«9 ist. ie iotheken. No. I2.g Zaterdag 27 Januari 1906. Tweede Jaargang. FE I LL E N. In den vreemde. BUITENLAND. BINNENLAND. iterstraaf. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. z. enz. Je grootten, enz. enz. lie Boekhande- Lductie van een p-«h's te bekomen [jaargang f3.60. [per post f4. van 12 tot 1 uur, Ider boeken, van It per week en y2 cent per week [5 cent per week stuk. svereemgmg, ge- ar, behalve in de fcment f 1 per jaar per wvek. bnd Dinsdagavond ar gratis voor de inging, geopend uur, 3 cent per bn gratis verkrjjg- gebouw. aiddellijk na Ves- longensschool, da l/2 tot 121/2 uur. ]eel en per week. 'aan de Pastorie, 'j uur, 2 cent per nih mm coup Abonnementsprijs per 3 maandenf 0.95 Afzonderlijke nummers it contant0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, alléén voor de abonné's per 3 maanden0 371/, VERSCHIJNT eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Gt. k contant. Reclameberiohten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Het Liberalisme herboren. V. D., de medewerker aan verschillende vrijzinnig-democratische bladen, schrijft in de „Middelb. Ct.", dat er de laatste jaren meer leven is gekomen onder de vrijzin nigen, met het bekende resultaat bij de verkiezingen en verder, dat er het vo rige jaar een krachtige herleving guveest is van het liberalisme. Het eerste geven wij V. D. volmondig toe. Ja, waarlijk, er is de laatste jaren onder de vrijzinnigen meer leven gekomen, een leven opgewekt alleen door den schrik- aanjagenden naam „Kuyper". Wat al sprekers als de paljas Rood- huijzen, hebben de groote trom geroerd, wat al smaadschriften en schend-pamtlet- ten hebben beweging en verontwaardiging veroorzaakt, wat al propaganda van laag allooi is gemaakt! Waarlijk, onder de vrijzinnigen is de laatste jaren meer leven gekomen 1 Maar, dat er het vorig jaar een krach tige herleving van het liberalisme is ge weest? Men moet veel illusies en verbeeldings kracht bezitten, om het te gelooven. Die krachtige herleving van het libera lisme zou zich dan moeten uiten in een krachtige Kamermeerderheid, een krach tig Ministerie of deszelfs groote liberale daden. Daarvan echter zijn we vooralsnog ver schoond gebleven. Of is de droevige figuur van den kabi netsformateur, Borgesius den zwijger, er eene van kracht? Getuigt het van kracht, dat deze man geen zitting durft nemen in het door hem gevormd ministerie? Wat een kracht en herleving der libe rale beginselen schuilen er ook in het finantieele program! Om paf van te staan. En wat een kracht in het blanco-artikel. Daar zat alleen een magnetische kracht in, om de vrijzinnigen van alle gading aan te trekken; zoo'n kracht echter werkt niet naar buiten. Ook kan niet ontkend worden, dat er een heele liberale herleving uitgaat van minister Rink,die geen program heeft, en van minister Kraus, die zich zoo krachtig voelt, dat hij als minister van Nederland in dienst gaat eener bui- tenlandsche regeering, van meaning zijnde, dat het liberalisme voldoende is herleefd, om hem te kunnen missen. Maar, zal V. D. zeggen, wij bedoelen 13j In Munchen echter was zijn eerste werk zijn vriend Aloys op te zoeken, die lang zamerhand zijn weg begon te maken, en niets wist van 't geen zijn familie zoo smartelijk bezig hield. „Hoor eens, vriend," zeide Adriaan, „ik zou zoo graag willen dat de koning je werk eens zag; nel) je niets, wat it hem eens onder de oogen kan brengen, want al heb ik voor mijn meester den grootsten eerbied, ik blijf volnouden, dat hij een wonderlijk heer is." „Houdt ge nu van hem?" vroeg Aloys. „Als gij wist hoe ik u benijd dat gij in dagelijkschen omgang met hem verkeert." „Dagelijks is een beetje te veel gezegd, er gaan dikwijls weken om, dat it mijn meester niet zie." »En ge antwoordt