No. Dinsdag 9 Januari 1906. Tweede Jaargang. FEUILLETON, BUITENLAND. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Kiezersbedrog. In den vreemde. UIT DE PËRb. NHE ZEEUWSCHE (MME Abonnementsprijs per 3 maandenf 0.95 Afzonderlijke nummers a contant0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, alléén voor 'de abonné's per 3 maanden0 371/, MAANDAG- VERSCHIJNT eiken WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Advertentiën van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. Reclameberiohten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Een der toonaangevende liberale bla- den kwam ons dezer dagen het bewijs leveren, op welke schromelijke wijze d; vrijzinnigen bij de verkiezingen de kiezers hebben bedrogen. Minister Staal kapiltelend, schrijft het blad het volgende: „Men verhaalt, dat Koning Darius Hvstaspes een slaaf gelastte, hem bij iederen maaltijd toe te roepen: „Heer! denk er om de 'Atheners te straffen". De slaventijd is gelukkig voorbij, maar eene béo is nog wel te Krijgen. Die zou men inplaats van „Kaatje"; is de koffie klaar?" kunnen instudeeren: „Excellentiedenk om de rechterzijde en hare ongewenschte hulp!" en zoo'n nuttig beestje gaven wij gaarne als een klein bewijs van onze hulde voor zijn optreden in de Kamer aan Z. Exc. generaal Staal. Nu weet men, dat de vrijzinnigen bij de aanvaarding der regeering hebben ver klaard in geen geval een „monsterver bond" met de socialisten te willen sluiten. En aangezien de uiting van „de Vader lander" wil zeggen, dat de ministers al leen maar hebben te steunen niet op die gehate rechterzijde, maar op de partijen links, volgt daaruit onmiddelijk, dat de linkerzijde zich dus meerderheid acht en dat de socialisten broederlijk in den bond zijn opgenomen tegen heug en meug. Uit het schrijven van het liberale or gaan valt alleen af te leiden dat er dan toch een „monsterverbond" gesloten is. Niet alleen dat de socialisten nu als behoorende tot de regeeringsmeerderheid worden beschouwd, maar de tegenstelling tusschen rechter- en linkerzijde wordt zoo scherp getrokken, dat een minister, die ook maar eenigen steun van rechts zou aanvaarden, geacht moet worden „een politieke misgreep van de ergste soort" te begaan. Wij dachten, dat het juist de vrijzin nigen waren, die doodsbenauwd voor de antithese, de kloof tusschen rechts en links gaarne wilden overbruggen. En nu gaat juist dit liberale orgaan de tegenstelling aanblazen! Wat ook regelrecht in strijd is inet de scherpe veroordeeling der antithese in de verkiezingsdagen, toen deze in woord en geschrift werd gedoodverfd. Nog dachten we, dat dit ministerie zou 7) „Wie die heer zijn mag! Zeker een heele deftige, al zou ik dat opmaken uit zijn manier van groeten, en om mij zon der een woord te spreken te beduiden (lat het nu wèl geweest is en ik mijn gang kon gaan en hij den zijne. Hij weet nu alles van mij en ik niets van hem. Ik had geen gelegenheid zijn naam te vragen. Nu ja. hij zou mij dien toch niet gezegd hebben Vlug en vroolijk haastte hij zich -naar huis te komen en vertelde onmiddellijk zijn avontuur. „Hoe zag die heer er uit?" vroeg vader Budemann. Adriaan vertelde alles wat tusschen hen besproken was en gaf een nauwkeurige beschrijving van den persoon des vreem- delings. Daar zag hij dat allen hem met een mengsel van verbazing, schrik, medelijden sn spot aanstaarden. „Wat scheelt er aan?" vroeg hij. „Maar begrijp je dan niet", riep moeder Budemann uit, met wien je geloopen hebt?" Jozef, de oudste zoon, barstte in een schaterlach uit, Gretel vouwde de handen optreden om ons volk de hooge gave der verzoening te brengen en om te