BINNENLAND. Van onze Eilanden Uit Zeeuwsch-Vlaanderen. GEMENGD NIEUWS. ke.u en Ifnnj'vvfffi v hi aJJe drie do landen wil 'Z. H. 0011 apostolisch afgevaardigde on eon Tn ter nun tius hebben. Aan de Memorie van Antwoord van den minister van binnenlandsche zaken ont- leenen we het volgende Verhooging van het subsidie aan de zee vaartschool te Vlissingen kan de minister van binnenlandsshe zaken voorshands nog niet voorstellen. Dezelfde minister stelt zich voor eene wettelijke regeling der banken van leening ter hand te nemen. Een wetsontwerp tot regeling van het toezicht op levensverzekeringmaatschappijen en begrafenisfondsen heeft- zijn departement nog niet verlaten De minister is bereid er zijn aandacht aan te wijden. Kort na zijn optreden heeft de minister de herziening der Armenwet binnen den kring van zijn nadere studie getrokken. Of een wetsvoorstel dienaangaande den voorrang zal hebben vóór andere onder werpen van wetgeving, kan nog niet ge zegd worden. In dit verband deelt de minister mede dat in het bekende geval te Sloten het heklng van overdrevenheid niet is vrij te pleiten Op dit oogenblik is t den minister niet mogelijk een stellige toezegging te doen over de indiening van een wijziging der Gemeentewet, in verband met de uit breiding der Gemeentebedrijven. Binnen niet. te lang tijdsverloop kan de Staten-Generaal een wetsontwerp betretfen- de de zekerheidstelling van gemeente-amb tenaren hereiken. Bij de afdeeling Lager Onderwijs herhaalt de minister, dat her ziening der Lag -r Onderwijswet niet id de bedoeling der Regeering ligt. De wijze van oplossing van het vraag stuk inzake bouw en inrichting van bijzon dere schoollokalen verdedigende, maakt de minister bezwaar tegen het scheppen van een uitzonderingsbepaling ten behoeve van scholen welker houw reeds was aangevan gen vóór de inwerkingtreding van het Koninklijk besluit betreffende deze aan gelegenheid. Een verhooging der jaarwedden van de districtsschoolopzieners zal worden onder zocht De Minister erkent de wenschelijkheid van de uitbreiding van het getal kweek scholen. doch wijst op de financieele ge volgen daarvan. Voorbereid wordteen bestuursmaatregel, vaststellende een minimum van eisehen eD voorwaarden voor het bekomen van Rijks subsidie als kweekschool. Bereid om de belemmeringen op te ruimen die het tot haar recht komen van de hedoelingen der Leerplichtwet in den weg staan, schrijft de minister hare ge brekkige werking in hoofdzaak toe aan de regeling der strafprocedure hier te lande en is hij bereid met den minister van ju stitie in overleg te treden over vereen voudiging voor de procedure van leer plichtovertredingen. Voor handelend optreden van Regee- ringswege inzake schoolartsen acht hij thans den tijd nog niet gekomen. Eenvormige regeling van den duur der schooltijden acht de minister niet wenschelijk. Ten aanzien der opleiding van spraak leeraren acht hij partij kiezen in de nog zoo ver uiteenloopende denkbeelden onge raden. Intnsschen wil hij een goede en zuivere spraak bij normaal gevormde kin deren bevorderen. De minister deelt mede, dat zijn ambts voorganger geen bezwaar had tegen het verspreiden der circulaire in het belang der werving voor de Kweekschool voor Zeevaart. Nadere regeling van de bezoldiging der onderwijzers bij de rijksnormaallessen wordt opnieuw onderzocht. Benoemd tot rijksbelastingontvanger te Breskens G. Molenbergh, surnumerair te Rotterdam, en te Stavoren