URK, F Apneruimd. r 'lissingen, Katholiek Orgaan voor de Zeeuwsche Eilanden. ^■r kelen voeder. )laas. r elzolen. Dinsdag 5 December 1905. Eerste Jaargang. *aat. A vaste prijzen. No. m. Verschijnt eiken ftAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND, Drukkers-Uitgevers: OOSTERBAAN LE COINTRE, i G O E S. o— Bijzonder Onderwijs. 4 Om een millioen. UIT DE PERS, BUITENLAND. re kt de PLOUVIER. ontvangst postwissel id het toedienen van der, 's morgens als kippen en andere dering der eierpro- bladen, in dag- en tste jaren reeds zoo appelijke en beval- at die als algemeen :n geacht. is het dikwijls om uit de velerlei en, tegen zooveler- :n aangeboden, eene n. Want het moet ids hooger opvoeren hebben vele fabri- loren, dat de andere Ier te veel lijden, en uding geheel uit het toedienen van zulk likwijls ziekten, als: ee, vervetting het leven geroepen, lijks betoog, dat van eieren dan geen oei dus totaal ge- een der oudste utj merken in den log al die jaren on- e aan Eiwit en Vet en minerale bestand- daardoor nog steeds een der beste, zoo ;uiverste die in den voeder is waarlijk hiermede gevoed, derde meer dan met g, terwijl de kosten n dan met gewone ppen hebben slechts ig, terwijl de kosten eder worden uitge- benevens gebruiks- attesten vindt men ,n 40 pag. die op ratis en franco kilo £0.90, 10 kilo 50 kilo 7.25 bij do ilaatsen waar geen en zakken van 10, naaste station van -Vlissingen zonder mij direct van de Proefzakjes van 5 rland franco p e st van poslwis- een Eversdljk, Amsterdam. 262 medailles. g, D. Alewijnse Sz.; irikzee, M. J. Con- du Burck; St. Anna- uur; Kapelle, J. A. Adr. Wabeke; Ter ien de Koning. alle plaatsen bij itter of kruidenier voorwaarden ge- •Bil—" Een en ander dit blad betreffende te zenden: wat aangaat de Redactie a. d. Redacteur; al het overige a, d. Uitgevers. Abonnementsprijs: per 3 maanden—.95 Voor het buitenland verhoogd met de meerdere porto's. Afzonderlijke nommers (bij vooruitbetaling)—.05 Advertentiën: van 1—6 regels —.60; iedere regel meer 10 ets. Orootere letters of cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Eenzelfde advertentie driemaal geplaatst, wordt tweemaal berekend. Bij een groot aantal regels of bij abonnement speciale prijs. Dienstaanbiedingen: 25 ets. per advertentie van hoogstens 5 regeis. Reclame-berichten: 25 ets. per regel. Lezers, die de courant te laat of ongere geld ontvangen, worden verzocht daarvan on- middelijk mededei livg te doen aan de directie Do nieuwe schoolwet heeft zeker ons bijzonder onderwijs een goede schrede voorwaarts gebracht, maar zij heeit te vens gedwongen tot te grooten spoed. Im mers moeten vóór 1 Januari allerlei nieu we zaken worden ingevoerd op straffe van verlies der bijdrage, maar voor dt behoorlijke voorbereiding daarvan ont breekt de tijd. Op 1 Januari moeten de onderwijzers in het bezit zijn van eene acte van benoe ming, waarbij allerlei punten zijn te rege len. Elk jaar moet die op nieuw worden overgelegd, maar in die aanstelling kan niets meer gewijzigd worden zonder toestemming van den onder w ij- z o r. Het schoolbestuur, dat een verkeerde, ondoelmatige bepaling maakt, zit daaraan vast, totdat de onderwijzer heengaal. Men zie dus wel toe. In do eerste plaats regelt de acte het salaris. Dit is in zoover eenvoudig, als de wet zelve aanwijst welke de tracte- menten en verhoogingen zijn moeten zon der welke elke aanspraak op de bijdrage vervalt. Daar het rjjk zelf het daarvoor benoodigde betaalt, behoeven de schoolbe sturen zich hiermee niet bet hoofd te breken. Nu schijnt bij velen de meening te heer-- schen, dat de verhoogde bijdrage eigenlijk gegeven wordt ter verhooging van het sa laris van onderwijzers, en daarvan uit gaande, meenen zij dat een zeker deel van die verhooging aan het