verbenen wat verdeeld was. „Door eenheid tot vrijheid" was het bpschrift van het vrijzinnige propaganda- boek, dat in tienduizendtallen door het land verspreid is. En wat blijft nu van die fiere leuze over, wanneer wij weten, dat een der hoofdsamenstellers vgn dat propaganda- boek en de hoofdmedewerker van „de Vaderlander,, een en dezelfde man is wel is waar de veranderlijke man, die in het propagandaboek de eenheid voor staat en in zijn lijfblad dezelfde eenheid doet verloochenen maar ook de man die de formateur genoemd wordt van dit verzoeningsgezinde Kabinet: mr. Goe man Borgesius Nog nimmer zagen we in de politiek zooveel walgelijk gedraai en geschipper, zooveel breken van beloften en kiezers bedrog daarom zou 't allerminst te ver wonderen vallen, dat reeds veel liberale kiezers gruwelijk spijt gevoelen hun stem aan de vrijzinnigen te hebben geschon ken om een kabinet te vormen, dat uit sluitend leeft bij de gratie vanKuy- pervrees. Bestond die vrees niet, we zouden mee- nen, dat het Kabinet reeds overleden was. Radicaal rechtsgevoel. Er is een tijd geweest, dat een deel der antirevolutionairen geloofde, bij de ra dicalen meer gevoel voor recht en billijk heid te zullen vinden dan bij de gematigd liberalen. Wij meenen, dat van die i lusie op dit oogenblik bitter weinig is overgebleven. De lessen der feiten zijn daarvoor te streng geweest. Intusschen komen zoo nu en dan nog hyper-onverdraagzame uitingen van radi calen kant met dien vervlogen waan on barmhartig den spot drijven. Aldus vonden wij er weer eene in de „Arnh. Ct." van Woensdag. Een met V. D. (vrijzinnig-democraat) geteekend artikel, ook aan andere bladen toegezonden, geeft daar o. a. de volgende karakterteekening van de jongste lager- onderwijsnovelle„een onrechtvaar- dige anti-sociale begun sti- gingswet, die een bestendig- dreigend gevaar blijft voor de inwendige veiligheid van den S t a a t". Zooveel onverdraagzaamheid en onver stand hebben wij zelden in één zinsnede zien samentreffen. Hen, die een andere schoolopvoeding en zag half beschaamd, half bedroefd naar hem op. „Neen; met wien dan?" „Met niemand anders dan met Zijn Ma jesteit koning Ludwig in persoon!" Te midden van wouden en meren ver heft zich op den top van een met dennen begroeide rots het vorstelijk slot Ho- henschwangau, langen tijd het lievelings- verblijf van de Beiersche vorstenfamilie. Hoog heft het zijn tinnen in de lucht op en beheerscht het geheele omringende landschapden jongen koning Ludwig vol deed het echter niet meer en vlak daar tegenover op een rotsmuur, die steil in een „schlucht" (ravijn) afdaalde, deed hij een nieuwen burcht verrijzen, welke nu nog steeds haar voltooiing afwacht en die in pracht weldra het oude kasteel overtreft. 's Konings vader, Maximiliaan I, had zich echter beijverd Hohensehwangau van binnen kunstrijk in te richten. De zalen waren door beroemde Munchener schilders met fresco's versierd, welke zoowel door hun fraaie uitvoering als door hun diep zinnige beteekenis bewondering ver dienden. Een der zalen scheen vooral door haar behaaglijke inrichting en de aantrekkelijke muurschilderingen, tafereelcn uit het le ven der oude Duitsche edelvrouwen voor stellende, er toe bestemd om het bevoor rechte vertrek eener jonge en schoone voor hunne kinderen begeeren dan de schrijver, gelijk recht te verzekeren op steun uit de openbare kas, heeto n - rechtvaaid'g. De menschen niet extra ts belasten om hunne religieus-paedagog'sche inzichten, heeta n t i-sociaal. De begunstiging van de voorstanders der „moderne secteschool" (om met dr. Allard Pierson te spreken) af te schaffen, heetbegunstiging. De