ruiming rg. OELSBELANGEN". I N G 9 FEBRUARI, dsbeweging. CRANE, Oude Haven, uid-Beveland". Goes. AppEN. No. 17. Donderdag 8 Februari 11)0(1 Tweede Jaargang. geld p van Effecten HENDRIKSE. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. FEUILLETON. In den vreemde. Toestanden in den Landbouw. STE 8 uur, If AH ORANJE, *11 lieer P, van Amsterdam, HET BESTUUR «n in Schouwen en derpand van Effecten llijke voorwaarden. sche dienst. -dam-Gouda-Amsterdam. tusschenliggands plaatsen, van GOES agmorgen vroeg. AMSTERDAM orgen 5 uur. ROTTERDAM vond 8 uur. ïsterdam bij de Directie J. B. VERSCHURE, Te Goes bij den Agent borgtocht. het hótel de Kinderen jO,. ordstraat C 19. koopen Effecten en ver- >p de meest voordeclige nen gelden a deposito tot S'/j m d bankpapier en Abonnementsprijs per 3 maanden Afzonderlijke nummers a contant Geïllustreerd Zondagsblad, alléén abonné's per 3 maanden voor do 0.95 0.05 0 37i/2 VERSCHIJNT eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. Reclameberiofeten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. indags van 12 tot 1 uur, 1. Prijs der boeken, van 1 Cent per week en 040: 2Vs «ent per weck itraties 5 cent per week ;nt per stuk. ncentiusvereeniging, ge- 21 uur, behalve in de Abonnement f 1 per jaar boek per wvek. i, geopend Dinsdagavond rkrijgbaar gratis voor de sters. is-Vereeniging, geopend 121 uur, 3 cent p«r mogenden gratis verkrijg' ïcentiusgebouw. ag, onmiddellijk na Ves- R.-K. Jongensschool, van IIV2 tot 121 It UUv per deel en per week. jgbaar aan de Pastorie, tot 12b', uur, 2 cent per >aan le Gointr?, G°cs' Voor 15 Februari. Met iassche schreden nadert het tijdstip waarop de aangifte-kiezers moeten hebben zorg gedragen op de kiezerslijst geplaatst te worden. Voor 15 Februari moet daarvoor gezorgd zijn. Voor eenigen tijd reeds gaven we een uiteenzetting, wie kiezer zijn en kunnen worden en wat daarvoor vereischt wordt. Daaruit kon men zien, dat slechts wei nigen door de wet van het kiesrecht zijn uitgesloten. Mochten nu alle kiezers er van door drongen zijn, dat het kies-recht wel degelijk kiesplicht is; dat het wel de gelijk hun plicht is door het stembiljet invloed te oefenen op de richting, in welke ons bestuur van Staat zich zal bewegen. Onverschilligheid of nalatigheid ten op zichte van het kiesrecht kunnen de meest schromelijke gevolgen na zich sleepen; kunnen de oorzaak zijn, dat het landsbe stuur langer blijft toevertrouwd aan hen, die zich zelf gretig den scheldnaam van „paganist" hebben toegeëigend en daarop fier gaan; aan de mannen, die den gods dienst willen zien teruggedrongen tot de „binnenkameren", en zijn heilzame wer king in de wetten van den Slaat pnt- kennen. En slechts enkele stemmen kunnen daar op van invloed zijn. We behoeven onze lezers dan wel niet verder aan te sporen om zorg te dragen, dat zij op de kiezerslijst komen. Maar dit is nog niet voldoende. Bij vrienden en kennissen moet worden aangeklopt, om hun den datum van 15 Februari in herinnering te brengen; lau- wen en onverschilligen moeten worden opgewarmd; en onwilligen moet men met kracht van argumenten trachten te over reden. Laat toch vooral de overweging, dat er nog geen verkiezingen op handen zijn, oorzaak worden, dat men zich het wapen van het kiesrecht laat ontglippen. Het is immers overbekend, dat het vrij zinnige ministerie uiterst zwak staaf, en dat een klein stootje dit Kabinet van on macht kan doen tuimelen. Dan is het zaak, dat iedereen op zijn post sta. En opdat ieder man, over de heele lijn, elk oogenblik, op 't onverwachtst in het geweer kunne staan, is het noodig, dat men zich reeds nu het kiesrecht verzekere. Ook hebben in 1907 de verkiezingen 18) Zijn opgewondenheid nam meer en meer toe, zijn stem klonk schel en luidhij zwaaide met de armen, als waren zij zwaarden. „En gij zijt mijn Roland, kniel neder! Ik zal u tot ridder slaan", beval hij, „gij zijt zanger en veldheer tegelijk evenals de oude ridders van de Graal. Wij zullen