CRANE, Donderdag 22 Maar! 1906. Tweede Jaargang. ','Sfer! r'ln:' ®en i™1 is mijn man inderdaad lijdend geweest, vermoedelijk tengevolge van inwendig gebruik van terpentijn. Maar juist nu de couranten hem voor „ongeneeslijk ziek" verkla ren, is hij, denken en hopen wij BUITENLAND. BINNENLAND. Van onze Eilanden. zers der the Courant". Oude Haven, No. 35. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. UIT DE PERS. een prachtige •apieren, Ran- Ruime keuze. E. VERBEEM. BS. hebben reeds een lan de UROXIN- ^ENDING in ge Ide vele dankbe- I |rg mee tevreden) Uwer „durven Itrouwen ronduit |dingszaak maai niet. Gewoonlijk net een of andere anten-aanbieding ;)g opgedaan en jmi-er. Wanneer Izondering maakt "1 BEDDENVER- It U zichzelf, m s- Tllen van guldens Imer, het geld i* pin er zooveel van wantrouwen is j reden De zaak bhten grond-lag It de laagste prvj- pmandatie gesta- fcrtir bed dat ver leen reclame en lillende nabestel- of bekenden ge de vulling, de [verzending staan bzicht, van knoei- (jks is dus geen |f.->tand is dus geen goed verpakte ■n goed gesloten ^n tijd door het heeft U ze dus I 4 dagen thuis. |n verzonden met dat wil zeggen, smaal mag nazien niet in alle op- bhouft U ze maar Bren om er verder i poodig te hebben. kroningen komt, terzocht, de heele nng en veizending proleet en en U van kak te komen over- lit Uw volle ver e bestelling moei- dan is er wel een ander, die wel elpen wil. Het is I dat een Pres dent >nd zich verp ioht ook, met zoo iets en hun daaimee j ienst bewees. Bed- ste plaats een ar- wen en wanneer vertrouwde voor st, doet men een n dienst door die len anders komen id terectit. Ook de is voor den kooper it men koopt dan en maakt geen dan tochten slotie neer inlichtingen deze U gaa ne ver een gewone be- rolledig stel is het j riiven„Zend mij ot 2 van f32.'5, Alleen is het heel itbijgelegen spoor- geven, daar men e viugste en goed ig het beste weet. ding erg tewedin, art bericht zeer op spreekt van zelf, oopersentusschen- uiterst lage prijzen worden gegeven, telling is altijd ge- iseenopeenhoopitig en kleine irtrrging gen iddeld heelt U bh 6 dagen in huis stelling wo dt de ed, zoodat alle afne- ideren voordenzelf- ren. BERNARD VROOM, 66-68, GRONINGEN. een in Schouwen en nderpand van Effecten illyke voorwaarden. Geldersch Spek, msch Spek. E. VERBEEM. Goes. ,n le Cointre, Goes. t 0.95 0.05 Abonnementsprijs per 3 maanden Afzonderlijke nummers i contant Geïllustreerd Zondagsblad* alléén voor de abonné's per 3 maanden„0 371/3 V E R S C;H IJ H T eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 3 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 85 Ct. k contant. Reclameberiokten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjp. jfsST Zij, die zich (hen* ebonneeren ontvangen de verschijnende nummert tol 1 April s. gratis. Voor de Noodlijdenden Zeeland. in Vorige opgaaf f 1366.85 Familie Bitter, Goes f 12.50 V. A. 'ter eere v. d. H. Anthonius f 10. C. idem f 1. C. idem f 1. A. idem f 1. A. S. ter eere v. d. H. Vulfraunus f 2.50 M. en C., Hansweerd, ter eere v. d. H. Joseph f 2.50 Ter eere V. d. H. Gerardus Ma.jella om een geheele beter schap te bekomen f 5.- Van een dienstbode f 1. N. N. f 5.— N. N. f 10.— J. J. K. f 2.50 D. te Varik, op hoop van zegen f 5.— M. A. S. f 25.— N. N. f 25 N. N., ter sere v. d. H. Joseph f 50. B. R., ter eere van O. L. Vrouw van Altijd Durenden Bijstand f 2.50 N. N., Middelburg (in postz.) f 2.50 Totaal f 1530.85 Het Kamerlid Reijne en de dijken in Zeeland. Do heer Reijno is een jong man, die zich door harde studie van laag af wist op te werken tot lid der Tweede Kamer. Mooi 1 Oneenigheid onder de rechtsche partijen zette hem op den Kamerzetel voor het district Kampen. Jammer voor de Rech terzijde een meevallertje voor de Liberale Uniel Weldra trad de heer Reijne op als groot redenaar van 'het Liberalisme. Hij, met den heer Roodhuijzen, trachtte het lieve vaderland schadeloos te stellen voor het zwijgen van den grooten „Borrius". Dit getuigde van veel piëteit jegens den grooten zwijger; maar