No. 87. Dinsdag 27 Maart 1906. Tweede Jaargang. BlNNEEUJKm KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. De cultuur in door xeewater overstroomde polders. f 0.95 0.05 Abonnementsprijs per 3 maanden Afzonderlijke nummers a contant Geïllustreerd Zondagsblad, alléén voor de abonné's per 3 maanden„0 37% MAANDAG- V E R S C|H IJ N T eiken WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. Reclameberiobten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Voor de noodlijdenden in Zeeland. Vorige opgaaf f 1629.62 Een Zeeuw te Amsterdam f 2.50 F. K. te L. f 2.50 E. de B., 's Hage f 50. Spaarcenten van de kinderen der Zusterschool f 4.56 Totaal f 1689.18 Bij den penningmeester van het pro vinciaal-comité zijn nog ingekomen de vol gende giften: Uit Zeeland: van H. Ph. f1000; A. W. B. v. B. f50; N.N. f2.50; „Waters nood" f0.25R. v. d. L. f10; M. v. B. f 2.50 en „Een werkman" f 2.50, allen Mid delburg; verder van Leerlingen Openbare school, Amemuiden f 9kinderen dei- Christelijke school, idem f 10.865v. V. Tholen f300; A. H. f50; J. A. W. D. f7.50; beiden Middelburg; van de Goe- scho Commissie f 4850Gesticht St. Mi chael, Sas van Gent, f10; 't Comité to Ellemeet f230; 't Comité te Waarde f 341.70; Afd. Oostburg Mij. Landb. en Veeteelt f50; Leerlingen Christelijke school Kapelle-Biezelinge f 14.05; Collecte openbare school Oostkapelle f 21en schoolkinderen te Nisse f 7.25. Uit binnen- en buitenland van: firma J. Cölln, Hamburg f100; A. W. R., Utrecht, f 40Z. D. II. det Bisschop v. Haarlem f 100 K., Haarlem f100; fam. v. V., idem f25; R., Nijmegen, f60; M. S., idem, f20; bij „Nieuwe Courant" Den Haag f25; G. d. .1. d. J., idem f2.50; H. J. v. d. W., idem f10; (A. -f- B.)z idem, f5; D. H. K., idem, f 5Julius, Heerenveen, f 10 v. d. K„ Schoonhoven, f10; A. P. F., Groningen, f75; H. E. O., idem, f2.50; officieren van de veldartillerie, Bergen op Zoom, f75; B. L„ Lekkerkerk, f4.50; F. M. v. d. V., Oosterbeek, f2.50; C. v. d. G., f 1, A. M. L., f 300, A. L„ f lö, G. L. Z., f 10; Mevr. wed. K. £25; alle vijf te Rot terdam; collecte juridisch dispuut Themis Leiden, f26.515; N. N., Driebergen, fl; N. N., 's Bosch, f5; G. V., Schiedam, f 10; mr. S. v. W„ Wassenaar, f10; E. v. D., Amsterdam, £15; C. J. L., idem, f 10 en kinderen Ned. Herv. school te Hoogeveen, f 1.50; V. d. P. te W. f100; Comité Lek kerkerk, £450; N.N., Amsterdam, £100; mr. J. H. v. L., idem, f2.50; W. J. v. W. R., Leeuwarden, f 100; R., Schagen, 100; A. S., Rotterdam, £2000; J. v. B., idem, £5; wed. H. G., Brielle, £10; M. J. A„ Pernis, f 1.50; W. K. B. f50; K. f375; E. J. W. P. M. f 10; V. f 2.50; „Een Zeeuw- sche", Dordrecht, £25; H. H., Zwolle, f2.50; dr. D. J. B„ Lichtenvoorde, f10; K. S., Meppel, f2.50; leerlingen openb. school te Spijkenisse f 12.525A. L. K., Leiden, f10; J. v. d. B., Utrecht, £10; V. R. en J. H. K., Leiden, f lö; P. F. B., Bloemendaal, f 25G. v. d. B., Groesbeek, f25; V. C., Biarritz, f50. Men verzoekt ons opname van een door den heer I. G. J Kakebeeke, rijksland- bouwleeraar, te Goes, in „de Veldbode" geschreven artikel, waaraan wij terwille der actualiteit gaarne voldoen. De namiddag van 12 Maart van dit jaar is voor verscheidene kuststreken van ons land zeer noodlottig geweest. Vooral Zee land is zwaar geteisterd en tal van polders, ter gezamenlijke grootte van ruim 4800 hectaren, zijn geheel of grootendecls over stroomd. Allen, die bekend zijn met de na- deelige werking van het zeewater op den kleigrond, zullen begrijpen, dat aan den landbouw in Zeeland enorme schade is toegebracht, een schade, die gedurende meerdere jaren zwaar gevoeld zal worden. Zoodra de verschillende polders tegen het thans instroomende vloedwater -be schermd zullen zijn, zullen de landbouwers zich de vragen stellen wat zij met dien grond moeten beginnen, welke-gewassen op dergelijke gronden verbouwd kunnen worden en hoe zij -die .