llit Zeeuwsch-Vlaanderen. GEMENGD NIEUWS. Ter bestrijding van de kosten van het 23ste St. Nicolaasfeest voor onvermogende kinderen, had Maandagavond alhier in de sociëteit „V. O. V." de aangekondigde soiree plaats, die uitstekend geslaagd mag heeten. Werd het blijspel in één bedrijf „Leve de Fiets" door Hoekstra Kaptein, met suc ces opgevoerd, hel jonge volkje deed dit niet minder „Hoza, de schoone slaap ster", kinder-operelle in 7 lafereelen, door Cora de Lange. Cosluums, looneelschikking en vooral de zang bleken met de meeste zorg voorbe reid te zijn; er werd vrij zuiver gezongen en duidelijk gesproken. Aan de dames, die zich zooveel moeite getroostten, en vooral aan mej. C. v. D. voor de hoofd leiding komt een woord van lof toe. De zaal was vol en ieder genoot. Dit bleek wel uit de hartelijke toejuichingen, liet scherm, moest dikwijls gehaald worden. Aan de generale repetitie viel Zaterdag avond ook een aardig bezoek ten deel. Heden dezelfde uitvoering ten voordeele iler werkverschaffing. GOES. Zooals uit achterstaande adver lentie blijkt, geeft de SI. Jozefs-vereeniging Donderdagavond eene uitvoering aan hare Begunstigers.. Wij kunnen niet anders dan lot het hijwonen dier uitvoering opwekken. Kaar ten voor niet-bcgunsligers zijn. nog ver krijgbaar en de opbrengst komt ten goede aan de kas der vereeniging; zoo verricht men dus nog een goed werk. Bovendien ziet hel programma er wel naar uit om den hoorders een genoegelij- ken avond te bezorgen. „Kapitaal en arbeid" speelt in een fa- brieksstadje, waar de arbeiders door so cialistische volksopruiers „wakker ge schud", op een heel ondoordachte manier aan het. staken gaan. Het. stelt, ons voor de moeielijkheden waarmee de patroon soms Ie kampen heeft om zijn werklieden aan den arbeid te hou den en doet ons de liefde zien, waarmede hij zijne oude arbeiders omringt, en waar mede hij ook na deze staking aan zijne mis leide mannen hun gedrag tegenover hem vergeeft. „Dal hebben wij" is de voorstelling van een wereldburger, die geen ander bezit heeft dan een harmonica en daarmede tevreden en gelukkig is. „Nelis in het varkenshok" stelt ons een vader voor, die zijn kinderen heeft bedor ven, en nu geen macht meer over hen bezit. Zijn oudste zoon, Nelis, wit met alle geweld naar Amerika, om goud te gaan zoeken 0111 zijn vader rijk te maken. Deze, ten einde raad, besluit zijn lieveling vast Ie leggen in een varkens hok. Nelis, slimmer dan hij er uil ziet, gaat een weddenschap aan met Wannes, dat deze het geen uur uithoudt zóó Ie liggen. Wannes neemt de weddenschap aan en.... Nelis vlucht naar Amerika, van waar hij later in de grootste ellende terugkeert. Het slotnummer is: „De geeuwende Schelvisch", de naam van een visschers- of bengel-club. WÜ hopen dat de zaal van de socië teit", Donderdagavond goed gevuld moge zijn. Men zal er geen spijt van hebben, en voor de spelers zal hel eene aanmoe diging zijn. - In de laatste dagen wordt in de om geving van hel nieuwe It. K. Kerkgebouw een eigenaardig gefluit gehoord. Ten on rechte spreekt men van een „fluutende haene"; het beest heeft er heusch geen schuld aan, want hef geluid wordt ver oorzaakt door jde holle buis, waar de haan om draait. Deze huis is bestemd om den bliksemafleider door te laten: tot zoolang zal, bij een «enigszins sterken wind, de „haan" blijven fluiten. Door de afdeeling Zeeland, van het Nederlandsch rundvee-stamboek, was de legenheid lol gratis deelneming