toes. LEN. 5 en Onderhoud De inzegening der R. K. Kerk '.els, enz. No. 40. Dinsdag 3 April 1906. Tweede Jaargang. ,EN. ie Schellen efonen. THONEN, Bij i mier Behoort een Bijvoepel. FEUILLETÖlï BUITENLAND. >ij dit blad. '•s LATOREN KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. JLTA. onnement) n ctrische scbelgeleiding anderd kan worden m porden door ons op proef GOEDKOOP. geleverd gerepareerd en geladen. OETHOUT Zö- Telef. interc. WO. NIEUWE ZEEUWSCHE COUP Abonnementsprijs per 3 maandenf 0.95 Afzonderlijke nummers a contant0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, alléén voor de abonné's per 3 maanden0 37I/S MAANDAG- VERSCHIJNT eiken WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Provinciaal Watersnoods-Comifé. Door den penningmeester van dit comité zijn nog de volgende giften ontvangen uit Zeeland. Mevr. M. v. T. f 10, X IJ. Z. f 10, J. J. B. v. B. f35, X. fö, Middelburgsche Courant f 100, bij' dezelfde ontvangen f 500, bij A. Rademaker ontvangenuit wijk V f 0.50 en van een werkman f 1allen Mid delburg. Verder: collecte te Nieuw- en St. Joos- land f 339, restant collecte Waterlandkerk je f 2.50, collecte 's Heer Abtskerke f 71.65, restant collecte Nisse f 1.50, collecte Se rooskerke (Sch.) f 108.95, collecte Burgh restant f 6.50, collecte Bruinisse f 1229.Ü25, collecte Aagtekerke f 187.44, collecte Elker- zée f 213.725, collecte Goes restant f 124.90, school B te Goes f0.39, geref. ineisjesver. aldaar f 5, leerl. Chr. Ev. Bew. school idem fö, inschrijving De Zeeuw aldaar f41.50, inschrijving Nieuwe Zeeuwsche Courant idem f 58.33, kinderen der Zon dagschool, Korlgene f5.50, Chr. zangv. Excelsior, Biezelinge fö, collecte te Hoe- dekenskerke, f 255,33, collecte te Kwaden- da n mie f291.82. Nog te Hoedekenskerke Diaconie Ned. Herv. Kerk f 10, Kerkvoogdij f 7.50, Chr. Nat. Werkmansbond f 10, Chr. Jongel. Vereeniging f 5, busje van den bid stond f 5, cathechesatiebus f 2.50, Burger lijk Armbestuur f 10, Muziekgezelschap Con Amorec f 10Kunstmestvereen. f 10, collecte Ovezande f 348.50, collecte Drie wegen f 103.50, collecte restant Borssele f 8.17, collecte Meliskerke f 200, Diaconie Grijpskerke f 100, collecte Grijpskerke f 287.635, collecte Zoutelande f 386,25, schoolkinderen idem f9.30, collecte Bigge- kerke f 610.40, leerl. openb. school aldaar f 4, Christ, school idem f 3, en collecte Serooskerke (W.) f 409.985, kinderen Chr. school Serooskerke f 15.25, collecte West- kapelle f 235.05, collecte Koudekerke f 500, collecte Bitthem f 281, een landbouwer op Walcheren f 25, X op Walcheren f 25, en Geref. Jongelings Vereeniging Koudekerke f 1, collecte Nieuw-Namen f 160, collecte Heinkenszand f576.325, collecte Domburg f 193.64, collecte Noordgouwe f 1150, col lecte Oostburg 1' 1200, collecte Schore f 295.35, collecte Krabbendijke f 1300, kin deren Christel, school Koudekerke f 16.76, collecte Brouwershaven f260, openbare school A Breskens f 2.15, collecte Breskens f 408.255, collecte Groede f 619.80, collecte Nieuwvliet f84.515, M. J., Sas van Gent, f 2.50, en kinderen operib. school Kou dekerke f 13.235. Nederland: Uit AmsterdamX. f 3, W. Z. O. D. f 50, S. C. f 100, v. E. f 60, E. T. f 25, H. O. en Zn. f 200, K. K. f 