mij nog niet op mijn vraag van daareven, houdt je van hem, zie je hoog tegen hem op?' Adriaan haalde de schouders op „Ik beklaag hem diep. Hij is zwaar ziek." „Wat, gelooft ge dan ook wat zijn vijanden zeggen." „Ik weet het met! Hij is te goed voor mij dan dat ik kwaad of iets wat verkeerd opgenomen kan worden van hem zou zeg gen, maar dat hij niet recht", en hij wees <je herleving der vrijzinnige idee in de harten der Nederlanders. Och, Wanneer het bij de jongste stembus van de harten, d. i. alleen van het aantal stemmen [zonder dislrictsverdeeling) had afgehangen, dan hadden we nu geen libe raal ministerie. Neen, het liberalisme is niet herleefd, en zal nooit herboren worden. 't Is een oud, afgetakeld fregat, dat, schijnbaar wat opgekalefaterd, inwendig nog wrakker is dan ooit. Nog eenig geduld, hoeren, en 'tis zoo dood als een pier. Revolutionairen De sociaal-demokraat F. van der Goes heeft Maandag j.l., den jaardag der Rus sische revolutie te Amsterdam een rede gehouden, waarin hij o. a. de volgende kalme en bezadigde( I) taal sprak De heer Van der Goes trok een ver gelijking tusschen Rusland en de ove rige Westelijke Staten van Europa, om te betoogen, dal man hier evenals in Rusland, het despotisme en de bureau cratie als middelen, zelfs gewelddadige, ziet aanwenden om hun economische en politieke positie te handhaven en ook overal zien wij de revolutionaire partij daartegen in verzet komen. Dit moet natuurlijk op een eindstrijd uit- loopen, en nu wilde hij er tegen waar schuwen, dat die strijd even inspannend en even bloedig zou zijn als thans in Rusland. Hij meende de waarschuwing niet achterwege te moeten houden, opdat wij ons niet overgeven aan zelfbedrog. In den breede trachtte hij aan te too- nen, dat het vuur der revolutie overal smeult en dat ook nog Amsterdammers bij het paling-oproer reeds een bewijs le verden, met despotisme niet van doen te willen hebben. Wij behoeven, zeide spr. met 'toog op de thans in Rusland ingevoerde spoorwegwet, niet naar Rus land te gaan om Russisch te leeren. Dr. Kuyper deed hetzelfde twee jaar geleden. Toch zou de dag voor den eindstrijd eenmaal gewis aanbreken. Mo ge die dag ons dan bereid vinden, aldus eindigde spr., en bezield met dezelfde moed en toewijding als onze Russische broeders, dan zullen de tienduizende slachtolfers niet vergeefs gevallen zijn. (Applaus). Dus wanneer eenmaal de tijden rijp zijn, zullen de Nederlandsche socialisten zich •ontpoppen in bommenwerpers, moorde naars en plunderaars. En dan moet Gorter nog in een lange rede beweren, dat er verschil is tusschen anarchisme en sociaal-demokratie, omdat de anarchisten het politiek wapen van het kiesrecht niet aanvaarden. op zijn hoofd, „dat kan niet anders." Zij wandelden in de breede Ludwigs- trasse, die voorbij het residentieslot leidde. „Nu ligt hij te slapen," zeide Adriaan, „van nacht is het groote verlichting in zijn wintertuin." „Hoe gelukkig zijl gijriep Aloys met schitterende oogen uit, „al die pracht zoo naar hartelust te kunnen bewonderen. Er wordt zooveel gesproken over die too- verpaleizen, men vertelt er wondere ver halen van." „Ja, zij zijn ook prachtig, maar kaal, ledig. Ik zou er niet in willen wonen; het verveelt zoo spoedig al die dingen te zien, te mooi voor gebruik, te schitterend om naar te kijken, net schemert voor de oogen al dat goud, die bonte kleuren, die onnatuur; ik geloof niet dat een gezonde geest er zich op den duur aan wennen kan." Terwijl zij zóó spraken, kwam een heer, die hen gevolgd was, hen achterop en vroeg met een geheimzinnig gelaat: „Als ik mij niet vergis, behoort gij tot de hofhouding van Zijn Majesteit?'' „Nu al ware dit zoo, wal zou liet dan?" vroeg Adriaan. „Mag ik u dan eens spreken over een zeer gewichtig