Van onze Eilanden, Uit Zeeuwsch-Vlaanderen. GEMENGD NIEUWS met elkaar overhoop, dal eerstdaags te verwachten zijneen open brief van een „gewaardeerd" partijgenoot, terwijl van '11 bekend sociaal-democratisch journalist al hier een brochure ter pers moet zijn, die allerinteressantste kijkjes zal geven op hel Rotterdamsche partijleven. Domheid ovalschheid? Onder dit opschrift schrijft 1'. v. d. \Y. in „het Centrum" Waarom toch zou „Het Volk" zoo gretig met de criminaliteitscijfers naar de katho lieken werpen Zou het zijn 0111 de katholieke bescha ving verdacht te maken, 0111 de heilzame werking van den katholieken godsdienst te loochenen Als dat het geval is, dan is de Redactie ,van het socialistisch orgaan, dat. nota bene de bewuste arbeiders (.bewust, wanneej men zulke verdachtmakingen steeds slikl 1) heet te leiden, toch zelf al erg onbewust, om niet te zeggen onnoozel. Dom is het, te meenen, dat misdaden, door katholieken bedivv >11, tegen de heil zame kracht van hun godsdienst pleiten. Immers, wat zou „Hel Volk" zeggen van iemand, die een hem voorgeschreven ge neesmiddel weigert toe te passen, of niet op de vastgestelde uren en in de nuodige hoeveelheid aanwendt, daardoor ongesteld blijft, en nu hel geneesmiddel om die reden ondeugdelijk noemt, d heilzame kracht ervan loochent of in twijfel trekt? Zoo iemand zou toch door elk verstandig) mensch 'dom genoemd wordenHaar tegenover den godsdienst, als geneesmid del tegen maatschappelijke en zedelijke kwalen, redeneert men zoo logisch niet. En het is hiermede toch juist zoo Wanneer bijv. de katholieken van N.-Brabant of Limburg gehoorzaamden aan het gebod der Kerk van matigheid, dan zouden er in die streken véél minder misdaden voorvallen, wijl het alcoholmis bruik daar de groote oorzaak van het kwaad is, en zoo zouden alle katholieken, stipt volgens de leer hunner Kerk levende, zich aan geen wandaad schuldig maken. Alleen, wanneer de misdaden voortkwa men uit het opvolgen 'dier leer, zou rne'H den katholieken godsdienst erbij kunnen halen als schuldige. Het hlijfl toch een onloochenbaar feit, dat de katholieke Kerk duizenden deugd zame burgers heeft voortgebracht, die juist door hun practisch katholicisme en lier daarin vervatte onderdrukken hunner kwade neigingen en gebreken, der wereld '11 toonbeeld waren van deugd en onschuld. Domheid of valschheid is het derhalve, den kahtolieken godsdienst verdacht te maken, door te wijzen op de grootere of kleinere misdaden der katholieken, wijl die juist daardoor zich vergrijpen legen, niet handelden volgensde leer en voor schriften hunner Kerk. Denkt er toch vooral om, lezers, dat de socialisten niets tegen den ^godsdienst hebben I GOES. Door de Kade-bewoners alhier is eene buurtvcreeniging opgericht, die zich ten doel stelt bij voorkomende ge legenheden aan festiviteiten deel Ie lu men. Een vrij groot aantal is reeds als lid toegetreden, terwijl van eenigen nog wordt verwacht, dal zij zich zullen aan sluiten. Het bestuur, dat verleden jaar bij het Koninginnefeest heeft gefun geerd, werd bij acclamatie definitief be noemd. Het bestaat uit dhrn. J. Hazier, voorzitter; A. F. de Paamv, secretaris en C. Sehuerveld, penningmeester. Gisteravond trad in een openbare vergadering van de anti-revolutionaire Propagandaclub voor ruim een 200-tal hoorders op, de heer ds. R, v. d. Kamp va.11 Axel, met het onderwerp „Ons Grondwet tig Koningschap". De spreker lichtte uit de geschiedenis der vorige