25, Admin. Tj. c. s. f 25, L. E. V. fö, G. W. f10, M. d. V. f2.50, F. V. fö, F. d. L. f25, H. M. f100, L. F. K. f 0.50, F. L. B. f 5, Gebrs. S. f 10, eenig bureaupersoneel H. IJ. S. M. f 12.42, Dames K. f 32.50 en Dames d. H. f 4, v. Hier, in den Engelschen polder, had hij 'tzelf zien gebeuren. Hij was 's mid dags omstreeks half vier dicht hij den zeedijk, toen er als 't ware 'n vloedgolf overheen sloeg, die 'tzand aan den bin nenkant meespoelde'n oogenblik bleef de buitenste kleilaag staan, maar weldra was er een gat in, als een huis. Hij draaf de 'I; water nog maar net vooruit, vloog in den stal van den heer Harison, den directeur, om te roepen dat ze de paar den zouden redden. En hollend kon hij net 't water nog voor blijven, tenminste den hoogen vloedtot aan de knieën wa dend, kwam hij op <ten dijk. Tvvinlig mi nuten later was 'talles gebeurd. Vijf paar den, die ze uit den stal gejaagd hadden, kropen er weer in, en zijn verdronken. hengst brachten ze in den tweeden Bathpolder in veiligheid; 'n kwartier later brak ook daar de dyk door, kwam 't zelfde uier gezwommen. In dien tweeden Bathpolder - vertelde de baas - is toen onder tal van andere woningen meer, een uitgestrekte boerde- rq verdronken, waar niets gered kon wor den van de zes en twintig stuks vee. Die beesten zijn tan deele omgekomen maar een zestien leven er nog® omdat go in een schuur hoven op Thorn Mevr. B. W. f 5, moj. B. f 2.50, zuster J. R. f 2.50, door zuster R. F. f 7, fam. v. S. f 100, mevr. A. Z. 1500, N. N. f 100, graaf F, W. f 200, L. K. en dienstmeisjes f20, O. A. f 10 en H. en S. L. f 10. Uit 's Gravenhage: C. B. f 10, Mej. G. C. V. f 2, N. N. f 25, Mij v. Hypothecair Crediet f50 en C. W. H. f 10. Uit RotterdamWt. R. f 50, A. J. P. f 100, J. d. H. f30, Mevr. N. v. R. f50, M. f 10 en P. H. B. f 1. Verder N. N., Leiden f5, S. v. d. B., Makkum, f 2, M. V., Brakel, f 2.50, W. M., Utrecht, f40, H. W, G. E. en J. M. v. G., Arnhem, f 50, Steenkolen-Handels- vereeniging, Utrecht, f 1500, A. S. F. v. d. P., Arnhem, f 100, uit Nijmegen f 100, uit Leiden f 14,25' uit Utrecht f 10, uit Beesd f3, firma J. J. B. J. B., Dordrecht f 10, J. v. A., Roosendaal f 2, N. Tilburg f 2, W., Leiden, f-10, uit Kralingen f 25, uit Winterswijk, f 10, jhr. F. v. R., Utrecht f 25, B. K., Tilburg, f 10, G. J., Tilburg, f 4, S. V. L., te E. f 10.000, collecte Schore f 295.35, collecte Oude Tonge f 535, A. F., Oisterwijk, f 2.50, Mej. S., Zeist, f 10, N. N., Utrecht, f 1.50, bij C. W. B., idem, f 68, v. L., aldaar, f 25, G. J. en Zonen, Enschedé, f25, Mej. E. K., Roermond, fö, Leidsch Embryo, Leiden, f 5, F. P. Olde- markt, f 2.50, Mej. L., Doorn, f 100, J. S., Metslawier, f 10, N. N., Roosendaal, f 2, mr. F. N. S., Dordrecht, f 25, IJ. d. S., Lochem, f 25, Leerl. R. H. B. S. 3 j. c. Winterswijk, f21.295, Directeur, Hoofdcom mies en commiezen Leidsch postkantoor f 25, Personeel postkantoor Vaals f 4, G. v. d. W., Gouda, f 10, J. A. L. H., Schoone- beek, fö, mevr. W. G. v. d. P., Haag, f 50, v. H. Noordwijk, f 50, batig saldo eener soiree te Lekkerkerk f 85; R., Hasselt f 2.50, v. O., Purmerend f 25, H. Urmond f 20, B., Nieuwediep, f 2.50, Mr. C. N. d. W., Utrecht, f 10, fam. v. IL, Sliedrecht, f20, A. v. H., Scheveningen, f5, Mevr. wed. mr. H. L. M. L., te