Kafholiek Orgaan voor de Zeeuwsche Ei Zaterdag 2 December 1905. Eerste Jaargang. No. U2. Verschijnt eiken fllAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND, OOSTERBAAN LE COINTRE, Bij dit nummer behoort een Bijblad. Ingezonden stukken en nog iets. BUITENLAND. BINNENLAND. Van onze Eilanden Eeti en ander dit blad betreffende te zenden: wat aangaat de Redactie a. d. Redacteur; al het overige a. d. Uitgevers. Abonnementsprijs: per 3 maanden Voor het buitenland verhoogd met de meerdere porto's. Afzonderlijke nommers (bij vooruitbetaling) -.95 —.05 Drukkers-Uitjevers: o- GOES, Adverfentiën: van 1—6 regels —.60; iedere regel meer 10 ets. Grootere letters of cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Eenzelfde advertentie driemaal geplaatst, wordt tweemaal berekend. Bij een groot aantal regels of bij abonnement speciale prijs. Dienstaanbiedingen: 25 ets. per advertentie van hoogstens 5 regels. Reclame-berichten: 25 ets. per regel. i. 'i'« i r uil' Lezers, die de courant te la il of ongere geld ontvangenworden verzocht daarvan on- middelijk mededeeling te doen aan de directie. Do rubriek „ingezonden stukken" wordt veelal door de lezers van een blad be schouwd als hun openbare spreekbuis. In den tegenwoordigen tijd is menigeen de schrijf-manie op het lijf gevallen, en bij het minste of geringste, wat den lezer in zijn blad niet bevalt; wat hem toeschijnt bet. uitspreken te zijn eener meening aan de zijne tegenovergesteld, wordt haastig gegrepen naar een scherp gepunte pen. Daar is nog een ander soort ingezonden- stukken-fabrikantenmenschen, die mee- nen, dat het de taak is eener courant zich in persoonlijke kwesties of veeten te mengen en zich daarin partij te stellen. jWij weten zeer goed, dat er gevallen zijn, waarin een ingezonden artikel veel goeds kan uitwerken en dus een goede plaats voor zich opvordert. Een plaats, die des te liever zal gegund worden, naarmate de redactie van een blad overtuigd zijn zal van de heilzame uitwerking van zoo'n stuk. Helaas is bet voor een redacteur zoo uiterst moeielijk tot de al- of niet- plaatsing van een ingezonden sluk te be sluiten. Alleen zij, die eenigen tijd op een re dactie-bureau doorbrachten, welen, wat een bepeinzen, welk een laktiek daartoe behoort. En die weten ook, dat een legio kwel- geestjes een redacteur uit die rubriek tegenspoken. Dit ware nog het minste, maar die verlokkende rubriek, die doos van Pan dora, is vaak de oorzaak van veel kwaad. Zij kan eensgezindheid breken, verdeeld heid teweegbrengen, scheuring doen ont staan daar, waar de leuze „Eendracht maakt Macht" moet gehandhaafd worden. Zij kan in hare kolommen opnemen re gelen, uit bet hart, des schrijvers ge vloeid, wel is waar met de schoonste be doelingen, de beste oogmerken zin netjes intusschen, die van andere zijden door een anderen bril bekeken, onder ander licht worden beschouwd, en die daardoor met de bedoeling van den in zender allicht niet zouden strooken. Daarom dient die rubriek zooveel mo gelijk te worden beknopt. Bij uitzondering slechts zullen wij in bet vervolg aan ingezonden stukken plaats ruimte verleenen. Een paar opmerkingen, naar aanleiding van een ons Woensdag aangeboden stukje moet ons nog uit de pen. De looncelvereeniging „Onderling Kunstgenot" gaf ons eene advertentie op, welke wij weigerden. Hierop kwam boe kan 't anders I Oen ingezonden stuk, dat die vereeniging meende te moeten schrijven „terwille van baar goeden naam, die zij niet gaarne in misleiding zag gebracht." Maar dan vragen wijhoe kan de goede naam eener vereeniging lijden onder het weigeren eener advertentie, een zaak, die niet aan de groote klok gehangen wordt? Het bewuste ingezonden stuk kon door ons niet onmiddellijk geplaatst wor den ,maar werd volstrekt niet geweigerd. Of zou men mecnen, dal wij, die door niet-plaatsing der advertentie geen recla me voor bet tooneelstuk maken wilden, zóó onnoozel zijn, om door plaatsing van het ingezonden artikel vóór de opvoering van het tooncelstuk een kakadorus-reclamc uit te lokken? Dat ware te dwaas. Wij zouden het sluk geplaatst hebben op den dag der opvoering