uitgaan 0111 de Graal te veroveren, ik ben Parsifal en gij Lohengrin I E11 als de vij anden verslagen zijn, als de geldduivel verpletterd onder mijn voeten ligt, o, dan zullen wij juichen, dan zullen wij feest vieren, dan zal ik mij1 een koningin kiezen. De schoonste en bevalligste jonkvrouw van Duitschland zal naast mij zetelen en dan zullen zij weten waarom ik die kasteelen heb gebouwd, waarom ik ze versierde met een pracht, die men in deze koude, prac- tische eeuw afgewend is. Ja, ziji zullen ook nuttig zijn, daar alles toch tegen woordig nuttig moet wezen, maar op hun manier! O, ik zal hen dwingen mij te bewonderen en dan zal niemand, niemand durven beweren dat ik krank van zinnen benl Hij! zweeg als uitgeput en Adriaan wist .niet wat te antwoorden; nu twijfelde hij voor de Provinciale Staten plaats en be hoeft men zich dan niet opnieuw aan te geven. Zeker, de kiesvereenigingen hebben in deze dagen veel te doen; maar de kies gerechtigden moeten zooveel mogelijk me dewerken, en hare taak helpen verlichten. Ter herinnering zij nog medegedeeld, dat de belastingkiezers, dat zijn zij, die in een der Rijksbelastingen zijn aangesla gen, van zelf, zonder aangifte op de kie zerslijst komen, mits zij hunne belasting hebben betaald. Alleen zij1, die naar een andere gemeente zijn verhuisd en in de vorige gemeente belasting betaalden, moeten zich aangeven en het gequiteerde belastingbiljet over leggen. Alle andere kiezers moeten zich aan geven en kunnen dat doen op een for mulier, dat gratis ter secretarie verkrijg baar is; de lootikiezers, die reeds op de lijst van het vorige jaar voorkwamen, krij gen een blanco-aangiftebiljet' thuis, wat. zij moeten invullen en, evenals de ande ren, ter secretarie afgeven. Laten degenen, die er aan twijfelen, of zij kiesgerechtigd zijn, zich vervoegen bij1 een of ander bestuurslid der kiesver- eeniging, die ongetwijfeld gaarne alle in lichtingen zullen verschaffen. En nualle hens aan dek, zooveel mo gelijk mannen strijdvaardig! a. de boomgaarden. Zooals bekend is, behooren bij e ?n boer derij één of meer boomgaarden. Er zijn pachters, die de boerderijen pachten met en zonder de boomgaarden. Wat moet nu onder de boomgaarden verstaan wor den? Wel, de opbrengst van appelen, pe ren, pruimen noten enz., meer bekend onder den naam:oppervruchten. Zij, die dus de oppervruchten er bij pachten, hebben het genot der oppervruchten, zij handelen met die oppervruchten als hun eigendom. Een vijf en twintig jaren voorheen wer den de hofsteden steeds verpacht met de oppervruchten er hij. Wat is geschied? De prijzen der vruch ten zijn nadien* steeds hooger geworuen er zijn steeds meer 'boomgaarden aange legd, ne'twelk aanleiding heeft gegeven, dat eigenaar of rentmeester de hofsteden heeft verpacht zonder oppervruch ten, een niet te berekenen nadeel voor den pachter. Dit laatste wensch ik te be spreken. In het pac.htcontract staat in den regel duidelijk vermeld, dat de pachter alle na- deelige insekten moet uitroeien, dus ook er niet meer aan, óf de vorst was krank zinnig, maar wa.t er gebeuren mocht, ,al zou hij ook vallen als een offer va,n 's ko- nings waan, uit zijn mond zou niemand de droevige waarheid vernemen. De rust des konings duurde slechts een oogenblik; de wind verhief zich met nieuwe kracht en beukte tegen de ramen en muren van het eenzame slot. Hij hief 't hoofd op en luisterde. „Wat talmen zij toch! Ga. zien, Roland, waar zij blijven, mijn legers? Is de ori- flamme ontplooid! Wachten zij mij? Ik hoor het gekletter hunner wapenen. Spoe dig, ik hei) haast, ik kan niet langer het geweld dat mijn vijanden mij aandoen, verdragen I" Zoo haspelde de arme vorst alles door een, wat zijn verbeelding sinds jaren had bezig gehouden, het ééne Duitschland, de Graallegende, de Fransche geschiedenis, alles kwam te gelijk in hem op en hij wist zijn indrukken niet te schiften, zelfs niet meer te onderscheiden. Adriaan ging heen en kwam na eenige oogenblikken