Katholiek Orgaan voor de Zeeuwsche No. 140. Dinsdag 28 November 1905. Eerste Jaargang. FEUILLETON. BUITEN LA N D Verschijnt eiken ftAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND, OOSTERBAAK LE COINTRE, Om een millioen. BINNENLAND. WE ME COURANT Een en ander dit blad betreffende te zenden: wat aangaat de Redactie a. d. Redacteur; ai het overige a. d. Uitgevers. Abonnementsprijs: per 3 maanden Voor het buitenland verhoogd met de meerdere porto's. Afzonderlijke nommers (bij vooruitbetaling) -.95 -.05 Drukkers-Uitgevers: G O E S. c— Advertentiën: van 1—6 regels —.60; iedere regel meer 10 ets. Grootere letters of cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Eenzelfde advertentie driemaal geplaatst, wordt tweemaal berekend. Bij een groot aantal regels of bij abonnement speciale prijs. Dienstaanbiedingen: 25 ets. per advertentie van hoogstens 5 regels. Reclame-berichten: 25 ets. per regel. Lezers, clie de courant te laat of ongere geld ontvangen, worden verzocht daarvan ori- middelijk mededeeling te doen aan de directie. Openbaar Onderwijs. Het openbaar onderwijs te Amsterdam verkeert in een allerellendigsten toestand. De wethouder van onderwijs mr. v. Hall is gebleken niet de rechte man op de rechte plaats te zijn; hij verzuimde de tuchtloos heid bij den wortel uit te roeien. Dit ware, hoewel geen gemakkelijke, toch de eenige oplossing geweest. Want te Amsterdam, waar zooveel voor liet onderwijs gedaan wordt, heeft men door de hoogere salarissen ouder onder wijspersoneel verkregen, dat zich niet zoo goed wil bukken voor het schoolhoofd. Het waren voor een goed deel afgestu deerde mannen, die zich met de politiek gingen bemoeien en veelal aan sociaal democratische zijde stonden. Indien de toestand in Amsterdam de zelfde bleef, het zou uitloopen op anarchie in het onderwijs. Want hoe kan een onderwijzer, die zelf in opstand was tegen het hoofd, later tot hootd benoemd, het gezag handhaven? Op het ontslag van twee jeugdbedervers hebben 700 Amsterdamsche onderwijzers een protestmotie aangenomen. Als men nu weet, hoe verregaand bru taal en ploertig die twee ontslagen onder wijzers handelden, dan heeft zoo'n protest- moiie dieperen zin, dan blijkt daar eeniger- mate uit het gehalte dier 700 onderwijzers en het bederf van het onderwijs. De „Twee Provinciën" zegt van den toe stand het volgende „Het gaat op de Amsterdamsche open bare scnool vreemd toe; verschillende on derwijzers zijn daar heel gewoon in op stand tegen het Hoofd der School; belee- digen hun chef; jouwen hem uit; en doen dingen, die niet alleen in een beschaafde maatscnappij ondenkbaar zijn, en die doen zien tot welK een peil van ontwikkeling het de lieden gebracht hebben, die een groot deel van de Amsterdamsche school- „Ge schijnt mij een flinke kerel toe; ik zal u heipen. Kom morgen vroeg juist om tien ure aan mijn bureau, dan praten we verder. Hier is mijn kaartje. Hij stond op, wierp den hernergier een geldstuk toe en vernet het lokaal. „Kerel, ge moogt van geluk spreken 1" riep de waard mij toe. „Weet ge wel, wie die heer is, met wien ge daar meer dan een uur hebt zitten praten? Zie maar eens op dit kaartje: Clinton, de milhar- dair, de koperxoning is het. Uw fortuin is gemaakt, lia maar gerust naar huis en slaap eens goed uit, in plaats van verder te gaan speien. Neen uw dollar geef ik u van avond niet; iemand, die met Clin ton in betrekking staat, heeft op zoo'n ellendigen dollar niet te zien. Wel te rusten 1" Den volgenden morgen, juist om 10 ure, stond ik voor het liuis van den heer Clin ton m de Metaririestraat en drukte op den knop der eiectrische hei. en gegalonneerde bediende deed open nam mij van het hoofd tot de voeten P, a s vroeg hij zich af, wat zulk een jeugd „opvoeden". De Amsterdammers zijn mei reclil be kocht". Voor dat stelletje „leerkrachten" beta len zij alleen aan salaris, niet minder dan bijna drie millioen gulden per jaar; dat kan nog al schikken; en daarvoor hebben ze een personeel, dat in iedere goede deug delijke school zou worden gezuiverd. In gemeenten waar het nog niet zoo is, neme men het