No. 38. Tweede Jaargang. FEUILLETON. BUITENLAND. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. UIT DE PERS HHE ZEEUWSCHE (Hp Abonnementsprijs per 3 maandenf 0.95 VERSCHIJNT Advertentiën van 1—5 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct Afzonderlijke nummers a contant 0.05 Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Geïllustreerd Zondagsblad, alléén voor de el Ken Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant, abonné's per 3 maanden0 37i/2 MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Reclameberiofeten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Voor de noodlijdenden in Zeeland. Aan het Comité afgedragen het totaal der vorige opgaaf f 1689.18 A. J. K., Middelburg f 2.50 N. N., Kwadendamme f 1. Totaal 1' 1692.68 GOESCHE WATERSNOOD-COMITÉ. Vorige opgaaf f 6234.075 Nagekomen giften collecte f 124.90 G. J. F. Göttingen f 25.— School B f —.39 Geref. Meisjesvereeriiging De Kanter Hordijk's Bank qq, a. H. Oyens Zn. Amsterdam f 5 f 200 b. X. X. A'dam f 25.— c. Administr. Kantoor Tjeenk c.s. A'dam f 25 rt. Mij. voor Hyp. Crediet in Ned. 'sHage f 50 A. S. Fr. v. d. P. Arnhem f 100.— *Uit Nijmegen f 100.— *Uit Genève f 75.— *Uit Leiden f 14.25 *Uit Utrecht f 10.— *Uit Beesd f 3.— Firma J. J. B. J. B. Dordrecht f 10 J. v. A. Roosendaal f 2.— N., Tilburg f 2 leerl. der Chr. Ev. Bew. school f 5.— W., Leiden f 10 Uit Kralingen f 25.— L. E. V., A'dam f 5 G. W„ A'dam f 10 M. d. V., A'dam f 2.50 Uit Winterswijk f 10.— Uit Roubaix fr. 10 4.75 Inschrijving „de Zeeuw" f 25. f 16.50 f 41.50 *Prien (Beieren) f 117.99 Jhr. F. v. R., Utrecht f 25.— Het scheikundig Laboratorium Delft (le bijdrage) f 37.25 A. I. P., Rotterdam f 100.— Mej. C. de .1., winst op ver kochte prentbriefk. waters nood f 2.25 Inschrijving „Nieuwe Zeeuw sche Courant" f 158.33 F. V., A'dam f 5 B. K„ Tilburg f 10.— G. J„ Tilburg f 4.- F. d. L., A'dam f 25.- Kinderen der Zondagsch. Kort-' gene f 5.50 M. H„ Antwerpen f 10. Chr. Zangv. Excelsior Biezelinge f 5. Joh. de Heer, R'dam f 30. Totaal f 7654.685 a. h. Prov. Com. afgedragen vorige opgaaf f 6000 28 Maart f 1000 Totaal f 7000. Nog in kas f 654.685 Door bemiddeling van den heer J. M. Kakebeeke. J o s. Witkam, Penningmeester. Provinciaal Watersnood-comité. Do penningmeester van dit comité ont ving nog de volgende giften l il Zeeland: J. A. W. D. f7.50 en H. W. V. E. f 10, beiden Middelburg; col lecte te Ouwerkerk f312; collecte te Oost- kapelle f276.35; collecte te 's Gravenpol der f 505.875opvoering te Wilhelmina- dorp f39.10; collecte van de openbare school te Ovezande f 12 en kind u-en dei- christelijke school te Wissekerke f 11.24 N. N. f2.50; Dienstbode f 0.50; Mevr. V. f 100; Mej. C. M. V. f 100, Mevr. K.—d. J. v. E. f100; allen te Middelburg; Col lecte te Haamstede f 542.70 en Collecte te St. Laurens f 313.50. In Nederland. Uit Amsterdam: H. C. K. K. f 10, V. E. en J. v. d. V. f 2.50, restant van een jubileum f6.45, C. C. E. R. f 10, W. G. A. B. f4.50, W. A. f2.50, N. N. f5, J. S. f5, A. B. f10, A J. N. f10, J. M. A. H. f10, Mr. L. L. F. A. d. 1. P. f25, Zuiderzeeveem f 25, Th. M. f 100, L. N. f 25, F. Muller en Co. f 100 en jhr. P. H. f200; J. H. L. v. D. f25, W. B. v. N. f10, G. F. S. f25, T. K. f 14, A. K. Z. f5, P. C. A. d. 1. P. f10, fam. v. O. f10, C. H. f10, P. d. R. fl, fam. A. f 7, J. P. f 5, M. M. M. K. f 2.51 en dr., J. G. f2.60. 