openge steld, om een cursus in veekennis te ope nen, die geleid zou worden door den vee arts, den heer Jac. Z. Riseh. De aanmel ding was zoo gering dat de cursus niet kan doorgaan Onze vroegere stadgenoot, de heer A. A. Hendrikse, brigadier-majoor aan hel opvoedingsgesticht te Balkbrug bij Ave reest, is met ingang van 1 Dec. a.s. be noemd lot werkmeester 2de klasse (tim meren) aan het gesticht Ie Alkmaar. Als men er nog aan twijfelen mocht, of er dit, jaar ook suikerbieten verbouwd fcijn, dan zou men daaromtrent gerust ge steld kunnen worden door de mededeeling dat. in! 1905 op de weegbrug aan het. station der S. S. gewogen zijn ruim 43/t millioen kilo van die vruchten, het hoogste cijfer, dat hier is voorgekomen'. MIDDEL,BURG. Op de Loskade bij de spoorbrug is thans de wisselplaats ge maakt voor de stoomtram naar Domburg. Men kan zich overtuigen dat deze tram lijn zeer soliede wordt aangelegd VLISSINGEN. Met den sneltrein van 11.44, die ongeveer drie kwartier te laat was, kwamen Maandag hier enkele Kamer leden aan, die voldaan hadden aan de uitnoodiging van de Kon. Maatsch. „de Schelde" om de onderzeesche torpedoboot te bezichtigen. Deze Kamerleden, de hee- ren Brummelkamp, Van Bylandt, Van Fo- reest, Van Heemstede, Hugenholtz en Dojes, werden aan het station opgewacht door de d reclie van „de Schelde", terwijl daarbij tevens tegenwoordig waren enkele commissarissen van genoemde maatschap pij, nl. de hoeren Aric Smit, mr. F. J. Sprenger en C. R. 0. Wibaut, benevens enkele autoriteiten. Dadelijk na aankomst, alhier begaven deze hoeren zich naar de buitenhaven, alwaar de onderzeesche lorpedobool „1,lictor el Einergo" gemeerd lag. en be gaven zich naar de ponton, alwaar de „Walcheren" van den prov. stoomboot- dienst op de Westerschelde gereed lag, aan boord van welk schip de manoeuvres van de „Luctor et Kinergo" zouden kun nen worden gadegeslagen. Er stond buiten heel wat zee, doch deze scheen het vaartuig niet te hinderen, want kalm voer het de reede op. Na eerst eenigen tijd aan de oppervlakte te heb ben gevaren, zag men de „Luctor et Emer ge" geleidelijk zinken om eindelijk geheel onder water gedoken verder de rivier op te gaan. De roode vlag in den top van do mast was een duidelijke aanwijzing om te zien waar de „Luctor et Emergo" zich bevond en de bewegingen van het scheepje wérden aan boord van de „Walcheren" met belangstelling door allen gevolgd. Allen waren ten zeerste voldaan. Op de werf der Kon. Mij. „de Schelde" alhier werken tegenwoordig on geveer 14 a 1500 man. Aan het station alhier is men sedert eenigen tijd bezig met het verrichten van verschillende werkzaamheden, die in ver band moeten staan met een waargenomen verzakking. De gang leidende van de vesli bule naar de wachtkamers'is reeds gedeel telijk opgebroken en zal worden versterkt. Wij hoorden dal ook de wachtkamers voor ziening behoeven. 1ERSEKE. De werkman Jacob Daniëlse die 0|i 23 Juli jl. van hier naar Kroon- sladl vertrok, is verleden Vrijdag weder teruggekeerd. Werkzaam aan hel uitbag geren van het vaarwater tnsschen Kroon stadt en St. Petersburg, moesten wegens d ingevallen vorst de werkzaamheden wor den gestaakt, om in 1906 wederom Ie worden voortgezet, en dientengevolge arri veerden Donderdagavond een dertigtal ar beiders te Rotterdam. Van de troebelen wist de man ons niet veel mede te deelen dan alleen dat des avonds na zes uur alle winkels werden gesloten en na zeven uur niemand meer