Amsterdamsche voorbeeld als een waarschuwing. Had het Amsterdamsche Gemeentebe stuur van het begin af krachtig gehan deld; was de Amsterdamsche Raad op zijn post geweest, de toestanden zouden zoo onhoudbaar niet zijn geworden. Maar zoo gaat het als men zich slap aanstelt. Dan loopt alles in het honderd." Als 't kalf verdronken is, dempt men den put. Moge door een krachtig optreden van den gemeenteraad „de hoop des vader lands" spoedig aan betere leiders zijn 'toe vertrouwd. En niet te Amsterdam alleen. Anfi-Clericaal en Christen. „Anti-clericaal kan de allerbeste Chris ten zijn!" Aldus de aandoenlijke heer Boissevain in een sentimenteel artikel, waarin hij jammert, dat de rechtsche pers hem hij de niet-christenen zou hebben ingelijfd. Als de van-dag-tot-dag-schrijver op dit zijn stokpaardje rijdt, is hij niet mak. Met zijn bovenstaande uitspraak schrik niet, lezer heeft de schrijver gelijk. Mitsmen „anti-clericaal" gelieve op te vatten in den zin van gekant zijn tegen priesterheerschappij of -regeering. Maar dan ook behoeft niemand anti- clericaal te zijn, wijl er totaal geen ge vaar voor een priesterregeering bestaat. De geestelijkheid, schreef dan ook kar dinaal Manning, is niet een regeeringsin- strument, maar zij is een sociale kracht. verloopen individu, als ik er uitzag, toch wel bij zijn meester te doen mocht heb ben. Ik noemde mijn naam. Mijnheer Clinton verwacht u, sprak hij nu veel beleefder en geleidde mij door een lange gang naar een vertrek, waar van hij de deur zonder gedruisch te maken opende. Ik bevond mij in Clinton's bijzonder bureau. Hij ontving mij beleefd, maar met dien halt-verborgen spot, die mij reeds den vorigen avond zoo pijnlijk had aangedaan. Na mij een oogenblik scherp te hebben aangezien, begon hij „lk zeide u gisterenavond, dat ik be lang in u stel en iets voor u doen wil. Gisteren hebt ge de meening uitgesproken, dat niemand in staat zou zijn, u van een millioen te berooven, indien ge er een bezat. Zoo was liet immers, Mr. Hugh? Ik begreep niet goed, waar hij heen wilde en vergenoegde mij met bevestigend te knikken. En toen gebeurde er iets, waar op ik wel het allerminst voorbereid was. Clinton opende een lade van zijn schrijf tafel, nam er een vrij groot pakket uit en zeide, alsof het de gewoonste zaak van de wereld ware „Ziehier het millioen, Mr. Hugh; neem maar mee". lk dacht met een krankzinnige te doen te hebben. De heer Clinton las dëze ge dachte op mijn gelaat en glimlachte. „Zie mij' maar niet voor krankzinnig aan", sprak hij. „De bankbiljetten zijn Maar „anti-clericaal" is allengs van zijn oorspronkelijke beteekenis veranderd, men is het gaan vereenzelven met de onder scheiding door de liberalen gemaakt die allijd zoo over de antithese jeremiee- ren! van niet-kerkelijk en kerkelijk. „Anti-clericaal" beteekent tegenwoordig eenvoudig „niet-kerkelijk", natuurlijk in po- litieken zin. Maar anti-clericaal in den zin van niet- kerkelijk kan de allerbeste Christen vol strekt n i e t zijn. Een Christen kan niet „niet-kerkelijk" zijn. Om de doodeenvoudige reden dat een Christen, iemand dus die God erkent, Dezen niet kan verbannen uit het Staats bestuur. Omdat; wanneer men erkent dat er een God is, Diens invloed zich moet uitstrekken over alles, ook over het be stuur van den Staat. En dit laatsle erkennen de anti-kerkë- lijken niet. Afzakking naar links. In het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de begrooting van buiteniand- sche zaken werd den heer Van Tets de vraag gedaan of „ook naar zijn meening eene grondwetsherziening, ten einde den gewonen wetgever vrijheid te geven bij de regeling der kiesbevoegdheid, thans in het belang des lands noodzakelijk moet worden geacht". De Minister vangt zijn Memorie van Antwoord aan met de verklaring, „met de opmerking te kunnen volstaan dat, indien hij' op dit punt do zienswijze zijner ambtgenooten niet had gedeeld, liij be zwaarlijk met hen in het Kabinet zitting had kunnen nemen". In de bladen heeft het bericht de ronde gedaan, dat de heer Van Tets behoort tot de oud-liberale partij. Een oud-liberaal dus voor het