-.gronden moeten bewerken, -en-daarom komt 'het mij v-an belang voor-thans te herinneren ahu vroe ger genomen -proeven. In den nacht van 23 op 24 December 1894 zijn, eveneens tengevolge van een hoogen vloed bij Noordwesten wind, ver schillende zeepolders ingeloopen. Vooral het eiland Goeree-Overllakkee had het hard te verantwoorden en bij Goedereede overstroomden meerdere polders. Door mij zijn in de jaren 1895 en 1896, als deskundige bij den aanlag der proef velden in Zuid-Holland, in den Zuider polder bij Goedereede, die gedurende 14 dagen onder zeewater heïft gestaan, proe ven genomen met het doel na te gaan, of het al of niet wenschelijk is den grond te bewerken met een ondergrondsploeg, teneinde den ondergrond los te maken en het doorzakken van het zout te be vorderen, en na te gaan welke gewassen op met zeewater overstroomde gronden het best geteeld kunnen worden. Verbouwd werden zomergerst, haver, suikerbieten, paardenboonen, aardappelen en vlas. De perceelen, waarop suikerbieten en paar denboonen gezaaid werden, waren voor een deel behandeld met den ondergronds- ploeg. Dez.- gewassen werden gezaaid op 18 en 29 April 1895. De bovengrond, die vóór het zaaien met de eg behandeld werd, viel zeer goed uiteen. Zoodra echter de grond eenige dagen rustig had gelegen, vormde zich weer een ijzerharde korst, waar de jonge plantjes zeer moeilijk door heen konden komen. Boonen en suikerbie ten werden met de machine gezaaid, de andere gewassen uit de hand. Gerst, boo nen en aardappelen kwamen op tijd op, de haver laat en dun, de suikerbieten zeer onregelmatig en het vlas zeer laat. De onder de boonen gezaaide karwij mislukte geheel. Omtrent den groei dier gewassen kan vermeld worden, dat de gerst welig groeide en blijkbaar zeer weinig last van het aanwezige zout had. Eind Juni zag de gerst er minder goed uit, een gevolg van het aanhoudende droge weer en van den harden, onnatuurlijken bodem. De boonen vertoonden reeds spoedig een ziekelijk voorkomen, en vooral die, welke met den ondergrondsploeg bewerkt waren, bleven kort van stroo (H 33 c.M.) De aardappelen groeiden in het begin vrij goed, doch lieten het er spoedig bij zitten; het loof bleef klein en verschrom pelde. Het vlas kon zich niet door de harde korst heenwerken, zoodat de stand dun bleef. Hit groeide zeer slecht op en be reikte een lengte van slechts 2 a 4 d.M. De haver kwam wat dun voor don dag, omdat het onmogelijk was met de egge het zaad een voldoende grondbedekking te geven. Za groeide welig op en bezat de donker blauwe kleur, aan goede haver eigen. De suikerbieten kregen een paar dagen na het zaaien regen, wat onder gewone omstandigheden voor het ontkiemen zeer goed is, doch juist hier verkeerd werkte, daar de grond zeer hard werd. Door meer dere regens kwam hierin later verbete ring. In het begin was waar te nemen, dat 't gewas op het bewerkte veldje beter doorgroeide, later echter was geen verschil meer te bespeuren. De boonen en aardappelen