op straal zich mocht vertoonen op straffe van Ie worden dood geschoten. Begeleid door 150 soldalen wer den de werklieden naar het station Ie Pe tersburg gebracht en van daar per trein naar de Duilsche grens. Ook in den trein waren gewapende soldaten, terwijl hel machine-personeel oji den trein mede be stond uil militairen. Maandagmorgen op den trein gegaan, arriveerden zij Donder dagavond te Rotterdam. In de gisterenavond gehouden ver gadering der Groene Kruisveroeniging „Ziekenzorg" alhier, die schandelijk slecht bezocht was, werd voor kennisgeving aan genomen een schrijven van de Werkmans- vereeniging „Eendracht maakt macht", houdende het bericht dat aan „Zieken zorg" eene gift is geschonken van f 25, welke som dankbaar wordt geaccepteerd. Voorts wordt bepaald dat de verstrek king van versterkend voedsel aan één zieke achtereenvolgens niet langer zal ge schieden dan 6 maanden. Deze bepaling is noodig om uitputting der kas Ie voor komen. Daarna wordt mededeeling gedaan van de pogingen die in 'I werk zijn ge steld om een spreker Ie doen optreden wal evenwel niet is gelukt. Feu einde nu de leden toch «enigszins op de hoogte te brengen van hygiënische kennis, is besloten aan ieder lid eene brochure te verstrekken over „Eerste hulp hij ongelukken"; hel andere werkje „Voor koming van besmetting" is totaal uitver kocht, zoodat dit dus zal worden verstrekt als de nieuwe druk verschijnt. In de plaats van den heer S. E. de Jongh, rlie naar Gouda vertrok, werd mol 15 van de 19 stemmen als bestuurslid ge kozen de heer T. Cuperij. De heer Klenke kreeg 4 stemmen. De aftredende bestuurs leden C'. Hartoog, J. A. v. Sprundel en I'. de Veij werden als zoodanig herkozen. Ken kaseommissie werd benoemd, be staande uit de hoeren 1'. Hiiijssoon, Klaasse en J. Steenblok. Ten slotte werd de jaarwedde van den bode wederom voor één jaar vastgesteld op i 10. Het ledental der vereeniging bedraagt 185, waarvan (hel. bestuur niet medegere- kend) 9 de vergadering bezochten. HELNKENSZAND. Zaterdag viel hel 5- jarig zoontje van P. M. zoodanig, dat hij een arm brak, zoodat heelkundige hulp moest worden ingeroepen. ATEUWDORP. Zaterdag zijn alhier aan de haven Zuid-Kraaierl de laatste suiker bieten aangevoerd. Het geheele vervoer van hier bedraagt plm. 772 millioen K.G. BORSELE. Bij Kon. besluit is, wegens lichaamsgebreken, ontvangen in en door den dienst, aan den ontslagen milicien der lichting 1904 J. Huijsen, een tijdelijk pen sioen toegekend van f200 over een jaar. Lie afdeeling van den Chr. Nat. Werk mansbond gevestigd te Borsele vierde Don derdagavond haar lste jaarfeest. Dat de vereeniging in bloeienden staat verkeert, bleek wel hieruit, dat bij een uitgave van f46,20, aan uitkeering bij ziekte, er f95,80 als goedslot in kas over bleef. Het be stuur, hetwelk bestaat uit de bh. J. Cor- slanje, voorz., Job Walhoul, secretaris, en A. Bakker, kassier, werd met op één na algemeene stemmen herkozen. Z1ERIKZEE. Maandag 1.1. kreeg een var ken van den molenaar W. alhier 5 big getjes; de man liet de beestjes bij de moe der, maar deze wou ze dooden; de beestjes worden nu gevoed in de huiskamer met zuigflesscheu. hetgeen veel de aandacht trekt. WALSOORDEN. Zaterdagmorgen bij aankomst van den tram ten 8.30 werd een koe uil een veewagen gelost, welke als voorzorg was geblinddoekttoch ont snapte zij aan haar geleiders, sprong door de zeewering in de Schelde. 