gewetensvrijheid ook op onderwijsge bied te handhaven, heet„een besten- dig-dreigend gevaar voor de inwend'ge vei ligheid van den Staat". En dit laatste schrijft de tolk van een partij, die over die inwendige veiligheid anders zóó optimistisch pleegt te denken, dat ze zelfs de stakingswetten als over bodig afstemde. De inwendige veiligheid wordt blijkbaar minder door de revolutionaire demagogie bedreigd dan door de bijzond re school die haar best toegeruste togens'andster is. De geciteerde uiting van V. 1). geeft in derdaad een droeven kijk in het fanatisme dat sommige tegenstanders der onderwijs- novelle zelis nu nog bezielt. Laat deze schrijver althans niet wen- schen: ware de antithese dood! Want zoo ze morgen stierf, blies hij1 haar overmorgen met dergelijke uitingen nieuw leven in. (Ned.) Van een villa Als er iets onder de partijgenooten niet in den haak is, hebben de socialisten durf genoeg, om den vergrijpers Hink de les te lezen. Hugenholtz, de schrik van het Haar- lemsche stationspersoneel, heeft het zoo pas ondervonden. En nu krijgt mijnheer Henri Polak er weer van langs. Sinds eenige dagen heeft deze leider der S. 1). A. P. het verbruid bij de afdeeling Hilversum. Wat is het geval? Op het voorbeeld van meerdere warme verdedigers der berooide volksklasse en van het steeds verarmende proletariaat laat de heer Polak te Laren een villa bouwen. Men vraagt misschien, of dit feit zelve de ontevredenheid der broeders heeft gaan de gemaakt? O, neen; dergelijke inkonsekwenlies ont gaan de groote menigte, die er zoo langza merhand aan gewoon raakt. Maar er is iets anders. De heer Polak vergat in de bestekvoorwaarden van den bouw bepalingen te doen opnemen betref fende minimum-loon en maximum-arbeids tijd der betrokken werklieden. En daarover is men alles behalve gesticht. De heer Polak kreeg dan ook een brief thuis, waar in hem de bestaande misnoegdheid werd kenbaar gemaakt. Wat! zei de groote volksvriend, 'tis wat moois; jullie hebben je met mijn particu liere zaken niet te bemoeienIk doe, wat ik wil. Te Laren bestaat geen vakver- vorstin te zijn. Dit had dan ook Maximiliaans edele echtgenoote, Maria von Hohenzollern be wogen om hier haar intrek te nemen wan neer zij1 op den burcht vertoefde. 1 Jong en schoon was koningin Maria ech ter niet meer, de tijd dat haar echtgenoot haar als slotvrouw binnen deze vooral te harer eere versierde zalen bracht, was lang voorbij; jaren vol smart, zorg en angst hadden op 'teens zoo bloeiende ge laat der vorstenbruid hun stempel gedrukt. Eerst had zij haar echtgenoot verloren; twee bloeiende zonen vol levenslust, kracht en verstand bleven haar over. en nu hield bij den jongste, Otto, sedert jaren waanzin den geest omsluierdalle hoop en verwachting op den troonopvolger ge bouwd, was de bodem ingeslagen Afgescheiden van de wereld, ver zelfs van zijn moeder sleepte hij zijn rampzalig leven voort en voor den oudsten zoon, den schoonen, dichterlijken koning Lud wig, verkeerde het moederhart nog dage lijks in grooten angst. Zou ook hij aan de ongelukkige erf- ziekte der Wittelsbachers ten offer vallen? 