ipijo „BITTER" Katholiek Orgaan voor de £eeuwsche Eilanden. Beclame-Artikelei. No. 146. Dinsdag 12 December 1905. Eerste Jaargang. mOELBUHG. de Gouden Lier", Wintersaison. iIEIIERSEJj., Bloemist d- en Bloemplanten, Bouquetten, Kransen, enz. Verschijnt eiken AVAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND, OOSTERBAAK LE COINTRE, Grepen uil de Kamer. FEUILLETON. De slang met de edelgesteenten. BUITENLAND. VLISSINGEN. in alle soorten Muziekinstrumenten. Agentuur Carl Habdt. Püttman en Milleb. jraphenvanaf f5.— |n Phonorollen -0.65 >hone records fl.— fl.fio -5.125 dubbel3 75 ['n voor nieuwe bij minstens 6 stuks. vanaf f 2.75 gevoerde Kist -2.75 Zithers, 6 accoorden -6.75 bsche Mandolines - 7 naren Phryni» en Nkptcn. benoodigdheden voor H.H. Musici. In bevelend, ANDRÉ J. GEIJSEH. leelig adres voor H.H. Handelaren. GE VORSTSTRAAT C 237,SG0ES. VOOR HET jota Jongens-Bonkers f3. ns-Bonkers f3.75 ?ren donk -grijze Overjassen f9 »ote Sitsen Dekens f3 en f3.25 Hen Dekens 150 X200 f3.75 are Wollen Dekens 170 X 210 f5.50 ntasie Wollen Dekens 150 X tOO f4.50. li Manshemden rood of Jaeger inkel borst fl.25. zelfde dubbele borst 11.50 "uiming grootste soort Zwarte Joeken met balfranje f3.— ndrokken 75 cent per rok Hen Randrokken f2 en f2.50 are Jongens-Truien vanaf 60 ct. ns Truien vanaf f0.90 tot Mans-Borstrok een^gulden. bestellingen per post of vrachtrijder rden direct uitgevoerd mits bijzen- g van het bedrag. Wat niet bevalt rdt onmiddellijk teruggenomen. OOSTSINGEL - GOES. Steeds voorradig alle soorten van aan billijke prijzen. Let s. v. o. oo het juiste adres Een en ander dit blad betreffende te zenden: wat aangaat de Redactie a. d. Redacteur; al het overige a. d. Uitgevers. Abonnementsprijs: per 3 maanden Voor het buitenland verhoogd met de meerdere porto's. Afzonderlijke nommers (bij vooruitbetaling) -.95 -.05 Drukkers-Uitgevers: -o G O E S. <y- Adverfentiën: van 1—6 regels —.60; iedere regel meer 10 ets. Grootere letters of cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Eenzelfde advertentie driemaal geplaatst, wordt tweemaal berekend. Bij een groot aantal regels of bij abonnement speciale prijs. Dienstaanbiedingen: 25 ets. per advertentie van hoogstens 5 regels. Reclame-berichten: 25 ets. per regel. Onder de ministers, die in de Kamer een redevoering hielden was de minister van financiën, de heer de Meester, die de formatie en de richting van het Kahinet verdedigde De formatie? Pardon. Men weet het standpunt der regeering. Al wat vóór de formatie van het Kabinet ligt is van be spreking uitgesloten. Was de heer Bor- gesius de aangewezen formateur? De mi nister van financiën stelt het, doch be wijst het niet. En toch komt daarop alles aan. Dat de heer Borgesius geen ander Kabinet kon samenstellen dan een op het blanco-program, ligt eenigszins voor de hand. Ietwat naïef klonk daarom 's mi nisters uiteenzetting, waarom slechts man nen, die zich met dat programma kon den vereenigen, in het ministerie waren opgenomen. Bij de vrije liberalen was om medewerking verzocht. De sociaal-demo craten vielen van zelf er buiten. Vereend strijden zonder vast accoord of coalitie beteekende toch niet vereend regeeren? Zoo erkend dus de minister, dat het Ka binet slechts steunt op twee partijen, en dus geen meerderheid heeft, is de beken tenis die zelfs den kameroverzicht-schrij ver der liberale „Nieuwe Rotterd. Ct." van het hart moet. Dat had dan, zouden wij meenen, tot de conclusie moeten leiden, dat de heer Borgesius niet do uitverkoren kabinetsfor mateur kon zijn. Door het bewijs van het tegendeel te ontwijken heeft de minister zich allen grond onder de voeten wegge haald: nogmaals hetzelfde blad. De heer Borgesius was de aangewe zen formateur, daarom is dit Kabinet verantwoord. Dit