was voor een jeug dig Kamerlid niet zonder eenig gevaar! Zoo redevoerde heer Reijne in de Tweede Kamer over den aanleg van dijken. Hij had ér eenige zwaar-geleerde boeken over gelezen; en op zijn studeerkamer was hij gekomen tot de wetenschap, dat in Zeeland veel te zware en te hooge dijken werden aangelegd. Duizenden gul dens konden bespaard worden, als men dio polderdijken maar niet zoo bespottelijk hoog en zwaar maakte. Aldus had hij geleerd uit do boeken 1 Doch twee 'deskundigen, Van Foreest en Fruijtier, de Kamerleden voor Alkmaar en voor Hontenisse, weerlegden den heer Reijne op afdoende wijze. En de meer derheid der Kamer geloofde de heeren Van Foreest en Fruijtier, die de praktijk kenden. Doch, do heer Reijne hield voet bij stuk; de boeken waren zijn bolwerk. Zou de heer Reijne, in gezelschap van die Kamerleden, welke het met zijn boc- ken-geleerdheid eens waren, niet eens een reisje maken naar de polderdijken van Zeeland En dan de boeken maar thuis laten! - ^1-' Kamerlid van Kol.cn.de arbeiders belangen. In de pers hebben verschillende berich ten de ronde gedaan, als zou Van Kol wegens gezondheidsredenen, die hem no pen in het buitenland te vertoeven, zich uit de S. D. A. P. terugtrekken. Zijn vrouw schrijft nu aau „hit Volk" heel hersteld. Bijna genezen, gaf de dok ter hem Verlof om op reis te gaan, en uit Spanje luiden de berichten gunstig. Naar Spanje ging hij niet voor zijn genoegen, óók niet voor zijn gezond heid, maar om er irrigatiewerken in dorre streken te bestudeeren, ten bate van dergelijke streken in onze West. Tegen Paschen verwacht ik hem terug". Dus niet voor zijn gezondheid, ook niet voor zijn genoegen ging" Van Kol op reis. Hij ging irrigatie-werken (bevloeiings werken) bestudeeren I En dat op een tijd, dat in de Tweede Kamer de behandeling plaats vindt van een belangrijk ontwerp als het arbeids contract, wat voor een vertegenwoordiger der arbeiders toch minstens evenveel aan trekkingskracht behoort te bezitten als irri gatiewerken. Men zal zich nog herinneren, dat in do dagen der misdadige woelingen, bij do spoorwegstaking in 1903, Van Kol in Indië reisde; én nu zit hij in Spanje. Dat bewijs van belangstelling in de waarachtige arbeidersbelangen zal onge twijfeld naar waarde geschat en kunnen onthouden worden. „Vereenig t U". De heer J. W. Duys zet in een hoofdartikel in het „Volk" uiteen, dat niet alleen zij, die met de handen werken, maar eok zij, die met het hoofd arbeiden voor loon, - „doktoren, advocaten, gees telijken", „handels- en kantoorbedienden, klerken, schrijvers, ambtenaren, leeraren, onderwijzers" zich bij de sociaal demo cratie behooren aan te sluiten. „Marx en Engels riepen het de geheele arbeiders klasse toe in alle landen zich te vereeni gen." „Bedenkt dat waar de ontwikke ling der maatschappij u tot hare lotge- nooton maakte, ook in politiek opzicht uw plaats is in de rijen der proletariërs klasse." Aan dezen oproep ontbreekt slechts deze kleinigheid: het bewijs dat de sociaal- democratie het lot van al die menschen (ook dat van de handarbeiders) zal kun nen verbeteren. De lijst van den heer Duys is gemakke lijk nog uit te breiden. Zijn oproep, consequent doorgevoerd, zou leiden tot een zich vereenigen van allen die hun bestaan wel wat zekerder en gelukkiger zouden wenschen. Hieronder is, vooral wanneer men niet uitsluitend op de stoffelijke zijde Iet, na genoeg de geheele menschheid te begrijpen. Zoo leidt dan zijn oproep, juist ver tolkt, tot een vermaan aan alle deelen der samenleving, om gemeenschappelijk te streven naar hooger welvaart, naar ver ruiming van het productievermogen met minder afmattenden arbeid, naar verrijking van het leven voor allen. En aldus is de oproeping zeker nuttig en gepast. Maar dit is geen sociaal-democratie, om dat het bewijs, dat Marx' stelsel tot dit doel kan leiden, ontbreekt. En dit is het tegendeel van „klassen strijd", welke dat gemeenschappelijk stre ven uitsluit. (Ned.) FRANKRIJK. De naweeën der vastenavond- dagen. Volgens de berichten der pers was de carneval van 1906 