Katholiek Orgaan voor de Zeeuwsche Eilanden. No. U8. Zaterdag 16 December 1905. Eerste Jaargang. Verschijnt eiken mAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND, OOSTERBAAN A LE COINTRE, -< G O E S. o- Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. NIEUWJAAR. NIEUWJAARSGROET De oude Laster. FEUILLETON. De slang met de edelgesteenten. BUITENLAND. HE ZEEUWS» COUHflHT ■4Mj Een en ander dit blad betreffende te zenden: wat aangaat de Redactie a. d. Redacteur; al het overige a. d. Uitgevers. Abonnementsprijs: per 3 maanden Voor het buitenland verhoogd met de meerdere porto's. Afzonderlijke nommers (bij vooruitbetaling) -.95 -.05 Drukkers-Uitgevers: ftdverfentiënvan 1—6 regels —.60; iedere regel meer 10 ets. Qrootere letters of cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Eenzelfde advertentie driemaal geplaatst, wordt tweemaal berekend. Bij een groot aantal regels of bij abonnement speciale prijs. Dienstaanbiedingen: 25 ets. per advertentie van hoogstens 5 regels. Reclame-berichten: 25 ets. per regel. ff- «tk Wc stellen in bet nummer, <lat Maandag 1 Jan. DES 1HOBGESS verschijnt voor belanghebbenden de gelegenheid open, om tegen den prijs van 25 CENTS contant linn te brengen aan Familie, Vrienden en Begunstigers per advertentie van hoogstens O regels. Om IEDEREEN in de gelegenheid te stellen van dit aanbod gebruik te maken, hebben wjj ook nog opengesteld een rubriek a 10 CENT, waarin dan slechts vermeld zullen worden NAAM, BEROEP en woon plaats van beeren adverteerders. Teneinde tydig gereed te kunnen zijn met afdrukken verzoeken we Nienwjaarsadvertentiëu zoo spoedig mogelijk te ontvangen. DE ADMINISTRATIE. Ook de meest conservatieve onder de li berale bladen, vinden er een slil genoegen in om berichten, die den Katholieken gods dienst, de priesters en kloosters moeten aftakelen, uit buitenlandsche' bladen over te nemen, zonder meer. Op hunne beurt nemen de kleinere bla den ze weer over en zoo maken de leugen achtige berichten een rondreis dooT de wereld Men zal zich nog herinneren het on langs op zoodanige manier door een libe raal blad hier ter plaatse overgenomen bericht, betreffende een „onchristelijke" handelwijze van den bisschop van Tarbes. En wat. bleek bij onderzoek Dat het verhaal, zooals het was gege ven, geheel verdraaid was en op fantasie berustte. In het avondblad der „N. Rott. Crt." van 29 Nov. j.l. kon men weer een soort gelijk verhaal vinden; een geschiedenis, die b'.v. goed zou te pas "komen in de kraam van hen, die liet gezel hebben omtrent kloosters allerlei fantastische en laster lijke geruchten in omloop te brengen. Hetzelfde liberale blad te Goes, dat. pas op de vingers getikt is wegens het klakke loos overnemen van dusdanige berichten, 5.) (Slot.) Bij die gedachte schrikte ik op, mijzelf verwjjtend, dat ik zoo achterdochtig was, en dan dwong ik mijzelf niet meer te denken aan mejuffrouw Keelo en hare aangelegenheden. Ik ging nu ijverig aan 'twerk, maar ik was nog niel half geiStd met. de r. keningen, enz. toen er opnieuw op de deur getikt werd. Knorrig riep ik: „binnen". Tot mijn groote verwondering kwam nu Morrison op het tooneel. „Conway, ik moet u iels mededeelon; maar ik zal u niet lang ophouden". „Kom binnen en wees zoo goed de deur te sluiten", hernam ik. Zyn jeugdig gelaat was bleek en in zijn oogen lag een uitdrukking van schrik én angst. „Gij: behoort het te weten en Strangways evenzeer. Hij' heeft mij zooeven verteld, dat hij verloofd is met Annie Keele; maar, hij den hemel, er is geen Annie Keele op de bootl lk heb de jonge dame gezien, die voor Annie Keele poseert. Zij' kwam uit haar hut en hinkte ongeveer tien mi nuten geleden naar do hut van Strang ways, Ik verschool mij achter een gor- is er nu ook weer ingevlogen door uit de „N. R. Ct." het volgende verhaal in hare kolommen op te nemen „Het is in den laatsten tijd wel meer gebeurd, dat er nonnen uit kloosters vluchtten en bij de wereldlijke overheid hulp zochten tegen slechte behandeling. Thans is Madrid op de achterste boenen over een geval, dat vooral de aandacht getrokken heeft om de