Kabinot is samengesteld gelijk het is, omdat de heer Borgesius kabinetsformateur was. Ziedaar de cirkel- redeneering, waarop de minister zich ter verdediging van de aanwezigheid dezer regeering achter de groene tafel beroept. De zwakheid van deze redeneering voelt 3.) „Mag ik dien gordel nog een wat meer van nabij1 zien?" vroeg ik. „Wel, wat is dat een prachtstuk!" Dat was hij ontegenzeggelijk, want hij bestond uit ontelbaar vele kleine gouden schakeltjes, die hem bijzonder buigzaam maakten. Over de geheele lengte lag een verzameling van kostbare edelgesteenten; de gloed en het geschittter waren zoo oogverblindend, dat het mij bijna den adem benam. Amethvsten, diamanten, saf fieren en parelen lagen naast en door elkaar. De kop van de slang was van prachtig uitgesneden ivoor, met een uitge stoken tong van smaragden, en de oogen waren twee olijfkleurige goudsteenen, waarvan een wonderschoone opaalkleurige gloed scheen uit te gaan. „Gij bevindt u in een zeer Zonderlinge positie", zeide ik. „Ja, dat is zeker". „Maar is het wel verstandig die juwee- len altijd bij u te dragen?" Was het niet beter als ik den kapitein in 't vertrouwen nam en hem verzocht ze in de brand kast te bewaren?" „Neen, neen", riep hij heftig uit; ik houd mijne belofte aan mijn vriend, en gij hebt mij beloofd de uwe te houden. Ge loof maar vrij, dat de juweelen hier veilig de minister zelf zoozeer, dat hij maar liefst naar zijne meerderheid niet gevraagd hoort. Waar is zij? Spreek mij niet er van antwoordt de minister wij behoeven toch niet vooraf eene meerderheid aan te wijzen? Hoe denkt gij dan uwe plannen ten uitvoer te brengen? De heer Tydcman was zóó vriendelijk; van hem verwachten wij geen oppositioneele houding. De soci aal-democraten zuilen onze ontwerpen ook wel steunen. Wat is uwe verzoenende po litiek? Zie de Troonrede. Men merkt het, veel wijzer heeft het antwoord der re geering de Kamer niet gemaakt. Het Ka binet gaat in het parlement uit spelevaren, deze cn gene voor langer of korter mee in de hoop dat ander het roeien nog wel in het bootje plaats zal willen nemen. Gelijk de minister van financiën al wat vóór de formatie van "het Kabinet lag, heeft op zij geschoven als eene zaaJc, waarvan met langer gesproken wordt, zoo heeft de minister van binnenlandsche za ken al wat het kiesrechtvraagstuk aangaat van de baan gezet. Daarover te discussi eeren is nog te vroeg. Slechts uit „beleefd heid", omdat de Kamer er zoo verlan gend naar is, een enkel woord over het blanco-artikel. Wat daarachter ligt komt eerst dan aan de orde als het blanco artikel er is. Waarom dan de regeering een blanco artikel wenscht? Om geen andere reden dan dat zij verwacht, dat de meerder heid der Kamer wel van het tegenwoordig artikel af wil. Het kiesrecht in de Grond wet te regelen is niet noodig. Het is geen natuurrecht, slechts een belangrijk recht. Zijn er echter niet andere voorname rech ten, die in onze Grondwet niet omschre ven staan? Waarom dan het kiesrecht wel Historische gronden zijn voor behoud van het tegenwoordig artikel niet aan te voeren. De meerderheid wil het wel prijs geven; waarom dat dan niet gedaan? De strijd voor hetgeen ieder wenscht zal daar na des te gemakkelijker worden; wie kan er dan togen zijn? genoeg zijn. Hoe meer menschen het ge heim kennen, des te grooter wordt het gevaar-. Tan de geheele dievenbende die mij van mijn schat wil berooven, kan er niemand op de boot zijn; vóórdat ik in Engeland aankom, verkeer ik dus in geen geval in gevaar". „Ik zon in uwe plaats toch bij geen enkele haven aan wal gaan", zeide ik. „Natuurlijk niet. Ik blijf op de boot, totdat wij in Engeland zijn, en dan breng ik de juweelen onmiddellijk aan den ma- harajah". „Maar gij moet toch zeer voorzichtig zijn en