H. Vooren, surnumerair te Middelburg. Te Amsterdam zijn tengevolge van het inwerkingtreden der Kinderwetten meer dan 100 verzoekschriften door de directie van het Stadsbestedelingenhuis aldaar bij 'de rechtbank gedaan tot ontzetting uit de ouderlijke macht. Ter waarschuwing. Een meisje uit Tiel, dat op een dienstaanbieding te Rotterdam had geschreven en aangenomen was kwam in een slecht huis aan den Bergweg terecht. Zij ontvluchtte, wat vaak niet zoo gemakkelijk gaat, en werd door de politie geholpen om weer naar haar woonplaats terug te keeren. Men schrijve dus niet op zulke adver- tentiën, die ook voorkomen in een blad hier ter plaatse. Tweede Kamer. Na een langdurig debat waarbij onder anderen de heeren Tal ma en Plate het onderwerp bestreden tegenover de heeren Van Doorn, Van By- landt en minister Puck stond de Kamer met 6li tegen eri 8 stemmen aan de re- geeriug een crediet toe van t 270,000 voor de invoering van een hacoven cultuur in Suriname, voor welke cultuur de kosten ovei 3 jaar op 3/4 millioen zijn geraamd. Voorts zijn aangenomen eenige kleine ont werpen o. a tot wijziging der notaris-wet. 1 'aarna is voortgezet het algemeen debat algemeene beschouwingen Staatsbegrooting. De heer Tydeman achtte door den verkie zingsstrijd dr. Kuyper's stelsel een gods dienstige antithese, voor goed veroordeeld. Na de ctisis zou een extra parlementair kabinet beter gepast hebben dan een kabi net van beslist vrijzinnige richting. De Standaard" herinnert aan hetgeen indertijd door prof. v. d. Vlugt en andere bewonderaars van de door den Staat en de gein. Amsterdam geijkte wetenschap der openbare universiteiten gezegd is over den invloed van de eerzame bierbrouwers en bakkers op den gang van zaken aan de Vrije Universiteit. Maar vraagt het antir. orgaan, wat zullen de heeren thans zeg gen over de jongste hoogieeraarsbenoe- ming iu den Amsterdamschen Raad, waar buiten de voordracht om een hoogleeraar aan de Gemeentelijke Universiteit werd- 'benoemd, blijkbaar omdat de aanbevole- nen niet wetenschappelijk genoeg waren. ,.Üe Noltings en de Loopuits in den Amsterdamschen raad oordeelden wellicht de aanbeveling niet zuiver op den weten schappelijke» graad en zullen dus wel gestemd hebben op dr. van Embden. Om politieke redenen wordt beweerd, omdat prof. Treub zijn partijgenoot Van' Embden, gaarne benoemd zag. Dat is natuurlijk laster. Aan de openbare universiteit is politiek1 contra-bande; daar gaat het alleen maar om de wetenschap. Aan de Vrije daar speelt do politiek een rol en daar hebben bakkers en schoen makers invloed. Maar bij de openbare universiteiten is van politiek geen sprake on worden de eerzame Noltings echt wetenschappelijk, als zij, tegen de aanbeveling van het cura torium, een vrijz.-democraat tot hooglee raar benoemen". MIDDELBURG. De pogingen oni hier een mannenkoor op te richten zijn voor- loopig met goeden uitslag bekroond. Een kleine veertig personen waren Zondag morgen bijeengekomen in een der boven zalen van de Concert en gehoorzaal", om vasten vorm aan het plan te geven. Do heer H. J. 0. Hartman leidde de bijeen komst. Er werd besloten om de repetities te houden op Zondagmorgen van elf tot half een. De contributie zal laag gesteld wor den, f2 af'2,50, zooals nader bij regle ment zal worden geregeld. