BINNENLAND, Wan onze Esianden, geschut worden op alle spoorwegen klaar gehouden. De bediening ervan wordt ge oefend. Maar verluidt, is de regeering een overeenkomst aangegaan met Marconi om door het geheele rijk dradelooze telegrafie aan le leggen. Ten Z. van Moskou schijnt de revolitionaire beweging weer op te leven. De bank diefstal te Moskou. De beroofde bank ligt in het centrum van het zakenkwartier van Moskouen de beste ling op klaarlichten dag mag dan ook wel het toppunt van berekende brutaliteit heeten. Twintig intelligent uitziende, net- gekleede personen kwamen gewapend met revolvers en geweren langs een achter trap binnen, twee bleven bij den hoofd ingang op wacht, de telefoonleiding werd doorgesneden, waarop een der roovers een redevoering hield, waarin hij zeide: „Wij zijn hier gekomen in naam van het revo lutionair comité, daar wij voor de uit voering van onze plannen geld noodig hebben. Wij zullen geen uwer eenig leed toebrengen, doch zoo ook maar de minste tegenstand wordt geboden zijl gij allen verloren". Daarop begaven drie der roovers zich in het vertrek, waar de kas werd gehou den. Daar legden zij een bom neer, die op staanden voel lot ontploffing zou wor den gebracht, zoo spoedig de bankem- ployé's die allen gedwongen waren, de handen boven hel. hoofd te houden, zich zouden mogen willen verzetten. Daarop eischten zij van den directeur de sleutels der brandkast. Hij graf ze. Do dieven maakten zich meester van 875,000 roebel, pakten dat geld in een zak en ver lieten toen op hun gemak in kleine groep jes het looneel van den koenen diefstal, achterlatende een der hunnen die, voor het geval dat een der employe's zich bin nen het kwartier zou durven bewegen, de bommen zou moeten doen ontploffen. Een bom werd op straat aangetroffen, twee andere in het bankgebouw zelf. De artillerie-officier Kololajef verklaarde, dat deze bommen van zeer krachtig vernielend vermogen waren en dat zij van buiten- landsch makelij moesten wezen. De Moskousche bladen zijn woedend, en geven den autoriteiten de schuld. Overigens zijn in en om Moskou weer groote stakingen aan den gang: 1(5,000 arbeiders van de Joesofka-fabrieken heb ben hel werk neergelegdde Moskousche fabrikanten vreezen bovendien voor sta kingen in de provincie, waar de gemoe deren zeer opgewonden zijn. DUITSCHLAND. Te Brunswijk heefl een opzienbarend proces gediend. Terecht stond een jongen van 17 jaar, genaamd Brunke, wegens het vermoorden van twee jonge meisjes, de gezusters Haars. Hij gaf hun pianoles en had hun heelo vertrouwen. Een van de meisjes was verloofd geweest met een jongen Russischen student die haar later had afgeschreven; daarover was zij zoo zwaarmoedig dat zij geen moed meer had om te leven. Brunke die omdat hij zich een miskend letterkundig genie waande, ook zeer mistroostig was, sterkte het meis je in haar pessimisme, en haar zuster werd door dezelfde zwaarmoedigheid aan getast. En zoo kwam hel dat do twee meisjes die altijd de vreugde van hun ouders waren geweest en zich ook in den omgang met liet zonderlinge ontaarde war hoofd geen oogonblik vergeten hadden, aan Brunke verzochten, hen dood le schieten. Toen ze weer pianoles kwamen nemen, ging eerst de oudste, een beeldschoon meisje, op een sloel zitten, Brunke richtte een revolver 0(1 haar en school haar dwars door het. hart. Do jongste zusier kuste haar innig en vroeg hem om nu ook haar te dooden. Ook zij viel bij het tweede schol doodelijk getroffen neer. Brunke miste den moed, om daarna zichzelf Ie verdoen en ging