Co., men, JNE, idres Katholiek openbaar onderwijs. No. 18. Zaterdag 10 Februari 1906. Tweede Jaargang. om 6 uur, ÏNIÏÏS. >artikelen inhandel, IELBURG. ICHINES. ik~ »urg, Effecten sht. IRIKSE. igels, en KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. BUITENLAND, BINNENLAND. Van onz© Eilanden lan Spoorweg- e" hare lal optreden de prden bij deze huisgenooten I te wonen estuur IN, Voorz. tMAN, Secret. pl de Kinderen HUW ZEEUWSCHE COURANT Abonnementsprijs per 3 maanden0.95 Afzonderlijke nummers a contant 0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, alléén voor de abonné's per 3 maanden„0 3^1/2 VERSCHIJNT eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. Reclameberiohten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Door „de Nederlander" wordt in hoofd zaak 't volgende geantwoord op onze kri tiek van zijn artikel, waarin werd beweerd, dat relatief neutraal onderwijs oj) eeno openbare school in strijd zou wezen met de Wet: „Onlangs wezen wij er op, zegt „de Ned.", hoe de liberalen altijd oogluikend hebben toegelaten, dat in de openbare scholen in N.-Brabant en Limburg steeds, althans waai' de bevolking overwegend II -Katho liek is, roomsch-katholiek onderwijs werd gegeven, in strijd met de door de wet geëischte absolute neutraliteit. Wjijl deden daarbij uitkomen, dat niet het geven van R.-K. openbaar onder wijs ons ergerde, maar wel de houding destijds steeds van liberale zijde aan genomen tegenover de voorstanders van de School met den Bijbel, in verband ook met hun bewering dat wij de R.-K. naar de oogen zien, terwijl uit bedoeld feit. blijkt dat zij zeiven dat doen. De „Nieuwe Zeeuwsche Ct.", Katho liek orgaan voor de Zeeuwsche eilan den, meent ®ns deswegens een nog al scherpe terechtwijzing te moeten toe dienen. Zij ontkent niet de door ons ook in bedoeld artikel aangehaalde fei ten, doch beweert dat die volkomen wettig zijn; zij ontkent dat de wet den eisch stelt van absolute neutraliteit, d. w. z. dat het openbaar onderwijs de godsdienstige gevoelens zou moeten ontzien ook van in de school niet aan wezige kinderen, en zij beweert, dat bij behandeling van het schoolincident te Heerle, 't bidden van een specifiek Roomsch gebed, nl. het Ave Maria, in eene openbare school, de meerder heid van rechts en links destijds blijk baar erkend heeft dat de wét ook eene relatieve neutraliteit toelaat. Wij weten zeer wel, dat vooral aan R. K. zijde steeds beweerd is dat rela tieve neutraliteit met de wet op het L. O. is overeen te brengen, en dat er liberalen zijn welke die meening heb ben verdedigd, o.a. het tegenwoordig Kamerlid, vroeger Minister, mr. W. H. de Beaufort. Maar in 't algemeen is door de libe ralen en tegen hen, niet tegen de R.-K. scholen was ons stukje gericht van 1857 af, o. i. op juiste gronden, de absolute neutraliteit volgehouden. De „N. Z. Crt." vergist zich, als zijl schrijft dat de meerderheid der leden in 1881, zoowel uit linksche als rechtsche be staande, van oordeel was dat de L. O. wet een relatieve neutraliteit toelaat. Deze is alleen verdedigd door het R.-K. Kamerlid Vermeulen, alsmede door Dr. Schaepman, hoewel deze blijkbaar twij felde. Geen enkel liberaal lid sprak zich destijds over die quaestie uit; niemand gaf Dr. Vermeulen gelijk, en de Minister Six sprak onomwonden als zijne, en in zijn oogen niet voor tegenspraak vatbare meening uit, „dat het woord anders denkenden niet de beperkte maar de ruime beteekenis heeft", nl. „dat de eerbied voor de godsdienstige begrippen van andersdenkenden niet moet beperkt worden tot de begrippen der gezindte waartoe de schoolgaande kinderen be- hooren". Van een antwoord evenwel op de vraag, of het bidden van een Ave Maria met zoodanigen eerbied voor an dersdenkenden was