weer op tal van plaatsen oorzaak of aanleiding van al lerlei buitensporigheden of baldadigheden. In de stad des „lichts", Parijs, heeft de politie op vastenavond meer dan dui zend personen achter slot en grendel moe ten zetten wegens handelingen op straat, de eene nog al walgelijker, gemeener en lager dan de andere. Het socialistische blad van Brussel „Vooruit" schrijft: „De carnevalsfeestan zijn enkel dagen om de menschheid te verdierlijken en aan alle weldenkendeni een walg in fe boezemen voor hetgeen men op die dagen te hooren en te zien krijgt. Onwillekeurig werpt men een ver- wensching of verinaledijding naar het hoofd van hen, die deze misbruiken laten' voortbestaan. „Wat al beestachtigheden en onbeschoft heden zijn er in die dagen uitgehaald, die aanleiding gaven tot twist en getier, en toch bleef de politie met olympische kalmte toekijken". Vaak hoort men, dat al die schandalen en walgelijkheden worden gesleld op reke ning der Roomschen, wijl in de Roomsche landen het meest wordt gedaan aan car- nevalspret. Het moet gezegd zijn, dat zelfs bij de eerste Christenen het vieren van vasten avond geoorloofd was. Deze viering had echter een edel doel. Zij bestond in het houden van vroolijke gastmalen, waarop bestaande oneenigheden en vijandelijkhe den weer werden bijgelegd. In Italië, het land van carneval, duurde de carnevalspret zelfs acht dagen voor Aschwoensdag, doch slechts van 3 tot 6 uur in den namiddag. In die 24 uren wasi alles lust, leven en vroolijkheid, maar geen ongebondenheid had er plaats. Door het verontchristêlijken der fees ten, door alles te brengen buiten de stroo ming der Kerk zijn de misselijkheden en misstanden ontstaan. Zijn zij, die nu klachten aanheffen over die misbruiken, het niet, die het houden van processiën en bedevaarten, waar alles ordelijk toegaat, hebban belet, en totaal willen afschaffen? Zijn het niet de anti- clericale bladen, die het volk van de Kerk willen vervreemden, om het te lokken naar de loge, de kroeg, het café chantant, de tingle-tangle,, de concert-, bal- en dans zaal, naar de scholen, zieken-, wees-, oude-, mannen- en vrouwenhuizen zonder „God". Niet eerder zullen de vijanden van Kerk en godsdienst tevreden zijn, dan wanneer ter wille van de vrijheid, satan het mono polie heeft van bovengenoemde inrichtin gen, en alle kerken, kapellen, bedehuizen, kloosters en vereenigingen voor goed zul len opgeruimd zijn. Men werpe slechts een blik op Fran krijk Z, H. Pius X heeft aan den bisschop van Arras een gift geschonken van 20.000 francs voor de slachtoffers van de cata strophe van Courrières. Alle kardinalen hebben eveneens aan kardinaal Mathieu een gift doen toekomen en iiem verzocht het bedrag aan mgr. Williez te doen over maken. TWEEDE KAMER. Arbeidscontract. Op het regee- ri.igsartikel, betrekkelijk de wijze van uit- belaiing van Joon en de vormen van het loon, werden verschillende amendemen ten toegelicht. De heer De Waal Malefijt lichtte een amendement toe pm bij de arbeidsover eenkomst tusschen den landbouwer en do arbeiders, ook al wordt het loon geheel of r gedeeltelijk in natara uitge keerd een mondelinge overeenkomst toe te laten en niet, zooals het ontwerp doet, een schriftelijk pontraet te eischen. Dit amendement werd verdedigd door dhrn. De Boer en Regout en bestreden door dhr. Reijne, De Klerck en Drucker, terwijl dhr. |Tor Laan adviseerde om slechts bij een overeenkomst van 3 maan den en langer een schriftelijk contract te eischen. Dhr. I'ierson lichtte dit amendement toe om niet piles onder een algemeenen regel te stellen, dat in grensplaatsen 't loon in vreemd geld kan worden vastgesteld, maar om (te bepalen dat uitbetaling in vreemd geld slechts toegelaten is in be paalde gevallen door partijen schriftelijk overeengekomen. Dit amendement werd verdedigd door dhr. Van Doorn en Nolens, en bestre- streden door dhr. Drucker, welke opmerkte dat het amendement tegen deszelfs bedoe ling een uitbetaling in vreemd geld niet zal beperken. Do minister Van Raalte bestreed de amendementen in navolging van