zich bij de politie aangeven. Hij loon de schijn noch schaduw van berouw en zeide dat hij den dood van de jonge meis jes niet als een ongeluk kon beschouwen. In zijn requisitoir zeide de officier van justitie: Al loopt zulk een groene en on rijpe jongen als de beschuldigde tegen de grondbeginselen van de moraal storm, toch moet hij le 'pletter loopcu op de granieten rots van onze wetgeving. Martha Haars (het oudste meisje), een buitengewoon sterk karakter, heeft wel grooten invloed op den beklaagde geoefend. Als officier van justitie heb ik dikwijls gelegenheid mij te verbazen, vooral waar hel de rede nen tot. zelfmoord van meisjes geldt. On langs is b.v. een meisje ie water gespron gen, omdat zij een roman had gelezen waarin de heldin stierf. Uil een nage laten brief van de meisjes blijkt dat de beklaagde in overleg met haar heefl ge handeld. Maar dat verontschuldigt hem niet in het minste. Hij is nu nog niet tot de erkenning van het verwerpelijke van zijn daad gekomen, verzachtende om standigheden kunnen dus niet worden aan genomen. Het O.M. eischte daarom wegens den moord en oen verduistering die Brunke begaan had, maar die met de rest van de zaak niet in verband stond, 9 jaar en (i maanden gevangenisstraf. Het hof heeft vonnis gewezen en Brunke tot 8 jaar ge vangenisstraf veroordeeld. TWEEDE KAMER. Ondanks bestrijding door de heeren Duy- maor van Twist, Ter Laan en Verhei], die het adres naar den minister om in lichtingen wilden verzenden werd met 39 Legen 18 stemmen aangenomen de con clusie der commissie om in zake de pen sioen-reclame van den gepasporteerden korporaal van der Bliek te Vlissingen eenvoudig over te gaan tot de orde van den dag, zoodat op genoemd adres niet zal worden ingegaan. Bij de behandeling van liet Arbeids contract werd het debal voortgezet over liet artikel betrekkelijk het boetenstelsel, hetwelk bepaalt, dat, indien de boete wordt geheven, die overeenkomst schrif telijk moet zijn aangegaan met vermel ding van de bestemming der boete, welke niet mag strekken tol persoonlijk voordeel van den werkgever en in een week niet meer mag bedragen dan een dag loon, tenzij het loon honger is dan f 4 daags. Verschillende amendementen wer den toegelicht. Dat van dhr. De Klerk strekte tol ge heele schrapping van het boetestelsel. Het amendement-Aaiberse bepaalde het bedrag van de gezamenlijke boeten binnen een week op hoogstens 1 10 van het weekloon en van afzonderlijke boete op hoogstens 1'20 van het weekloon. Dhr. Schaper lichtte een amendement toe om beneden een dagloon van 1' 4 geen boete te heffen, en te bepalen dat bij lioo- ger loon de afzonderlijke boete hoogstens 1 5 van het dagloon mag bedragen. Dhr. Limburg lichtte een amendement toe om den rechter bevoegd te verklaren het bedrag der boete te verlagen. Dhr. Roodhuijzen, van der Zwaag en Nolting bestreden het boetestelsel tegen over de heeren Van Nispen en Van Kar- nebeek. Dhr. Lobman bestreed hel amendement- Limburg. Watersnood in' Zeeland. Een bijzondere correspondent van het „Hbl." heeft een onderhoud gehad met de heeren jhr. mr. E. A. 0. de Casembroot, voorzitter, en mr. J. F. van Deinse, secretaris van het provinciaal comité tol steun van de nood lijdenden van den watersnood, betreffende het inzamelen van gelden voor de ongeluk- kigen. Op zijn vraag in welke verhouding nu eigenlijk het comité slaat tol het Algemeen Watersnood-Comité te Amsterdam, werd hem het volgende geantwoord: „Het Watersnood-Comité van 1861 be doelt steun te verleenen aan allen, die, waar ook, in