m h Pef Inliouder. JsGointre Het Kiesrecht-vraagstuk. No. 21. Zaterdag 17 Februari 1906 Tweede Jaargang. pn$ en roes. ruari 3.30. Effecten |cht. DRIKSE. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. UIT DE PERb. BUITENLAND BINNENLAND, - s avonds s:eude". v. j'Jitor 9 9 kc» met 9 O 9 ..Goes'9 •wm»A puds kuuren afgehaald, «bewijs feu de gewone lESTÜUR. moet schrij- lulpeuhotider M' eld. der deugde- ;ast veel ge- om alleen te noemen, ^ernak. pending st van het »g. Itel de Kinderen Ie Cointre, Goes. HIH ZEEUWSCHE COUMHT Abonnementsprijs per 3 maandenf 0.95 Afzonderlijke nummers a contant0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, alléén voor de abonné's per 3 maanden0 3772 VERSCHIJNT eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Advertentiën van 1—5 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. Reclameberiolaten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Met dit ministerie is het kiesrechtvraag- stuk meer op den voorgrond getreden. Unie-liberalen, vrijzinnig-democraten en socialisten wenschten grondwetsherziening om te komen tot algemeen kiesrecht. Een Staatscommissie is o. a. daarloe dan ook benoemd. Bijna alle partijen in den lande keim >n het standpunt ,dat zij ten opzichte van het kiesrechtvraagstuk innemen, alleen bij de Katholieken is de gedragslijn niet vast gesteld. Deze week gaven de anti-revolu.tionairen nog het goede voorbeeld. Het centraal co mité van anti-revolutionaire kiesvereeni- gingen kwam bijeen, om het kiesrecht- vraagstuk te bespreken aan de hand van een rapport, ingediend door drie hunner voormannen. Wel waren de Katholieken in het alge meen het vrijwel er over eens, dat de sociale wetgeving niet moest worden on derbroken om een tijdroovende nieuwe kiesrechtregeling aan de orde te stellen. Maar verdeeldheid en meeningverschil heerscht er nog o. a. ten opzichte van algemeen kiesrecht en evenredige vertegen woordiging. Hoe denken Katholieken b.v. over vrou wenkiesrecht en over directe verkiezing van de Eerste Kamer? Ziedaar punten, welker beantwoording een meer vasten vorm moet aannemen en welke mogelijk binnen korten, tijd op antwoord wachten. Zou het dan langzamerhand niet raad zaam worden, -vraagt een inzender C. in „het Centrum", dat door de onzen deze vraagstukken in ernstige studie wer den genomen? Wij hebben tegenwoordig een Algemeenen Bond van Katholieke Kiesvereenigingen. Zou het bestuur daar van uit zijn midden ook niet een com missie kunnen benoemen ter bestudeering van het kiesrechtvraagstuk in het alge meen, om over alle punten, die misschien weldra aan de orde zullen komen, een rapport uit te brengen? Ons dunkt, dat. de tijd dringt en dat langer wachten geenszins in het belang is der katholieke staatspartij. De katholieken denken niet allemaal ge lijk over het kiesrechtvraagstuk, welnu, reden te meer, om de zaak in behandeling te nemen, dan is er ten minste kans om tot. overeenstemming te komen. Want niet in het „wegmoffelen" der geschilpunten ligt het middel ze uit den weg te rui men. Laat men ze flink onder de oogen zien, laat men trachten als het moet door geven en nemen een algemeene gedragslijn vast te stellen. En laat men er in ieder geval voor zorgen, dat op den dag, waarop in de Tweede Kamer het kiesrechtvraagstuk aan de orde komt men kunne zeggen: dit wil de Ka tholieke Staatspartij. Dan is er zooveel te meer kans, dat men met ons gevoe len rekening houdt. Dan zal er tevens te minder gevaar zijn, dat deze of gene der onzen zich met w-el erg krasse, maar juist daarom niet minder algemeene en weinig gewicht in de schaal leggende uit drukkingen van de zaak afmaakt. Laten de onzen het kiesrecht-vraagstuk in ernstige overweging en studie nemen, want dit vergete men niet ook zelfs over de vraag of