nieuwjaar. buitenland. bïnnënlandT No. 1. Maandag 1 Januari 1906. Tweede Jaargang. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN Bij dit nummer behoort een Bijblad. Geïllustreerd Zondagsblad UIT DE pERb. Abonnementsprijs per 3 maanden Afzonderlijke nummers a contant Geïllustreerd Zondagsblad, alléén abonné's per 3 maanden 0.95 0.05 'de 0 37»/.,: VERSCHIJNT eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Advertentiën van 16 regels i'0.50; iedere regel meer 10 C't. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. h contant. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. De Directie, Redactie en Administratie der „Nieuwe Zeeuwsche Courant" wen- sphen de lezers Van dit blad een gelukkig en getegend Nieuwjaar. Zij, die zich van af 1 Januari daarop wenschen te abonneeren, moéten zich op geven vóér Woensdagmiddag 12 uur. Nog eenige uren en het jaar 1905 heeft zjjn loop volbracht. De tjjd vliedt snel, en zoo is dit jaar ras voorbij gevlogen, voor velen mede brengend den alsem van leed en teleur stelling, voor anderen den beker der i vreugde. Huisgezinnen zjjn getroffen door den dood van dierbaren; andere hebben de bljjdo vreugd van vermeerdering in den I familiekring gesmaakt. Maar evenals de lichtende dag op den donkeren nacht volgt, zullen het leed en de vreugd zich hebben afgewisseld I wij hebben ook dit jaar gedragen een I kruis met rozen. En in onzen rusteloos vooruitjagenden I tijd staan wij aan den morgen van het I nieuwe jaar even stil om God te danken I voor het vele goede ons geschonken en Hem kracht en sterkte te vragen om het I leed te. dragen, dat Hij voor ons besl- I wil nog over ons zal doen komen. I Moge dit jaar voor onze lezers in alle I opzichten een gelukkig zijn, en een zon I van zegen hun tegenlachen. n Het eindigende jaar is voor ons land 1 er een geweest van hoog gewicht. In Juni is moeten worden beslist, of al jl dan niet de teugels van het bewind zouden blijven rusten in handen van mannen, die boven de oppermachtige Rede ook 9 God erkennen in het besturen van I hot land. .Dan helaas! de christelijke partijen heb- 3 ben do overwinning niet mogen behalen door bcdriegcljjke leuzen is het. anti- 3 liberale Nederlandsehe volk verblind .1 en viert nu het liberalisme hoogtjj. Maar uit onze nederlaag hebben wij veel kunnen leeren. Uit de geschiedenis 'I van den val van het vorige Kabinet heb- ben wij kunnen zien, hoe dat fiere libe- ralisme meer en meer scheurt en in ver vol raakt en hoe de vrijzinnigen in de ■politiek afhankelijk zjjn van de socialisten. Een reden tot nauwe aaneensluiting '9v«or alle christelijke partijen. .1 H» In het buitenland, in het verre Oosten •■zijn dit jaar geweldige tooneclen afge Hspeeld. Twee machtige rijken, de. kolossus Rus II land en het kleine, dappere Japan, heb II ben elkaar bestookt in een zoo bloediger ■oorlog als nauwelijks in de geschiedenis ■■te vinden is. Duizenden en duizenden mensclienle .JMvcns zjjn daar verloren gegaan, en het B-liet zich aanzien, dat nog een reeks van bloedige gevechten zou gestreden wor den, indien niet de diplomaat Witte een vrede had weten tot stand to brengen, een vrede nog eervol voor het verliezende Rusland, dank zij de toegevendheid d* Japanners. Moge nu dit jaar ons een stap nader (brengen tot de beslechting van geschillen jusschen de mogendheden niet meer door et zwaard maar door een scheidsgerecht In. Rusland zien wrj den staat op zijn '"rondvëstan I rille». Do revolutionairen hebben van den wrok urn kot lang onderdrukte volk weten partij te trekken om den fakkel van broe deroorlog te ontsteken en door moord en plundering te trachten de republiek liefst een socialistische uit