Nederland door watersnood leden. Krachtens de statuten van dit fonds, die dateeren van 1877 en nog gelden, bedoelt (lit. fonds slechts te steunen om in den eersten nood te voorzien en schade vergoeding le geven aan hen, die zonder dat, tof. volslagen armoede zouden verval len. Het Walersnood-comité heeft dart ook in deze dagen zich niet onbetuigd gelaten om aan verschillende burgemeesters in Zeeland gelden le zenden voor het doel. in den oogenblikkelijken nood van hen die uit hun woningen waren verdreven. Aanvankelijk vroeg hel, daar hel een funds bezat van ongeveer vier Ion, geen verderen steun. Hoewel dit fonds voor Nederland en hel beoogde doel zeker lofwaardig is, kan het echter krachtens zijn statuten niet, meer doen en toeh is meer doen hoog noodig. Ons provinciaal comité nu wil en moet veel verder gaan. Er zijn door deze ramp honderden menschen, die hoewel niet lot volslagen armoede gekomen, nu en nog veel later hulp behoeven. Bijvoorbeeld kleine neringdoenden dienen geholpen om hun bedrijf te kunnen hervatten; arbeiders zullen straks moeten geholpen om bun gehavende woning li' herstellen of meubels aan to schaffenkleine boeren zullen ge holpen moeien worden met een paar stuks vee, varkens, of dergelijke; l.ater zullen wij, wanneer de landbouw-deskun- digen hebben geoordeeld hoe een stukje grond, thans door zeewater bedorven, vruchtbaar kan worden, velen moeten hel pen met, kunstmest, mei zaden, enz. (ie ziet, ons comité gaat veel verder dan het Amsterdamsche fonds. Op dil oogenblik hebben wij door collecten enz. niet meer dan ongeveer I' '28.000 bijeen, wat nog slechts een druppel is. Het pro vinciaal comité zal duizenden behoeven. Doch gij die hier (1e toestanden zaagt, zult toegeven, dal. op dit oogenblik onmogelijk is te zeggen hoeveel noodig is. Wij hopen dus dat Nederland veel, heel veel zal geven. Wij van onzen kant willen alles doen om met het Amsterdamsch fonds tot over eenstemming le geraken. Niets zal ons liever zijn". Tot zoover de heeren Casembroot on Van Deinse. Op grond van het boven staande roept de correspondent zijn land- genooten toe„Vormt overal sub-comités, verzamelt gelden en draagt die af aan den heer mr. .1. F. van Deinse, secretaris- penningmeester van hel provinciaal comité te Middelburg. De nood is buitengewoon groot. Zoo dra het provinciaal comité geld genoeg meent te hebben, zal het bekend maken dat er voldoende is ingekomen. Ook 1e Leiden is een comité voor de leniging van de ellende door den waters nood in Zeeland geleden, gevormd. Voorzitter dezer commissie is mr. 0. Sipkes, penningmeester dhr. J. L. Ver gouwen en secretaris mr. A. .1. Fokker. Verder maken hiervan deel uit de heeren mr. H. M. 0. Kloppenburg, oud-kanton rechter te Terneuzen, mr. O. .1. Bisschop, oud-secretaris van Vlissingen, A. L. A. van Unen, oud-ambtenaar ter secretarie van Vlissingen, A. M. Snouck Hurgronje, J. C. de Bruijn van Melis- en Mariekerke, kapelaan Fr. E. S. M. Knitel, A. J. den Hollander, mr. A. van der Eist en ds. O. Wisse Jr. Op verschillende manieren zullen zij trachten geld bijeen te brengen met de bedoeling dit op te zenden aan liet pro vinciaal-comité te Middelburg. D r. K u y p e r. Naar aanleiding van het bericht over het vervroegd terugkeeren van dr. Kuyper naar den Haag, is „L. en V." in staat mede te deelen dat de oorzaak van het onderbreken van de reis gelegen is in de omstandigheid dat zijne dochter, die sedert eenigen tijd in Ame rika een nuttigen werkkring vond, om gezondheidsreden onverwacht naar het vaderland