No. 13. Dinsdag 30 Januari 1906. Tweede Jaargang. f E OIL L ET öll In den vreemde. BUITENLAND. BINNENLAND, Van onz@ Eilanden, KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. UIT DE RE Rb. NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Abonnementsprijs per 3 maandenf 0.95 Afzonderlijke nummers h contant 0.05 G eïllustreerd Zondagsblad, alléén voor de abonné's per 3 maanden„0 31l/i VERSCHIJNT eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Adverlentiön van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Vrijdenkerij. De vrijdenkerij doet heden ten dage meer opgeld dan ooit, is in de mode en wordt luide en alom ge preekt.. Velen verbeelden zich, dat het een eisch van onze verlichte eeuw is en een bewijs van onafhankelijkheid en we tenschappelijkheid eerste klasse, als men aan ongeloof of vrijdenkerij doet. Zij echter, die groot gaan op hun liber- tinage, scepticisme, ongeloof, vrijheid van denken of hoe zij het ook noemen mogen, gunnen die vrijheid niet aan anderen. Dit is onder anderen gebleken op het congres der „Vrije gedachte" in 1904 te Rome gehouden. De aldaar vergaderden konden het geenszins onder elkander eens worden. Zij1, die" meenden daar* tot eens gezindheid te komen, zijd, na, heel lange redevoeringen, meer verdeeld van elkaar gegaan, dan toen zij' samen gekomen waren. Inplaats van de vrijheid, die zij voor zich zelf verlangen, in anderen te eer biedigen, hebben zij hun dit recht betwist. Naar de mededeelingen van de meeste bladen, waren het de vrijmetselaars, die het congres op touw hebben gezet, en verreweg de meeste deelnemers behoorden tot de eene of andere loge. En wat zegt nu de „Revue maironnique" het orgaan der Belgische en buitenland- sche vrijmetselarij? Daarin wordt ge klaagd, dat door het „Congres" niet is kunnen uitgemaakt worden, wat men on der „vrije gedachte" te verstaan heeft, en schrijft woordelijk: „De woorden hebben slechts de betee- kenis, die men er aan hecht. Welnu, zij, die de kerken bestrijden, zij, die alle eere diensten of godsvereenigingen verafschu wen, als dingen behoorende tot het af grijselijkste domein der bijgcloovigheid, verstaan onder vrijè gedachte „libre pensee Paction intellectuelle déterminée contre l'encroütement théologique", het be sliste optreden van het verstand tegen de godgeleerde omkorsting(!?t). Nons ne ré- clamons pas seulement a notre époque la liberté de penser; nous proclamons l'erreur terrible des croyanoes de la même farjon qu 'on proclame une vérité mathé- matique. Wij stellen in ons tijdperk niet alleen den onafwijsbaren eisch de vrijheid van denken; maar wij verklaren luid, dat alle geloofsuitingen dwalingen zijn, met dezelfde beslistheid afs wijl eene wiskun dige waarheid verkondigen". Inplaats van even als Pythagoras, Ar- 14) „Het geld onder do menschen", de an dere lachte schamper en zag toen zelf verschrikt over den klank van zijn stem angstig rond, maar zij waren bijna de eenige wandelaars in de breede, stille straat. Fluisterend voegde hij er bij: „En de menschen worden niet eens be taald." „Maar zij zullen betaald worden, vroeg of laat!" „Door wie? vraag ik u, door wie?" „Ja, dat weet ik niet en wat kan 'tmii ook schelen J ,,'tls een schuldige onverschilligheid, die u zoo doet spreken. Geheel Beieren zoo met uw land door geboorte dan toch door aanneming, heeft belang bij de be antwoording dier vraag. De koning zit diep m de schulden, zeer diep zelfs; hij vraagt geld, altijd meer.geld; en wie zal 'them geven Maar wat kan ik er aan doen? Ik heb het geld waarlijk niet en ik kan het hem dus niet geven.'" „Jongmensch! De zaak is te ernstig om er mee te