blanco artikel Men herinnert zich, dat de oud-liberaal Van Karnebeek in de Kamer heftig tegen „de schoonste uitvinding onzer eeuw" te keer ging, zoodat de tijd niet ver af schijnt, dat het pasgeboren partijtje zich weder echt en ik ben goed bij mijn verstand. Maar laat ik mij nader verklaren. Ik doe niets liever dan iemand een weldaad be wijzen, maar ik mag ook graag eens een grap hebben". Ik verzoek u dus, dit millioen niet als een geschenk, maar als een premie te be schouwen. Wanneer ge vandaag over drie maanden, dus op 27 September aan staande, 's morgens om 10 ure, in staat zijt mij te bewijzen, dat het millioen u nog niet afhandig is gemaakt, dan zijt. gij op dat oogenblik de rechtmatige eigenaar. „En als ik dat niet kan?" „Dan zal er niets op zitten, dan dat ge maar weer piano gaat spelen in den „Admiraal Jackson". „Maar waarvan moei ik dan in dien tijd leven?" „O ja, dat is waar ook. Hier hebt ge een cheque van 2000 dollars. Dat zal wel voldoende zijn voor drie maanden". Ik stamelde eenige woorden van dank, maar Clinton wees deze af. ,,'LIs eenvoudig een overeenkomst, die we sluiten", sprak hij. Ik heb u verder nog een en ander te zeggen. Beproef niet met het millioen over zee te ontvluchten, want mijn agenten zullen u overal be waken. Poog ook niet dit kapitaal geheel of gedeeltelijk uit te geven, want binnen een uur zullen alle bankinstellingen der Vereenigde Staten een nummerlijst dezer banknoten in handen hebben, met verzoek ze hij' aanbieding in beslag te nemen. In- zal moeten splitsen in nog twee afdee- linkjes. De oude regelkrachtverlies bij de li beralen en afzakking naar links. RUSLAND. De politieke werkstaking, die geen suc ces gehad heeft, wordt gevolgd door een gedeeltelijke economische werkstaking, be langrijk genoeg om over eenige dagen ern stige verwikkelingen teweeg te brengen. Op voorbeeld van de rijkswerven, die haar poorten gesloten hebben, hebben de groote metaalfabrieken het werk stilgezet, omdat zij hun personeel den achtuurs- werkdag niet willen geven. Gisteren zijn de Newski-werkplaatsen gesloten, 8000 werklieden staan op straat. Als men de stakers in de groote fabrieken meerekent, zijn er thans ten minste 60.000. Op een tijdstip waarop het vastraken van het ijs de aflevering van waren langs den zeeweg onmogelijk maakt, wordt de beteekenis van zulk een werkstaking nog grooter, en eenige aanzienlijke Engelsche handelshuizen hebben hun contracten te Petersburg verbroken, wegens den revolu tionairen toestand. Zaterdag zijn te Warschau "de kolonel der kozakken Alexejef en twee andere ko zakken-officieren in hun woningen in de Tamkastraat overvallen en doodgeschoten. Er loopt een hardnekkig gerucht, dat er muiterij is uitgebroken op de vloot te Sewastopol. Ook zijn troepjes uil hel garni zoen aan 't muiten. Volgens een gerucht dat te Warschau loopt, verkeert ook het leger in Mantsjoerije in opstand; Charbin zóu in brand ge stoken zijn. DUITS CHLAND. Het centrum heeft zich in Beioren en Baden voor do invoering van algemeen, gelijk en rechtstreeksch kiesrecht ver klaard. Thans1 schijnt men, naar men uitjde Köln. Volksztg. moet opmaken, ook in Pruisen een hervorming van het kiesrecht voor den Landdag in.dien geest te berde te willen brengen, om de sociaal-democra ten voor te zijn. „AVie een gezonde ontwikkeling van on zen staat op den weg der orde wenscht, zegt het blad, moet. het betreuren dat het inrichten van een populaire hervormings beweging alleen aan de sociaal-democra ten overgelaten zou worden." TURKIJE. De Sultan blijft bij zijn weigering, om dien ge ook maar één banknoot te gelde zoudt willen maken vóór 27 September 's morgens te 1 uur, zoudt. ge onmiddellijk als dief gevangen genomen worden. Op den afgesproken datum zal ik de uitnoo- diging tol beslaglegging intrekken en ver klaren, dat gij de rechtmatige eigenaar zijt van het millioen.Wilt ge een glas morgenwijn Ik kon het niet langer uithouden. „Mijnheer Clinton", riep ik uit, „ik weet niet, waardoor ik uwe belangstelling ver diend heb. Maar uwe edelmoedige handel wijze is werkelijk zonder voorbeeld. Want ten