's Gravenhagemr. J. H. B. f50, K. f 10, M. V. f300, Mr. S. J. R. d. M. f2.50, M. C. v. A. f5, H. L. F. P. f 10, d. G. f 25, J. G. f 25, Nieuwe Courant f 55, Dr. B. A. P. v. D. f 10, W. S. A. v. E. f10, W. B. f 1.50, F. G. v. Z. f100, L. A. G. f60. Mr. J. v. H. t. E. f60 en K. X K. f100, M. E. K. f2.50, B. P. f50, J. 1. S. f2.50, C. J. v. V. f2.50, Mevr. D. L. fl, B. H. f2.50, C. L. v. d. B. f 10 J. D. f10, J. v. L. f200, C. L. v. G. f2.50, C. H. f10, C. F. Z. f20 en F. P. t. M. f27.50. Rotterdam: B. H. f5, H. J. L. f 100, J. E. v. A. f25, Mr. W. M. K. f 10, Mr. 1). E. v. R. f10 en W. v. G. f 10. Utrecht: 1. C. d. C. M. f25, A. B. f 10, v. S. f 10, A. L. J. v. H. f 50 en W. F. J. H. f100. Verder: B., Nijmegen, f 100; A. K., idem f2.50; mevr. M. v. d. L., Dordrecht, f 100F. S., idem, f 500mej. 0., Baarn, f 10J., idem, f 100V. A„ idem, f 25 E. v. H., Hilversum, f2.50; J. W. F. H., idem, f25; C. D., Haarlem, fö; Mr. F. G. S., idem, f 1V. d. E. en B„ idem, f 10; V. V., Delft, f7; Dr. H. J. v. d. S. Kampen, f 2.50, J. C. 1)., Bergen op Zoom, f6; Jhr. A. v. d. D. d. W., 's Bosch, f10; A. R., idem, f 1; M. J. P., Molenaarsgraaf, f4; schoolkinderen Stellendam, f 16.10; P. K., Leiden, f10; J. G. v. D., Apel doorn, f 500II. A. II. B., Berchem, f 25 Mr. B. v. E., •Heerenveen, f 26J. L. M., idem, f10; D. F. Rz„ Franeker, fö; een Zeeuw, Deventer, f25; Mevr. t. B. D., Lichtenvoorde, f25; J. H„ Hengelo, f25, Twee oud-Zeeuwen, IJmuiden, f 2.50; S. S., Groningen, fö; J. H. W., idem, f2.50, ïi. De arbeiders hebben er van verteld, koe ze aldoor trachtten door 't bezinken met zakken zand den -wilden gang van 't water wat te stuiten, en hoe 't telkens wegslaat. En 't geeft waarlijk weer. ver- lucnting als we er nog veilig overheen geaarzeld zijn. Want 't schijnt een wonder hoe dat strookje zand en klei zich in de bestoking van die eindelooze golven houdt In de verte al meer ruïnes uit de woe lige watervlakte op, hol-oogige, afgebrok kelde huizen, als na een brand. En langs den gehalveerden spoordam nog maar steeds de weggevallen ijzeren baan. Het drijfgoed er tegen aan: houten wanden, vaten, een tafel, matrassen; een verdron ken schaap, een trog, een kuip nog met 'twaschgoed, hokken, dikke boomstam men, een ladenkast. Als drenkelingen lig gen ze nat, ontzield, in 't triestige sneeuw- weer tegen het open dijktalud gesmeten. Dan zie je weer in 'tzand van den dijk massa s sporen van 'tuit de overstrooming aangedreven vee. En t wreede water kabbelt stom over de verwoeste landen. Zoo komen we aan Rilland-Bath, station. De wegen zijn er aan 't versmelten in 't water; je kunt er maar langzaam slibbe rend over voort; zakt telkens met één been diep weg in kuilen vol slik. In 't koffie huis is 'tkoud; de brandstof op, en de nieuwe voorraad uit de stad liet zich wach ten met 't ongeregelde goederenvervoer van de vorige dagen. En met moeite is den kastelein gelukt de massa's vreemde lingen, die komen kijken, te voederen en te laven. Hij vertelt dat ook zijn huis vol is van menschen die alles kwijt zijn, hun huisraad, kleeren, hun land, hun werk, hun bestaan. En dadelijk noemt, hij de min of meer anecdotische gevallen van de ramp, die een iedereen in de streek herhaalt De 89 jaar oude mail, die ziek te bed lag, toen 't water kwam. Z'n zoons wil den hem redden, maar hij dorst niet, ver zette zich. Ze dachten allemaal, dat hij zou verdrinken, maar de vloed, die zijn huisje binnenstroomde, tilde 'm op met ledikant en al; hief 'm steeds hooger, tot aan de zoldering. Maar hooger kwam 'tniet. Van ebbe, daalde de z.eke weer langzaam aan, en toen 'tlaag genoeg was, vonden de mannen hem ongedeerd onder z'n dekens liggen. Hij werd gered. De dok ter kwam„had je wol lucht genoeg, toen je ledikant daar tegen den zolder aange- tild werd?" „Te veel lucht, 't Woei er als de weerlagl" En van dien drijfboer, die op 'tdak ge