onderwerp?" Aloys trok zich een weinig terug. „O, neen, dat is mijn bedoeling niet! Ik wil u spreken op mijn gemak en tus schen vier oogen. Komt u morgenavond een uurtje in het Café Luitpold Ik zal Wat een verschil, nietwaar, wanneer wij èn anarchisten èn socialisten, op het oogenblik, als zij meenen, dat 't gebeuren moet, alle onderscheid zullen 2ien weg cijferen om gezamenlijk de meest bloedige tooneelen in '1 leven te roepen. En den vrijzinnigen zal nu wel de illusie ontnomen zijn, dat de roode partij een ongevaarlijke, bloote hervormingspartij zijn zou, die gerust bij1 een verkiezingstrijd als bondgenoote kan worden aanvaard. Gij', lloëll en van Karnebeek, zult u nu tweemaal bedenken, vóór u door zulk gespuis op het kussen te laten helpen. RUSLAND. Algemeen werd door de sociaal-democra ten beweerd, dat het Russische volk snakte naar het algemeen kiesrecht, waarom de bloedende strijd dan ook hoofdzakelijk liep. Nu blijkt hoe hevig het volk het kies recht begeerde De termijnen van aangifte zijn moeten worden verdaagd, omdat zoo weinig kiezers zich opgaven Commentaar overbodig Een telegram van generaal Worontsof Dasjkof aan den Keizer luidt: Tfflis, 24 Januari De opperbevelhebber in het dis trict Soekkoem meldt, dat bij het begin van de staking der post- en telegraafbe- ambten, opstandelingen de overheid van Soekkoem wilden afzetten en zich in het bezit van de rijksgelden wilden stellen, hetgeen hun niet gelukt is. Een deel der geestdrijvers is in hechtenis genomen. Se dert 4 Januari herneemt het openbare le ven zijn gewonen loop; de benden zijn verstrooid. FRANKRIJK. Do schending der Tabernakels. Mgr. Turinaz, bisschop van Nancy, heeft de regeerings-agenten, die den inventaris van zijn kathedraal en van de bisschop pelijke woning kwamen opmaken, ontvan gen met het voorlezen van een geharnast protest, waarin de kerkvoogd weigerde hen bij het opmaken van den inventaris op eenigerlei wijze behulpzaam te zijn, en verklaarde dat de Regeering voor de ker-* ken van zijn diocees geweld zou moeten gebruiken, als zij zulks wilde. De inspec teur deed dit laatste liever niet en ver- verwijderde zich met de verklaring, het protest van den bisschop te zullen over brengen aan den prefect. Mgr. Williez, bisschop vari Atrechl, heeft eveneens -een krachtig protest doen hoo- ren, doch om een andere reden, n.l. we gens het schandelijk feit, dat te Boulogne (in het district Atrecht) tot regeerings- agent ter opmaking van den inventaris der kerkgoederen aldaar benoemd is een eertijds gesuspendeerd geestelijke, thans een der meest bekende vrijmetselaars. De bisschop verklaart den prefect, niet u daar wachten! Hier is mijn kaartje 1" Adriaan las„Graaf Diletsky von Ru- denstoin." „Ik zal er zijn," antwoordde hij met een buiging, -en de vreemdeling zette zijn weg voort. „Adriaan, wees voorzichtig," ried Aloys, „ge weet niet wie dis man is, en wat hij van u verlangt." „Maar hij is toch een adellijke en hij geeft mij royaal zijn kaartje. Er kan geen bedrog bij zijn." „Neen, maar toch, ik vertrouw het niet." „Kom, je bent een waardig onderdaan van je koning; altijd zoo vol wantrouwen, en dan om niet." „Nu, je vroeg mij zooeven, of ik iets had, wat je aan den koning kon laten zien als proeve van mijn kunst. Ik heb een heel aardigen Lohengrin, ten minste ik vind hem nog al aardig. En de koning heeft zoo veel op met de Graalridders." Zoo sprekende wandelden zij door den slottuin terug en daar het regende, hepen zij onder de Arcaden met hun roode, ver weerde muren, die vroeger met fraaie fres co's bedekt waren, maar die er thans zeer verkleurd en vlekkerig uitzagen. Den volgenden avond op den bepaal den tijd was Adriaan in Café Luitpold en het duurde niet lang of hij zag graaf Diletsky binnenkomen en