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren jhr. mr. E. A. 0. de ('asembroot, H. J. G. Hartman en dr. II. van der Kamp, die de bestuursfuncties onderling zullen verdeelen. Als directeur werd be noemd de heer J. Cleuver. De repetities zullen Zondag 17 dezer beginnen. Met waardeering werd voorts de mee- deeling ontvangen dat een muziekliefheb ber alhier een som van f 25 schonk vooi aankoop van muziek, en tevens zich aan meldde voor eventueel donateurschap a f 10. Terwijl gisterochtend de tram, te kwart over vijf, uit Vlissingen naar Mid delburg reed, bevonden zich op den weg, dicht onder laatstgenoemde gemeente, een vijftal schapen, die door een vee koopman gedreven werden. Door de duisternis reed de tram de kudde aan met gevolg, dat drie schapen werden gedood en een deerlijk verminkt, zoodat ze allen voor de consumptie wer den afgekeurd. Het vijfde, dat een der becnen gebroken had, bleek voor de con sumptie gesehikt. lleeds twee en veertig jaar heeft de. hlindeninrichting en de verloting, die voor haar de voornaamste bron van inkomst is, burgerrecht in Zeeland. Op de Bree was al die jaren haar woonplaats. Maar ook blinden en blinden-inrichtingen heb ben zich te onderworpen aan den eisch des tijcis, en van de Bree kwam de hlinden inrichting dit jaar op de Beestenmarkt te wonen, in een huis veel gerieflijker, veel doelmatiger, veel luchtiger, veel ge makkelijker, veel aanzienlijker. In dat breede huis, met bet opschrift: „Blinden-iurichting", zal heden middag van 2-l ure en Donderdagmorgen van 1012 ure en ook 's middags van 24 ure de tentoonstelling van de door de blinden vervaardigde voorwerpen plaats hebben. Opdat, onze lezers of lezeressen uit Mid delburg of uit onze omgeving, die Donder dag den marktdag bezoeken, eens 'n kijkje zouden nemen in deze nieuwe of eigen lijk oude inrichting, schrijven we deze re gelen. Waarlijk een bezoek zal de moeite loonen. Vanwege de afdeeling Middelburg van den Volksbond, Vereeniging tegen drankmisbruik, zal einde April of begin Mei alhier eene tentoonstelling worden ge houden van voorwerpen van allerlei aard, in vrijen tijd in huis gemaakt. Er worden prijzen en bekroningen toe gekend. Zondagavond zijn in de Heerenstraat alhier van een tweetal fietsen, welke door de berijders even onbeheerd waren gela ten, 1wee nieuwe lantaarns ontvreemd. - Door het bestuur van den Ned. Bond voor den Handeldrijvenden en Industri- trieelen Middenstand is, in verband met een door de Middelburgsche vereeniging Handelsbelang verspreide en bij de ver schillende vereenigingen en bonden met sympathie ontvangen circulaire, bij do Maatschappij tot Expl. van Staatsspoorwe gen aangedrongen op vervroegde uitgifte van vacantiekaarten, en wel van 1 Juni in plaats van 1 Juli, en bij de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij van goed- koope reisbiljetten. Er is thans een begin gemaakt met de grintbestrooiing voor den stoomtram Middelburg-Domburg. De werk zaamheden aan de opgebroken straten aan de Loskadc en den Blauwendijk alhier worden met kracht voortgezet. VLISSINGEN De heer Cor. A. Limonard is te Rotterdam geslaagd voor de akte van bekwaamheid voor de practijk in het boekhouden. HEINKENSZAND. Bij de wed. Paauwe alhier zijn een viertal konijnen vermist. Men vermoedt, dat die dieren ontvreemd zijn. Maandagavond j.l. hield de Chr. Werkmansbond hare jaarlijksche vergade ring: Rekening en verantwoording werd gedaan door den penningm. waaruit bleek, dal (dit jaar Was uitgekeerd wegens ziekte gevallen een bedrag van f 112.80, terwijl nog een goed slot van f 122.005 