gekscheren. AVanneer gij door drongen zijt van de noodzakelijkheid hier chimedes, Newton, Descartes, Huvghens, Laplace en andere wiskundigen hun be weren met bewijzen te staven, komen zij boudweg als ontegensprekelijke waarheid verkondigen, dat alle geloofsuitingen, alle geloofsbelijdenissen niets anders zijn dail bijgeloof of onzin. Wie er eene andere meening op nahoudt dan de logemannen, de 'geloofs- en godverzakers, is geen man der vrije gedachte meer. Zij alleen bezitten de ware vrijheid van denken. Tobben. „Onze Courant" schrijft onder het op schrift „tobben", het volgende: „De toekomstige geschiedschrijver zal, als hij het Kabinet-??, enfin de negen mannen, die thans 's lands zaken beharti gen, moet kenschetsen, alles saamvatten in déze zinsnede: „Het oefende zich zeer in de vervoeging van het werkwoord tobben". De rechterzijde heeft het nog geen stroo tje in den weg gelegd. Gesteund zelfs tegen z'n eigen vrienden. Tóch tobt hel. En de „vrienden" zijn kregel. Zie nu weer eens het verslag der Eer ste Kamer. Ja, zal men zeggen, dat „clericale burchtslot Welnu: „Vrij1 algemeen had men met groote verbazing en diep leedwezen ken nis genomen van de aanvrage en de ver leening van het verlof aan den minister van Waterstaat". Let er op: Vrij algemeen. Niet dus alleen door de rechtsche meer derheid. Maar ook door de rechtsche minderheid. De e i g e n vrienden staan in „groote verbazing" handen in de lucht over zoo'n vijfmaandsch verlof en betreuren het met diep leedwezen" Tobben En dan het blanco-artikel! „De meeste leden, die er zich over uit lieten, verklaarden zich tegen een blanco- artikel, als regeeringsprogram en als mid del naar algemeen stemrecht" Dat is de rechterzijde alweer, zegt men. Neen, zegt het verslag, „daaronder wa ren ook voorstanders van kiesrecht-uit breiding". Nu, die vindt men links, zoo wel als rechts I Ook de blanco-politiek wordt dus in. de Eerste Kamer veroordeeld. Mee door eigen vrienden! Zóó staan de zaken na zes maanden be- winds. „Ik tobde I" klaagt B o r g e s i u s bij hel herdenken van de weeën der Kabinets- voortbrenging. „Gij1 tobt!" roepen eigen geestverwanten het Ministerie toe. „Wij zullen tobben!", jammert het ne gental, ziende op de moeilijkheden der toekomst. „En wij1 zitten d'r mes!" zou Mr. Kolk man zeggen!" raad te schaffen, dan zult gij ook niet aarzelen om niet uw beste krachten mee te werken tot bereiking van een doel „En wat is uw doel als ik vragen mag „Mijn of liever ons doel want velen denken als ik is Beieren en den koning te redden van een vreeselijk einde, na melijk van een bankroet „Een mooi doel!" antwoordde Adriaan luide. „Van twee kwaden moet men het beste kiezen. Ware de koning normaal, dan zou de schande van een failliet niet te ont komen zijn, maar is hij niet toerekenbaar, dan, dan moeten er spoedig afdoende maatregelen genomen worden." „En die zijn „Onder curateele-stelling wegens onge schikte geestesvermogens. Dat des konings verstand niet gezond is, blijkt uit alles, uit zijn zonderlinge levenswijze, uit zijn manier van bouwen, uit zijn afkeer van staatszaken, uit zijn voorbeeldelooze geld verspilling, maar 'tis moeilijk waanzin te constateeren bij een gewoon mensch krankzinnigheid kan zulke zonderlinge vor men aannemen nog veel moeilijker is het haar te doen vaststellen bij een vorst. Begrijpt ge mij?" „Nog niet goed, maar als u meer zegt, dan zal 't misschien wel gaan." ,,'tls waar, de krankzinnigheid is een vreeselijk erfdeel in de familie der Wit- telsbachen; prins Otto, de broeder des 'tls zeer juist geteokend, en 'tmoet in het geheugen van ons volk blijven. Het heeft bij de eerste de beste