N0 3i Dinsdag 13 Maart 1906.Tweede Jaargang. Arbeidscontract. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. FEUILLETON, Hef gestolen kind. UIT DE PÊRb„ BUITENLAND, HI1IM ZEEUWSCHE MP Abonnementsprijs per 3 maandenI 0.95 VERSCHIJNT Advertentiën van 1—5 regels f 0 50; iedere regel meer 10 Ct Afzonderlijke nummers a contant 0.05 Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Geïllustreerd Zondagsblad, alléén voor de eisen Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. abonné's per 3 maanden0 377s MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prgs. Zij, die zich thans abonneeren ontvangen de verschonende nummers tot i April a. s. gratis. 't Behoeft, niet aan de vergetelheid prijs gegeven dat het Smidt, minister van Ju stitie in 't Kabinet-Tak van Poortvliet, geweest is, die 15 jaren geleden, aan den Groningschen afgevaardigde, Drucker, de opdracht gaf, een arbeidscontract-ontwerp samen te stellen. Drucker's arbeid strekt op dit oogenblik tot grondslag van de bij de Tweede Kamer in behandeling zijnde wetsvoor- dracht-Van Raalte. Opvolgers van Smidt zullen wel intus- schentijd hunne aandacht en daadwerke lijke belangstelling aan deze materie heb ben gewijd. Maar eerst door Loeff onder 't vorig ministerie, heeft de vrucht van Drucker's arbeid, eenigszins gewijzigd, in den vorm eens wetsontwerps de Kamer bereikt. Door den tegenwoordigen titula ris van 't Depart, v. Justitie eerst inge trokken, is het nu, andermaal gewijzigd en met verdere strekking, bij de Tweede Kamer een onderwerp van beraadslaging. Nu kan men ;wel zeggen, dat 'thoog tijd werd, de drie armzalige artikelen van 't Burgerlijk Wetboek, die de overeen komst tusschen werkgever en werknemer regelen, aan te vullen, dat inzonderheid de werkman daarop niet langer wachten kon, „geen dag en geen nacht", toch behoeft men de 15 jaren, verloopen na Drucker's opdracht zich niet te beklagen. Wij leefden wel snel, maar 't geestesle ven niet snel genoeg, dat dit tijdsverloop niet noodig was, om tot eene gezondere opvatting te komen omtrent de beperking der grenzen, aan de contractsvrijheid van werkgever en werknemer te stellen, vooral met 't oog op de veel zwakkere maatschap pelijke stelling van den laatste. Zelfs één jaar vroeger, onder Loeft, zou 't collectief arbeidscontract in zijn wets> voordracht geen onderkomen hebben ge vonden, terwijl het nu in 't ontwerp-Van Raalte is opgenomen en ook door de Kamer wel zal worden gehonoreerd. De tijd is een leermeester. Drucker's proeve van ontwerp was goed. Loeff's wets voordracht was beter. Zal 't ontwerp- Van Raalte best heeten mogen? Opmerkelijk is 'twel, dat, terwijl de sociaal-democratische partij in den lande eene agitatie tegen dit ontwerp heeft op gezet, als ware het „een werk van Satan", 2 Toen de kleine uitgerust was, onder vroeg de graaf haar. Was de man met den zwarten knevel uw vader? O neen? Wie was hij? Antonio. De graaf glimlachte. Jawel, dat weet ik, maar wie was uw vader? De kleine zag hem met groote, ver baasde oogen aan, maar zeide niets. Sedert wanneer zijt gij bij Antonio? Dat weet ik niet. Sedert altijd? Het kind aarzelde. Neen, antwoordde het éindelijk, vroe ger was ik in een groot schoon huis, evenals dit. Ik heb het wel gedacht, mompelde de graaf. De zigeuner is een kinderdief. Zando was altijd heel goed voor mij, zeide het kind, zonder dat het gevraagd werd. Liane kwam op dit oogenblik aanloopen en de beide kinderen begonnen te spelen. 