in de kas aanwezig was; twee nieuwe leden zijn Lot de vergadering toegetreden; v.v. werden herkozen tot bestuursleden de hee ren W. v. Veen voorz., G Nijsse Gz. secre taris en C. Schipper penningm., terwijl tot leden van bijstand werden herkozen de heeren Ds. P. Krul en Iz. Cappon, en als ziekenbezoekers de heeren 1'. Krul en G. Nijsse Gz. Ten slotte werd nog door een der leden een stukje voorgelezen, waarna de vergadering door Ds. 1'. Krul met dankzegging werd gesloten. J.l. Dinsdagavond bracht het muziek gezelschap „Euterpe" alhier een serenade bij dhr. J. Slink ter gelegenheid van zijn 80sten jaardag, waarna een Ilink onthaal aan de muzikanten volgde. WEMELDINGE. In de Zaterdag gehou den vergadering van den .gemeenteraad waren alle leden tegenwoordig. Op een verzoekschrift van den heer Boudevvijnse in zake hoofdelijkeii omslag werd afwijzend beschikt. Een voorgestelde wijziging der ge- meentebegrooting, dienst 1905, werd met het oog op de eindrekening, in zake het nieuw gemeentehuis, aangehouden. De suppletoire kohieren van den hoof- delijken omslag, van het schoolgeld en, de hondenbelasting werden vastgesteld. Aangenomen werd een voorstel tot wijziging der verordening op hel herha- lingsonderwijs. De ligger der wegen en voetpaden werd gewijzigd vastgesteld. Daarna werd benoemd tot lid van het burgerlijk armbestuur het aftredend lid dhr. C. van Oosten Pz. Nu kwam een voorstel van B. en \Y. aan de oid'e aangaande onbewoonbaar verklaring van twee woningen, welke door de gezondheidscommissie waren aan gewezen. Aangaande de woning, staande in Stormezandepolder, kon de Raad zich met algemeene stemmen vereenigen met net voorstel om den betrokken eigenaar in de gelegenheid te stollen genoemde woning te herstellen. Wat betreft de wo ning aan de Dorpsstraat, werd met vier tegen drie stemmen besloten ook dien eigenaar aan te schrijven genoemde wo ning te herstellen ten genoege van B. en W. BORSELE. In het afgeloopen najaar zjjn alhier ter verscheping aangevoeld ruim 8 millioen K.G. suikerbieten. Ver leden jaar bedroeg het vervoer slechts 3 millioen K.G. en in 1901 en 1899 tel kens 7 millioen. BIEZELINGE. Bij het spelen van eenige kinderen alhier viel een meisje met haar schouder op een klomp, waardoor een sleutelbeen brak. KRABBENDIJKK. Eindelijk zijn de laat ste suikerpeeën, en wel van dhr. Guljé 'uit Valkenisse aan het spoor gekomen. In December nog peeën spitten zal wel niet dikwijls plaats hebben gehad. En dan de aardappels ook nog niet alle uit! Het ongunstige weder en de vele najaarsgewassen, maakten, dat er werk krachten te kort waren. Mede waren daar van het groote werk aan haven en spui- put en de zinkwerken aan den Zimmer- manpolder oorzaak. Flinke loonen zijn dan ook verdiend, Zelfs in gewoon daggeld hij den boer in liet laatst van November nog f 1.20. ZIERIKZEE. Met de pogingen din de calamiteit aan den nieuwen gashouder in de gasfabriek alhier te herstellen, is thans een aanvang gemaakt. Het blijkt, dat men voornemens is het gevaarte, dat 80.000 Kg. weegt, van zijn fundament te doen drijven. Men is thans bezig een bovengrondschen vijver rond den gasthouder aan te leggen en men heeft het plan dien vol water te pompen, waar door de kolossus kan worden weggedre ven, zoodat het fundament weer vrij komt. Daaraan kunnen dan de noodig gebleken voorzieningen worden getroffen. ST JANSTEEN. Zondagavond had al hier een treffend ongeluk