Doorn, f 100, L. V., Gastel, £50, personeel Haarlemsche Bankvereeniging, Haarlem, f 30.55, direc ties der Ned. Gist en Spiritusfabr., Fra,n- sche en Hollandsche oliefabriek Calvé en der lijm en Gelatinefabriek Delft, te Delft, f 400, G. Q., Weesp; door tusschenkomst van M. van Boven, f 1000, kerkconcert, Breda, f 380,50, brievenbestellers, Vaals, f 1.45, dr. J. N., Nieuwe Pekela, f 25, dr. J. S., 's Heerenberg, f25, fam. C., Utrecht f 50, H. E. en Zn., Tilburg, f 50, post- en telegr.kantoor, Baarn, f 20, P. C., Ter schelling, f 2.50, J. E., Eindhoven, f 10, A. K., Oud-Beijerland, f 10, Mevr. B. B., Borgen (N.-H.), f 10, D. J. H., Oisterwijk, f 2.50, schoolkinderen, Strijen f 14.80, J. G. B., Rotterdam, f 10, M. S. M., aldaar, f 56.095, Jaap, idem, f 2.50, coll. eener bijz. school, Dordt, f 121.25, mej. S., Haag f50, leert. v. d. hoofdcursus Kampen, f 65.50, Insp. Bureau Post- en Telegrafie, Arnhem, f9 en B., te Velzen, f2.50. Buitenland: G. J. F., Göttingen, f 25, uit Genève f75, uit Roubaix f4.75, uit Prien (Beije- ren), f 117.99 en M. H., Antwerpen f 10. klommen zijn. Dit deel van den tweeden Bathpolder echter, wordt afgesneden dooi den spoordam, en met eb vloeit het water er dus niet weg. Daarom kunnen deze dieren niet in veiligheid gebracht wor den. Wel zijn er mannen heen geweest met een schuit, en daar hebben ze ver scheiden koeien aan gehad; doch de bees ten waren zóó schuw en wild, dat ze de boot telkens haast lieten kantelen, totdat de roeiers 't moesten opgeven. En nu va ren zij er toch iederen dag naar toe, om 't arme vee te voeren op dat kleine droge plekje in die dreigende watermassa. Maar vertelde onze zegsman wat hij zélf dien vreeselijken avond en dien nacht gezien had, zou hij zijn levensdagen niet vergeten. En hij ging met ons mee naar buiten, om dat duidelijk te maken. We stonden weer,op den binnendijk voor zijn huis. Daar aan den anderen kant had de uitgestrekte kostbare possessie gelegen van den directeur, den heer Harison. Slechts enkele passen naar beneden lag het huis van den opzichter, den heer Adri- aanse, zwager van den directeur, wiens eigen villa enkele meters verder stond in den tuin. vEn daar achter waren de uitgestrekte steenen bedrijfsgebouwen, alle maal eveneens enorme, kapitale huizen. 't Water had de families overvallen; op de bovenverdieping zag de baas de oude mevrouw, die kermde om hulp; 'n kindje van achtHen maanden was er ""log^erd. Voor het Katholieke gedeelte van Goes was de dag van heden een lang verwachte en veel verlangdeheden immers zou de nieuwe kerk, waarvan wij nog onlangs eene beschrijving gaven, worden ingeze gend en in gebruik genomen. De plechtige inzegening begon heden morgen om half 10; do H.Ew. Deken, geassisteerd door priesters uit het dekenaat, verrichtte de plechtigheid, waarbij de kerk, volgens, voor schrift van het Rit. Rom. ledig moet zijn van volk. Bij deze inzegening worden de muren der kerk met wijwater besproeid en het altaar gezegend onder het zingen van de Litanie van alle, Heiligen. Te 10 uren werden de deuren geopend en begon de eerste plechtige H. Mis, voor de weldoeners der Kerk, opgedragen door den Z.Ew. Deken, daarbij geassisteerd dooi de Z.Ew. Hr. H. SLoopman als diaken en A. van Rijn als sub-diaken. Zeer verdienstelijk werd door het zang koor uitgevoerd de 4-stemmige mis „"Salve Regina" van J. Stehle, terwijl ook het Gregoriaansche gedeelte van veel oefening getuigde. 