fflSEAAS ie Swan Pea" ratie No. 6. Zaterdag 13 Januari 1906. Tweede Jaargang. i geld KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEllWSCHEg EILANDEN. op van Effecten HENDRIKSE. „THE SWAH PEH" prijs f 6.30. inco toezending nfvangst van hef bedrag. terbaan&leCointre Is de Katholieke Staatspartij in Nederland eene RELIGIEUZE partij? UIT DE PERb. BUITENLAND, BINNENL AND. en bij alle Boekhande- il de Abonnementsprijs per 3 maanden f 0.95 Afzonderlijke nummers a contant0.05 Geïllustreerd Zondagsblad,, alléén voor "de abonné's per 3 maanden0 3772 VERSCHIJNT eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Advertentiën van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. Reclameboriohten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. VIOLA, EN. ge reproductie van een rland. IINE, terdam. ilaren gratis te bekomen rijs per jaargang f3.60. franco per post f 4.—. borgtocht. het hotel de Kinderen der die veel moot schrij- een BESTE Vulpenhouder igenzeggelijk vens afgebeeld. en vele minder deugde- 'abrikaten naast véél ge- >ok veel last, om alleen ikken maar te noemen, niets dan gemak. GOES. rbaan le Cointre, Het ontkennend antwoord door den can- didaat der Rotterdamsche Katholieken, den heer Van Term, bij de algemeene verkie zingen van het vorige jaar, in eene pu blieke vergadering op bovenstaande vraag gegeven, heeft een twistgeschrijf in de Katholieke pers na zich gesleept. Over de houding van den „Maasbode", die hem deswege eene Katholieke can- didatuur onwaardig verklaarde, zwijgen wij liefst. De bekentenis evenwel moet ons dade lijk uit de pen, dat wij in den journa- Iistieken arbeid van den heer Van Term en in zijn wijze van optreden in verschil lende volksvereenigingen voldoende waar- borgen meenen te hebben, om hem van allen blaam van liberaal-Katholicisme vrij te achten. Wij gelooven, dat hij 't anders en goed Ibedoeld heeft. Desalniettemin komt ons zijn opzet te algemeen voor, en hierdoor minder juist. Ook zijn motiveering in zijn bro chure, dunkt ons, laat aan duidelijkheid I nog te wenschen over en mist scherpte I van omlijning. Eene Kath. Staatspartij is o. i. wel de'ge- liik eene godsdienstige partij (wij schrijven ongaarne: „religieuze", omdat dit voor onze Hollandsche ooren zoo klooster- orde-achtig klinkt) in aanmerking genomen, dat zij steunt op Katholieken grondslag, op de leer der Kerk over het bestuur der Staten en de onderlinge ver houdingen en verplichtingen van Staat en Staatsburgers. Zij moet daarop steunen, niet alleen om den naam van „Katho lieke" waardig te zijn, maar ook om geen gevaar te loopen bij haar optreden en streven, o. a. ook voor de zedelijke en godsdienstige belangen des volks, spoedig op een dwaalweg te geraken. In tegenstelling met de bestrijders van den heer Term zien wij niet in, waarom niet hetzelfde moet kunnen gezegd worden van de Katholieke Staatspartijen in an- ffldere landen van onzen modernen tijd. Zij mogen dan conservatief, christelijk-demo- f. cratisch of „Centrum" heeten. Dit is trouwens slechts een verschil in naam. Dat de Katholieke Staatspartijen elders ii in andere omstandigheden leven als wij1, mag invloed hebben op hare wijze van optreden, hare taktiek, het kan haar ar- |X beidsveld verbreeden of versmallen, maar haar grondslag mag niet anders zijn dan die der Nederlandsche Katholieke partij, namelijk een Katholiek godsdienstige. Tusschen haakjes willen wij hier ter plaatse met het oog op 't verschil, dat j.