plaats. Eenjong- mensch, L. A., keerde met zijn vriend per fiets van St. Nicolaas naar zijn woonplaats alhier terug. Zij reden achter elkander, de vriend voorop, terwijl L. A. volgde. Deze reed onverhoeds in een kuil, ontstaan door het rooien van een boom. Hij sloeg voor over met ongelukkig gevolg, dat hij op slag gedood werd. Voorbijgangers ontdek ten het eerst den doode. Zijn vriend, be merkende dat L. A. hem niet meer per fiets volgde, keerde terug om hem te zoe ken en vond tot zijn groote ontsteltenis het lijk van zijn vriend, waarmede hij nog enkele minuten te voren vroolijk koutend was opgereden. Het lijk van den ongelukkige is later naar de woning zijner ouders vervoerd. Uit Wageningeii meldt men nog over den moordaanslag Te omstieeks D/2 uur Maandagmiddag kwam de 23-jarige 11. F. Kraay per liets aan de woning van den heer G. W. Spit zen, leeraar in het Duitsch aan de H. B. School alhier. Hij belde aan en vroeg mijn heer te spreken. De heer S. was juist in zijn studeerkamer, vlak vooraan het huis, terwijl de jongeheer R., bij hem in huis wonend, zich bijl hem bevond. Deze ging het vertrek uit, toen K. binnenkwam. Nau welijks binnen, haalde K. een revolver ie voorschijn en vuurde die af op den heer S., die misschien op 2 M. afsland stond. Deze liep naar voren en greep K. beet, waardoor een worsteling ontstond, waarbij de heer S. op de knieën viel. K. vuurde ondertusschen zijn revolver opnieuw af, waarbij cle lieer S. zich plotseling aan de rechterzijde van zijn hoofd getroffen voel de. De overige schoten misten. Op hel geluid der scholen kwamen de jongeheer II. en mevr. S. toesnellen, waarop K. zich omkeerde en a hout porlant een schot loste op mevr. S., dat haar gelukkig niet trof, alleen voelde zij haar wang warm worden. Voortdurend vechtend, gelukte het aan de drie personen K. buiten de deur te werpen en vervolgens door den tuin op straat. Ook andere personen waren ondertusschen door hot schieten gewaar schuwd, waaronder de heer II. (lentil, leer aar, benevens leerlingen der H. B. School en enkele arbeiders. De heer G. snelde toe 011 greep K. in zijn kraag, maar mocht er niet 111 slagen hem de revolver te ont wringen. Wel kreeg hij een kleine wonde met het groote snoeimes, dat K. intusschen te voorschijn had gehaald en nu in zijn linkerhand hield. I11 de algemeene worste ling die 1111 volgde, werd K. door drie ar beiders overmeesterd, die hem zijn wape nen ontwrongo.n en hem in verzekerde bewaring brachten. De lieer S. bloedde ondertusschen vreeselijk. Dadelijk werd een dokter ontboden, die het voorloopig verband legde. Bij hot later volgend onder zoek bleek, dat de heer S..behalve eenige kleine kwetsuren, een tamelijk ernstige wonde had aan de rechterzijde van het hoold 011 tevens, dat de revolver met hagel geladen was geweest. Een aantal hagel korrels moesten worden verwijderd. In het vertrek, waar do aanslag plaats vond, zijn overal de sporen der schoten te vinden. Een aantal hoeken, kaarten enz. vertoonen gaatjes waar ze door hagelkorrels waren geraakt, terwijl op den vloer een groote plas bloed ligt en ook deuren, stoelen et kasten de sporen der bloedige worsteling vertoonen. K. werd dadelijk door den com mandant der marechaussee in verhoor ge nomen, doch hij weigert absoluut iets te antwoorden, of te zeggen wat zijn beweeg redenen waren. Als aanleiding tot deze treurige daad wordt hel volgende aange nomen K.'s moeder was indertijd baker ten huize van den