schoolperso- neel moet worden afgestaan. Dit is niet juist. De bijdrage uit de openbare kassen is nimmer gevraagd op grond dat de bijzondere onderwijzers te laag werden bezoldigd, dit ging het rjjk feitelijk niet aan, -maar enkel en alleen op grond dat het onrechtvaardig is de openbare school te bekostigen uit schoolgeld en de publieke kassen, terwijl (Slot.) Ik stond verslagen. Alle middelen om het mij dreigend, maar onbekend gevaar te ontkomen, ontbraken. Nu en dan voelde ik den wensch bij mij opkomen, het mil lioen maar kwjjt te zijn, om ten minste mjjn rust terug te hebben, maar telkens onderdrukte ik dit opkomend verlangen weer, trachtte mijzelf gerust te stellen en op urenlange wandelingen mijne vrees te vergeten. Langzaam gingen de dagen voorbij en naarmate de 27 September naderde, werd mijn opgewondenheid grooter. Eindelijk bleven mij nog zeven dagen over, maar ik vreesde krankzinnig te worden van angst en spanning. Ik voelde, dat bot zoo niet langer gaan kon en besloot, deze laatste dagen een reis te doen door de Vereenigde Staten, omdat ze sneller zouden vooruit gaan. Drie dagen later bevond ik mij te St. Louis, waar ik onder een valscben naam in een der hotels mijn intrek nam. Onder voorwendsel van ongesteldheid verliet ik mijn kamers bijna niet, Alles echter scheen mij verdacht de directeur scheen mij toe een pruik te dragen en zijn stem te veranderen, als Hij tot mij sprakbet zrj, voor wie dat onderwijs niet bruikbaar is, voor alles wat boven schoolgeld noodig is venvezen worden naar de kas van particulieren. De bijdrage ontlast dus in de eerste plaats de voorstanders der bijzondere school van de noodzakelijkheid om die school uit hun zak te bekostigen. Iutusschen heeft ten bate van de onder wijzers de wet zelve bepaald, wat o p z ij n minst aan salaris behoort te wor den uitbetaald, en daar zij' zelve aan de Rijkskas de uitbetaling daarvan oplegt, kan zij verlangen, dat de onderwijzers dit mi nimum dan ook werkelijk ontvangen. Wil dit nu zeggen, dat voortaan dit minimum de maatstaf moet zijn, of geen particuliere bijdragen meer behoeven te worden gevraagd? Noch het een, noch het ander. Het minimum waarborgt alleen den on derwijzer, dat hij niet op zeker oogenblik het slachtoffer wordt van ongebrei delde concurrentie. Maar, behoudens dit voorbehoud, zal de vrije concurrentie haar gewonen invloed moeten doen gevoelen. „Over sociaal-democraten en katholieke n". Onder „Sprokkelingen" geeft de „Mid- delburgsche Courant" o. m. het volgende te lezen: Wij schreven, over sociaal-democraten én katholieken. Eigenaardig dat in de bladen der laatst genoemden zoozeer afgegeven wordt op handelingen der eersten, o. a. in verband met het ontslag der redacteuren van de „Vorwarts". Het gebeurde aan dat blad, het optreden der sociaal-democraten onderling, met hun geharrewar en hunne wederkeerige bestrij ding, levert ook zeker een onverkwikkelijk schouwspel op en doet ons nog alles behalve verlangen naar den socialisüschen heilstaat. Maar dat juist van katholieke zijde zoo zeer wordt afgegeven op de wijze, waarop men bij de „Vorwarts" de redacteuren be jegent, is 'toch ook wel opmerkelijk en eigenaardig. Als er van een drang- en een dwang systeem sprake is, dan mag dit wel het voorkomen van den kellner boezemde mij de hoogste ongerustheid in en ik haastte mij dan ook, ten spoedigste mijn hotel te verlaten en naar San Francisco te ver trekken. Op weg daarheen bezocht ik het Rots gebergte de frisscho, gezonde bosch- en berglucht werkten weldadig op mijn ge schokte zenuwen, en toen ik op den avond van 26 September te San Francisco aan kwam, dreef ik bijna den spot met mijzelf, dat ik New-Orleans verlaten had. Waar ben ik eigenlijk bang voor ge weest? zeide ik tot. mezelf. Wie zou er ook maar het