vlucht was, de binnenmuren van z'n wo ning hoorde instorten. Na vijf uur werd ie er afgehaald. Een varken had zich 't leven gered door in z'n doodsangstin een boom te klimmen boven 't,water uit. A. C„ Driebergen, f10; Mevr. H., Nij megen, f 2.50A. v. d. L., Breda, f 5 N. N„ Spankeren, f10; N. N. Arnhem, f 10C. 1). d. R., idem, f 5Mevr. wed. K„ Word-Rheden, f100; Wed. d. V., A. f5; N. N„ Rotterdam,f 10F. C. v. d. P., Aalten, f5; Wed. A. E. C. D. en A. J. C„ Harlingen, f5; H. J. A., Haarlem, f5; G. Z„ idem, fö; V. D. U., Utrecht, f 10H. v. D., Zeist, f2.50; V. L„ Velp, f25; F. H. v. B., Wageningen, fö; Mej. J. F. S., Laren, f5; K„ idem, f10; N. v. R„ Hilversum, f 25. Buitenland: I. R. M„ Terrikt, f100; A. J. C„ Montreux, f10; en L. K„ Frank fort, f20; Vrienden van Zeeland in 't Bui tenland f 30 en fam. A. C„ Wiesbaden, f 100. V De Watersnood als politieke winst. Onder dit. opschrift schrijft „de Vader lander", een blad, dat zoowat onder voogdij van Borgesius staat, een verweer tegen de bladen, welke evenals wij, het bejammerden dat minister Kraus juist in deze kritieke tijden afwezig is, en het onverantwoordelijke daarvan aantoonden. Het blad neemt „de Maasbode" en „de Standaard" onder handen op de volgende manier „De „Maasbode" jammert, dat met den watersnood minister Krans in Chili zit, en da.t de maatregelen daartegen thans moeten genomen worden onder een eco noom, een man van sociale wetgeving, wiens handen verkeerd zullen staan bij een doorgebroken dijk of een ineengestorte spoorweglijn. Wat eene misselijke flauwiteit I Zou, als de reactionaire meerderheid gebleven wa re, wat de „Maasbode" toch zeker een groolen zegen had gevonden, datzelfde blad gejammerd hebben, dat de maatre gelen tegen den watersnood waren toe vertrouwd aan den heer de Marez Oyens, den keurig gekanten en geganteerden ad vocaat, wien het enkele idéé, dat zijn wei- gesoigneerd corpus met slik in aanraking zou kunnen komen, kippevel zou hebben bezorgd. Un sot trouve toujours un plus sot qui l'admire,1) en dus noemt „De Standaard" dit gebazel van de „Maasbode" zeer juist". Begrijpelijkerwijze circuleert dit fraaie stukje jeeds in de liberale bladen onzer omgeving, en zoo oppervlakkig gelezen, zou het bij den een of ander verwar ring kunnen brengen. Daarom do volgende toelichting. Een voeder stroo was weggedreven, wijd meegevoerd op de enorme stukken water, door 't gat in den dijk hoen de Schelde opgestuwd, zoo uren gaans. Daar was 't aan den oever geslagen. En teen 'tvolk op dien strooherg afkwam, vonden ze er twee nog levende varkens op. We moesten zelf maar gaan zien. Als we den dijk langs gingen, die van Krab- bendijko loopt tusschen den Engelschen on den Reigersbergschen polder door naar waar de Ooster- en Westerschelde samen vloeien, gesneden door den spoordam, dan konden we ons zelf een indruk maken vim het onheil. En zoo gingen we op 'tslijkerige pad. Met de ebbe was de gansch verwoeste Engelsche polder weer drooggevallen. Zoo gaat 't water daar nu met de tijen op en neer, want dc dijk, die deze bijna 750 hectaren vruchtbaren bouwgrond afsneed van den breeden Oosterscheldestroom, i§. aver 'n afstand van ruim een half uur gaans bijna volkomen afgeslagen, en hier en daar zie je nog maar een enkel brok opkartelen uit de onafzienbare watervlak te. Want de polder staat nu wijd open op de Noordzee. Als een slibberige schor strekte bet. zich thans uit onder den binnendijk, waar wij langs gingen. Al de verwoestingen die er waren aangericht onder den vlood, lagen nu dus voor ons bloot. En 'tvolk, dat er triestig over stond uit te turen, zei: als de heeren durfden, konden