heer S. Daar sprak zij veel over haren zoon, die zoo goed leeren kon en dus te goed was voor een ambacht enz. De heer S. ried haar toen den jongen ojp! de Tuinbouwschool, die pas geopend was, te doen, mogelijk gaf dat voor hem een toekomst. K. heeft toen de Tuinbouw school afgeloopen, en het diploma gehaald, het. gelukte hem echter niet een passende betrekking te vinden. Wel is hij hier en daar werkzaam geweest, doch steeds zon der te voldoen. Nu liep hij reeds gerui- men tijd ledig en daarover schijnt hij aan 'tmijmeren te zijn gegaan. Volgens zijn ouders was hij lijdende aan zenuwziekte, waarvoor hij ongeveer een jaar lang onder geneeskundige behandeling was. Thuis schijnt zijn leven niet altijd even aange naam geweest te zijn en vielen er weder zijds wel eens verwijten; van zijn kant over de verkeerde opleiding die zijn ouders hem gaven, van hun kant over zijn ledig- loopen. Ten slotte schijnt K. het noodlottig 'besluit te hebben gevormd, zich te wreken over zijn mislukking, die hij, schijnt het. in de eerste plaats weet aan den heer S. 'Vast staat echter, dat de heer S. zeer veel 'ten bate van K. heeft gedaan, o. a. door het verstrekken van boeken. Ofschoon vast staat, dat de aanslag tevoren is overlegd, schijnt K. niemand er over gesproken te hebben. Zijn huisgenooten hebben abso luut niets bijzonders bij hem waarge nomen. Zondagmorgen werd de godsdienstoefe ning 111 do Gereformeerde kerk te Harder wijk onverwachts gestoord. Pas was de predikant begonnen te spreken, of het. haar van een jeugdig meisje, dat dicht bij den gloeienden kachel zat, geraakte in brand. Een geweldige paniek ontstond, 't Was een algemeen gegil en gejammer. Som mige vrouwen vielen flauw, anderen wer den zóó door den schrik bevangen, dal zij zich niet verroeren konden. Een rat in ilcn trein. Een dame stapte Ie Eindhoven in den trein naar Breda. Ze trof hot: heelemaal alleen in een damescoupé. E11 het was er lekker warm, zoodal zij behaaglijk haar rug in de kussens drukte, liet lioofd achterover zeeg en al met de oogen begon te knip peren. Maar wat kwam daar geslopen uit dien linkerhoek? Een beest? De dame wreef zich de oogentwee gitjes in een spits grauwkleurig kopje gluurden haar angstig aan. En de menschelijke blik ant woordde niet minder angstig. Wip, daar zat het beest op de hank. Het krabde met zijn pootjes o]i het kussen en de lange staart veegde heen en weer over het flu weel. Jawel, het was een rat. Een heusche rat, waarvan je weet, dat ze huizen op donkere zolders of in krochtige riolen, doch waarvan je nooit een exemplaar zoo vlakbij ziet. Hu, wat '11 griezelig gedierte. Ai, daar .wipte het over naar de andere hank, de bank waarop de dame zat, heele maal alleen. Ze trok haar schouders om hoog van angst, en haar handen groef ze diep in haar mof. Gelukkig, dat hij weer gauw naar de andere bank sprong.Doch daar was hij alweer terug. En weer weg naar den overkant. E11 weer terug. '1 .Was of het beest een proef wilde geven van zijne akrobatische behendigheid. Eindelijk werd hij moe van 't springen. E11 vlak bij de eenige passagier van don dames-coupé bleef hij zitten, zijn lenige hals gerekt, zijn git-oogjes scherp onder zoekend zijn medereizigster. Och, 't scheen hem een goedige dame. Zij verroerde geen vin; bleef maar roerloos zitten staren naar het net aan den overkant. Wel waren de gelaatstrekken '11 beetje vertrokken, filoso feerde onze rat verder, maar boosheid sprak