overeen te brengen, heeft hij zich door een handigheid af gemaakt. Nalezing van de op 3 Mei 1881 in de Tweede Kamer gehouden debatten zal onze Zeeuwsche zuster doen zien, dat niet ons blad, maar dat zij zelve in dwaling verkeert". Van een streng handhaven in dit ant woord van de opgezette bewering, kan bezwaarlijk spraak zijn. En als het blad ons ten slotte verwijst naar de debatten op 3 Mei 1881, die wij- Vóór we onz© kritiek neerschreven, nog eens in de Handelingen hadden nagezien, en daaruit niets anders weet op te duiken dan Minister Six's meening, „dat het woord andersdenkenden niet moet beperkt worden tot de begrippen der ge zindte, waartoe de schoolgaande kinderen behooren", dan zij opgemerkt, dat deze ministerieele verklaring in zoo algemeenc termen vervat is, dat zij mag geacht wor den buiten liet pilnt in kwestie om, of er over heen te gaan. Ontkend wordt ook door „de Neder lander" niet, dat de heer Lohman toen in de Kamer bij de liberale partij geen in stemming vond. En van niet minder beteekenis is het feit, dat nadien noch de. Heerlcschc onderwijzer, noch zijn collega's, die onder dezelfde omstandigheden zijn voorbeeld volgden of gevolgd hebben, hierover door de bevoegde autoriteit meer zijn lastig ge vallen. Geen 25 jaren lang toch kan de Wet stelselmatig overtreden blijven in ons goede land Vuurtje stoken. De „Middelb. Ct.", in haar rol blijvende, heeft weer eens getracht vuurtje te stoken tusschen Katholieken en Antirevo lutionairen en Christelijk-Historischen, naar aanleiding van de lezing door mr. de Savomin Lohman te Zwolle gehouden, die door ons in het persoverzicht, werd medegedeeld, met eenige opmerkingen van „het Centrum". „De Tijd" schrijft nu aan het adres der „Midd. Crt.": „De Katholieken blijven er volkomen onverschillig voor of de tegenstanders hun trachten te bewijzen, dat de Room- sche Staatspartij, naar evenredigheid van hare kracht, te veel of te weinig te zeggen heeft in de coalitie. Het een zoowel als het ander poogt men ons diets te maken, natuurlijk niet met de bedoeling om het bondgenootschap ster ker en inniger te maken. Wij wilden alleen maar doen uitkomen, da.t de- Katholieken voor de toekomst zich niet al te ongerust behoeven te makenzoekt men ons al niet belangloos en uit liefde, met het oog op him eigenbelang kun nen ze ons als hondgenooten niet missen Het effect is a p r s tout hetzelfde, en aangezien de politiek geen zaak van sentimentaliteit is, komt het daarop aanl" Ziet ge nu wel, juicht het vrijz.-dem. orgaan, dat het „monsterverbond" uit eigenbelang gesloten is en niet op begin selen rust! en het blad verwijt de Katho lieken spandiensten te verrichten ten bate van hen, die ons geen goed hart toedragen. Het blad vergist zich deerlijk. Eerstens was het „koude" verslag der liberale „Zwolsche Courant" van de rede van den heer Lohman oorzaak der strub beling, maar het gerectificeerde na,m die goeddeels weg. Tweedens kan het Midd. orgaan weten, dat er beginselen, en hooge beginselen bestaan, die het samengaan van het po sitief geloovig deel der natie zij 'tdan van geloof verschillend doet samen gaan bij den politieken slrijd. Al was het alleen naar het beginsel, beiden gemeen, dat zij God ook in het bestuur van Staat willen gekend zien. En derdens moest de „Midd. Crt.", om z'ich niet belachelijk te maken, zich wel wachten smalend af te geven op de recht sche coalitie, waar wjj haar een zeker schandelijk verbond onder den neus kun nen houden, nl. het verbond gesloten tus schen de onderling zeer verschillende be- standdeelen van oud- en unie-liberalen, van vrijzinnig-democraten en, niet te ver geten, van sociaal-democraten I Een verbond berustend op een program van geen waarde, dat uitsluitend dienst moest doen tot verzamelen, en waarover de verschillende linksche groepen het lang niet eens waren. En hebben de vrijzinnigen i:i Juni soms geen „spandiensten" voor de socialisten verricht? 