eeuw toe dat, de verandering in de Grondwet van 1815 van hel woord Souvereiniteil (welke is en hlijfl opge dragen aan het Huis van Oranje) in het woord Kroon niet een andere beleekenis van dat woord heeft ingevoerd. Wij anti revolutionairen houden dan ook staande, dat met Kroon bedoeld wordt Souverei niteil. Thorbeeke, sehoon erkennende dat de naam souvereine Vorst aan onzen eer sten Koning volkomen paste hij de om standigheden, en bij de macht hem ver leend, heeft, en op zijn voetspoor ook de liberale partij, deze gelijke beteekenis ontkend. Hij zeiKroon neteekent niet souvereiniteil. Van de souvereiniteil van het Huis van Oranje te gewagen, komt mij niet juist voor. Geen Koning, veel minder een Huis kan souverein zijn. Hij leerde de volks-souvereiniteit, doch dat is het Grondwettig Koningschap niet. In 1848 is hij de Grondwetsherziening dit souverein gezag niet veranderd in volks-souvereiniteit. De Bosch Kemper verzette zich hij de bedoelde herziening krachtig er tegen dat de Koning de ceremoniemeester zou wor den; en Groen oordeelde dat in hel licht der volks-souvereiniteit de Vorst de uur wijzer zou zijn, die ons doel zien hoe laat het is op de klok van den volkswil. Spr. beantwoordt de vraag: wat is dat souvereine gezag? Hij loont aan 'tverschil tusschen souvereiniteit van supra ho ven) dat op van boven op een mensch neergedaald gezag doelt, en autoriteit van auctor, augere, toebrengen, dat aan iemand macht toebrengen gelijk een vergadering een voorzitter machtigt, binnen de gren zen van haar eigen gedoogen, denken doet. Hel Koninklijk gezag is niel zulk een autoritair gezag dal hem door 'I volk zou zijn verleend, binnen de grenzen van den volkswil, maar een souverein gezag waarmee God hem bekleedde. Er is dus een verhouding tusschen Vorst en Onderdanen, die niet mag ver broken worden. De Vorst eerbiedige de rechten des Volks, en 'I Volk gehoorzame den Vorst 0111 Gods wil. Hierin ligt de grondslag voor eene re- geeiiug van een Vorsl mei zijne ministers, en een raadpleging van den Vorst met de Volksvertegenwoordiging. Een ministerie moet deze drie kenmer ken hebben, zegt. Groen; eenheid van po litieke gedachte. .Naar een vast plan en stelselmatig Ie werk gaan bij het maken van wetten. En in de vrucht moet open baar worden dat hel verkrijgt en behoudt dien invloed op de Volksvertegenwoordi ging dal de waardigheid der Kroon en van elk gouvernement er door worde op gehouden. Indien er geen homogeen ministerie is, zegt Groen, dan is de invloed der Kroon weg. Hel is een wegcijfering van. een moord op het Koningschap. Hoeft de Vorst te rekenen 111'I het Volk, dit mag echter niet mot het Volk als machthebbende, maar als onderdaan, die zijn rechten handhaaft, de onchristelijke of de consciëntie bindende wetgeving be strijdt en den Vorst wijst op zijn Godde lijke roeping. Nu kan 'I voorkomen dat Kroon en Volk 'I niet eens zijn en niel lol overeenstem ming kunnen komen. Dan kan de Vorst het ministerie ontslaan. Maar hij kan 't ook laten „naar welgevallen". Hij kan zijn niinister(s) of de Kamer(s) handhaven of heenzenden. Hij- kan ook beide hand haven naar welgevallen. Ilij kan ook de onderle-ekening van een wetsvoorstel wei geren. Maar hiertegenover moeten de Volksvertegenwoordigers de belangen des Volks behartigen „naar eed en geweten", niel in dienstvaardige ondergeschiktheid hun kracht zoeken, maar in vrijmoedig belijden van beginselen hunne eerste roe ping zien. Onschendbaarheid