moet terugkeeren. Mej. Kuyper wordt nog deze week te Londen verwacht, en zal met haren vader, die zich thans te Parijs bevindt, vermoe delijk Donderdagavond le 's Gravenhage aankomen. Naar men verneemt heeft de minister van landbouw besloten een onderzoek te doen instellen naar den toestand der door brak water overstroomde landerijen in Zeeland, uil landbouwkundig oogpunt. Dat onderzoek zal vanwege de directie van den landbouw in eenige der meest ge troffen streken plaats hebben, nadat de landerijen voldoende van water zullen zijn bevrijd. Alzoo waarschijnlijk in den loop der volgende week. W aterno o d f o u d s. In Amsterdam sche bladen komt hel volgende schrijven voor Herhaaldelijk kwamen de laatste dagen berichten in dagbladen voor aangaande doel en werkkring van het Watersnood fonds, die geschikt zijn verkeerde opvat tingen ingang te doen vinden. Nu eens heet het, dat hel Fonds uitsluitend be stemd is om in onmiddellijken nood te voorzien, en dat daaruit geenerlei ver goeding van schade gegeven kan worden; dan weer, dat de gelegenheid tot schade vergoeding wel bestaat, doch alleen ten behoeve van de allerarmsten. Noch het een, noch het ander is juist Het reglement op het Fonds bevat dien aangaande in liet geheel ge-ene bepalingen, en laaL d-e wijze van besteding der gel den (mits, natuurlijk, in verband met wa tersnood) geheel over aan hel oordeel der algemeene vereenigde commissie te Am sterdam. In het jaar 1877 echter zijn, na ernstig overleg tusschen de algemeene vereenigde commissie en de toenmaals beslaande wa tersnood-commissies in Gelderland, Noord- Brabant, Rotterdam, Den Haag, en Zall- Bommel, regelen vastgesteld waarnaar hij oventueele latere waterrampen le werk zou worden gegaan. Daarbij is aangenomen dal het geld niet slechts aangewend zal worden ter tegemoetkoming in eersten nood, maar ook ter voorziening in de meest dringende behoefte aan pootaard appelen, zaaikoren en veevoeder, terwijl voorts vergoeding kan gegeven worden van schade aan huizen, schuren en andere getimmerten, van schade aan roerende goe deren (huisraad, hooi, vruchten, enz.) en van schade aan te veld slaande gewassen en aan land. En al is, waar het betreft hel vergoeden van schade, hel beginsel vooropgesteld, dat daarvoor alleen in aanmerking komen zij, die zonder ver goeding tol volslagen armoede zouden ver vallen. de uitwerking van dal beginsel loont aan, dat hel begrip „volslagen ar moede" niet al te streng wordt opgeval. Immers personen met een vermoedelijk inkomen van niet meer dan f 400 komen voor vergoeding .van liet geheele bedrag der geleden schade in aanmerking; per sonen met een vermoedelijk inkomen van f 400 lol f 600 voor vergoeding van twee derden, en personen met een vermoedelijk inkomen van f.600 tol f 800 voor v >r- goeding van een derde der geleden schade, terwijl als regel geldt, dat geen persoon, die meer dan f800 vermoedelijk inkomen heeft, eenige vergoeding ontvangt. Hierbij mag nog vermeld worden, dal de commissie enkele maten wegens den bijzonderen aard der gevallen, van laatsl- vermelden regel is afgeweken. De com. hoopt, dal tusschen hen, 't prov. watersnood-comité te Middelburg en de verschillende plaatselijke commissies, over eenstemming zal worden verkregen, opdat voorkomen worde, dat van verschillende zijden, naar verschillende inzichten, op verschillenden grondslag vergoedingen ge geven worden, maar door gemeenschappe lijke samenwerking het doel worde bereikt, dal. in 1877 bij het vaststellen der boven vermelde regelen heefl