| sommigen willen zien tusschen onze i Katholieke Staatspartij en het Duitsche Centrum een zeer merkwaardige ge- j&- beurtenis aanhalen, een gebeurtenis van J niet algemeene bekendheid, welke ons wel- ■willend werd medegedeeld door iemand, göie direct erbij betrokken was. f Namelijk deze Ongeveer 27 jaar geleden werd door de i toenmalige voormannen der Katholieken: j dr. Schaepman en Des Amorie van der Hoeven een program opgemaakt voor een jfrKatholiek Nederlandsch Cen- 11 r u m, in navolging van het Duitsche. program werd voorgelegd aan Z. H. Mgr. an Beek, de -vorige Bisschon van Breda. op dit program verkregen de voor- Stellers de hooge goedkeuring van Z. D. H-> en Z1in stellige belofte van steun. - Maar.... het plan stuiUe af den r'\ sanaa-*— Daar is in ons land eene Staatspartij van orthodox-protestanten, die zich anti revolutionairen noemt. Zij getuigt op gereformeerden grondslag te staan en de bestanddeelen van dezen grondslag door 't vrije onderzoek, te halen nit de Ordinantiën Gods of uit hetgeen Gods Woord heeft verordineerd. Ook die gerefor meerde grondslag is een godsdienstige. Meer nog. De grondslag der antirevolu tionaire Staatspartij en die der Katholieke in ons land en in andere landen kan confessioneel heeten. En toch, evenals Windthorst, de gestor ven groote leider der Duitsche Katholieke Staatspartij, ontkennen ook de leiders der antirevolutionaire Staatspartij en die der Katholieke in andere 'landen, dat hun partij eene godsdienstige is. Wat bedoelen zij en is hunne ontkenning gegrond? Wij' leven en wonen in een modernen Staat, die er geen bepaalde geloofsbelij- denis op na houdt, die zich met niet eene kerk verbonden rekent; die aan alle inge zetenen gelijke aanspraak op bescherming van personen en goederen toekent; die ieder Nederlander, tot elke landsbediening benoembaar verklaart, iedereen volkomen vrijheid van belijdenis zijner godsdienstige meeningen toestaat, behoudens |de bescher- scherming der maatschappij en hare leden tegen de overtreding der Strafwet en alle Kerkgenootschappen in bet Rijk gelijke be scherming verleent (artikelen 4, 5, 167 en 168 der Grondwet.) Zulk een moderne Staat wordt ook wel een neutrale, een godsdienstlooze Staat geheeten. Nu meenen voornoemde politici en het is ook, gelooven we, door den heer Van Term zoo bedoeld, dat een Staatspartij op godsdienstigen grondslag, zonder dezen los te laten, zich tegenover den modernen Staat op een zuiver Staatsrechtelijk stand punt plaatsen mag, tot handhaving of ver krijging van rechten, den Nederlandschen Staatsburgers bij 's lands Grondwet toe gekend; zelfs ook, wanneer zij optreedt voor de zedelijke en godsdienstige belan gen des volks, natuurlijk binnen de gren zen der gelijkheid voor de Wet, door die Grondwet getrokken. Met den specifiek godsdienstigen grond slag der partij', zeggen ze, heeft de mo derne, neutrale Staat niets te maken. Deze houdt er ook slechts voor zoover reke ning mee als hij er in verhouding tot en bij gelijkheid met de godsdienstige be langen van andere gezindten een volks belang in ziet. Volgens die Katholieke politici konden wij strijden en blijven strijden van een Staatsburgerlijk en grondwettelijk stand punt uit tegen de wettelijke bevoorrech ting van de voorstanders van openbaar neutraal onderwijs en voor de gelijk stelling van de voorstanders van bijzonder godsdienstig onderwijs met genen. En om een ander voorbeeld te nemen, van hetzelfde standpunt kunnen wij schrapping eischen van art. 449 van het Wetb. van Strafrecht op 't voorafgaand kerkelijk huwelijk. (Wie er aan twijfelen mocht, leze de redevoering en repliek, door den lateren Minister van Justitie, Van der Kaai, bij de beraadslaging over de herziening van dat Wetboek, 9 November 1880 in de Tweede Kamer gehouden.) Zou de onvergetelijke B r o e r e ook niet in dien zin geschreven hebben„De Nederlandsche Katholieken zijn een poli tieke persoonlijkheid, die vrijheid vor dert" Zoo niet, waarom