van 's Konings per soon en gezag en minisleriëele verant woordelijkheid die een waarborg is tegen misbruik maken van hel gezag, gaan hier samen. Maar men bedenke hel gezag Gods is gebonden aan het recht Gods. Al vatten wij niet dadelijk dil verband, con flict tusschen die twee kan er niet zijn, zien wij 't niet, dan ligl 'taan ons ge brekkig inzicht. Dat recht is door de liberalen losge maakt van zij'11 wortel. De oonsekwetilie van hun beginsel is dat er geen rechl is dan dat, hetwelk door hel volk als zoo danig geijkL is. Een weinig zaakrijk debal werd gevoerd door dhr. Ossewaarde van b-rseke. Hodennamiddag 0111 half zes viel legenover de strafgevangenis een jongen spelend in de haven. Onmiddellijk werd hij er uil gehaald en trok bij nal en bemodderd huiswaarts. - Zooals uit achterstaande adverten tie blijkt, zullen ccnige heeren op Donder dag 22 en Vr ijdag 23 Februari een soiree geven ten bale der armen van de Vin- centrusvereeniging. De uitvoering zal plaats vinden in de S. Y. O, Y. De op te voeren stukken beloven veel goeds; behalve voor hel goede doel, kunnen wij ook daarom een drukke opkomst aanbe velen. Voor Donderdag zijn d" kaarten reeds uitverkocht. - Benoemd tol ambtenaar Ier Secre tarie te 's Heer Arendskorke de heer Tj. Heier, thans als zoodanig werkzaam ter- Secretarie te Wolvega, gemeenb-Wesl stellingwerf. De commissie voor de Oec-onomischo Spijsuitdeeling maakt dankbaar melding van hel inkomen eener gift voor eene ox t ra - be d ee I i 11 g van brood en spek op Zondag 18 Februari 1 DOG. B. M. dett Boer, voorzitter; I. D. Fransen van de Putte, secretaris-penningmeester. MIDDELBURG. L.l. Woensdagavond werd alhier in het club-lokaal in het St Vincen- tius-gebouw gehouden de Jaarvergadering van de te dezer stede bestaande „Katho lieke Kring", eene vereeniging die zoo als hekend, tot. doel heeft het gezellig verkeer onder de Katholieken te bevor deren. Na afdoening van enkele nlgemeene za ken werd door den penningmeester reke ning en verantwoording afgelegd over het afgeloopen jaar, waarna door den waar nemenden secretaris voorlezing werd ge daan van het jaarverslag. Hierbij werd vooral dank gebracht aan den penning meester, den heer P. van Miert, voor de ambitie en toewijding, waarmede hij zijn lang niet gemakkelijke functie, zoo tot aller tevredenheid vervulde. Verder werd her dacht hel reisje, dal voor rekening van de club verleden zomer gemaakt werd naai de Belgische badplaatsen Oostende en Blankenberghe, een uitstapje dat zoo tot ieders genoegen is uitgevallen. Ten slotte werd overgegaan tol het ver kiezen van een bestuurslid, noodig door het bedanken van den secretaris. In diens plaats werd gekozen de heer J. ('roin. Nadat de voorzitter de vergadering had gesloten, werd zooals altijd, de avond ver der vroolijk doorgebracht. In een „Overzicht van de rekening dor gemeente .Middelburg over het jaar 1904", door LI. en W. aangeboden aan de leden van den raad, zegt het college: „Waar menigmaal, zoowel hij de behan deling van de begroeiing, als hij voor stellen tol hel doen van uilgaven of het afwijzend beschikken op verzoeken, die uitgaven uil de Gemeentekas zouden vor deren, wordt gewezen op den slechten toestand der Gomeenle-finaiicien, is liet ons voorgekomen, dal het zijn nut kan hebben eens een duidelijker beeld van die financiën voor oogen te hebben, dan wordt gegeven dooi de hegrooling en de rekening. Wij hebben daarom den Gemeenteont vanger uilgenoodigd