's Avonds om zes auur vulde het oude kerkgebouw zich; nu voor de laatste maai met geloovigen. En, al had de ruimte bin nen deze muren in den laa.tsten tijd zelfs de laatste aantrekkelijkheid verloren, voor voor velen had deze laatste bijeenkomst toch nog iets bijzonder treffends. De toespraak van den Z.Ew. Deken maakte op alle aanwezigen een diepen indruk, toen Z.Ew. er op wees, dat het een plicht was van liefde tegenover den verborgen God van het tabernakel, Hem om vergeving te vragen voor piles wat men misdreven had door oneerbiedigheid in Zijne aanbiddelijke tegenwoordigheid, hier op deze plaats, maar een plicht ook van dankbaarheid, dienzelfden God te dan ken voor de weldaden, hier van Zijne goed heid ontvangen: hier toch hadden de meesten de eerste heiligmakonde genade ontvangen en het H Doopsel, hier hunne le H. Communie gedaan, hiel' zoo dikwijls hunne zielen gereinigd in liet H. Sacra ment van boetvaardigheid, om niet te spre ken van die ontelbare andere genaden, die God in overvloed over de Zijnen uit stort. Indrukwekkend klonken toen de klaag tonen van den Psalm „Miserere mei Deus", „Ontferm U mijner o God", Hem om ver geving biddend, Dien men wellicht daar Maar een zware branding scheidde hen allen van den zoo kortbij gelegen dijk. En niemand kon er hulp bicden. De „baas" wenkte de oude dame om 't zolderraam, in te slaan, en op 'tdak te klimmen, wat toen gebeurde; ook 'tkindje werd op dak getild, 't Opzichtershuis be stond uit drie vertrekkende binnenmuren stortten in, terwijl de mehschcn daar in donker op 'tdak stonden. En zij bleven er zoo zeven uren. In de villa was de overige familie op de bovenste verdieping. De diracteur zag er stallen en magazijnen bezwijken, daken neerslaan; hij zag de paarden zwemmen en verdrinken. 's Nachts tegen half twaalf sprong de op zichter van het dak te water; later werd de oude mevrouw ook neergelaten langs een afdak. 't Was niet om aan te zien geweest vertelde de boer op die enkele meters afstand, zonder eenige hulp te kunnen bie den. Nu en dan werd de ontroering hem te hevig, moest hij in huis gaan om 'tvree- selijke even niet voor oogen te hebben; maar nauwelijks was hij van den dijk af, of de angst dreef hem er ook weer heen. De Antwerpsehe mevrouw vertelde, hoe haai- kindje van anderhalf jaar, dat hier eenige dagen gelogeerd had, in een nacht ponnetje gekleed, gewikkeld in een deken, thuis gebracht was. Zoo had 't wichtje do spnorreis moeten maken, want andere bedroefd had, om dan over ie gaan in den lofzang „Te Dcum laüdamus", ,,U o God loven wij" heel het hemelsch hof uit- noodigend om mede te jubelen over alles wat de (lever aller goede gaven hier aan de Zijnen geschonken had. Daarna verliet men voor goed het oude kerkgebouw en ging men over naar het nieuwe om daar de intrede van Jezus in Zijne nieuwe woonplaats hij te wonen. Die intocht vooral was een plechtig oogenblik. En thans rust Hij daar in Zijne nieuwe woning Zijner meer waardig, be reid om te zegenen al wie tot Hem