schreef hij dan niet: eene godsdienstige politieke persoonlijkheid, naar de opvatting va,n de bestrijders van den heer Van Term? Maar de heer Van Term moet op de be wuste vergadering te Rotterdam ook ge zegd hebben: „Waarlijk, wij Katholieken, zijn voor godsdienstvrijheid, niet omdat we ons schikken in de toestanden, maar omdat het op zich zelf het eenig billijke stelsel is". Daarover in een volgend artikel. Vreemde historie. Minister Kraus doet van zich spreken. Allereerst door het zonderlinge geval met den expresse-trein, die nu geen expresse- meer is; en in niet mindere mate door de boodschap aan de Eerste Kamer, dat Z.- Exc. voor een maand of vijf naar Chili gaat voor particuliere bezigheden. Dat is toch al heel dwaas. Een Minister, een dienaar der Kroon, die in landsbetrekking gaat bij een ander gou vernement. Want de heer Kraus heeft verlof en blijft dus Minister. Denk u in, dat Minister Staal met ver lof gaat om de politie in Marokko te rege len; Minister De Meester om doorwrochte adviezen te geven over de Russische fi nanciën; en zoo onze Ministers eens meer van die interessante bijbetrekkingen gaan vervullen in het buitenland. Zou daardoor het aanzien van onze Re geering in het buitenland niet in ernstige mate worden geschaad? Of het tractement van den heer Kraus gedurende zijn verlof stilstaat, doet er niets toe; de vraag is of Nederlandsche Ministers ook maar tijdelijke loondiensten mogen verrichten voor buitenlandsche gou vernementen. De heer Kraus had zich óf van zijn con tract met Chili moeten losmaken, óf geen Minister moeten worden. Wat nu gebeurt, wekt terecht in wijden kring ergernis. We zullen daarover in de Kamer, hopen we, meer vernemen. (Stand.) Aan 't plukharen. Eenige linksche bondgenooten van Juni zijn thans geducht aan 't plukharen. Het „Hdbl." heeft zich namelijk vroo- lijk gemaakt over het ambtscostuum van de firma Lieftinck-Van Kol; over den „machtigen arm" van Hugenholtz, den amateur-stationchef; en over het „land huis" van den heer Polak, en daarop is „Het Volk" op ouderwetsche manier voor den dag gekomen. Men weet wat daaronder te verstaan is, ieder vogeltje zingt zoo als De Van-dag-tot-dag-journalist is nu op zijn beurt gebelgd en beklaagt zich over den laster, waarmee „Het Volk" hem zoo mild overgiet. Het „Hdbl." heeft zich dan ook vergist. Men drijft ten onzent niet den spot met socialistische grootheden; en wie het doet, weet wat hem te wachten staat. Trou wens het is dan ook ondankbaar. In Juni was men zoo broederlijk ver eend; hebben de socialisten wel geteld in 17 districten de vrienden van het „Hdbl." aan een Kamerzetel geholpen; en dan nu te worden bespot, daar loopt de gal hij over, vooral wanneer men daar zoo over vloedig van voorzien is als de „Volk"- redactie. Het geplukhaar tusschen deze bondge nooten boezemt ons dan ook maar matig belang in; alleen is 'twel de moeite waard, te zien hoe gauw deze linksche heeren op hun teenen getrapt zijn. Toen dezen zomer Dr. Kuyper door de linksche pers op zoo schunnige wijze dag aan dag werd besproken, vond men dat blijkbaar precies zooals het behoorde. Na de verkiezingen kwam deze en gen© courant vertellen, dat het toch wel een beetje bar was geweest; maar vóór en tijdens de verkiezingen was dat blijkbaar niet in strijd met „de eer der pers", waar over men 't aan die zijde óók nog wel eens heeft. Doch nu de heeren zelf worden aange vallen, nu stuiven ze op en maken zich boos; dat mag niet. Maar „clericalen", weet ge, dat zijn lie den, waarvan ongestraft alles mag wor den gezegd. j j. (Stand.) RUSLAND. Het Peterburgsche telegraafagentschap meldt ons heden: Men kan beweren, dat do stakingsbe weging der revolutionairen in geheel Eu- ropeesch Rusland