ons een overzicht van de inkomsten en uitgaven over 1904 te verschaffen, zóó ingericht, dat voor eiken tak van dienst afzonderlijk, de inkomsten en uitgaven tegenover -elkaar worden ge steld en zoodoende 111 ij kt- hoeve -I elk 011 derde-el in de kas inbrengt en welk uil gaven het vordert. Wij hebben gemeend, dat dit overzicht ook voor 11 van belang kan zijn <-n hebben hot derhalve laten drukken. Het zal u doen zien, dat de toestand waarlijk niel schillerend Is, daar toch, tengevolge van den geringen omvang der ienieente-eigendommen, de meerdere ont vangsten bijna uilsluitend moet -u worden gevonden in verhooging van de inkomsten belasting. Waar dan ook uil de bovenbedoelde uiteenzetting blijkl, dat het goed slot der rekening over 1904 zijn grónd vindt in buitengewone inkomsten, namelijk in leu ningen, komt hel ons voor, dal hij het toestaan van andere dan hoogst noodza kelijke uitgaven vóór de staatscommissie heeft gesproken en de regeering hare voorstellen zal hebben zien aangenomen, de grootste voorzichtigheid zal moeten worden betracht". In een gisterenavond in hel Schut tershof alhier gehouden vergadering is bestolen tot oprichting van een afdeeliug van de vereeniging „Het Groene Kruis". YL1SS1NGFN Donderdagmorgen is de zandzuiger „Middelburg" van den aanne mer J. van Noordenne van hier naar Gro ningen vertrokken Hieruit kan worden op gemaakt dat de ophooging van een ge deelte zoute vest bij de Badhuisstraat, waartoe door den gemeenteraad in zijn laatste zitting was besloten, niel zal plaats hebben, althans niet op deze wijze. Naar men verneemt moei «lil hieraan loc Ie schrijven zijn dal de aannemer Van Xooi-deiine uil het kanaal alhier niet meer zooveel zand zou kunnen opbaggeren als voor de ophooging ter plaatse noodig zou zijn en dit zand verderop uit hel kanaal le halen zou de kosten vanzelf aanin -rkc lijk verhoogen. Bij beschikking van den minister van marine zijn, met den 1 Maart a.s. be noemd tot zeeloods, de loodskweekeling le klasse A. Minneboo, en tol lomlskwee- keling der 1c klasse, die d -r 2e klasse L. M. Bal jé. - De heer I' Oorver, directeur van het telegraafkantoor alhier, is mei ingang van 1 April e.k. overgeplaatst naar Y011I0. KRI tNlNGEN. In de jongsic gemeente raadsvergadering waren aanwezig II) le den. Afwezig was de heer der Weduwen. De voorzitter deelde mede. dal hij een onderhoud had gehad met den adjunct- inspecteur der posterijen le Middelburg, dat hem hoop gaf, dat voldaan zou wor den aan het verlangen van de genie,mie- naren in de omgeving van het station om daar een brievenbus geplaatst te krijgen. Ingekomen was een schrijven van (led. Staten waarin zij mededeelcn genoegen te nemen met den Ie .stellen borgtocht van den gemeen te - 0 n tv anger, verzoekende mededeel in g van de wijze waarop die borgtocht zal worden gesteld. Ingekomen was nog een dankbetuiging van mej. M. S. Bal voor hare benoeming tot ond. aan de school aan den Oostdijk. Een verzoek van de bewoners der Nieuwstraat was ingekomen, 0111 de Kieuw- straat voor hel. verkeer met rij- of voer tuigen af te sluiten 0111 de weinig ruimte dier straat en hel gedreun op de kei- bestrating. De behandeling van dat ver zoek werd tot eene volgende vergadering aangehouden. Vervolgens kwam in behandeling de onbewoonbaar verklaring van een woning in eigendom van Meeuwse aan den Oosldijk wijk li 110. 143 en twee wonin gen te Hansweerd in eigendom van van Akkeren, wijk 110. 139c en 110. 