'tls waar, zijn zonderlingheden namen hoe langer hoe meer een onrustbarend karakter aan; hij trok zich meer en meer terug van de menschen; zelfs zijn moeder, die hij eenmaal zoo innig liefhad, verwaar loosde hij thans geheel en al. Maar te midden van al haar zorgen en angsten had de koningin geleerd Iroost t? vinden op eoniging, en dus, als ik, Polak, daar laat bouwen, heb ik me met minimum-loon en maximum-arbeidsduur niet in te laten. Polak gaf ten slotte toe, maar de Hil- versumsche afdeeling liet het daarbij na tuurlijk niet en meneer kreeg een nieuwen brief thuis, waarin hem de waarheid werd gezegd. Wij lezen er o. a. het volgende: Wij merken op, dat wij, sociaal-demo craten allerminst van u hadden ver wacht een dergelijke daad, die ge zelfs meent te kunnen verdedigen. Gij toch waart voor vele arbeiders een leermees ter in 't stellen van organisatie-eischen wat wij wenschen is door u als raads lid meermalen als noodzakelijk verde digd; een groot deel van uw openbaar leven was aan den strijd voor mini mum-loon en maximum-arbeid gewijd. De eenige maal, dat ge nu kans krijgt als werkgever de door u voorgestane principes in practijk te brengen, laat ge dit niet alleen na, maar wijst zelfs een aanmerking met een hooghartig: „dat zijn mijne particuliere zaken" af. Een dergelijke liagrante tegenstelling tusschen leer en leven hadden wij van u niet verwacht. Wij vinden, dat menschen, die jaren lang met hun woorden gestreden heb ben voor juiste loon- en arbeidsduur- bepalingen, zoodra het op daden aan komt, moeten bewijzen aan de voor hen arbeidenden als recht te willen toeken nen, wat zij hun voorgepreekt en ge leerd hebben zich als recht te eischen. Lang niet malsch! Maar wel verdien- Dat de menschen toch niet wijzer wor den, nu ze voor hun oogen zien, hoe ze bedot worden(Msb.) RUSLAND. Een sensatiebericht, waarvan niet dui delijk is, of het nog meer dan dat mag heeten, komt uit Rusland. in de „Nowoje Wremja" heeft admiraal Rodjestwensky een brief doen afdrukken, die eindigt met de mededeeling, dat de Engelsche vloot te Wei-Hai-Wei is samen getrokken geweest, wachtende op het be vel om de Russische vloot te vernietigen, voor het geval de Japanners daarin niet geslaagd waren. De revolutionairen in Polen beproeven nog voortdurend door bedreigjngen en aan vallen op personen en op gebouwen, met name in het gouvernement Radom, de menschen schrik aan te jagen. Een arbeider van den spoorweg Warschau- Weenen is doodgeschoten, omdat hij niet aan de staking had meegedaan. De Poolsch-socialistische parlij heeft een laat ste poging gedaan om den gewapenden de eenige plaats, waar zij te vinden is. Steeds was zij vroom en godsdienstig ge weest; met de jaren en het verdriet nam haar behoefte aan hemelschen steun toe, de leerstellingen van het protestantisme, waarin zij geboren en opgevoed was, vol deden haar niet langer en na ernstige studie en vurig gebed was zij overgegaan tot den godsdienst van haar echtgenoot, haai- kinderen en haar volk. Beieren, dat zijn koningin roemde, om hare deugden hoog vereerde en om haar liefdadigheid en vriendelijkheid innig lief had, voelde zich door dezen stap der e'dele vrouw nog vaster aan haar verbonden. Het leed en vreesde en bad met haar medeen nog meer dan vroeger ging zij voort het land, dat door haar huwelijk het hare geworden was, een voorbeeld te ge ven van hooge vrouwelijke en christelijke deugd. De avond was reeds aan het vallen, en diepe stilte heerschte in de zoogenaam de „Burchtvrouwenkamer" waarin de ko ningin zoo gaarne vertoefde. De luchters waren nog niet aangestoken en de schemering viel door de hooge ra men in het vertrek. Buiten was het reeds duister, donkere schaduwen bedekten het dal en het meer; gouden sterren gelijk, zoo flonkerden hier en daar de lichten, die fde huizen der berg bewoners verrieden; boven doken de ster ren één voor één uit de wolklooze lucht op. Heel in d" ver'e w il d - ma n al -. opstand uit te lokken. Maar hoe roeke loos meestal onder andere omstandigheden zulk een bedrijf reeds is, nu is het zeker onverantwoordelijk, misdadig zelfs, waar elke poging tot gewelddadige omwenteling voorshands in Rusland tot niets anders