werden te vroeg rijp; de gerst was rijp in 'tlaatst van Juli en de haver begin Augustus. De suikerbieten werden op 5 October ge rooid. Van de gerst werd 32.66 ILL. per hectare gedorscht, de haver gaf een op brengst van 45.54 H.L. De suikerbieten op het onbewerkte perceel leverden 30119 K.G. per hectare met een gehalte van 16.2% en op het met den ondergronds ploeg bewerkte perceel 32491 K.G. met 16-9%. De gerst en de haver leverden flink ont wikkelde korrels, de boonen waren gerim peld en slecht; de aardappels waren zeer slecht van smiak. Uit den uitslag dezer proefneming kan men dus het besluit trek ken, dat op de ondergeloopen polders aard appelen, vlas, paardenboonen en karwij niet uitgezaaid moeten worden, terwijl sui kerbieten, gerst en haver een vrij goede opbrengst kunnen geven. Deze opbrengst klopt vrij goed op de ondervindingen van de landbouwers in den bedoelden polder. Suikerbieten en .gerst voldeden goed, haver echter veel minder. De haver op het proefveld stond veel beter dan die in eanig ander deel van den polder. Overal vertoonde het stroo •een r.gele -kleur, alsof het,-.gewas verbrand was. Deze betere-opbrengst op het .proef veld, zal we'Hicbt.een-.gevojgigeweast zijn van het z-eer-ondiope-onderbreijgen. Haver, .die licht ingeëgd was, groeide overal be ter dan met de machine gezaaide. Eveneens deden verschillende landbou wers slechte ondervindingen op met aard appelen en boonen. De bewerking van den grond heeft voor de boonen geen merkbaar voordeel gege ven. voor de suikerbieten echter wel en dat voordeel zou, wanneer de zomer wat vochtiger geweest was, waarschijnlijk groo- ter geweest zijn. Een bewerking metdfaonilei- grondsploeg verdient dus aan beveling. Overal waar in de polders het zaad in hel voorjaar ondergeploegd was, stonden de gewassen dunner. Deze bewerking moetdaarom afgera den worden; men moet het zaai zaad zooveel mogelijk ineggen. Is men bevreesd, het zaad moeilijk met de egge te kunnen onderbrengen, dan kan men wat meer zaaizaad gebruiken. Op zandige plaatsen in den polder bleek het ploegen minder nadeelig te zijn. Lucerne en klaver op enkele perceelen, in den Zuiderpolder gelegen, hadden ook veel van het zoute water geleden. De lucerne groeide later goed door en gaf een bevredigende opbrengst, de klaver was veel minder. Weinig werken in den grond gaf in dezen polder de beste resultaten, geheel overeenkomstig vroeger opgedane onder vindingen. Een bemeslingsproef is in den polder niet genomen, doch wel bleek hiel en daar, dat superphosphaat werkte, zoo wel op geploegde als ongeploegde gronden. Bij overstroomingen van polders in Gro ningen heeft men de ondervinding opge daan, dat 'n bemesting met chilisalp. gun stig gewerkt heeft en zeer zeker is 't aan te bevelen om met deze meststof proeven te nemen. Zij, die dit voorjaar het over stroomde land reeds met superphosphaat bemest hebben, zullen dat niet meer be hoeven uit te zaaien, daar liet niet waar schijnlijk is, dat deze meststof met het water den grond uitgegaan is. De resultaten, in den Zuiderpolder op gedaan, komen vrijwel overeen met die uit den Annapolder in Noord-Beveland, die in denzelfden nacht doorbrak. Ook in dien polder heeft men de meest uiteen- loopende gewassen, alspaardeboonen, erwten, gerst, haver, zomerkoolzaad, vlas, suikerbieten, mangelwortels en paarden- peen uitgezaaid en met de egge onderge bracht. Alle gewassen mislukten, alleen gerst gaf