aan het tafeltje, waaraan hij zat, plaats nemen Beiden dronken hun glas bier en spraken over onverschillige dingen; eindelijk stond de te hebben kunnen vermoeden, dat het ge mis aan de meest elementaire betamelijk heid zoover zou kunnen gaan in een stad, onder de vreemdelingen bekend om de goede manieren barer burgeis. Dit feit is inderdaad teekenend voor de tergende willekeur, waaraan ondanks de mooie, verklaringen van minister Merlou op de interpellaties van Groussau en Gayraud de bepalingen der scheidingswet de Katholieken ter prooi laten. BELGIE. De havenwerken van Antwerpen zijn door de Belgische Kamer aan genomen. Bij tweede lezing ging er met «1 tegen 74 stemmen en 7 onthoudingen een amendement door, ongeveer gelijk aan 't verworpen amendement Ruzette, en thans door de regeering voorgesteld, om hot verdedigingsstelsel dat de omwalling zal vervangen bij afzonderlijke wet te rege len. De geheele wet is daarop aangenomen met 82 tegen 77 stemmen en 3 onthou dingen. Antwerpen wordt tengevolge van deze beslissing een der sterkste vestingen dei- aarde; doch het rechtsche ministerie en de rechtsche meerderheid gaat er, naar te vreezen staat, met Mei a.s. mee van de baan. DU1TSCHLAND. De „Kölnische Zeitung" bevat het vol gende telegram uit Rome: „De „Osservatore Romano" publiceert deze officieele mededeeling: „In d; Duit- sche katholieke pers is in de laatste da gen een heftige polemiek ontstaan over de vraag, welke van beide instellingen de voorkeur verdientdie der „christelijke vakvereenigingen" of die der „katholieke vakvereenigingen". Daar nu eenigen zich beroepen hebben op het gezag des Pausen, alsof deze de laatste geprezen en aangemoedigd zou heb ben in tegenstelling met de eerste, zijn Wij gemachtigd te verklaren, dat de Paus zoowel gene als deze prijst en aanmoe digt met gelijke welgezindheid, daar Hij zeer goed weet, dat de bijzondere behoef ten der verschillende bisdommen en pro vinciën van Duitschland het noodig kun nen maken, aan de „Christelijke vakver eenigingen" de voorkeur te geven boven de „Katholieke vakvereenigingen". SPANJE. De koning van Spanje is uit Madrid naar Biarritz gegaan, om zich te verlo ven met prinses Ena van Battenberg, die daar met haar moeder vertoeft in de villa van prinses Frederika van Hannover. De toekomstige koningin van Spanje - vermoedelijk tenminste is een jonge dame van 19 jaar, een dochter van den nu overleden prins van Battenberg en prin ses Beatrice, -een zuster van koning Eduard van Engeland. Zij moet een zeer innemend karakter hebben en zeer knap van uiter lijk zijn. De prinses is een protestantsche. Dit geeft aan de „Middelb. Ct." gelegenheid graaf op en gaf Adriaan een wenk hem te volgen. Nieuwsgierig volgde de jongeling hem. „Wees voorzichtig, Adriaan!" zoo sprak hij zich zelf toe, „nu komt het er op aan niet te vergeten dat je twee ooren en twee'oogen hebt en maar een mond! 'tls hooren, zien en zwijgen De graaf zeide, zoodra zij buiten geko men waren In de open lucht kan men veiliger spre ken; muren, hoe dicht ook, hebben ooren!" Zij gingen eebigc stralen door, 'totdat zij in de breede Maximilianstrasse kwa men, die, thans met versch gevallen sneeu-w bedekt, zich wit en doodsch voor hen uitstrekte. De fraaie winkels, die de straat aan beide kanten begrensden, wa ren reeds gesloten, de lantaarns alleen, die hier en daar roodachtig glommen in den mistigen winternacht wezen door hun dubbele rij de scheiding aan tusschen trot toir en rijweg. Zwijgend liepen beide mannen voort. „Ik begin niet," dacht Adriaan, „als die mijnheer wat te vertellen heeft, laat hij het zeggen!" Daar zij een heele poos zoo met elkan der geloopen hadden, vroeg de vreemde ling na een paar malen goed rond gezien te hebben: „Wat dunkt u van den