te roepen. Evenwel is hun dit niet mogen geluk ken; zoolang het leger trouw is bestaat hiervoor geen gevaar; echter doen zich reeds eenige symptomen van bederf in het leger voor. De Tsaar zal veel meer vrijheden moe ten geven en concessies doen om de rust in zijn groot rijk te herstellen. Ook is het nu een jaar geleden, dat do „Xieuwe Zeeuwsche Cou rant" werd opgericht om te voorzien in een dringende behoefte der Katholie ken, Van onze eilanden. Het blad is in goede aarde gevallen, en mag zich verheugen in gesladigen voor uitgang en toenemenden bloei. Daarom nemen wij deze gelegenheid te baat om de Katholieken, die ons blad gesteund hebben, onzen harlgrondigen dank te betuigen. - Ook dengenen, die uit sympathie de taak der redactio hebben helpen vergemakke lijken, onzen dank. Niets is volmaakt op dit ondermaan- sche, daarom zullen wij blijven voortgaan ons blad zooveel mogelijk te verbeteren, opdat het worde hot Katholieke blad voor Zeeland. Rij de oprichting van ons blad was men de meening toegedaan, dat er slechts op de eilanden behoefte aan bestond; echter bleek ons spoedig, dat ook in Zecuwsch- Vlaanderen de „Nieuwe Zeeuwsche Cou rant" gewild was. Wij zullen nu spoedig genoopt zijn het hoofd van ons blad „Katholiek orgaan voor de Zeeuwsche eilanden" te doen vervallen en daarvoor in de plaats to stellen „K a- tholiek orgaan voor Zeeland". Ten slotte houden wij ons bij den aan vang van 1906 in aller welwillend heid en voor aller steun aanbevolen. 31 iddelen weten Eorste Kamer. „Het Centrum" schrijft, na het oordeel van „De Nederlander" over bovenvermeld onderwerp geciteerd te hebben Nu meenen wij, dat om slechts dit ééne punt te releveeren van obstructio- nismo in den eigenlijken zin des woords nog geen sprake zou kunnen zijn, wanneer de Eerste Kamer aan de Middelenwet haar goedkeuring onthield. Van zulk een tac tiek zou bijv. eerst sprake kunnen zijn, wanneer die Kamer om redenen daarbui ten een begrooting afstemde. Maar nu do opcenten tot de Middelenwet behooren en daarvan niet gescheiden kunnen worden, is de Eerste Kamer niet slechts formeel bevoegd, die wet te ontwerpen, maar zou zjj daartoe ook moreel het recht hebben, wanneer de nieuwe belasting-verhooging haar voorkwam van te bedenkelijken aard te zjjn. Wij zijn het echter met de redactie van <lc Nederlander eens, dat de opcenten niet van zoo groot gewicht zijn om daar voor de geheele staatsmachine stop te zet ten ,.al bljjven wjj van meening, dat door het kabinet en de meerderheid der Tweede Kamer een verkeerde weg is ingeslagen, waarop het moeilijk zal zijn terug te kecroii. Eeu crisis op dit oogenblik en onder de lestaande omstandigheden, zou to grooto verwarring brengen, dan dat men met -en licht gemoed het vaderland daar aan ;ou kunnen blootstellen. Dit lijkt ons het. jroote argument in deze discussie en liet stevigste fundament, waarop de „Ne derlander" haar redeneering doet steunen. De Rechterzijde kan ook in de Eerste Kamer ten aanzien der opcenten haar han den in onschuld wasschen. De „tijdelij ke" niaatregel, waarlegen mot name uit den boezem van den middenstand zulk een krachtige beweging zich openbaard komt. geheel voor rekening van bet kabi net en van de bonte meerderheid, welke het, met verloochening van allerlei be zwaren, ten gerieve was. De op oen ten. „De Maasbode" bespreekt den uitslag van de stemming in de Tweede Kamer over de tien opcenten ©n verdedigt de rechterzijde tegen het verwijt, door haar houding een partijstemming te hebben uit gelokt. Het blad besluit: De beslissing is nu aan de Eerste Kamer. Daar zij liet recht van amendement mist, zal zij, wanneer zij in meerderheid zich tegen de opcenten