een matige opbrengst en lucerne was vrij goed. Suikerbieten gaven, in te genstelling met den Zuiderpolder, een ge ringe opbrengst. De Annapolder h eft on geveer drie weken onder het zeewater ge staan. üaai noch in den Zuiderpolder, noch in den Annapolder gedraineerd land was, zijn hieromtrent geen ondervindingen gedaan. Vroegere overstroomingen hebben echter aangetoond, dat gedraineerd land veel vóór heeft boven niet gedraineerd land. Daar een totale rust voor het land zeker gunstig is, wordt dikwijls aanbtvolen, het land in weide te loggen. Dez? raadgeving, hoezeer juist in beginsel, is in de practijk niet. gemakkelijk uit te voeren, aangezien de fijne gras- en klaverzaden slecht op komen en men dus slechts z.-lden een eenigszins volle weide kan verkrijgen. De proef in den Zuiderpolder werd in 1906 voortgezet met suikerbieten en gerst en getracht werd om den invloed van een kalkbemesting en van -een bewerking met den ondergrondsploeg na te gaan. Alle perceelen werden bemest met 600 K.G. superphosphaat en 300 K.G. chilisalpeter per hectars, terwijl een enkel perceel bovendien 2000 K.G. ongebluschte kalk per hectare ontving. Het resultaat was als volgt voor de wintergerst Superphosphaat ~j- chilisalpeter 45 H.L. per H.A.idem -f- kalk 42 H.L. per H.A. idem met diepe grondbewerking 42 H.L. per H.A. De kalkbemesting en de diepe grond bewerking met den ondergrondsploeg heb ben bier niet veel gegeven. De proefnemer, de heer D. Lodder te Goedereede, schreef echter, dat do met kalk bemeste perceelen het water veel beter doorlieten dan de andere perceelen. Het resultaat met de suikerbieten was Superphosphaat -f- chilisalpeter 40096 K.G. per H.A.; idem -f kalk 44813 K.G. per H.A.; idem jnet. diepe grondbewerking 42577 K.G. per H A. Opmerkelijk wvas -ibet,-;.dat.jde met-kalk rèemesfe.peavelen. dadel ijk-bet-wniefcdoor- lietcnecn niet vast ineensloegen, -terwijl op de andere perceelen dagen daarna nog groote plassen op het land stonden. De bieten op de kalkperceelen groeiden ook veel beter en hadden meer blad. De proef neming van dat jaar heeft dus de uit komst van het voorgaand jaar, dat sui kerbieten en gerst np de door zeewater overstroomde gron den goed groeien, bevestigd en te vens geleerd, dat h?t gebruik v aln ongebluschte kalk in niet te kleine hoeveelheid, veel bij draagt tot een meer gunstigen toestand van den grond. Het grootste gedeelte van den Zuiderpol der werd bezaaid met suikerbieten, waar van zeer goede en ook zeer slechte oogsten kwamen. Over 't algemeen gaven die per ceelen do grootste opbrengsten, welke kort vóór de overstrooming waren bemest en ook die, welke in het eerste jaar van de overstrooming waren gebraakt. De luzerne, die in 1895 veel werd uit gezaaid, bleek te zijn een gewas, dat op overstroomde gronden thuis behoort en gaf ongekend hooge opbrengsten. Winter tarwe gaf weinig stroo, doch een goede opbrengst aan korrels. Erwten waren in 1896 even slecht als in 1895. Een per ceel koolzaad, in den nazomer van 1895 uitgezaaid, stond in 1896 uitstekend. Naar aanleiding van het hierboven me degedeelde meen ik, dat op die overstroom de Zeeuwsche kleigronden, welke nog tijdig van het zeewater bevrijd zijn geworden en waar het mogelijk zal zijn om te zaaien, zij het ook laat in het voorjaar, suiker bieten, gerst en misschien ook haver uit gezaaid zullen moeten worden. Is het mo gelijk onder de granen luzerne te krijgen, dan kan men daardoor