des hee ren Drucker's betoog; hij was echter be reid tot wijziging ten aanzien van sei zoen-arbeiders in het landbouwbedrijf ten einde aan des heeren Malefijt's grieven te voldoen. Aan het slot van een artikel over het Spoor- en Tramwegpersoneel schrijft het K. S. W aldus: „Wij willen niet onderzoeken in hoe verre het mogelijk zou zijn de hooge in komsten van commissarissen en directeu ren te verlagen om ook de mindere em ployes een voldoend bestaan te verzeke ren, of misschien de onzinnig-solide bouw wijze zelfs van de kleinste gebouwtjes niet schatten golds kost, die nutliger be steed konden worden, wij willen ook niet nagaan, of de onderlinge concurrentie der spoorwegmaatschappijen tot de minder gunstige financieele positie bijdraagt, wij constateercn alleen, dat in 1903 de Re geering beloofd hoeft krachtig mede te werken tot verbetering der toestanden on der de spoorwegarbeiders, en dat deze belofte niet ten volle gehou den is. De financieele gevolgen dezer belofte wist de Regeering evengoed in 1903 als thans. Kunnen de maatschappijen dergelijke fi nancieele laslen niet dragen, dan zal o. i. de tegenwoordige toestand van ons spoor weg-wezen consequent leiden lot Staats exploitatie de.r Spoorwegen." De „N. Ct." drukt af een zeldzaam bru taal stukje van een zgn. maatschappij voor schuldinvordering. Wanneer iemand wordt aangesproken voor een bedrag v-an f 50, welke hij' volkomen terecht ont kent schuldig te zijn en de schuldeischer zich wendt tot de bedoelde maatschappij (A. van Bueren te Rotterdam) dan krijgt hij van deze een exploit thuis gestuurd, een stuk papier van het formaat van een zegel van 15 ct. Dit bevat een zotte imi tatie van deurwaardersstiji (om binnen 5 dagen te betalen) het Koninklijk wapen aan het hoofd, de komieke vermelding dat „de kosten zijn in debet f 2.40. Wordt geen antwoord gegeven, dan volgt na enkele dagen een briefkaart, links bo venaan een geblinddoekte Themis met weegschaal en zwaard, met een leeuw naast zich. Daarin wordl gedreigd, dat als betaling niet binnen 2 dagen volgt, dagvaarding zal plaats hebben en plaatsing van den naam in den staat van wanbe talers. Naar wij vernemen heeft hier in Zee land genoemd bureau met het Koninklijk wapen op zijne contracten, ook verschil lende slachtoffers gemaakt. Men zij dus voor hef vervolg gewaarschuwd en neme zoo noodig advies bij een degelijk advokaat of deurwaarder en late zich niet verlok ken door schoonklinkende beloften en de groote groep advokaten welke aan de in richting verbonden heeten te zijn, daar een zijner slachtoffers alhier ons ver zekerd heeft, dat heel die Juridische We tenschap vertegenwoordigd is, in en door 'een op een zolderkamertje bureau-houdend ontslagen deurwaarder, in Zeeland wel bekend. Als kantoren, waar de Nederlandsche pasmunt, mits voor niet minder dan vijf tig gulden voor do zilveren en tien gul den voor de bronzen, kan worden inge wisseld tegen rijksdaalders, guldens en halve guldens, zijn aangewezen de Neder landsche Bank te Amsterdam, dé kantoren der betaalmeesters en de navolgende kan toren der dir. belastingen enz., in de pro vincie Zeeland: Axel, Goes, Hansweert, Heinkenszand, Hontenisse, Hulst, Sas van Gent, Vlissingen (dir. belastingen en ac cijnzen), Vlissingen (invoerrechten en ac cijnzen) IJzendijke, en te Oostburg ook het kantoor der registratie en domeinen. Een onverdacht getuigenis. In het laatste, aan Hegel gewijde artikel van den onlangs overleden ongeloovigen phi- losoof dr. H. J. Betz in „De Tijdspiegel" van Januari j.l. komt een hulde voor aan een onzer katholieke beoefenaren der wijs begeerte, waarop wel eens de aandacht mag gevestigd worden. Er op wijzende, dat de onderscheiding tusschen dingen „an sich" en onze voor stelling dier dingen, volgens onze zinne lijk verstandelijke verwerking van de door hen gewekte indrukken, allerminst eene van Kant afkomstige filosofische haarkloo- verij is, doch eene voor de hand liggende, zich aan ons nadenken reeds vroeg op dringende leer zegt. hij in eene noot: „Zie bijvoorbeeld