algemeen kiesrecht ge- wenscht is of niet, moeten meer dan het gevoel en het gemoed, het verstand en goed politiek doorzicht ten leste uitspraak doenl „FrischheicH'. Den 25 November van verladen jaar ■azen wq in het socialistisch blaadje voor Zeeland: „wij vragen u goed te letten op „wat naderhand zal worden te berde ge bracht en ook de bladen onzer tegenstan ders nauwkeurig te bestudeeren" (dat is maar een gevaarlijke raad: dat bestu- .deeren van de bladen der tegenstanders! „En" zoo gaat het dan weer verder „wanneer ge dat gedaan zult hebben, „dan verzoeken wij u, u af te vragen, „waaruit u meer frischheid van geest te gemoet stroomtuit de taal van den „burgerlijken politicus, of uit de woorden „van den tegenover allen staanden" (de verkiezingen waren reeds huig voor bij) „sociaal-democraat." Dat was geschreven, toen „partijgenoot van Kol" in de Tweede Kamer „de nooden van den inlander hel geschilderd had". Van Kol gold voor Indische specialiteit: d. w. z. werd gehouden voor iemand, die van Indische toestanden bijzonder op de hoogte was. Die kennis had partijgenoot opgedaan bij zijn reizen door de Indische bezittingen van Nederland, die kennis heeft hij neergelegd in een „prachtig boek, fraai gedrukt en met platen." Nu komt dezer dagen echter in „De Tijd" een brief voor uit Curacao, die be gint met den uitroep„De Hemel be ware onze arme kolonie voor vliegende reizigers". En zoo waar, daar wordt de specialiteit Van Kol ook toe gerekend. Toen 2oo lezen wij kwam do groote Van Kol naar deze streken, spoed de zich van het eene punt nair het andere, ontzag geene vermoeienis en stelde een hoek samen, getiteld: „Naar de Antillen en Venezuela", 'tls een prachtig boekdeel, fraai gedrukt en met platen. Doch de inhoud? Wij gelooven niet, dat ooit een boek meer schade ge daan heeft aan Curacao dan het groote boek van v. Kol. Wij zouden het met een minder parlementair woord gerust kunnen noemen „een praatjes-boek". Al wat de heer Van Kol op zijne uitstapjes hoort van koetsiers, van ponijesvoer- ders, van beambten of planters teekent hij aanstonds op en geeft ons dat als de waarheid over onze kolonie Wij her kenden bij het lezen verscheidene dier „praatjes" en konden met den vinger aanwijzen, van welken planter hij het vernomen had't waren oude stokpaard jes van den een of anderen buitenman, die als jonge kleppers door van Kol werden van stal gehaald Dat zou ons nu minder kunnen deren, als het soms geen hoog ernstige vraagstukken betrof, waarover van Kol zoo luchtig en on nauwkeurig mogelijk een oordeel vormt en meedeelt en aldus belangrijke zaken schade doet. Meer schade nog heeft hij gedaan met wat hij schreef over Venezuela en zijn president Castro. Ook hier weer dezelfde opgevangen „praatjes"; maar ditmaal zoo smalend en beleedigend voor onze naburen, dat zij in Venezuela, vooral bij president Castro, zeer kwaad bloed hebben gezet. De toenmalige handels agent van Venezuela op Curacao zat er mede verlegen. Hij durfde er geen verslag van naar president Castro zen den en gebruikte den omweg van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken te Caracasdit verminderde echter in niets de woede des Presidents, toen hij ver nam, hoe hij door een lid van 'tHol- landsch Parlement aan den schandpaal was geslagen. Gelukkig kon men hem melden, dat het maar een socialist was, die aldus geschreven haddeze kon niet geacht worden de gevoelens der Hol landsche Kamerleden weer te geven. Met dat al heeft van Kol bij presi dent Castro een wrok gewekt, die, nog vermeerderd met de onzalige blokkade- geschiedenis, lang heeft nagewerkt. Van Kol deed dus aan Curacao meer schade dan hij ooit zal goed maken met zijn warmste pleidooien voor een nood lijdende kolonie. Beleefd verzoeken wij nu ook aan de „partijgenooten", goed te letten op wat de bladen der tegenstanders te berde bren gen, dat te bestudeeren. Van Kols „frischheid" geven wij dan cadeau. J u 1 e s.