verklaart, de geheels Middelenwet moeten verwerpen De. „N. Ct." gelooft uit het foit, jiat de Tweede Kamer de Middelenwet in haar geheel met algemeene stemmen heeft aan genomen, te mogen afleiden, dat het in de Eerste Kamer wel denzelfden kant zal opgaan. Afgezien van deze ietwat, zonderlinge houding der Tweede Kamer-rechterzijde, vergeet de „N. Cl." hier, dat er. in de dan in de Tweede ,die van het opeen- Eerste Kamer meer Van Karnebaeks zijn tenvoorstel geen parLijzaak maken zullen, maar, naar wij hopen, do kwestie zullen beoordeelen na haar getoetst te hebben aan het landsbelang, en die daarenboven met weg te loopen de zaak van het Kabi net zeker niet zouden dienen. Een S o c. Dem. Bouwheer. Het gaat er weer gezellig toe in de S. D. A. B. De afdeeling Hilversum nam dezer dagen een mottie aan van den volgenden inhoud De afdeeling enz. onvoldaan over de schriftelijke ver dediging van Heuri Polak inzake het door hem laten bouwen eener villa, zonder hierbij bepalingen omtrent mi nimumloon en maximum-arbeidstijd iu de bestekken te hebben vastgesteld spreekt nadiukkeljjk als haar meening uit, dat een soc.-dem. bouwheer steeds moet zorgen, dat den arbeiders bij bc- stekbepalingen goede arbeidsvoorwaar den worden gewaarborgd constrateert, da deze wensch dtr arbeidersorganisaties door Henri Po lak, volgens zijn eigen verklaring, niet is nagekomen; handhaaft haar afkeurend oordeel overeen dergelijke handelwijze en spreekt verder haar scherpe afkeuring uit over de hooghartige wjjze waarop Henri Polak in zijn schrijven van 7 Dec 1905 gemeend heeft de afdeeling deles te moeten lezen". Men begrijpt, dat de heer Polak zich aan deze motie ietwat heeft geërgerd, en in het „Volk" van 28 dezer vindt men een „verweer" van zijn hand. Het is geen villa, welke hij (te Laren) laat zetten, maar slechtseen „land huisje", waarvan intusschen niemand min der dan B e r 1 a g e bouwmeester is. Bij de onderhandsche aanbesteding werd inderdaad verzuimd iu het bestek bepalin gen omtrent minimum-loon en maximum- arbeidsduur op te nemen, edoch, dit was niet zijn schold, maar die van den architect Deze gaf van dit „abuis" kennis aan de afdeeling der S. D. A. P. te Hilversum en ten slotte werd het werk opgedragen aan een Hilversumschen aannemer, die uit sluitend laat werken onder de te Hdversum geldende bepalingen omtrent loon en arbeidsduur. Ziedaar, in 't kort, 's heeren P o 1 a k 's verweer". Hij voegt daaraan eenige hartelijke woorden toe aan 't adres van zijn Hilver- sumsche partjjgenootén. „Ik moet zeggen", verklaart hij, dat ik heel wat sterke staaltjes van waarheids verdraaiing heb ervaren, maar dat hier toch het record geslagen is". Wjj stellen ons in deze socialistische ruzie, die weer een aangenomen voorsmaak geeft der „toekomstige-maatschappij", natuurlijk geen partij. Maar inet dat al blijft het toch merk waardig, dat er „proletariërs" gevonden worden, die, zooals Henri Pelak „landhuisjes" kunnen laten bouwen door B e r 1 a g e, of, gelijk de heer Van Kol, in plechtgewaad zich laten „kieken" voor een bevrienden Indischen vorst. (Centr RUSLAND. De laatste proclamatie der Moskousche revolutionairen eindigt met de volgende woorden„Wij zullen den ge wapenden op stand niet opgeven, omdat, de regeering de straten van Moskou heeft roodgeverfd, 't Ontbreekt ons noch aan mannen, noch aan wapenen!" Wérkelijk hebben de revo lutionairen versterkingen ontvangen uit de omliggende dorpen; deze nieuwe strij ders zijn vol geestdrifl. Door het. leeg plunderen van treinen en wapenfabrieken, hebben do opstandelingen zich weten te voorzien van voldoende levensmiddelen en ammunitie. Particuliere woningen zijn ge transformeerd in