zelve en er onze meening hebben bijgezegd, maar een ander blad nam gretig het artikeltje in hare kolommen op. Dit is niet in den haak. Hadden wij definitief geweigerd het stukje te plaatsen, dan was de zaak in het reine, nu mocht het, naar de regelen der journalistiek, niet door een ander blad worden opgenomen. Dal. het bedoelde tooneelstuk „een on zedelijk ding" zoude zijn, is door ons niet beweerd. Wij hebben de opname der adver tentie geweigerd, wijl het daarin aangekon digde stuk minder voegzame passages be vat. In den korten inhoud van het stuk is juist weggelaten het criterium, waarom wij de advertentie weigerden, n.l. de handel wijze van den schilder tegenover de vrouw van den fabrikant. De apodictische omschrijving, door de vereeniging gegeven, van wat al dan niet een onzedelijk stuk zrjn zou, is geheel verkeerd. Al worden stukken, waarin de zonde beschreven wordt, geschreven niet met het doel om te prikkelen, zelfs haar af te keuren, toch is het zeer goed mogelijk, dat de beschrijving wél prikkelt; m. a.w, een st.uk met een goede strekking kan in zichzelf verkeerd zijn. Wij geven echter gaarne de verklaring, dat naar onze overtuiging „Onderling Kunstgenot" zonder bijbedoeling en te goe der trouw dit stuk gekozen heeft. Het blad, dat het ingezonden stuk op nam, zegt er bij, dat in het tooneelstuk geen onvertogen woord voorkomt. Hoo naïef de meening te zijn toege daan dat elk tooneelstuk goed is, wan neer er maar „geen onvertogen woord" in voorkomt! En om de deur dicht te doen, geeft het blad het bewijs dat de auteur een zeer zedelijk schrijver was, door do me dedeeling: „hij werd in een literatuurge schiedenis genoemd: l'un des écrivains le plus moraux (een der meest zedelijke schrijvers). In een literatuurgeschiedenisI In welke? In „een" literatuurgeschiedenis kunnen een Voltaire, een Byron, een Zola wel tot tot „de meest zedelijke" schrijvers gere kend worden. Er zijn literatuurgeschiedenis-schrijvers te over, die ten opzichte van oordeel vellingen over zedelijkheid het recht, van meespreken missen. En dit zijn nu de maatstaven, waarnaar een liberaal blad de zedelijkheid beoor deelt van een tooneelstuk,. Is 'tniet erbarmelijk? RUSLAND. Het gaat op en neer in Rusland. Nu eens een oogenblik van verademing, dan weer ernstige gebeurtenissen en dreigende berichten. Na de mislukking van do door de re volutionaire drijvers geproclameerde poli tieke werkstaking, doen nu de economische eischen der werklieden zich hooren, die met dreigementen gepaard gaan. Volgens de „Regeeringsbode" trekken 6000 gewapende werklieden door het Sleu telburger kwartier van de hoofdstad, naar het heet om de vredelievende bevolking te beschermen, feitelijk echter om de revolu tionairen tegen politie en sc Ida ten te ver dedigen. Een algemeene politieke werkstaking on der do Russische telegrafisten, naar aan leiding van de vraag of het verleende recht vereeniging ook voor hen was geschreven, is nu weer uitgebroken, terwijl telkens van muiterijen sprake is. Het mag nog een geluk heeten, dat de rampen zich zoo achter elkander over het ongelukkige land ontlasten, anders zou heel Rusland al het tooneel te aanschou wen geven, dat. de jongste berichten voor ons oog van Sebaslopol doen ontrollen: onderling twistende muiters, die de stad geheel in hun macht hebben, van huiten geblokkeerd door een vloot niet een be manning van hoogst twijfelachtige trouw. Mag men berichten in Engelsche bladen gelooven, dan zou een deel van het garni zoen te Odessa gereed staan zich hij de muiters aan te sluiten. Op een vergade ring ,die zelfs door officieren werd bijge woond, werd besloten, te wachten tot een schip met mniters de haven van Odessa aandeed. Over den toestand le Sewastopol, waar nu 21,000 man met geschut samengetrok ken zijn, zijn er zeer verontrustende be richten in omloop. Naar luid daarvan, werd de Zwarte-Zee vloot, die met den kruiser Otsjakof gemeene zaak gemaakt en de Andriesvlag door de roode vlag ver vangen had, Woensdagmiddag om 3 uur door seinen van den wal gelast zich over te geven. Het antwoord was een weige ring. Daarop kregen de