0, riep Liane eensklaps uit, wat is da.t de socialistische woordvoeders in de Ka mer weigeren, alle medeplichtigheid aan die agitatie te endosseeren, tegenover het ontwerp een ongewoon kalmen toon aan slaan en zich zelfs niet ongenegen hebben verklaard, tot deszelfs verbetering mede te werken. Intusschen zou 't gewaagd Zijn, op hunne stemmen voor 't ontwerp, hoe ver beterd ook, te rekenen. Want hun Duit- sche partijgenoot, Rebel, heeft gezegd, dat de socialisten nooit tevreden mogen zijn met welke wettelijke hervorming ook, die van niet-socialistische zijde wordt aange boden en tot stand gebracht. Dat dit ontwerp voor de meest ver schillenden, groot en klein industrieelen of kleine bazen, kantoorklerken, reizigers, arbeiders, enz., slechts in 't algemeen re gelt en derhalve zich aan 't werkelijke leven niet volkomen aanpast, kan voor de socialistische fractie minder zwaar wegen, indien zij eenig gewicht wil hechten aan 'tfeit, dat hunne buitenland- sche geestverwanten aan zoodanige rege ling verre de voorkeur geven. Dat echter een zoo in de praktijk ingeleefd man, als 't lid Plate, iets voelt voor eene meer specialiseerende (bijzonder kenmerkende) regeling, die in Duitschland jaarlijks 70.000 processen voor 'tGewerbege- richt bracht, zoodat ook daar- de socia listen om eene algemeene vragen, wie heeft 'tooit kunnen vernachten? Hierbij achten wij echter de mogelijkheid niet uitgesloten, het bezwaar te ondervan gen, hierin bestaande, dat de kleine baas of werkgever, die zelf weinig meer dan een dagloon verdient, zijn werkman, door ziekte tot arbeiden verhinderd, 't arbeids loon moet uitbetalen. In aanmerking genomen, dat de kinde ren der duisternis zoo sluw zijn en dat eigenbaatzucht en winstbejag 's menschen betere gevoelens zoo lichtelijk overheer- schen, in aanmerking genomen ook, dat 't vereenigingsleven der werklieden van den kant van zoovele werkgevers nog tegenkanting ondervindt, kunnen wij voor alsnog geen hooge verwachtingen koeste ren van den zedelijken invloed, die, vol gens sommigen, op de rechtvaardigheids begrippen van deze wet zal uitgaan. Zoo dat men het kan betreuren, dat haar eén strafrechterlijk karakter ontbreekt. Vooral om de gedwongen winkelnering, die hier en daar nog welig tiert, waren strafbepalingen zeer gewenscht. Dat Lohman er niet in slagen zou, de dienstboden uit 't ontwerp te lichten, schoon! Van wie is dat? En zij zag nieuwsgierig naar een me daillon dat de kleine om den hals droeg aan een kettinkje. De graaf kwam haastig nader en bezag het voorwerp. Er stond een wapen in gegraveerd. Maar, riep hij uit, dat is het wapen van den graaf de Rochegrise I Rochegrise herhaalde het kind. Kent ge dien naam De graaf wist wat hem te doen stond. Ik herinner, zegde hij bij zichzelf, dat er voor drie jaren een meisje van den graaf de Rochegrise verdween. Men dacht aan een ongeluk. Alle nasporingen waren vergeefsEr is nu geen twijfel meer, men heeft het kind ontvoerd, en dit is hetWat zal de vader blij zijn O, wat zou ik blij zijn geweest, als ik mijn zoon had teruggevonden Maar wij moeten den bandiet opsporen en hem straffen Vóór alles echter moet het kind aan de ouders worden teruggegevpn". Om aan het kasteel van den graaf de Rochegrise te komen, moest men ver scheidene dagreizen afleggen. Albert d'Aiglenoir maakte onmiddellijk toebereid selen voor den tocht: den volgenden dag vertrok men reeds. Een tiental ruiters openden den stoet. Daarna volgde de graaf op zijn strijdros; vervolgens kwam er een rijtuig, waarin Liane en Blanche zaten zoo was de naam van het gevonden was te voorzien. En dat 'tden amende- mentvoorstellers gelukken moge, de vrouw de beschikking en 't beheer over 't door haar verdiende loon te geven, teneinde