stembus een plicht te vervullen, en die is, om de ge volgen van de leugen- en lastercampagne, die verleden jaar tegen het Kabinet-Kuy- per is oip touw gezet, met een beetje kracht te verwijderen. RUSLAND. Ook in het Zuiden wordt hel steeds meer rustig. Uit Tiflis wordt geseind: De telegraphische en de spoorwegver bindingen tusschen Koetais Poli en Ba- toem zijn hersteld. De stations zijn zonder tegenstand door de troepen bezet. De be volking ontving de troepen vriendschappe lijk. Toen de revolutionairen van het mis lukken van de revolutie in Rusland ken nis kregen, verspreidden zij' zich. Zoo ver loor de beweging in de provincie Koetais terrein. SPANJE Woensdag is koning Alfonso uit het paleis Miramar getuf-tuft om incognito als graaf Covqdonga te Biarritz - een Fransch zeebadplaatsje aan den voet der Pyreneeën een ontmoeting te hebben met Eugenie van Battenberg, die reeds zoolang als Spanje's toekomstige koningin is genoemd. Bij1 zijn aankomst begaf de koning zich onmiddellijk naar het kasteel Mouriscot, waar prinses Beatrice van Battenberg en haar 18-jarige dochter Victoria-Eugenia- Julia-Eva hem verwachtten. Gezamenlijk zat men aan een groot ontbijt aan. Koning Alfonso scheen uiterst vroolijk is het te verwonderen onder zulke omstandigheden? en groette op zijn tocht naar het kasteel zeer minzaam. Vol gens de „Echo de Paris" moet het tus schen Alfonso en Ena, zoo wordt Eugenie in de wandeling genoemd, reeds in orde zijn. Donderdagmorgen, zoo verhaalt dat blad, richtte de koning; met luide stem zijn huwelijksaanzoek tot de prinses. Bea trice stond den koning de hand van haar dochter toe, met machtiging van koning Eduard, hoofd van het koninklijk huis in Engeland. Officieel zal het huwelijk eerst bekend worden na de beraadslaging van den ministerraad en de boodschap aan de Cortes. TURKIJE. Men heeft een merkwaardige ontdekking gedaan bij de te Saloniki gevonden bom men. Er zaten papieren in, die met een chemische stof beschreven waren, welke eerst na een bepaalde behandeling zicht baar werd. Maar toen kreeg de politie ook een heel programma van aanslagen, de plaats waar, de tijd waarop ze moesten gebeuren, te lezen. Een er van was be stemd om plaats te hebben op het Griek- sche Kerstfeest tegen de Ottomansche bank te Saloniki. Behalve den gevangen konings, is sedert lang onherstelbaar krankzinnig en nog vele andere leden der familie geven bewijzen genoeg van hun gestoorden ziels- en geestestoestand, maar wij1 moeten feiten hebben, feilen waarop wij onze verklaringen kunnen grondvesten en hoe zullen wij die verkrijgen? De ko ning is omringd door bedienden, en deze zwijgen, want mag de koning zijn levens wijze niet meer volgen zooals hij 't ver kiest, dan is het met hun aangenaam leven gedaan. Waar zullen zij een beter, guller meester vinden dan de arme vorst?" „Ja, hij is goed en onbekrompen ge noeg." „Die menschen zijn bovendien slecht ontwikkeld, zij komen voort uit de heffe des volks, en wij hebben feiten, goed be wezen feiten noodig, opgemerkt, bestu deerd door een man van ontwikkeling, een onbevooroordeeld man, want het volk heeft den koning afgodisch lief. Het zou hem verdedigen tegen ieder, die de hand naar hem ophief en 't begrijpt niet dat domme, goedige volk, hoe die koning het ten verderve voert met zijn nultelooze, dol zinnige liefhebberijen." „En nu verlaagt u zeker van mij," ging Adriaan zeer bedaard voort, „dat ik u trouw op de hoogte houd van alle dwaas heden, welke de koinng mocht uitvoeren, van al zijn fantasieën en grillen, opdat u ze kan rondstrooien en zoo het volk (p overtuigen dat het een gekroonden gek genomen Dimitri Chlebarof