batterijen aan den Noordkant bevel het vuur op de schepen te openen. Maar die batterijen sloten zich bij de muiters aan en begonnen samen met de vloot de stad en vooral de batte rijen gjta den Zuidkant te beschieten. Lui tenant Schmidt voerde het bevel over d% schepen. De helft van de stad werd ver woest, maar ook het eskader leed sterk. De Otsjakof en de Dnjesti werden in den grond geboord, de Panteleimon (do vroe gere Knjas Potemkin) werd zwaar bescha digd; eenige torpedobooten liepen op den wal. Het regiment van Rrest bestormde de batterijen om ze tot zwijgen te brengen, 's Middags om 5 uur werd Schmidt doo- delijk gewond. Daarop gaven de muiters zich over. Een telegram uit Petersburg, uit Duit- sche bron, meldt: De toesland verergert hoe langer hoe meer. De ontevredenheid onder de troepen neemt toe. Vele fami lies maken zich gereed om naar het bui tenland te vertrokken cn de kantoren van der reederijen worden letterlijk belegerd. Men verzekert opnieuw dat de Tsaar binnenkort naar Parijs zal vertrekken, om van daar naar Cannes te gaan. Men denkt dat, hij nog voor de doema bijeenkomt, afstand zal doen, met het oog op zijn geschokte gezondheid. DUITSCHLAND. In de jongste Troonrede sprak keizer Wilhelm o. a. deze merkwaardige woor den „Een heilige zaak is voor mij de vrede van het Duitsche volk. Maar de teekenen des tijds maken het der natie tot plicht, om hare verweermiddelen tegen ongerecht vaardigde aanvallen te versterken. Zoo veel te zekerder kan men er dan in slagen, de vredelievende oogmerken van den be proefden bond met de beheerschers van Oostenrijk-Hongarije en Italië ook in de toekomst te verwezenlijken." De spreuk der Ouden wordt hier weer bewaarheidsi vis pacem, para helium als gij vrede will, bereidt u ten oorlog. NOORWrEGEN. Een buitenlapdseh blad vertelt een niet onvermakelijke anekdote over koningin Maud van Noorwegen. Zij had in haar jeugd de gewoonte alleen of met een en kele hofdame in de Londenschc straten te wandelen en zich als een gewoon ster! veling in bussen en tubes te laten ver voeren. Eens toen keizer Wilhelm in Londen vertoefde, wandelde zij naar het paleis, waar hij verblijf hield en deelde den por tier mede, dat zij den Keizer een bezoek wikle brengen. Deze, niet anders denken de, dat een krankzinnige zooal niet een nihiliste voor zich te hebben, verzocht haar even te willen wachten, doch kwam spoedig terug met een politie-agent, die dadelijk aanstalten maakte om haar op te pakken 1 Het blad, dat deze anekdote verhaalt, weet tevens te melden, dat de koningin, evenals haar moeder, steeds haar eigen hoeden opmaakt. De Commissaris der Koningin in Zee land maakt bekend, dat de sluiting der jacht op hazen, patrijzen, fazanten, kor hoenders en kwartels in do provincie is bepaald op Zaterdag 30 December 1905 met zons-ondergang en dat het tijdstip van de sluiting der jacht op houtsnippen en waterwild, nader zal worden vast gesteld. De belastinginspectiën Dergen-op- Zoom, Breda, Waalwijk en Tilburg zijn toegevoegd aan de directie te Middelburg, tengevolge der opheffing van de directie te 's Hertogenbosch. Door de Koningin is gehandhaafd het besluit van Gedeputeerde Staten van Zee land, onthoudende goedkeuring aan de be grooting van Zierikzee voor 1905, betref fende den post van het te veel genotene als rijksbijdrage in de kosten van het lager onderwijs. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie maakt hekend, dat, met ingang van 1 December 1905, de na te noemen rijksteiephoon- en hulptelephoonkantoren, en de eventueel aan deze kantoren aan gesloten locale telephoonnetten, alsmede de aan deze kantoren rechtstreeks aan gesloten of nog aan t.o sluiten perceelcn en openbare spreekcellen worden opge nomen in hot. Nöderlandsch-Duitschc to- lephoonverkeer zooals hieronder is ver meld: de rijkstelephoonkan toren Bergen- op-Zoom, Goes, Neuzen, Oudenbosch, Steenbergen, Vlissingen, Ierseke en Zeven bergen eenerzijds en de Duitsche tele phoonnetten welke tot do teleplioonge- meensehap met Katwijk aan Zee zijn toe gelaten anderzijds. De Kinderwetten, die heden in werking treden, maken allen die