aan niemand uw vertrouwen schenken". „Aan wien zou ik nog mijn vertrouwen schenken Ik sluit mij niet licht hij iemand aan on behalve u en mejuffrouw Keeie, die reeds min of meer een goede kennis van mij is, zal ik me weing mét mijne medepassagiers inlaten". Ik had zoo gaarne gezegd, „wees toch vooral op uwe hoede met. mejuffrouw Keele", maar daar kon ik niet toe komen. „Ik kan er dus vast op vertrouwen, dat gij mijn wensch zult eerbiedigen, niet waar?" „Wees daarvan ten stelligste overtuigd, mijnheer Strangways". Hij stak zijn hand uit en drukte de mijne. Ik ben vrij kalm van aard, maar ik moet eerlijk bekennen, dat ik dien nacht zeer onrustig was. Majoor Strangways verkeer de in een zonderlinge positie; Een alom beruchte dievenbende wist, dat hij in 't be zit was van een grooten schat. Op het Als men den minister zoo hoort spreken, komt men onder den indruk, dat. het blanco-artikel dus eigenlijk dat gedeelte van 't regceringsprogram moet zijn, waar voor de regeering op de grootste meerder heid rekent. Ontslagen van den band t On belemmerd te strijden voor hetgeen ons ieder het liefste is! Wie zou dat niet willen? Vreemd toch, dat tegen het blanco artikel in de Kamer juist de meeste te genstand zich openbaarde! Maar verklaar baar. Het blanco-artikel is nu eenmaal niet los te maken van zijn politieken on dergrond. Wie met het tegenwoordig kies recht tevreden is, maalt er niet om. Die er af willen, willen dat om het algemeen stemrecht. Nu blijft het mogelijk, wat wij niet gelooven, dat voor het blanco-artikel eene meerderheid zal zijn te vinden, om dat het iets anders is een concreet voor stel te verwerpen, of het te verlangen, te ontkennen valt niet, dat de regeering, door het op haren en snaren te gaan zetten, zich begeeft in eene vermetele po litiek. En die is onder alle omstandig heden gevaarlijk. RUSLAND. In de laatste dagen was, zooals men weet, te Petersburg het gerucht verspreid dat de Tsaar door zijn neef Boris Wladimi- rowitsj in een twist gewond zou zijn. Naar men verzekert in Petersburgsche kringen die tot het hof in betrekking staan, zijn dat slechts praatjes. Waar is echter, naar de correspondent van de Lokal-Anzeiger meldt, dat onder de mannelijke familie leden van het huis van den Tsaar een twist ontstaan was uit de volgende oor zaak: De Tsaar wilde een manifest on derteekenen waarin hij tot bedaring van het opgewonden volk wilde verklaren dat hij op den dag van de opening der rijks- doema den eed op de grondwet zou af leggen. Toen hij, aan zijne schrijftafel ge zeten, deze oorkonde aan eenige leden van zijn familie voorlas, om ze dadelijk daarna te onderteekenen, gaf Boris Wladi- mirowitsj hem een duw, waarhij de pen den Keizer uit de hand viel. Of dit. op- laatste oogenhlik was een jong meisje op de boot gekomen, wier gelaat ik drie jaar geleden voor de rechtbank had gezien. Was dat niet een zonderlinge samenloop van omstandigheden? Als mejuffrouw Keele maar niet was gekomen, zou ik niet ongerust zijn geweest, want ik kende allo andere passagiers. Wanneer ik aan iemand vertelde waarvan ik haar ver dacht, zou ik haar goeden naam kunnen hezoedelen. En het kon toch ook zijn, dat zij' onschuldig was. Maarzij kon ook zijn wat ik haast niet durfde denken. Groote dievenbenden hebben dikwijls vrou wen in hun dionst genomen. Zij was een mooi en aantrekkelijk meisje, en de prijs was verbazend groot. Ik keerde mij telkens om, onrustig als- ik was door een zonderlingen angst voor toekomstige ellende. Ik wenschte recht har telijk, dat majoor Strangways mij niet in 't geheim had ingewijd. Eerst tegen den morgen sliep ik vast in. De dagen vlogen om zonder dat er iets gebeurde, en langzamerhand verminderde mijn angstig voorgevoel. Intusschen werden majoor Strangways en