eigenaardige wij ze waarop de non ontkomen is. Heel vroeg in den morgen zaj; men óp het dak van 'net klooster cier Gongoras een non verscttflnen <ne hoor nét dakven ster naar oiuten kroop, rfót was een vrouw óp leeftijd. Zij liet zich langs "de dakgoot naar 'beneden glijden en schreeuwde luid om hulp. Aanstonds was er een menigte kijkers hijeen, en twee hoeren uit hot publiek gingen de non verlossen. De een haalde een lad der, de ander 'drong 'het klooster binnen en begaf zich ondanks het verzet' van het kloosterhestuur naar het dak. Maar de non was niet te bewegen weer door het dakraam "terug te keet'en. Er zat niets anders op dan haar met een touw naar beneden 'te laten. Zij wilde niet terug en riep de hulp der politie in. In het politiebureau vertelde de non, dat zij gevlucht was om te ontkomen aan de folteringen, die zij te lijden had van haar kloosterzusters. Reeds had zij nu 14 dagen op water en brood gevan gen gezeten. Zij had gemerkt, dal men haar in een donker hok wilde sloppen dijn met het. voornemen plotseling voor den dag Ie komen en haar te begroeten, want Annie en ik zijn altijd zeer bekend met elkander geweest. ik bedoel de werkelijke Annie Maar, bij den hemel! dat was Annie niet; zij: lijkt niet eens op haar. Wat moei dat nil beteekenen, Conway?" „Dat mag de hemel weten", hernam ik. „Waar zeidet gij, dat gij mejuffrouw Keele gezien hebt?" „Door de gang hinkende, niet ver van de hut van Strangways. Zij liep zeer zacht en ik verloor haar spoedig uit hot. oog. ik was zoo verbaasd, dat ik aan niets anders kon denken dan om dadelijk naar u toe te gaan". „Daar hebt gij wel aan gedaan; ik zal er dan ook onmiddellijk werk van maken". „Maar wat wilt gij doen? Wat zou er achter zitten „Dat weet ik niet", hernam ik; „maar ik verzoek n dringend nu niet langer hier te blijven want. ik geloof, dat hier geen oogeublik te verliezen is. Neen, gij'kunt mij niet helpen. Dank u". Terwijl ik sprak, viel mijn oog op een pijp die Strangways in zijn opgewonden heid op mijn tafel had laten Jiggen. Ik besloot daar gebruik van te maken het was een aanleiding om naar zijn hut te gaan. Morrison was reeds vertrokken. Ik opende zacht mijn eigen deur en sloop naar de hut van Strangways. lk opende de en in 'doodsangst was zij het dakraam uitgekropen. Voor den rechter van in structie herhaalde zij deze klachten. De pers behalve de clericale 'bladen eischt. een gestreng onderzoek naar de feiten. Men verwijt den rechter van in structie, dat die niet onverwijld een on derzoek ter plaatse heeft ingesteld. De non is een dame van '53 jaren, sedert 27 jaar m ""net klooster. 'Zij is naar een ziekenhuis gebracht, waar men haar in observatie houdt om op de hoog te te komen van haar geestestoestand." Een griezelig verhaal nietwaar? Wij hebben dit zelfde verhaaltje, wat een verdichtseltje gebleken is, ter onder zoek opgezonden, maar nog geen antwoord terug ontvangen. „De Maasbode" is gelukkiger geweest en heeft uit hot informatiebureau te Co- blenz inlichtingen gekregen, die het sprook je uitleggen. Die kloosterzuster dan is eene onge lukkige krankzinnige, wat is vastgesteld bij uitspraak van het gerecht. Maar het kloosterhestuur heeft de on gelukkige, met het oog op hare lichamelijke gebreken, liever in eigen verpleging wil len nemen dan haar te doen plaatsen in een krankzinnigengesticht. Ons dunkt, dat, deze handeling in plaats van mishandeling, de toepassing is van Christelijke naastenliefde en dat de libe rale pers stof tot juichen hadde gehad over de humaniteit der kloosterlingen. Maar als men legen godsdienst en kerk en speciaal de Katholieke kerk - las teren kan en valsche voorstellingen ver breiden, dan wordt niet verder onderzocht, omdat men gaarne een weinig dier sma delijke voorstellingen in het brein van anderen aankweekt en - van de leugen blijft altijd iets hangen. En denkt niet, dat de bewijzen van valschheid of verdraaiing tegen de libe rale bladen ingebracht ten opzichte van deze berichten, hen zal doen besluiten in den vervolge moer de voorzichtigheid te betrachten. Neen! Ook kan men er van overtuigd zijn, dat