2 vlugge schippers hadden onmiddellijk een roei boot bij de hand en dreven sinjeur in vlot water, alwaar zij geen macht had, en werd daar gegrepen, en met veel be hulpzame handen op hel droge gebracht In de Maandagmiddag Ie Sas van Gent gehouden raadsvergadering werd tot secretaris-ontvanger van het burgerlijk armbestuur benoemd de heer A. P. M. de Lauwere. Besloten werd het verzoekschrift der openbare onderwijzers, betreffende traktementsverhooging in verband met de nieuwe pensioenwet, aan te houden tot de volgende vergadering en den termijn lot ontruiming der baanwachterswoning andermaal met 6 maanden te verlengen. Naar aanleiding van een schrijven van (led. Stalen, waarin deze melden hun goedkeuring Ie onthouden aan hel bekend 1 besluit betreffende de verhoogingen der jaarwedden van burgemeester en secreta ris, ontspon zich een vrij heftige discussie tnsschen den voorzitter en den heer Oo'.e. Ten slotte werden heide jaarwedden ver hoogd lol f 600. 4 stemmen waren vóór, 1 legen dit voorstel, terwijl twee led m zich buiten stemming hielden. Op de in die, zitting vastgestelde, be grooting voor 1906 van hel burgerlijk arm bestuur, lot een bedrag van f726.43, komt een gemeentelijke subsidie van f650 voor. Naar men meldt, zou het thans een uitgemaakte zaak zijn dal een stoomtram- lijn Walzo orden Sas van GenU via Axel, zal tot stand komen. Op den geheelen weg moet slechts een huis ont eigend worden, nl. een woning in de ge meenle Axel. Te K oe w a c h I is door de politie gevat en van daar naar Middelburg gebracht een beruchte iliel en smokkelaar, bijge naamd Roode Vos. verdacht van diefstal len, Ie Terneuzen en elders gepleegd. Door de Belgische politie werd reeds langen lijd jacht op hem gemaakt, want hij had in België tuchthuisstraf tegoed en was in rle grensplaatsen zeer gevreesd. Aan de leden van de Tweede Kamer is door den schrijver, den heer 11. A. van Dalsum, notaris te Hulst, toegezon den een werkje getiteld „Rondom Pacht contract II". gewijd aan het Kroondomein, waarin de wettelijke voorschriften voor komen omtrent hel beheer der Kroondo meinen, en hoe ze worden opgevat in hel als type genomen rentambt Hulst. Het is den schrijver niet bekend of het type Hulst gelijk is aan de andere rent ambten. Dit te onderzoeken is de taak van anderen. De taak die schrijver zich oplegde was aan het overige Nederland een kijkje te vergunnen in den rechtstoestand in hel van hel overige Nederland afgelegene en afgeslotene Eeeuivsch-Vlaanderen, en be wijzen, dal deze rechtstoestand met eik- recht spol. Daarvoor nam hij als type hel rentambt Hulst, omdat de baten van het Kroon domein zijn voor II. M de Koningin en in Haren naam of én ten Haren bate èn zoo niet, dan ten hale van Hare onder geschikten, eenvoudig weg de wel wordt overtreden. Waar men dit hier zelfs bij het Kroondomein durft te doen, wat dan te denken van anderen, merkt de heer van Dalsum op. Meent 1' soms. vraagt schrijver aan de leden van de Tweede Kamer, dat de rechtstoestand hij het Kroondomein rent ambt Hulst een goede is, dan buig ik het hoofd voor deze liooge opvalling van het recht. Meent men echter met den schrij ver dal die geen rechtstoestand is, dam hoopt hij een einde te zien maken aan de fictie alsof Zeeuwsch-Vlaanderen behoort lol „onze overzeesche bezittingen". Wij hopen tater over dit boekje meer Ie zeggen. Te Hilversum werd hij de politie aan gifte gedaan, dat ingebroken was in een villa in het Suzanna Park. In den loop van den dag slaagde