is mislukt of onder drukt; uitgezonderd hiervan zijn de oost- zeeprovinciën, waar tengevolge der natio naal Letlische beweging de revolutie een bijzonder karakter draagt; doch ook deze beweging zal ongetwijfeld spocd'g worden onderdrukt; de handels- en nijverheids betrekkingen worden weer opgenomen. On gelukkig evenwel is, dat het herstel der rust telkens weer onderbroken wordt door alarmeerende geruchten. Vele personen spelen aan de Beurs a la baisse en pogen de ongerustheid te vergrooten. Hun bondge nooten zijn de revolutionairen en hun pro paganda. Wanneer het publiek zich niet zoo gemakkelijk door de valsche geruchten liet influenceeren, zou de beurs aanmerke lijk beteren. ENGELAND. Ziehier eenige grappige dingen uit den verkiezingsstrijd. Te Manchester sprekende, wees de vo rige minister Balfour op de twintig jaar, die hij de kiezers gediend had. „Dan hebt gij wat rust verdiend", riep iemand uit het gehoor. Een candidaat had aanplakbiljetten voor zich laten drukken, waarop hij met groote letters „meer werk" beloofde. Tot zijn schrik zag hij het ook hangen voor het venster van een begrafenisondernemer., Te Battersea was een biljet voor Burns geplakt over een biljet, waarin de ver tooning van Ali Baba en de Veertig Roo- vers werd aangekondigd. Door regen was het biljet van Burns gedeeltelijk losge raakt, zoodat men te lezen kreeg: Stem voor Burns en de veertig roovers. Op een vergadering stelde iemand voor, dat de tariefhervormers na hun dood ver brand zouden worden; ze hadden bij hun leven dan de genoegdoening te weten, dat zij niet hegraven zouden worden in een kist, gemaakt van Noorsch hout. Sir James Fergusson, unionistisch af gevaardigde voor een district van Man chester, is nu weer candidaat. Hij is 73 jaar; en als er nu meenen, zeide hij in een vergadering, dat ik voor het Parle ment te oud ben, dan zou ik graag too- nen dat ik dat niet ben, b.v. door met ze om het hardst te loopen. Sir Elliot Lees, unionistisch afgevaar digde voor Birkenhead, heeft onlangs een ongeluk gehad. Maar hij liet zich, ver gezeld van zijn dokter en een verpleeg ster, op een draagbaar naar de kiezers- bijeenkomst brengen. Op de tribune lag hij op een rustbank en zoo sprak hij de kiezers een uur lang toe. DU1TSCHLAND. Elk oogenblik leest men in Berlijnsche bladen dat het een of andere gebouw van geschiedkundige waarde onder den moker van den slooper komt, omdat het voordeeliger is op den duren grond een huis van vele verdiepingen op te trekken. Nu staat weer het historische hoekhuis, aan het Alexanderplein en de Neue Kö- nigstrasse op de nominatie om afgebro ken te worden. De bouwmeester moest het, op last van koning Frederik Willem II, met 99 schaapskoppen versieren; toen hij den Koning in zijne onschuld vroeg waarom het er geen 100 mochten wezen, kreeg hij' hel bitss antwoord: „99 koppen zijn voldoende, de honderdste schaaps kop ben jij". ITALIË. De nitnoodigingen voor de vredesconfe rentie zijn door de Vereenigde Staten rond gezonden; president Roosevelt moet ge neigd zijn, om ook den H. Stoel uit te noo- digen. Toch moet er nog tegenstand zijn. Niet meer echter van den kant van Italië, zooals bij de eerste conferentie van 1899, maar van den kant van Frankrijk. Het laat ste woord is in deze zaak nog niet gespro ken. In Oostenrijk en Duitschland zullen invloedrijke personen ten gunste van een Pauselijken vertegenwoordiger optreden. De conferentie zal zich bezig hebben te houden met de oprichting van een inter nationaal koloniaal instituut, belast met de behandeling, van verschillende vraagstuk ken en geschilpunten, die tusschen de mo gendheden omtrent de koloniën kunnen ontstaan. Daarmede hangen allei ïauwst de belangen samen van de