vestingen. F.n die revo lutionaire strijdmacht, versterkt door tien duizenden, gesteund door lOOduizenden, wordt in bedwang gehouden door 5000 soldaten. De muilelingen maken zich meester van particuliere woningen, waar zij zich verschansen. De soldaten, die zich op straat vertoonen worde nvan alle kan ten uit die versterkte woningen beschoten. Dan verschijnt de artillerie op het tooneel, en vernielt het huis. Do revolutionairen hebben inmiddels geruimen tijd gelegen heid gehad hun ontsnapping voor te berei den en zijn bijtijds verdwenen. De krijgswet wordt op uiterst gestrenge wijze toegepast. De soldaten hebben or der ontvangen, op elke groep van meer dan 3 personen te schieten. Hierop heb ben de revolutionairen geantwoord, door aan hun getrouwen te gelasten de barri caden te verlaten en zich te nestelen in de heel wat veiliger particuliere woningen. Alle officieren soldaten of politie-agen- ten, die door de opstandelingen worden verrast, worden onder applaus op de plek afgemaakt. Een zeer eigenaardige ontvangst wordt bereid aan de uit Mandsjoerije gerepatri eerde soldaten; zij worden 'door de bevol king aangevallen en geslagen, de officieren worden vermoord of geranseld, en beroofd van hun wapenen, geld en warme kleeding- stukken. Velen dier soldaten, nog niet of nauwelijks van hun wonden hersteld, zien zich genoodzaakt te bedelen. Dc Daily Telegraph verneemt uit Pe tersburg, dat de gevechten gisteren te Mos kou feitelijk onbeslist zjjn gebleven. Noch de staatstroepen noch de opstandelingen behaalden een beslissend voordeel. Het laat zich aanzien, dat de strijd nog dagen duren zal. Het aantal dooden en gewonden wordt nu geschat lusschen de negen- en elfduizend. Een gvaeht ingezetene uit Leiden ont ving dezer dagen uit Koningsbergen in Pruisen, van een Duitschc adellijke da me, die te Mitau heeft gewoond, een brief, waaruit ook alweer blijkt, hoe bedroevend de toestand op dit oogenblik iu de Oost- zee-provinciën is. Het heet o. a. in den brief „Vooreerst mijn hartelijken gelukwensch voor u en voor uwe gade en tegelijk het bedroevende bericht, dat wij, geheel ont bloot van middelen, hebben moeten vluch ten; het is eenc groole vraag of er nog iets van onze bezittingen zal zijn te red den; wij zijn bereid tot eiken arbeid om ons bestaan te verzekeren. In hooge mate', onmenschelijk hebben de Letten huisge houden, ooren en neuzen afgesneden, bui ken opengescheurd, op vluchtende men sehen gescholen, kinderen gemarteld en gepijnigd; dit alles is de dank voor de zegeningen der beschaving, die de Duit- schers sedert eeuwen hun hebben gebracht Het land is verwoest, brandstichting en moord zijn aan de orde van den dag; als wilde beesten handelen de Letten, zon der geloof, zonder God, stroomen van bloed werden vergoten en verhongeren is bel lot van velen FRANKRIJK. Naar de te Parijs verschijnende katho lieke „Gaulois" meldt, heoben de Pransche kardinalen Woensdag een bijeenkomst ge houden in de woning van den kardinaal aartsbisschop van Parijs. Het ligt voor de hand dat daar tusschen de hoogwaardige prelaten van gedachten is gewisseld over de houding, die door de katholieke geeste lijkheid zal worden aangenomen tegenover de wet op de scheiding van Kerk en Staat. Waarschijnlijk zal daarover later in een vergadering, waartoe alle Pransche bis schoppen zullen worden uitgenoodigd, een definitieve beslissing worden genomen. De katholieke bladen vermanen thans eenstemmig en krachtig tot organisatie en samenwerking. Zij wij wijzen erop, dat de Kerk van den len April van het vol'gend jaar af tot armoede zal vervallen zijn en sporen de Katholieken aan geen offers te zwaar te achten om de Kerk te steunen. „Sinds