mejuffrouw Keele het middelpunt van de „Morning Star". Zeer spoedig begre pen alle passagiers dat majoor Strang ways het mooie, levendige jonge meisje lief had. Hij volgde .haar als een scha duw, was stil en afgetrokken als zij1 niet bij hem was en werd vroolijk en spraak zaam in hare tegenwoordigheid. Mejuffrouw Keele daarentegen had zich altijd eenigszins onttrokken aan zijne at- zettelijk dan wel toevallig gebeurde, be weert niemand precies te weten. Het is echter een feit dat. de oorkonde nog altijd niet geteekend is. Volgons de inlich tingen, heeft de jonge grootvorst zijn neef de pen uit de hand geslagen. Boris is op een na de oudste zoon van grootvorst Wladimir en diens gemalin Pau- lowna van Mecklenburg, voorts de broer van grootvorst Cyrillus, welbekend. In de politiek is hij' nog weinig op den voor grond gekomen, maar hij is een van de naaste rechthebbenden op den troon. De correspondent van de Daily Mail te Petersburg meldt dat. het nog altijd treurig gesteld is in Rusland. Het is on waar, wat de regeering zegt, dat de sta king van de postbeambten en telegrafisten zoo goed als uit is. Wel zijn er 'Brieven rondbesteld door vrijwilligers, maar .slechts in Beperkt getal. Bankiers, kooplui en fa brikanten zijn niet bij machte om reke ningen of loonen te betalen en genood zaakt hun personeel in menigte weg te sturen. De boeren weigeren overal óm be lasting te betalen, terwijl de stedelingen verhinderen dat c-r wodka verkocht wordt. De suikerfabrieken weigeren accijns te vol doen, de socialisten om huisbelasting te betalen enz. Kortom, er schijnt een groote samenspanning to zijn om een algemeen Dankroet uit te lokken. jWitte staat een zaam, vertalen door alle partijende Tsaar zit zoo goed als gevangen op Tsarskoje Selo, verlaten door (1e meeste grootvor sten; de oproerlingen te Petersburg heb ben honderdduizend pistolen van het nieuwe maaksel, waarvan er twee millioen in het heele rijk zijn uitgedeeld. FRANKRIJK. Graaf de Mun schrijft in La Croix een lang artikel naar aanleiding van de eind stemming over het wetsontwerp tot schei ding van kerk en staat. Hij zegt: De dag van gisteren schijnt tegelijk vol rouw en vol hoop. Ik heb in het afgeloopen jaar Vaak gehoord dat tot hen die de gevaren van de scheiding in het licht stelden, het verwijt gericht werd: gij toont geen moed genoeg, geen vertrouwen genoeg in de kracht van het katholicisme. Maar smart kan tranen teweegbrengen, zonder het ge moed terneer te slaan. Met Gods hulp durf ik hopen dat de vijanden van de scheiding zich thans door niemand meer zullen laten overwinnen hij .de verdedi ging van het geloof. .Wat voor»"beschik- tenties. Bij Brindisi aangekomen gingen de meeste passagiers aan wal, en onder hen ook juffrouw Keele. Majoor Strangways hield zich aan mijn raad en bleef op de boot. Hij had na den eersten avond weinig of niet meer met mij gesproken over den schat, dien hij bij zich droeg; blijkbaar was hij nu geheel vervuld van zijn eigen belangen. De heldere opgeri van mejuffrouw Keele hadden thans voor hem meer waarde dan de schitterendste dia manten. Er kwamen te Brindisi geen nieuwe pas sagiers aan boord, en nadat wij kolen hadden ingenomen, vervolgden wij: onze reis. Te Gibraltar evenwel kwamen verschei dene nieuwe passagiers en daaronder een jonge man van ongeveer drie en twintig jaar. Toen Strangways hem zag, uitte hij een kreet van verbazing, liep op hem toé en schudde hem de hand. „Wel, Morrison", zeidtf 'hij, „dat is een verrassing! Wie zou mf gedacht hebben u hier aan te treffen? Ik dacht, dat gij.goed en wel te Kandy waart".. „Geen wonder, Strangways", hernam hij levendig. „Toen ik u het laatst gezien heb, dacht geen haar op mijn hoofd er aan naar Engeland te gaan, maar ik ben langs 'den kortst mogelijken