terug. „Sire" sprak hij ernstig, „de tijd is nog niet gekomen. Uwe Majesteit moet eerst rust nemen en zich versterken; de troepen zijn nog bezig zich te rangschikken, de vijanden houden zich schuil. Wanneer Uwe Majesteit nu haar middagmaal wilde ge bruiken, zou zij daarna met de voornaam ste der legerhoofden kunnen beraad slagen". uit de vruchtboomen. Het is bijgevolg niet genoeg, dat de pachter geen oppervruchten heeft neen, hij moet er nog voor zorgen, dat deze oppervruchten niet beschadigd of vernietigd worden door de insekten. Bovendien geeft do pachter aan deze hoornen den kost. Immers, wanneer hij de landerijen, waarin de vruchlboomen groeien, bemest, dan zullen op de eerste plaats de vruchtboomen daarvan het ge not hebben en ©en gevolg daarvan is, dat de hoornen beter groeien en ontwik kelen, en ook meer vruchten kunnen geven. Wie heeft dus het meeste profijt van de bemesting van deze landerijen? Natuur lijk de eigenaar of rentmeester, die te bekwamen tijd de oppervruchten verkoopt. Ook heeft de pachter hot genot van het z.g. boomgaardrccht. Bij velen zal dit wel helaas, bekend zijn, hij anderen weer niet. Het boomgaardrccht, het recht van eigenaar of rentmeester bestaat hierin, dat de pachter in 6 weken geen beesten, koeien, paarden etc., in dén boomgaard mag laten grazen ten tijde, dat do vruch ten rijp worden. Men zal op deze punten antwoorden: Dat zijn allemaal zaken, die den pachter vóór het inpachten bekend zijn. Dit beken ik gaarne, maar men moet niet vergeten, dat, wanneer ik een hof stede te verpachten heb, er al ras ©en groote schare pachters klaar slaan Wan neer nu eigenaar of rentmeester daarvan gebruik willen ma'ken, dan kan hij eischen stellen, hoe zwaar ookdesalniettemin zijn de gestelde eischen niet billijk Het is mij gebeurd, dat ik in den zomer een boer derij bezocht en den pachter opmerkte, dat er zooveel appelen afgevallen waren, en hij die moest opbergen en dat het ant woord luiddeHet zijn do mijne n:et, want de oppervruchten zijn van den eiganaar Het resultaat is dus, dat deze appelen blijven liggen om te rotten of door de in sekten verwerkt te worden Nu moet zoo'n pachter kinderen hebben. Een kind van nature op vruchten gesteld, mag die vruch ten zien liggen, doch er aankomen nietl In dergelijke gevallen is het treurig om te zien, hoeveel moc-Le de ouders moeien doen de kinderen uit "de "boomgaarden 'te houden. Gelukkig passen niet alle eige naren dit systeem toe; veten verpachten de boerderijen met de oppervruchten er bij. Daarom, eigenaren, die tot nu de op pervruchten aan uzelf houdt: Verpacht op deze wijze niet meerde pachter zal gaar ne iets meer bétalen en wanneer de opper vruchten duur z'ijn, dan heeft de pachter ook een voordeeltje, want deze heeft al licht een vrucht, die zeer laag in prijs is; vergelijk dit jaar slechts de aardappe len met de appelen. 'Bovendien zal de pachter dan ook de meeste zorg besleden aan de boomgaarden. b. de gebouwen. Wanneer iemand een dienslbode of knecht in zijn dienst neemt, wordt vooraf bepaald welke huur of loon de dienstbode „Mijn middagmaalzegt gijJa, 't is waar, ik voel mij zwak, ik .moet mijn lichaam voeden, wil ik niet dat mijn geest er onder bezwijkt. En mijn geest moet helder blijven, niet waar, Lohengrin, an ders zeggen mijn vijanden, die hooge wij zen, (lat ik niets ben dan pen arme dwaas I" „Uwe Majesteit heeft meer verstand dan zij1 allen te zamen!" „Niet waar? Ja, zoo is het altijd ge weest! Men is krankzinnig als men den grooten hoop tegenspreekt, als men andere idealen, andere neigingen heeft dan die van het lage gemeen! Zij zullen mij ken nen, als ik mijn plannen verwezenlijk, maar ik moet hulp hebben, hulp, waarop ik rekenen kan!" „0, sire, ik blijf u trouw, wat er ook gebeuren moge 1" „Edele vriend, trouwe vasal! Geef mij uw arm, breng mij naar de eetzaal, maar gij moogt daar niet binnentreden! Gij inoogt uw koning niet zien, als hij gehoor zaamt aan de lagere instincten van