komt. Een kort Lof besloot dezen dag; even als 's morgens werd er zeer goed gezon gen door St. Cecilia; en was ook nu weder het priesterkoor gevuld door priesters uit de omgeving. Moge het Deken J. M. J. Baede gegeven worden nog vele jaren in ons midden werkzaam te zijn en dan den dank te ondervinden welke Z.Ew. door zijn on- vermoeiden ijver zeker heeft verdiend. Het toch reeds zoo. schoone en kunst volle hoofd-altaar kwam door de kwistige en van fijnen smaak getuigende versie ring nog beter tot zijn recht. Minüter Kram en de Zee. Men zal zich herinneren, dat wij evenals andere Roomsche bladen de af wezigheid van Minister Kraus in verband met den Zeeuwschen watersnood afkeur den. Vrijzinnige bladen hebben daarover de schouders opgehaald en de klagers van partij-politiek verdacht. Nu, dat ziji zoo 1 Maar wat zegt men van de stem, die niet uit den rechtschen hoek, maar uit do middenpartij komt, wier oog veel meer naar links dan,, naar rechts kijkt? In de „Nederlandsche Stemmen" lezen wij onder meer! Het vertrek van Minister Kraus heeft stormen van verontwaardiging en pro test doen opgaan, eerst in de Eerste, daarna in de Tweede Kamer der Statnn- Generaal. De Regeering heeft olie op de golven trachten te werpen door te verklaren, dat dit Hoofd van een Departement van Algemeen Bestuur zonder schade voor 's lands belang eenige maanden gemist kan worden „Ei zoo", heeft Vader Noordzee ge dacht; „maar ik ben er ook nog En wat een Van Houten, noch een Kolkman heeft kunnen kalmeeren, heeft op mijne baren allerminst uitwerking". kleertjes waren er niet meer. Gelukkig had 'tkind er tot nu toe geen slechte gevolgen van ondervonden. De directeur had machteloos allerlei waarde uit zijn huis zien drijven, bankbil jetten stuk voor stuk, 'n verzameling oude munten van derlig jaren her, in een kislje. Er was een arbeider die zijn spaarpot in zijn kabinet gesloten had. De kamer waar zijn schat stond, had hij voor zijn vlucht op slot gedaan. Daar drijft de vloed een zwaar stuk tegen den muur van 't huisje op, er slaat een gat in, 't water stroomt er binnen, 't kabinet valt voorover, springt open, de spaaipot spoelt op de golven weg. Toen geleidde de boer ons door de ont stellende ruïne van des heeren Harisons, groot bedrijf rond, en door de omverge- woelde kamers van zijn villa. Ik zal niet trachten om een indruk te geven van de verbijsterende sensatie die wij' ondergingen, bij onzen rondegang over het uitgeslrekte moderne bedrijf en door de vertrekken van de modieuse villa der familie Harison, nadat daar een woeste zee doorheen gebeukt is. Over het drassige moeras, waar enkele dagen geleden de vruchtbare akkers, het jonge plantsoen, de verzorgde tuin lagen, liggen nu de enorme brokken metselwerk van muren neergeploft. Het opzichtershuis, een holle, leeggespoelde ruïne, de voor gevel weggeslagen, een berg van puin er midden in. Hot grooto hoerenhuis van den De gedachte was de moeder der daad en onze Wosler buurman beukte op onze kust en omhelsde duizenden hec taren van onzen bodem in zijne over stelpende omarmingen. Polders loopen vol, dijken en dammen bezwijken, goederen en vee worden ver zwolgen, huizen storten in en kaden en straten worden tot. waterwegen. Een ramp