er niet uit. Hij kwam nog een stapje nader. Hé, wat '11 mooie bont. had ze om. En wat hingen daar dikke staarten aan. Neen, maar dat moest het ratje nader onderzoeken. En het beestje stapte par mantig op de menschelijke knie en aaide met zijn kopje langs het mollig-warme bont, en knabbelde eraan, alsof het zijn eigendom was. Van tijd tol tijd keek hij op naar het mensehelijk gelaat, doch dat staarde maar steeds naar het netwerk en geen der ledematen verroerde zich. Ze had nog- nooit zoo'11 angst doorstaan, ver haalde ze later. E11 de conducteur keek erg verbaasd, toen hij in Bokstel het por tier opende, een gil hoorde en een beest langs zich heen voelde sluipen. De dame had toen eerst durven gillen en de rat had 'm gesmeerd, zoo gauw hij kon. Een duur saluut. In verband met het feit, dat marechaussée's dienstdoende aan de stations, het recht hebben aan reizende militairen heneden den rang van officier naar lmn verlofpas te vragen een voorschrift, waaraan niet strong do hand schijnt gehouden te worden ver namen wij het volgende, dat hel naver tellen waard is. Een poosje geleden stond een jong ma réchaussee aan het station te X(na men zullen we maar weglaten). Slapt uit den trein een sergeant-majoor, gevolgd door zijn vrouw en nog een dame. De marechaussee ziet hem niet en verzuimt alzoo op militaire wijze te groeten. Dat was te kras. Met opgezette borst treedt de hooge op hem toe en roept, luide genoeg om ook door hot aanwezige publiek gehooid te worden „Waarom salueer je me niet?" De marechaussee krijgt een kleur, maar herstelt zich direct. „Pardon, majoor, ik had u niet gezien". „Niet gezien, niet gezien je moet uit je oogen kijken en opletten, waar het je meerderen geldt I" „Als soldaat ken ik mijn plichten; maar nog eens, ik zag 11 niet. Nu wil ik echter gaarne het verzuim herstellen". En in stramme houding slaat de jonge man aan. „Hm! goed, maar voor je nalatigheid mag je nu nog eens salueeren". Dat was voor den marechaussée, die nu te midden van een kringetje grinne- kende burgers stond, niet erg pleizierig. Toch gehoorzaamde tiij, en Irolsch als een pauw stapte de sergeant-majoor weg, ge wenkt, door vrouwlief, die dat geval nu niet zoo bijzonder vermakelijk scheen te vinden. Maar iets hield hem nog tegen. De marechaussee kende zijn plicht, maar herinnerde zich ook zijn recht, en met een luid„Pardon, majoor, mag ik uw verlofpas zien hield hij den ver trekkende terug. „Mijn verlofpas? Waarvoor?" „Mag ik uw verlofpas eens inzien herhaalt, do ander even onverstoorbaar, al vermoedend wat er komen zal. „Hm! Ik heli geen verlofpas". „Dat spijt me, majoor, maar dan moet ik u verzoeken mij naar do kazerne te volgen voor het rapport". „Wat denk je well Geen quaes tie van". „Jawel, majoor, ik verzoek u mij te vol gen, on ik raad u, goedschiks mee te gaan en mij niet te noodzaken geweld te gebruiken". De majoor is zijn aplomp kwijt en ge willig gaat hij mee, gevolgd door de dames, die al niet meer op haar gemak zijn. In de kazerne meldt de marechaussee het geval aan zijn commandant. Deze is iemand van menschenkennishij fronst de wenkbrauwen en zegt: „Stop hem maar zoolang in het hok", commandeert hij. Er hielp niets aan, de sergeant-majoor werd opgesloten en de dames konden gaan wandelen. Den volgenden dag werd hij onder ge leide van twee marechaussee's naar zijn garnizoen teruggebracht, waar nog 8 da-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 2