den mensch, dat zou uw eerbied verzwakken, dat zou hem verkleinen in uw oogen". Bij den drempel der kleine eetzaal bleef Adriaan staan en de koning ging alleen naar binnen". „Giji moet zingen", beval hij, „en zoo mijn geest, afleiden! terwijl ik mij <aan het noodzakelijke tafelgenot overgeef". In het midden der kleine smaakvol ver sierde zaal stond op een mozaïekvloer, zal verdienen. Over de voeding en slaap gelegenheid wordt dan échter n'e! gespro ken; het is een stilzwijgende conditie, dat die er bij behooren. Wordt het echter an ders bedoeld, dan zijn dat buitengewone gevallen en worden deze bij inhuring be sproken. Zoo gaat het ook bij den pach ter. Deze pacht bij den eigenaar of rent meester een boerderijer wordt een prijs gevraagd per gemet of hectare, bepaald hoeveel wintervruchten er op gezaaid mo gen worden en vele bijconditiën meer, doch zeer zelden worden de gebouwen be sproken. De pachter heeft niettegenstaande toch recht op behoorlijke woning voor hem en de zijnen, berging voor vee en graan en wat verder de pachter noedig heeft - in fén woord, de pachter heeft recht op een behoorlijk woonhuis en schuur. De een© pachter treft hét, dat hij een nieuw huis of schuur of ander noo'dzakelijk gebouw fieéft, doch een andere heeft van tijd tot tijd wel hèhoefte aan vernieuwing; van huis, schuur, varkenshok of wagenhuis. Het is mij reeds al te dikwijls gebleken, dat een pachter in zoo'n geval wel een nieuw huis, schuur, varkenshok of wagen huis van eigenaar rentmeester kan be komen, mits hij daarvoor de noodige rente betaalt. Nu zijn er gevallen, 'dat de 'pachter dit gemakkelijk betalen 'kan, doch ook geval len dat zulks niet kan betaald worden. Zoo'n pachter moet zich behelpen tot eigen schade. Wat is he't geVdTg hiervan? Dat de pachter den eigenaar liever ziét gaan dan komen, waarover ik reeds in mijn eerste artikel schreef; 'dergelijke han delwijze be vordertt niet de toenadering tius- schen verpachter en pachter. Verpachters of rentmeesters moeten zorgen, dat de pachters hét een eer en genoegen viffden, dat z'ij hen komen bezoeken en dat is alleen te verkrijgen door hen te behande len, zooals wij gaarne zelT behandeld wordenn. Daarom roep ik gaarne den pachter toe de woorden van onzen grooten Paus Leo XIII z.g.: Vereen igt u! Op welke wijze moeten de pactiters zicli véreenigen Hierover in een volgend ar tikel. Julianus. Zuid-Beveland, 7 Feb. 190(i. FRANKRIJK. Een Zaterdag door liet Telegraaf agentschap Laffan verspreid bericht, vol gens hetwelk Z. H. de Paus aan de Fran sche bisschoppen telegrafisch zou hebben gelast de Kalholieken te vermanen zich tegen het opmaken der inventarissen in de kerken niet te verzetten, mist naar „de Tijd meldt, verdere bevestiging Het is zeer geed mogelijk dat het tot hpt rijk der ver zinselen behoort, doch mocht het waar blij ken, dan zou men inde pauselijke instruc- geurig van viooltjoshout, een marmeren tafel waarop een bewonderenswaardige ruiker van Saksisch porselein. De koning klopte met den voet tegen het [parket, onmiddellijk verdwenen tafel en ruiker en werden vervangen door een rijk gedekten disch. De koning zette zich neer en terwijl in de aangrenzende kamer Adriaan de schoonste liederen^zong, at hij met é*en smaak en zelfs een begeerigheid, die men niet vereenigbaar zou achten met zijn hooge idealen en afkeer van de lagere behoeften der menschelijke natuur. Toen het eerste gerecht, door hem gebruikt was, klopte hij weer en opnieuw verdween de tafel 0111 met het tweede te verschijnen en zoo ging het voort tot het maal afge- looperi was. Terwijl de koning haastig de spijzen at en ze ruim met zware wijnen besproeide, sprak hij onophoudelijk door als met on zichtbare gasten. Toen het dessert opgediend was en hij een schaal druiven en aardbeziën voor zich nam, werd zijn aandacht plotseling getrokken door een wit briefje dat tus- schen de vruchten verscholen lag. Hij opende het en las; zijn oogen sche nen bliksemstralen uit te