschelijk zoude zijn, de brik kon, die niet geschikt zijn oin te verwerken in den nieuw aan te leggen grindweg Hoe- dekenskerkeKwadendamme, le koopen van den aannemer, ten einde deze te ge bruiken, daar waar aarde wegen uitkomen op dien grintweg. Na eenige discussie wordt besloten B. en W. op te dragen te zijner tijd maatre gelen dienaangaande te nemen. Nadat dhr. A. Walraven nog ter s p ra ka heeft gebracht, enkele slechte toestand-es, betreffende den waterafvoer te Kwaden damme, meer in het bijzonder dien van de kerkdreef, wordt de vergadering ge sloten. HËINKENSZANI). Vrijdag brak een stei ger van eon in aanbouw zijnde woning alhier en stortte met twee van de drie werklui naar benedenterwijl de derde zich nog bijtijds wist te bergen. De val lenden kwamen met eenige kwetsuren aan hoofd en boenen en schrik vrij. Donderdagnamiddag liep een paard, dat voor -éen kar gespannen stond, zoo danig achteruit, dat de kar door een win kelraam werd geduwd. Eenige flesschcn met suikerwerken, die voor het raam ston den, werden verbrijzeld. De eigenaar van het paard, dhr. C. V„ zal de schade ver goeden. Bij ministeriëele beschikking is me' 1 Mei e.k. eervol ontslag verleend uit zij* betrekking als brigadier titulair il?r_I veldwacht aan J. B. Wispelaere alliie OUD-VOSMEER. In de Vrijdag geho vergadering van den gemeenteraad i: sloten voor dit jaar de gewone dorp mis, welke in Juni wordt gehouden, te doen plaats hebben. Hol is te begr dat de geraamde sommen voor do meentehuishouding over 1906 doerlij wanorde zijn on dal noodwendige noodig zal zijn. In dezelfde zitting mede een besluit genomen tol hel ze van een adres van hulde aan H. 1! Koningin en Z. K. H. den Prins der derlanden voor de betoonde belangste in het lol van de rampzalige bewc van het geteisterde dorp, met do ni, beramen schade aan akkers en we aan woningen en huisraad. Nooit z< Vossemeer het koninklijk b >zoek wo vergeten. De pontonniers zijn Donderdag bezi weest eene landbouwschuUr te ontrui omdat er gevaar voor brand bestond het broeien van het hooi; op de an schuren wordt mede hel oog gehou want vreeselijk zou het zijn, wanneer reeds zoo geteisterde dorp ook nog te li kreeg door den brand. Hel is te begrij dat de onderste lagen, nu het water is, erg beginnen te broeien, alleen het venste deel heeft voor veevoeder wa gehouden. Het meeste vee is nog in n rige gemeenten gestald >n bij somm is de vraag reeds gerezen, wat vooral de paarden te doen, daar van behou der akkers dit jaar weinig zal ter komen. De pontonniers zijn van den vro morgen tot den laten avond druk ii weer om weipuiten, kelders, regenw bakken enz. van het overtollige wato verlossen. Geen enkele regenwaterba meer bruikbaar, zoodat het drinkwate; Bergen op Zoom moei aangevoerd won onder leiding van pontonniers wordt water met wagens door het dorp gev en ieder kan zien daar behoorlijk van noodige voorzien, natuurlijk mei mate, dat ontzaggelijke hoeveelheden voor geheele dorp noodig zijn. Zoodra de rt waterbakken weer zuiver zijn, zal zeer om regen verlangen, al mag ontkend worden, dal het weer, zc thans, voor het verdronken dorp van o rekenbare waarde is. ST. ANNALAND. Aan de zeewering (len calamiteusen Suzannapoldar weri Donderdag namiddag tusschen de dijkp 8 en 9 een zinkstuk geplaatst, lang meter en breed 20 meter. De zinking, begunstigd door go.-d w; had met hel beste gevolg plaats. Nu moeien nog twee kraagstukken plaatst worden, n.l. een lang 40 en b 26 M. en een lang 48 M. breed 12 M Men hoopt dat de aanbesteding der c ling van de doorbraak spoedig moge pl hebben, omdai bij lang wachten den langhebbenden aanmerkelijk schade w toegebracht, zoo door afneming, als verzanding der gronden. Uit Philippine schrijft men nog het ongeval, waarvan in ons vorig nun reeds melding is gemaakt: Reeds vóór 14 dagen was men i bezig geweest om grond, rijswerk en zoden aan te voeren om de 60 meter 1 dijkbreuk in den Isabellapolder te i ten. Het plan om eerst het gat te vi met een oude aak van 35 meter 1 en dan deze met zware stecnen te la was reeds Dinsdag verwezenlijkt; al was nog noodig inet een macht van volk een ringkade aan te leggen. Dor dag j.l. in den vroegen morgen was reeds zoover dat die kade ongeveer b< hoogwater uitstak en ieder, die dat zag, wenschte aanvankelijk den eigei den lieer Thienpont van Oudenaerde, bij (le dichting tegenwoordig was, g( Daar koml Donderdagmiddag de v opzettennog altijd is men druk t met het verzwaren der ringkade. Doel vloed is zoo sterk dat de ringkade op doorbreekt en het zeewater als een s vloed in den polder stroomt. Weldra ki nu ook (le aak in beweging. Hoe zv ook beladen, slaat zij omver, wordt i den hevigen vloed medegesleept en dwijnt, in stukken en brokken gesla in de diepte. Zoo werd in één oogen tijds het werk van veler handen en (lagen in eens vernietigd. L a n d b o u wcoöperati e. Door hoofdbestuur van den R. K. Boeren! van Zeeuwsch-Vlaanderen 0. D. wordt do afdeelingen voorgesteld al de heel telen, die dooi' de leden zullen gele' worden, voor de volgende campagne zamenlijk te verkoopen aan den fabrik die den hoogsten prijs en de billijksle v waarden van levering aanbiedt. De 1 telt zestien afdeelingen met circa (lui: leden. De coöperatieve suikerfabriek te Sas Gent biedt thans f 10.20 per 1000 suikerbieten, franco schip. Naar hew wordt, had deze fabriek zeer vele wortelen gecontracteerd in de thans stroomde polders, waaruit (1e verhoc van prijs zoude voortvloeien. Men blijft Frans Rosier van zeer be de zijde beschouwen als ontoerekenl thans zijn de professoren Winkler en gersma aangewezen om hem te onde

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 2