geringste belang bij1 gehad heb ben, mij leed te doen? Zelfs mijn dood zou den moordenaar niet in het bezit van mijn millioen hebben gesteld. Het gezond verstand zeide mij dus, dat ik niets meer te vreezen had, en dat de ongeteekende waarschuwing niels anders dan een grap van Clinton was geweest. Ik besloot dus, mij te beheerschen en de uren, die mij nog overbleven, als ver standig mensch door te brengen, zonder mij door iets te laten beangstigen. Ik had altijd een afkeer van eten aan een „table d'hote", en bestride dan ook een afzonderlijk diner. Er werd in een hoek van de zaal voor mij gedekt, waar ik alles zien kon, wat er gebeurde, zonder zelf gezien te worden. Ondanks mijn held haftig besluit voelde ik mij na al de aan doeningen der laatste wéken nog niet erg op mijn gemak eri at zoo gauw mogelijk geval hoeten bij de katholieken. Men heeft zich daar slechts te onderwerp;». En an ders wordt men gedwongen tot. heengaan of onschadelijk gemaakt. Dat is een niet t; loochenen feit. Dat behoort bij het systeem der katho lieke hiërarchie. Wij zeggen niet dat het daar anders Dan, dat het in die wereld niet zoo moet geschieden. Maar aan die zijde past dan allerminst te groot verwijt, te veel aanmerking op hetgeen in socialistische kringen voorvalt, al kunnen wij ons zeer goed voorstellen dat de katholieken zich in de handen wrijven van pleizier over hetgeen daar geschiedt, vooral omdat ook de sociaal democraten meestal op anderen zooveel afgeven. Beiden hebben elkaar echter niets te verwijten. En dit verliezen de katholieke organen uit het oog: hij hun partij, zoo goed georga niseerd, komt niet alles aan het licht al hoort men tegenwoordig meer dan voor heen hoe het ook onder haar kookt en gist; bij de sociaal-democraten be spreekt men de zaken dn het openbaar. Wij meenen er ook iets van te weten, wat zooal „bij het systeem der katholieke hiërarchie behoort". Nu kunnen wij zonder gevaar voor ern stige tegenspraak van deskundige zijde, de „Middelburgsche Courant" verzekeren, dat het „bij de Katholieken" heel anders toe gaat. Van „een drang- en dwangsysteem" k la de „Vorwarts" merkten wij nooit iets. Volkomen staat het ons vrij om in quaes- ties, waarin verschil van meening geoor loofd is, openlijk eene zienswijze uit te spreken, welke afwijkt van een meer alge meen verspreide. De redacteuren van de „Vorwarts" mochten dat niet; zij werden aan den dijk gezet niet, omdat ze geen goede socialisten waren, maar om een geschil van tactiek, wijl zij namelijk te zeer naar het revisionisme van Berstein, een echten socialist meenen we, overhel den en gelijk den heer Tak ten onzent verweten is „te fatsoenlijk" waren in den toon, wanneer zij' over kapitalisten en kapitalisme hun oordeel uitspraken. Er is nog een tweede, nog gewichtiger onderscheid. Wij', Katholieken, erkennen de noodzake lijkheid van het gezag en aan zijne recht matige beslissingen, hoe onaangenaam ook, onderwerpen wij ons niet uit phy- sieken „drang" of „dwang" maar om hoo- gere, zedelijke motieven, om des gewetens wille, in het bewustzijn, ,da.t. wij onzen om spoedig vreer alleen op mijne kamer te kunnen zijn. Toen de kellner mij vroeg, welke likeur ik bij de koffie wenschte, hief ik het hoofd op om te kiezen uit de batterij flessehen, die hij op zijn hord had staan. Plotseling zag ik daar iets, dat mij met zulk een schrik en ontzetting vervulde, dat ik maar nauwelijks een schreeuw van angst kon onderdrukken. De kellner zag mij verbaasd aan en vroeg, of ik ongesteld was. Ik wendde duizeligheid voor en verzocht hem, mij alleen te laten. Ik wilde mij overtuigen, of datgene, wat ik gezien had, een droom beeld dan wel werkelijkheid was. Neon, het was waar: er was geen twij fel meer mogelijkIn den achtergrond der nis, door het licht der