139b, die volgens ingewonnen advies van de Gezondheidscommissie niel bewoon baar zijn of bewoonbaar le maken. De wo ningen slaan 1111 leeg. Met algemeens stem men besloot de Raad tot onbewoonbaar- verklaring. Het tweede punt van de agenda, ver lenging van «km termijn van uitstel tol onbewoonbaar verklaring van eenige wo ningen, kon niet worden behandeld, om dat nog niet was ingekomen het adres van de Gezondheidscommissie. Het verzoek van den vroegeren ont vanger van het algem. armbestuur 0-111 acte van quites als ontvanger van 'I algem. armbestuur werd met algemeen,- sl -mmen ingewilligd. Na hel onderzoek van de geloofsbrie van van hef nieuwbenoemde raadslid J. II. O. Dominicus werd deze als lid van den raad toegelaten. 11EIXKEXSZANI). Rij den landbouwer C. M. alhier, is getracht in le breken. Door het rumoer, veroorzaakt door de ra men op te schuiven, werden de bewoners uit den slaap opgeschrikt, zoodal de in brekers hel raadzaam achtten le ver trekken-. DRIEWEGEN. Maandag had de timmer mansknecht 11. terwijl hij mei een beitel een bakje bewerkt;-, hel ongeluk, dat de beitel uitschoot en 111 zijn rechterhand drong. Hevig bloedend begaf hij zich naar Dr. Kolnier. die geneeskundige hulp verleende. Hoewel enkele pezen en spie ren zijn afgesneden, bestaal -i hoop, de hand te behouden. HOE DE KENS li ER li E. Woensdagavond gaf het muziekgezelschap „Con Amore" alhier een uitvoering in de herberg van F. van Tichgelen te Kwadendamme. Hetzelfde programma als dal, het welk de voorgaande week te Hoetlekenskerke, werd opgevoerd, werd ook hier gespeeld. Wederom had do vereeniging mei hare uitvoering een groot succes. De voorstelling werd, builen tal van introducées, bijgewoond door ruim 100 be talende personen. OYEZANDE. Woensdag- en Donderdag avond gaf het Fanfarecorps „Nooit Ge dacht" zijn tweede uitvoering in de zaal van dhr. .1. Koens. Het programma werd netjes afgewerkt, zoowel muzi-k. tooneel- cn voordrachten liepen goed van slap -1, de zaal was iederen avond stampvol en het publiek gal ten zeerste blijk van dank baarheid voor hel ge-en er ten gehoon- werd gebracht. 1ERSEKE Herbenoemd tol lid van het Hoofdbestuur van den Nederl. Rond van Gemeente-Ambten aren de heer I'. de Yeij, secretaris der gemeente lerscke. ST. FiLIPSLAND. Een arbeider alhier kocht voor door hem bespaarde penningen een twintigje in d Staatsloterij. Dezer dagen kreeg hij van den debitanl, hij wien hij het lootje had gekocht, bericht, om een bedrag van ruim f 1000 Ie komen af halen Op zijn nummer was 111d<> f25000 gevallen. Zl ERIK/.EE. Met ingang van 1 -Mei a. s. is belast niet de waarneming als Inspeel bij 's Rijksbelastingen alhier, de heer J. M. .Mulder, adjuncl-liispecteur le Utrecht. Wij ontvingen bet programma voor de Tentoonstelling van Zaaigranen, enz., le houden op Donderdag 22 Februari a.s. alhier, door de Centrale Tenlooiislellings- Yoreeniging „I andbnuwbclang". Rij deze lentoonstelling wonleu gevraagd Zomer Zaaigranen en Peulvruchten. Uitgeloofd worden de volgende prijzen: 1. Kortloof- erwten le prijs 12.50, 2e prijs 11.50. 2. Krooucnvloii f2.50 en fl.50. 3. ('heva- liergerst I'2.50 en fl.50. 4. Zomergerst f2. en ft. 5. Probstei-haver f2.50 en 11.