ze er nu wel in. Eenigen horten zich aan, om ons door Onder het vorig ministerie ressorteerden de takken Waterstaat, Handel en Nijver heid onder één énkel departement van dien naam. Nu kwamen de vrijzinnigen aan ihet roer en zeiden: dat kan zoo niet langer; de afdeeling Waterstaat is er eene Van zoo hoog gewicht, dat wij' voor de be hartiging der Waterstaatsbelangen een aparten, fonkelnieuwen minister noodig hebben, en nu zullen wij daarvoor er een uitpikken van de bovenste plank. Er zoo werd minister Kraus geboren. Nu willen wij gaarne toegeven, dat de vrijzinnigen met de splitsing van het departement van W. H. en N. verstandig handelden. Maar dan constateeren wij ook onmid dellijk, dat zij ,aan de functie van een minister van Waterstaat oen zeer groot gewicht hechtten. Zoo'n groot gewicht,dat zij onmid dellijk den nieuwen functionaris in loon dienst van een vreemden staat lieten vertrekken Kan nu da,t brave blad, „de Vaderlan der", niet begrijpen, dat men algemeen in den lande ietwat verwonderd is over de geschiedenis-Kraus en het onverant woordelijke daarvan? Zoo niet, dan kan men gerustelijk het blad rekenen onder het soort van „sots" (dwazen), die niet meer voor beterschap vatbaar zijn. x) Een dwaas vindt altijd een grootere dwaas, die hein bewondert. Borrius of Boreas. Het „Dagblad van N.-Br." schrijft: In de „Vaderlander", hef blad, waaraan ook de heer Goeman Borgesius medewerkt, werd onlangs verteld dat de plattelanders het bij1 't uitspreken van den naam Bor gesius nooit verder brachten dan Borrius. Sindsdien heeft de heer Borgesius een bijnaam en vele bladen blijven spreken van onzen Borrius. Zoo bleef er van een sierlijken naam maar 'n bastaardvloek over. Maar bastaard kinderen ontaarden steeds verder van het rasechte soort, en zoo werd Borrius dra Borius, Borias enz. Wat aanleiding gaf tot hel volgende mis verstand. Een paar gymnasiasten, die pas bij de uitzonderingen van een of andere latijn- sche verbuiging met het woord Boreas (de noordenwind) kennis hadden gemaakt, stonden naar de overstrooming in Zeeland te kijken, en betoogden met jongens-luid ruchtigheid, dat Boreas 'm dat gelapt had. Een plattelander stond erbij en knikte. Zoo'n klassieke plattelander, van het soort, dat den naam Borgesius vroeger al verbasterd heeft tot Borrius en van Borrius verknoeid tot Borius en Boreas. Zooals gezegd, hij knikte den gymnasiasten instemmend toe. Deze zagen vragend el kander en het boertje aan. Ja, ja, Boreas, zei deze Boreas? Boreas? Nou, dat die 't 'm gelapt heeft, wilde ik maar zeggen. Had ie Kraus niet naar Chili laten gaan, we zouden den minister nu hier gehad hebben bij' onze gebroken dijken. We maken van dit verhaal melding, omdat wiji het eens zijn met de „Stil.", dat er niet genoeg gewezen kan worden op den misstand, door het vijfmaande- lijksch verlof van den heer Kraus ver oorzaakt. De draagster der kroon op Haar post en de geteisterde streken bezoekende, de dienaar der kroon in Chili. FRANKRIJK. Maandag heeft te Montregard onder grooten toeloop van de bevolking, ondanks het slechte weer, de begrafenis plaats ge had van een slachtoffer der incidenten, die zich bij hei opmaken der inventaris lijsten in die gemeente hadden voorge daan. Op zijn sterfbed had het. slachtoffer verklaard, dat hij1 met 10 of 20 man de gendarmen gevolgd was en uitgeroepen had: „Gij wilt den goeden God van Mon tregard ons ontrooven". Op een bedrei ging van den brigadier was hij achter een boom gevlucht, maar hij werd achter volgd en door een paar revolverschoten getroffen, pok de andere gendarmen had den op het bevel van den brigadier ge