te voorkomen, dat haar man het verbrast, willen wij' hopen. Of echter de Kamer met den Minister zal instemmen, dat staking en uitsluiting geen beëindiging of verbreking van de arbeidsovereenkomst is, doch slechts ver zaking van de daaruit voortspruitende ver plichtingen, staat nog te bezien. Maar dat de kansen voor eene afzonder lijke regeling voor boeren en boerenarbei ders niet groot zijn, nu niet alleen de grootvader van 't ontwerp, Drucker, maar ook een der leiders der anti-revol. partij, Talma, zich daar tegen heeft verklaard, zal de Nederlandsche Boerenbond zelf ook wel vreezen. Eer het zoover komt, zal de landbouwèrstand meer dan thans in de Kamer moeten vertegenwoordigd zijn. Hoe 'tzij, mat de reeds ingediende amendementen is met 't ernstig streven naar verbetering van 't ontwerp nog slechts een begin gekomen. In de laatste jaren had 't zoo den schijn, alsof de Kamerleden op dit stuk met elkander wil den wedijveren, wat voor de duidelijkheid van vele wetten niet bevorderlijk is ge weest. Verslagen. De nederlaag der sociaal-democraten bij de behandeling van het ontwerp-arbeids: contract, in de zitting van Donderdag reeds zoo duidelijk merkbaar, is volkomen ge worden. De heer T a, k, die zich trachtte te ver dedigen tegen de aanvallen der heeren Drucker en Van Nispen tot Se ven a e r en bovendien den minister van Justitie te beantwoorden had, bracht het er werkelijk treurig af. „Wat hij hakkelend, aarzelend somtijds tegen de bij uitstek zakelijke betoogen van den minister en den heer Drucker in bracht, is nauwelijks het oververtellen waard", schrijft de oor- en ooggetuige van de „N. Rott. Courant". En de heer Van Nispen toonde nog eens met feiten en data aan, op hoe on verantwoordelijke wijze van socialistische zijde de agitatie tegen het ontwerp is ge voerd, nadat het. reeds gewijzigd was. Het ontwerp werd als „onverbeterlijk" uitgekreten, en thans stellen de socia listische afgevaardigden verschillende amendementen voor, daarmede erkennen de, dat de leuze, waarmee men het volk heeft opgezweept, pure misleiding was De heer Tak had het werkelijk zwaar te verantwoorden. En alsof de kastijding, welks Nijmegen's kind. Een twintigtal ruiters sloten den tioep. Voorwaarts, beval de graaf. Zoo toog men op weg. De beide eerste dagen van den tocht gingen zonder ongevallen voorbij'. Den derden dag leidde de weg tusschen heuvels door met eiken en beuken be groeide bosschen. De wegen waren slecht, er heerschte donkerheid en somberheid in de bos schen. Blanche was bang en verborg zich achter in het rijtuig. Liane daarentegen, die ouder en nieuwsgierig was, en geen vrees kende, zag naar buiten. Plotseling op een donkere plek, weken de struiken aan weerszijden van den weg uiteen en een twintigtal gemaskerde man nen sprongen te voorschijn, den degen in de vuist en onder den uitroep Geeft u over! Zich overgeven! de brave boogschutters van den graaf d'Aiglenoir dachten er niet aan en na enkele oogenblikken beten reeds een paar der aanvallers in het stof. Maar men bemerkte ondertusschen niet, dat een lange man naar den wagen snelde. Liana daaruit trok, haar in zijn armen nam en er mee weg snelde in het. dichte bosch. Het verschrikte kind uitte slechts één doordringenden kreet, maar de graaf hoorde dien, hij' zag wat er gebeurde en drong achter den kinderroover aan, zijne afgevaardigde hem en den zijnen toedien de nog niet genoeg was, kwam prof. Drucker den ongelukkigen Volks- redacteur met eenige ontzettend rake op merkingen nader bewijzen, dat hij eigen lijk onbevoegd was over deze aangelegen heid het woord te