de politie er in de daders van de inbraak op te sporen en in arrest, te stellen. Hel zijn een tweetal knapen van 13 en 15 jaar, aldaar woon achtig. Zij hebben bekend zich door in slaan van een ruit toegang tot de villa verschaft te hebben, alwaar zij den nacht o. a. in een biljartzaal hebben doorge bracht. met spelen en rooken, niet. nala tende den inwendigen mensch te verster ken. Daar de bewoners afwezig waren, viel hun dat alles niet moeilijk. Rij hun ver trek hebben zij een dames- en een heeren rijwiel medegenomen. Tevergeefs hebben zij getracht de rijwielen te verkoopen. De jeugdige boosdoeners, op wie tal van sleu tels gevonden zijn, hebben bekend de da ders te zijn van de verschillende inbra keu, die aldaar den laatsten lijd plaats hadden. Op den stoomtrawler „Koningin Wilhel- mina", liggende te Rotterdam om de ha ringvangst te lossen, had de 19-jarige zee- visscher V. een reepschieter die voor de militie er aan geloot was. op je never getracteerd. Yroolijk hadden de jon gelui, toen 't op was, het schip verlaten, doch de reepschieter en diens vriend, de stoker, v. d. V., waren dronken in hel vooronder, waar de drinkpartij had plaats gehad, blijven liggen. Die twee geraakten later aan het stoeien, hetwelk spoedig in vechten overging. Een scheepsjongen baal de den kaptitein die de vechtenden scheid de, doch de 19-jarige reepschieter bleef liggen en al spoedig bleek dat hij dood was. Waarschijnlijk is hij in zijn worste ling met de slaap op een scherp voorwerp (den rand der kachel of iets dergelijks) gevallen, want hij had een wondje aan den slaap. De stoker werd in arrest ge nomen, maar hij was te dronken om iets Ie kunnen zeggen. Een dame te Arnhem werd door haar uitgelaten fox terrier, waarmee ze vroolijk aan 't stoeien was, een stukje van haar neusvleugel geheten, dat, ondanks dadelijk ingeroepen geneeskundige hulp, niet meer met den neus wilde samengroeien. Door het met een stukje van de oorschelp der patiënte Ie vervangen, heeft de neus bijna zijn ouden vorm herkregen. Al deze operaties moesten echter bij vol komen bewustzijn der dame plaats heli- hen, zoodal zij iu 'I vervolg wel wat voor zichtiger met haar viervoetigen vriend zal omgaan. E e n in e e v a I I e r I j e. Men schrijft uit Driebergen: Sedert lal van jaren leefde hier eene weduwe in zonderlinge eenzaam heid. Ze bemoeide zich met niemand en dreel zelf haar boerderijtje. De luiken der ramen waren steeds gesloten, want de ruiten waren meermalen het mikpunt ge weest van de straatjeugd. Niemand werd in de woning toegelaten, en was dit be paald noodig, dan bracht men het toch niet verder dan op de deel. Bij de ver vallen omgeving paste geheel de persoon lijkheid der weduwe. Hare kleeren waren in den regel slordig, de gelaatstrekken waren dikwijls moeilijk van onder het vuil Ie voorschijn Ie brengen en een grijs haardje bedekte de puntige kin. Ze leefde armoedig, al was men overtuigd dat ze hel wel had. Rapieren geld ontving ze niet, want dal kon men ook wel uit de courant knippen, zeide ze. Het lielsl ont ving ze gouden tientjes. Eenige dagen geleden bleef de deur ge sloten en toen vermoedde men dat er iels met de weduwe niet in orde moest zijn. Toen de deur door de politie geopend werd, vond men haar kreunende en kla gende voor hel bed liggen in een toestand van vervuiling, die. zich niet laat beschrij ven, doch ze was 77 jaren nog heliler van geest. De dokter, die bij voor baat ontboden was, stelde toen voor, haar in 'I wijkhuisje te doen verplegen, doch daarvan wilde ze niets weten. 