in de volgende jaren het land veel verbeteren. Aangezien de overstrooming in dit jaar zooveel later valt dan in 1894, zal het op vele gronden onmogelijk blijken om dit voorjaar nog iets uit te zaaien. Het komt mij voor, dat men voor die gronden het best zal handden door er niet te veel op te werken, en alleen de bovenste grond laag met eg en cultivator te behandelen, om te verhinderen, dal het onkruid zich te veel ontwikkelt. In den nazomer kan dan koolzaad, of in den herfst winter gerst. uitgezaaid worden, of wel men kan het land in het voorjaar bezaaien met suikerbieten en gerst. Een bemesting in 'ta.s. najaar met 2000 a 2500 K.G. on gebluschte kalk per hectare verdient aan beveling. Voor geen der uit te zaaien ge wassen vergete men het chilisalpeter. Hulp a a n Zeeland door 't B ij k. Men schrijft, uit Den Haag aan de „M. C." In verband met hetgeen van verschil lende zijden is opgemerkt omtrent door de Regeering te nemen of alsnog te nemen maatregelen ten aanzien van de water- ramp, welke de provincie Zeeland heeft getroffen, vernemen wij van zeer bevoegde zijde, dat, voorzoover het rijksbestuur kier de behulpzame hand kan bieden, al liet mogelijke zal gedaan worden om den nood te lenigen zoowel wat dadelijk te ver strekken hulp betreft als ten opzichte van do jammerlijke gevolgen, vrelke zich eerst later zullen doen gevoelen. Wat betreft de dadelijke hulp, en wel in verband met de verzakking van den spoordijk te Rilland-Bath nabij wachtpost 19 kan iederen dag een beslissing verwacht worden of de aandeelhouders van den Engelschenpolder (Eersten en Tweedon Bathpolder) de dijken willen herstellen of niet. Zoo niet wat zeer waarschijnlijk is, daar deze maatschappij over niet vol doende geldmiddelen beschikt dan doen zich twee mogelijkheden voor: óf het pro vinciaal flcstuur neemt met rijkssubsidie deze dijken over en bekostigt het dijkher stel óf de regeering zat van 'den spoor dijk, die slechts een zanddam is, een zee dijk maken. Voor beide'alternatieven zijn reeds de plannen gereed en een ingenieur van den Raad van Toezicht bevindt zich reeds ter plaatse. Opgemerkt moet nog worden, dat mot het oog op den tegenwoordigen toestand en het gevaar, dat de spoordijk zou kun nen bedreigen, indien het water bij- nade rend springvloedtij rijst, op de plaats yan den duiker bij wachtpost 19 de toestand niet-jerger is-danooldeïs langs den :4P- Uati.de ..zandaanvoer inaar.'de oplek van :het .onheil -niet yluggpr geschiedde, was het gevolg van -een opstopping aan het station te Bergen op Zoom, tengevolge van het. spoorweg-deraillenient, dat de toe stand nog gecompliceerder maakte. Vooral ook omdat toevallig in den gederailleerden trein zich waterstaats-ingenieurs bevon den, die tengevolge van dit onheil physiek niet in staat waren zich clad-lijk naar d? - j I j I - j door het water bedreigd? plaatsen te be geven. Ook ten aanzien van de overstroomde polders van Oud-Vosscmeer zijn reeds plannen opgemaakt en blijven provinciaal bestuur en rijksregeering diligent. Wat betreft het verstrekken van mili taire hulp is kV oensdag nog aan den Com missaris der Koningin in Zeeland opge dragen om aan de betrokken burgemees ters nogmaals to vragen of zij militairen verlangen. Vermoedelijk zullen dezen ech ter eerst noodig zijn als bij afloopend water meer toezicht op de onbewoonde huizen in de overstroomde polders wordt vereischt. Alsdan zullen onverwijld mili tairen en