zijn nog vier Bulgaren aangehouden. BELGIË. A b b D ae n s. Van dezen verdwaalden priester, die tot het socialisme is over gegaan, zullen onze lezers wel 'eens ge hoord hebben. Op een vergadering protesteerde hij on langs tegen de hooge salarissen der mi nisters en generaals, lezen we in de XXième Siècle. Het is bepaald jammer, dat niemand hem vroeg, welk salaris hij geniet voor zijn werk in de Kamer. Hij heeft 4000 francs. En wat doet hij daarvoor? Niets, of ongeveer niets! Indien de ministers en genvraals betaald moesten worden in vergelijking met Abbé Daens, en wanneer er rekening gehouden werd mot dezer nut en zijn nutteloosheid, zij zouden minstens jaarlijks 100.000 francs moeten krijgen. Als leden in de kamer van toezicht op de notarissen en candidaat-notarissen te Middelburg zijn benoemd de heeren H. J. van Nouhuijs te Zierikzee, en H. W. Vollonhoven van Raa.len te Sas van Gent, en tot plaatsvervangende leden de heeren J. Ilosang te Middelburg en L. E. A. Lie- bc-rt te Kapelle. .Vrijheid van gedachte. Steeds wordt van liberale- zijde er op gewezen, dat onder de werking van haar beginselen alle richtingen evenveel vrijheid genieten, dat meer in 't bijzonder de wetenschap op een vrij1 standpunt staat. Een weten schappelijk man mag gelooven wat hij wil, als hij1 maar wetenschappelijk is. Het is altijd moeilijk te bewijzen, dat ook op dit punt de liberalen ten onzent zich zeiven, althans anderen, een doek voor de oogen binden, al erkennen wij, dat in de laatste jaren onder den mach tigen drang van „geloovige" zijde de li beralen hun gewonen wijn wel wat heb ben aangelengd. Maar, waar zulk een machtige oppositie niet bestaat, waar de liberalen werkelijk „de baas" zijn, vindt men daar ook dien eerbied voor „vrijheid der wetenschap"? Dezer dagen lazen wij in de „Haarlemmer Ct." het volgende; Uit radicalenvrees heeft de Fransche Re- gcering, of liever de Fransche minister van Onderwijs, dezer dagen geweigerd voor den leerstoel in de Assyriologie te Parijs den heer Schail te benoemen, die door de professoren van 't College de France en de Académie der inscriptions als eerste op de voordracht was geplaatst en aan wiens bekwaamheid geen twijfel bestond, maar die 't ongeluk had Domi nicaner geweest te zijn, toen minister Com bes en zijn aanhang aan de geestelijke orden nog geen einde had gemaakt. Deze omstandigheid had van de penvoerders der uiterste linkerzijde zulk een protest doen opgaan, dat de minister hem niet durfde benoemen. totjeonine heeft." „U zegt het, wat ruw misschien, maar daar komt het toch op neer." „En ik zal mijn broodwinning dan niet verliezen? Win ik er iets mee?" „Met zoo'n stem als de uwe heeft u niets te vreezen! Men zal u gelegenheid geven aan het conservatorium te Leipzig uw talent te ontwikkelen, en dan staat de wereld voor u open!" „0, is dat het Judasloon! Dank u wel, daarvoor is mijn stem nog te goed om door verraden geld te worden ontwikkeld. Wanneer dat uw voorstel is, dan zijt gij aan een verkeerd kantoor en ik groet u Hij keerde zich om en liet zijn gezel op het trottoir staan. „Halt, daar! vriend!" riep de andere en greep hem hij den arm, „zoo gemakke lijk komt gij er niet af. Gij moet goed schiks of kwaadschiks gehoorzamen. Wilt ge onzen wil niet doen dan is het gedaan met uw aangenaam leven. Wij hebben een .wapen in de hand, dat u kan doen vallen?" „En dat is 2 „Verdachtmaking! De koning is wan trouwend, met een anoniemen brief is zijn gril voor u ten einde." „Tegen laagheid is niemand bestand I Dóe wat gij niet laten kunt. Ik weet ten minste, dat ik mij niets te verwijten heb En hij verwijderde zich snel. „Aloys had