hun een en twin tigste jaar voleind hebben meerderjarig. De leeftijd voor meerderjarigheid is dus van af heden 21 jaar. GOES. Woensdag werd alhier in een der zalen van V. O. V. gehouden de na jaarsvergadering der Vereeniging van Bur gemeesters en Secretarissen van Zuid- en Noord-Beveland. Na opening der vergadering deelde de voorzitter, dhiv jhr. Lewe van Nijenstein mede dat als nieuwe leden zijn toege treden dhr. Hajenius, secretaris van Goes, en dhr. Richel, burgemeester van Borssele. Voorlezing werd gedaan van een inge komen missive van het bestuur der Ver eeniging van Burgemeesters en Secreta rissen der provincie „Drenthe, met ver zoek adhaesie te? willen betuigen aan een door hen aan de Koningin opgezopden request inzake de verbetering van de be zoldiging van burgemeesters, door onder meer de salarissen geheel uit 's Rijks kas ■"*>- te doen plaats vinden. Dhr. Elenbaas zei dat het in zijn oog niet gewenscht was zich geheel met dit adres te vereenigen. Wel was spreker voor verhooging van bezoldiging voor deze titularissen, maar waarschuwde hij er te gen het ambt van burgemeester geheel uit 's Rijks kas te doen bezoldigen, daar dit een geheele omkeer in de Nederlandsche wetgeving zou te weeg brengen. Dhr. Hajenius, secretaris van Goes, ver- eenigde zich met dezen laatsten spreker. Besloten werd adhaesie aan bedoeld adres te betuigen, alleen voor zooveel de ver hooging der bezoldiging van het burge meestersambt betreft. Aan de orde was daarna hot voorstel van het bestuur om eene subsidie van f 25 te verleenen ten behoeve van een in 190G te Amsterdam te houden ten toonstelling op gemeentelijk administra tief gebied. Door het gemeentebestuur van Amster dam is als lokaal vrijwillig afgestaan de groote militie-zaal op den singel aldaar. Op verzoek van den voorzitter deed dhr. J. N. Elenbaas voorlezing van het plan der tentoonstelling. Hieruit bleek dat deze uit 7 afdeelingen zal bestaan, n.l. Bevolking, Burgerlijken stand, Be lastingen, Financiën, Inrichting van ad ministratie van een gemeentebedrijf, Ar chief en Algemeene zaken. Tevens deelde hij mede, dat thans eenige hoofd-ambtenaren van het gemeentebe stuur van Amsterdam zich met toestem ming van dat bestuur bereid hébben ver klaard, op de te houden tentoonstelling inlichtingen te verstrekken. Dhr. J. Ris- seeuw, penningmeester der vereeniging, deelde mede dat thans ongeveer .1120 in kas is, zoodat de toekenning van een subsidie, uit dat oogpunt beschouwd, geen bezwaar kan zijn. Dhr. J. M, Slegt vroeg of andere ad ministratieve lichamen subsidie's hebben toegekend. Dhr. J. N. Elenbaas zei de dafvdp,-.ad- ministratievo vereeniging Eindhwsen ipivi omstreken bereids eene bijdrage hóeft toegezegd, doch dat, daar de aanvragen aan die lichamen eerst kort geledén is verzonden, nog verder geene toezeggin gen zijn ingekomen, De te verleenen "subsidie ad f25 wérd,-, daarop goedgekeurd. Vervolgens kreeg dhr, J. H. O Domi- nicus, secretaris van Kruiningen, het woord, die op zich had genomen de in leiding van de nieuwe voorschriften be treffende do huwelijkstoestemming te be spreken. Do heer W. F. L. Oudenhoven, dfi- rccteur aan het postkantoor allj^yfeals zoodanig 'tégen 16 Doerats. biór&rind te Yenlo. jrWÊF - - Goed geslaagd mogen wij de uitvoe ring noemen, .welke de St. Jozefsvereeni- ging Donderdagavond gaf aan hare be gunstigers. De zaal van de sociëteit, was wei niet gevuld, maar toch. kan de St. Jozef over de ondervonden belangstelling tevre den zijn. De aanwezigen onder wie ook de Weleerw. kapelaan hebben door gul len lach of hartelijk handgeklap den spe lers willen t oeroepenGaat zoo voort. Want inderdaad, de leden van St. Jozefs liefhebberij tooneel hebben goed de hun toebedeelde rollen gespeeld;, men moet wel in het oog houden, dat <fe spelers zich niet uilgeven voor kunstenaars in 'tvak, maar's lechts als mannen, die, na hun meestal zware dagtaak, hun avond nog op offeren om den medeleden van hun ver eeniging en ook hun begunstigers een ge noeglijken avond te bezorgen. Dit doel hebben zij volkomen bereikt en

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 1