1 Men moet wel een zekeren durf be zitten, des ondanks voortdurend een wigge krachten te drijVen tusschen de groepen rechts. De oud-leerling der Rijkslandbouwschool Kraaij, die onlangs een moordaanslag pleegde op den leeraar S„ is door de rechtbank te Arnhem buiten vervolging gesteld en zijn plaatsing voor een jaar in een krankzinnigengesticht gelast. Hij heeft dus dezelfde straf gekregen, als Marius Brouwer, de dader van den moord in de Scheveningsche boschjes, van wien de geneesheeren verklaarden, dat hij latei' nog wel een moord in abnormalen toestand plegen kon. En zulke menschen keeren na een jaar weer vrij in de maatschappij terug! Hier is een leemte in onze strafwet geving, die dringend voorziening behoeft. FRANKRIJK. Nog steeds vinden wij1 berichten om trent jammerlijke botsingen, waartoe de inventarisatie der kerken op verschillende plaatsen aanleiding geven. Op uitdagende wijze wordt de ergerlijke maatregel welke op zichzelf reeds een uittarting is meermalen toegepast. Te Montauban, Alenfon en elders kwam het tot een formeelen strijd. Toen in eerst genoemde plaats de kerk opnieuw werd gewijd, vonden de anti-elericalen daarin aanleiding, om rumoerige demonstaties te houden, waarbij1 zij o.a. den redacteur van een katholiek blad mishandelden., Nog erger hielden zij huis te Saint- Claude, waar een groote bende onder het zingen en dansen van de Carmagnole en andere verheffende liederen naai' de wo ning van den bisschop trok en daar de ruiten inwierp. Vervolgens deed men het zelfde aan do kathedraal. Maar ook hier mee waren deze helden nog niet tevreden. Door een deur te forceeren drongen zij de kerk binnen en gingen er tekeer als vandalen. Allerlei kerkmeubelen smeten zij op straat ten einde daarvan een groot vuur te maken; maar de gendarmerie, die den muiters overigens niet al te zeer schijnt gehinderd te hebben, wist dit al thans te beletten. De bende begaf zich toen naar een katholiek vereenigingslokaal, waar nieuwe schandalen werden gepleegd en o. a. een Mariabeeld werd gerooid, dat in het water werd geslingerd. Zulke dingen zijn tegenwoordig in Frankrijk mogelijk. Gaat het niet alle per ken te buiten? En kan men er zich over verbazen, dat de geloovigen in verzet ko men, waar zij op zoo barbaarsche wijze worden aangevallen en zóó weinig be scherming vinden bij' de overheid? vraagt „het Centrum". De houding van den Paus. Aan de „Notes Romaines" van de „Patriote" ontleenen wij het volgende Zeer spoedig verwacht men een mede- deeling van den H. Stoel omtrent de te genwoordige toestanden in Frankrijk. Den Katholieken zal, naar men zegt, voorge schreven worden om zich tot passieven tegenstand naast wettige oppositie te be perken. De houding van kardinaal Richard zal ongetwijfeld door Rome goedgekeurd worden. Men zal den Franschen Katho lieken bevelen„Volgt de Duitschers na, die langs wet.telijken weg en door ver kiezingen gereageerd hebben en rechtvaar digheid hebben verkregen". RUSLAND. Een lief land. Te Simferopol kwam dezer dagen een jonge man uit Bakoe bij1 Tsjirachof, een Armeniseh millionnair, met de boodschap dat de revolutionnaire partij 24,000 gulden va.n hem moest hebben en dat hij in geval hij weigerde een kind des doods was. De millionnair, die tachtig jaar ■oud is, zeide, dat hij' het geld zou gaan halen. Maar zoodra, de jonge man zijii revolver in den zak had gestoken, vloog de tachtigjarige hem naar de keel en riep om hulp. Twee uur nadat de afdreiger in hechtenis was genomen werd het huis door een bende van 20 man aangevallen; maar de politie kon hen bijtijds