gelijk," dacht hjj. „ik had Dit is reeds de derde maal, dat in Frank rijk de politiek op dergelijke wijze in onder wijszaken gemengd wordt. Zou men niet, als onzerzijds de oppo sitie verflauwde én wij1 minder krachtig opkwamen voor ons goed recht, in Neder land al spoedig dezelfde uiting van vrij zinnigheid ontwaren als in het vrijzinnige, vrijdenkend Frankrijk?" vraagt de „Neder lander" aan welk blad wij1 dit stukje onl- leenen. GOES. Zondag bood de St. Jozefsver- eeniging voor de tweede maal in dezen winter aan hare leden en begunstigers een genoegelij'ken avond. De zaal der socië teit V. O. V. was tegen 8 uur geheel ge vuld. Onder de aanwezigen werden ook opgemerkt de Zeereerw. Deken en Kape laan. De stukken die werden opgevoerd vie len zeer in den smaak van het publiek, dat door zijn gullen lach toonde hoezeer het de onnoozelheid der patiënten begreej), die zich door een paar kwakzalvers alles maar laten voorschrijven, lot speldekus- sens en vuurlak toe. „Zwarte Piet" voerde de vroolijkheid nog hooger op, toen hij, geen uitweg zien de om te komen uit de kamer waar hij1 niet thuis hoorde, in een kist kroop, om later van uit dien schuilhoek twee schuld- eischers van Kaalhans tegen elkander op te hitsen. Met de beide voordrachten, één van Dr. Tang, tandarts van een oude vrouwenhuis, de ander van een koopdag, die zich op lost in een maskerade-optocht was het over half elf geworden. Wij hoorden maar één roep over het genotene't is mooi geweest. 't Was mot recht een gezellige avond. Naar wij vernamen, zal de opvoering a, s. Zondag herhaald worden tegen entrée van 25 cent. De opbrengst is ten bate van de St. Jozefsvereeniging; ook daarom hopen wij, dat de kaarten voor dien avond spoedig zullen zijn uitverkocht: 'tis goed besteed geld. De heer IC. N. Bosch, onderwijzer in het smeden en vakteekenen aan de Am bachtsschool en Burger-avondschool al hier, is als zoodanig benoemd aan de Ambachtsschool te Apeldoorn. Daar een der Zeeuwsche bladen meldde, dat te Wolfaartsdijk de pokken waren uitgebroken, ontving de burge meester van den Minister een telegram ter opheldering. Deze kon Z.Ex. do gerust stellende verzekering geven, dat te Wol faartsdijk geen poklijders zijn. In de op 27 Januari j.l. gehouden vergadering der Maatsphappïj tot Exploi tatie van Weegbruggen alhier, werd re kening en verantwoording van ontvangsten en uitgaven gedaan over 1905. Uit het verslag-overzicht bleek, dat op mij niet met dien man moeten inlaten." Terwijl hij snel door de stille straten naar het residentieslot terugkeerde, kwam hij langs den winkel van Mengers den kleermaker, waar hij zijn eerste uren in Munchen had doorgebracht. Hij kon 'tniet laten in zich zelf te la chen, toen hij terugdacht aan die dagen, welke zoolang achter hem schenen te liggen. „Wie had mij toen voorspeld," vroeg hij zich af, „dat ik eenmaal bestemd zou zijn een rol te spelen in de geschiedenis van dit land? Dit moest mijn neef André eens weten!" Toen Adriaan in het residentie-slot aan kwam, vond hij daar alles in rep en roer. De koning had naar hem gevraagd en hij was nergens te vinden; men had hem overal gezocht en de koning begon boos en ongeduldig te worden. Dadelijk werd den vorst, die nu in zijn wintertuin rondwandelde, gemeld, dat de vermiste gevonden was. Deze wintertuin lag op het dak van het residentieslot; wondere verhalen gin gen daarvan rond, maar niemand dan de naaste omgeving des konings had dien nog ooit gezien, zelfs geen der prinsen was het geoorloofd geweest den drempel te over schrijden om een blik op al die heerlijk heden te werpen (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1