Katholieke mis sies, zoodat de II. Stoel bijzonder belang er bij heeft, op de conferentie vertegen woordigd te zijn. In de laatste dagen achtten sommige liberale organen het weer eens noodig om rond te strooien, dat tusschen den Paus en het Italiaansche gouvernement spoedig wel een „betere verstandhou ding" zou intreden, dat het Va tie" an een „meer welwillende politiek jegens de Ita liaansche regeering was gaan voeren" en de Paus de waarborgwetten zou accep teeren. Het kan daarom zijn nut hebben een enkele passage te ontleenen aan het jongst-verschenen witboek, waarin duide lijk die valsche bewering wordt gelogen straft. Bij het behandelen van de reis van president Loubet naar Rome heet het o. a. „lederen keer, dat er sprake wis van bezoeken door Katholieke hoofden van Katholieke naties aan den koning van Italië te Rome te brengen, werden zij gewaarschuwd, dat de H. Vader een der gelijk bezoek als een beleedigirg be schouwde, en dat. het hem absoluut on mogelijk zou zijn hen op het Vaticaan te ontvangen. Dergelijke bezoeken werden dan ook niet afgelegd, hoewel bijzondere omstandigheden soms tot het afleggen er van schenen te leiden of de beteekenis er van te verzachten. En "het bewijs van eerbiediging, dat zij daardoor gaven je gens de waardigheid en de rechten van den Opperherder der Kerk, belette die sou- vereinen toch niet om, wanneer hot hun goed scheen, zelfs politieke bondgenoot schappen met Italië aan te gaan. Laar dit alles voor Frankrijk niet minder gold dan voor de andere mogendheden, kon de H. Vader geen onverschillige houding aan nemen, vooral niet daar deze als een be- leediging voor de andere mogendheden zou kunnen beschouwd worden. Ook de redacties van de liberale bladen hadden die besliste verklaring, in de gepu bliceerde uittreksels in het witboek kunnen lezen. Professor Vliebergh verhaalt in de „Diet- sche Warande", dat ruim een jaar geleden in de Belgische gemeente Genck, niet ver van onze grenzen gelegen, de landbouwers in bezit gekomen zijn van 56 H A. bouw grond. Het was het onverdeelde Kzit van eene familie. Zoodia men vernam, dat deze familie hare goederen wenschte te verkoopen, stelde zich de boerenbond in verbinding met de eigenaars, en verkreeg de voorkeur van den aankoop voor eene bepaalde som. De landerijen werden toen in 90 loten verdeeld. Op eene algemeene vergadering werden de 90 stukken aan den meestbiedende ver kocht, onder voorwaarde evenwel, dat de prijs zou verhoogd of verlaagd worden, naar gelang de totale som meer of minder dan de werkelijke koopsom zou bedragen. Bjj dezen voorwaardeljjken verkoop kwam men boven den verkoopprijs, zoo dat het bod kon verminderd worden. De akte van verkoop werd voer allen door den zelfden notaris gepasseerden de vroegere pachters waren zelf meestid eige naars geworden. Velen hadden geld op de boerenleeubank, dat teruggenomen werd, en aan de ande ren werd het geld voor zoover noodig, door die bank geleend. Eene som van 30.000 franken was daar toe benoodigd, en werd door de boeren leenbank uitbetaald. Deze daad roemt „de Maasbode" a!s eene van eigen initiatief met de prachtigste resultaten en spoort de Boerenbonders aan op dezelfde wijze te handelen. Wjj hopen het ook. Het bederven van Drankwet. „Het Huisgezin" schrijft Waar bij de verkiezingen dr. Kuyper van links alles in de schoenen is ge schoven, o. m. ook dat de herziene Drank wet zoo'n prullig staaltje van wetgeving was, daar mag wel eenige aaudacht worden gevraagd voor dit zinnetje in een artikel van het liberale „Utr. Dagblad" van Zondag „De Drankwet, door Goeman Borgesius en anderen bedorven, maakte de tappers en alcohol-interessanten mobiel,"

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1