verdrijven. DUITSCHLAND. De zilveren bruiloft van keizer Wilhelm en de keizerin zal ook worden bijgewoond door den eenvoudigen landbouwer Stephan Hesse uit Wichita (Kansas), die op uit- noodiging des keizers daarvoor overkomt uil de Vereenigde Staten. Hesse was indertijd wachtmeester bij het regiment cavalerie, waarvan de toenmalige prins Wilhelm commandant was en eens, toen het paard van den prins met zijn berijder op hol ging, wist hij, niet zonder levensgevaar, het wildgeworden dier mees ter te worden. De dankbare prins noodigde toen, onge veer 23 jaren vooruit, den wachtmeester op zijn zilveren bruiloft, en thans heeft hij als keizer die belofte niet vergeten. Hij zond Hesse een hernieuwde uitnoodi- ging, met het geld voor de reis, en thans is de oud-wachtmeester op weg naar Eu ropa. De sociaal-democraten als ka pitalisten. Als antwoord op de be wering van den heer Van Kol, die in de „Hilversumsche Courant" verklaarde, geen mijnaandeelen te bezitten, is in dat blad een schrijven opgenomen van den heer A. Blom (den debater op de lezing van dr. Van den Brink, te Hilversum gehou den). In dat schrijven houdt de heer Blom vol, dat de heer Van Kol wel dege lijk mijnaandeelen bezit. De heer B. schrijft o. a,De heer Van Kol heeft destijds meder opgericht (en het is door of namens hem erkend in het soc.-dem. dagblad „Het Volk", toen hij zich tegenover Domela Nieuwenhuis verdedigde over een ongeveer gelijksoortige opmerking) een mijnbouw- exploratie, d. w. z. onderzoekingsmaat schappij, welke vennootschap later is omgezet in een exploratie-maatschappij, toen door de exploratie of onderzoekingen gebleken was dat de gronden delfstoffen bevatten, en heeft, deze Maatschappij', waarvan de heer Van Kol aandeelhouder was, volgens verklaringen van den heer Van Kol in een ingezonden stuk in het „Katholiek-Sociaal Weekblad" van den 9en April 1904, blz. 178, le kolom, 33e regel van boven, slechts twintig procent divi dend uitgekeerd. Nu inoge de heer Van Kol na of in 1904 de aandeelen die hij in de „Maatschappij lol exploitatie van het land Pantjoer te Sitoebondo" had, ver kocht hebben, een feit is het, en het is, zooals gezegd, door den heer Van Kol in 1904 erkend, dat hij aandeelen heeft of gehad heeft, waarop in één jaar twintig procent dividend is uitgekeerd, waarvan elk sociaal-democraat, dus ook de heer Van Kol, zal zeggen, daL zulk een hoog dividend nooit, bereikt kan worden dan door het onttrekken van meer waarde aan den arbeid, of om in de heeren hun eigen termi nologie te spreken, door het uitzuigen der arbeiders. De minister van landbouw, overwegen de, dat het bij schippers van kleinere vaar tuigen nog steeds gebruikelijk schijnt te zijn, om zich in geval van nood, in stede van de bij Kon. besl. van 21 April 1897 vastgestelde seinen, te bedienen van de vlag in sjouw, brengt ter kennis, dat vaar tuigen, welke in nood verkeeren en hulp verlangen, er slechts op kunnen rekenen, dat hulp door anderen of van den wal zal worden verleend, wanneer de navol gende, bij bovenbedoeld Kon. besl. vast gestelde internationaal geldende noodsig nalen gedaan of getoond worden: Bij dag: lo. kanonschoten, of eenig an der ontploffingssein, met tusschenpoozen van ongeeveer eene minuut; 2o. het noodsein N. C. van hel inter nationaal seinboek; 3o. het afstandssein, bestaande uit een vierkante vlag, boven of onder welke een bal of een voorwerp, dat op een bal ge lijkt, is geheschen; 4o. het afstandssein, bestaande uit een kegel, met den top naar boven, boven of onder welke een bal of een voorwerp, dat op een bal gelijkt, is geheschen; 5o. een aangehouden toon met eenig mistseinwerktuig. Bij nacht: lo. kanonschoten, of eenig ander ontploffingssein, met tusschenpoo- zen van ongeveer ééne minuut 2o. vlammen