I Katholiek Orgaan voor de Zeeuwsche Eilanden. RKf truirad. No. 141. Donderdag 30 November 1905. Eerste Jaargang. as. ^•1 s, ij „Ou Gaih". i Effecten cht. DRIKSE. s 7Va uur, Verschijnt eiken mAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Drukkers-Uitjevers: OOSTERBAAN LE COINTRE, 9 G O E S. o— UIT DE PERS. BUITENLAND. BINNENLAND. Van onze Eilanden pndicaat. an 50 Kilo 50 1, enz. enz. ouwkalk. el de Kinderen OSEPH kAR, Beesten- BESTUUR. er toe te treden 3T VLISSINGEN. u. vm., 2.15, issingon 11. .liddelburg en sere 8.30 vm., NDIENST. Ï0, 7.—, 7.50, 2, 10.40, 11.—, !5, 2.40*, 3.—, 5, 6.55, 7.15, .30, 7.20, 8.—, I, 10.50, 11.10, 15, 2.50», 3.10, 0, 7.05, 7.25, vaarten vallen 1LDE. •tjjd. Dagel. e n. Neuzen Neuzen ten wachten, s, Borsselen September, Een en ander dit blad betreffende te zenden: wat aangaat de Redactie a. d. Redacteur; al het overige a. d. Uitgevers. }lbonnemenfsprl|s: per 3 maanden—.95 Voor het buitenland verhoogd met de meerdere porto's. Afzonderlijke nommers (bij vooruitbetaling)—.05 ftdverfentiën: van 1—6 regels —.60; iedere regel meer 10 ets. Orootere letters of ciiché's worden naar plaatsruimte berekend. Eenzelfde advertentie driemaal geplaatst, wordt tweemaal berekend. Bij een groot aantal regels of bij abonnement speciale prijs. Dienstaanbiedingen: 25 ets. per advertentie van hoogstens 5 regels. Reclame-berichten: 25 ets. per regel. Lezers, die de courant te laat of ongere geld ontvangen, worden verzocht daarvan on- middelijk mededeeling te doen aan de directie. Onzekerheid. Sedert het optreden van het ministerie van impotentie is er nog niet veel werk aan den politieken winkel geweest. We hebben wat benoemingen gehad; er is eene staatscommissie ingesleid voor de grondwet-herziening; morgen treden de kinderwetten van het minister.e-Kuyper in werking, die de tegenwoordige minister nog eens heeft nagezien; een raadselach tige troonrede is voorgelezen en een zwakke memorie van antwoord ingediend. We genieten dan ook pas vijf maanden de zegeningen van dit vrijzinnige bewind. Maar gedurende dien lijd is het ons niet mogen gelukken een helder inzicht te krijgen in de plannen der regeering. Ja, het ministerie zou de hulk van staat gaarne in den vrijzinnigen koers richlen, liefst in radicale wateren doen verzeilen, maar trots hare fameuze homogeniteit! schijnt zij dan benauwd voor noodweer te worden. Het beste valt dit waar te nemen uit de geschiedenis van het blanco-artikel, om to komen tot algemeen stemrecht, wat hoe langer zoo meer den schijn krijgt een coalitieleusje geweest te zijn. Vrijzinnigen van diverse pluimage, oud- liberaten uitgezonderd hebben zich, om toch maar één enkel punt van samenwer king te verkrijgen, op het verlokkend ge fluit van den vogelaar Borgesius, onder één hoedje laten vangen. 'Algemeen stemrecht was do leus. En nu? Nu het zoover is gekomen, dat door die coalitieleuze een ministerie is kunnen worden samengesteld, nu ziet men web eene ten opzichte van kiesrecht totaal onnoodige grondwet-herziening op den voorgrond schuiven, maar van algemeen stemrecht hoort men weinig. Het ministerie durft misschien het al gemeen stemrecht niet aan. De draad, waaraan het Damocles-zwaard boven haar hoofd hangt te beven, is ge spannen van de socialisten naar de oud liberalen met de rechterzijde. Entre ces deux son coeur balance I Wie zal de bevoorrechte zijn Dit ligt nog in 't duister. In dit verband is het van belang te wijzen op een rede in het vorige jaar gehouden door het Kamerlid van Raalte, nu