voorgezeten, te we ten dat tegemoetkoming in de geleden schade overal geschiedde naar éénzelfden, gelijken maatstaf. Naar men verneemt komt zeer ernstig als Commissaris der Koningin in Zeeland in aanmerking, mr. Dijckmeester, secre taris-generaal bij het departement van bin- nenlandsche zaken. (Z. N.) Naar men verneemt, heefl Hare Maje steit, de Koningin als blijk van Hare hoogs ingenomenheid met de door het regiment grenadiers en jagers te geven liefdadig heidsvoorstelling, ten bale van het geteis terde Zeeland, aan den commandant van dat regiment doen weten, dat hel in het voornemen van Hare Majesteit ligt, aan de gevormde commissie, reproductiën te doen toekomen van door Hare Majesteit per soonlijk vervaardigde photographieën. Ten einde een ieder de kans le geven in het bezit van een dier geschenken van de Koningin te komen, heeft de commissie het voornemen opgevat, door middel van eene tombola, deze reproductiën op den avond der uitvoering te doen verloten. GOES. De tournee, welke de reciteer- club, afdeeling van Volksweerbaarheid te Vlissingen, Maandagavond in „de Prins" zou houden ten bate der noodlijdenden in Zeeland, ging wegens gebrek aan belang stelling niet door. Alleen de pers was tegenwoordig. Zeker, er is hier reeds v-e-el gegeven, maar dat bij dit optreden, wat door de deelnemers geheel belangeloos geschiedt, totaal niemand tegenwoordig was, is nog al sterk. MIDDELBURG. Het volgende werd aan „Het Volk" geschreven Fen dezer dagen werden te Middelburg door de officieren van hel garnizoen te Vlissingen rijoefeniugen gehouden. Na af loop daarvan gelastte de plaatselijke kom- mandant aan zijn oppasser stapvoets met zijn paard naar Ylissinegn terug te kee- ren. Hij zelf ging per tram. Onderweg reed hem in vliegende galop een paard voorbij. Zonder te onderzoeken wie dat ge weest was, liel hij, in de kazerne geko men, zijn oppasser onmiddellijk in de boeien sluiten. Den anderen morgen, weer zonder onderzoek, strafte hij den man met 14 dagen provoost, om den anderen dag water en brood en in de boeien. Twee dagen later kwam uit dal niet zijn op passer, doch een luitenant zoo hard had gereden. De directie van de maatschappij Houlhandel, voorheen G. Alberts Lzn. Co. alhier deelt, in een circulaire mede, dat zij over 1905 een dividend van 8 pet. zoude hebben kunnen voorstellen, zoo de maatschappij, tengevolge van het oproer te Odessa, niet voor ruim f 60,000 aan hout door brand had verloren, welke schade niet gedekt is door de brandverze keringspolis. De maatschappij kan voor vergoeding der schade, volgens ingewon nen advies, aanspraken doen gelden te genover de regeering van Rusland; daar toe heefl zij reeds stappen gedaan. Ver volgens kan de maatschappij aanspraken doen gelden tegen een groote financieels buitenlandsche instelling, die hij het doen der voorschotten en dekking der risico's, niet overeenkomstig de instruction der di rectie van de maatschappij gehandeld heelt. Dok in die richting zijn door de directie stappen gedaan. In overleg roet de commissarissen heeft de directie be sloten het bedrag van het verbrande hout teil volle uit de winst van hel loo- pende jaar te reserveeren en aan de aan deelhouders 4 pet. dividend uil le koeren. De vereeniging „de Ambachtsschool" alhier hield Maandagmiddag een vergade ring' onder presidium van den heer L. K. van der Harst J.Jzn. Hij bracht in herinnering dat het juist 25 jaar geleden was dat de statuien van de vereeniging Koninklijk werden goedgekeurd. Mij bracht een woord van hulde aan de overleden