geen tegenspraak van hun kant volgen zal. deur zonder te kloppen. Nooit zal ik liet gezicht vergeten, dat ik daar vóór mij had. Het electrisch licht was uit, maar hij het schijnsel van een hang lamp zag ik Strangways half gekleed op de canapé liggen. Hij was doodsbleek, zijn mond een weinig open, zijn oogen ge sloten als in een diepen slaap. Was hij dood of bewusteloos? Wat kon hier voor gevallen zijn Vóórdat ik den tijd had zijn naam uit te spreken, vernam ik eenig geritsel hij het venster. Mij omkeerende zag ik het jonge meisje, dat zich voor Annie Koele had uitgegeven, het hoofd uit het venster steken. Zonder een oogeu blik te aarzelen, trad ik snel op haar toe, greep haar hij' den arm en zeide: „Wat moet dat beteekenen? Wat doet gij hier? Spreek!" „Laat mij los, mijnheer Conway; ik zal u later uitleggen", was haar antwoord. „Wat hebt gij met Strangways gedaan, en waar is zijn gordel?" Haar nog steeds bij den arm vasthou dende, trad ik op den bewusteloozen Strangways toe en hoog over hem heen. Do gordel, do prachtige gouden cobra met den schat van diamanten, was verdwenen. Waar was hij? „Gij hebt dezen man bestolen en zult er voor boeten", zeide ik. „Ik weet welken schat hij hij zich droeg; uw misdrijf is uit gekomen, mejuffrouw Keele 'tis uit met uw rijk". Daarom 'ellen wij niet ophouden bij voorkomende gelegenheid de leugen aan cle kaak te stellen en den laster ,té brand merken. Dinsdag is de liberale Dr. Blooker in de Tweede Kamer hsvig te velde, getrok ken tegen de groote en kleine liberale bladen, die maar blijven voortgaan met het opnemen van advertenties over zekere zedelooze praktijken. Als het een clericaal ware geweest, dan zouden wij geen hoop hebben, dat er van die rede eenigo in vloed ten goede zou uitgaan. Maar nu een liberale geneesheer het doet nu zijn wij benieuwd, of de liberale bladen in onze omgeving, zich wellicht, om do wen- Schen van hun geestverwant, eonige op offeringen gaan getroosten, door voortaan dergelijke advertenties te weigeren. Het zou in liet zedelijk belang van het volk zij"- RUSLAND. Nog altijd dreigend en somber zijn de berichten uit Rusland. Vooral uit Polen en uit de Oostzee-provinciën, waar de autoriteiten zoo goed als machteloos schij nen. Doch ook uit Moskou het hart van Rusland komen weer zeer ernstige tijdingen. Volgens Gaston Leroux van den „Mat in" had daar Dinsdag een vergadering plaats van officieren, soldaten en kozakken, waarbij de meest radicale eischen en ook bedreigingen werden geuit. Tevens werd een andere militaire verga dering aangekondigd, waartoe alle verte genwoordigers van het garnizoen van Mos kou werden uitgenoodigd. FRANKRIJK. De Scheidingswe't aangeno men. Het pleit is beslist.: met 179 tegen iuö stemmen heeft de Fransche Senaat het wetsontwerp tot scheiding van Kerk en Staat aangenomen, zonder ook maar een syllabe veranderd te hebben aan den tekst der wet gelijk die door de Kamer was vastegesteld. Loubet de laatste maar ook de bedroevendste regeeringsdaad van den zwakkeling, die straks zal heengaan heeft er zijn hand teekening onder ge plaatst. „Neen, het is niet uil", zeide zij, zich tot haar volle -lengte opheffende en zich met een plotselinge snelle beweging los makende uit mijn hand. „Het is niet uit, want het is mij gelukt. Gij kunt met mij doen wat gij wilt; ik bekommer mij ner gens om. ik had gezegd, dat ik het zou doen, en ik heb het gedaan". „Maar gij hebt hem gedood", riep ik uit; „gij hebt hem vergif gegeven!" „Neen, geen vergif; ik moest hem be wusteloos maken, maar over een paar uren komt. hij' weer bij. Ik hield te veel van hem om hem te vergiftigen. Gij kunt met mij doen wat gij wilt, maar do gor del is verdwenen en gij zult hem nooit weer zien". Ik drukte onmiddellijk op de olectrische hel. Eonige oogenblikken later hoorde ik voetslappen naderen en kwamen de dok ter en de eerste hofmeester binnen, lk deelde hun haastig-pen en ander mede; de dokter onderzoshi Strangways en dó holmeester hield mejuffrouw Koele vast. Haar kleederen werden doorzocht, maar wij vonden geen spoor-van de diamanten. Hare uitdagende oogen volgden