voeren. Wat. met betrekking tot het arbeidscon tract in de buitenlandsche wetgeving is opgenomen, kent hij óf onvoldoende óf in 't geheel niet. Vandaar dat hij' verkeerd citeerde en de heer Drucker hem meer dan eens snijdend te recht wees. Werkelijk, het was een formeele afta keling. En de povere houding der socialisten kwam zoo mogelijk nog scherper uit, toen de heer Troelstra het woord nam, om te verklaren, dat de agitatie had moeten ophouden, toen het gewijzigd ontwerp ver scheen. Die verklaring wekte opzien. Terecht. Men weet, dat alleen de heer Scha per den moed had openlijk tegen het voortzetten der agitatie te waarschuwen, en dat hem daarover ook in ,,'tVolk" de les gelezen werd. Thans komt de heer Troelstra ge tuigen in zijn zin. Thans tracht men het te doen voor komen, alsof de partij in de Kamer met die gansche agitatie niets te maken heeft gehad. Thans nu niet langer te loochenen valt en het zonneklaar wordt voor geheel het land, dat deze regeling der arbeids overeenkomst den werklieden aanmerke lijke voordeelen bezorgt haalt men op jammerlijke wijze bakzeil. Droeviger figuur is moeilijk denkbaar en treuriger aftocht is wel zelden door een partij gemaakt. De waarlijk denkende arbeiders kun nen thans opnieuw en werkelijk niet voor de eerste maal beoordeelen, welke „waarde" zij mogen hechten aan de „agi tatie" der S. D. A. P. en de beweringen van haar comités! (Ctr.) FRANKRIJK. Aan de „Koln. Volksz." wordt uit Rome gemeld, dat de H. Stoel vier of vijf Fran- sche bisschoppen heeft uitgenoodigd hun ontslag aan te vragen. Zoodra deze aan vragen zijn ingekomen, zal de Paus nog in deze maand of anders, op zijtn laatst, in April een nieuw geheim Con sistorie houden, waarin de thans nog be staande zes en de vier of vijf nieuwe vacaturen zullen worden aangevuld. De „Vérite" meldt: Aan ieder der Fransche bisschoppen is een vragenlijst, toegezonden in ver band met de door Z. H. den Paus uitge vaardigde Encycliek over de Scheiding van Kerk en Staat. Over de op deze lijst gestelde vragen zal de bisschopsconfe rentie moeten beraadslagen en haar mannen volgden hem, terwijl de bandie ten zich in alle richtingen verspreidden. De graaf en zijne mannen liepen hijgend het bosch in, maar zij' kenden er den weg niet, zij' verdwaalden en vielen over de wortels der boomen, raakten verward in de neerhangende takken en kwamen niet vooruit. Binnen heel korten tijd hadden zij elk spoor van de roovers verloren en moesten terugkeeren, krankzinnig van woede en verontwaardiging. De wanhoop van den graaf was vreeselijk om aan te zien. Zonder een traan te storten, zonder een kreet te uiten kwam hij bij het rijtuig terug. Daar trok een onverwachte aanblik zijn oogen. Achteloos op een wiel van het rij tuig gezeten, een glimlach op de lippen, de armen gekruist, zat daar een schoone knaap van 15 jaar en zag hem naderen. Bij hem, op den kant van den wagen, zat Blanche, geheel hersteld van haar schrik en eveneens glimlachend. Zando, mompelde de graaf verbaasd. Wat beteekent dat: 'tls heel eenvoudig, mijnheer de graaf. Ik was onder degenen, die u aan vielen. Verklaar u nader! -Ziehier mijnheer, zeide Zando, die was opgestaan. Antonio, mijn meester, had gezworen zich op u te wreken. Gij' had hom Blanche ontroofd, hij wilde u op zijne moeten beantwoorden. De antwoorden zullen naar Rome worden gezonden. Daarna zal de Paus een besluit nemen en aan het Fransche episcopaat zijn in structies zenden. Er heeft Zaterdag een ramp in de mijnen van Courrières plaats gehad, 's Morgens waren 1800 mijnwerkers afgedaald. Men vreest, dat er velen omgekomen