- Een tegenstelling. In het Leidsche academie-gebouw werd een voordracht gehouden door den heer Frank Thomas, professor in de theo logie aan de universiteit van Genève. Spreker had tot onderwerp gekozen „de vrijdenkerij en de vrijheid van gedachte", over welke belangrijke en noodzakelijke tegenstelling hij merkwaardige dingen zeide. Aan den geloovige wordt zeer zeker de vrijheid om na te denken niet ont houden. De zoogenaamde vrijdenker daarentegen is niet vrij in zijn denken I Er zijn vrij denkers, die zeer, zeer hoog staan, zeide prof. Thomas. Maar zij zijn uitzonde ringen. „En de anderen aldus de hoog leeraar volgens het verslag dar „N. R. Ct." noemen zich vrij, terwijl ze in waarheid gehoorzamen aan allerlei voor oordeel ze kunnen het woord godsdienst, den naam van God niet aanhooren! Vele vrijdenkers zijn gebonden door hunne hartstochten. Inderdaad is de onreinheid van geest de groote bron des ongeloofs; men is bang aan God te denken. En een van die hartstochten, niet. de minst gevaarlijke, vooral voor studenten, is de hoogmoed, de trots der wetenschap I De eigen gedachte, de ikheid wil zich stel len, daar waar God staat! Onfeilbaar moet deze gedachtengang voeren tot determinis me, dus onvrije gedachte". Dit. alles is zoo logisch en klemmend, dat er geen speld is tusschen te krijgen. En zulke woorden mogen in onzen tijd van ijdele „ikheid" en onwetenschappe lijke opgeblazenheid nog we! -eens worden vernomen. De verzoening tusschen geloof en we tenschap is mogelijk, zeide prof. Thomas. Wij van ons standpunt gaan nog verdel en verkondigen, dat tusschen geloof en wetenschap in werkelijkheid geen strijd bestaan kan. De botsingen zijn slechts schijnbaar. En blijkbaar heeft ook prof. T h o in a s dit willen doen uitkomen in zijn belangrijk betoog. (Ctr.) FRANKRIJK. De liberale bladen, die dezer dagen geen woorden genoeg konden vinden om de houding der katholieke manifestanten te Parijs te gispen, moeten indien zij de Parijsche „Croix" machtig kunnen worden eens lezen wat daarin vermeld staat over een gruwel, die op den 7en Febr. heeft plaats gehad te La Nouvelle, een havenstadje aan de Middellandsche Zee (arrondissement de Narbonne). Onder aanvoering van den burgemees ter, den commissaris van politie, don veldwachter en den doodgraver, 'n bende mannen en vrouwen van de gemeenste soort, die men zich denkeu kan, werden in de kerk, na de altaren en de biecht stoelen te hebben vernield, de afschuwe lijkste Bacchanaliën aangericht en de pas toor mishandeld, terwijl onder algemeen gelach en het uitschreeuwen der meest onzedelijke liederen, godslasterlijke paro- diën van de heiligste kerkelijke ceremo niën werden verricht. De burgemeester had voor deze gelegenheid expresselijk zijn hond medegebracht. Waar gedurende de Fransche revolutie in de hoofdkerken van Parijs de „Godin der Réde" troonde, daar op het hoogaltaar werd thans door de duivelsche bende de hond geplaatst en wierp men aan het redelooze dier het Allerheiligste was blijkbaar in tijds ver wijderd geworden de uit de sacristie ge roofde niet-geconsacreerde Hosliën toe als voedsel I Ziedaar wat. de bondgenooten doen van de Fransche Regeering, de vrienden voor al van Judas-CombesLaten de schatters maar optreden zoo correct als zij willen, laat de Regeering maar verklaren dat zij niet zoover zal gaan ais men beweert. Door de hand aan de Kerk te slaan, heeft zij hartstochten ontketend van zoo sata- nischen aard, dat men ©m de weergade ervan te vinden moet terugzien naar de tijden der Fransche revolutie. Niets kan het karakter der scheidingswet beter in het ware licht stellen