mij over al; er was zelfs een glimlach om haar koude lippen. „Het is mij gelukt", zeide zij kortaf; „verder komt het er niet op aan. Ik had gezegd, dat ik het zou doen, on ik heb het gedaan". Plotseling kwam mij iels in de gedachte. Niet zonder hevige en plechtige prolefKfV' ten kon de eindstemming plaats 'heblte*'"' Tl 1 1 I 1. L 1 - f'. t,„i •itf!» k* ,Ik herhaal hek nu ik kail het noeg herhalen, riep -dó katholieke vicè- admiraal de Cuverville de Linkerzijde foe. gij, gij alleen draagt de verantwoorde lijkheid voor de catastrophen, die voor Frankrijk zullen voortvloeien uit deze ygfcL die noch een wet van, vrijheid, noclï'&ne van gelijkheid, noch eene van broeder schap ,ÏS." „Ik.yér.acht deze wet -— zeid'ê 'do se nator Tillaye, een oude Republikein;1 zitting heelt gehad in het min is tori e-hrite son ik. veracht deze wet, wnp.rdoor af geleefde geestelijken, die zich oe'h onvoor-' zichtige uitlating aan het. adres van dc hen verdrukkende regeering veroorloofden, aan honger-ellende kunnen prijsgegeven worden. Ik veracht deze wet en ik schop haar weg met mijn voejfb; y;. „Nooit, is het in de gesóhiedeni.s voor gekomen, dat, een beschaafd volk een plechtig gesloten verdrag verbrak op de wijze, als hier geschiedt. Met een machtig rijk zou men zoo niet handelen". En zoo klonk het eene protest na, het andere door de senaatszaal. Maar de Lin kerzijde bleef onbewogen en antwoordde alleen met de verpletterende meerderheid van haar stemmenlai. Als een staaltje van het verregaande cynisme dezer sectarissefl dione het vol gende Bij art. 28, dat de oprichting van katholieke beelden, emblemata enz. op pu blieke plaatsen verbiedt, namen zoowel Katholieken als liberaal-republikeinen het woord ter bestrijding van dit artikel. Yico- admiraal de Cuverville protesteerde na mens de katholieke visschershevolking van Bretagne. „Als deze door rampen getrof fen wordt, gelijk thans door hoi vergaan der „Hilda", mag zij dan ter pieuze her innering geen beeld der If. Maagd oprich ten en daar komen bidden voor de ziele- rust der verongelukten? Volgens uw*? mon sterachtige wet niet, en daartegen gaat mijn protest uil". De lieer de Lamarzelle sprak in gelijken geest en schilderde op roerend schoone wijze den heschavenden invloed, dien de godsdienst op het volk uitoefent, op den troost, dien hij schenkt aan de armen en misdeelden des levens; ook hij eindigde met een protest tegen de KerkverVolgers, die straks een nieuwen '■rit?" beeldenstorm zullen beginnen.'./-' Maar Minister Vallé, een der figuren*, die de meest weerzinwekkende rol spélen in het scheidingsproces, antwoordde- met zijn krakendstemmetje„Gij kunt pró- -. tesleeren zooveel gij verkiest-, maar weUfTri","'--. is, wet, en uw zin zult gij niet krijgfSffs^*" tp Het school mij te binnen op welke.-wijze de smokkelaars in vroeger tijd de douanen ontweken. De goederen werdén- geborgen-;-,- /5MÉI in kleine metalen cylinders, die -herme- lisch gesloten werden. Een touw, dAHartg genoeg was om tol aan den bodem' van té de zee te reiken, werd er aan bevestigd daarna werd het door Ijet raampje neer- gelaten en in het watet_ geworpen. Aan het andere einde Van liet' touw werd dan een kurken boei bevestigd om de plok aan te wijzen. Do cylinders werden later met kleine bootjes van af de kust opgehaald, en aan land gebracht op die wij-'ze werden do douanen ontdoken. Zou -rn-#4 juffrouw Keele misschien ook aldus" ge- handold hebben met de juweelen van den Maharajah? En als dal zoo-was, zou ik dan nog bijtijds zijn? Ik drong vlug door de passagictff heen on- vloog letterlijk op den kapitein toe. -v-Man over boord 1" gilde ik„werp een reddingsgordel uit". Dadelijk dwarrelde er iets hoven npjri hoofd, en voordat het te water was, had de kapitein zijn orders toegeroepen aan den,-eersten stuurman, die een der red dingsbooten te. water liet. „Maar wie is het, Conway?" schreeuw de hij: mij toe, toen ik de boot voelde schudden hij het omzetten van de ma chines. „Een half millioen, en ik waag hel ei' op: heb dank voor uw vlugheid", ant-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 1