gaslamp maar zwak verlicht, stond een man, die op mij geleek als twee droppelen water. Begrijp eens, heeren, welk een indruk het op mij maken moest, iemand te zien, die juist een gestalte, haren en oogen had als ik, een dubbelganger in de letterlijke betee- kenis. Bliksemsnel schoot mij deze gedachte door den geest: deze man, deze dubbelgan ger van mij, is de eenige, die er belang bij zou kunnen hebben, mijn kwitantie te stelen. Er was geen twijfel meer: hot was de gevreesde Guilliam, die daar voor mij zat en thans he't oogenblik gekomen acht te, zich niet langer verborgen te houden. Hel was mij duidelijk, dal er nu gehandeld wil onderwerpen niet aan een mensch als zoodanig maar aan God, die door de wet tige machthebbers gebiedt. Aan oen on- teerend „drang- en dwangsysteem" denkt de Katholiek, die g e h o o r z a a m t, niet. Maar de sociaal-democraat? Het gezag en daarmee den eervollen plicht der ge hoorzaamheid loochenend, ziet hij in de onderwerping aan wie boven hem staat ten slotte niets dan een gedwongen bui gen voor de overmacht, een smadelijke vernedering, een zegepraal van den ster kere over den zwakkere. (Tijd.) RUSLAND. In weerwil van alle tegenspraak blij ven hardnekkige geruchten in omloop over een aanslag op den Tsaar. De correspondent van de Vossische Ztg. te Petersburg meldt dat de geruchten over het ten hove gebeurde een vasteren vorm aannemen. Volgens de eene lezing zou grootvorst Dmitri Konstantinowitsj den Tsaar aan de hand, volgens een andere een tweede grootvorst hem aan het hoofd verwond hebben. De minister van het keizerlijke hof wei gert eenige inlichting te geven. Naar de Times uit Petersburg verneemt, is in den toestand aldaar oen onbeschrij felijke wanorde gekomen. De post- en. tele graafambtenaren staken allen; alleen een Deensche maatschappij handhaaft de ver binding. Men is voornemens, deze staking te laten duren totdat de regeering de eischen der werkstakers heeft ingewilligd, maar men betwijfelt of de onbemiddelden het. lang genoeg zullen uithouden. Ook de typografen dreigen met staking. Er wor den geen brieven ontvangen. Men ziet overal troepen. Te Tsarskoje Selo zijn aanwijzingen om trent eene samenzwering van officieren tegeii den Tsaar ontdekt. De laatste berichten over de stemming in het Russische leger luiden steeds on rustbarender. In do Nikolaj-academic van den gene ral en staf hebben officieren, met goedkeu ring van den directeur, vergaderd; in die vergadering 'is instemming betuigd „met do groote, heel Rusland beroerende vrij heisbeweging." Berichten uit Wladiwostok melden dat daar een ernstig oproer heerschl. De soldaten deelden den officieren me de, dat zij de geheele plaats en alle vaar tuigen in de haven zullen verwoesten en moest worden. Voor alles kwam het er op aan, nog eenige oogenblikken lijd te win nen, om te overwegen, wat mij1 te doen stond. Ik deed dus, of ik niets gemerkt had en nam mijn voorgewende duizelig heid te baat, om den directeur van het hotel te verzoeken, mij1 voor den nacht een ziekenoppasser te zenden. Zoo was ik ten minste nog voor dezen nacht voor Guil liam veilig. Dat ik geen oog toedeed, laat zich be grijpen. Ik doorzag nu, waarin Clinton's wreede scherts bestond; hij had bij toeval hetzelfde uiterlijk, en nu besloten den een door den ander te doen ombrengen, met het millioen als lokaas. Ik nam .alle voorzorgsmaatregelen, die ik in dit geval treffen kon. Ik schreef brieven aan den heer Harvey en aan den commissaris van politie, om hun de list van Clinton he kend te maken, voor het geval dat men mij dood zou vindon. Te tien uur achttien minuten begaf ik mij, naar de eetzaal, waar hot laatste be drijf van het drama zou spelen, dat nu bijna een kwartier geduurd had. Nog ne gen minuten bleven mij over en ik hoopte niet