dan nutteloos bloedvergieten kan leiden. Al deze intimidatie en opruiing is ge lukkig echter volkomen vergeefsch. De ar beiders hervatten dagelijks in groote ge tale het werk, de winkels blijVen open. Het spoorwegverkeer is grootendee'.s her steld. SPANJE. Woensdagmiddag om half 3 verliet ko ning Alfons zijii paleis, om zich naar de wijk Carabancel te begeven voor een wa penschouwing. Toen hij zijn paard had bestegen, stootte dit ergens tegen en viel, den koning medesleepend. Dadelijk stond Alfons weer op, zonder gewond te zijn, sprong in het zadel en reed verder. In den namiddag liep op de beurs het ge rucht, dat de koning gekwetst was, maar de minister van birinenlandsche zaken liet het aanstonds tegenspreken. Een vorstelijke uitzet. Het Ma.- dridsche publiek kan dezer dagen zijn oogen te gast laten gaan aan het bezichti gen van den uitzet der infante Maria The- resia, die den 12en dezer in het huwelijk treedt met Prins .Ferdinand van Beieren. De waarde van alles te zamen wordt door kenners geschat op 2 millioan pe seta's of francs. Maar velen achtten die schatting nog te laag. Alleen de sieraden, welke de bruid van hare Koninklijke bloedverwanten ontving, vertegenwoordigen reeds een aanzienlijk kapitaal. Koning Alfonso schonk zijn zuster een prachtig halssnoer (stijl Louis XIV) van diamanten en robijnen, en een arm band met de Bourbonsche lelie in bril janten. De Koningin-Moeder gaf hare dochter een halssnoer van zes rijen parelen en een paar groote oorhangers van parelen met diamanten omzet een geschenk, hetwelk f 240,000 moet gekost hebben. Ver der schonk de Koningin nog verscheidene van haar eigen sieraden aan de bruid, o. a. een garnituur van smaragden en bril janten, enz. Ook de Prinsessen Isabella en Maria del Paz, de Infant Don Carlos en de familie Orleans gaven kostbaar* heden van groote waarde. De prachtige toiletten der bruid worden door de dames zeer bewonderd, vooral het bruidskleed, van wit satijn, met een sluier van Alencon-kant en een over kleed van zwaar wit fluweel. Voorts zijn er tal van bal-, wandel- en gezelschaps toiletten, elegante kleederen voor huiselijk gebruik, enz. Een heerlijke tijdpasseering voor Madridsche dames en heeren, die niets anders te doen hebben! AMERIKA. President Roosevelt, bij wien duizenden en duizenden burgers Maandag, volgens een bloedroode sikkel over het boschhier van den burcht uit, scheen men op alles neer te zien, den hemel alken voelde men boven zich. In een diepe vensternis zat de konin gin; als gewoonlijk droeg zij haar rouw gewaad, een zwart kanten sluier bedekte haar grijzende lokken en tusschen al dat donker kwamen haar marmerwit gelaat en doorzichtig fijne handen scherp uit in de laatste stralen van den schuilenden dag. Twee hofdames zaten in een andere nis, maar hadden haar handwerk een altaars kleed, waarmede zij zich bezig hielden, wegens de duisternis ter zijde gelegd, de jongste bad nu op verlangen der konin gin den rozenkrans voor, waarop zij en de andere hofdame antwoordden. Aandoenlijk klonk het gebed der drie vrouwen door het vorstelijke vertrek; de koningin hield de oogen gesloten en vurig klonk telkens haar bede aan de Heilige Maagd om voorspraak, nu en in den ure des doods. Toen de rozenkrans Oen einde was, druk te de vorstin het kruis van den hare aan haar lippen, bleef een oogenblik in stil gebed verzonken en maakte toen het teeken des kruises. De hofdames volgden haar voorbeeld en bleven zwijgen in afwachting dat haar meesteres de stilte zou verbrekenn. Eerst na een poos begon de koninklijke weduwe te spreken. ..ij in v. ij., i

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1