minister van Justitie. Daarin gaf deze als zijn wensch te kennen, dat de gewone wetgever aanstonds zijn vrijheid zou aanwenden tot de in voering van algemeen stemrecht. Zoo sprak het Kamerlid Van Raalte. En minister Van Raalte geeft in de M. v. A. te kennen, dat de regeering niet wil treden in de beantwoording der vraag, welk gebruik do wetgever van zijn vrijheid moet maken. Vreemd, dat de heer Van Raalto dit het vorig jaar wél wist. Waaruit alweer te bewijzen valt, dat de stembusleuzen van Juni, geen regeering- program inhielden. 't Zal schipperen blijven, e>en geven en nemen. De sociaal-democraten, die dit bok te recht inzien, beginnen terdege de trom te roeren om hun portie binnen te krijgen. Troelstra beukt geweldig op de ruggen der ministers. In een (weetal artikelen in „het Volk" zegt hij o. a., dat de socialisten op 28 Juni de liberalen niet gestemd hebben tcrwille van henzélven, maar'ten behoeve der arbeidersklasse. Men weet wat dit zeggen wil. Heeft de „christen-democraat" Kuvper, waarschuwt Troelstra, zich daarom zoo onmogelijk gemaakt, omdat hij het werk tuig van het conservatisme is geweest de tegenwoordige regeering biedt evenmin eenigen waarborg, dat zij niet in hetzelfde euvel zai vervallen. Daarom staat „de Partij" alweer gereed ten strijde, ditmaal tegen de liberale re- georing. Met andere woorden: als wijl onzen zin niet krijgen, zullen we het liberale mi nisterie doen vallen. Ofschoon de krachttermen 'van den lei der der sociaal-democraten niet op een goudschaaltje moeten gewogen worden, is de bedreiging niet zonder beteekenis. De tijd moet eenmaal komen, dat de regeering een keuze zal hebben te doen. Want het is niet wel mogelijk op ons huidig politiek terrein op den duur het middenpaadje te bewandelen. En nu staan er bij den tweesprong (wee machten gereed, om den val van het Ka binet te bewerken. De Memorie v a n A n t w o o r d. „IIet Centrum" zegt, dat de Memorie van Antwoord één goede eigenschap heeft: dat ze kort is; meer goeds valt er naar haar oordeel moeilijk van te zeggen. Het blad merkt op, dat hot, blijkens de Memorie, aan het ministerie wil voorko men, dat een principieel debat omtrent het gebruik, dat de toekomstige wetgever eventueel van zijn vrijheid bij de regeling van de kiesbevoegdheid al dan niet zal dienen te maken, op dit oogenblik niet venvacht zal worden. Wat hier nu, schrijft zij, met dat princi pieel debat bedoeld wordt, is moeilijk te raden. Maar als het ministerie mocht mee- nen, dat wij geen antwoord venvachten op een vraag, de hoogst eenvoudige practische vraag, met welk doel het ministerie het blanco-artikel in de Grondwet wil brengen, dan vergist het ministerie zich. Op die vraag dient nu eindelijk eens een afdoend antwoord gegeven. En „Het Centrum" meent, dat het ant woord ook voor de Regeering niet moeilijk te geven kan zijn. In de Memorie van Ant woord, zegt 'het blad, wordt telkens hoog opgegeven van de homogeniteit van het Kabinet, en nu wil zij herinneren aan de woorden, gesproken door den tegenwoor- digen minister van justitie, den heer Van Raalle, in de vergadering der Tweede Ka mer van 8 December 1904. De heer Van Raalte zeide toen, na te hebben verklaard, dat zijn partijgenooten zich zouden neer leggen hij. het blanco-artikel „Maar laat er geen misverstand inslui pen en laten wij elkander goed begrijpen. Voor ons is do vrijheid van den kiesrecht- wetgever niets anders dan een andere weg om te komen tot het doel, dat wij beoogen. Wij willen, dat de gewone wet gever