een eeuw", zoo leest men in de „Croix", „heeft de Katholieke Kerk in Frankrijk geen pijnlijker beproeving te doorstaan gehad, dan die, welke zij thans doormaakt. Alwie nog hecht aan geloof en vaderland, moet uit alle kracht en met alle middelen, waarover hjj te beschikken heeft, protesteeren tegen de nationale geloofs verzaking die men ons opdringt, tegen de breuk met ons roemvol verleden, tegen de Z. H. Pius X, Frankrijk's besten vriend, aangedane beleediging. Aan gelegenheid daartoe zal niet ontbreken. Wanneer een huisgezin getroffen wordt door een sterf geval, houden alle vermaken op; datzelfde geschiede thans! Met welk een satanischen haat de bende anti clericalen en Combisten in Frankrijk tegen de Katholieke Kerk bezield zijn, valt op te maken uit een artikeltje in hun voornaamste orgaan de „Radical." Het heeft tot opschrift „a bas ie sacré Coeur," en eiseht de vernietiging van de basiliek op den Montmartre. „Het oogenblik is gekomen, heet het, om Parijs van het H. Hart te bevrijden na de scheiding zou het onlogisch zjjn om niet alle noodzakelijke consekwenties te trekken. „Wij mogen niet langer aarzelen. Men moet met geweld de hand slaan aan dat hol van onwetendheid en bederf. „Door voor de scheiding te stemmen, heeft het land zjjn wil te kennen ge geven om zich van het clericale en Jesu- ïetische afval te bevrjjden. Maar, zoolang het H. Hart zal bestaan, zoolang men in de handen van onze ergste vijanden dat giftige wapen laat, dat de gewetens be derft, zal er iets bedorvens zijn in de Fransehe Republiek Sloorden wij. Weg met het H. Hart!" Nog hebben wjj de ergste uitdrukkingen weggelaten. Bovenstaande is echter vol doende om iedere gedachte omtrent goede trouw, of goeden wil van de bioepartjj; zooals sommigen nog blijven verdedigen, voor goed buiten te sluiten. Alleen door in den duivel te gelooven, valt zulk een razernij te verklaren. Het Kamerlid R c ij n e. Hol. „Va derland" publiceert het volgende schrij ven van den heer Reijne: „Verleden zomer, ksrt na de Kamer verkiezingen, verscheen in 't. „Nieuws blad Kennemerland" te Beverwijk een soort levens- en karakterschets, beschrij vende mijn persoon en mijn politiek leven. 'k Heb dat laten verbijgaan. Overwe gend dat het niet mogelijk en ook niet wenschelijk is op allerlei persoonlijke be schouwingen in te gaan, vooral wanneer Wahrheit und Dichtung er zoo jammerlijk worden dooreengemengd. Evenwel, dit wordt iets anders nu uw gewaardeerd, blad het oude malligheidje nog weer eens heeft opgevischt. Vooral omdat sedert enkele bladen (o. a. „De Nederlander" en „Hel Volk") daaraan be schouwingen vastknoopen, ja de heer Schaper zelfs in de Kamer er eene toe speling op maakte. „Nu stel ik er prijs op u uitdrukkelijk te melden dat de bewuste schels op be trouwbaarheid geen aanspraak kan en mag maken. Om maar iets te noemen is de zoo wonderlijk beschreven anarchis tische en socialistische periode in mijn leven tot dusverre aan mij zelf onbekend. Vermoedelijk' heeft de rédacteur van het blaadje „Kennemerland" een wat onstui mig radicalisme aangezien voor socialis me, ja zelfs voor anarchisme. Een gebrek aan onderscheidingsvermogen, dat bij anti revolutionairen (lo goeder trouw of moed willig?) meer voorkomt". „Kennemerland" teekent hierbij aan ahrheit und Dichtung" noemt de heer Reijne óns karakterschetsje, nu, na ons een half jaar, tengevolge van zijn arrogant optreden in de Kamér, door mannen van verschillende politieke richting en door heel de pel's., de juistheid er van wordt ingezien. Bijzonder schijnt hij zich te geneei-en over „zijn socialistische en an'arehisti-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1906 | | pagina 1