- li. De beste andere variëteit Haver i' 2. en i' 17. Bruine boonen f2.50 en fl. 8. Wille boonen 12. - en diploma. Bovendien een prijs van f5. voor den inzender, die voor zijne inzen ding de meeste bekroningen heeft -ver worven. Yan deze granen moeten minstens 10 II.L. voorradig zijn. I)c tentoonstelling zal gehouden worden op de wijze en volgens de bepalingen, die voor de vorige hebben gegolden. O111 op deze tentoonstelling te kunnen mededingen, moeten de inzenders vóór of op 19 Februari bij den .Secretaris, den heer M. Mulock Houwer le Zi-erikzee, eene schriftelijke opgaaf inzenden van: het product dat zij wenschen in te zenden; de hoeveelheid, die zij van het in t - zen den graan ten verkoop beschikbaar heb ben den prijs, franco Zierikzee, met inbegrip van emballage; het netto-gewicht per H.L., de streek waar- en de soorl grond waarop hel verbouwd is. De inzendingen moeten vrachtvrij bij den Secretaris zijn ingekomen vóór 20 Februari. De monsters moeten verpakt zijn in linnen of katoenen zakken en moeien 2 Liter groot zijn. In het, eiland Tholen zijn in de vorige week nog een groot getal tweejarige paar den opgekocht en verzonden naar Duitseh- landmet 1 Maart Ireedl het verhoogde tarief in werking, waardoor het invoer recht va.11 deze dieren is verhoogd van f6 tot f54 per stuk. I11 de afgeloopen week van 7 lol en met 13 dezer kwamen in Zeeland 8 ge vallen van besmettelijke ziekten voor: 2 fobris lyphoïdea le Neuzen, 5 rood vonk, le Ellewoutsdijk, Oud-Yossemeer, Sas v. Gent, Ylissingen en Wesldorpc, en 1 diphtherilis te Ni-euwerkerk. HULST. Alhier is jl. Zondag een afd. Zeenvvsch Vlaanderen O. D. van den Bond van R.-K. Miliciens, Verlofgangers en Land weermannen gesticht Een groot aantal miliciens waren ter vergadeiing aanwezig Door den heer M. Verhaak, redacteur van De Zeeuwscbe Koerier werd gesproken over het onderwerp „Wat is ons doel Er traden 101 leden toe. HULST. De opgaven door de leden van den R -K. Boeren! ond gedaan voorden gezamen- 1 ij ken verkoop van suikerbieten zijn zeer tegengevallen. Had men gerekend op circa 1500 gemeten zoogenaamde lijn-en water bieten, er zijn slechts ruim 800 gemeten lijnbieten opgegeven, waarvan ruim 100 gemeten alleen van de afd, Stoppeldijk. WALSOORDEN. Voor een wagenmaker had men aan de haven een honderdtal balkjes gelost, waaruit spaken gemaakt worden. Men had niet gt rekend op het hooge wa tergetij, want toen men daags er na kwam om ze op een kar te laden, was de grootste helft gaan drijven Slechts een paar wer den terug gevonden onder Hansweert. BOSCHKAPELLE. Door den hoogen waterstand worden de muizen uit de lagere landen gedreven Ze weten zich dan echter gezellig te vestigen, hetgeen den landbou wer P S. alhier bleek. Toen zijn knechten een roggestapel in de schuur deden, zaten er wel twee duizend muizen in", zeiden zijn arbeiders: „het waren de muizen van een heel dorp" vei klaarden ze Is echter de helft overdrijving, dan is het nog een aardige muizenkolonie, die daar het muizen pad moesten kiezen. RETRANCHEMENT. Aan de regeering is een door tal van ingezetenen, w. o. de wethouders, leden van den raad, geteekend adres gezonden, waarin verzocht wordt om dhr. W. J. Almekinders, wethouder alhier te benoemen tot burgemeester. Men schrijft ons In Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen zijn dit jaar reeds meer dan 5000 tamme ko nijnen opgekocht. Deze konijnen worden naar België vervoerd, daar geslacht en vervolgens naar Engeland verzotden. Dinsdagavond is door een jongen te Philip pine, al spelende met anderen, bij ongeluk een steen door een ruit der raadkamer geworpon waardoor de secretaris, die daar werkzaam was, aan het hoofd werd getroffen. 