11c oorzaak; was spoedig gevonden. In een hoek dei- kamer stond een ijzeren kist en die wilde V) niet verlaten, Toen overeengekomen was dal die ook mede zou verhuizen, was ze spoedig in 'i wijkhuisje opgenomen, alwaar ze liefderijk werd verzorgd. Lang zou ze echter niet van die nooit gekende verzorging genieten, daarvoor hadden hare krachten blijkbaar te veel geleden. Ze stierf na enkele dagen en toen werd door no- laris en familie de kisl geopend. Zij be vatte bijna f9000 aan geld. waarhij ruim 1300 aan gouden tientjes. Een viertal fat milieleden, die hel goed kunnen gebruiken, zullen hij billijke taxeering der vaste goe deren zeker 130,000 a f35,009 Ie verdoe len hebben. In het grcnsplaalje Ringenberg hadden dezer dagen de Pruisische commiezen vier gesmokkelde kooien uil Holland in beslag genomen en deze in een stal opgeborgen, inn afwachting van de premie welke zij daarvoor zouden ontvangen. Den volgen den ochtend, toen de koeien zouden win den afgehaald, waren zij verdwenen. T r o ii w p a r I ij. Nu hadden ze 't einde lijk maar besloten; hij had niks en zij had niks. Maar als ze hutje bij mutje legden, en mutje bij hutje, dan had zij nog 'n gouden broche, erfstuk van d'r grootmoeder, onverkoopbaar nu, op het oogenblik, doch in komende lijden uitne mend voor den lommerd, en hij liad nog geld Ie wachten van oome Janus, die oud werd. Zij zochten 'n goedkoopen dag uit en oom Janus op. Eu toen deze als getuige ten stadhuize wilde verschijnen, en geluk en voorspoed wenschte, toen was de op komende zon van hun loekomst-echtelij- ken hemel zóó stralend, zóó hoopvol, dat ze nu vonden, dal anderen haar nok wel 'ns iu het water mochten zien schijnen ze bestelden d'r nog 'n flesch bij, en 'n rijtuig voor oom Janus, alles op crediel. 'I Zou 'n gezellige partij worden, do hééle buurt was genood, o pde cvediet- jenever, op de crediel krenlehroodjes, in de crediet- verhuurde „melksalon" aan den overkant. 'I Zou 'u gezellige partij wordener was 'n komiekeling geborgd en 'n bordje mol „Leve het Bruidspaar" voorgeschoten. Het bruidspaar zat voor 't vertrek ge reed, en wachtte op oom Janus, die zich liet wachten. Voor de deur stonden triom fantelijk de rijtuigen op crediet, stonden nieuwsgierig de buren'n kwartier, 'n halt uur. Oom Janus kwam niet. Zou hij dóód zijn?! O! hun huwelijksdag zou te gelukkig worden, wanneer dat waar was. In de kamer, waar de klok tikte, hel cadeau van den levenden oom Janus, be lovend-tikte, vertrouwend likte, hoopvol tikte, was 'I dóódstil. Oom Janus liet zich wachten. Doch buiten klonk '11 hoeraatje en op gestuwd, groetend naar alle zijden, als 'n koning, stond oom Janus minzaam le vend, netjes-aangedaan, op den drempel van hun toekomstige trap. veertig treden hoog. Hij zwéég, doch zijn blinkend hooge hoed sprak. Het bruidspaar zakte naar heneden; en de buren schreeuwden, wal het voorgeschoten bordje hoven zilver- letterde. Oom Janus zweeg nog steeds, en drukte het bruidspaar, star-voor-zich-uit ziend, de band. Wankelend - zeker van ontroering - steeg hij in het rijtuig en zeeg hij in de kussens Toen rolden de rijtuigen weg de vorst was gekomen en 't feest kon beginnen. In liet eerste rijtuig zal het bruids paar, in het tweede oom Janus en de andere getuigen. Oom Janus zeide niets, en de andere getuigen hoorden eerbiedig naar hem. Eensklaps stondie op, en beuk te tegen de ruiten van hel rijtuig. Re koetsier, verschrikt, hield de paarden in, deed de coupé open oom Janus zeil de zijlings tegen den grond. Oom Janus was dronken. Het eerste rijtuig stond stil hel bruidspaar steeg uil. Op straal lag de getuige, lag de erfoom. En het bruids paar zag elkaar aan, wanhopig. 