aanstonds zijn vrijheid zal aanwen den tot invoering eener regeling, waarbij allen kiesbevoegd zijn, die niet om over wegende redenen van algemeen belang be- hooren te worden uitgesloten, met andere woorden tot invoering van algemeen stem recht. Dit zullen wij ten allen lijde uitdrukkelijk blijven verklaren, en daarvroor b ij ven wij omler alle omstandigheden ijveren Na bovenstaande verklaring, zoo zegt „Het Centrum" verder, klinkt het toch waarlijk zonderling thans te vernemen, dat het Kabinet niet wil treden in de beantwoording der vraag, welk gebruik de wetgever eventueel van zijn vrijheid zal moeten maken. Verleden jaar wist de heer Van Raalte dat wel. Toen zeide hij, dat de wetgever aanstonds de vrijheid moest aanwenden om te komen tot algemeen stemrecht. Is de heer Van Raalte sinds dien veranderd? Het is mo i ijk aan de nem n na de ver klaring van verleden jaar, dat hij er onder alle omstandigheden voor zal b.ijven ijve ren. Of zou het Kabinet in deze belangrijke zaak niet homogeen zijn? Ook dat is toch niet wel denkbaar. Hoe het zij, van belang is het, dat op de vraag, welk doel het Kabinet zich met het blanco-artikel voorstelt te bereiken, onomwonden worde geanlwoord. Is het Kabinet van oordeel gelijk verleden jaar de heer Van Raalto dat de gewone wetgever aanstonds op algemeen stem recht zal moeten aansturen, men zegge het. Dan is men ten minste op zuiver terrein. Benoemingen. De „Maasoode", die zich in heftige ter men biijït bekiagen over partijdigheid van het m.mster.e bij benoemmgen, h; eit een onderzoek ingesteld naar de politieke kleur van de benoemde leden der Kamers van toezicht op de noar.ssen en trekt de conclusie, dat uü de benoemingslijst blijkt: 1. dat van de 48 benoemden 3o behoo- ren tot de liberate partij, tegenover 11, die gerekend moeten worden tot de verschil lende christelijke partijen (2 richting on bekend); 2. dat tegenover 35 liberalen slechts staan 8 katholieken; 3. dat deze 8 katholieken op twee na (Amsterdam en Nijmegen) allen benoemd zijn in de katholieKe provinciën Brabant en Limburg; 4. dat juist deze twee katholieken zich moesten tevreden stelten met een benoe ming als plaatsvervangend lid, een uiteraard veel minder invloedrijke be trekking; 5. dat in al de overige provinciën (Gel derland, Overijsel, Zuid-Holland, Noord- Holiand, Zeeland, Utrecht, Friesland, Gro ningen tegenover 2 katholieken 34 libe ralen zijn benoemd; 6. dat de anti-revolutionairen, die ruim een half millioen zielen tellen, met één zetel begenadigd zijn, zegge één, eveneens als plaatsvervangend Ld; 7. dat de chr.-historisehen op 2 man nen kunnen roemen, zegge twee, waarvan wederom één als plaatsvervangend lid. Zoodat het eigenlijke lidmaatschap in heel Nederland, op 2 provinciën na, uit sluitend en alleen in handen is van libe ralen. „Land en Volk" antwoordt hierop met de vraag, hoe de Kamers van Toezicht zijn samengesteld en zegt: „eenvoudig uit den kantonrechter van het arrondissement, waarin de Kamer is gevestigd, met den inspecteur der registra tie, den ontvanger dier middelen of den hypotheekbewaarder in de hoof.lp'aats en met twee andere functionarissen van ge lijken rang, mede uit hetzelfde arrondisse ment, tot plaatsvervangers. Wie zijn dus benoemd (natuurlijk nadat te voren daartoe hun toestemming was verkregen) Niet de liberale heer X te Rotterdam, of de Katholieke "heer Y te 's Hertogen bosch maar de kantonrechter, maar de inspecteur der registra tie niet de personen, de a mb te- na ren". Maar dan blijkt, dat de