10 Maart a.s. zullen een aantal jonge veldarbeiders en arbeidersgezinnen uit Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen naarNoord- Ainerika verhuizen Een Agent heeft niet minder dan 75 personen welke op het eind dezer en het begin der volgende maand scheep zullen gaan. Dinsdagavond viel te Haarlem e-en meisje van 7 jaar, dal uil wilde wijken voor een fielser, achterover in 'I Spaarne. Juisl kwam er iemand met een groolen lio-nd aan. Hel dier werd beduid te water te gaan, en driemaal achtereen gebeulde dit, zonder dat de bond begreep wat men wilde, doch ten vierden male werd liel beproefd en toen zag de hond het kind dat reeds zinkende was, greep het hij de kleertjes en bracht het aan wal. Een handelsreiziger Ie Maastricht kwam bij een van zijn klanten pin betaling le vorderen. De klant, oen winkelier, was niet thuis, wel echter de dienstmaagd. Deze overlaadde onzen handelsreiziger met een stortvloed van scheldwoorden, nam een gewield en takelde hem daarmede flink toe. De winkelier kwam ©indclijk toesnellen, ranselde zijn crediteur nog ver der af, en smeet hem ten slotte do deur uil. De politie heeft de zaak in hand-en. Een aanstaand echtpaar maakte een go zellig wandelingetje langs den Kanaaldijk, te Maastricht. Plotseling liet het bruidje haar bruidegom los en sprong iu het ka naal. Nog voor ci- sprake van hulp ver vorloeiioii kon zijn, was ze reeds verdron ken. Niemand begrijpt wat de reden is, die het- meisje tol deze daad gebracht heeft. Getuigen kunnen bewijzen, dat zij zelve in de vaart gesprongen is en van misdaad dus geen sprake is. De misdaad te Brussel. Nadat men inzake den afschirwolijken kinder moord te Brussel lal van valsche sporen heefl gevolgd heeft men nu een nieuw spoor gevonden. Allereerst werd Maandagavond in een watercloset van den VYaverschen straat weg te Elsene -een pak gevonden, dat een bebloed manshemd bevatte. Het was go maakt van wil en rood gestreept Hanoi. Het werd aan de politie overhandigd. Dinsdag bemerkten agenten der (Se af deeliug in LouiRjuaan een persoon die be delde, en die op liet zien der agenten de vlucht nam. Zij hadden hem spoedip ingehaald en gevat, en naar het com missariaat der 6de afdeeliug gebracht, waar men bemerkte dat de man geen hemd aan had. Ondervraagd zijnde, verklaarde hij Jan Baptist Manny te heoten, 35 jaar oud le zijn, slachtersknecht, van Fran- sche nationaliteit De man, wiens gelaat tamelijk diepe krabben vertoonde, verzeil zich openlijk tegen de gendarmen van di -nsl aan hel paleis van justitie. Yoor den rechter van onderzoek ge bracht en ondervraagd over die krabben, verklaarde hij dat de gendarmen hem zoo hadden toegetakeld. Een dokter, aan wiens onderzoek de kerel oog-enblikkelijk werd onderworpen, verklaart integendeel dat die krabben verscheidene dagen oud zijn. Mannv beweert dat li-et gevonden hemd niet van hem is. Hij zegt van Nederland gekomen le zijn op het tijdstip der mis daad, en na dien tijd e-en mansarde te hebben bewoond in de St. Pieterstraat. Die straat ligt op omtrent 150 meters van de ZwaJuwstraat. Een nader onderzoek heeft bewezen, dal daags ol' twee dagen na den moord Manny in zijn kamer den vloer zoo hevig schuin de, dat het water door de zoldering drong in hel appartement onder zijne kamer. Daarom werd hem zijn kamer opgezegd. De justitie heeft nu de planken laten op breken om te zien of er bloedsporen zijn. De beschuldigde heeft zeer kort geleden

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 2