vuurd. Na ©enige dagen lijden was hij gestorven. André Regis was 41 jaar oud en vader van 5 kinderen I Bij de groeve werden meerdere rede voeringen gehouden, waarin heftig Legen de scheidingswet werd geprotesteerd. Men had, zoo voegt de „Croix" hier scherp maar juist aan toe, bij het over handigen van de medaille aan Combes, bij gebrek aan champagne, op het ban ket der blocards wei bloed kunnen schenken, want bij de inventarisatie is bloed genoeg gestort om alle gasten te verzadigen RUSLAND. Bij een brand in de gevangenis te Mos kou is gebleken, dat op de ziekenzaal de zieken geketend te bed lagen; zelfs ver dachten, die nog niet voor den rechter waren geweest. Algemeen is daarover de verontwaardiging. Do Standard verneemt uit Petersburg: De regeering neemt krachtige maatregelen legen de stakingen en onlusten, die zij in April verwacht. Gepantserde treinen met 't. moeras den weg te wijzen Dus glibberden en waadden we ©en smal wegje naar beneden. De mannen vertelden al maar voort. Daar waren eronder, die niets, niets meer hadden op de wereld, 's Morgens nog vol illusies aan 't zaaien, nu geen droog hemd om aan te trekken, geen eigen stoel om op te zitten alles weggespoeld, vergruizeld, waar ze een heel leven voor gewerkt hadden van den vroegen ochtend tot den avond. Hun huisjes, meestal in erfpacht van de En gelsche poldermaatschappij, zoodal ze haast, en soms al reeds hun eigen waren ingestort, versplinterd, al 'thuisraad, veel vee, hun geld zelfs, meegevoerd op de golven, die wezen, daar, daar had 't gestaan. En toch, toch spraken ze er over of 'tniet henzelf betrof, of ze maar vertelden van iets vreeselijks, uit een boek, uit een droom. Want een dergelijke ramp, van zoo op eenmaal al wal je hebt, en ook je toekomst voor lange tijden te zien weg geslagen in een twintig minuten van ge weld, ze kunnen 'tnog niet overzien, zicli er niet in denken. Met de vreemde heeren liepen ze mee, wezen, verhaalden van de, merkwaardig heden, machinaal, een beetje suffig. Daar slond een moederfje; ze heeft ze ven kinderen, nog één van vier maanden. Zoo'n schilderachtig Zeeuwsch vrouwtje, met de witten kanten kap, en den kleuriger! halsdoek; eii ze zei: 'k Heb geen stuk om m'n kinder* aan te trekken. Daar, ziet u die pioenen daar 'twas ons huis je. En nu zocht ze aan den dijk of er nog soms iets uit 'r woninkje mocht zijn aangespoeld. Er reed zoo'n bonte Zeeuwsche wagen aan, om nog wat stukken en brokken op te halen uit de ruïnes. Eu ze vertelden: dat bonte paard van 'tspan had vijf uur om de stee gezwommen, was nog gered en ongedeerd. Hier, dit nieuwe steenen huisje, waar de binnenmuren tot puin in lagen ge stort, dik overslibt, met flarden behangsel, één deur nog hangend voor de bedstee, de voorpui in zware bonken metselwerk voorovergevallen, van huisraad gansche- lijk leeggespoelddaar had die boer vijf uren lang temidden van de golven Op 'tdak gezeten in den storm. Kijk, die pan nen had ie er zelf afgegooid, dat de span ten maar niet zouden bezwijken. Nu staat hij zelf voor de ruïne van z'n vroeger vrij welvarend leven, en op 'n plank heeft hij met krijt geschreven: Gedenkt den onge lukkige. Hij heeft 't gezien, hoe de beide andere steenen woningen van z'n buren zijn neer geploft; ze liggen in twee bergen puin achter 't hegje, dat al uitliep. Eén schaats is er in de takjes blijven hangen. Dan komen we aan een kapitale boer derij de zoons van den doodarm geworden baas waren rond tusschen de openstaande muren; klimmen over de blokken steen, zoeken wat de stroom heeft weggevoerd. (Wnrrtt *-rn"ilgrt.'

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1