liberalen wel wat veel geestverwanten gewoon waren te be noemen, ook in plaatsen met overwegend anti-liberale bevolking. De Chr. hist. „Nederlander" is het ook niet met „de Maasbode" eens en schrijft: „Het blijkt uit haar lijst zelve, dat in de Kamers van Toezicht nagenoeg uitsluitend zijn benoemd kantonrechters en ontvan gers en inspecteurs der registratie, d. w. z. mannen, die door hun ambt als vanzelf aangewezen waren, en dan ook ten deele door de wet zelve als voor benoeming liet eerst in aanmerking komend zijn aan geduid. Het komt ons voor, dat de minister hierbij op geen richting gelet heeft". De functie van het lidmaatschap van zulk een Kamer van Toezicht is trouwens een bij uitstek technische. RUSLAND. In Odessa en Sewastopol gaan vloot en leger samen in muiterij op groote schaal, een muiterij, die aan socialisti- -schen invloed is toe te schrijven en een navolging van het oproer te Kroonstad. Dat deze gebeurtenissen een paniek moe ten verwekken onder de burgerij en deze do steden ontvlucht voor zoover zij kan, is alleszins verklaarbaar voor wie zich de verschrikkelijke dagen herinneren, wel ke èn Odessa èn Sewastopol al sedert het begin des jaars hebben doorgemaakt. Wat te Sebastopol voorvalt' heeft graaf Witt>zelf in e >n telegram an den Z m> twoleider Pctroenkewitsz gequalificeerd als „in ernst elke vorige gebeurtenis van revoiutionnairen aard in Rusland over treffende." De Pclersburgscbe correspondent van de Times verzekert dat de oproerlingen te Sewastopol de macht geheel in handen hebben; de overheid durft geen geweld te gebruiken" voordat zij over oen sterke troepenmacht beschikt, wat bij de ver breking der spoorwegverbinding nog on mogelijk is. De troepen in de stad heeten de oproerlinge nwelgezind te zijn, terwijl de bemanningen van een paar oorlogs schepen de vlag van den opstand heb ben geheschen. De Daily Telegraph verneemt verder uit Petersburg, dat ook elders in het binnen land de troebelen bedenkelijk toenemen, vooral op het platteland en onder de werklieden in de steden. Werkstakingen en uitsluitingen nemen toe, tot zelfs bui tenstreken, waar het tot nog toe kalm is gebleven. Uit vrees voor de in Januari te wach ten zijnde staking der post-, telegraaf- en spoorwegbeambten en de steeds m: er veld winnende organisatie van het verbond der telegraaf- en postbeambten, b reidt de re geering de afkondiging van eene wet voor, die het deelnemen van staatsambtenaren aan eene staking verbiedt onder bedrei ging van acht maanden gevangenisstraf. De aanstichters eener staking kunnen ge straft worden met een jaar eri vier maan den gevangenisstraf en verlies van bur gerschapsrechten. Hi*l uitwerken van een dusdanige draco nische wet is in den tegenwoordigen tijd geheel doelloos, daar de regeering niet meer de macht bezit haar toe te passen. Onder de uit Japan teruggekeerde sol daten is eene toenemende beroering merk baar; zij zijn ontevreden omdat door het zeer groote aantal hun overvoer naar het vaderland vertraagd is. Steeds komen nieuwe transporten krijgsgevangenen uit Japan aan. Een soldaat uit Port-Arthur heeft op demonstratieve wijze geweigerd een offi cier te groeten, dien hij met scheldwoor den overlaadde. De officier stak daarop den soldaat overhoop. Om hun kameraad te wreken poogden soldaten het officierscasino in brand te steken, waarin zich vier officieren bevon den, die van hunne revolvers gebruik maakten. Drie officieren zijn gedood en één ge wond. Het aantal getroffen soldaten is niet bekend. Kozakken hebben