voor honderden ingezete nen, maar ook ontzettende schade aan 'sRijkswaterkee ringen! Toch kan de Minister van W a- terstaat. veilig gemist worden. Het belang van een Chileensche haven gaa.t hoven dat van eene Nederlandsche provincie, en de deskundige leiding bij het herstel van dijken van noodlijdende (d. w. z. arme) polders, van spoorweg- dammen van het Rijk, enz. berust even goed biji den eersten den besten zijner collega's. En verder aan het adres Mr. Goeman Borgcsius heet het O, ondoorgrondelijke wijsheid van den Kabinetsformeerder, Mr. Goeman Borge- sius! Zijn kompas blijft richtsnoer voor onze bewindsmannen, maar als het er op aankomtis de stuurman met verlof I Komt, Zeeuwen, richt een eerezuil op voor Borgesius en zendt een dankadres aan Kraus, voor zijne toewijding en ener giek ingrijpen voor uwe belangen! Dit scherp veroordeelend vonnis leest men nu in een wetenschappelijk tijd schrift, dat zeer nauw aan de vrijzinnige politieke familie is verwant. Zouden de oogen langzamerhand open ga an? Waarlijk, wanneer men deze en derge lijke stemmen beluistert, dan begrijpt men, dat Mr. Goeman Borgesius meent het beste te doen met te z w ij g e n. Te zwijgen als het graf! FRANKRIJK. De geredden van Courrières. Over de wonderbaarlijke redding der mijn werkers te Lens verhaalt de „Petit Bleu" hel volgendeEen troep werklieden zou te 7V2 uur weder naar boven gaan, nadat ize den geheelen nacht hadden gewerkt om het vuur meester t-e worden, teen op eens een 13-tal mannen op hen af- kwamen, met ingevallen gelaat, uitpuilen de oogen, verwarde baarden, zich nauwe lijks kunnende voortsleepen. Een hunner, Nemy, de sterkste, had nog de kracht te vertellen, dat ze uit put no. 3 kwamen te Méricourt, hij noem de hunne namen en stom van verbazing, aarzelende te gelooven, wat ze toch za gen, begrepen ten slotte de werklieden, •dat ze kameraden voor zich hadden, die directeur staat, nog overeind, omringd van jhoopen steenen, ruiten, pannen, weggeslin gerde platen gegolft, ijzer, versplinterd ;hout. In de sliblaag, die het kantoor be- |dekt, zijn de meubelen op een hoop ge smeten, vermorseld en gekraakt. In het sa lon ligt middenin de piano plat neer, een buffetkast er overheen, de besmeurde fau teuils, een sofa; alles is opgeheven door het water en topzwaar omgeduikeld. Op den hoogen spiegel wijst een beslagen jstreep dicht bij het plafond aan hoe hoog :de stroom daar reikte. Nog .enkele 'hoeken uit een bibliotheekkast zwerven verweekt .en open, met losse handen, overal over heen. De opgemaakte ledikanten in de slaapvertrekken verdronken, het water druipt er dooi', 't linnen beslikt. Een zware vulkachel is uit de nis getorst, hangt schuin tegen een muur aan. Daar liggen weer kasten over, alle glas- en aarde werk in scherven; de muurkasten leegge- dreven door'de. stukgeslagen vensters "heen. Brieven plakken erop, een pendule op den kop. In de. keuken verspert één onbeklim bare hoop van verwoesting den toegang; de deuren uit de hengsels gerukt, de ko zijnen uit de muren gedrukt, de gaten verbrokkeld. Op den berg van puin daar achter zijn brokken van de maaimachine, •paneelen van 'n uit elkaar gebarsten vige- lante gestrand. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1