11e andere getuigen schudden oom Ja nus. Oom Janus was voor Pampus. Ze spraken ervan warme groc te halen, om 'm weer nuchter te krijgen 'n emmer water te leenen, en 'm te begieten de blinkende hoed waarschuwde dreigend. Ze hielden 'm eau-de-cologne, eau-de- Paris en eau-dc-Violette onder den neus oom Janus bleef voor Pampus. liet bruidspaar fluisterde oom Janus, de getuige-erfoom, was niet Ie beloo digen; 'n geluige-remplacant was niet denkbaar. Hij zou 't kwalijk kunnen ne men, en hel testament vernietigen. Ze wreven oom Janus over de polsen en kittelden hem in z'n nek zo wuif den met hun zakdoeken over z'n rood gelaatz'n oogen bleven gesloten hij hield slar-aan voor Pampus. Toen hebben ze oom Janus in hel rij tuig getild en den trouwdag verzet. Ginder wachtte de komiekeling, wacht "ten de broodjes, wachtte de jenever, wacht Ie hel bordje Wachtten de juichende buren (Tel.) De dokter wordt geroepen hij eene al leenwonende vrouw, patiënte uit zijne ar menpraktijk. Binnentredende vindt hij bloed op den vloer, bloed op hel bed enz. „Wat is hier gebeurd vraagt hij de patiënte, die te bed ligt. Met flauwe stem antwoordt ze: „Eene bloedspuwing." „Hm! eene bloedspuwing". Nauwkeurig beziet hij een bewaarde hoeveelheid bloed eu vraagt dan„Waar komt dal bloed vandaan V" Met zwakke slem luidt hel antwoord: „De borst, dokter!" „Zoo, zoo, uil de horst? Heb jij daar dan beestenbloed in „Beestenbloed, dokter?" „Ja beestenbloed! Want dal is geen menschenbloed. Zeg op, waar haalje hel Zij schreit en kan niet antwoorden. Spoedig evenwel blijkt, dal hel bloed af komstig is uil een slachterij, en dat de patiënte zoo gezond is als een visch. Het was alleen maar een middeltje om meelij te wekken, en zoo aan eieren, melk en wijn te komen, vooral wijnVroeger heeft die vrouw met dergelijk doel zich kreupel gemaakt. Door afbinding veroorzaakte zo zweren aan arm en been; en in plaats van middelen van den arts legde ze natte doe ken op de wonden en baadde ze in een sloot, liet grenst aan hel ongelooflijke, maar het is een feil. En toch is die vrouw niet krankzinnig Ie noemen. Een brutaal stukje! Bij den hor logemaker Nilze, Ie Stadskanaal kwam Zondagavond een nel gekleed heer in den winkel, om een horloge en een gouden ring te koopen. De keuze viel op een zilveren horloge en gouden ring, te zamen ter waarde van f22. Daar de man voorgaf met een bankbiljet van f60 te willen betalen, telde N. hem f38 op do toonbank. De onbekende streek fluks hel geld op en maakte zich uil de voeten, zonder dat men tot. heden hem heelt weten te ontdekken. Te Jofferson-City, in den Amerikaan- sehen staat Missouri, zijn vijf gevangenen men weel nog niet hoe uil hun cellen losgebroken en hebben zich van wapenen en dynamiet, voorzien. Met de wapenen hebben zij twee bewakers ge dood en een zwaar gewond, waarna zij de deur der gevangenis door middel van dynamiet lieten springen en ontvlucht zijn. Den volgenden dag werden zij echter ach torhaald door de militairen, die tol hun vervolging waren uitgezonden. Twee wer den doodgeschoten en drie anderen ont-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 2