dan afgrijselijkheden als waarvan hier sprake is. ITALIË. De vorige week heeft zich in de Vati- caansche bibliotheek een betreurenswaar dig feit voorgedaan. Een Duitsch geleerde, dr. Semanek, lid van het Oostenrijksch instituut voor ge- schiedvorsching, werd op heeterdaad be trapt, terwijl hij bezig was een boek der Consultatie-bibliotheek te ontvreemden. De ondergeschikte beambten, die hem attra peerden, lieten onmiddellijk den prefect der Va.ticana, P. Ehrle S. J. komen, om de identiteit van den delinquent vast te stellen. Toen deze om nog altoos onver klaarbare redenen niet bleek, ontbood P. Ehrle de pauselijke karabiniers, die dr. Semanek in hechtenis namen en hem hij de Bronzen poort van het Vaticaan over leverden aan de ltaliaansche politie. De, schuldige werd in het tuchthuis „Regina- Coeli" vastgezet en zal een streng vonnis niet ontgaan, lntusschen heeft de direc teur van het Oostenrijksch Instituut dr. Lndwig Pastor, op last zijner Regeering. dr. Samanek van de deelname aan het Instituut vervallen verklaard. Het feit is dubbel betreurenswaard. Niet alleen om de persoon, die er maatschap pelijk door geruïneerd wordt, maar tevens om zakelijke redenen. Want het wantrou wen, dat door gelukkig valsch bevonden sensatie-berichten over in het. Vaticaan ge- pleegden diefstal van handschriften in den laatsten tijd was ontstaan, wordt er na tuurlijk door gevoed. Honderd en dertig huizen werden ver woest door een springvloed ta Galatië bij Messina. 's Morgens in de vroegte zagen de mon- schen met ontzetting hoe de golven al hooger en hooger stegen en de kaden be-, dreigden. Tegen den middag werd ijle eerste' bres geslagen en een gedeelte van de stad stond onder water. Nog hoopte men, dat de storm zou gaan liggen. Te vergeefs Een uur later was de storm zoo hevig geworden, dat de golven tot GO meter in de hoogte sloegen en neergingen over de stad. Aan redding viel niet te denken. Als kaartenhuisjes stortten de woningen in. Twintig gebouwen werden van iden grond afgesneden en in hun geheel een grooten afstand meegesleurd. Tuinen, wijngaarden, velden, alles staat meters diep onder water. Hoeveel menschenlevens er te betreu ren zijn, is nog niet bekend. Maar die leven zijn beroofd van alles, van have en goed. Zijl hebben geen woning om in te wonen en ook geen brood. Voortdurend valt de regen in stroomen neder. De verwoesting is verschrikkelijk om aan te zien. Van Messina, zijn troepen met hulpmiddelen gezonden. DUITSCHLAND. Een leeraar te Munchen, „een totaal onkerkelijk mensch" dr. Remmer, heeft een brochure geschreven. Daarin vertelt hij, dat tijdens de be handeling der vermaarde lex-Heinze, die inperking bedoelde van zedeloosheid in taal en beeld, hij toetrad als lid tot den Goethebond, die de bedreigde belangen der kunst ging beschermen. Hij woonde toen nog niet te Munchen, maar zoodra hij in dit middenpunt van hier en beschaving kwam, kreeg hij op de zaken, waarin hij zonder kennis een oor deel had geveld, een anderen kijk. Hij zag de uitstallingen, waartegen de wet had moeten werkenhij nam waar, hoe menige frissche jongen, goed leerling zijner lessen, verwelkte en verkwijnde, hij zocht naar de oorzaken der ziel- en lichaamskwaal en vond een vreeselijke reeks van vuile bladen met advertenties van nog viezer gedoe. Geen dezer of hij heeft een voorwend sel de een zegt de kunst te dienen, de ander ontmaskert de huichelarij, de mees- ten willen slechts grappig zijn, maar alle te zamen doen een aanslag op de zedelijke gezondheid des volks. En helaas niet in Duilschland alleen. Maar wel merkwaardig is, hoe daar in korten tijd de openbare meening is ge wijzigd: heette tijdens de behandeling der lex-Heinze, hetgeen vooral door 't Centrum werd betoogd, bekrompen en on-artistiek, en werd