de rust hersteld. Volgens een bericht van de Roes neemt de gisting toe onder de troepen in Mant- sjoerije. Te Charbin zijn officieren en man schappon in hechtenis genomen. Ook naar het aangrenzende deel van Siberië is de beweging overgeslagen. De onlusten te Wladiwostok zijn ernstiger geweest, dan men heeft laten voorkomen. Alle gebou wen, aan Chineezen, en vele aan andere vreemdelingen toebehoorende, zijn ver brand. Generaal Linjewitsj heeft last ge geven, honderd belhamels uit Europeesch Rusland uit de troepenmacht te verwij deren. Op zijn bevel worden ook de schul digen te Wladiwostok voor den krijgsraad gebracht. FRANKRIJK. Door geheel liet katholieke Frankrijk is de beweging, die ons op de afkondiging der wet betreffende de scheiding van Kerk en Slaat moot voorbereiden, in vollen gang. Voordrachten over de beteekenis der wet worden allerwege gehouden, de pas- stoors groepeeren de hun onderhoorige geloovigen in parochiale vereenigingen, de bisschoppen ontwerpen plannen om deze vereenigingen in diocesane bonden te za- men te voegen, en de Paus houdt zich gereed zooals tenminste dezer dagen de Albische „Semaine religieuse" meldde om een fransche commissie uit de hooaere geestelijkheid bijeen te roepen, ten einde een krachtig Episcopaat te ver krijgen, dat eensgezind zal handelen. 'Tweede Kamer. De Minister had geen bezwaar tegen 't overdragen wan gou- vernementsscholen aan de zending. Hij deelde mede bljjkens een telegram van den gouverneur-generaal dat vele adviseurs zijn vóór uitbreiding en reorganisatie van het schoolonderwijs in de lichting door dhr. Van Deventer aangegeven in tegen stelling met de door dhr. Van Kol aan geprezen methode van aanschouwelijk on derwijs. Dhr. Blooker oordeelde dat de uitgetrokken 21/2 millioen voor den ge neeskundigen dienst productiever voor den gezondheid-toestand kan worden aange wend. De directeur-generaal der Staatsspoor wegen heeft de hulpwachteres C. Raats geboren Rentmeester, van wachtpost 65 op de sectic Vlissinge nG o e s bij dienstorder eervol doen vermelden wegens betoonde activiteit. y Met ingang van 1 December 1905 is de commies te water 2e klasse hij 's rijks belastingen J. Dronkers te Millingen ver plaatst naar Bath. Nederland en België. De „Cour- rier Européen", het Fransche politieke weekblad, waaraan 'n geheele staf van Eu- rópeèsche bekende politici" en publicisten medewerkt, bespreekt de beweging in de „Petit Bleu", door Eugène Baie begonnen. In dit artikel wordt het Brusselsch blad geluk gewenscht mot het begonnen werk en verklaard, dat het tijdstip zeer gunstig is te achten om de idéé van nauwere aaneensluiting te progageeren en vruch ten to doen dragen. Aan weerszijden van den Moerdijk, zegt het blad, is nog geen enkele slem van een gezaghebbend man zich tegen zulk een denkbeeld komen verheffen, en het is te hopen, dat werkelijk een interpar lementaire conferentie bijeen kome om voor de grondslagen van cventueele onder handelingen den weg te bereiden. GOES. Niet ten onrechte wordt er dit jaar over veel regen geklaagd. Sedert 28 Juli j.l. is ér op het proefstation alhier ook een regenmeter geplaatst. En sinds dien tijd gingen er slechts 18 dagen voor bij dat er geen regen viel. Augustus spande de kroon, want in dé tweede helft van die maand viel er even voel water als over de geheele maand Septemher.-Met.de Zondagen is het al heel treurig gosteld. De nu gepasseerde is de zestiende dat het, regende, veel nf weinig.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 1