zijn. De brand veroorzaakte een instorting die den luchttoevoer heeft afgesloten. De schachten 2, 3 en 4 staan alle in brand. Het is onmogelijk hel aantal slachtoffers te schatten, daar men nog niet met het bovenbrengen heeft kunnen beginnen. Tot dusver weet men alleen van een vijftien gekwetsten. De brandende schachten lig gen te Salau-Mine, Billy-Montigny en Méri- court. In de laatste dagen hadden de hevige regens grondverzakkingen doen ontstaan, die ook in de mijnen schade hadden ver oorzaakt. Te Billy-Montigny moeten er een aantal mijnwerkers deels gestikt, deels ver pletterd zijn. Verscheidene gemeenten zijn bij de ramp betrokken. Ter aanvulling laten wij hier vol gen het verhaal van een geredde: Een mijnwerker, Dasson genaamd, als door een wonder aan den dood ontsnapt, vertelt, dat hij zich 's morgens om 7 uur op een diepte van 280 meter bevond, toen hij een hevigen luchtdruk voelde. Onmiddellijk daarop, werd de lucht ijler en vermengd met giftige dampen. Verschillende arbei ders, die bij Dasson waren, begaven zich instinctmatig naar de schacht No. 10, maar daar zij zich zóó onwel voelden, dat zij in zwijm dreigden te vallen, zette Dasson hen op een mijnwagen. Niettegenstaande zijh eigen toestand, gelukte het hem hen tot den ingang .van schacht No. 10 te brengen, waardoor hij hen van een anders wissen dood redde. Boven gekomen deed zich om 7 uur een vreeselijke ontploffing hooren in de schachten 2, 3 en 4. Een bak werd een 10 meter hoog geworpen. In schacht No. 4 werd een arbeider pp slag gedood. In schacht No. 3 werd een paard, dat een mijnwagen trok, in de lucht geworpen. De opening der drie putten levert een on beschrijfelijk schouwspel op. Een aantal mijnwerkers hebben de goede ingeving ge had om door schacht No. 10, in de nabij heid van het station Billy-Montigny, te ontsnappendeze schacht toch is onbe schadigd gebleven. Langs deze schacht is het gelukt eenige lieden te redden. Hetis volstrekt zeker dat 1193 m ij n w e r k e r s z ij n omgekomen; 400 zijnontkomen, maar gewond. SPANJE. Prinses Ena van Battsnberg heeft 'J vol gende telegram aan den Paus gezonden: „Op het oogenblik dat ik tot de Apostoli sche Roomsch Katholieke Kerk toetreed, wensch ik Uwe Heiligheid nederig te dan ken voor al Uw vaderlijke goedheid mij bewezen. Ik wensch mij ook met heel mijn hart aan te bieden als uw meest toegewijde en trouwe dochter. Nogmaals om uw ge beurt uwe dochter ontvoeren. Hij had ver nomen want hij' weet alles meester Antonio dat ge hier zoudt voorbijgaan, en hij' nam zich dadelijk voor om u een hinderlaag te leggen een schermutseling met uw lieden aan te vangen, en onder tusschen uwe dochter te rooven; ge ziet, dat het hem is gelukt. Wat mij' betreft, die voor mijh meester slechts haat en verachting gevoel, ik heb de gelofte afge legd om hem te dwarsboomen in zijn plan. Ik zal u uwe dochter teruggeven. Indien ge waarheid spreekt, riep de graaf, zal ik u rijk maken. Ik spreek de waarheid, mijnheer de graaf. Luister. Heden, te middernacht zult ge in het bosch driemaal een uil hooren schreeuwen, daarna nog driemaal.Een uwer mannen moet daarop antwoorden. Indien ge doet, wat ge me belooft, zal ik u nooit vergeten, op mijn woord van eer. Dan tot middernacht, mijnheer de graaf. En met het masker weer zijn gelaat bedekkende, verdween de knaap in het dichte bosch. Albert d'Aiglenoir telde met groot onge duld de uren, die er nog verloopen moes ten, voor dat het middernacht was. Dat uur kwam eindelijk en driemaal achtereen hooide men een uilengekras. (Slot volgt.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1