zelfs een bond tot afweer dezer benauwde domperij gesticht, diezelfde Goethebond zag zich in 1904 reeds voo.' de vraag gesteld, of hij niet zelf eens iets zou doen tegen den vloed van smerige lectuur en kunst." Zelfs een man als August Forel, bekend als openbaar vijand der christelijke beginselen, getuigt: de moderne kunst is vaak tot een bondgenoote der pomogra'te geworden. Een der bekende geïllustreerde Witz- blatter bevat gemiddeld niet minder dan 60 aanbiedingen van photografieën, slereo- scoopplaten enz. van verdacht allooi, ter wijl ook de eigen platen meer grof-zinne- lijk dan „geestig" zijn. De boekhandel zelf spreekt gelukkig reeds vaak luide van eigen plicht, en nu een rede op het Keulsche kedelijkheids- congres over dit onderwerp hebben het „Börsenblatt" voor den Duitschen boek handel, zoowel als het vakblad der spoor wegboekhandelaars met deze vermaning tot plichtsbesef instemming betuigd Maar de grootste schuldigen zijn niet de leveran ciers die aanbieden, het is het publiek dat vraagt. Zelfs beschaafde menscheri gaan gaarne op het tooneel vertooningen zien uit kringen, waarin zij zich zouden schamen werkelijk te verkeeren; zélfs katholieke families meenen aan hun stand verplicht te wezen, er zoo iets op na te houden en 't treurigst van al is wel, dat dames zich niet schamen, te roemen dat ze dit en dat „actueele" of „artistieke" boek ook hebben gelezen. Een zekere juffrouw dr. A g n i t a Augspurg roept alle vrouwen, „die zich zeiven respecteeren" op tot wilden echt, en dr. Helene S tcker wil de ouder- wetsche zedelijkheidsbegrippen eens gron dig herzien. Er is voorloopig, zegt „het Centrum" nog wel iets anders te herzien dan de „ouderwetsche zedelijkheid". Tweede Kamer. Bij hel postdebat weersprak de minister Kraus do meening dat de toestand bij post en telegraaf slecht zou zijn. Hij wees op hetgeen na 1903 voor het lagere personeel is gedaan. Be tere classificatie der kantoren wordt voor bereid. Voor klerken die wellicht door het kon. besluit van 1894 zijn geschaad zullen kantoren vacant worden gesteld In het belang van den dienst stelt de minister prijs op voorlichting der vakver- eenigingen waarin echter niet het geheele personeel is vereenigd, waarom dun ook groepsvertegenwoordiging wordt voorbe reid. De Minister erkende de bedenkingen over weinig stabiliteit en eischen der exa mens. De minister had vooralsnog bezwaar tegen opheffing van de uitsluiting der ge huwde vrouw. Bestudeerd zal worden do vrouwelijke arbeid in het buitenland. Een bepaling dat voor het lagere personeel de ziektetijd niet medetelt voor bevorde ring en pensioen is opgeheven met terug werkende kracht. De heer Lohman betoogde dat 't Staats belang boven het ambtenaarsbelang moet gaan en toejuichende de voorbereiding der groepsvertegenwoordiging, oordeelde hij dat. het denkbeeld van een vakvereeniging in de ambtenaarswereld eigenlijk een dwaasheid is. De heeren Ketelaar en Tak bestreden zulks. De heer Talma ondersteunde dhi. Lohman, de voorkeur gevende aan groeps vertegenwoordiging. Dhr. Troelstra waarschuwde de regee ring tegen den aandrang der rechterzijde om dit Kuyper-stelsel van reactie over te nemen. Het debat is gesloten na re plieken. Rijksmiddelen. De maand Januari heeft voor de schalkist ruim 3 ton meer opgebracht dan het vorige jaar en zulks niettegenslaande de successierechten ruim 41/2 ton achterbleven. Zooals gewoonlijk in de eersl© maand des jaars is op verre na het 1/12 gedeelte der raming niet be reikt en is er nog bijna 2 millioen in te halen. Tot bijzondere opmerkingen geeft deze eerste maandstaat geen aanleiding. Herrie in de S. D. A. P. Men schrijft uit Rotterdam aan de „Tel." De sociaal-democraten hier liggen zoo

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1