weg uitgezonden voor een belangrijke zaak; ongelukkig moest ik wegens zware koortsen achter blijven in Gibraltar, maai- ik ben nu toch geheel hersteld en vervolg mijn reis zoo spoedig mogelijk". kingen ook door den Paus genomen mo gen worden, de worsteling die nu aan-- vangt, zal lang en moeilijk zijn. Zonder in den dramatischen toon te vervallen, zonder andere opofferingen te voorzien dan stoffelijke opofferingen, geen andere rampen dan zieler.ampen toch is het zeker dat wij veel zullen moeten lijden. Dit lijden zelf zal ons echter tot zegen strekken. De geschiedenis van de kerk nederlagen voortvloeiden. Wij zullen ons is één reeks van overwinningen die uit vereenigen achter den Paus, ons scharen om onze bisschoppen, en wat er ook ge beuren moge, strijden zonder te versagen, met opgeheven hoofd, den blik gewend naar het kruis dat den onoverwinnelijken Christus draagt. Hoe na het inwerking-treden van de scheidingswet sommige burgemeestertjes van het ras-echte bloc-soort de godsdienst vrijheid zullen respecteeren, blijkt uit het volgend voorspelletje, dat zich in een Fransche gemeente afspeelde. Overeenkomstig de voorschriften van Mgr. Dubourg, bisschop van Moulins, be zocht, de pastoor van St. Germain-des- Fossés zijn parochianen om .te weten, wie van hen geneigd zou zijn het Katholieke geloof in alle opzichten trouw te verde digen. De burgemeester schreef aan den pastoor, dat hij dat onderzoek beschouw de als „een aanval op de gewetensvrij heid" en dat de gemeenteraad hem dus verzocht er mede op te houden, daar hem anders verboden zou worden den toog te dragen en processies (e houden. Maar er is meer. De brief dateerde 10 November en de bedreiging, die zij' be vatte, was reeds heel gemoedélijk ten uit voer gebracht. Denzelfden dag had de ge- meenteraad het. verbod tot hét houden van processies goedgekeurd. Nu kon de pastoor zijn rechten als bur ger nog doen gelden. Hij houdt voet bij stuk. Maar het voorspelletje toont aan hoe „vrij" de Kerk en de priesters zul len zijn, onder het zegenrijk bestuur vali' een maponniek bewind, dat zich van de Kerk „gescheiden" heeft' De correspondent van de „Univers" te Rome schrijft het volgende omtrent den in druk, dien de aanneming van de schei dingswet gemaakt heeft en de gedragslijn door den Paus te volgen; ,,Dë eindstemming oyer de wet werd „Hoe gelukkig, dat gij weer beter zijt", zeide majoor Strangways, „en hoe gezel lig dat gij met ons mede reist. tVat kan het toch kluchtig loopen in de wereld'; toen .ik op deze boot kwam,..dacht ik geheel onder vreemden te zulten zijn, en daar komt eerst mujuffrouw Keele, cn thdns gij nog". „Mejuffrouw Keele? Welke mejuffrouw Keele?" vroeg de jonge man. Annie Keele. Die ksnt gij natuurlijk. Zij heeft dikwijls met mij over u gesproken". „Maar dat is toch ongeiopfelijk", zeide Morison. „Ik heb er 'niets: van gehoord dat een van de meisjes Keele naar Engeland dacht te gaan. En ik heb ze nog beiden gezien, voordat ik vertrok. Ik geloof dat gil schertst, Strangways". IIWjEien is ook gelooven", zeide majoor Strangways zich omkecrende en mijop- merkpnde. Hij stelde mij daarop vooraan heer Morrison. ,*Ik zal even naar beneden gaan en me juffrouw Keele roepen", zeide de majoor. „Mag ik dat voor u doen", zeide ik hem in de rede vallende; „dan kunt gij zoo lang bij den heer Morrison blijven". „Zeg haar vooral, dat Dirk Morrison op de boot is", riep de jonge man mjj nog na. „Dat is een buitenkansje", hoorde ik hem nog zeggen; „Annie Keele is zoo ontzettend vroolijk". ,,'tls het mooiste en bekoorlijkste meisje, dat ik nog ooit heb gezien", her nam de majoor; daarna begaven de beide heeren zich naar het andere einde van het dek. (Wordt vervolgd.) '-«*

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 1