bestuursleden en aan den heer W. A. graaf van Lijnden, die slechts en kele jaren geleden zijn ontslag nam als zoodanig voor hem overwegende redenen, voor hun steun. Spr. bracht nog in her innering, dat hel voortbestaan der school als hel ware in de lucht hangt. De mede werking die het bestuur eersl had van hol Gemeentebestuur is thans als hel ware geheel verdwenen. Het is niet te hopen dat zulk eene nuttige instelling zal moeten verdwijnen, althans hij hel bestuur is dil het plan niet en rijk en provincie zeggen reeds hun steun toe. VL1SS1NGFN. Naar wij vernemen ko men bij den lieer Jos. van Raai te belang rijke bijdragen in voor hel watersnood- comité ie Vlissingen van de zakenrelaties van de Mij. „de Schelde", o. a. van de Rotterdamsche Lloyd f500; van de Flec- tro Tinfabriek f 200. De Belgische zeeloods V. had eenige dagen geleden h'l ongeluk hij hel instap pen in een roeiboot, te vallen, waarbij iiij zich ernstig aan het onderlijf li 'Zeerde. Hij is aan de gevolgen van zijn val over leden, een vrouw en zes kinderen ach terlatende. Ongeveer twee weken geleden werd de politie alhier er op attent gemaakt, dat er, volgens zeggen van de buren, een vrouw haar man slecht behandelde en dat zijn leven de man was ziek in gevaar was. Onmiddellijk ging de po litie op onderzoek uil, zij vond in de woning man en vrouw. De eerste niet zoo ernstig ongesteld als men vermoedde, doch laatst genoemde, die veel misbruik maakt van sterkedrank in een zeer ver vuilden toestand, en daar zij er uitzag als iemand die aan delirium trem :ns lijdt, werd zij ondanks haar heftig verweer per rijtuig naar hel gasthuis vervoerd, alwaar zij is gereinigd en onder geneeskundige behandeling gesteld. Rij visitatie bleek, dat de vrouw aan contanten nog ongeveer f 100 bezat, welk bedrag aan den man 'werd overhandigd. Zij was ook in het bezit van een paar sleuteltjes, die zij aan een touwtje om een der polsen had vast gemaakt. Men vermoedde, dat zij in 't geheim nog meer geld bezat, daarom wer den aan den man ook die sleuteltjes ge geven, opdat deze in zijne woning kon gaan zoeken. Na eeqig zoeken vond hij werkelijk oen kistje, inhoudende aan ef fecten een bedrag van f 39.000, waar de coupons nog aanzaten, en die in geen 25 jaren waren verzilverd. Hoe de vrouw indertijd aan dat kapitaal is gekomen is nog een raadsel; haar man weet er niets van. Fen familielid van de vrouw moet de politie hiermede in kennis gesteld heli- ben. Bij hel verlaten der haven is Maan dagmiddag hel Engelsche driemastschip „Cromartyshire" tegen den sluismuur op- geloopen, waardoor vrij belangrijke schade is veroorzaakt. WOLFAARTSDiJK. Zaterdagavond had het ongeveer 10-jarig dochtertje van A. Janssen alhier, vermoedelijk door de duis ternis misleid, het ongeluk in de water leiding le geraken. Al spoedig werd het opgemerkt door J. v. d. Berge, die zich onmiddellijk gekleed te water begaf, en het genoegen smaakte, ofschoon bewuste loos, het meisje behouden op het droogt» te. brengen. Het geld dat zij nog hij haar had hield zij, in de ouderlijke woning aangekomen, nog stevig met de vingers omklemd. RILLAND. Men deelt in verband met den watersnood nog medeopmerkelijk is hel, dat juist de grootste dijkbreuken aan den Engelsehen polder zijn op de plaat sen, waar huizen staan of stonden. Onder aan den separatiedijk waren niet minder dan twee bierhuizen en één her berg met vergunning en hel moet daar, vooral 's Zondagsavonds, nog al vroolijk zijn toegegaan. Alleen de smid zag hel gevaar aankomen en bracht zijn goed