schieten, zijn voorhoofd rimpelde zich en aan de slapen zwollen de aderen dik op, hij sprong op, wierp zij'n stoel omver en las, lag nog eéns. Ja, het stond er in korte regels, die hem aangrijnsden als waren zij met bloed tie slechts een indirecte goedkeuring kun nen zien van de voorschriften, aan de gees telijkheid van Parijs gegeven door Zijne Eminentie kardinaal Richard en van de meening. welke deze ten opzichte van de door de Katholieken „in casu„ aan te ne men houding blijkbaar is toegedaan. De aartsbisschop had voorgeschreven a het uitbrengen ven een principieel protesth. het niet medewerken uit eigen be.veging) onder geen enkel opzicht aan het inveutarisatiewerk, doch tevens c het niet zich daartegen verzetten, zoodat alle laden, welke de regeeringsagenten geopend wen- schten te zien, door de geestelijkheid ge opend konden worden, en alle voorwerpen, tot den eeredienst behoorende, getoond konden worden. Dezelfde geest spreekt ook uit een schrijven door kardinaal Ri chard, gericht tot den pastoor van St Sul- pice, die door sommige Katholieken in courantenartikelen grovelijk beleedigd was, wijl hij geweigerd had zijn geloovi- gen op te roepen tot een manifestatie te gen de Regeeringsagenten De brief luidde aldus „Waarde en geachte heer Pastoor ,.Men deelt mij mede welke artikelen er in de dagbladen tegen u zijn gepubliceerd en welke geruchten men omtrent u heeft verspreid, ter gelegenheid van de inven tarisatie in uwe parochie. .Blijf pastoor van St. Suipice en zet in vrede uwe heilige bediening voort in deze goede oude parochie. Gij hebt getrouwelijk de instructies opgevolgd, welke ik aan do eerw heeren pastoors heb gegeven nopens de door hen in deze omstandigheden aan te neme houding. „Men heeft de feiten verkeerd voorgesteld. Bewaar uw kal mto met de goedkeuring van uw geweten en en met die van uwen aartsbisschop. Aan vaard, waarde heer hastoor. da verzeke ring mijner oprechte toegenegenheid. Francois, kard Richard. Aartsbisschop van Parijs.-' Wanneer kardinaal Rich aid op zoo be sliste wijze het optreden goedkeurt van een pastoor, die in zijn parociiie tot de inven tarisatie laat overgaan ei* die weigert zjjn medewerking te verleencn tot het uitlok ken van geweldpleging, is het dan niet geoorloofd de enderstelling te wagen dat Z E. de jammerlijke tooneelen. welke zijn voorgevallen en het feit dat zij zijn uitge lokt, ten diepste betreurt V BELGIE. Te Geut is opzien gewekt door de ont dekking van geheime wapenmagazijnen. Iu een gebouw dat opgetrokken \v,-rdt door de socialistische vakvereeniging van metselaars, zijn 210 Mausers en 20000 patronen gevonden en in beslag genomen. In een ander huis zijn een aantal kisten met revolvers ontdekt, over welker her komst en bestemming evenmin iets te zeg gen valt. Misschien heeft men met heling te doen De patronen moeten uit Zwitser land afkomstig wezen. AMERIKA. Miss Alice Roosevelt, de dochter van geschreven. Sire! Wantrouw Adriaa.nl Hij is een werktuig uwer vijanden. Hij bespot u Hij bespiedt u! Hij is een spion, alles wat gij hem zegt wordt in Munchen eii Berlijn dade lijk vernomen, overgebracht, opgeteekend. Men staat u naar den troon, naar het leven. Adriaan's verklaringen zullen u naar het gekkenhuis voeren. Een getrouw Graalridder. En Adriaan zonder iets te vermoeden zong argeloos door! De koning brieschte als een gewonde leeuw; elk zaadje van wantrouwen hoe onhandig ook in, ztijn gemoed gelegd, schoot dadelijk op en droeg den rijken oogst van vergiftige vruchten. Hij1 stormde de kamer in, waar Adriaan bij zijn binnentreden onmiddellijk zijn go- zang staakte. „Ellendeling! Bedrieger!" gilde hij1, „ver antwoord u! Wat staat hierl Lees! Heb ik weer een adder in mijn boezem ge kweekt? O God, is er dan niemand op wien ik vertrouwen kan!" Zijn forsche vingers grepen Adriaan in den nek en een oogenblik meende de knaap, dat hij' hem zou wurgenhij kermde van pijn! (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1