in de noodzakelijkheid te worden ge bracht een medemeusch te dooden. Om 10 uur 23 minuten spande, ik den haan van mijn revolver en besloot mij te overtuigen omtrent hetgeen op den achtergrond van de nis gebeurde. Wat ik daar zag deed mijn ldoed in de aderen verstijvenook mijn dubbelganger alle officieren zullen ombrengen, tenzij zij binnen vijf dagen met zekerheid zullen weten wanneer en waarheen zij zullen vertrekken. De officieren zijn hulpeloos, daar do soldaten do forten bezet, houden. D UIT S C H L A NI). De Duitsche Keizer is een zeer ontwik keld man en heeft een merkwaardig talent om zich op vakstudie toe. te leggen. Zijn bemoeiingen op het gebied van kunst, lit teratuur en muziek', zijn genoegzaam be kend, maar van minder algemeene bekend heid is wellicht de wijze waarop hij zijn keizersambt vervuld: Het werk van den Keizer beslaat uit drie deelen lo. Buitenlandsche Zaken. 2o. Binnenlandsche Zaken. 3o. Quaesties, die behandeld worden door het ministerie van oorlog en marine. Het grootste deel van het keizerlijke werk wordt verschaft door het ministerie van buitenlandsche zaken, dat den Keizer een kolossaal groot aantal telegrammen, rapporten, die onderteèkend moeten wor den, enz., pleegt voor te leggen. In 1904 werden 1376 .rapporten over de binnenlandsche' politiek en 1391 tele grammen aan de goedkeuring van Wilhelm onderworpen; in 918 gevallen besliste hjj zelf. De Keizer heeft in dat jaar 1142 benoemingen onderleekend. Sedert het begin zijner regcering heeft Wilhelm 31,000 handteekeningen gezet en 30,000 rapporten gelezen. Wilhelm 11 maakt in rapporten veel kantteekeningen met blauw potlood. Som mige daarvan zijn beroemd geworden en meer dan een heeft het werk van anderen van verscheidene maanden of weken ver nietigd. De koortsachtige activiteit van den mo narch, die alles wil zien, alles doen, alles zelt beslissen, doet eer aan zijn werk- geest, maar verklaart tegelijkertijd de barschheid van sommige zijner besluiten I "NOORWEGEN. De koning en de koningin van Noorwe gen hebben aan boord van de „Braun schweig" bij prins Heinrich van Pruisen den lunch gebruikt. Aan tafel hield prins Heinrich, namens den Duitschen keizer, een begroetingstoespraak. Hij wees er op, dat de Keizer een warm vriend van' den Noorschen* koning was, wiens' vrienden hand hij steeds met vreugde zou aanne men, indien koning Haakon hem deze bood. De Koning antwoordde in het-Ep- gclsch en bedankte voor het bezoek Van zat daar, bleek en met verwrongen .ge- laat en richtte op mij den loop van -zijn-Wé revolver. Tóen aarzelde ik piet langer, mikte een oogenblik en'^-.drukte los. Ik hoorde een schreeuw, \*n"angsf, een vree- selijk gekraak, -en Viel in onmacht. Toen ik weer tot mijzelf kwam, bevond ik mij in dezelfde hotelkamer, die ik een uur geleden verlaten meende te hebben. Maar ik vertrouwde mijn oogen niet, toen- ik naast den mij bekenden ziekenoppasser den heer Haiyéy-zag staan, die met een vroolijk gelaat mij toeriep: „Eindelijk, waarde" Hugh I Het werd tijd ook. Zes weken hebt ge tusschen leven en dood gezweefd, en de geneesheer had al bijna den moed opgegeven uw zenuw koorts te overwinnen. Als dat. nog lang geduurd had, was mijn dochter bepaald ook ziek geworden. Ge zijt ten minste niet gemakkelijk aan uw millioen gekomen. Overigens zullen mijn vrouw on Maggie, die zich hier naast bevinden, u wel dig" „Maar hoe wist ge da^yïlfci'h' van mijn ziekte?" onderbrak „Wat, herinnert gc.^t <gm .den brief niet meer, dien.-gé.ifcij geschreven hebt? Toen ik dien las, zijn we terstond naar San Francisco gekomen. Op dal oogenblik stond liet tooneel van den moord mij duidelijk voor oogen, en naar mijn adem hijgend, vroeg ik „En Guilliam? Is die dood?" w'.V. vW

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 1