boven het vaartuig (als van een brandend teervat, olievat, enz.) 3o. vuurpijlen of lichtkogels, die ster ren uitwerpen, onverschillig van welke kleur of inrichting, die één voor één met korte tusschenpoozen worden ontstoken; 4o. een aangehouden toon met eenig mistseinwerktuig. Eerste Kamer. Aangenomen zijn de oorlogsbegrooting, de vestingbegroofing en de waterstaatsbegrooting. Bij de landbouwbegrooting keurde de heeren Michiels, Hoog en Von Fisenne te genover de heeren Dojes en Bultman goed de intrekking van het ontwerp tot instel ling van landbouwraden van welk voorstel naar minister Veegens betoogde de hoofd fout. was dat het de politiek in den land bouw bracht. De minister betoogde dat de ziektever zekering, zoo goed als klaar zijnde, aan een herziening van de ongevallenwet moet voorafgaan. De minister hoopte tijdig de arbeidswet in den geest van de Berner conferentie te kunnen herzien. De begroo ting werd aangenomen. Bij de begrooting van koloniën kwam de minister in aansluiting aan den heer Van Wassenaar op tegen de beschuldi ging van den heer Paasche in den Duit- schen Rijksdag tegenover onze Indische ambtenaren. De Kamer is tol nader order uiteen gegaan, maar niet dan na met meer dan gewone, bij dit college niet te verwach ten heftigheid, het Kabinet te hebben be streden. De rede van den heer 't Hooft verwekte bijna een critiek incident. Zelfs lang niet de geheele linkerzijde, zegde steun toe. Ook zeide minister De Meester, tot groo te ergernis van Sam. van Houten, her haalde malen toe, dal de lager-onderwijs- wet van Kuyper op loyale wijze zal wor den uitgevoerd. In de „.Residentiebode" lezen wij de volgende advertentie f 100.000. Welk Minister van welk land gaat 100.000 gulden verdienen bij eene vreem de mogendheid? Brieven franco onder No. 2866 aan het Bureau van dit Blad. Van 28 Mei tot 2 Juni komt de le com pagnie van het 38e Landweerdistrict onder do wapenen in de kazerne, te Vlissingen, de 2c compagnie te Bergen op Zoom (ten tenkamp) en de le compagnie van bet 39e Landweerdistrict te Neuzen (Infirmerie). Van 14 tot 19 Mei komt de 2e compagnie van dat district onder 'de wapenen te Vlis singen (kazerne). GOES. Wij herinneren er aan, dat de R. K. Veieeniging van Spoorwegpersoneel te Goes en omstreken „St. Willibrordus" Zondag 11 Febr., haar feestverg.adering houdt, op het Slot Oostende, des avonds om 6 uur. Deze vergadering, waar de Weleerw. pater Arsenius spreken zal, is uitsluitend toegankelijk voor de begunsti gers der vereeniging met hun huisge nooten. Gisterenmiddag wenschte dhr. J. J. K. alhier aan het Kortgeenschc veer over gezet te worden, doch wegens het on gunstige weer kon dat eerst na. 2 uur wachtens plaats hebben. Eindelijk kon het geschieden, doch tijdens de overzetting, ongeveer 50 meter uit den wal, sloeg diens fiets over boord en zonk als een bak steen, zoodat. de reiziger verder geen ge bruik kon maken van zijn fiets. Heden morgen werd zijn fiets ongeschonden thuis bezorgd. Op de vergadering j.l. Wöensdaga- avond ten 8 uur gehouden in de Socië teit V. 0. V. door het meerendeel van de excecutanten van de in de vorige week gehouden soirée, werd eene vereeniging opgericht, die zal heeten: de Goesche Tooneelvereeniging „Nut en Genoegen". Het bestuur werd als volgt samengesteld: President de heer J. Th. Pilaar, Secretaris- Penningmeester H. J. H. Hornix, Bestuurs leden: de dames mevrouw J. Th. Pilaar, J. Janssen en de heer J. Z. Risch (censor). Besloten werd nog in dit seizoen eene uitvoering te geven. Toetreding tot de vereeniging kan plaats hebben bij ballotage. MIDDELBURG. Ter viering van haar 10-jarig bestaan zal do schietvereemging „Wilhelmina" alhier op 3 en 4 Juni een

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1