J. Th. Beijsens, hoog- leoraar aan het Groot-Seminarium te War mond, Criteriologie no. 28. Hij had nog veel verder terug kunnen gaan. Ik neem de gelegenheid te baat om hulde te bren gen aan de helderheid der geschriften van dezen katholieken hoogleeraar in de wijs begeerte. Zoo antl-klerikaalalsik ben, zond ik een jongmensch, dat in de wijsbegeerte den weg moest leeren, tegenwoordig lie ver naa r Warmond dan n a a,r Leid en". De uitvoering der Kinderwet» ten. Naar aanleiding van het belangrijke rapport omtrent het liefdewerk „tot Kin derbescherming" der Vereeniging van den H. Vincentius, schrijft „de Tjjd" Uit dat rapport blijkt ten duidelijkste, dat de edele bedoelingen der Vereeniging reeds nu grootendeels verlamd worden en in het vervolg wellicht geheel verijdeld zullen worden, ten gevolge van het vast houden der regeering aan zekere bureau cratische voorschriften. De regeering wil omtrent de plaatsing van misdadige kinderen in gestichten zich niet in betrekking stellen met vereenigin gen, tenzij die zelve een gesticht haar eigendom kunnen h-eeten. Of al de vereenigingen (zooals die van den H. Vincentius met „Stokershorst") roet de besturen van zekere gestichten in nauwe verbinding staan en (daar die ge stichten in den regel op het platteland zullen gevestigd zijn, de misdadige kin deren daarentegen meestal voor den rech ter in groote steden verschijnen) meer en beter dan de gestiehtsbestiiren in de ge legenheid zijn, haren arbeid, tot onttrek king van jeugdige personen aan een ver derfelijke omgeving en de gevolgen ervan, te verrichten, wordt niet in aanmerking genomen. Nog op een ander punt bestaat een conflict, hetwelk o. i. hoe eer zoo liever door toegeven van den kant der bureau craten uit den weg dient geruimd. In hare verregaande zucht tot het ma ken van voorschriften en bepaling »n heeft de regeering (wij meenen, dat het nog geschiedde tijdens het vorige kabinet) on der de voorwaarden, aan welke gestichten, voor de plaatsing van misdadige kinde ren in aanmerking komende, te voldoen hebben, o. a. opgenomen de bepaling, dat de nachtverblijven alle gescheiden zullen zijn. Nu is in veel gestichten (bij de Pro testanten o. a. in de Heldringgestichten te Zetten, bij de Katholieken té Stokershorst en ook in de gestichten voor meisjes wat de kleinere betreft) een ander stelsel toe gepast. Om redenen van paedagogisehee aard meenen de Besturen der gestichten aan dat stelsel te moeten vasthouden; waarhij komt dat toegeven aan de eischen van de Rijks-ambtenaren in onderscheiden gestichten zeer kostbare verbouwingen noodzakelijk zou maken. Zóó staat men thans voor het geval, dat de Kinderwetten voor een zeer belasngrgk gedeelte onuitgevoerd moeten blijven, om dat de regeering halsstarrig vasthoudt; aan bepalingen, aan welke dö besturen vftn vereenigingen en gestichten, hoewel overi gens met den besten wil bezield, om tot de uitvoering dier wetten medé tö wer ken, zich niet kunnen en niet willen ondteï- werpen. H. M. de Koningin en de Prins zijn zich gisteren persoonlijk komen overtui gen van de ramp in Zeeland. Onverwacht en Streng incognito brach ten zij een bezoek aan Tholen en Oud- Vossemeer. Na de ruime gift van H. M. zai ook dit blijk van vorstelijk medelijden op prijs worden gesteld en den band tusschen de Zeeuwen en hot Vorstenhuis nauwer aan halen. Om 9.28 kwam het vorstelijk echtpaar aan te Bergen op Zoom, vergezeld dbor eene hofdame, A. J. baronnes Rengers en den particulieren secretaris van H. AL, jhr. Van Geen. In een aan het station gereedstaand hofrijtuig reed het -hooge gezelschap in den grootsten eenvoud, onder toejuiching van de bij verrassing samengestroomde menigte, door de stad langs den Tholen- schen straatweg naar Tholen, om van daar het tooneel van den watersnood te be zoeken, waar men om elf uur aankwam. De ontvangst geschiedde door den bur gemeester, den heer M. G. van Stapele. Spoedig daarna werd per rijtuig naar Oud-Vossemeer gereden waar de hooge bezoekers met een bootje door het dorp

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1