slotte is die voorwaarde toch maai' een grap en staat het feit vast, dat ge mij een millioen schenkt". „Schenkt? Dan kent ge mij slecht", mijnheer Hugh. „Ik schenk nooit iets. Dit millioen is een premie, niets meer en niets minder". Vragend zag ik hom aan. „Ja", sprak de milliardair toen, „een kleinigheid moet ik hieraan nog toevoegen. Eigenlijk behoefde ik het u niet eens te zeggen, maar ik houd nu eenmaal van open kaart spelen. Het millioen, dat hier voor u ligt en aan welks echtheid gij nog steeds schijnt te twijfelen, heb ik ook aan een ander beloofd onder voorwaarde, dat hij erin slagen zou u ervan te berooven. Nu, ge moogt wel oppassen, want Guil- lianris een ondernemende kerel, voor geen klein gerucht vervaard. En hjj: heeft een uitstekende revolver, die om zoo te zog- in Macedonië hervormingen in te voeren, volharden. Er is een iradé afgekondigd, waarin het besluit van den ministerraad om de internationale financiëele controle in Macedonië van de hand te wijzen, be krachtigd wordt. - De drogman van het Engelsche gezant schap is Woensdag naar den Piraeus ver trokken, om zich ter beschikking te stel len van den Engelschen vlootvoogd. Vice-admiraal Hoesni Paeha is naar de Dardanellen vertrokken. Naar liet. heet, brengt hij bevelen over naar den bevel hebber der forten, voor het geval de in ternationale vloot zich vertoont. Derge lijke bevelen zijn er gezonden naar de gouverneurs van de eilanden in den Ar chipel. De vloot der mogendheden is tot een betooging vertrokken. Nu de organisatie van de „Katholieke Sociale Actie" is tot stand gekomen en het Centraal Bureau gesticht, werd behoefte gevoeld aan een periodiek ge schrift, dat de eenheid en samenwerking tussehen Centraal Bureau en Plaatselijke en Diocesane Co rn i t 's bevorderen zou. Ziedaar het hoofddoel eener nieuwe uit gave, getiteld „Mededeelingen van het Cen traal Bureau van de Kath. Soc. Actie". In deze Mededeelingen zal alles, betreffende de „Kath. Soc. Actie", wat voor de Plaatselijke Comité's van belang is, worden opgenomen, alsVerslagen van de Centrale Vergadering en Diocesane Comité's, korte berichten over vergade ringen en actie van Plaatselijke Comité's, aanschrijvingen van het Centraal Bu reau aan de Secretarissen, mededeelin gen omtrent de actie in andere landen, speciaal in D u i t s c h 1 a n d, enz. enz. Zoo zal er voortdurend voeling komen tussehen de verschillende onderdeden dezer organisatie. Do uitgave gaat uit van het Centraal Bureau, dat voor den inhoud verant woordelijk is. Het plan is, dat de leden der Plaat selijke en Diocesane Comité's gratis een exemplaar ontvangen, door middel van hun Secretaris. Voor ieder ander >vordt de inteekening opengesteld ad f 1 per jaar, te beginnen 1 Januari 1906. De abon- né's op de „Mededeelingen" ontvangen, gratis de verschijnende V1 u g s c h r i f-, ten (12 per jaar). gen vanzelf afgaatNu, mr. Hugh, het- ga u goed!" Op straat gekomen, vroeg ik mij af, of alles niet een droom was. Maar de cheque en het pak banknoten bewezen het tegen overgestelde. lntusschen waren beide wel echt? Het was bekend, dat Clinton bij zijn grappen niet aan overmaat van kieschheid leed. Ik besloot, dus terstond, mij op dit punt zekerheid te verschaffen, en richtte mijn schreden naar de Bank, waarvan naam en adres op de cheque te lezen stond. Daar aangekomen, presenteerde ik de chèque. De kassier zag mij wantrouwend aan, sprak een oogenblik met een zijner col lega's en zeide eindelijk: „Wilt ge even wachten? Er wordt naar mijnheer Clinton getelefoneerd, of ge in derdaad de persoon zijt, in de chèque bedoeld". Eenige minuten later werden mij' onder herhaalde verontschuldigingen van den kassier de twee duizend dollars uitbetaald. „Ziet ge, mijnheer", sprak de kassier, „wij moeten wel hoogst voorzichtig zijn. Ge kunt niet gelooven hoeveel pogingen 'tot bedriegerij er worden aangewend en hoe handig de misdadigers zijn. Iedere schade van dien aard wordt op ons zelf verhaald en het inkomen is niet zoo bijster groot. Daar schoot mij een gedachte door den geest. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 1