bij tijds in veiligheid, de anderen geloofden er pas aan toen het bijna te laat was om het leven nog te redden. Een man had in een doosje wat pa pieren geld en toen ieder den volgenden dag naar liet. zijne zocht vond hij ook dil doosje met zijn inhoud wel nat maar toch gaaf aangespoeld. De koeien van Vleugel werden gestald op een boerderijtje over den dijk. Van zijn melkgerij kwam niets terecht, maar er spoelde daar juist een volkomen gave karnton aan, zoodat een familielid dadelijk boter karnen kon. Niet alleen vele bijbels waren legen den dijk aangeworpen, maar o. a. ook een Vaderlandsche geschiedenis en opmerke lijk is zeker, dat, iemand, die er in bladerde juist opsteeg hei bezoek van Koning Wil lem 111 aan den overstroomden Bomme- lerwaard in 1861. Een vlasboer had zijn vlas in den Sl. Pieterspolder laten staan en die klamp is bij: den vloed ook uit elkaar geslagen, zoodal het vlas nu aan den dijk staal, zooals 's zomers op het. land, als het pas is geplukt. Een klamp erwten kwam in zijn geheel aandrijven. Het onderste is van zeil' bedorven, maar het droge gedeelte kon op een naastbijzijnde boerderij wor den gebracht en zoo is er nog te dorschen. Wegens gebrek aan plaatsruimte kun nen wij niet voldoen aan een tot ons gericht verzoek om een gespecificeerde verantwoording der ontvangen gelden voor de noodlijdenden op le nemen. Wij vermelden alleen, dal, hier uit verschillende plaatsen giften inkwamen tol een gezamen lijk bedrag van f 6732.45. BORSEEE. De opbrengst van de col lecte voor de noodlijdenden in Zeeland in deze gemeente is, met inbegrip van nagiften Hervormde Kerk 1' 19 en open bare school f9, in totaal f507,60 geweest. KRABBENDIJKE. Heden is de Stroo- dorpepolder droog gekomen. Daar er ge middeld hoogstens een Meter water in ge staan heeft, welke over den binnendijk van den Engelse hen polder er in ge vloeid is, heeft het zeer lang geduurd eer deze polder droog was. De oorzaak hiervan is, dat het water een lange weg moest maken, n.l. door den Oost- en Val- kenissepolder moest hel naar Waarde eer het weer in zee gespuid kon worden. De sluizen van deze polders zijn groot ge noog om 'geregeld door Ie spuien, doch in den Oostpolder moest hel water door oen duiker onder door den spoorbaan, deze duiker is naar evenredigheid le klein tegen de sluizen, zoodat de sluis van den Stroo- dorpepolder zeer dikwijls gesloten moest worden, daar anders het bouwland in den Oostpolder ook nog ondergeloopen zou zijn, wat voorkomen moest worden. De Stroodorpepolder zal ook dit jaar nog bezaaid worden. De dijk welke zeer weinig geleden had, is nagenoeg geheel en al hersteld. 's HEERENHOEK. Jl. Zaterdag werd ook in onze gemeente een commissie samen gesteld tot leniging der rampen van den watersnood in Zeeland, waarin op ver zoek van den Burgemeester zich tot mede werking bereid verklaarden, de Z.Eerw. heeren H. J. Stoopman en M. ten Broeck, benevens de heeren N. Pols, L. C. Adriaan- scn, F. R. Thomaes, P. van Stee en M. Nijsten. Tot afgevaardigde in den Dijkraad van den Calamiteusen polder Borsele, werden den '27 «lezer door «1e vergadering van Ingelanden van den Nieuwen Kraaij- ertpolder benoemd de heeren J. G. P. Timans en P. van Stee. Gisterenavond hield de Werkmans- vereeniging „Eendracht maakt macht" hare algemeene jaarlijksche vergadering. Uit het verslag van den secretaris bleek o. m., dal dit jaar het ledental was aan gegroeid met 26. Dus dat de vereeniging nu bestaat uit 89 leden. Door den pen-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 2