koning?" „Van den koning?" vroeg Adriaan terug, „wat bedoelt u?" om een hatelijke opmerking te maken, door te zeggen„1' Espagne vaut bien une messe," (Spanje is wel een mis waard) doelende op het onvermijdelijke van een overgang tot het Katholicisme. Het blad weet natuurlijk niet, dat de R. K. Kerk een huwelijk mot andersdenkenden niet onvoorwaardelijk verbiedt. Maar laat het dan bij zijn lezers geen verkeerde voor stellingen wekken. ITALIË. Een treurigvoor beeld. Abbé Me>- retti, werkzaam als leeraar aan het col lege te Correggio in Calabrië, een der vurigste onder de onafhankelijk Christen democraten, geeft in zijn geschiedenis een treurig voorbeeld van dat, waartos ten slotte ongehoorzaamheid aan de overhe den en insubordinatie tegenover het hoog ste gezag voeren moet. Volgens de berichten in meerdere kran ten voorkomend heeft n.l. de proefssor uit baloorigheid over de raadgevingen en waarschuwingen van zijn hiërarchische overheden, de toga afgelegd om de be diening van dominé uit te gaan oefenen, wal hem natuurlijk tevens „veroorloofd" om een vrouw te nemen. De „Osservatore Rom", eindigt het be richt, eveneens uit een der bladen over genomen, met de waarschuwing„Dat zij, die geen rekening willen houden met de waarschuwingen van hun bisschoppen, zich wel van die waarheid doordringen. Past op voor vallen"! Prov. Blad no. 12 bevat mededeeling door Gedep. Staten van de veranderingen welke in de jaarwedden van burgemees ters, enz. en in de presentiegelden voor raadsleden zijn gebracht hij in den loop van 1905 door hen genomen besluiten. Jaarwedden: Hoedekenskerke burge meester en secretaris f 450. Wethouders f 30. Presentiegeld f 36. JaarweddenNoordwelle burgemeester en secretaris f 250. Wethouders f 15. Ont vanger f 150. Jaarwedden wethoudersAagtekerke f 20. Biervliet f 40. O. en W. Souburg 30. Jaarwedde ontvanger: IJzendijke f400. Jaarwedde burgemeester en secretaris Philippine f400; Sas van Geilt f 600. Pre sentiegeld Ierseke f 108Zonnemaire f 36. De Parijsche eorr. van het „Handels blad" geett een overzicht van en wenken omtrent den afzet van Zeeuwsche oesters in Frankrijk, waarbij hij tot de volgende slotsom komt: „Om te kunnen blijven concurreeren en den afzet te vergrooten moeten de Zeeuw sche oesterhandelaars er zich op toeleg gen de zoogenaamde „Imperialen" tot het einde van April leverbaar te houden eu er voor zorgen, dat de dikwijls bittere nasmaak verdwijnt. Wat de goedkoopste soorten van Zeeuw sche oesters betreft, zullen deze hoe lan- „Wat ik bedoel? Gij begrijpt mij?" En hij wees met den vinger naar het hoofd. „Is 't. daarvoor dat u mij sproken moest?" zeide Adriaan uit de hoogte, „dan had u zich de moeite kunnen besparen. Ik zal mij geen oordcel aanmatigen over za ken die mij niet aangaan." Die u niet aangaan? Deze zaak gaat eiken onderdaan van Zijn Majesteit, eiken rechtgeaarden Beier aan." „Ik ben geen Beier en de koning is mijn weldoener, ik heb nooit iets anders dan goeds van hem ondervonden."' „Die gevoelens doen u eer aan, jong- mensch! Maar gij moet de zaak uit het rechte oogpunt beschouwen. Zeker, wij al len eerbiedigen en beminnen Onzen vorst. Wij hebben _groote dingen van hem ver wacht en hêt is met een bloeiend hart, dat wij [bekennen moeten dat die verwach tingen ijdel zijn gebleken niet alleen, maar dat de kostbare fantasieën des konings ons veel, zeer veel ellende zullen bezor gen." Adriaan bleef zwijgen. „De koning wordt hoe langer hoe bui- tensporiger. Zijn hartstocht voor bouwen heeft ontzaggelijk groote sommen verslon den en nog zijn wij niet aan het einde. Hij droomt van nog prachtiger paleizen, van nog kostbaarder tuinen en parken.' „Maar daardoor brengt hij het geld on der de menschen." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1