eenige brigades marechaussees ter beschikkig gesteld worden. Het tot dus verre, behalve in Hontenisse, afslaan van militairen bijstand wordt wellicht ver klaard door de moeilijkheid om de mili tairen in de overstroomde streken onder dak te brengen. Ten opzichte nu van de maatregelen, welke bij de regeering in overweging zijn om ook de getroffen bevolking tegemoet te komen in de schade, door het zoute water aan bet land toegebracht, is en kan voorloopig nog geen beslissing geno men worden. Wel echter kan medegedeeld worden, dat aan het departement van landbouw beslist nagegaan zal worden in hoeverre en op welke wijze hier geholpen kan worden. Ter bevoegder plaatse is men volko men overtuigd dat de schade, door het zeewater aan het overstroomde land toe gebracht, zeer groot zal zijn en voor de eerstvolgende jaren den cconomischen toestand der bevolking ten zeerste zal drukken. Indien hieraan, hetzij door vrij stelling of door vermindering van belas ting, van rijkswege tegemoet kan geko men worden, zal dit zeker een punt van overweging bij de regeering uitmaken. Daarvoor moet echter eerst, de schade van de ramp in zijn geheel overzien kunnen worden, waartoe thans echter nog geen voldoende gegevens zijn. De Koningin en de Prins naar Zeeuwsch Vlaanderen. H. M. de Koningin en Z. K. II. de Prins hebben zich Vrijdag andermaal naar de plaatsen der overstroomingen in Zeeland begeven en verlieten daartoe tegen 8 uur per Hol- landsche spoor den Haag, slechts verge zeld van freule Rengers, hofdame, en kolo nel baron Van Tuyll van Serooskerken, adjudant. Ditmaal gold het bezoek de geteisterde streken in Zeeuwsch-Vlaanderen. Donderdag zijn drie auto's, paarden en een rijtuig uit. de Koninklijke stallen recht streeks uit den Haag naar Goes getrans porteerd. Na aankomst te Vüssingen gingen de vorstelijke bezoekers per boot naar Bres- kens, om vandaar per rijtuig den Clara- polder in te rijden tot bij Philippine. Van daar werd de tocht voortgezet naar Hulst en dan weer noordwaarts naar de onder geloopen polders rondom Hontenisse. De terugtocht, liep over Hansweert naar Vlake. De Koningin, zoowel als de Prins, vroe gen belangstellend aan den burgemeester dezer gemeente naar den omvang van de ramp in deze gemeente. De burgemeester deelde alle bijzonderheden mede en stelde de Koningin er mede in kennis, dat vooral de neringdoenden zooveel schade hadden geleden. H. M. was verwonderd, dat, hoe wel het bezoek strikt geheim was gehou den, toch zoovelen hier tegenwoordig wa ren bij aankomst van den trein. Jhr. mr. de Casembroot werd door de Koningin uitgenoofligd den tocht mede te maken, waaraan deze voldeed. Te Vlissingen was algemeen bekend dat de Koningin en de Prins met den mail- trein hier verwacht werden, om ook de geteisterde streken in Zeeuwsch Vlaande ren te bezoeken. Aan het station viel eene groote .bedrijvigheid waar te nemen, daar men .van'-.het"perron af loopers naar de ■.ponton' lggde,..f)n aHdere maatregelen voor 54e-,ontvangst werden genomen. He maïïtrein kwam om 11 uur hier Aan, in welken trein, een salonrijtuig van de Centraalspoor was geplaatst. Óp het perron werd het vorstelijk echtpaar opge- wacht door jhr. mr. De Casembroot, voor zitter van het provinciaal watersnoodco mité, en den burgemeester dezer gemeente. Onder de hal was een talrijk publiek, dat de Koningin en den Prins luid lo, juichte,

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1